m m DINSDAG 8 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA lc t HOOG DE KLASSENSTRIJD t DS. LINGBEEK FANTASEERT mi ONS STEENKOLEN-MIJNBEDRIJF VERBODEN SAMEN TE SCHOLEN het gouden priesterfeest. VAN Z. H. DEN PAUS. OFFICIEELE RECEPTIE WENSCHEN VAN DE ONDER- WIJZERS. DE R. K. JOURNALISTEN. DE TOTALE UITVOER MET 11 PCT. VERMEERDERD. Na de staking in het houtbedrijf 'H mmÊÊÈÈ 5 Op het pasgehouden congres van de soc- dem. spoormannen, moest voorzitter Molt- ttaker zich tegen alle mogelijke critiek ver- Weren. Onder andere over de ontvangst der (.spoorwegkomingin". Dit was heelemaal uit den booze. Immers: de Engelschen beschouwen haar als symbool van den economischen vrede. En van economischen vrede moeit de S. D. A- P. blijkbaar niets hebben. Als deze te onzaliger ure geboren werd, kon de S. D. A. P. wel opdoeken. Moltmaker werpt dan ook de verregaan de verdachtmaking, dat men de „koningin" *ou hebben gehuldigd als symbool van Iets zoo totaal onpassends als symbool van Bche kraam, met groote verontwaardiging *an zich af. „Wij zijn meer prlnclplën-reitere dan de Engelschen", zoo roept hij uit, ln volkomen accoord. met hetgeen ook wij steeds hehhen verkondigd. Dat de Engelschen haar beschouwen als symbool van den economischen vrede, daar mede hebben wij niets te maken, In elk geval staat vast, dat zij door ons is ontvangen, niets als symbool van den economischen vrede, maar als dat van den Wereldvrede. Hiermede was deze aanslag op den be staansgrond der S. D. A. P. al wederom ge lukkig afgewend. Maar de veel beproefde heer Moitmaker had nog iets op zijn kerfstok. Hij had zich zeer waardeerend uitgelaten °ver den afgetreden directeur-generaal der Nederlandsche Spoorwegen, den heer Kalff. Hij had hem formeel gehuldigd! Dat kon niet anders zijn dan taotiek Maar ook dit werpt de beschuldigde verre *an zich. Heel duidelijk is dit niet. Van taktiek was onzerzijds geen sprake. Dat zou onwaardig zijn geweest. Wat wij willen verkrijgen, moeten wij door strijd ver overen. Maar als het taktiek was geweest onzerzijds, zou men dat toch moeten goed keuren. Tactiek zou onwaardig zijn geweest, hiaarmen zou ze toch moeten goed keuren. Is de S. D. A. P. soms bij de Jesuieten in de leer geweest omtrent een zeker buiten gewoon „onwaardig" beginsel van „het doel Wettigt de middelen", daarbij voorgelicht door den alleszins deskundigen prof. Bon- 8 er? Typeerend is het zinnetje: „Wat wij wil- len verkrijgen, moeten wij door strijd ver deren". Hoog de klassenstrijd! Alle overleg of taotiek is uit den booze en zou hoogstens achteraf mogen worden goedgekeurd. "Er is tusschen solidarisme en socialisme toch wei een hemelsbreed verschil. -t»W In „Staat en Kerk" geeft dominee Ling- keek een „proeve van hedendaagscho poli tiek". De vorige gouverneur van Curasao, zoo Briir ij ft, hij, was geen bijzonder vriend van ket katholiek onderwijs en daarvoor waren 'te geloofsgenooten hem niet erg dankbaar. Als hij wilde biechten achtte hij het zelfs geraden „zich daartoe naar een verafgelegen ®iland te begeven". Ze mochten anders op Curasao eens kooren wat de gouverneur alzoo misdreef i Maar: - Die gouverneur trad af en werd vervan gen door den tegenwoordigen titularis, die daartoe kersversch uit Limburg was opge dolven. Waarschijnlijk geen vijand van Monseig neur Nolens. Ziezoo, nu is dominee waar hij wezen wil. De arme heer Fruytier moest en zou in het verdachte gezelschap van Dr. Nolens Worden gebracht En de aantrekkingskracht van Monseig neur bleek werkelijk groot genoeg om dezen gebpren Zeeuw, die zijn laatste standplaats *n Groningen had, naar zich toe te halen. „Kersversch uit Limburg opgedolven", Bonstateert Lingbeek De dominee fantaseert. De feestelijkheden in onze Oost BATAVIA, 5 October (ANETA) De reeks van leesten bij gelegenheid van het feest van Z. H. den Paus zijn gisteravond geopend met een receptie in de pastorie, die zeer druk bezocht Vas, ook door hooggeplaatsten in den lande en iele particulieren. Voor deze receptie was naar een speciaal Aneta-b^icht ons nader meldt de pastorie om- Setooverd in een bloementuin. Mgr. van Velsen omgeven door de pastoors van Batavia reci pieerde de talloos velen, die kwamen getuigen ian hun belangstelling. Onder hen bevonden rich onder meer de vice-president van deD Baad van Ned. Indië de heer Weiter, de ledeD lan den Raad van Ned. Indië, directeuren van departementen en vele particulieren. De receptie had een vlot en opgewekt ver loop. R K. ONDERWIJZERSDAG TE UTRECHT. Naar wij vernemen, zal de R. K. Onderwij- zersdag, die Donderdag a.s. in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht zal worden gehouden, wor- d6a bezocht door Z. D. H. mgr. H. van de We bring. HET VIOOLSPEL IE DEN DIERENTUIN TE CHICAGO schijnt wel den geestelijken honger der bovenafgebeelde mooie tijgers te stillen De tegenwoordige toestand onhoudbaar EEN BEZOEK BIJ DEN MINISTER Men zendt ons het volgend communiqué: Op Maandag 30 Sept. j.l. werden de lieeren Bon, Jungcurt en Nooter als vertegenwoordi gers van de Onderwijscentrale door den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen in audiëntie ontvangen. Gewezen werd op de ontoereikendheid der jongste salarisherziening, die geen rust heeft gebracht en de ontevredeniieid niet heeft weg genomen. De Onderwijscentrale hoopte, dat ook deze minister evenals zijn ambtsvoorganger, de wenschen der onderwijzers zooveel mogelijk zal steunen* en bevorderen, wanneer deze straks ter bevoegde plaatse worden kenbaar gemaakt. Ten slotte werd aangedrongen op een perma nente vertegenwoordiging der 36 000 onderwij zers in het Georganiseerd Overleg. Uiteengezet werd, waarom de overgroote meerderheid zich niet bij een ambtenaar-centrale kan aansluiten, of zidh, na korten tijd te zijn aangesloten ge weest, daaraan heeft onttrokken. De vertegen woordiging ad hoe bij de laatste herziening van het Bezoldigingsbesluit, bleek van groote beteekenis en gaf voldoening maar een blijven de en bevredigende, regeling van bet overleg tus schen de regeering en de onderwijzers is ur gent. De tegenwoordige toestand is voor de on derwijzers onhoudbaar en mag niet blijven voortbestaan. De delegatie werd door den minister met groote welwillendheid aangehoord en kreeg de verzekering van diens belangstelling voor het geen te berde werd gebracht. DE SALARIEERING BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. De onderwijscentrale in audiëntie bij den Mnister vén Onderwijs Kunsten en Wetenschappen ONAANGENAME KWESTIES TER SPRAKE Gisteren ws de Onderwijs-Oentrale, vertegen woordigd door de heeren Bon, Menke, Wam- steeker en mej. Haye, op audiëntie bij den minister van Onderwijs, K. en W., ter bespre king van de salarieering van de leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs. De delegatie sprak allereerst leedwezen uit over het uitblijven van de salarisherziening, ingaande 1 November 1928, die voor het Nijver heidsonderwijs nog steeds niet is gepubliceerd. De minister verklaarde, dat hij, na ontvangst van het telegram op bespoediging had aange drongen en het besluit nu binnen korten tijd zou verschijnen. De delegatie besprak verder in het algemeen het systeem van salarieering (het z.g. uursalaris), dat het groote nadeel heeft, dat de leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs nooit zeker zijn van het bedrag van hun salaris en drong erop aan, dat in de toekomst een rege ling wordt getroffen, waarbij aan leeraren en leeraressen bij het N. O. weder een grondsalaris wordt gegeven en dat tot 'n bedrag, waardoor hun inkomen in het algemeen wordt gebracht, op het salarispeil der leerkrachten hij het U. L. O. Ook wees de delegatie op het onaangename feit, dat door het huidige systeem en het tel kens bijvoegen van overgangsbepalingen, ver scheidene leerkrachten, soms na verloop van 3 of 4 jaar terug moeten betalen hetgeen zij, zon der het zelf weten, volgens de berekeningen van liet Departement te veel hebben ontvangen. De delegatie achtte daarom allereerst een ver eenvoudiging van de regeling noodzakelijk. De minister vroeg, in verband met de ge maakte opmerkingen, nog verschillende inlich tingen en zeide toe de geuite wenschen ern. stlg te zullen overwegen. DE CANISIUS-FEDERATIE In jaarvergadering Zondag kwam de Canisius-federatie van R.K Onderwijzersbonden in vergadering te 's-Her- togenbosch. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer Wijnen er aan, dat in de eerste Staatsstukken der nieuwe regeering, de Troon rede en de Millioenennota, van het salaris- vraagstuk met geen enkel woord gerept is, ter wijl deze kwestie een dringende oplossing vraagt, ook om de moreele belangen, die hier bij op het spel staan. Toch had spr. vertrou wen ,dat in de naaste toekomst meer dan één wensch zou worden ingewilligd. Hij grondde dat vertrouwen in de eerste plaats op de recht vaardigheid der verlangens, verder op de gun stige wijziging der publieke opinie, gezien het opnemen van de herziening van het Bezoldi gingsbesluit in het program van actie van het R.K. Werkliedenverbond en niet minder steun de dat vertrouwen op het program onzer R.K. Staatspartij, waarin verbetering van de sala rissen der ambtenaren en steun aan de groote gezinnen vooral onder dezen minister-president geen doode letter mag blijven. De overeenstemming inzake wenschenbe treffende wijziging B.B. met de St. Wilibrordus- federatie verkregen, werd door de vergade ring gesanctionneerd. Het voorstel van het bestuur inzake ver tegenwoordiging in het G. O. werd aangenomen. HULDIGING VAN DEN VOORZITTER Een excursie naar 's-Bosch en Oisterwijk Zaterdag en Zondag hebben de Katholieke journalisten, vergezeld van hunne damos, een tweedaagsche excursie gemaakt naar den Bosch en Oisterwijk, waarbij de voorzitter der Ned. R. K. Journalistenvereeniging, de heer J. B. Vesters door zijn wapenbroeders gehuldigd is bij zijn 40-jarig journalistenjubilé. Uit alle hoeken des lands trokken zij Zaterdag middag naar het Bossche raadhuis, waar zij te half vier werden ontvangen door B. en W. van Brabants hoofdstad. Mr. F. J. van Lan- schot verwelkomde het gezelschap, huldigde de groote verdiensten van den heer Vesters, en dankte hem voor het vele, dat hij in het be lang van de gemeente 's-Hertogenbosch bad verricht. Na het dankwoord, dat de heer Vesters hierop sprak, werden ververschingen rondgediend en bezichtigde men onder de deskundige leiding van burgemeester v. Lanscbot 'het stadhuis. De opgewekte stemming, welke bij de officieele ontvangst heerschte, steeg nog aan merkelijk, toen de gotbiscbe raadskelder te zes uur het gezelschap onder zijn gewelven her bergde. Tijdens een door 't gemeentebesluu.r aangeboden maaltijd gaven de wethouders Van Meerwijk en Krijgsman uiting aan de gevoelens van het gemeentebestuur jegens de journalis ten. De heer Vesters bracht namens allen hulde aan de gastvrijheid van het Bossche ge meentebestuur en dankte voor de hartelijke woorden aan zijn adres gericht. 's-Hertogenbosch' Dubbel - Mannenkwartet bracht, onder leiding van zijn directeur, Rob. Gevers, op zeer gewaardeerde wijze eenige liederen ten gehoore. Tusschen half 8 en 8 uur gar de stadsbeiaar- dier Toon van Balkom een carillonbespeling op den toren der St. Jan. 's Avonds werd de heer Vesters door de katholieke journalisten in een feestvergadering in de groote zaal van „Lohengrin" gehuldigd hij monde van den heer Steennoff, die de deug den van den heer Vesters naar voren bracht en vooral zijn eenvoud roemde. Een luid applaus onderstreepte de woorden van den heer Steenhoff, toen deze den jubilaris als geschenk de ,,Imitatio" aanbood. Uitvoerig dankte de heer Vesters den heer Steenhoff voor diens woorden en zeide, dat vooral drie figuren hem bij zijn arbeid voor Lans, wiens rusteloos wernen hem spoorde tot navolging, Steenhoff met zijn baanbrekend werk en mgr. Eygenraam, wiens invloed en over wicht vele moeilijkheden uit den weg ruimde. Na het officieele gedeelte van den avond bleef men nog langen tijd gezellig bijeen en werd nog heel wat pret gemaakt. Zondagmorgen woonden de bezoekers de pontificale Hoogmis in de St. Jacobskerk bij, welke door mrg. C. C. Prinsen, protonotarius apostolicus, werd opgedragen voor de geeste lijke en stoffelijke belangen van de leden der vereeniging. Het parochiaal jongens- en mannenkoor van St. Jacob zong op sublieme wijze de Missa „Papae Marcelli" van Palestrina. Te half een was wederom de raadskelder de plaats van samenkomst: de waard, Plet Hen- drix,wachtte het gezelschap met een welvoor ziene lunch, welke hij, gelijk hij zeide, niet aanbood om reclame te maken, maar om zich van een plicht te kwijten, welken hij jegens de journalisten gevoelde, die hem altijd ter wille waren geweest. Ook thans heerschte er een uitgelaten stemming en voerden verschillende aanwezigen, evenals den vorigen' dag, het woord. Dadelijk na dezen maaltijd vertrok men per autobus naar Oisterwijk naar hotel „Bosch en Ven", waar de directie, door bemiddeling van het gemeentebestuur van Oisterwijk, eeu ,,t.hê complet" aanbood. Burgemeester Verwiel verwelkomde het ge zelschap binnen de gemeentegrenzen en bracht behalve zijn persoonlijke gelultwenschen, den heer Vesters den dank der talrijke abonné's over. Onder leiding van den burgemeester en van den voorzitter van de vereeniging voor vreem delingenverkeer, den beer van den Elzen, werd vervolgens door de bosschen der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten en langs de vennen een heerlijke wandeling gemaakt. De laagstaande zon verhoogde de kleurenpracht der herfsttinten. Na een uur was Groot Speyk bereikt en werd de terugtocht aanvaard. De dagen van blij jolijt lagen weer achter den rug en voldaan toog men, beladen mot Meester, lid van den Haagschen Gemeente raad DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. De P. H. A. E. N. te Jask aangekomen. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 3e postvliegtuig gisterenochtend te 5.40 uit Bag dad is vertrokken en na een tusschenianding te Bushir, om 16.40 te Jask is aangekomen. Alles wel aan boord. KOLONEL F. H. UMBGROVE f Te Middelburg is op 61-jarigen leeftijd plot seling overleden de gepensionneerd kolonel dei- artillerie F. H. Umbgrove, oud-commandant van het korps pontonniers, thansi voorzitter van de gewestelijke landstormcommissie in Zee land, Wat het jaarverslag van den hoofdingenieur over 1928 vermeldt DE PRODUCTIE AANZIENLIJK GESTEGEN Aan bet jaarverslag van den Hoofdingenieur der mijnen over het jaar 1928 wordt het volgen de ontleend: De omstandigheden, waaronder het Neder- landsch Steenkolen-mijnbedrijf gedurende het afgeloopen jaar verkeerde, waren nog altijd verre van gunstig; nog steeds ondervond dat bedrijf in hooge mate de nadeelen aan den als gevolg van de wanverhoudingen tusschen vraag en aanbod ontstanen onzekeren toestand der internationale Kolenmarkt. Aldaar, alsmede op de inheemsche kolenmarkt, heeft het Neder- landsche mijnbedrijf nog immer een vuriger concurrentiestrijd te voeren met kolenvoort- brengende landen, die vaak hun kolenhandel c.q. productie op allerlei wijzen beschermen, hetzij door voorkeurtarieven, hetzij door an dere maatregelen van rotectionistischen aard., met name o.a. door het toekennen van subsi- diën de beperking van den invoer, het bere kenen van speciale vrachttarieven, enz. Dat een en ander belemmerend werkt en een hinderpaal vormt voor de algemeene verbe tering, behoeft zegt de hoofdingenieur in zijn verslag geen betoog. Meer en meer wint dan ook de overtuiging veld, dat met betrek king tot de ernstige crisis welke de kolenmijn- bouw de laaitste jaren doormaakt, de opleving daarvan te zoeken is in toenadering tusschen de Europeesohe kolenproducenten ten einde te geraken tot een internationale regeling of 'over eenkomst ter bestrijding der beerschende ko- lencrüsJis. Ook gedurende het afgeloopen jaar steeg de productie der Nederlandsche steenkolenmijnen zeer aanzienlijk. Deze stijging is voornamelijk het gevolg van het streven der mijndirecties om, onder den drang der concurrentie, de pro ductie-capaciteit zoo hoog mogelijk op te voe ren, teneinde den kostprijs van het product te drukken. De gedurende het verslagjaar verkregen pro ductie aan steenkolen heeft een dergelijke hoogte bereikt, dat zij de in dat jaar voor het binnenlandsch verbruik beschikbaar gekomen hoeveelheid brandstoffen met'92 pet. of bijna geheel dekt; de hoeveelheid brandstoffen, die ln 1928 voor binnenlandsch verbruik beschik baar kwamen, steeg zeer weinig: de vermeerde ring daarvan vergeleken met het vorig jaar'be droeg slechts 4 pet. De totale inveer van brandstoffen (steenko len, cokes en steenkolen-briketten), die met 1,299.553 ton of met bijna 14 pet. door de in heemsche steenkolenproductie wordt overtrof fen, is, vergeleken met het vorig jaar, met 74.744 ton gedaald. De totale uitvoer van steenkolen, cokes en steenkolen-briketten tezamen steeg van 4,187.002 ton in 1927 tot 5.134.018 ton in 1928 en vermeerderde dus met 947,016 ton of met bijna 23 pet,. De uitvoer van hunkerkolen en -briketten verminderde met 113.751 ton of met ruim 3 pet. De totale uitvoer van steenkolen, cokes en steenkolen-briketten tezamen en met inbegrip van dien der bunkerkolen,, is gedurende het atgeloopen jaar dermate vermeerderd, dat deze den totalen invoer bijna compenseert. De to tale uitvoer, inclusief dien der hunkerkolen, bedroeg 8.466.805 ton en vermeerderde ver geleken met het vorig jaar met 831.265 ton of met bijna 11 pet. De gezondheidstoestand van de bij de mijnen werkzame arbeiders was over het afgeloopen verslagjaar minder gunstig dan over 1927. "We derom valt een stijging van het gemiddelde ziekenpercentage der mijnarbeiders waar te nemen; dit percentage bedroeg n.l. 5.6 per 100 arbeiders in 1928, tegen 5.26 per 100 arbeiders in 1927. Gedurende de jaren 1923 tot en met 1928 bedroeg het gemiddelde aantal zieken per 100 mijnwerkers resp. 3.3, 3.6, 4.1, 4.6, 5.26 en 5.6. Het aantal beroepsziekten, hetwelk geduren de het verslagjaar ter kennis van den hoofd ingenieur werd gebracht, was aanzienlijk lioo- ger dan dat 'over 1927. Hierbij valt evenwel op te merken, dat eerst in September 1927 de medewerking van alle geneesheeren in de mijn streek, met betrekking tot het doen dier aan giften, was verzocht en waardoor veel meer aangifteu inkwamen dan ooit te voren het ge val was geweest. Gedurende het afgeloopen jaar werden voor het scheidsgerecht voor de mijnindustrie 6 za ken behandeld, waarbij de Staatsmijnen in 2 en de particuliere mijnen in 4 zaken betrok ken waren. In 4 gevallen werd de vordering ontzegd en in 2 toegewezen. Vergeleken hij het vorig jaar, vermeerderde de totale bevolking van het mijndistriet met 6393 leden of met 3 pet.; terwijl de in dat district gevestigde mijnarbeidersbevolking met 858 leden of slechts met 1 pet. steeg. Sedert 1923 daalde het aantal arbeiders, bij de Ned. mijnen werkzaam, doch in Duitsch- land woonachtig, aanmerkelijk, terwijl 't aan tal in België woonachtige arbeiders, die in Ne derland bij de mijnen werk vonden, een niet onbelangrijke stijging onderging. Op 31 December 1928 bedroeg het totaal aan tal bij de Limbufgsche mijnen werkzame ar beiders 34.681; de geheele mijnarbeidersbevol king telde op dien datum 109.572 leden. Op 1 Juli 1928 werd door de Ned. mijnen een nieuwe overeenkomst met de Spoorwegen aangegaan, geldende voor den duur van twee jaren. Bij deze overeenkomst werd het z.g. een heidstarief afgeschaft; in de plaats daarvan werd ingevoerd een tarief, berustende op de werkelijke afstanden waarover wordt vervoerd. Ingevolge deze overeenkomst garandeeren de mijnen de Ned. Spoorwegen een vervoer van 4 Y, millioen ton per jaar over afstanden van 50 K.M. en daarboven. Daartegenover staan de Spoorwegen een korting op de nominale vervoerkosten toe van 10 pet. voor afstanden van minder dan 50 K.M. en een korting van 25 pet. voor afstanden van 50 K.M. en daar boven. Voor het vervoer naar de havens te Amster dam en te Rotterdam werd'een regeling getrof fen voor de verzendingen in gesloten treinen. Met betrekking tot de ontginning van de steenkolenmijnen wordt in het verslag mede gedeeld, dat gedurende het verslagjaar de pro ductie der Limburgsche mijnen met bijna 15 pet. gestegen is. Gedolven werden 10.694.215 netto ton steen kolen, en voorts 225.839 ton kolenslik (een ver meerdering met bijna 37 pet.) DE ARBEID HERVAT Na een rust van zes maanden Na een lange gedwongen vacantie is gisteren eindelijk door de werknemersorganisaties het werk in het haven- en houtbedrijf over de gan sche Zaansche linie weer opgenomen. Zaandam vertoonde gisterenochtend speciaal aan haar zelfkanten gelukkig een heel ander en opgewekter beeld, dan zij in het afgeloopen halfjaar had ten toon gespreid. Allerwegen weer den zich opnieuw vele rappe handen en lijven op werven en schuiten, op fabrieken en sche pen, om het sedert April verlaten werk met de niet verleerde routine en vertrouwdheid te ver zetten. Enkele patroons hadden bovendien de goede ingeving gehad, om het nieuw aantredende of aangetreden personeel met een sympathiek woord op te wachten, De staking heeft precies 6 maanden geduurd. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Het collectief contract OPZEGGING DOOR ,,ST. LAMBERTUS" EN „UNIT AS". Naar wij vernemen hebben thans ook de R.-K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" en de Christ. Textielarbeidersbond „Unitas" het contract met de vereeniging van R.-K. werkge vers in de textielindustrie opgezegd. UIT HET BAKKERSBEDRIJF De actie der gezellen GENERAAL DE MEESTER t In den ouderdom van 80 jaar is gisteren, na een langdurige ongesteldheid overleden de ge pensionneerde luitenant-generaal W. A. T. de Meester, lid van den aagschen Gemeenteraad. EEN OVEREENKOMST GETROFFEN. Wij vernemen van arbeiderszijde, dat in de conferentie tusschen de vertegenwoordigers van de besturen van de drie Werkgeversorga nisaties en de besturen van den R.K., den Chr. en den Neutr. Bond in het Bakkersbe drijf, inzake de nog gebleven geschilpunten over de Collectieve arbeidsovereenkomst, naar aanleiding van de door deze arbeidersorgani saties ingediende voorstellen betreffende de ge schilpunten, het volgende overeengekomen is om aan de ledenvergaderingen ter beslissing' voor te leggen. De besturen der werkgeversorganisaties in het Bakkersbedrijf nemen aan voor hunne le denvergaderingen te verdedigen met vier -— en voor het geval een der arbeidersorganisa ties weigert, met drie werknemersorganisaties een contract af te sluiten en in het ver trouwen, dat de door de ledenvergaderingen definitief aan te nemen arbeidsregeling be hoorlijk zal worden doorgevoerd met in gang van de eerste loonweek van April 1930 de loonen met 1.per week te verhoogen, halfwassen en broodbezorgers in gedeeltelijken dienst naar rato. Over den vacantietoeslag wordt voor 1 Juni 1930 door de Centrale Bedrijfscommissie he slist. De beslissing der Centrale Bedrijfscom missie wordt aan partijen ter aanvaarding voorgelegd. De duur van de overeenkomst wordt bepaald op ingaande 1 November 1929 tot 31 Decem ber 1931. DE ELECTRIFICATIEPLANNEN VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE. De statuten der stichting zijn nu goedgekeurd De statuten van de stichting voor electri- fkatie van het westelijk gedeelte van Goeree en Overflakltee zijn thans goedgekeurd van het Ministerie van Justitie en van Ged. Staten van Zuid-Holland terug gekomen. Er zijn geen wijzigingen van ingrijpenden aard aangebracht. Thans zullen de betrokken gemeenteraden over de voorgestelde plannen te beslissen heb ben. Naar wij vernemen kan het werk, indien alles naar wensch verloopt in September 1930 gereed komen. DE ARTILLERIE INRICHTING AAN DE HEMBRUG Herdenking van het 250-jarig Lcstaan Ter herdenking van het 250 jarig bestaan van het Staatsbedrijf der Artillerie inrichtingen op 22 November a.s., vormde zich een comité uit bet personeel, bestaande uit de heeren: Der Weduwen, Hamm, van Zoest, Jansen, Theinert, van As. Cline, Post, Jaspers, Dupon,. Schafer en Reneman. Uit dit Comité Werd het volgende bestuur gekozen: Voorzitter Der Weduwen, 2e voor zitter, Jaspers, secretaris P.. Reneman, pen ningmeester L. van Zoest, terwijl de heer Weijn- mann gevraagd zal worden als technisch ad viseur op te treden. Dit comité zal de verdere, te nemen maatre gelen uitvoeren. De strijd in Groningen HET SCHORSINGS- EN VERNIETIGINGS RECHT EEN ONMISBAAR INSTITUUT IN ONZEN STAATSBOUW RAADSBESLUITEN IN STRIJD MET HET ALGEMEEN BELANG? .Op de vragen van den heer Hiemstra be treffende de bij Koninklijk besluit van 30 Augustus 1929 geschorste besluiten van de raden der gemeenten Beerta, Bellingwolde en Meeden, alle strekkende tot niet-bekrari:tiging van de Ingevolge art. 187 der Gemeentewet door de burgemeesters dier gemeenten uitge vaardigde algemeene voorschriften van politie en betreffende bespoediging van het in de overweging van genoemd Koninklijk besluit bedoelde onderzoek, heeft de heer Ruys de Beerenbrouck minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: Raadsbesluiten, als bedoeld In artikel 187, derde lid, der Gemeentewet, strekkende tot het al of niet bekrachtigen van de door den. Burgemeester uitgevaardigde algemeene voor schriften van politie, zijn, evenals alle andere niet aan hoogere goedkeuring onderworpen plaatselijke verordeningen, onderworpen aan het recht van de Kroon tot schorsing of ver nietiging. Evenmin als de verordeningmakende macht van den raad in het algemeen, wordt het recht, den gemeenteraden in artikel 187 ver leend, om door niet-bekrachtiging algemeene voorschriften van politie te doen vervallen, door het Koninklijk schorsings- en vernieti gingsrecht tot een doode letter gemaakt; het schorsings- en vernietigingsrecht is in een staatsinrichting, als de onze, gebouwd op de centralisatie, een onmisbaar instituut, aangs- zien zonder dit recht de Staatsbouw zou wor den ontwricht. Da ondergeteekende is gaarne bereid de be slissing omtrent de vraag of bedoelde raadsbe sluiten der gemeenten Beerta, Bellingwolde qn Meeden in strijd zijn te achten met het al gemeen belang, zooveel mogelijk te bespoe digen. De overtreders van het samenscholingsverbod moeten zich verantwoorden Voor het Kantongerecht te Winschoten heb ben 213 personen terecht gestaan terzake over treding der buitqpgewone politiemaatregelen in verschillende plaatsen van het kanton. Geëischt werd 1 tot 5 boete terzake het verblijven nè, 10 uur op den openbaren weg of wegens samenscholing en 2 tot 10 boete voor het zich bevinden op andersmans grond. Er waren 99 verdachten ter zitting. ACTIE VAN MELKBEZORGER!' Ze hadden honden noodig Te Nijmegen waren de vorige week 35 melk bezorgers van de Coöp. Melkinrichting Lent in staking gegaan, omdat de directie hun had verboden van trekhonden onder hun wagens gebruik te maken. De bezorgers beweerden het zonder de honden niet te kunnen stellen, voor al in de sterk hellende straten der binnenstad. Na eenige conferenties met de directie is thans overeenstemming bereikt over een com promis en gisterenmorgen is de staking opge heven. HET DREIGEND CONFLICT AAN DE GASFABRIEK TE HENGELO. Bespreking van loonen en arbeids voorwaarden wordt gewenscht Door het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst is een schrij ven aan de Directie van de Gasfabriek te Hen gelo verzonden waarin een bevredigend ant woord vóór of op Zaterdag 12 October wordt verwacht om met de Directie eene bespreking te openen over de loonen en arbeidsvoorwaar den van het personeel dezer fabriek. Heeft op 12 October het Bondsbestuur zulk een antwoord niet bereikt dan zal de staking worden geproclameerd welke Maandag 14 Octo ber zal ingaan. AANVAL VAN WAANZIN IN EEN VLIEGTUIG Zal Maria Orska onder curateele gesteld worden? I Naar de „Montag" „it Keulen meldt, is Ma ria Orska op 27 September van Weenen aver Neurenberg per vliegtuig naar Keulen gereisd. In het vliegtuig kreeg zij wederom een aanval van waanzin. De piloot bracht haar naar het ziekenhuis Lindenthal bij Keulen. Op eigen verzoek werd zij vervolgens overgebracht naar het sanatorium van dr. Kahle in Berlijn. Woensdag heeft zij het sanatorium verlaten en is zij naar het schijnt naar Weenen terug gekeerd. Zij had geen geld bij zich. Het reis geld heeft zij zich waarschijnlijk verschaft door beleening van haar kostbare sieraden. De broeder van Maria Orska heeft een ver- I' -y. /.ff-**. 3A» Jij* DE AUTOMOBIELEN 1 EN TOON STELLING TE PARIJS werd officieel doör president Doumorgue geopend, die daarna overging tot het bezichtigen yan de nieuwe modellen 1929,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5