ULSTERS ULSTERS 1LJ ^rima s'ofTen'eieen Garage Rieuwe 2S3 STADSNIEUW BervoetsWeeding zoo populair® m Garage Unique pagina s. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK De C.L.O.C. Schiedam - Telef. 68408 tv IsBervoetsTOeec Ruime stalling VRIJDAG 11 0 'lEr AD. GEKNOEI MET FORD-AANDEELEN DE GEMEENTE-BEGROOTING. Fa. Wed. A. J. Coppens Anno 1625. UIT KETHEL. EEN ONVOORDEELIG HUUR- OPHALER. UIT OVERSCHIE. zii prima kwaliteit, fraaien pas vorm en zorgvuldige afwerking paart aan scherpst gestelden prijs en het daardoor een ieder gemakkelijk maakt met weinig kosten goed gekleed te gaan 13.50 ff75 9.50 7.90 23.50 19.50 17.50 15.50 34.— 32.— 29.50 25.50 48.45#— 42. kost minder LntAfSjLul"r,FlT-MA'i^ sms i' 9 1 - 41 i f' e'V« frim 7 rJ TELEFOON 68817 Xj JL' JLMs -O*- Eindcijfer De gewone dienst van de begrooting 1930 sluit in inkomsten en uitgaven met oen bedrag Van 4.575.335.01%. De kapitaaldienst. in in komsten met een bedrag van 3.2S6.047.30 en in uitgaven 5.543.007.64. WETHOUDER DE BRUIN VIJFTIG JAAR Op Woensdag 16 October a.s. zal wethouder P. de Bruin zijn vijftigsten verjaardag her denken. GEMENGDE ZANGVEREENÏGING „TEGENO" Tweede jaarfeest tv.r da belangstelling heeft de gemengde taugveiueaniglng „T.E.G.E.N.O." bij haar uit voering nooit te klagen. En aangezien volgons alle regelen der psychologie voor een feest avond nog meer animo bestaat dan voor een muziek-uitvoerlng, laaf het zich begrijpen, dat nu heit tweejarig bestaan van „Tegeno" fees telijk werd herdacht, de zaal van het gebouw „Eendracht" tot in alle hoeken bezet was. Onder de aanwezigen, die door den heer C. L. Simon®, voorzitter, werden verwelkomd, be vonden zich eenige afgevaardigden van Span- gen's Christelijk Gemengd Koor, dat evenals „Tegeno" onder leiding sitaat van dein heer Kreemer. Da heer Simons ,die in zijn toespraak o.m. een tijdens de pauze te houden verloting in de attentie der aanwezigen aanbeval, nam tevens de gelegenheid waar, een opwekking te geven om zich als lid bij zijn vereeniging aan te sluiten. Spr. twijfelt eir nilet aan, dat er steeds successen zullen worden behaald onder de kun dige leiding van den heer Kreemer. Op de concoursen waaraan „Tegeno" deelnam werden geregeld prijzen verwerven. De heer Simons uitte tenslotte den wensch, dat „Tegeno" eens aan de splits zal staan van de zangverenigingen In onze stad. Zooals dat bij een feestavond behoort, was het grootste gedeelte van den tijd Ingenomen door leden van de nog niet lang geleden opge richte amu9ementsclub, die in verschillende voordrachten de aanwezigen ruimschoots stof hebben gegeven om te lachen- Een door den hear R. J. Spek ontworpen revue, waarin de oprichting en de „levensloop" van „Tegeno" werden uitgebeeld, kon in verband met het late uur gieen doorgang vinden. Gezien het feit, dat deze avond meer bedoeld was als een feestelijke herdenking van het tweejarig bestaan der vereniging, was aan den zang maar een zeer bescheiden plaatsje Ingeruimd op het programma, dat slechts het optreden van heit jongedames-koor vermeldde. Golukkig was echter de kwaliteit 'omgekeerd evenredig aan de kwantiteit van het gebódens. Met heit drietal ge" m gen liedjes werd dan ook een ruim succes ^rhaald. Behalve „Avond mijmering" van r: Egberts, zong bet koortje nog een tweetal cc- n-tities van zijn directeur, „Moeders oogen". i fijn stemmingstukje, en het van een latere-» tijd dateerende „Een en dezelfde", op wocr'-n van J. P. Heye, In de muziek van dit la: - e werkje zit meer climax, terwijl ook de aan do executanten gestelde eï schen hooger zijn. Maar nogmaals: dirigent Kreemer kan tevreden zijn, zoowel over rijn werk als over da uitvoering daarvan. Zij nog gemeld, dat de heer J. Dorsman bloe men had gezonden. BELICHTING VAN ETALAGES Op Maandag 28 October zal vanwege Philips" Gloeilampenfabriek in de groote zaal van den R. K. Volksbond een demonstratie worden ge houden van belichting van etalages. ST. LIDUINA-COMITé Tot voorzitter van het St. Liduina-comité vacature kapelaan C. B. M. Wiemers -- Is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem be noemd de weleerw. heer C. M. M. Hijgemann, kapelaan van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie. GELUKKIG AFGELOOPEN Gisteravond is het 3-jarig meisje C. S. uit de St. Liduinastraat tegen een auto van den Schiedamschem steenkolenhandel opgeloopen. Het ongeval had plaats, door.-Vit het kind onverhoeds den rijweg overs/ik; den chauffeur treft geen schuld. Het meisje was gelukkig buiten de wielen gevallen waardoor zij geen letsel bekwam. HENGELEN De Schiedamsche Heng el aar s v c-r een ig i ng ,,'t Voorntje" zal a.s. Zondag in de wateren van Maassluis haar eerste stedelijk concours houden. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 7 tot en met 10 October 1929. GEBOREN: Leonard Eliza, z. van L. Giphart en L. W. de Bruin, Warande 4 Petroneila Johanna en Hendrica Geertruida, ds. van P. J. C. Verhoeven en H. G. van Akkeren, Parrellen- Weg 160 Jan Ckristtaan, z. ian T. W. de Gids en W. C. Gosens, Lekstraat 22 Arie Jan, z. van M. van Veelen en P. Hordijk, Zuid- lamdschestraat 22. OVERLEDEN: G. J. Verstappen 1 j., Nieuwe Maasstraat, GEHUWD: J. Hoppstein 26 j. en W. Gouka 24 j. H. W. Prillewitz 32 J. en M. Boven berg 25 J. C. Haak 34 j. en C. A. Bexter- tttan 29 j. ONDERTROUWD: G. J. Laanen 25 j. en J. M Vermeulen 31 j. F. Voogd 28 j. en W. Nijs 29 j. P. Boon 23 j. en W. F. Rorij0 18 j_ l. van der Beek 36 j. en H. C. Bijl 31 j. J. Zagwijm 21 j. en F. J. Trouwborst 20 j. Z. Wentedor 26 j. en D. de Dunnen 23 j. Het verhaal van verdachte Gisteren heeft voor de rechtbank alhier terecht gestaan de 67-jarige I. v. T. zonder be roep. wien ten laste was gelegd, dat hij in het begin van Mei -opzettelijk heeft gekocht, al thans uit winstbejag heeft verkocht 2 recepls- sen elk groot 100 van do jongste Ford emis sie, hoewel hij wist, en begreep, dat ze van diefstal of verduistering afkomstig waren, al thans zonder zich behoorlijk overtuigd te heb ben omtrent de herkomst en mét grof verzuim van de in deze geboden voorzichtigheid. Verdachte vertelde, dat op den lsten Mei twee hem onbekende personen bij hem waren geweest, die geld van hem wilden leenen, om dat zij met verlof zouden gaan. Toen verdach te daarop niet wilde ingaan boden zij hem de recepissen te koop aan voor 170. Zij zeiden daarbij, dat deze' stukken binnen enkele da gen veel meer waard zouden zijn. Verdachte had dit niet allemaal geloofd en was slechts bereid geweest 130 voor elk stuk te geven. Don volgenden morgen was de koop doorge gaan en nog dienzelfden dag was verdachte naar de Twentsche Bank gegaan om de stuk ken te verkoopen. Zaterdags van diezelfde week had hij van de Twentsche bank bericht gekregen, dat de stukken verkocht waren en dat hij het geld ln ontvangst kon komen ne men. Hij is eerst Maandag naar die Bank ge gaan. Zou hij dat ook gedaan hebben als hij ge weten had, dat de stukken van diefstal afkom stig waren? Verdachte heeft er mee gehandeld als elkeen zou doen en als hij zich schuldig zou hebben geweten, dan zou hij de zaak niet zoo open en bloot hebben behandeld. Verdachte zegt verdef, dat hij aan de directie van de Rot- terdamsche Bankvereeniging lieeft voorgesteld een onderzoek in te stellen op het kantoor van deze bank, om te zien of de beide personen, die hem de stukken hadden verkocht zich ook on der het personeel der Bank bevonden. De di rectie was echter niet bereid ora hem daartoe gelegenheid te geven. De president mr. S. G. Canes vond dat. uiter mate vreemd. Hij wenscht den onderdirecteur, den heer A. van Donkelaar, met wien verdach te zegt over de zaak te hebben gesproken al3 getuige hooren. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H Schutter zeide, dat het verweer van verdachte geheel nieuw was. Om te kunnen onderzoeken of verdachte de waarheid spreekt, wenschte het O. M. dat de verdere behandeling der zaak zou worden aangehouden. De president vond dat niet noodig. De heer Donkelaar kon wel even per telefoon opgeroe pen worden. Intusschen werd met het getuigenverhoor een begin gemaakt. Uit dit verhoor blijkt, dat ten kantore van de Rotterdamsche Bankvereeniging toewijzin gen zijn verzonden aan de inschrijvers van de Ford-emissie. Tot degenen, die voor toewijzing van een aandeel in aanmerking kwamen, hadden ook behoord de reiziger H. F. C. Offer- mans uit SchiJdam en de kantoorbediende J. de Beer uit Rotterdam. Ook aan hen waren be richten van toewijzing verzonden, maar naar zii verklaarden, waren deze nooit in hun bezit gekomen. Echter waren toch op 2 en 3 Mei houders van deze toewijzingsbiljetten ten kan tore der Rotterdamsche Bankvereeniging ge komen en hadden tegen betaling van 100 de voor hén bestemde stukken ln ontvangst geno men. De president wees verdachte er op, dat het toch niet mogelijk was, dat hij de stukken op 1 Mei zou hebben gekocht, terwijl ze op de Bank eerst op 2 en 3 Mei werden uitgegeven. Verdachte hield toch vol, dat het zoo was, waarop de president opmerkte, dat dit alleen progelijk zou zijn geweest als iemand van het personeel der bank de stukken had weggeno men. 1 De beambte van de Twentsche Bank had de stukken op 3 Mei van verdachte ln ontvangst genomen om die te verkoopen. Dat was vóór 12 uur op dien dag geweest. Hij had de stukken verkocht voor 235. Het bericht daarover kan verdachte des Zaterdagsmorgens ontvangen hebben. Echter is hij eerst des Maandags het geld in ontvangst komen nemen. Getuige A. van Donkelaar, die inmiddels ver schenen is zeide aanvankelijk zich niets meer van het verzoek van verdachte om onder het personeel van de Bank een onderzoek ln te stellen, te herinneren. De president wees hem er op, dat zulks niet mogelijk was. Als het waar was zou getuige het zich ongetwijfeld herinneren. Getuige zou echter niet graag zeg gen dat het niet waar is, en nadat verdachte zich ook In het verhoor heeft gemengd, geeft getuige toe, dat verdachte toch wel toestem ming gevraagd heeft voor een onderzoek. Van de zijde der Bank zag men het belang daarvan niet in. Nu getuige de uiteenzetting van den president hoort moet hij toegeven, dat het toch wel van belang was geweest, als er een onder zoek zou zijn ingesteld. Verdachte meent, dat men aan de Rotterdam sche Bankvereeniging heel goed weet wie de schuldigen zijn, maar dat men hun de hand hoven het hoofd wil houden. Het O. M. is van meening, dat het tijdstip, waarop verdachte voorstelde een onderzoek In te stellen veel gewicht in de schaal gelegd zal hebben. Getuige deelt dan mede, dat het in Juli geweest is, dat verdachte met zijn verzoek kwam. Het O, M. En 15 Mei is het onderzoek door de politie reeds begonnen. Als verdachte zoo onschuldig was als hij thans wil schijnen, dan zou hij wel eerder met het verzoek voor den dag gekomen zijn. Verdachte: Bij het eerste onderzoek door de politie heb ik er al met inspecteur De Jongb over gesproken. De president: Dan gelast de rechtbank als nog bet hooren van getuige De Jongb. Nadat de zaak eenigen tijd geschorst is ge- weest wordt Inspecteur De Jongb gehoord. De ze verklaart, dat verdachte reeds bij het tweede of derde verhoor, toen het onderzoek onder de postbeambten geëindigd was heeft voorgesteld een onderzoek in te stielen bij de Rotterdam sche Bankvereeniging. Maar deze voelde er niet voor. Het O.M. daarop requisitoir nemend zeide, dat door het verweer van verdachte, dat door twee getuigen wordt bevestigd de beschuldi ging van opzettelijke heling niet gehandhaafd kan blijven. Echter blijft het feit, dat verdachte zeer onvoorzichtig heeft gehandeld. Volgens het O.M. had verdachte wel kunnen begrijpen, dat er iets niet in orde was met deze stukken. Wie laat toch omdat hij met verlof gaat het buiten kansje van een groote koersstijging zijn neus voorbijgaan. Het verhaal van de twee onbe kenden neemt het O.M. dan ook niet zoo grif aan. Wegens schuldheling elscht het O.M. 200 boete subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. A. de Mooy meent, dat er van feiten al heel weinig is komen vast te staan. Verdachte's verhaal werd daarom niet door de politie aanvaard, omdat de data niet kloppen, en volgens pleiter is dan ook de eenige mogelijkheid, dat er bij de Bank geknoeid is. Daarom Is het wel heel jammer dat er bij de Bank geen grondig onderzoek is ingesteld. Ver dachte is geheel te goeder trouw geweest en pleiter ziet niet ln fioe hij had kunnen begrij pen, dat er iets met de stukken niet in orde was. Hij concludeert tot vrijspraak en vraagt subs, een zeer clemente straf. Uitspraak 17 October. Hij droeg maar de helft af Do 31-jarige boekhouder D. J. v. K. had het toezicht op eenige panden van J. de Landmeter gehad. In die kwaliteit moest hij ook de huren ophalen. Op een kwaden dag, dat hij 83 gulden aan huur had ontvangen, droeg hij er maar 40 aan zijn patroon af. De rest had hij te eigen bate aangewend. Maar dat was nog niet het eenige, waarvoor hij zich te verantwoorden had en het tweede feit was eigenlijk nog wel zoo erg geweest. Aan zekeren Amiabel had hij een woning verhuurd, die hij ergens leeg zag staan. Een maand huur nam hij vast vooruit, maar toen bleek, dat Amiabel de woning niet eens kon krijgen. Het geld was echter opgemaakt, zoodat er van terug geven geen sprake was geweest. De president vond dit een zeer ernstig feit. Een man, die zelf hard voor zijn dagelijksch brood moet werken op een dergelijke gemeens manier geld af te zetten, vond hij nog we! zoo erg als iemand, die uit armoede een flets steelt. Nadat de benadeelden als getuigen waren ge hoord zeide het O.M., dat dergelijke practijken tegenwoordig hoe langer hoe meer voorkomen. Een ernstige straf is dan ook gewenscht en zeker kan het O.M. geen gevolg geven aan de conclusie van het over verdachte uitgebrachte reclasseeringsrapport. Eisch 4 maanden gevan genisstraf. UITSPRAKEN In een uitgestelde zaak tegen den 27-jarlgen colporteur E. A. gedetineerd, die zich reeds eer der te verantwoorden had gehad ter zake van verduistering heeft de rechtbank, dadelijk uit spraak doende verdachte veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder bijzondere voorwaarden. Op het oogenblik is nog een zaak tegen verdachte aanhangig, maar als hij in zijn proeftijd, goed oppast zal het O.M. van verdere vervolging afzien. Uitspraken: De rechtbank heeft gisteren nog veroordeeld: L. S. gedetineerd in het asyl te Leiden, we gens zedenmisdrijf tot 5 maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis en Heel 41958 20 GEVONDEN. Bij den gemeenteveldwachter Tempelaars zijn inlichtingen te bekomen betreffende een nikkelen rozenkrans, welke dezer dagen ln de ScMetibaanstraat is gevonden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hilietje, dochter van S. van der Marei en H. Vehhelj, Polderweg 31. daarna ter beschikkingstelling van de regeering om ln een bijzondere inrichting te worden ver pleegd. In de zaak van W. J. T. 57 Jaar koopman, die in verzet was gekomen van een vonnis van de rechtbank alhier, waarbij hij wegens knoeie rij met boter was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, heeft de rechtbank haar von nis bekrachtigd, behoudens de straf, die be paald werd op 4 maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft veroordeeld: H. J. M., 27 jaar, losse werkman te Den Hel der, wegens verduistering van een fiets ten nadeele van G.-de Froe te Gouda, tot 1 maand gevangenisstraf door te brengen in een bijzon dere gevangenis en daarna ter beschikking stellen van de regeering. In de zaalc van T. J. v. S. 22 jaar, timmer man, gedeteneenl, die terechtgestaan had we gens diefstal van een portefeuille, een sigaret tenkoker en een horloge met ketting, ten na deele van S. v. d. Velde en van twee gouden ringen en eon dasspeld ten nadeelen van A. Kleinman werd een nader onderzoek gelast op 29 October. In de zaak van B. v. W. 28 jaar, koopman appellant van een vonnis van den kantonrech ter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Motor- en Rijwielwet, hij had als be stuurder van een auto op den Qvarsehieschen weg de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht doordat hij met groote snelheid den tol was genaderd en geen vaart had geminderd toen hij in de onmiddellijke nabijheid van dien tol was gekomen, zoodat toen de tolgaarder den tolboom sloot hij slechts door bijzonder sterk te remmen zijn wagen tot stilstand had kunnen krijgen, was veroordeeld tot 25 boete subs. 5 dagen hechtenis, heeft do rechtbank het von nis vernietigd en opnieuw rechtdoende ver dachte vrijgesproken. In de zaak van J. S. 68 jaar, opkooper te Schiedam, appellant van een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij wegens over treding van art. 4S7bis van het Swb. hij had zinkafval gekocht van twee minderjarige per sonen was veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het von nis vernietigd en opnieuw rechtdoende ver dachte veroordeejd tot 15 boete subs. 3 dagen hechtenis. In de zaak van J. J. V„ 51 jaar, veeverloskun- dige to Nieuwerkerk a.d. IJssel, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij wegens het zonder toegelaten te zijn tot de uitoefening van de veeartsenijkunst bui ten noodzaak uitoefenen van de veeartsenij kunst als bedrijf was veroordeeld tot 50 boete subs. 5 dagen hechtenis heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende ver dachte vrijgesproken. In de zaak van D. J. K., 25 jaar, winkelier te Vlaardingen, appellant van een vonnis van de kantonrechter te Vlaardingen, waarbij hij we gens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst was veroordeeld tot 1.50 boete subs. 30 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het von nis vernietigd eii opnieuw rechtdoende ver dachte veroordeeld tot 75 boete subs. 15 dagen hechtenis. EURGERLIJKE STAND. Aangifte van 3 tot on met 10 October 1929. Gehuwd: W. A. H. Hoe® en M. F. Mol. Ondertrouwd: W. Steigenga 29 j. en C. Slot 28 j„ Geboren: Dingen a, d. van C. P. de Waard en A. Smitsman, Delfweg 101 Lamberta Gardina, d. van J. A. Teters en J. H. SteJloo, Oudendijksche Schiekade 6 Johanna, d. van H. J. Gorree en- J. de Haan, Nassaustraat 12b Jannetje C., d. van J. H. Scholten en M. A. van Houwelingen, Emmastraat 2a. GESLAAGD. Bij het gisteren te 's Grarenhage gehouden examen voer de akte Wiskunde L, O. slaagde de heer W. Doctor alhier. TELEFOONAANSLUITINGEN. In verband met de uitbreiding van het aantal telefoonaansluitingen heeft de directeur van dem gemeentelijken telefoondienst te Rotter dam aan het gemeentebestuur van Overschie en de polderbesturen van Spangen en Klein- polckar toestemming verzocht tot het aanleg gen van een tweede kabel. AUTODIENSTEN. De heer Hegge heeft in de laatste raads vergadering geklaagd over het slechte veirloop der dienreigelingen van de autodiensten te Over schie. De C.A.B. en de Z.H.A.M. diensten be- concurreeren elkaar zoodanig, dat zij de dienst regeling telkens zóó wijzigen, dat zij vlak voor elkaar aan rijden om passagiers op te vangen. Naar voren werd gebracht, dat Ged. Staten de dienstregeling moeten goedkeuren, die te voren om advies aan de gemeentebsturen wor den gezonden. Daar de Verschillende gemeenten nog al afwijkende meeningen hebben is er slechts zeilden overeenstemming te bereiken, zoodat verbetering moeilijk te verkrijgen is. SCHOUW. De herfstschouw in den polder Schieveen zal gehouden worden op Woensdag 30 October a.s. DIERENBESCHERMING. Burgemeester en Wethouders hebben medege deeld, dat zij zullen overwegen bij een vol gende wijziging der bouwverordening maat regelen voor te schrijven Inzake dierenbescher ming in verband met brandgevaar in stallen. ARMBESTUUR. In de laatste vergadering was een spoed- brief ingekomen van het Armbestuur, waarin verontwaardiging werd uitgesproken over het rapport der commissie voor de financiën over de rekening 1928, waarin gezegd werd, dat de voorzitter een opeenstapeling van emolumen ten had genoten. Verzocht werd dit. te rectift- ceeren. Gebleken is, dat door een samenloop van omstandigheden in één dienstjaar vergoedin gen waren toegekend, die over 5 jaar ontvangen haddein moeten worden, zoodat er slechts sprake was van inhalen van achterstand. WAAD,OM OMD41 w T| eenvoudige zachte rullen, wanne 1 1 a sloften, solide verwerkt als nevenstaand model in de nieuwste kleuren, moderne ruilen en vischgraat-dessins mooie Velours-Stoffen, aparte dessins en kleuren, prima verwerking IIRT LANGER bewerking aan maatwerk gelijk Vraagt voor KLEEDING NAAR MAAT onze sialen-eollectie ol spec, tarieven v. abonncm AMSTERDAM-ZWOLLE-ARNHEM-DOftDRECKT-LEEUWARDEN Het arme Engelsche koningshui». De koning van Engeland gaat niet alleen ge bukt onder de lasten van een groot gezin, maar hij kent ook de benarde positie, waarin zt"li een man bevindt, die groot moet doen, doch dóórtoe de middelen niet bezit. Er zijn heel wat rijkere koningen dan de ko ning van Engeland, die tevens keizer van Indië is. Zijn schatbewaarder beeft heel wat moeite, om de touwtjes aan elkaar te knoopen. Men zegt wel eens, dat koning George niets liever zou doen, dan het leven van een een voudig particulier te leiden. Hij kan het ech ter niet, want hij is koning, omdat hij het ko ninklijke honorarium noodig heeft. Het zal misschien wel overdreven zijn. Toch is het een feit, dat hij één zijner dochters on gaarne met den Viscount de Lascelles zag trou wen, aangezien deze ontzaglijk rijk is en z'n schoonvader een armen jongen vindt. En het eeuwige vrijgezellenschap van de.i PriDS van Wales schijnt iets met financiën te hebben uit te staan. Wat het ook zij, da Engelsche koning wordt van zijn land niet rijk. En hij had er eigenaar van kunnen zijn, indien zijn voorvaderen niet zoo onvergeeflijk vrijgevig geweest waren Zijn inkomen is ook niet geweldig. Een Engelsch blad kwam dezer dagen zelfs tot de conclusie, dat de koning aan Groot Brittanni? heel wat te kort komt. Toen Willem de Veroveraar Engeland ver overde, nam hij er eiken vierkanten centimeter grond in bezit. Zijn bezittingen werden in het z.g. Domesday Book geregistreerd en waren de oorsprong van de huidige kroonlanden. Die kroonlanden heb ben een bewogen geschiedenis. Sommige wor sten, als b.v. Hendrik VIII, voegden er flinke stukken aan toe, maar anderen gaven het mee- rendeel weg aan vazallen en hovelingen, wan neer die zich verdienstelijk hadden gemaakt. Het resultaat was, dat George III, om te redden wat er nog te redden viel, die kroon landen onder administratief beheer van het parlement stelde, in ruil voor een bepaald in komen. Deze kroonlanden zijn nu het eigendom van het land en ze brengen sehoon 1.210.000 per jaar in de schatkist. En de koning ontvangt in totaal 470.000 van den staat. Wanneer hij er de voor het hof noodzakelijke uitgaven aftrekt, houdt hij 110.000 over, een salaris, waarvoor een film ster den neus zou optrekken. De Engelsche natie verdient maar eventjes 740.000 per jaar aan haar koningshuis. En al genieten de koninklijke prinsen flinke toelagen, dié beteekenen ook geen verlies voor het land, want vooral de Prins van Wales doet buiten gewoon belangrijk werk als propagandist voor het Empire. Zijn wereldreis heeft dit bewe zen. Het eenige voordeel, aan de door George III getroffen regeling was, dat de Engelsche koningen persoonlijk landerijen en kasteelen konden bezitten. Vroeger werd elke aankoop, erfenis of verovering automatisch bij de kroon- De Prins van Wales erfgenaam van een armen koning. landen gevoegd. Toen kreeg de koning zijn in komsten door de rente der kroonlanden, de op brengst der posterijen, den wijnaccijns, bepaalde belastingen en enkele andere profijten. Maar hiervan moest hij de ambtenaren betalen en de kosten van eventueel te voeren oorlogen. Deze laatste omstandigheid plaatst George III toch weer in een prettig daglicht. Want het zou er voor koning George leelijk hebben uitgezien, in dien hij den wereldoorlog voor eigen rekening had moeten voeren Het koningshuis maakt Engeland niet arm. Dat doet het parlement, dat dit jaar f 7.595.508.153 noodig had, om 's lands zaken op gang te houden. Het koningshuls wordt van Engeland ook niet rijk. De Prins van Wales behoeft niet op een millioenenerfenis te hopen. Hij schijnt er overigens niet rouwig om te zijn. Het herkenningsteeken. Een kleine jongen, die met z'n moeder naar de markt in de stad was gegaan, was haar in de drukte kwijt geraakt. De moeder vond hem bij een waclitbouden- den agent terug. Deze vertelde, dat het ventje naar hem toegekomen was en had gezegd. „Agent, heb je m'n moeder niet gezien 7 Niet? Let dan eens goed op. Als je 'n moeder ziet, die geen kleinen jongen aan de hand heeft, die er uitziet zooals ik, dan is dat mijn moeder." Goede raad is duur. Bij Armenzorg kwam een man, die steen en been klaagde over z'n armoe, vrouw en zes kinderen hadden niet te eten, geen kolen tn huis. De ambtenaar geeft hem een bon voor levensmiddelen en kolen. De man klaagt en vertelt verder, zoo tragisch, dat de ambtenaar ontroerd naar zijn eigen portemonnaie grijpt en den man twee kwartjes geeft. De man gaat dankbaar naar de deur, bezint zich een oogenblik en zegt met den knop van de deur in de hand: „Omdat je zoo'n goede man bent, wil Ik je een raad geven: „geloof toch niet alles wat de menschen je hier komen vertellen,"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3