doodt het haar Roos 1 ZIJNE MAJESTEIT VOETBAL IN ENGELAND FEUILLETON Een van overheidswege opgelegd tram- en treinmonopolie ENGELAND-IERLAND TE BELFAST DE VALSCHE MUNTER. SPORT EN SPEL. a LUCHTVAART. Ui DOCHTERS VAN DEN DWANGARBEIDER, DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 PAGINA Er wordi v. ngd raar een daad v n w'jfl beleid PAARD OP HOL De gestoorde Radio rede DE ALASTRIM KINDERVERLAMMING ENCEPHALITIS r E OUDSTE VOETBALLER GEEN UITBLINKERS EN ZWAKKEN IN DE EERSTE DIVISIE. a H- a 10 OM 'T WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. HET LANGE AFSTAND-RECORD HET WERELDRECORD LANGE AFSTAND. Negatieve verkeerspolitiek en positieve rv"'caartB* bevor dering. Da Llmburgsche Auto-Dienst is zonder twij fel een voorbeeld van een gced-geregelde, stipte en welverzorgde verkeersonderneming. Maar wie de verhoudingen in Limburg kent, begrijpt zonder moeite, dat Juist deze uitmun tende eigenschappen haar tot een doorn in het oog maakten van de Nederlsndsche Spoorweg maatschappij, (N. S.) die zich op ditzelfde tra- Jekt Maatstricht-Valkenburg-Heerlen bijna tien Jaar lang in een nagenoeg volledig vervoer- monopolie had mogen verheugen. Aanvankelijk heeft de NS. beproefd, zich van den lastigen concurrent te ontdoen, door het invoeren van een veelverbeterde dienstre geling. Het aantat treinen werd verdubbeld, alle ar- beiderstreinen werden ook voor gewone reizi gers toegankelijk gesteld, de rijtijd werd aan zienlijk versneld en met behoud van het be staande buurtverkeer werden een aantal snel treinen ingelascht. Maar deze prijzenswaardige pogingen om het publiek te trekken bleken niet in staat de rei zigers te bekeeren: zij bleven in grooten getale halsstarig de voorkeur geven aan de autobus onderneming. Toen wierp de spoorwegmaatschappij het over een anderen boeg. Op grond van de pas-ingevoerde verbetering in den treinenloop kwam zij bij de Kroon in be roep tegen de vergunning, die Gedeputeerde Staten van Limburg, krachtens art. 2 van de Wet op de openbare middelen van vervoer, aan de L. A. D. hadden verleend. Dit beroep werd door de Kroon (d.i. feitelijk de Minister van Waterstaat, gehoerd het advies van den Raad van State) formeel afgewezen. En de vergunning werd ..definitief verleend", maar onder toevoeging van n negende, uiterst bezwarende, voorwaarde aan de acht condities, waaronder zij door Gedep. Staten was toege staan. Bij deze negende voorwaarde werd verboden: „A. In de richting Maastricht-Heerlen, te Maastricht en verder in de autobussen der on derneming reizigers op te nemen voor het ver keer niet verder dan het punt van splitsing der wegen van Valkenburg naar Nuth en Heerlen, gelegen op ongeveer één kilometer ten Noorden van den spoorweg Maastricht-Schin-op-Geul, in de gemeente Hulsberg. „B. In de richting Heerlen-Maastricht op het punt van splitsing der 'wegen van Valkenburg naar Nuth en Heerlen, gelegen op ongeveer één kilometer ten Noorden van den spoorweg Schin-op-Geul-Maastricht, in de gemeente Huls berg, in de autobussen der onderneming reizi gers op te nemen". De bedoeling van deze breedsprakige verbods bepaling, die de grens der onbegrijpelijkheid 1. .denkelijk dicht nadert, is in één woord: de uitschakeling van Valkenburg uit het bus-ver- keer met Maatstricht. Van Valkenburg naar Heerlen en omgekeerd blijft het passagiers vervoer geoorloofd, maar van Maastricht en verder let Valkenburg en vice versa, is het verboden. De lamentabele geschiedenis is met deze on gelukkige beslissing niet g ëindigd, maar nog steeds in vollen gang. Want kort na het verleentn van deze „defi nitieve vergunning die maar al te veel op een verkapte weigering geleek, kwam de toenma lige minister van Waterstaat naar Maastricht, om de plechtige opening van de Staalwerken „De Maas" bij te wonen. Van deze ongezochte gelegenheid maakten de drie burgemeesters van Maastricht, Valken burg en Heerlen gretig gebruik, om hun op wachting te maken bij Zijne Excellentie en hem om herziening te vragen van het Kon. Besluit, waardoor de L. A. D. ernstig in zijn bestaan werd bedreigd, tot besliste schade en groot ongerief van de ingezetenen hunner ge meenten. Zijn wij wél ingelicht, dan gaf de minister bij die gelegenheid den raad een nieuwe ver gunning aan te vragen voor een gewijzigd tra- jekt. Aldus geschiedde: en reeds eenige weken later gaven Gedep. Staten opnieuw concessie aan de L. A. D. voor een geregelden dienst-om- het-uur tusschen Heerlen en Maastricht, zon der bezwarende voorwaarden. Alleen bij Meersen werd de route verlegd en in plaats van den weg naar Rothem, dien naar Bunde gevolgd, waar aansluiting werd verkre gen met de bus op Slttard. Maar weer kwam de N. S. bij de Kroon in beroep. En toen de dienst bijna een vol jaar tot ieders tevredenheid had gefunctioneerd volgde eindelijk uit den Haageen botte weigering. Aanvankelijk meende het reizend publiek, dat hiermede een onherroepelijk vonnis over de L. A. D. was gestreken. Maar weldra bleek, dat n.cn zich vergiste. Immers naast de geweigerde concessie van dit najaar, bestaat nog altijd de toegestane ver gunning van den vorigen Herfst, natuurlijk mèt de bezwarende voorwaarde, die er onaf scheidelijk aan vastzit. En de L. A. D., die blijkbaar maarschalk Foeh's leuze huldigt: „Een veldslag is eerst dan verloren, wanneer men hem gewonnen geeft", tracht met den moed der wanhoop het veege lijf te redden. Ziehier de vermakelijke kunstgreep, die de directie verzonnen heeft, om ondanks het Haagsche verbod, het buurtverkeer tusschen Maasstricht en Valkenburg voort te zetten. Wie van Valkenburg naar Maastricht wil rij den, stapt op de bus naarHeerlen, die hem meeneemt tot bij „het punt van splitsing der wegen van Valkenburg na ar Nuth en Heer len". Bij dit splitsingpunt komt hem de bus naar Maastricht tegemoet, die hem eerst terugvoert naar Valkenburg en dan via Houthem en Meerssen op de plaats van zijn bestemming brengt. Om van Maastricht naar Valkenburg terug te keeren, neemt hij een p'natsbewijs tot aan het veelbefaamde „punt van splitsing", maar daar niemand hem kan dwingen het trajekt tot het einde toe af te leggen, stapt hij te Val kenburg uit en laat de bus vreedzaam haar weg vervolgen met nieuwe reizigers voor Heerlen en voorMaastricht. Ondanks deze gecompliceerde wijze van ver voer duurt de rijtijd niet langer dan voorheen, terwijl ook het tarief ongewijzigd is gebleven. En aangezien het Limburgscbe volk zeer vat- baat is voor humor, zou eenieder in zijn schik zijn met de wijze, waarop de Haagsche Oekase wordt ontdoken, wanneer de inwoners van Houthem niet de dupe waren geworden van het „horribele decreet". Wil men weten tot welke kcokhitte de Hout- hemsche verontwaardiging is gestegen, dan neme men „De Geulbode" ter hand, de „Semaine Rëligieuse" van Zuid-Limburg, het „officieel orgaan van tal van parocuieën, verschijnend iederen Zaterdag", zooals de volledige titel luidt. Reeds meermalen hebben wij gewezen op den onduldbaren verkeersdwang. aan Limburg van uit den Haag opgelegd, die de plattelandsbe woners maar al te levendig herinnert aan den veelgehaten maaldwang" van 'net oude Régime, toen alleen de „heerlijke" oanmolen recht van bestaan had, al maalde hij nog zoo traag en nog zoo slordig. Een terugkeer naar de misstanden van dit Régime zal stellig wel niemand begeeren. Wel nu, dan behoede men ons in de twintigste eeuw voor een van overheidswege opgelegd tram- en treinmonopolie. Dan vergete men niet, dat de verkeersmid delen er zijn voor de reizigers en niet omge keerd de reizigers voor de verkeersmiddelen. Als de nieuwe minister van Waterstaat, die blijkens zijn sympathieke houding bij zijn eer ste officieel bezoek, Zuid-Limburg een goed hart toedraagt, den blijvenden dank der inwo ners van dit gewest wil oogsten, dan traehte Zijne Excellentie te voorkomen, dat door een negatieve verkeerspolitiek worde afgebroken hetgeen door zijn positieve welvaartsbevorde ring wordt opgebouwd. De Limburgers zijn ongetwijfeld trouwe on derdanen en goede vaderlanders, maar zij voe len er niets voor, om vanuit den Haag „bemoe derd" te worden. Zij staan liefst op eigen bee- nen en rijden bij voorkeur met zelfgekozen ver- voèrmiddelen. Als men met dit simpele feit en deze billijke aanspraak in den Haag voortaan rekening houdt, dan zal men een daad van wijs beleid stellen, die nog vele jaren bij het Limburgsche volk in dankbare heugenis blijven zal. R. L. De koetsier bekneld geraakt en aan de gevolgen overleden Dinsdagmiddag reed een Haarlemsche brui loftstoet in Aardenhout toen plotseling een paard van een der rijtuigen schichtig werd en op hol sloeg. De koetsier viel van den bok en geraakte met het hoofd bekneld tusschen een boom en het rijtuig. In bewusteloozen toestand werd hij vervoerd naar het St. Elisabeths-Gast- huiis te Haarlem, waar hij des nachts aan de gevolgen is overleden. Met de gestelde voorwaarden in strijd „GEEN AANRANDING VAN EEN GRONDWETTELIJK RECHT" Op de vragen van den heer Wijnkoop inzake het verbreken van de radio-rede van een lid der vrijdenkersbeweging op Zondag 29 September 1929, heeft de heer Reymer, Minister van Water staat geantwoord als volgt: Ambtshalve is het uitzenden per radio van een redevoering, op Zondag 29 September j.l. in het theater Tusehinsky, te Amsterdam, gehou den, na verloop van eenigen tijd verbroken. Voor de door den steller der vragen verzochte wettelijke motieven wordt verwezen naar arti kel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) zooals deze wet laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 12 Mei 1928 (Staats blad no. 169.). Op grond hiervan is de Overheid verplicht te waken tegen inbreuk, door middel van radio-uitzendingen, op de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Ten einde dezen plicht te kunnen nakomen, zijn bij de voor de uitzending verleende vergunning voorwaarden gesteld. Deze vergunning is aan vaard. Daar de uitzending met de gestelde voorwaar den in strijd kwam, is zij verbroken. De vraag of de minister niet in dit geval een aanranding aanwezig acht van het grond wettelijk recht om in volkomen vrijheid gods dienstige meeningen te belijden, wordt ontken nend beantwoord, daar noch de aanvraag tot vergunning, noih het programma, noch de redevoering zelf tot onderwerp hadden hetgeen in artikel 168 van de Grondwet wordt gewaar borgd. Een ingrijpen, als op Zondag 29 September plaats had, geschiedde op grond van andere overwegingen dan die, die blijkbaar wordt ondersteld dat dergelijk ingrijpen uitsluitend of bij voorkeur geschiedt tegen de vrije ge dachte en tegen deze gezindheid ten aanzien van den godsdienst. REDUCTIE VOOR VLASBEWERKERS Ot* ELECTRICITE1TSTARIEF. Vragen aan den Minister De heer Lockefeer heeft aan den Minister van Binnehlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat sedert 1 April j.l. aan de viasbewerkers te St. Jansteen (Z. VI.) niet meer is uitbetaald de bekende 5 cents per K.W.U. reductie op den betaalden prijs der electrlsche energie, benoodigd in hun bedrijf, terwijl de uitbetaling er van wel zou geschied zijn aan de vlassers in gelijke bedrij ven te Koewacht, Clinge, Westdorpe en Axel 2. Indien de bovenstaande vraag bevestigend moet worden beantwoord, kan de Minister dan de reden meedeelen waarom sinds April geen reductie als bovengenoemd is verleend noen uit betaald 1 3. Is de Minister alsnog bereid de vroeger genoten reductie van 5 cents per K.W.U. op nieuw te willen toestaan en zulks met terug werkende kracht van af I April 1929 DRIE VROUWEN GEARRESTEERD Wegens bcrooving van een buitenman Te Venlo deed Dinsdag een buitenman bij de politie aangifte, dat hij in de Jodenstraat; aldaar voor een bedrag van 300.beroofd was. Na onderzoek arresteerde de politie een drie tal vrouwen, die inderdaad de berooving had den gepleegd; een gedeelte van het gestolen geld kon nog in beslag genomen worden. DIEFSTAL VAN 1500 GULDEN. „IK BEN ONSCHULDIG" Een wethouder bedreigd De Arnhemsche rechtbank veroordeelde Dins dag N. R., die beschuldigd was eenige maanden geleden ƒ1500 te hebben ontvreemd uit een directiekeet der Gemeentewerken te Arnhem, tot twee en een half jaar gevangenisstraf. R. is een berucht persoon, die thans een straf ondergaat wegens het bedreigen van een der Arnhemsche wethouders met een bijl. Toen het vonnis was uitgesproken riep R. „Ik ben onschuldig", terwijl b(j het overbrengen naar den celwagen door den veroordeelde herhaaldelijk werd uitgeroepen „Twee en een half jaar zal ik onschuldig zitten". BRANDSTICHTING? De landbouwer P. te Noordwijkerhout, wiens boerderij, gelijk Vrijdag gemeld, is afgebrand, is op vermoeden van brandstichting gearres teerd en in het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage ingesloten. on patiënte te 's Gravenhagc overleden HERINENTING WORDT DRINGEND AANGERADEN. De Directeur van den Geneeskundigen Ge zondheidsdienst te 's Gravenhage meldt ons: De patiënte uit de Wateringschestraat, die ruim een week geleden wegens alastrim in de barakken werd opgenomen, is thans overleden. Zij had geen herinenting ondergaan. Hieruit is te zien, aldus de Directeur van hoe groot belang het geacht moet worden, zich in deze dagen te laten revaccineeren. De ziekte, genaamd alastrim, blijkt allerminst onschuldig te zijn. Nogmaals moeten wij dus op herinenting aandringen. Twee gevallen te Schiedam In de gemeente Schiedam hebben zich een tweetal gevallen van kinderverlamming voor gedaan, een bij een zoontje van den heer Br. in de Mathenesserstraat en een bij een 6-jarig dochtertje van den agent van politie J. J. v. A. uit de Oosterstraat. Het eerste is in het gemeenteziekenhuis, het tweede in de Dr. Noletstichting opgenomen. Te Roermond Eij het 2 <4 jarig kindje van K. wonende in de Veldstraat te Roermond is een geval vap kin derverlamming geconstateerd. Het kind werd naar het ziekenhuis overge bracht. Doodelijk gevolg te Stramproy Te Stramproy is het 8-jarig zoontje van den landbouwer J. B., aan kinderverlamming over leden. Te Delft Bij een vierjarig knaapje te Delft werd na inenting encephalitis geconstateerd. KIND GESTIKT- Een olienootje in de luchtpijp Het ruim 1-jarig kindje van V. te Druten had het ongeluk een olienootje door te slik ken, dat in de luchtpijp geraakte. Hoewel het kind in allerijl naar het ziekenhuis te Nij megen vervoerd werd om daar geopereerd te worden, is het aan de gevolgen overleden. Wrijf met de vingertoppen wat Purol n Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met waim water en gewone zeep of nog beter met Puroheep Herhaal dit zoo nu dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit Reel-; 80 MSDCU1 ax 107 jaar oud In Villach (Oostenrijk) ls waarschijnlijk 's we relds oudste voetballer ten tooneele verschenen. Het was een rasechte Amerikaan, al noemen de moderne Yankees deze lieden juist vreemdelingen hoewel hun groepanaam Vmerican Indians" Is. Deze Indianen, die hun hoofdgroep hebben In den staat Arizona, staan echter in de offlcieele Amerikaansche stukken als huitenlanders geno teerd. Welnu, een der opperhoofden, Big Chief White Horse Eagle, vertoefde- in Villach om er een lezing te houden over de cultuur der India nen, toen de voorzitter op het lumineuse idee kwam om dezen heer te vragen den aftrap te doen voor een jubileum-wedstrijd van de yillachcr Sport Verein. Aldus geschiedde. Veel publiek was op dit evenement afgekomen en inderdaad deed de Big Chief den aftrap, met gewone Westersche schoenen. En dat dit de oudste voetballer was, behoeft verder geen twijfel wanneer u medege deeld wordt dat dit opperhoofd den formidabelen leeftijd had van 107 jaar! LANDENWEDSTRIJDEN VAN ENGELAND Het bestuur van de Engelsche. Football As sociation vergaderde te Londen en besloot, in dien het mogelijk, was, een Engelsch elftal te doen spelen tegen Duitschland en Oostenrijk. Men zag ziGh echter verplicht een uitnoodiging van de Ver. Staten af te wijzen, terwijl ook dit seizoen niet tegen België en Frankrijk zal wor den gespeeld. Richten we onze blikken allereerst op de Eerste Divisie van de Engelsche League, dan blijkt daaruit zonneklaar, dat er in dit seizoen een strijd op leven en dood zal worden uitge vochten, omdat het in deze regionen mankeert aan uitblinkers en zwakken. Zoo zijn de erva ringen bij het nasnuffelen van alle uitslagen der tot op heden gespeelde wedstrijden en de cijfers van Zaterdag hebben die stelling nader bevestigd. Er is eenvoudig geen peil op te trekken. Wel zijn er ook hier uitzonderingen ter staving van den regel, doch in groote lijnen is alles één pot nat, of je nu bij den kop begint of bij den staart. De excepties zijn ten eerste Leeds United, dat van den beginne d ezaken terdege aanpakte en ondanks zwaren tegen stand toch een prachtig record handhaafde, ter wijl de spelqualiteit nog beter is dan de cijfers zouden doen vermoeden. Leeds United speelde tot heden het meest constante voetbal. Maar, hoe onevenwichtig de rest is, blijkt eigenlijk nog het beste uit het nuchtere feit, dat Leeds United de eenige club van de bovenste tien was, die vorige week te winnen wist De exceptie ter andere zijde is Portsmouth. De eenige club zonder zege. Maar wij kennen allen Portsmouth van vroeger. Het was de club die op drie kwart van het seizoen steeds zóó ten doode stond opgeschreven, dat het graf schrift al gebeiteld was en wij al een concept en memoriam" op klad hadden staan om te juister tijd te worden benuttigd. Maar juist als men de klokken zou gaan luiden, herrees dat Portsmouth, de schijn-doode. En triomfantelijk hief het zich op. En het vorig jaar was die opstanding tweeledig, want zij rees van uit de diepe duisternissen der laagste plaats omhoog naar de vrijheid en sleepte zich tegelijkertijd nog de Wembley-arena binnen voor den Cup- Final. We hebben toen allen in extase gestaan, perplexed Zoo zijn we ook thans nog niet bang voor Portsmouth, omdat we niet beter weten of de krachten worden in reserve gehouden voor de eindspurt. Maar die groote middenmoot, van nummer twee tot en met nummer een-en-twintig, het zullen mysteries blijven. Onderstaand geef ik U ergens (Jen volledigeu stand en aan de hand hiervan volgen deze algemeene beschouwingen. Zal Sheffield Wednesday opnieuw een gooi doen naar de Soecer-kroon Hun cijfers zijn goed, maar niet brillant9 matches, 12 pun ten. Doodgewoon, nietwaar Maar er is één factor, die meetelt en wel het feit, dat Sheffield Wednesday in de vijf gespeelde uit-wedstrijden 9 punten boekte, wat al een zeer merkwaardige stand van zaken is. De goede plaats van Arsenal valt op. Doch iri het begin waren de verwachtingen nóg hoo- ger, maar er kwam een kleine lapsus, die de eerste plaats deed ontglippen, Niettemin kunnen we aannemen dat de paar ton, die Arsenal de laatste jaren aan nieuw „materiaal" heeft be steed, toch nog wel de moeite waard zijn geble ken. In ieder geval heeft Londen thans een waardig vertegenwoordiger, sinds Chelsea en de Hotspurs van het hooger plan zijn verdwe nen, want West Ham zweeft als gebruikelijk tusschen hemel en aarde, zoo'n beetje vleesch noch viseh: 10 punten uit 10 wedstrijden. Ook Grimsby ho'udt zich keurig in de nieuwe omgeving. De trawler-gasten hebben blijkbaar minstens evenveel verstand van voetbal als van tarbot en ze hengelen al aardig naar een der topplaatsen. Vervolgens komt de ltleurlooze middenmoot, met het in Holland zeer geliefde Aston Villa en het eens ongenaakbare New castle, om over de kampioen-recordhouders Huddersfield maar niet te spreken. En de staat, op welks onheil liet komende geslacht van de tweede divisie met smart staat te wachten, en waar een Sunderland, dat het vorig jaar de vierde plaats in den eindstand innam, thans, zooals U ziet, toch wel bar slecht botert De stand in de le afdeeling is nui gesp. gew. >1. verb v.—t. gem. Leeds United 10 7 1 2 19- -11 16 Hlieff. Wedn, 9 5 2 2 19- 11 12 Manchester City 9 5 2 2 22- -16 12 Arsenal 10 5 3 22- -15 12 Derby County 10 5 o 3 18- -la 12 Grimsby Town 10 4 3 3 2t- -19 11 BhwCf. United 10 3 3 20- -19 11 Astun Viila 10 5 1 4 22- -23 11 Le cester City 9 4 2 3 18- -14 10 Birmingham 9 4 2 3 24- 19 10 Middlesbrough 10 4 2 4 23- -18 J0 West Ham Un. 10 4 2 4 23- -20 10 Blackb. Rovers 10 3 4 3 21-20 10 Newcastle Un. 10 5 0 ft 22 -25 )0 Huddersf. Town 10 4 2 4 -21 10 Liverpool 10 4 2 4 13- -17 10 Everton ii 5 4 21- -21 9 Bolton Wand. 10 8 2 ln- -17 8 Burnley 10 3 2 5 17- -23 8 Mamh. Un. 3 0 7 14- -26 6 Sun Ierland 9 1 3 5 U- -18 5 Portsmouth 10 0 4 6 9- -13 4 1 Door deze regelen heeft U derhalve een korf overzicht van den stand van zaken voor het, oogenblik. Alvorens te sluiten vraag ik echte' even Uw welwillende aandacht voor de eerste „International", a.s. Zaterdag tusschen land en Ierland, te Belfast, zijnde de eerste onv moeting van de halve competitie, welke J*at' lijks tusschen die vier landen, vertegenwoord'' gende het Vereenigd Koninkrijk Groot Britta®' je en Ierland, wordt gespeeld. Misschien herl®* nert U zich de misère van Engeland in deze 0* rie gedurende de laatste jaren, waarbij '0° prestige aanmerkelijk leed. Nu kan men bij 4e° Engelschman doen wat ipen wil, raak 'm ®'e' aan z'n prestige. Maar het feit blijft bestas® dat Engeland al die jaren een zeer poover guur geslagen heeft en dat het moet terugga411 tot het seizoen 1912/'13 om geboekstaafd te z'4® dat Engeland aan het eind van de spelen-re®^ nummer één stond. Dat was dus twee jaar vd" den oorlog, hetgeeen ons in dezen hoogst exalteerden tijd toeschijnt als de prae-historl' sche grijze oudheid, eeuwen har, aan het rad'0- looze tijdperk, aan de periode, dat de wage® met acht-cylinders-in-lijn, de „talkie" en de bewaakte overweg nog moesten worden uH3e' vonden. Sindsdien was Engeland nooit aan ds spits van het Britsche quartet, al was het ook honderdmaal de hooggeroemde baker®4 van het voetbalspel en had het nu ook duizeP0' maal meer prestige op te houden dan de and4'0 drie samen. Van het zwakke Ierland won het nooit Ierland sinds den helschen mensehen-krijg. terdag staan ze er weer. Zij construeerden vo° dien kamp een team, dat aan heftige crit'4 bloot stond. Nu puntje bij paaltje komt, b'® den de Britsche bladen wat in. Ze herkrijg0 hun zelfbewustheid, welke zieh demonstreert zeer korte prognostics als "England sho®' win". Zij zeggen dat als iets vanzelfsprekend4' Zoo plachten ze het al die jaren te zeggen, vdd de match. Daarnd kwamen dan de excuus-k0? lommen in den "why we lost"-stijl, waarf5®1 slechte velden, een woelige zeetocht en b® 1 luck altijd voorname figuren waren. Maar da® er toch eenmaal een kentering moet komen e I Ierland na rijp beraad afstand gedaan heeft va® den Bok de Korver van het Iersche nation4' voetbal, William Gillespie, en hiermee de lood4' die het scheepje altijd veilig thuis bracht, va® boord heeft gezet, konden de rollen ditmaal *e eens omgekeerd zijn. Wij hopen het voor Eng4" land. Volgende week zal Ik U ervan verhalen. P' epistel diende slechts als een vluchtige in"0- ductte. Het pretendeerde niet meer te zijn da® dht. Bogoljubow wint de veertiende partij Gisteren is te Berlijn de veertiende par1 tusschen A'jechln en Bogoljubow, die Dinsd"^ na den veertigsten zet werd afgebroken, voo' gezet. Nadat nog 31 zetten door Bognljua0 waren gedaan, gaf Aljechin op. De stand is nu: Aljechin 6 gewonnen Vnt' tijen; Bogoljubow 4 gewonnen partij4®' remise 4. Poging tot verbetering Dinsdag is de vlieger Van Loudenberghe aa®" een klein vliegtuig van Le Bourget gestart 4 het wereldrecord voor den grootsten afstan'1 breken. Hij zal ln de richting van Mop"0 vliegen sn hoopt 3000 X.M. zonder anderbr king te kannen afleggen. Van Loudenbsrghe's poging mislukt Het vliegtuig, dat Dins'" -itend te 10 uit Parijs is vertrokken c het wereldreoe' op don langen afstand te breken heeft avonds te acht uur in de nabijheid van leithen in Saksen in een bosch een noodland'®® gemaakt. Het vliegtuig werd vernield. De vH ger was, op weg naar Rusland, tengevolge v den dichten nevel verdwaald. Piloot van L° denberghe kreeg slechts lichte verwonding4 Door R. DOMBRE. Vertaald door A. VERSCHUUR Eerste Deel 16) Tante Valécourt houdt veel van ens, waar? zai ze en klapte in de handen. En gaan we nu ln haar mooie huis wonen? Ja lieveling. Geeft ze ook speelgoed? En klappen er bij! mompelde Madeleine op zoo'n vreemdten toon, dat tante Beatrix er om moest lachen. Opeens sloeg ze haar armen om den hals van haar tante, zei smeekend: Ik wil bij u blijven en niet daar ginds heen gaan. Ik houd van u 't meeste en zou u nooit willen verlaten. Helaas, zuchtte juffrouw Carbriant, daar zal het todh van moeten komen. Gaat u weg, net als moeke? Nee, niet zooals zli Bn zou u ons dan alléén laten. Wil dan niemand bij ons blijven? deed 't kind bij-na schreiend. Beatrix vleide haar kopje tegen zich aan om haar te troosten Madeleine toonde dat ze een gevoelig hart had; zij zon ecnmral een uitstekend© vrouw zijn als ze zich in dien geest bleef ontwik kelen. De dag kwam echter, waarop de eindbesiis sing genomen moest worden. De huurceel zou weldra vervallen en in de huidige omstandigheden kon ze niet hernieuwd worden. Baatrix dacht nogmaals lang na, dacht dat haar tegenwoordigheid onontbeerlijk kon zijn als de kinderen eenmaal bij tante Valécourt waren. En Jeanne had haar geemioekt over de meisjes te blijven waketn; kon ze zich dus wel aan dien plicht onttrekken? Zij liet d© familie Valécourt derhalve weten dat zij met de kinderen mee zou komen. 't Was haar droef te moede toen ze het klein© appartement moest verlaten waar ze zoo veel gewerkt en geleden had, waar ze een schoonzuster had verpleegd die ze ondanks alles innig beminde, waar de dood was binnen geslopen, maar niet om een einde te maken aan een leeg, lichtzinnig bestaan, doch om de bekeerde, boetvaardige vrouw van het eeuwig geluk te verzekeren. 't Was niet zonder ©enige vrees en bang© voorgevoelens dat ze den broeden drempel over schreed van de rijke woning ip de Rue d'Assas. Daar waren verscheidene kamers in gereedheid gebracht voor haar en de kinderen. En a'les was zoo weelderig, aantrekkelijk ingericht! Madeleine deelde de gevoelens van tante Beatrix, dacht met helmwee terug aan de kleine, eenvoudige kamers waar ze zulke In tieme oogenblikkeo doorgebracht had. Hier is pa ©n ma nog minder, fluisterde ze aan tante's oor. En deze begreep wat er lag in die weinige, naïeve woorden. Juliette voelde zich overgelukkig in de nieuwe omgeving, streek met bewonderende blikken over het fluweel der stoelen, over de zacht- kleurige kussens, over 't dikke tafelkleed. Met ingeboren ijdelheld hield zij zich hij de spiegels op, wat Beatrix deed zuchten en me vrouw Valécourt lachen- Beatrix zag spoedig ln dat alleen Juliette ongunstig beïnvloed werd door de nieuwe om standigheden, welke haar verkeerde neigingen ongestoord deden uitgroeien. De feiten gaven haar gelijk. Het duurde niet lang, of het kind dacht niet meer aan haar moeder, die toch nog eerst kort geleden gestorven was. Bn vader was reeds laag uit haar herinne ring verdwenen. Wanneer Beatrix den naam van den armen banneling vernoemde ging zij heen. Die herinneringen aan het verleden wekten te droeve stukjes geschiedenis op en Juliette had een hevigen afkeer van treuren. Zij hi-eld van lachen, zingen en spelen, van lekker eten en mooie dingen om zich heen. Dr. Méralde -had met leed© oogen gezien dat Beatris, het bekoorlijke meisje, in zoo'n we re! dsche omgeving kwam. Hij vreesde iets..,, en daar was reden voor. Mijnheer en mevrouw Valécourt bejegenden haar met uiterste beleefdheid, maakten haar het leven zoo gemakkelijk mogelijk en wanneer zijn nu en dan, een oogenblikje in het salon doorbracht, was zij het voorwerp van ieders bewondering en hoogschatting om haar waar dig© houding, haar beschaafde manieren, om haar innemende zachtheid en aangenaam, beval lig uiterlijk. Kon zij lang im dia omgeving verkeerem zonder de aandacht be trekken der jongelui? Maar hoe comfortabeler het leven daar was, hoe minder Beatrix er zich thuis voelde. En niets was in staat haar te ontrukkein aan den ernst en zedigheid waarmee ze haar zielsleven ommuurde. Als allen 's morgens nog sliepen begaf zij zich naar de kerk, zorgde bij haar thuiskomen voor de beide meisjes. Op dat oogenblik kon zij zich rustig bezig houden met de kinderen, als mevrouw ten minste nog sliep en haar niet hinderen kwam met haar ijdel, druk gedoe. Er kwam intuss-chen een tijd waarop Beatrix begreep, dat ze te veel was onder het dak der familie Valécourt, Uitwendig bleven mijnheer en mevrouw zeer beleefd en vriendelijk tegen haar, spaarde hun lof niet, schenen nog altijd zeer voldaan over die beslissing welke het meisje nam toen ze besloot naar de Rue d'Assas te verhuizen. Juffrouw Carbriant nam zicih eindelijk voor haar eigen weg te gaam en de dag van 't vertrefc werd vastgesteld. Nadat ze de kinderen gewaarschuwd had, moest ze oom en tante insgelijks waarschuwen. Deze hielden zjch onaangenaam verrast, doph wapen inwendig uiterst voldaan over haar be sluit. Mevrouw Valécourt kon er echter niet toe komen zich zelf met da opvoeding der kinderen te belasten; dat varaischte te veel zorg en moeite. Daarom was haar laatste verzoek aan juffrouw Carbriant een geschikt Iemand te zoeken om de meisjes te onderwijzen en te leiden. Beatrix slaagde er in een onderwijzeres te vinden aan wie za haar beschermelingen faet een gerust hart kon toevertrouwen. Een nieuw leven begon voor Madeleine en Juliette. Reeds werd hun naam Carbriant nau welijks meer geteld en nog minder genoemd. Toen Beatrix de woning eenmaal verlaten had, kwam de naam van hun vader nooit meer over de lippen. Vrienden en kennissen spraken nog slechts van „de kinderen van Valécourt" en eenige jaren later werden ze eenvoudig genoemd de jongedames Valécourt! Tweede Deel i. DE TROUWE VRIEND. Oef! wat heerlijk als je eindelijk je voeten in de pantoffels kunt steken en wat rustig genieten van het lustig knetterend vuur en het opwekkend glaasje wijn. Vooral als je den ganschen dag op de been bent geweest om zieken te bezoeken en te verplegen en menig dToef, hartverscheurend tooneeltje hebt moeten bijwonen. De goede dokter Méralde was vaak getuige van zulke scenes, maar steeds ook wist hij de vertrekkende ziel te bemoedigen, de aahter- büjvenden te troosten. Hij verdiend© zijn rust en bescheiden welvaart dan ook wel. Vanuit d© kamer waar de dokter zat, had hij uitzicht op de zee, tot voorbij den vuurtoren. Maar, zal men zich afvragen, waarom woon de Dr. Méralde, die altijd in Parijs geweest was, en daar zoo tevreden was, thans in Mar seille? De reden daarvan was heel eenvoudig. Een bejaarde collega uit Marseille had hem ver zocht zijn cliënteel© over te willen nemen, want deze was bijzonder gesteld op een gewetens vollen, goedhartige®. geneesheer. Er was nog een andere reden, maar deze durfde hij nauwelijks aan zich zelf bekennen. Hij had vernomen dat Juffrouw Carbriant na haar noviciaat overgeplaatst was naar Mar seille, waar haar de verzorging werd opgedragen van een aantal verwaarloosde kinderen. Het was als een balsem voor zijn gewo® hart nu hij zoo dicht bij haar woonde m A zelfde lucht inademde als zij. Hadden de nichtjes van Beatrix Carbriai® dan niet geprobeerd Dr. Méralde in Parti4 weerhouden? Och de meisjes waren hem r&®^, vóór zijn vertrek ontsnapt. Mevrouw Valéco® was nooit erg gesteld geweest op het bez°e van diiein getuige van het verleden. Die was inderdaad de eenige om de herinn©"0 aan den banneling levendig te houden. Hij zag wel ln dat d© kinderen voor hem v4^ loren waren, vociral de jongst© met haar j vlakkige, genotzieke natuur. Maar God hoe vaderlijk veel en teeder hij van die kh'®^ hield, omdat zij nichtjes waren van Beatrix hem herinnerden aan den armen vriend vertrokken was. Terwijl de dokter doorging met het kr4®| lezen, klonk plotseling het doordringend gel® van een sirene. (0) Daar komt weer een boot de haven zet hij bij zich zelf, terwijl hij opstond en n4' het bal con ging dat nog blakeTde in de he®1 zuiderzon. Hot in- en uitioopen van schepen was h® een aangename verstrooiing na de vermoeien sen van den dag en hoe vaak hij daar reeds naar gekeke nhad, toch bleef dat schou spel voor hem dezelfde aantrekkelijkheid houden. De Orénoque naderde langzaam de a®" zocht zich een weg tusschen een aantal ande schepen. Eindelijk bleef het vaartuig weeglijk liggen. Do passagiers haastten zich om aan waI komen. Een der laatste-n was een man van w' de leeftijd Biet gemakkelijk te raden waa (Wordt vervolgd)'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6