DE 2AAK LANS RECHTBANK. Tegen verdachte jaar 20 gevaüi-fifilsstraf geëischt. DE KINDERMOORD IN DEN POLDER PAGINA "fff. ~."5S£R HOUDT EEN ZEET REQUISITOIR. Het requisitoir. TWINTIG JAAR GEEISCHT. UIT MAASSLUIS. UIT VLAARDINGEN. UIT OUDEWATER. GEMEENTERAAD. A^iti W \jmJ i. Nadat de Rechtbank te Rotterdam, Dinsdag en Woensdag j.l. onder presidium van mr. S. G. Canes, de behandeling van de zaak tegen den procuratiehouder van O., die verdacht wordt van den moord op den heer Lans, ge pleegd in den nacht van den 29en November j.l., heeft voortgezet en 43 getuigen A charge heeft gehoord, heeft het O. M. vandaag requisi toir genomen. De belangstelling op de gereserveerde plaat sen zoowel als op de publieke tribune is be langrijk grooter dan op de vorige zittings dagen. Voordat het requisitoir een aanvang nam, deelde de president mede, dat nog drie pro- cessen-verbaal zijn ingekomen. De president zou ze overlezen maar wil eerst getuige Bruina-ars, expeditieknecht, nog even hooren. Pas op Kees, stap niet in het bloed. President tot getuige: heeft mij opgebeld en had nog iets mede te deelen. Getuige: Toen ik den dag na den moord naar boven wilde gaan, zei mijnheer v. O. tegen mij: „Pas op Keès, stap niet in het bloed. President tot verdachte: Is dat zoo van O. Verdachte: Het is hest mogelijk. President tot getuige: Nu heb ik nog een vraag aan u. Was van O. Zaterdagmiddag na den moord zeer zenuwachtig? Getuige: Hij liep op een drafje heen en weer. en Weer. President: Van O. heeft gezegd zenuwachtig te zijn geweest over een inschrijving, die er was. Hij wist er niet veel van. Maar u moet daar wel iets van geweten hebben. Heeft van O., u naar üw meening gevraagd. Getuige: Van O. heeft gevraagd of ik hem daarbij wilde helpen. President tot verdachte: Is dat zoo" Verdachte: Best mogelijk. Nieuwe proeesscn-verbaal. Het O. M. legt dan nog een proces-verbaal óver, 'dat zoo juist is binnen gekomen. De verdediger mr. Kokosky: Het is niet juist dat ieder oogenblik nieuwe processen verbaal inkomen. Op zoo'n manier komt er nooit een einde aan de instructie. PresidentHet gaat niet om een richting van u, of een richting van den officier, maar om de juiste richting. Het O.M. meent, dat men het de politie niet kwalijk kan nemen, dat zij nu nog processen- verbaal inzendt. Want nog steeds komen nieu we getuigen zich aanmelden. De president doet dan tnededèeling van de ingekomen processen-verbaal: le. een van een agent van politie, die de getuige Hagen gevolgd is, nadat deze Woensdag het gerechtsgebouw heeft verlaten. Hij heeft geconstateerd, dat deze getuige niet meer is gevolgd door dien onbe kenden man. Een tweede proces-verbaal bevat Inlichtingen omtrent den getuige Hagen, waar in gezegd wordt, dat deze iemand is van leugen- achtigen aard. Voorts is ingekomen de copie van een brief gedateerd 29 November en ge zonden aan een firma te Gouda. Gebleken is, dat de geadresseerde dien dag nog de firma De Haas heeft opgebeld, zoodat het niet moge lijk is, dat de heer Lans dien brief na half zes heeft geschreven. Een belangrijke verklaring. Voorts deelt de president mede, dat 't proces verbaal, waarin W. R. Kaptein op den avond van den moord, toen hij om half zeven alleen in het Boschland liep, een onbekenden man heeft gezien, gekleed in een lichtgelen regen jas en met een lichten deukhoed. De man had een acte-tasch bij zich. Bij dezen man heeft zich een tweede gevoegd. Bij de politie heeft Kapteyn in het hem getoonde portret verdachte van O. niet herkend, maar in de foto's, die van verdachte In de laatst-verschenèn couranten zijn verschenen, meent hij van O. nu wel te herkennen. De president acht deze verklaring van zoo veel gewicht, dat de rechtbank besloten heeft dtzen Kapteyn alsnog te hooren, hetgeen dan Ua het requisitoir kan geschieden. MR. DE VISSER. Daarna wordt het woord gegeven aan het M. voor het nemen van zijn requisitoir. In een zaak als deze, waar zooveel getuigen Zijn gehoord en een zaak die buitengewoon in gewikkeld is, heb ik, aldus mr. Visser, de vraag gesteld in welke volgorde de verschil lende omstandigheden zullen behandeld moe ten worden. Ik geloof het best te doen, dat ik allereerst behandel de malversaties, waaraan verdachte zich heeft schuldig gemaakt en dat ik daarna kom op den moord. De volgorde zal dan zijn: le. hoe de toestand was vóór den moord; 2e. een overzicht van alle aanwijzingen, die sturen in de richting van deze verdenking; 3e, daarna uiteenzetting motief van den dood; 4e. een beschouwing te geven van het ka rakter van dezen verdachte, in verband niet het uitgebrachte rapport der psychiaters; 5. een reconstructie van hetgeen zich op den avond van d m moord heeft voorgedaan. De malversaties. Deze verdachte was procuratiehouder hij de N. V. de Haas' Handel Maatschappij en genoot •M salaris van 360 per maand en als tantième een bedrag van 20 en nog een bedrag van f 600 per jaar als tantième, als vergoeding voor de in de zaak gestoken 10.000. In de ten laste legging is slechts een greep gedaan nit bet groote aantal vervalscbingen, waaraan verdachte zich heeft schuldig gemaakt. De ver valschingên zijn gepleegd tot camouflage van verschillende verduisteringen van verdachte. Bij deze verdachte kon nooit de meening post vatten omdat hij een derde aandeel had in de zaak dat hij dit wel doen mocht. De verduisteringen hebben op verschillende manieren plaats gehad. Door mij is in de tweede plaats ten laste gelegd de verduistering van 800 uit de kas, die hij (verdachte) onder zijn berusting had. Verder worden verdachte ten laste gelegd, giro-verduistering tot een groot bedrag en verduistering van meerdere vorderingen. Van mêer belang is dat deze verdachte heeft verduisterd 4700 gulden met 1300 aange zuiverd dus totaal 34Ö0 gulden. Misbruik makend van zijn positie, heeft ver dachte wissels geïnd bij Mees Zoonen. Dit liep op tot 7400. Gedurende een viertal jaren ging het steeds crescendo. Verdachte neemt de positie in, dat hij niet meer weet, hoeveel hij verduisterd heeft, maar dat het zoo was opge- loopen, dat had verdachte niet gedacht. Wat kan het motief geweest zijn voor deze verduistering? Verdachte zegt: dat het huis houden zoo duur was. Maar ik zeg, dat deze verdachte was gekomen in een moeras en dat hij ver en ver onder nul was. Daarom trachtte hij naar Indië terug te gaan in 1927. Bij schijn contract heeft hij zelfs zijn geheelen inboedel aan zijn schoonzuster Wevne verkocht. Wat hij met de gelden heeft uitgevoerd, is niet komen vast te staan. Verdachte bekleedde een vertrouwenspositie. Mijnheer Lans, zijn chef beeft nooit kunnen vergeten, dat verdachte 10.000 gulden in de zaak heeftgestoken, zonder dat hij op de hoogte was Van den financiéelen toestand der zaak. De heer Lans heeft hem behouden In zijn zaak, ofschoon verdachte niet de rechte man was op de reepte plaats. Van O. heeft niettegen staande deze houding van zijn chef, de zaak van Lans ondermijnd. Ik meen met deze korte uiteenzetting te kunnen volstaan. Hiermede is bewezen valschheid in geschrifte en rcrfluis tering van diversen aard. De moord. Het O. M. komt dan tot de ernstige tenlaste legging. Spr. uit een woord Van eerbied voor de wijze. Waarop de president tie zaak beeft geleid. Naar aanleiding van de zoo juist aange komen processen-verbaal merkt spr. op. dat men met nieuwe getuigen, nadat de zaak een jaar oud is, zeer voorzichtig moet zijn. Op 29 November van het vorig jaar is de heer Lans dood gevonden, en de wijze waarop hij vermoord is, deed een schok gaan door het geheele land. De politie is er snel bij geweest en de vraag is, hoe vónd zij den toestand. Spoedig waren ter plaatse de commissaris en inspecteur Hermans en de politie-deskundige Tas, die verschillende fotografische opnamen heeft ge nomen, behalve dan van de mat, maar vast is wel komen te staan, dat daarop niet veel bloed kleefde. Ook de politie-dokter, dr. Mees, is spoedig ter plaatse gekomen. Aan dezen is door de po litie gevraagd hoelang de heer Lans reeds over leden was. Deze heeft toen geantwoord 1J4 k 2 uur. Later is dr. Mees op die verklaring te rug gekomen. De politie kan men echter daar van geen verwijt maken. Intussehen zijn de deskundigen het er over eens, dat het niet mo gelijk is aan den toestand van hét lijk te con- stateeren hoe lang het geleden is dat de ver moorde is overleden. Wat de politie vond. Hèt O.M. geeft dan een overzicht van hetgeen de politie vond. Naast hét fonteintje waren bloedvlekken gevonden, in het fonteintje stond rose water en de handdoek vertoonde sporen, dat de dader zijn handen heeft gewasschen. Voorts waren de telefoonstoppen in het kler ken-kantoor uitgetrokken, zoodat de verbinding met het privékantoor was verbroken. De ge heele situatie gaf voor den oppervlakkigen be schouwer den indruk van een inbraak. De pro curatiehouder Van O., uit Den Haag, is onmid dellijk gewaarschuwd om over te komen, ten einde te kunnen vaststellen wat er bij de In braak vermist werd. Verdachte heeft opgegeven dat vermist werd 80,een chequeboekje op Mees en eenig vreemd geld en nog een cheque boekje op een andere bank. Gebleken is, dat de vermissing juist was, behalve wat de 86,— betrett. Gefingeerde inbraak. Spr. meent te kunnen aantoonen dat deze in maak gefingeerd is geweest. Sporen van braa-. Zijn niet gevonden. Nederiandsch geld, waarom hét inbrekers tóch te doèn zal zijn geweest, ls achtergelaten. Zónden inbrekers den heer Lans in het bezit gelaten hebben van zijn gouden horloge eh zQn ringen. Zouden zij voorts in de tasch een bankbiljet van 25,hebbèn achter gelaten, dat daar half uitstak. Voorts zijn de sleutels, waarmee de brandkast geopend is, op het lijk gevonden, terwijl het dé gewoonte van den heer Labs was die sleutels in zijn tasch 'te dragen. Is het aan te hemen dat inbrekers een goed heenkomen Zouden hebben kunnen zoeken, als men bedenkt, dat in de steeg nog meer be drijven uitkomen t Het uithalen van de tele foonstoppen bad ten doel den dader de gelegen heid te verschaffen zijn werk ongestoord te doen. Wat van het meeste belang is, ls, dat ge stolen is het chequeboekje van Mees. In het al gemeen nemen inbrekers nooit chequeboekjes mee, omdat dit te gevaarlijk is, maar er komr nog bij, dat verdachte op de laatste cheque van dit boekje eenige maanden voor den moord 6Ö0,valschelijk heeft, geïnd. Ten slotte is gevonden de order Cuba. Eigen aardig dat deze niet in de brandkast is ge vonden, maar kant en klaar op hét bureau van den beer Lans. Waar vaststaat, dat van inbraak geen sprake was, werd gezocht, wie belang kan hebben bij deze inbraak. Het O. M. wijst er op, dat de tijd hier van overwegend belang is. Verdachte heeft volge houden, dat hQ om halt zeven nit het pand is DE VERDACHTE. vertrokken. Maar dit komt in een eigenaardig licht te staan, als men weet, dat hij alle moge lijke moeite gedaan heeft aan te toonen, dat hij dien Donderdag vroeger is Weggegaan dan andere. Lans belde altijd op om kwart over 6 als bij wegging. Dien avond heeft Lans niet opgebeld. Men kon aannemen dat bij toen reeds was vermoord. De dag na den moord beeft verdachte tot mevrouw en juffrouw Lans gezegd dat hij vroeg weggegaan was. Verdachte: Het zijn leugens, allemaal Het O. M., voortgaande, wijst nog op de verklaringen van de beeren Tailing en Kraft, die hetzelfde zeggen. Vast staat; dat hij den indruk wilde vestigen, dat hij dien avond vroe ger was weggegaan en dat hij dus niet betrok ken was hij den moord. Mr. Kokosky Juist. Het tijdstip van vertrek. Het O. M. Maar hoe rijmt nu b.v. de ver klaring van verdachte, dat hij om half zeven is Weggegaan. Gebleken is niet, dat er na half zes nog brieven zijn geschreven. Waarom heeft Verdachte eerst gezegd, dat hij om half zes is weggegaan en daarna om half zeven Toen het net zich vaster om verdachte sloot, zou hij in de noodzakelijkheid hebben verkeerd om op te geven, waar hij in dat uur is geweest. Want vast staat, dat hij eerst met den trein van 7 u. 15 is vertrokken. De verklaring van den heer Jo Lans is ook van belang. Tegen hem heeft verdachte den dag na den moord gezegd, dat hij vroeg weggegaan was, doch bij heeft er bij gezegd, dat hij met ded heer Lans klaar stond om te vertrekken, toen de lieer Lans tegen hem zei Ga maar alleen, want ik heb nog wat te doen. Verdachte zelf heeft echter tegen de politie verklaard, dat toen hij wegging, de heer Lans nog in het type-kamertje zat. Eigenaardig is ook dat iemand, <üe altijd Donderdag 's avonds vroeg weggaat om zijn muzieklessen te nemen, juist dien dag laat weggaat en dan naar den electri- schea trein loopt. Eerst zei hij om het dubbeltje uit te sparen, maar later, omdat hij, die den., geheelen dag op kantoor gezeten heeft, wel wat van de buitenlucht wil genieten. Nu wordt door verdachte beweerd, dat de heer Lans nog een bijzondere nota had te schrijven. Maar dan zouden de inbrekers voor hun bedrijf slechts een kwartier tijd gehad hebben èn voor de inbraak èn voor den moord. Spr. wees hierbij op het feit, dat het afsnijden van den hals veel moeite heeft gekost en dat de sleutel van de brandkast gezocht is moeten worden op het lijk. Daarbij zouden de daders gevlucht moeten zijn. Maar hoe dan en waar langs De beide hekken, die de steeg afsluiten, waren toch gesloten. Verdachte's houding in Den Haag. Wij gaan dan naar Den Haag en vinden dan de eigenaardigheid, dat verdachte zijn vrouw tegen zijn gewoonte in, een hand geelt, dat hij zijn middagmaal niet heeft opgegeten en dat hij tegen zijn vrouw heeft gezegd, vooral het uur te onthouden, waarop hij dien avond was thuisgekomen. Toen verdachte door de politie werd ont boden, gaat van O. een ander costuum aan trekken, omdat hetgeen hij aan had, stuk was. Den volgenden dag doet verdachte het kapotte pak weer aan. Dat hij een ander pak lieert aangetrokken, was om de mogelijkheid té ont gaan, dat men hij het politie-onderzoek er bloed op zou eonstateeren. Dat verdachte den volgenden dag het pak weer aantrok, was louter om te voorkomen, dat de politie het in beslag zou nemen. Er is met een politiehond gewerkt. De liond heeft lucht gekregen aan den handdoek, waar aan de dader zijn handen afgeveegd heeft en deze toen over liet lijk gelegd heeft. Dan liep de hond naar het achterhek. Twee getuigen hebben op de Admiraliteit» kade een man zien loopen, die een pakje in het water wierp. Juffrouw Eüslin vindt veel overeenkomst met verdachte en juist daarom is de getuigenis van zooveel gewicht, omdat het gegeven is op 1 December, toen verdachte nog niet openlijk werd verdacht-. Na de begrafenis heeft verdachte den sleutel van liet achterhek aan mevr. Weyne gegeven, omdat Iiij zich daarvan wilde ontdoen, en hij bang was den een of anderen dag door de politie te worden (gefouilleerd, Misschien komt de eer van deze verdediging toe aan mr. Kokosky. Mr. Kokosky: Pardon Het past in zijn systeem, dat verdachte hu zegt, bang te zijn geweest, dat de politie ver band zou zoeken tussclien de gepleegde ver duisteringen en den moord. Hoe is verdachte in het bezit gekohi'en van dien sleutel. Verdachte zegt hem tegelijkertijd genomen te hebben uit het bureau van den heer Lans met dien van het archief. Maar da agent Commijs heeft wel anders gezien. Deze stond bij hem» toen verdachte alleen den sleutel van het archief uit de Iade nam. Toen heeft de politie rondgezien naar voor werpen waarmee de moord is gepleegd. Het mes met ivoren heft werd, ondanks er goed naar gezocht is, niet gevonden. Eerst op 8 December is het in beslag genomen. Juffrouw Valk heeft na de begrafenis het mes weer voor het eerst gezien. De werkster heeft op 5 Dec. het mesje weer voor het eerst afgewassehen. Den dag na den moord heeft verdachte niet op kantoor koffie gedrouken, maar hij heeft dat, na liet k'offie-üur, bij mevr. Weyne gedaan. De aanleiding, ligt voor de hand. Het mesje was geen ohschüldig mesje en dat het tot WapeU heeft gediend Volgt ook uit de verklarin gen van dr. van Rijssel, die het niet onmoge lijk acht dat de moord met dit mesje is ge pleegd, want bij de sectie is gebleken, ..dat er^, 'e maal heen en weer is gesneden. Ook de uding van verdachte op Zaterdag na den -oord is geheimzinnig geweest. Een gegronde eden voor zijn zenuwachtigheid was er niet. I Zijn houding wijst èr op, dat hij in de wa-scherij en bij den gfooten ketel is geweest 'ohi sparen van zijn daad Weg 'tè ïnaken. Mr. Kokosky: Welke sporen? De bloedsporen. Het O.M.: Die sporen zijn natuurlijk ver brand. Maar gelukkig zijn er nog sporen over gebleven. Allereerst de bloedsporen. Dr. Hesse link is niet liet buitengewone resultaat geko men, dat op heide broekspijpen, op het vest èn op de rechtermouw van de jas bloedsporen wa ren aangetroffen. -Dit wekte nadat 2 deskundi gen geen bloedsporen hadden gevonden, behou dens een klein vlekje aan de binnenzijde van het colbert, èendge sensatie. De verd. heeft -de mogelijkheid geopperd, dat het bloed er is opgekomen na de inbeslagname. Maar het bloed op bet vest is al oud. Spr. bo s'rijpt niet hoe dr. Hulst en dr. Gerhardt dit bloedspoor niet hebben kunnen ontdekken. Eigenaardig is ook, dat op de vorige zitting, :oen het wapen nog niet hekend was, waarmee de daad is gepleegd, dr. Hesselink heeft gezegd, dat het niet noodig is dat de dader met bloed bespat is geworden, wanneer met een staaf- vormig voorwerp wordt geslagen. Het resul taat van de door de deskundigen genomen proe ven is sensationeel geweest. Dr. Hulst moest dr. Hesselink's theorie volkomen bevestigen. Het O.M. schaart zich dan ook aan de zijde van den deskundige dr. Hesselink, wiens onder zoek, resultaat heeft gehad op de punten, waar op de andere deskundigen hebben gefaald. Behalve het feit, dat er bloed op verdachte is gevonden, is het nog van groot belang in de verklaring van dr. I-Iesselink, dat over de bloed sporen van het vest geveegd is geworden. Daarin staat dr. Hesselink niet alleen. Dr. Hulst aebt de mogelijkheid, dat er geveegd is niet uitgesloten. De verklaring van de aanwezigheid der bloedsporen neusbloe dingen van jlir. De Koek gaat niet op, zeker niet op die, welke aan de broekspijpen zijn gevonden, want dit bloed kan niet ouder zijn dan één jaar. Ook verklaart dr. Hesselink, dat het bloed op vest en broek even oud is. De andere deskundigen achten liet bloed oud, om dat het korrelig is, maar dr. Hesseelink meent, dat, wanneer het bloed zero oud was het door het schuren van het jasje over de vlekken, de korrelige partikeltjes reeds zónden zijn ge^ worden tot poeder. Spr. komt dan op de schoe nen, ten aanzien waarvan het onderzoek door dr. Gerhardt tot twee malen toe, schromelijk heeft gefaald. Dr. Hesselink beeft er twee vlekjes op gevonden. Nu komt de verklaring, van verdachte, dat hij maar één paar schoe nen had en het paar dat hij gekocht had om netjes te zijn op de begrafenis van Lans, in een eigenaardig licht. Gebleken is, dat hij zich reeds op 1 Dec. van die schoenen heeft ont daan, door ze in reparatie te geven en om zoodoende alle eventueele sporen te doen ver dwijnen. De zitting wordt dan even geschorst. Na de hervatting zet het O. M. zijn requisitoir voort. Er moet een verklaring gegeven worden voor het voorkomen van dat bloed op de schoen. Verdachte zegt, dat het mogelijk is dat hij op den avond of den volgenden morgen in bloed van den heer Lans heeft getrapt. Spr. wees op het verschil in de verklaringen des deskundigen. Dr. Hesselink meent, dat de spatten er opgekomen zijn, alleen wanneer er met kracht in bloed is getrapt; dr. Hulst en dr. Gerhard meenen dat het bloed vooral naar achteren zal opspatten als men daarin stapt. Het O. M. meent dat de mogelijkheid dat ver dachte des avonds óf des mórgens in bloed ge stapt heeft uitgesloten moet worden geacht. Den avond van den moord is door de politie gewaarschuwd, dat men voor het bloed moest oppassen en de politie-inspecteur Tas heeft verklaard dat er links voor de mat weinig bloed lag, en de plaats zoodanig was, dat bij normaal oploopen van de trap men niet in dat bloed trapte. De bloeddruppeltjes op de trap kunnen geen spatjes veroorzaakt hebben. Ver dachte heeft zich voortdurend in het privé kantoor opgehouden. In het keukentje is hij niet geweest. Dien avond en zeker den vol genden morgen heeft verdachte tiet in bloed getrapt. Hoe kan verdachte dan verklaren, dat er onderaan zijn schoen bloedspatten zijn ge vonden? Dc vijl een belangrijk bewijs. Het O. M. vervolgt: een omstandigheid is bekend geworden, die van groot belang voor het bewijs moet worden geacht. De rechtbank heeft destijds goed gevonden de zaak aan te houden en een nieuw onderzoek in te stellen. Toen is gebleken, dat op het kantoor der firma de Haas een vijl in beslag is genomen, waar aan bloed werd gevonden, dat behoorde tot de bloedgroep, waartoe ook dat van den heer Lans behoorde. Dr. Hulst heeft ook opgemaakt dat het bloed op het vest behoort tot dezelfde groep als het bloed van Lans. Dr. van Rijssel heeft over dit Voorwerp eveneens zijn licht doen schijnen. Hij denkt het zeer wei mogelijk, dat de slagen daarmede zijn toegebracht. De oni- krulling zelfs aan den vijl, vindt zich zelf terug aan de verschillende wonden op het hoofd van het slachtoffer Lans. Toen de vijl gevonden is in het kistje in de gootsteenkast, is er op het daarboven staand kistje bloedsporen gevonden. Dat bewijst dat de dader na den moord de vijl in hét kistje hoeft gelegd, waarbij bloed van zijn hand op het bovenste kistje gedruppeld is. Iemand van het personeel moet de vijl dan gehanteerd liebhen. En dan voert ook 'deze aanwijzing weer naar verdachte. Een vreemde, als hij de daad gepleegd zou hebben zou niet de voorzorg genomen hebben, het wapen, dat Immers tot de fahrieksinhoedel behoorde, zoo zorgvuldig op te bergen. Met geen ehkel woord heeft spr. over de aanwijzingen gesproken, die tè put'teh zouden zijn uit lvet rapport van agent Brons, Als spr. die verklaring zou uitspinnen zou de verdediging het fantastische der ver klaringen van Brons daar tegen aanvoeren. Maar ook een fantast kan dë waarheid spreken eh spr. vindt geen aanleiding ze te gebruiken. Hót pleit Voor de politie dat zij de verklaringen niet gebruikte van iémand, die zij niet ver trouwde. Deze 'aanwijzingen vormen het volledig be wijs, dat verdachte het ernstige feit heeft ge pleegd. Spr. komt dan tot het motief van den moord. De bepaling in de statuten, dat verdachte méde-directeur zou worden, is niet nageleegd omdat de heer Lans van oordeel was, dat ver dachte daarvoor niet geschikt was. Spr. Vijst op de achteruitgang in de zaken die dén heer Lans er toe deed overgaan een accountant in detl arm te nemen. Het verband tusschen de verduisteringen en deh moord is aanstonds door de justitie ge volgd. In liet niet eigenaardig dat de accauntant Meln op 29 November des avonds om half vijf was genaderd tot het onderzoek dat verdachte's malversaties aan het licht zou brengen. Een paar uur later was Lans een lijk. Het verdwijnen van Lans was niet alleen noodig om die malversaties te camoufleeren, maar verdachte moest directeur worden wat hem nit de doorloopende financieele moeilijk heden zou helpen. Dat is een zeer sterke aan wijzing. Het motief ligt er dik op. Niemand dan hij had een groot belang hij het verdwij nen van Lans. Verdachte is een man, die volgens de psy chiaters Zich zelf goed kan beheerschen, iemand,- die geheimzinnig deed, die zelfs op kantoor dén bijnaam had van de Rubberbok, De uitlating, dat men hem niet levend gekre gen zou hebben, als hij zijn kinderen niet had, kan niet slaan op de verduisteringen. Hij was er van overtuigd dat de verduisteringen hem door de goedheid van Lans niet in aanraking zou brengen met de strafrechter en daarbij was hij immers van oordeel, dat hij geen verduiste ringen pleegde in e enzaak, waarbij hij voor een derde was geïnteresseerd. De psychiaters hebben een onderzoek inge steld naar de physieke gesteldheid van ver dachte. Als men indertijd door doktoren een onderzoek er naar zon hebben laten instellen of Davld de physieke kracht zou hebben gehad om Goliath té dooden, dan zouden de doktoren deze vraag ontkennend hebben moeten beant woorden. Een reconstructie van het misdrijf. Volgens spr. beeft het misdrijf zich als volgt toegedragen. Verdachte is achter Lans de trap afgegaan en heeft, liooger dan Lous staande de slagen met de vijl toegebracht. Lans is toen weer, vermoedelijk ook omdat de buitendeur gesloten was, naar boven gegaan. Boven geko men heeft verdachte nog meer slagen toege bracht. Louis, die het bloed langs zijn gelaat voelde loopen, is naar het fonteintje gegaan om dit af te wasschen. Daar heeft hij hem nog een slag toegebracht, waarhij Lans is geval len. Verdachte niet wetende of daardoor reeds de dood was ingetreden heeft daarna den hals afgesneden en heeft daarbij niet de gröote slag ader beklemd geraakt. En het is heel goed mogelijk, dat hij daarbij met wat bloed bespat is geworden. Het O. M. meent dat van moord niet ge sproken kan worden. Van kalm overleg ls niet gebleken. Het feit moet gekwalificeerd worden als doodslag maar dan als een zeer ernstige. Het O. M. voelt de grootè verantwoordelijk heid die op hen rust, maar de aanwijzingen zijn zijn zoo talrijk en overtuigend, dat het het wettig ën overtuigend bewijs geleverd acht. Verzachtende omstandigheden. et O. M. eischt wegens doodslag en verduis tering een gevangenisstraf voor den tijd van 20 jaren. Verdachte grijpt met -de hand naar het hoofd op het hooren van dien eisch. Hij was zichtbaar bewogen. De president: Verdachte kom eens hier. Blijft u er bij, dat u onschuldig is? Verdachte: Ik heb de moord niet gedaan en hen er ook niet debet aan. Daarna Wordt de zitting geschorst. Op verzoek van den president bleef de ver dachte op zijn plaats, totdat het publiek de zaal verlaten heeft. Nog èens de getuigenverklaring van den doofstomme Woensdag j.l. wérd bij dë uitvoerige berich ten. over deze moordzaak en de aanwijzingen tegen Willem Visser, zooals men zich herinne ren zal, ook gesproken over een doofstommen getuige, die op den moordavond bij de melk markt dén moordenaar met het meisje op de fiets in den Polder heeft zien verdwijnen. Deze getuige werd toen waardevol geacht, daar men dacht, dat hij Visser reeds van vroe ger kende, doch de wijze waarop de doof stomme zich kan uiten is zoo, dat een en ander toch nog nader onderzocht moest Worden. Dit is thans geschied en het resultaat is negatief gebleken. De getuige heeft Visser vroeger niet gekend én ofschoon hij wel bij de Melkmarkt den moordenaar heeft zien fietsen met liet meisje op den bagagedrager, herkent ill Visser niet positief dezen man. Zijn verklaringen zijn dus niet van waarde. Dit is weliswaar in zeker opzicht jammer, doch daartegenover staan de twee belangrijke getuigen, die Visser op den moordavond gezien hebben, hem van vroeger kenden en thans per tinent herkend hebben. Bovendien komen nog steeds nieuwe aanwij zingen binnen, waarvan verschillende waar devol zijn, vooral omdat do politie en justitie hierdoor eeii vrij volledig beeld beginnen te krijgen van den persoon Visser, zijn levens wijze, zijn gedragingen in lvet algemeen en na den moord in liet bijzonder. Voordat Visser voor de rechtbank zal moe ten verschijnen, is er echter èn voor de politie èn voor den rechter-commissaris nog buitenge woon Veel werk te doen. Alle gegevens moeten nauwkeurig worden gecontroleerd, veel getui gen zullen in de instructie worden gehoord alvorens de dagvaarding zal kunnen worden uitgebracht. Het is dan ook te verwachten, dat de zaak voor de rechtbank pas over langen tijd zal dienen. Of dit met open dah wel met gesloten deuren gebeurt, is moeilijk te zeggen, doch de kans dat het zedendelict, dat slechts een betrekkelijk klein onderdeel vormt, alleen met gesloten deuren, de eigenlijke moord met open deuren zal worden behandeld, is wel vrij groot. Aangiften va nlS tot en met 24 Óct. GEBOREN; Maria, d. 'v. .1. van Darn en M. van de.r Vlugt, Lange Boonestraat 23. Hui- bert, d. v. L. Hó'QgeMoïik én M. J. de Reus, H. Sdboonibrcodstraat 4. Petronelia, d. v. A. C. Hennevanger en J. Wijnhorst, Piers-on- straat 47. Philippus, z. v. J. van Straten en P. M. van d-e-r Kaarten, Noorddijk 15. Aria na, d. v, M, Wapenaar en K. van Dorp, Pier- sonstraat 41, Maria en Klyaz.ina Pb-ilippina dochters van A. van der Zwan en A. Manint.. veld, Adriahus, z. v. M. Warmerdam en M Zeedijk, Sandelijnstraat 65 Lena, d. v. H. Mj de Lange en A. van der Hoek, P. Steijn. straat 15. ONDERTROUWD: Arte Rijpsma en Jacomï na Harlaar. Adrianus Alphonsus Maria van Dijk en Joanna Henrietta van St ra el en. Pe trus van Straelen en Marceile Puech. GEHUWD: H. Mandérs-loot èn W. C. van Duijn. A. van Heniert en N. Stdtfbos. W. Smit en J. M. van der Burg, W. Posthu mus en W. G. van Beek. D I'. Rrutuing? en J. K. Boogaart. OVERLEDEN: Lcentje Boers 39 j. eektge notote van G. K. Kouwenhoven Noord-vliet 29r. Maarten 't Hart 11 maanden, Damstraat 50. Levenl. aang, d. v. J. van Balen eh A Luijendijk, Zuid vliet 36. OPENBARE VERKOOPING De combinatie 6 en 7 staande in bod 11.800, werd afgemijnd op 11825. Combinatie 5, 6 en 7, staande in bod 18.475,, werd niet afgemynd. Door notaris P. Schaberg te Schiedam *®r alhier geveild: een complex panden, bestaan uit 3 woonhuizen, paard ïstal, wagenschu1- en koeienstal, met open grond en erven de Ged. Biersloot, hoek Gr. van Prinsterers Geveild resp. perc. 1 voor 7100; perc. 2 V°° 2200 en perc. 3 voor 2800. In combing afgemijnd op 12650 door den heer J. v- Velden namens het gemeentebestuur, in hand met het uitbreidingsplan der gemeen geen 6400; afgemijnd 6300; afgemijnd of oP SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester zal Maandag a.s. spreekuur houden. OPENBARE VERKOOPING Door notaris v. d. Feltz ls gistermorgei1 volgende verkooping gehouden: 1. De bouwmanswoning, genaamd „De M woning", met 2 arbeiderswoning-en, stann^- aan den Broekweg. Geveild' voor 8900. mijnd op 9550. 0 2. Een perceel weiland. Geveild voor 3®" Niet gemijnd. 3 ld. Geveild voor 22.500. Niet gemijnd- 4. Id. Geveild voor 22400; afgemijnd 23900; - 5 ld. Geveild voor I 6675; 6 ld. Geveild voor 6500; 7 M. Geveild voor 5390; niet gemijnd- 8 Een perceeltje dijkweiland'. Geveild v"r' 80. Afgemijnd op 100. Combinaties der S ceelen 2 en 3, staande in bod op 57.500. N gemijnd. 1, 2 en 3, staande in bod op 67.0'' Niet gemijnd. 1, 2, 3 en 4 staande in b®^^ 90.950. Afgemijnd op 96.450 door den h; f W. F. J. Re ij, namens het gemeentebestnu^ Dit in verband met het uitbreidingsplan gemeente. 7 De combinaties 5, 6 en 7, benevens 6 e® zullen nader werden medegedeeld. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken de Beneden-Maas vergadert op Woensdag October 1929, des namddags kwart voor V» in de groote vergaderzaal van het Handel8® houw te Vlaardingen. De agenda vermeldt o.m.: vaststelling kiezcl((j lyst, subsidieaanvragen, begrooting 1930 eö 3 uur voordracht van den heer Joh. PoartiüfL over; „Mijne reis in Oos-tlndië als voorloop5'^ tot dè vestiging aldaar van een zeevisseh®11 bedrijf". ONDERWIJS AAN ACHTERLIJKE KINDEREN. Door de zórgen van het Groene Kruis alhier binnenkort een propaganda-avond wor^ gehouden Voor het onderwijs aan achterlijf kinderen. Het hoo-fd van een dergelijke Gouda, zal in de Doelenzaal een lezing bouds In de plaats van den heer G. Z. Ritman is bestuurslid van het Groene Kruis gekozen heer J. van der Linden. T. BC.-BESTRIJDING, Benoemd tot commissielid voor de Tubel chlbsè-béstrljdthg A. W. den Boer, in dé P!aajj( van G. L. Ritman, dié als zoodanig heeft b dankt. ONGEVAL. De werkman C. Boelo werkzaam aan vernieuwden van den kademuur, kreeg 'n zvrM cementenpaal op de rechtervoet en moest zic stellen onder medische behandeling van f van Praag. KLOOSTERJUBILEA. Woensdag j.l, vierde de eerw. Zuster Mathca in het St. Frameiscusgestieht alhier, haar veren prcfe-sstefc-est. Vele bloemen werden ha® geschonken van de ouders der kinderen p, van oud-leerCngen, die ©r veie zijn, da» H.Eerw. 22 jaar.alhier werkzaam is. De Z.Eo1"^' Pater Peet er s droeg in de versierde kapel e® H. Mis op on sprak een toepasselijk wot>r4_ De pensicnairon v.oolljkten dezen dag op, d®® toóneelspel enz. Eenige dames hielden een inzameling aa' geld hij de parochianen, om dit II.Eerw. kunnen overhandigen. Daar het feest in latte1® kring werd gevierd, zoo wordt er Donderd®" daaraanvolgende gelegenheid gegeven om .iuhiia.res.se te complimenteeren. Velen hebb® er gebruik van gemaakt. GROENE KRUIS. Algemeene vergadering va.11 de Z. H. V®r' eeniging „Het Groene Kruis'' op Dinsdag Oct. j.l. des avonds 8 uur. Met den voorzitter, den heer G. L. Pitrnf'1 zijn alle bestiuuTSledien, zoome;de een 80-la gewone leden aanwezig. Naar de algem. vergadering wordt afgevaa1"' dlgd de hee,r dr. H. P. van Praag en ot p' v,f' de heer L. Ligthart-Schenk. Thans is aan de orde de verkiezing van dr' hestuuTtsledlen, wegens penw-Jdieike adtirediP® van de heeren H. Littooij en L. Ligthar' Schenk, benevens de vervulling van de cature. ontstaan door het. bedanken Van d® heer Ritman. d De heer A. W. deh Boer Is van meeni®0 dat de verkiezjngi wegenis periodleka aftT®" ding diient. plaats te hebben in een gew®11^ algemeene vergadering, welke volgens do st!V tuten gehouden wordt in Februari. Deze r®f(* goderiug is volgens spreker een buitenge*®®* en hij acht 't daiyom gewenscht die periodiek verkiezing nit niet te doen. Verschillende leden zijn 't met d-en heer d®0 Boer niet eens, Mr. A. de Jonglh zegt ook de meeuing va'' den heer den Boer te zijn toegedaan, dé-9, z.i. de statuten dit duidelijk en onweerle®' baar aangeven. Beslot-en wordt die verkiez'11-' dan o-ok uit te stellen? Hierop heeft de stemming plaats ter vo®r' zienin-g in de vacature, ontstaan door het h®* danken van den heer Ritman. Na gehouden stemming bleken te zijn uit£®* bracht 80 geldige stemm-en, volstrekte we®r" derheid alzoo 41. Hiervan verkreeg de h®®r J. van der Linde 42 stemme», z-ód'lat d®3® gekozen is. Op voorstel van het bestuur wordt nu principe besloten over te gaan tot aanschaf' fi-ng van een „hoogtezo-n", waarvan de ko®feI1 van aanschaffing zullen bestreden worde® door vrijwillige giften der leden. De tariève® voor het gebruik worden aan het Bes-tuur tol" r-egéU-itg overgelaten. De punten afgehandeld zijnde, brengt heer Mr. de Jcngh den heet Ritman dank voor do vele en belangrijke diensten door heW aan het. Groene Kruis bewezen. De vergadering wordt hiefop gesloten. Dé heer G. Buis heeft zijn benoeming tö' lid van den Gemeenteraad aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2