DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN i8i STADSNIEUWS WAT 'T WEER BRENGT KUNST EN VERMAAK, VEREENIGINGSLEVEN BEURS VAN SCHIEDAM 52ste JAARGANG. WOENSDAG 16 OCTOBER 1929 No. 15548 RENDEZVOUS iee®d. m,oo M DE ABATTOIRKWESTIE. Examens bewaarschool-onderwijs SCHEEPVAART Geen werkloozrn meer districts-arbeidsbeur;. BELASTINGVERLAGING IN UITZICHT. UIT VLAARDINGEN. PER&PGND v DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN UIT OVERSCHIE. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75, p. kwartaal. Afz. nummers 5 et- Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Grafis-Ongevallenverzckering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of Vlnger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. i'SÉi By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is thgekomem een verzoek van het Bestuur der Richting „Het Gereformeerd Jeugdhuis", al- er> om verlof voor den verkoop uitsluitend Van alcoholvrije dranken voor gebruik ter plaatse Van verkoop in de localifeiten van het perceel Bange Haven 97; en herinneren er aan, dat innen 2 weken na deze bekendmaking tegen n©t verieenen van verlof bij hun College schrif- ebjke bezwaren kunnen worden ingebracht. Schie-lam, 16 October 1929. HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: B A. Sanders om vergunning tot oprichting an een bewaarplaats van lompen en metalen ot hoeveelheden van resp. 500 K.G. in het pand Onderhuurt 14, kadaster Sectie A, no. 471; 2-" de N.V. Maatschappij tot detailverkoop Van petroleum en benzine in het pand Rreed ®'-raat 50, kadaster Sectie A. no. 691, en het aarachter gelegen open terrein, met een pe- ,r°'°urr tank, inhoudende 6000 L., met aftap- nnichting en vulputje; 3- P. J. M. van Haasterem om vergunning °t oprichting van een brood en banketbakkerij J1 het pand Bilderdijkstraat 31, kadaster Sectie M. no. 3969, met een heeteluchtoven 6n electromotor van 1% P K-, drijvende een eedmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de e°retarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 30 October 1929, des voor- Middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toastaan van die verzoeken in te brengen en mondeling of schriftelijk toe te lichten. Oeduren drie dagen vóór het tijdstip hierbo V&n g-^oemd, kan op de secretarie der gemeente Van <je schrifturen die ter zake mochten zijn bekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet '°t te-roep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij. die niet overeenkom- s.i? art. 7 dien- Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner teden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lich ten. Schiedam, 16 October 1929. Burgemeester en Wethouders van Schiedam htongan ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 10 October 1929 aan de N.V. istfabriek v.h. A. Blom Zn., ontslag hebben Verleend van de voorwaarden, verbonden onder en E aan de haar d.d.27 Sept. 1928 ver- e vergunning tot uitbreiding harer bran- gerijen en gistfabriek, in de panden Wester- kade 26—28, kadaster Sestie M. nos. 367—368, houdende verbod tot toepassing van kunst- biatiijen trek of aanblazing op het ketelvuur en ?®treffende het onderzoek en de keuze der bvasidstof. Schiedam, 16 October 1929. b"- Bespreking met Ged. Staten EéN SLACHTHUIS VOOR SCHIEDAM EN VLAARDINGEN SAMEN GÉWENSCHT Daar eenige Vlaardiingsche raadsleden tegen het besluit van den Raad dier gemeente inzake r® stichting van een openbaar slachthuis bij Bedep. Staten in beroep waren gegaan, hebben ^aaudag te Den Haag op uitnocdiging van Bedep. Staten met den burgemeester van Schie- atn> Vlaardingen eenige raadsleden uit bedde gemeenten, besprekingen plaats gehad. Hoe- We' uit den aard der zaak geen beslissing werd gnomen, verklaarde de voorzatter van Gedep. otaten, dat hij het zou betreuren, indien er twee slachthuizen, ééif te Schiedam en één te Vl; aardingen zouden worden gesticht. -SVC HT KINDERVERLAMMING Twee gevallen In onze gemeente hebben zich een tweetal kinderverlammingen voorgedaan, een hij een ^ontje van den heer Br. in de Matlhenesssr- ®traat en een bij een 6-jarig dochtertje van d©n agent van politie J. J. van A. nit de Oos- koratraat Het eerste is in het gemeente-zieken huis, het tweede in de Dr. Nolet-stichting op genomen. Geslaagd te Rotterdam voor hoofdonderwij zeres aan een bewaarschool, de dames P. C. C. Groter, G. A. Hersbach, C. van Heest en S. M. ^eyer, allen te Schiedam. Schic in, 15 Oct. Vertrokken: Panamasch s.s. „Vat", naar Botterdam; Pinsch s.s. „Greta", naar Rotter dam. Schiedam, 16 Oct. Vertrokken; Duitsch s.s. „Orion", naar Ham- Mr*. We hebben vorige week beloofd nog even te-rug t-e Bullen komen op hetgeen we onder bovenstaand opschrift hebben geschreven. Laten we thans van enkel-s door eenieder controleerbare feiiten m-eld-ing maken. We ge ven slechts die nuchtere feiten, voegen er geen enkel commentaar aa!n toe. Voor zoover men er gevo-lgtrekingen ui-t wil halen, laten we dat aan lader persoonlijk over. Alleen dit: de fei ten toanen, dunkt ons, wel allerduidelijkst, dat cp dit oo-gen-blik nog ten volle geldt, wat het bestuur van den R. K. Volksbond op 26 Jul-i aan Burgemeester en Wethouders schreef: „dat het erkent, dat bij den huldigen toestand van geen crisiswerkloosheid meer kan warden gesproken." Er heeft zich -de laatste maanden niemand meer aangemeld voor werk te E-eneirveld. Dat werk is niet ideaal; het is zoo ongeveer het laatste dat men aanneemt, toegegeven; maar een man met pit, met wilskracht en wiens physdek er niet geheel ongeschikt voor Is, pa.bt het aan, als hij zijn gezin ziet verkommeren. Op 6 Augustus werden aan de Arbeidsbeurs 60 man gevraagd voo-r het loss-en van een boot; er ko-nden er slechts 4 worden geleverd, Op 11, 12 en 17 September weigerden on. derscheidenlij-k 5, 2 en 4 transportarbeiders erts te lossen bij het Havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost, omdat zij niet verkozen te arbeiden tegen een lager loon dan te Rotterdam voor hetzelfde werk wordt verdiend. Rotterdam is een eersteklas gemeente, Vlaardingen is in do tweede klas ingedeeld; dat is i-ets wat niet de Arbeidsbeurs aangaat; wanneer het contract loon naar de meeming der arbeiders in een of andere gemeente te laag Is, dan hebben zij hun organisaties om t© trachten daarin verbetering te brengen. Vergissen wij ons niet dan worde te Rotterdam voor genoemd werk betaald bij een dagtaak van 4 uur ƒ3,15 of 783^ cent per uur; bij een dagtaak van 4% uur ƒ3.55 of 79 cent per uur. In de Vulcaanhaven wordt lyi uur gewerkt, en dan 8 uur uitbetaald t©gen een uurloon van 78 cent, dus per dag 6.24, of feitelijk per uur 831/5 cent! Dit geldt onverschillig of men dag-, avond- of nachtwerk verricht; in Rotterdam wordt bij anrond 1,80 en verricht hij nacht 2,70 méér verdiend. Op 26 September vroeg Vlaarding-en-Oost aan de Arbeidsbeurs aan 45 man; er konden er 40 worde-n aan,g£Wezen; 8 zakkendragers en 3 fabrieksarbeiders weigerden op boven vermelden grond: te weinig verdiensten iu vergelijking met Rotterdam. Verschillende mailen datum en aantal hebben we in portefeuille kwamen voor versdbiWend-e werkzaamheden te Rotterdam aanmerkelijk minder arbeiders op, dan waren aangenomen. Dat hoeft nog geen onwil om te werken te_zijn; h-et is immers niet uitgeslo ten diat tusschen het oögentolik van aanneming en opkomst, d-o-o-r hen onder hun meer passend werk gevonden werd. Op 2 October 's mid-dags vroeg -die firma Wilton 30 bikkers; aan omtrent vijftig per sonen die in de omgeving van de Beurs ver toefden werd zulks bekend gemaakt; in totaal meldde zich e-en zestal aan. Op 8 October dies voormiddags vroeg deizelfde firma 20 bikkers, die 's middags om half twee zouden beginnen; aan 22 arbeiders werd van deze aanvrage kennis gegeven, slechts 11 meldden zich aan, die allen werden aange-no-men. In den namid dag van denzelfden dlag werden nog vijftig bikkers gevraagd vo-or d-en volgend-en mor gen; niettegenstaande ook aan deze aanvrage de moedige publiciteit werd gegeven en de aanvang ook werd doorgezonden naar de Arbeidsbeurs te Vlaardingen, meiddien zich smorgens sile-cbts drie man aan de fabriek', in den loop van d-en dag groeide dit aantal tot zes. Op onze vraag of de weinige animo voor dit soort werk ook gelegen kon zijn In het feit, dat d-e arbeiders er hun kleeding bij bedienen, werd on-s geantwoord dat sin-ds de debatten dienaangaande ln den Raad, na het aandringen daarop van een der led-en van onze Katholieke raadsfractie, aan de arbei ders voor d-erge-lijk werk ketelpakken worden verstrekt. Aangebeden arbeidskrachten. glasblazers, stellers, letterzetters, grondwerkers, opperlie den, metselaar, schilders, timmerlieden, metaa.1- boordrs, stokers, branderskn echts, distill, knechts, sigarenmaker, magazijnpersoneel, transportarbeiders, varengeaellen, zakkendra gers, kantoorbedienden, fabrieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: lood- en zinkwerker, hulp-ijzerworkers, halfwas- metaaldraaier, meisjes en jongens voor fabrieks arbeid, meisjes en strijksters voor wasscherij, winkeljuffrouwen: te Rotterdam: aankomend© koperslagers, jongens van 14 a 15 jaar voor leerling-instrumentmaker e-n naaisters voor vak- en bedrijfskleieding; t© Eindhoven: gezin nen voor kantoorwerkzaamhede-n; te Overschie: hoofdjuffrouw voor fabriek; voor Curagau bekwame ketelmakers en overbouwers. Voor nader inlichtingen wende men zich tot d® Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broarsvéld 142. DE ALGEMEENE TOESTAND DER GEMEENTE GUNSTIG B. en W. bieden d-en Raad aan de ontwerp- begrootimg voor 1930. Belangrijk is het in de eerste plaats het Accres der lasten na te gaan. Mem zal zien dat dit wederom belangrijk is, zooals in ©en Gemeente als de onze, die vooruitgaat en. nabij een groote stad is gelegen, te verwachten is. Uit de recapitulatie noteeren B. en W.: Rente en afschrijving 36.779.Personeel 16.698.Onderhoud emz. 42^.088.Diver sen 2.778.te zamen reeds 98.343.af te trekken mindere uitgaven aan subsidies 4.992.blijft accres 93.951. Hierbij is de rubriek armenzorg en werkloo- zensteun voorloopi'g buiten beschouwing ge laten, wij komen daarop echter terug. De voornaamste posten van dit accres zijn; Meerdere rente wegens het oploopen van die tijdelijke schuld 29.912.Hoogere pensioens.. lasten (men denke aan de hoogere uitkeerimg aan het Reoervepensioenfonds in verband met de wetenscha-pp-lijke balans 1928) 6.482. Vergoeding aan Bijzom-d-er Onderwijs van boven tallige onderwijzers (afloopende toestand over vorige jaren) 5.400.Openbare verlichting lm verband rniet de uitbreiding der bebou wing 13.695.Onderhoud straten - m-em denke eveneens aan die uitbreiding - 13.000.Openbare leeszaal en bibliotheek 7.000.Gemeentewerken 4.900.Rijks- subsidie Gymnasium (gunstiger toepassing der Rijkssubsidie-bepalingen) 3.577. Tegenover deze aamigroeiing van lasten ia het een gunstig verschijnsel, dat deze door een vooruitgang der algemeenc inkomstenposten ruim wordt opgewogen. De recapitulatie vermeldt voc-r deze rubriek eien bedrag van 103.119. - De voornaamste posten zijn: Algemeene rijlcsuitkeering vermeerdering inwonertal 6.103.Belasting gebouwde eigendommen (z.g. straatbelasting) 7.690. Opcenten personesle belasting 10.000. Inkomstenbelasting (met uitschakeling van de belasting verlaging) 50.000. Bij het accres der uitgaven werd buiten aan merking gelaten, hetgeen van de belastingver laging ongedekt bleef; dat is het bedrag dat de recapitulatie vermeldt van 50.000.ver minderd met de 42.546.die „onvoorziene uitgsvan" het vorig jaar hooger was geraamd en die al-s een reserve i-s te beschouwen voor de belastingverlaging. Het saldo is dierhalve 7.454. Ook als men dit voegt bij het genoemde be drag van 93.351.dan wordt nog het geza menlijk bedrag va nƒ 100.805.door den voor uitgang der inkomstenposten ad 103.119. opgevangen. Hoewel de crisissteun voor werkloozen is stopgezet, hebben B. e-n W. met het oog op eventueels verandering van omstandigheden, vooral in het winterseizoen, gemeend toch een bedrag daarvoor te moeten uittrekken. Even wel is hetgeen aan steun en werkverschaffing is uitgetrokken, beduidend lager dan het bedrag van verle-d-en jaar. Wordt hetgeen, vooral daardoor, de rubriek armenzorg en werkloozems-teun lager is ge raamd n.l. 36.167.in mindering gebradht van het accres d-er uitgaven, waardoor het dus 57.184.-e- zou worden (rne-t het verlies der belastingverlaging 64.638.dan wordt dit accres wel zeer sterk door d-e aangroeiing der inkomstenposten ad 103.119.overtroffen. Wat onvoorziene uitgaven betreft, wordt voor de gewone behoeften een bedrag van 15.000.voldoend-e geacht. Waar 23.600.is geraamd, is derhalve nog een reserve aanwezig. Daarbij wordt ge dacht aan d© kosten d-er nieuwe begraafplaats, die nog bezwaarlijk konden woTden geraamd en derhalve nog niet ie de betgrooting tot uit drukking werden gebracht Wij komen thans tot de posten, die een bui tengewoon, een abnormaal karakter dragen. Het betreft hier voornamelijk het beginfealdo. He-t toevallig karakter diezar saido's zal blij ke nals wij die van die laatste jaren hier even de revue laten passeeren. 1927 begon m-et plm. 166.000.1928 rne-t plm. 338.000.—; 1929 met plm. 333.000.—; 1930 begint met plm. 273.000. Het abnormale beginselsaldo van 1928 stond vooral in (het teeken van de groot© opbrengs-t der havenrechten als gevolg van de Engelsche mijnwerkersstaking in 1926. Het be-ginsaklo van 1929 stond zeer sterk onder dern invloed van de overwinsten der be drijven van 1927 (plm. 180.000.boven de raming) Dit laatste is oo-k nog met het begin-s-aldo van 1930 bet geval plm. 97.000.overwinsten der Technische Bedrijven. Wanneer wij ons dan bepalen tot d-e begin- saldo's van 1929 en 1930, dan komen wij thans tot de conclusie, dat de winsten der Technische bedrijven, op de hegrooting te laag worden ge raamd. Dat d-e bedrijven zooveel meer product-lef zijn geworden, is een zeer gunstig verschijnsel, dat dankbaar moet worden erkend. Waar de uitkomsten echter zoozeer boven de verwachting waren, (heeft men daarvan niet durven uitgaan. Daardoor deed de begroeting een tekort zien, dat echter werd opgewogen dooT de hooge be ginsaldo's, als het gevolg van de hooge over winsten. Nu d-eze uitkomsten zich echter bevestigen, komt de tijd om deze in de ramingen tot uit drukking te brengen, waardoor zij dan uit het saldo zullen verdwijnen, wat een gezonder toe stand is. Neemt men dan hij de ramingen de uitkom sten van het voorvorige jaar tot grondslag, dan zal toch nog d-e vooruitgang in de twee tus- s-chenliggemde jaren een overwinst doen ont staan, zoodat eenig saldo wordt verkregen. Dis is echter hij deze begrooting nog niet toegepast. Wij stellen ons voor, dat, waar zij met de inwerkingtreding van de nieuw© wet op de ginancieele verhouding een nieuw tijdperk intreden, alsdan daarvoor de tijd Is gekomen. Het is gewenscht na dit overzicht nogmaals de buitengewone posten in verband met de winsten der Technische Bedrijven onder de o ogen te zien. Het beginsel is, gelijk gezegd, plm. ƒ273.000. Zooals boven bleek, is ook dit nog abnormaal en kan zeer zeker, als normaal, geen hooger saldo worden aangenomen dan dat, waarmede 1927 begon, n.l. 167.000. Wanneer men de winsten d-er Technische Be drijven raamt naar d© uitkomsten van het voor vorig jaar en daardoor hooge overwinsten on der normale omstandigheden niet meer zullen voorkomen, kunnen gee-n hoogere saldo's wor den verwacht. In dien gedachtengang is dus door het he gin saldo van 273.000 de hegrooting met een bedrag van 273.000.167.000.— 106.000.— geflatteerd. (Wordt vervolgd) of ONDERHOUDEN VAN VOORTUINTJES Door de N. V. Maas en Schie, directeur de heer H. Gabel, werden prijzen uitgeloofd van 2.50 tot 15.- voor het netjes onderhouden van de voortuintjes gedurende 1929 voor df panden aan d-e Rijnstraat 31 tot 45. Op onderscheidene datums werden geduren de deze zomer deze tuintjes beoordeeld en de zer dagen werden de vcilgendie prijzen toe gekend. 1 eerste ad 15.2 derde ad 10.2 vierde ad 7.50 en 3 zesde ad 2.50. De h-eoordeeling had plaats door mej. Jkvr E. de Ranitz en de heeren J. K. Dominicus en A. Geurt-sen. Bij de laatste keuring werd Jkvr. de Ranitz. die intusschen de stad had verlaten, vervangen door Mej. J. B. van Li-ssa, even-eens geëxami neerd tuinbouwkundige Het doel dat hij deze prijsvraag werd voor oogen gesteld, namelijk het bevorderen van het uiterlijk aanzien d-er tuintjes en tevens daar door het verbeteren van het aspect van de straat, iis volkomen bereikt. Inplaats van een opslagplaats van vloerkleed jes, brandhout, vuilnisemmers kinderwagen-s enz. waarvoor al te dikwijls deze lapje-s grond benut worden, werden deze panden in 1929 ver sierd met aardige bloementuinen, die op eiken wandelaar ee prettigen indruk maakten en de straat een vriendelijk aanzien gaven Naar wij vernemen hebben ook andere huis eigenaren het plan opgevat voor het volgend jaar een dergelijke prijsvraag uit te schrijven GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan h-et Hoofdbureau van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des na middags: Kinderportomonnaie inhoudende gaspennin- gen, -speld met p-o-rtret, sleutel. R. K. Kerk boekje bruin lederen kinderschoentje, rozen krans, Fordsl-euteltje, paraplu-ie, pet, 2 kisten en eeniige zakken, ceintuur, glacé handschoen. Bij vinders: papieren gei-d A. de Jager, Sta tionstraat 10B; school) tui. M. Kruinlng, Over- scheischeplëin 3; rijwie-lplaatj-e, C. do Bok, Westmolenstraat 23-2; bril, J. K-inneming, E. Kerkstraa-t 42-6; ceimtuur, A. Verhaak, Put- teilshoeksche straat 47; beursje met inhoud J. Weste-rman, Da Gostastraat 14B; 2 kinderpor- temonnaies met inhoud, mej. de Gooijer, Chr. Huijgenstraat 8; gewicht J. de Groot, Visischer- straat 21; horloge A. Wichern, Warande 83; Wudertaschje met inhoud, N. Bouman, Broars veld 38 B; ceintuur E. Go-osei aar, Mariastraat 60; roode zakdoek, P. Steenbergen, Gasstr-aat 29 spoel van radiotoestel, N. Versteeg, Magastr. 74; zilveren broche, C. Krabbendam, Steen straat 23; kinderparapluie, J. v. d. Berg, Put- tershoekschestraat 6; vulpotlood, J. Hendriks, Huijsmanstraat 49; alpaca beursje m-et inhoud N. v. d. Water, Vill'astraat 80; doublé heeren- ning, P. Buitensehek, Nieuwstrat M 42; acte- asch inhoudende kl-eedingstuk, P. Groenendijk, Breedstraat 9; sleutel B. den Held, Broersveld 36; rijwielplaatje J van Rijn. Beij-erlandsche- straat; 3 rijwielsleuteltjes L. van Gerven, Ot- terbuurt 4; kinderparapluie B. Rietenhoo-rn. Lange Achterweg 36; rijwielplaatje, J. Wijten- willigen, Anth. Nuijsstraat 53. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1 2tot ©n met October 1929. GEBOREN: Lijntje, d. van A. Berkhout em G. Holster, Hoofdstraat 69 Wllhelmina Mar- garetha, d. van J. P. Wa.nnaawa en W. M. Lans, Mariastraat 80 Johanna Jacoba Geertruida, d. van J. J. de Groot en G. Jongbloed, Rozen- murgp-lein 14 Gorda Margaretha, d. van J. C. de Lange en J. A. M. Mink, Vondellaan 31 OVERLEDEN: C. vam der Klink 65 j., echtg. van M. H. Heijtlng, Dr. Noletstraat J. Ver- duijn 80 j., wedn. van A. M. Antonissen, Nieuwe Haven. ARBEIDSBEURS U t aantal ingeschreven werkzoekenden hij de Arbeidsbeurs bedroeg op 14 October; 118. ROTTERD. TURNBOND Bij het Zondag te Rotterdam gehouden examen zijn voor den eerste graad geslaagd: W. v. d. Linden, F. Slangen en T. v. d. Meer en voor de tweede graad B. de Romph. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1014 October GEBOREN: Dirkje, d. van W. Botsboom en H. C. Halkes, Van Riebeekstraat 6; Arij, z. van A. K. d-e Roode en J. de Graaf, Steijnstraat 38; Maria, d. van J. Troost en P. A. Bijl, P. K. Droiseaartestraat 28; Jan, z. van M. M. Keiizerwaard e nM. Hofman, Cronjestraat 56; Jan-nie, d. van J. den Boer en C. W. Molenaar, Da Oosfcastraat 19. OVERLEDEN; H. van der Pijl, 33 j. echtg. van H. Wijnhorst; M. Storuijs, 57 j. echtg. yan M. Westerdijk; S. A. Smit, 9 m. Liefde Iaat zich 't best vertolken Op 'n bank bi) maneschijn. Pijpeman is in de wolken, Juffie Bestevaer vindt het fijn. 3fe maar hoe ze -gaarne luistert Naar zijn plecht'gen eed van trouw. Als hij in haar ooren fluistert: „Bestevaer ik hou van jou!" Het vervolg op dit ver-haal Vertellen we 'n andermaal. Probeert U intusschen maar eens onze Bestevaer-Rooktabak. U zult er ook van gaan houden. 25-JARIG BESTAAN VAN HET FONDS WEDUWENSTEUN ,,ST. ELIZABETH" t Zondag werd het 25-jarig bestaan herdacht van het foud-s we-duwenisteun „St. Elizabeth in een feestelijke bijeenkomst in het R. K. Ver- eeniigingsgeb-ouw. Na eenige welkomstwoorden door den voorzitter, den heer G. B. Huisman, werd door den hee-r J. M. Hui-s-man, secretaris, een keurig 25-jarig verslag uitgebracht. Hier aan on-tleenen we o.m. dat het fonds 1 October 1904 werd opgericht met aanvankelijk 35 leden, welk aap-tal tot 65 is gestegen. In de 25 jaar- zijn 13 leden overleden. Aan de weduwen werd in de eerste jaren een gulden per week gedu rende een jaar uitgekeerd. In de laatste jaren is dit bedrag verhoogd tot drie gulden per week en meermalen gedurende twee jaar naar omstandigheden. H-et verslag brengt hulde en dank aan den heer Jan Hillenaar, die van Je op-richting af als penningmeester op uitste kende wijze de financiën heeft beheerd. Hierna gaf de penningmeester een duidelijk overzioht vau de financiën. Hieruit o.m. het volgende: In deze 25 jaar is aan co-n-trihutiën ontvangen f 3253.63; aan donatiën f 1064.55; interest belegde galden f 1576.73. He-t totaal der inkom sten heeft bedragen f 6113.04. Aan uitkeeringen is uitgageven f 1766.22. Het totaal deruitgaven bedraagt f 2370.37. Op 1 October is het totaal d-er bezittingen f 3932.35. Na deze verslagen werd het woord gevoerd door den voorzitter van de afdeeling, den heer A. Vermeulen, die zich in hoofdzaak richtte tot den jubileerenden penningmeester en hem namens de l-eden''.een fauteuil aanbood. Ook de voorz. van biet f-omds feliciteerde de-n heer Hillenaar, waarna nog gesproken werd door onderaf deelingen. BEKERCOMPETITIE GEMEENTE- PERSONEEL Zaterdagmiddag werden tusschen de elftal len, samengesteld uit het personeel der ge meente vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. De eerste wedstrijd tusschen het politieelftal en het elftal der licht- en waterbedrijven ein digde in een 30 overwinning der licht en waterbedrijven. De tweede wedstrijd tusschen de elftallen der licht- en waterbedrijven en der gemeen-t-e-secretarie, eindigde in een gelijk spel: 22. Een voor den winnaars dezer wedstrijden beschikbaar gestelde medaille werd na loting door de secretarie gewonn-en. Na afloop van deze wedstrijden heeft de burgemeester den door hem beschikbaar ge stelden beker aan de aanvoerder van het secre- tarie.elftal uitgereikt. HET ONDERLING HAVENBEDRIJF. Na eenige dagen staknig is het werk aan het Onderling Havenbedrijf alhier wederom her vat. Door be-mdddelig van de besturen, van den R. K. B-on-d, den Cen-tr. Bond ea den Chr. Bond van Transportarbeiders, heeft er een bespre king plaats gehad met de dlrsctie en commis sarissen van genoemd bedrijf, waardoor aan verecjhilen.de grieven der havenarbeiders werd tegemoet gekomen. Bes-loten we-rd dat bij het verwerken van zout me-t één man meer in de ploeg zal wor den gewerkt en dat het uurloon met 2 yt cent is verhoogd, terwijl de tarieven op deze basis zullen worden herzien, met dien verstande, dat wanneer in tarief gewerkt wordt, een dag loon moet worden bereikt dat 2 a ƒ2,50 hooger is dan volgens het verdiende uurloon. Verder zijn n-ag enkele kleine wijzigingen in de tarieven gebracht. GEVALLEN. Op de Hoogstraat kwam een juffrouw zooda nig te vallen dat zij een pols brak en z-ich in wendig bezeerde. Zij werd hij een winkelier binnengedragen en daarna per auto naai- huis vervoerd. Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wir.i. zwaarbewolkt of betrokken, wellicht een' i regen, iets zachter. De barometer daalt langzaam. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.35 tot 's morgens 5.57. TE ROTTERDAM 16 Oct.i Circus-Schouwburg, Faust (N.J. Op^ra) 8 uur (voor volwassenen. 1 18 Oct: Groote Schouwburg, Tien ure li it de klok (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 19 Oct.: Groote Schouwburg, Aïda, (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Tivo'i- Schouwhurg, Die vrouwen toch! (Schouw- tooneel) 8 uur (voor volwassenen) Geb. v. K. en W., 2e pop. concert Rott. Philh. Orkesi (solist Jacques Urlus) 3 uur. 20 Oct.: Groote Doelezaal, le middagconcert Residentie-orkest, half 3. 22 Oct.: Groote Doelezaal, piano-avond Serge Rachmaninoff, 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma s tot en met Donderdag 13 dezer in Royal: Thalia (voor volwassenen); Grand (voor vol wassenen) W. B. theater (voor volwassenen Luxor (voor volwassenen); Centraal (voor vol wassenen). 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambro-sius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club X.D.O., Katb. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ,,St. Eioy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdag repetitie Kon. Mannen. zangvereeniging „Orpheus'", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen uur. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk hij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. IC. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur .Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Heden cn volgende avonden Feestweek in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 16 October Uitvoering te geven door het mandoline-ge. zeischap O. N. I. Gebouw Musis Sacrum. Aan vang 8 uur. Zaterdag 19 October Zangvereeniging Gemengd Koor. Feestavond in Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Buurtvereeniging „Gusto". Tooneeluitvoericg in het gebouw Eendracht. Aanvang 8 uur. Zondag 20 October S.V.V.-supportersvereeniging Door Weer en Wind. Feestavond in Mus^g Sacrum. Aanvang 8 uur. Maandag 21 October Vergadering a-fd. Schiedam van de d-locesa- ne-vereeniging van R. K. Onderwijzers. In. tallatie geestelijk adviseur en causerie met lichtbeelden over bijen. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half acht. Dinsdag 22 October Ledenvergadering afd. Schiedam Nederl. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", ga- bouw R. IC. Volksbond. Aanvang half acht. SCHIEDAM, 16 Oct. ©fficieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 16.per H. L. i_ Spiritus Melasse.spiritus 29.per H. L. SCHIEDAM, 16 (tct. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 ffit. 17.per H.L. Spoeling Noteering ƒ3,00. ONDERHOUD BOVENDIJK. De vastgestelde hegrooting van onderhoud van den Boven-dijk wijst aan inkomsten en uit gaven aan een bedrag van 6.000. Dit bedTag m-oet gezamenlijk betaald worden door de pol ders Berkeil, Zestienh-o-ven en Schieveen en de gemeenten Berkel en Overschie. ROODVONK. Er is een geval van roodvonk geconstateerd iu het pand Schoolstraat 23. BEGROOTING 1930. B. en W. hebben besloten het rapport van de commissie en het antwoord gelijktijdig te la ten verschijnen, zooals dat ook iu verschillend® andere gemeentei geschiedt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1