zaterdag 19 October 1929 TWEEDE B' PAGINA 1. t ZONDER ZEDELIJKE norm V de verkeerde weg REGELING VAN DE RECHTSPOSITIE DER AMBTENAREN Rijksbegrooting 1930 se OPROEP AAN ALLE R K. SLECHTHQQRENDEN Alastrim en natuurgeneeswijze DE AMBTENAREN-RECHTERS ZULLEN BENOEMD WORDEN DOOR DEN MINISTER VAN JUSTIT^ TWEEDE KAMER UIT DE METAAL-INDUSTRIE. DE STAATSSPOORWEGEN. DOOD DOOR SCHULD. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN - Hij de herziening van het Duitsche straf- ïecht door den Rijksdag heeft de betrokken commissie zich met 15 tegen 13 stemmen ültgesproken voor schrapping der tot neden j^dende bepaling, welke gevangenisstraf ^dreigde tegen homosexualiteit. Het is opmerkelijk, dat voor deze beslissing a' Wederom het votum der linker-partijen en doorslag geven moest. Wat te meer op- Valt, als men kennis neemt van de motieven. ^el&e uit dien hoek voor de afschaffing van !'A bestaande wetsartikel werden aange voerd. Want er blijkt duidelijk uit, dat ook voor Duitsche partijgenooten en de hun naast karnde fracties geldt wat onlangs door een s°ciaal-democraat ten onzent in het hoofd orgaan zijner partij werd beleden: wij heb en geen maatstaf voor goed en kwaad. Immers louter opportunistische beweeg renen kwamen van die zijde naar voren Dat de geldende strafrechtbepaling zich 8nkel rioht tegen mannelijke delinquenten; ZÜ juridisch moeilijk te hanteeren is ^'egens de vaagheid der uitdrukkingswijze; 811 ZÜ slechts voor enkele van de tallooze ?Vertredingen effect sorteert; dat zij chantage hand wenkt; het heeft alles mets te a«en met de beginselvraag, die blijkbaar ^bgstvallig werd vermeden. Even werd deze intusschen toch aange- door den socialistischen afgevaardig 8 Dosenfeld, die de stelling poneerde, dat rechtsgrond ontbreekt voor strafbaar k®id; nu daarmede geen individueel of maat Sc^aPpelijk belang is gemoeid. Alsof de burgerlijke samenleving niet zou ebben te waken tegen het bederven de kbede zeden en daarin niet een primair be- an8 is gelegen reeds van louter natuurlijk ?tar>dpunt voor de handhaving der volks kracht. En bovendien, het zedelijk bewustzijn van j?eel een natie niet moet geschokt worden °°r het feit, dat de wetgeving des lands een vrijbrief uitreikt aan de bedrijvers der ÏValgelijkste ontucht en wat nog droeviger ^et heeten aan haar propagandisten ^er schijn-argumenten door de beslissing Vatl den wetgever een glimp van gsmoti VeeiMheid verkrijgen. Nóch het een nöuh het ander kon blijk aar bij de tegenstemmende socialisten en 8°öununisten eenig gewicht in de schaal e8gen. Voor hen is het begrip „goede zeden" 68,1 soort vacuum geworden cn geeft h.er de °verweging den doorslag, dat een wetsbe paling voor wier repressieve kracht zij 8eeö oog hebben die niet alle strafbare 8evalien achterhaalt, eigenlijk een stuk "huichelarij" is. Waarlijk: een maatstaf voor wat zedelijk kQed en kwaad is hebben wij niet Leiders van vakvereenigingen gaan niet a tijd over rozen. Overal worden elementen aangetroffen, die het een goedwillende lei- 'üg onbehoorlijk lastig maken. Daarom dient er ook leiding te zijn. Een riding, dlie niet leidt, maar zich overstag aat praten, deugt niet. Dat wordt een ramp voor de arbeidersbeweging. Zoo'n overstag-gaan komt gewoonlijk v°ort uit vrees voor concurrentie, uit vrees v°°r verlies van invloed. Ten koste van les wil men dien invloed wel eens behou eh en verliest natuurlijk ten slotte veel 'beer. \yant dan hebben de minder goede ^ernenten vrij spel: iedere zwakheid, iedere alfheid wreekt hier zichzelf. Dien verkeerden weg ging den laatsten tijd de sociaal-democratische vakbeweging. alle praten verandert aan die nuchtere e'ten niets. Hat gebeurde in Maastricht bij die zink, ^-geschiedenis. Daar werd de leiding genomen, en tooi al gauw niet wist, wat aan te vangen, 0tïl zijn prestige te houden, werd er maar Öo°rgehold, achter de lang niet beste ele Munten aan. Het gaat gemakkelijk genoeg, een andere j^Sanisatie voor onderkruipers uit te ma- keh; het gaat ook gemakkelijk genoeg, een ^Teur voor den dag te roepen: daarmee re<lt men de eigen miserabele leiding niet. Den verkeerden weg vólgen, dat deden ook bij de landarbeidersstaking in het "Oorden. Ook daar liet de leiding zich al eens om- Praten door de radicale elementen. Ook oaar was de allereerste zorg, toch niet aan concurrenten een kans te geven. Ze hebben doorgezet, tot de staking prak tisch verloren was. Zoo den winter ingaan, haalde niiets uit Maar wat gaat er nu gebeuren? Hebben ze daardoor de elementen, die ben dreven, binnen goede banen gehoudeif Het lijkt er eerder op, dat. die nu pas zul 'cu begiinneft. De leiders hebben zich teruggetrokken uit hat avontuur, en kunnen nu eens naden- hot, of ze niet den verkeerden weg hebben gekozen. Oprichting van een vereeniging Pater M. R. Schoenmaeckei» O.F.M. schrijft ons: Zondag 20 October a.s. zal er des namiddags om half 4 in het Vereenigingsgebouw der R. K Doofstommen, Crooswijksche Kade 15a, Rotter ham, een vergadering belegd worden met het h°ul te geraken tot de oprichting van een ver bulging van R. K. Slechthoorenden. Deze oproep geldt voor alle R. K. Slecht- 'ocarenden van Rotterdam en Omstreken, „We kunnen de epidemieën wel de baas worden met isoleeren" EEN MIDDEL, DAT HELPT TEGEN ALLE MOGELIJKE ZIEKTEN Van onzen medischen medewerker.) Woensdagavond hield te Rotterdam de In ternationale Theosofische Orde van Dienst in samenwerking met de Ned. Ver. voor natuur geneeswijze een bijeenkomst, waar vanwege het departement voor dierenbescherming dier orde dr. Y. Hettema was genoodigd te spreken. Spr. had als onderwerp aangekondigd „Het Vac- cinatievraagstuk". Wij zijn zelden zoo onvoldaan van een rede thuisgekomen. Het kleine lokaal aan den Beu- kelsdijk was overvol, de voordracht was alleen voor leden en introducees. Om kwart over 8 begon men en om half tien was men weer thuis. De voordracht over het vraagstuk was zeer kort en naar onze bescheiden meening zeer oppervlakkig. Het speet ons, als binnen gedrongen verslaggever natuurlijk geen vragen te kunnen stellen; wij hadden liever als sim pel toehoorder een plaatsje gewenscht. Spreker gaf enkele mededeelingen over liet voorkomen van pokken in het oude China en in de Middeleeuwen in feuropa. De Chineezen trokken een hemd' van een pokkenlijder aan, nadat zij dit een paar dagen in de zon hadden gehangen, waardoor zij soms stierven, soms in lichte mate werden geinfecteerd. In de mid deleeuwen werden heele steden, soms landen ontvolkt door pokken, pest en cholera. Deze ziekten zijn alle in veel minder mate dan vroe ger inheemsen zijn zelfs zoo goed als ver dwenen; ook de pokken. En deze laatste reeds vóórdat de vaccinatie was ingevoerd. Ook verdwenen pest en cholera, zonder dat analoge behandelingsmethoden als de vacci natie daartegen In zwang waren. Spreker gaf verder een overzicht over de uit vinding van Jenner, om de menschen met koer pokken te enten. Jenners zoon, op wien hij het eerst de enting toepaste, zou later zijn gaan sukkelen en aan tuberculose zijn overleden. Deze vinding had tengevolge, dat de menschen nu den raad kregen om zich op groote schaal te laten inenten. Toentertijd werd ook lang zamerhand van mensch op mensch ingeënt, waardoor veel ziekten werden overgebracht. Deze methode is tot voor enkele tientallen ja ren in zwang gebleven. Daarna entte men op kalveren over, die niet een, maar soms duizend pokpuisten van de koepokinrichting cadeau krijgen. Het onderzoek der dieren is (aldus spr.) niet voldoende. Na het voorkomen van encephalitis na inen ting, werd de verplichte enting afgeschaft en een commissie ingesteld om de zaak te onder zoeken. De commissie is niet tot een eind ge komen. De vaccinatie helpt niet voldoende. Men is maar enkele jaren, sommige zeggen maar drie maanden onvatbaar. Het schijnt wel dat de inenting iets helpt, maar we kunnen de epidemieën wel de baas worden met isoleeren. De geënte personen krijgen toch alastrim; men gaf de pokstof de schuld en heeft zelfs personen in hun positie opgeofferd. Spreker is gaan twijfelen aan de waarde van de enting tegen alastrim; de vroegere epidemieën werden echter door de enting wel bedwongen. Thans acht spreker het middel te gevaarlijk en het besmettingsgevaar gering. Men heeft nu weer een serum tegen de ence phalitis; doch dit is weer dezelfde fout als van voor twintig jaar. Zijn de ouders van wie het serum gewoonlijk genomen zou worden wel ge zond? Spreker vindt er iets vreemds in: eerst kinderen ziek te maken en h®u dan weer trach ten te genezen; beter is ze niet ziek te maken (sic!) Ook de dwang van de werkgevers tegen over hun werknemers acht spreker niet goed; hij betwijfelt of de werkgever het recht heeft. Tot zoover de afbrekende critiek, aldus spr., die hiertegenover ook een middel wil stellen tegen pokken en alastrim, namelijk: gezond leven. Dit middel heeft boven alle andere voor, dat het helpt tegen alïe mogelijke ziekten. Door gezond leven, door niet te rooken, niet te drin ken, geen vleesch te eten of andere viezig heden te doen kan men het natuurlijk genezend vermogen van het lichaam tot ontwikkeling brengen en vergrooten. Een enquête heeft uit gewezen, dat onder de vegetariërs veel minder infectieziekten voorkwamen en dat de meeste niet eens een dokter noodig hadden. Wie be gint met eens geen alcohol te gebruiken en geen vleesch, zal gezonder blijven. Vele doen dit reeds niet meer uit ethische overwegingen. Over het algemeen kan men zeggen: wat beter is uit ethische motieven is ook goed voor de gezondheid. Tot zoover spreker, die nog de gelegenheid gaf om vragen te stellen, waarbij de vele vraagstellers het hem niet moeilijk en hijzelf het zich nog al gemakkelijk maakte. Een in telligente vraagstelster, die gaarne wilde weten hoe het kwam, dat in den oorlog veel minder Infectieziekten waren voorgekomen dan in- vroe gere oorlogen, gedurende welke niet of veel minder wa3 ingeënt, moest tevreden zijn met de mededeeling dat de oorlog nu eenmaal een abnormaal iets is en dat de legerleiding alleen maar let op de gevechtswaarde van den enke ling en niet op diens latere leven. Ook werd van de onmiskenbare waarde van de vaccinatie bij epidiemieën niet gewaagd, niet gesproken over het binnenkomen van de alastrim jn het slecht geënte Nederland, evenmin als van de waarneming in Zwitserland, waar de kantons met verplichte enting nagenoeg van de ziekte zijn vrijgebleven. Waarom worden al deze din gen eigenlijk verzwegen? Neen, deze wijze van behandeling van het Vaccinatie-vraastuk heeft ons niet kunnen be koren, noch voldoen. Met verontwaardiging moesten wij het aller laatst nog luisteren naar de weinig verheffende insinuatie, als zou de enceplialitiscommissie wegens het opheffen van den vaccinatiedwang geen studiemateriaal meer hebben en nu de welkome gelegenheid van de alastrim aan grijpen om in het groot te laten enten om du de encephalitis te kunnen bestudeeren! Proeven op menschsn in het groot, zooals spreker het noemde. Ons dunkt, hier houdt de mogelijkheid van debat voor ons op. Een nieuw geval te Delft. Gisteren heeft zich te Delft een nieuw geval van alastrim voorgedaan. Ondanks de bestrijding van den heer Schok king die volgens den heer Schaper altijd bedroefd-ernstig" is meende de voorzitP- dat aan het verzoek van den heer Wijnkoo; om den Minister van Binnenlandsche Zake te mogen ondervragen over de hotsingen, welk te Maastricht hebben plaats gehad, moest wo den voldaan. In tegenstelling met zijn meenin van Dinsdagmiddag, oordeelde de voorzittc dat het hier een concreet, actueel geval b treft en dat de toestand te Maastricht ni< van ernst ontbloot is. Over het verzoek van de soc.-dem. mevrou\ de VriesBruins, die den Minister van Arbei wil lnterpelleeren over de alastrim dit naa aanleiding van het pas uitgebrachte medisc rapport over den aard van deze ziekte za in de eerstvolgende zitting heslist worden. Vervolgens werd het wetsontwerp tot her ziening van de Gemeentewet verzonden naa' de commissie van voorbereiding. De ministers Reymer en Verschuur lieten hun collega van Justitie al weer vrij spoedig alleen achter de regeeringstafel zitten en onder vader's oog ds. Donner woonde op de ge reserveerde tribune bijna geheel de zitting bij verdedigde de jonge bewindsman zijn wets ontwerp. Twee kwesties heiheersohten gistermiddag de debatten. Op de eerste plaats: wie zal de rechters in de nieuwe ambtenarengerechten be noemen? Vervolgens: wat zal de invloed van de ambtenaren op deze benoemingen zijn? Het begon met scheuring onder de roode broeders. De regeering had in het gewijzigd ontwerp van wet (art. 5. lid 3) voorgesteld: „De leden van de Ambtenarengerechten worden benoemd door Gedeputeerde Staten". Bovendien had zij bepaald in genoemd artikel: „De voorzitter of waarnemende voorzitter en de plaatsver vangende voorzitter(s), de griffier of waar nemende griffier en de plaatsvervangende grif- fier(s), de beëedigde klerk(en) ter griffie, de schrijvers en de bedienden van den Raad van Beroep, treden als zoodanig tevens bij het Ambtenarengerecht ter standplaats op". BRANDSTICHTING Ter beschikking van de justitie te Maastricht is gesteld de mijnwerkei' S. werkzaam op staats mijn Emma, verdacht van brandstichting in de woning van C. te Vaesrade gem. Nuth. HET WETSONTWERP IN DISCUSSIE Actie te Bergen-op-Zoom J. TER LAAN. De socqlem. heer J. ter Laan verdedigde een amendement, waarin bepaald werd, dat de helft van de leden der ambtenarengerechten door de Ged. Staten zou worden benoemd „yit een voordracht, opgemaakt door de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenaarszaken, volgens regelen bij Alge- meenen Maatregel van Bestuur te volgen". Wel wilden de heeren van Wijnbergen en Boon aan de ambtenarenorganisaties invloed geven op de samenstelling der gerechten, maar dan in den vorm van een aanbeveling en niet in dien van een voordracht. Ten dien einde had de liberale heer Boon een amendement ingediend, waar de heer van Wijnbergen niet afwijzend tegenover stond. Toen wilde het noodlot, dat de soc.-dem. heer Saunes die kadet geweest is en nog spreekt als een officier zijn partijgenoot ter Laan eens zou helpen, met het gevolg, dat de laatste in de sloot kwam. De heer Sannes meende vooral met aandrang den beslisten in vloed van de ambtenaren-organisaties op de samenstelling van de ambtenarengerechten te moeten verdedigen, opdat de laatste beslist het vertrouwen zouden hebben van de te be rechten personen. Voor partijdigheid behoefde men in geen geval te vreezen: de heer Sannes^ riep alle voorzitters van scheidsgerechten tot getuigen, dat zulke partijdigheid niet bestaat waar belanghebbenden als rechters optreden. Dit werd den rondborstigen heer Schaper, die van zijn hart geen moordkuil maken kan, te machtig. Met groote stappen liep hij naar het spreekgestoelte en verklaarde, als voor zitter van het scheidsgerecht van spoor- eh trammannen, de waarheid niet te willen ver bloemen, maar als zijn droeve ervaring uit te sjireken, dat vertegenwoordigers van bepaalde groepen in scheidsgerechten, bijna altijd eigen belangen verdedigden en niet 't objectief recht- zoeken. „Als wij het volk willen opvoeden" aldus de soc.-dem. afgevaardigde, „moeten we de waarheid zeggen en de waarheid is, dat de menschen in scheidsgerechten er veel te vee: als belanghebbenden zitten èn door dik en dun met de hunnen meegaan. Nu Sannes mij ge sommeerd heeft te komen getuigen, moet ik eerlijk zeggen dat dit mijn ervaring is". „Het is de mijne niet", verweerde de heer Sannes zich. „Dan heb ik het slecht getroffen", zei de heer Schaper en ging schouderophalend zitten. Toen ook de heer Heemskerk in besliste tegenstelling met zijn vroegere opvatting, waaraan de soc.-dem. heer v. d. Bergh onder veel vroolijkheid herinnerde zich nu zeer nadrukkelijk verklaarde tegen eiken invloed van belanghebbenden op de samenstelling van de ambtenarengerechten, kwam de a.-r. heer Schouten op het lumineuze idee, de benoeming van de ambtenarenrechters niet te laten ge schieden door de Gedeputeerde Staten, maar door den Minister van Justitie, als bij uitstek deskundig en verantwoordelijk persoon. Dat is het ei van Columbus, dachten de heeren Schaper en Marchant. Laatstgenoemde had al dezelfde ervaring als de heer Schaper en sloot zich direct aan bij den heer Schouten Als de Minister benoemt en het staat ons niet aan, dan hebben wij verhaal op hem in ds Kamer, maar wat maken wij den Gedeputeer den Staten? Laat de regeering het „standpunt harer bescheidenheid verlaten'', raadde de vrijz, dem. leider den Minister van Justitie aan. In 's heeren Marchant's oogen schijnt de Minister van zichzelf te weten hoe knap hij is. Maar de heer Donner was toc.h gentlemanlike genoeg. zi,n ouden voorganger die overigens zelf royaal bekende vroeger de zaak verkeerd te hebben ingezien te verdedigen tegen den ondeugenden aanval van den heer v. d. Bergh, De heer Schaper, die zich als Gedeputeerde ai angstig afvroeg, hoe hij wel aan de adressen van door hem meeïe te benoemen bevoegds ambtenarenrechters zou moeten komen, was het gloeiend met den a.-r. heer Schouten eens. De Minister kon zelf het best benoemen, maar dan moest hij wat toegeven en nu hij bijna ..alles cadeau" kreeg, een zekere aanbeveling van ambtenaren bij de benoemingen dulden. MINISTER DONNÉS. lifinister Donner wilde, op verlangen van de Kamer, graag de benoemingen van de a.s. ambtenarenrechters aan zich trekken, maar van aanbevelingen had hij niet terug. Och, waar is dat hier ook voor noodig", vroeg de heer van Wijnbergen. De Minister zal toch wel op inlichtingen moeten uitgaan. Waarom zouden wij hem niet het vertrouwen schenken in deze zaak, zooals wij ook met ge rust hart de benoeming van de examen-com missies aan den Minister van Onderwijs over laten? Voor partijdigheid van belanghebbenden, die benoemd zouden kunnen worden, was de katholieke afgevaardigde niet zoo bang. In tegenstelling met den heer Schaper moest de heer van Wijnbergen getuigen, dat hij, als lid van den Centralen Raad van Beroep, zoo goed als geen partijdigheid van belanghebbenden liad bemerkt. De heer Ter Laan, die „zeer getroffen" was door de bestrijding van zijn amendement door partijgenoot" Schaper, probeerde voet bij stuk te houden, maar voelde zich den grond ont zinken. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het amendement van den heer Schouten aan niet de Gedeputeerde Staten, zooals de regee ring had voorgesteld, maai de minister van justitie zal de ambtenarenrechters benoemen. Toen de heer ter Laan daarop toch zijn amen dement' indiende, volgens hetwelk de minister rekening zou hebben te houden met een voor dracht van de Centr. Comm. voor Georganiseerd Overleg, werd dit verworpen met 47 tegen 26 stemmen. Van de Katholieken steunden alleen de hee ren Guit, Hermans, Kuiper en Loerakker^ het amendement van den heer ter Laan. Al evenmin gelukkig was de heer ter Laan met zijn, later ingetrokken, voorstel om als de voorzitter het wegens belangrijke zaken noodig zou oordeelen met 5 en niet met 3 ambtenarenrechters te oordeelen. Zelfs de soc. dem. heer Sannes viel hier zijn partijgenoot af: het traditioneel juridisch drietal blijft ook in de ambtenarengerechten. VERBETERING IN DE BESTAANSPOSITIE VAN 300 ARBEIDERS In „St. Eloy" het orgaan van den R. K. Me- taalbewerkersbond, schrijft de Rotterdamsche diatrictsbestuurder de heer J. v. Abbevé o.a.: „Wij vragen thans de aandacht voor een actie, door ons in samenwerking met den Chr. Bond opgezet tot verbetering van de arbeids voorwaarden bij de firma H. C. Beckers, haar. 'snfabriek St. Jozef te Bergen of Zoom. Allereerst stellen wij er prijs op, te kunnen v rnïelden, dat onze poging om een voor de i'beid-ors bevredigend resultaat te bereiken, nu :-ns niet gepaard behoefde te gaan met een of «der dreigement voor het» gebruiken van eherpe maatregelen. Deze firma was op ons rrzoek direct bereid tot onderhandelen, en erlieenide als altijd een gewillig oor voor de venschen van haar personeel. In een tweetal conferentie gelukte het ons en resultaat te bereiken, hetwelk door de ,-erkilieden in een personeelsvergadering weTd anvaard. Alle uurloon-en worden resp. 2, 3 en 4 at. ver- ">ogd. Alle tarieven, waaraan minder dan 20 pCt. werd oververdiend, worden zoodanig v-rhoogd, dat bij behoorlijk werken daarvan minstens 20 pCt. kan worden overgehouden. Alle overige tarieven, vaar dus als regel meer dan 20 pCt. wordt overgehouden, ontvangen een veriiooging van een derde van de gegeven uurloonsverhooging. Behalve de bride R. K. feestdagen, die reeds werden betaald, zullen voortaan 3 vacantie- dagen worden gegeven, die achtereenvolgens, en wel aansluitend op 15 Augustus zullen wor- dien opgenomen. Overwerk-percentage zal voortaan ln alle omstandigheden worden uitbetaald, ook aan de accoordwerkers. Ziehier wederom een stuk verbetering in de bestaan,spositie van een 300 arbeiders, dank zij het optreden van onze organisaties. Dr. de Visser gedelegeerde der Regeering Tot lid van den Raad van Commissarissen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor- vegen en der Holl. IJzeren Spoorweg Maatschap-' PÜ is als gedelegeerde der regeering benoemd dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. SCHAPER, Over de belangrijkheid der zaken heeft de voorzitter niet te beslissen, meende minister Donner terecht en met den heer van Wijnbergen was hij het weer tegenover den heer Sannes eens, dat hst vooral voorkeur verdiende het personeel van de Raden van Beroep in te las- schen in de ambtenarengerechten, omdat ;lit althans op de hoogte is van den procesgang. Voor staking of iets van dien aard, hetgeen de heer Sannes, die zelf griffier is, best moge lijk scheen te achten bij het personeel van >le Raden van Beroep, wegens de ongevraagde uit breiding van hun werk was de minister noch de heer van Wijnbergen bevreesd. Dan konden de leden van den Hoogen Raad, die in den loop van den tijd veel meer werk kregen, ook wei weigerachtig optreden. Dat laatstgenoemden dit niet doen, mag anders meenen wij, voor den wetgever geen reden zijn, misbruik te maken van de bereidwilligheid van deze ambtenaren. Als wij den minister van Justitie rustig hooren meedeelen, dat het werk van leden van den Hoogen Raad wel met d' helft vermeerderd is, zou het wellicht wensclu lijk zijn te overwegen of aan deze juristen, or in het algemeen belang, niet meer hulp lioogere salarieering moet worden geboden. „Alle dingen moeten een slot hebben", z. de heer ter Laan en hij diende lachend zi;" amendement op art. 7 in. „En hij op zijn mond", interrumpeerde ce lid, waarop de voorzitter de beraadslaging ve daagde „wegens het vergevorderd uur". De heer Duymaer van Twist was nog zo vriendelijk entre nous maar hoorbaar voo ons den soc. dem. stakingsleider uit hr Noorden, den heer Hiemstra, geluk te wenschen dat hij heelhuids teruggekeerd was. „Ik was al bang", zei de a.-r. generaal heel trouwhartig Roekeloos en onvoorzichtig gereden Wegens schuidmisdrijf heeft gisteren voor de Amisterdamsche Rechtbank terecht gestaan de 29-jarige Italiaansche ingenieur K. T. Verdachte is op 25 Juni 1.1., te ongeveer half vier n.m„ als bestuurder van een Bugatti-auto, op den- Haarlemmerweg, tusschen Amsterdam en Halfweg met een vaart fan-95 K.W. gere den tegen een voor hem rijdende Studebaker, tengevolge waarvan de Italiaan M. Lenassi uit verd.'s auto werd geslingerd en verschillende verwondingen bekwam, waaraan hij kort daar op is overleden. Volgens de dagvaarding is het ongeval te wijten aan het hoogst roekeloos en onvoorzich tig rijden van verdachte. Subsidiair was verdachte ten laste gelegd dat hij de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht en belemmerd heeft. Na een uitvoerig getuigenverhoor was het woord aan den officier, Mr. Van Dullemen, tot het houden van zijn requisitoir. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. ERNSTIG MOTORONGELUK. Hoofdstuk I De berijder werd zwaar gewond Te Noordwijkerhout is gisteren in de Zee straat de 22-jarige C. D., met zijn motorfiets in volle vaart tegen een scheipkar en vervol gens tegen een lantaarnpaal opgereden. Zwaar gewond werd hij opgenomen; een zijner bee- nen was geheel versplinterd. In hoogst ernsti- gen toestand is hij naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. BRIEF MET GELDSWAARDIGBEDRAG VERDUISTERD De ontrouwe bode was radicaal Te Dongen is een brief, die een tamelij' bedrag aan geldswaarde bevatte, verduisterd De brief moest door een bode worden gepos doch hij heeft het couvert verbrand en de gi den ten eigen bate aangewend. KOE DOOR DEN TREIN GEDOOD Gisteren is door den trein die om 7.54 van Zutphen te Dieren aankomt, juist voor de spoor brug over het kanaal DierenApeldoorn, een koe, die op de spoorbaan liep, gegrepen en aan stukken gereten. De machinist, die ongeveer een 100-tal meters verder, den trein tot stilstand bracht, kon toen een gedeelte van het verminkte beest, dat uit de weide ontsnapt was, tusschen het raderwerk verwijderen, Kabinetsformatie en coalitie Blijkens het voorloopig verslag over het Ie hoofdstuk der Rijksbegrooting 1930 (algem. beschouwingen) werden van verschillende zij den opmerkingen gemaakt over den uitslag der verkiezingen, vooral in verband met de vor ming en het karakter van het kabinet. De ver kiezingsuitslag maakt naar de 'meening van verscheidene leden., een democratisch regee- ringsbeleid tot een gebiedende noodzakelijk heid. Andere leden kwamen daartegen op. Het herstel der reehtsclie coalitie, zoo merk ten verscheidene leden op, is blijkbaar afge stuit op de moeilijkheden, die men hij het vast stellen van een werkprogram heeft ontmoet. Zij drongen er op aan, dat de formateur als nog het ontwerp-program zou bekend^ maken dat door hem bij zijn poging tot vorming van een rechtsch parlementair kabinet aan de rechtsche fracties is voorgelegd en mededee ling zou doen van de opmerkingen, welke deze hem daarover hebben doen toekomen. Daaruit zou kunnen blijken of de reden van weigering der Chr.-historischen gelegen was in gemis aan instemming met dit ontwerp-pro gram of in de beduchtheid zich te blameeren door een samengaan met de Katholieken. Vele leden waren van oordeel dat na de mis lukte formatie van een parlementair kabinet dezelfde staatsman niet had moeten optreden als formateur van een extra-parlementair ka binet. Door den persoon van den formateur reeds werd aan dit kabinet een karakter gege ven, dat roet een parlementair kabinet zekere trekken gemeen heeft of althans den schijn daarvan oproept. Ook de wijze, waarop het kabinet werd ge formeerd, had vele leden bevreemd. Bij de keuze van de ministers is zeer overhaast te werk gegaan. Verscheidene leden verwonderden er zich over, dat de kabinetsformateur de aanstaande ministers uitsluitend in de rechtsche partijen heeft gezooht. Verscheidene leden spraken hun leedwezen en .teleurstelling er over uit, dat in de Troon rede gemist wordt een kloeke beginselverkla ring, waaruit blijkt, dat het kabinet een bewind denkt te voeren, dat rekening houdt met de Christelijke levens- en wereldbeschouwing. Sommige leden vroegen, wat men te verwach ten heeft ten aanzien van de Zondagsrust en de bestrijding van allerlei, de Christelijke volks zeden ondermijnende, vermaken. Enkele leden, die hun in vorige jaren geuite wenschen herhaalden, achten thans het juiste oogenblik aangebroken, voor afschaffing van de vaccinatie. De financieele paragraaf in de Troonrede had verscheidene leden ongerust gemaakt. Zij deed hen vreezen, dat de financieele politiek zou worden voortgezet, die in de afgeloopen jaren voor de wetgeving op sociaal gebied en terzake van het onderwijs een beletsel is ge weest. Zij achtten de uitlatingen opzettelijk gewild en zagen daarin den domineerenden geest van minister De Geer en een bewijs, dat de R. K. formateur het program van zijn partij volkomen verloochent. Ook andere leden konden het pessimisme van de millioenennota niet deelen, want de financieele toestand noopt volstrekt niet tot zoo groote voorzichtigheid. Sommige leden hadden tot hun teleurstel ling de aankondiging van voornemens tot ver dere belastingverlaging gemist. Naar hun mee ning eischt het belang van het economisch leven dat de belastingen verder worden ver laagd. Van verschillende zijden werd voorts er op aangedrongen om de overschotten in het lee- ningfonds aan te wenden voor vervroegde verlaging van de li"'-'dingen, ten behoeve van dat fonds geheven. Gevraagd werd voorts, hoe de Regeering denkt over een tolunie tusschen Nederland en Indië. Verscheidene leden drongen aan op af schaffing van het registratierecht op veilingen. Van verschillende zijden werd aangedrongen op een aanmerkelijke uitbreiding van het nijver heidsonderwijs. Verscheiden leden betreurden, dat blijkens de Troonrede nationale ontwapening niet in het voornemen van het kabinet' ligt. Een aantal leden wenschte een herziening van art. 187 der Grondwet in dien zin, dat voortaan voor een mobilisatie van 's lands weermacht de voorafgaande goedkeuring der Staten-Generaal zal worden vereischt. Door verscheidene leden werd aangedrongen, op ruimere toepassing van de Arbeidswet, ter wijl voorziening werd gevraagd in den drin genden toestand voor de ouden van dagen. Noodzakelijk werd verder geacht de ver hooging van de salarissen en loonen, ln het bijzonder ook voor vrouwelijke ambtenaren onderwijzers en jeugdige personen en toeken ning van een premie-vrij pensioen, aangezien door de tot stand gekomen verbetering de herinnering aan den algemeenen achteruitgang in salaris bij de ambtenaren nog niet is uit- gewischt. Enkele leden, die het goede erkenden dat tot dusver door bezuiniging is bereikt, meenden, lat met een eigenlijke reorganisatie van den jlaatsdienst nog zelfs geen begin is gemaakt. Tegelijk zou in de werkwijze der Staten- leneraal nog menige verandering zijn te 'irengeu. Hetgeen in de Troonrede aan Curasao wordt medegedeeld, achtten sommige leden niet in den juisten toon gezet.. Zij verwonderden er zich over, dat- met geen woord melding is ge maakt van hetgeen daar in den afgeloopen zomer is gebeurd. Opgemerkt werd, dat de zinsnede in de Troonrede betreffende een nieuwe regeling met België verwijst naar de gedachten wisse ling. die in het vorige zittingsjaar plaats had. Een der oorzaken van het minder goede ver loop der gedachtenwisseling is gelegen in ge brekkige samenwerking tusschen Buitenland- sche Zaken en "Waterstaat. De hoop werd uitgesproken, dat de regeering ■ij benoemingen zooveel mogelijk onpartijdig heid zou betrachten. Verscheidene leden vroegen of de regeering 'iet meer dan tot dusver rekening moet ho» ien met de belangrijke plaats die de sociaal- democratie In het land inneemt. DE. GROOTSTE BETONRROG. mi. uk over het Ammerdal in Duitschland, nadert haar voltooiing. Ze wordt 180 Meter lang en zal, wanneer ze gereed is, den toegang tot het bekende dorpje Oberammergau aanmerkelijk verbeteren, hetgeen vooral in verband met de Passiespelen van 1930 van groot belang wordt «eacfel IN HET RUIM VAN EEN AAK GEVAUGES v Donderdagmiddag is een schippersknecht tengevolge van een misstap in het ruim vaa een in den Amstel te Nieuwer-Amstel liggend# kolenaak gevallen. De man werd met een wer velfractuur naar een ziekeninric^ting gebracht. x

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5