HET MILITAIRE VRAAGSTUK Bij Gevatte Koude PRAEADVIES VOOR DEN PARTIJRAAD DER R.K. STAAT. PARTIJ Het P.T.T.-bedrijf RIJKSBEGR00T1NG 1930 LOCALE TELEFOONCELLEN ZATERDAG 2G OCTOBER 1929 \D. PAGINAJ IN HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. DE NEREIDE (CARLTON HOTEL) .PENSIOENACTIE ZEEMACHT" Als het vuur woedt mmmk DE POSTCHEQUE. TN GIRODIENST ONDERWIJZERS AAN LEER SCHOLEN VAN RIJKS KWEEKSCHOLEN- ONWEER BOVEN DEN ACHTERHOEK. 9 0 «S« Ha bietten R. K. ALGEMEENE MIDDEN- STANDSBEDRIJFSRAAD. DE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM. VRACHTAUTO DOOR TRAM AANGEREDEN va? De militair-technische zijde van de kwestie. Tegen een jaarlijks aandringen op verdere inkrimping van ons leger moet ernstig gewaar schuwd worden TEGENOVER DE HOOFDGEBREKEN VAN ONS LEGER VALT GELUKKIG NOG IETS GOEDS TE VER MELDEN Hebben de andere praeadvisenrs uiteengezet, dat de onderlinge verhoudingen der volkeren niet door de macht maar door het recht wor- dn beheerscht, de praeadviseur generaal-ma- joor P. J. van Munnekrede tracht staande op zuiver militair standpunt te onderzoeken, wel ke consequenties daaruit voortvloeien, waarbij reeds dadelijk wordt vastgesteld, dat zoowel algemeene als eenzijdige ontwapening moet worden verworpen. Aan de hand van tal van citaten wordt aan getoond dat 1914 voor ons land bewezen heeft, dat bewapening oorlog niet aantrekt, zooals door de ontwapenaars wordt beweerd. Door middel van een tweetal schetsen wordt ook dui delijk gemaakt, dat de ligging van ons land zeer gevaarlijk is en daardoor een weermacht eischt. Blind of ongevoelig voor het gevaar, dat onze ligging medebrengt, gaat men in ons land maar voort op de meest verschillende gronden weer loosheid te prediken. Het leger dat de eenzijdige ontwapenaars het land willen geven, is zelfs niet in staat neutraliteit te handhaven. Door 't voortdurend spreken over een inter nationale politiemacht, over een wereldpolitie enz, is de opvatting ontstaan, dat de macht, die zoo noodig de eerbiediging van het Internatio nale recht zal hebben af te dwingen, een organi satie zou kunnen zijn, eenvoudig bewapend en uitgerust als de politie in den staat. Het is de vraag, of daarmede het doel bereikt wordt. Voor een volkenbondsleger wordt niets gevoeld, want een uitstekend georganiseerde volkenbond is er nog niet, wij leven nog in het overgangstijdperk van de oude naar de nieuwe wereldorde en zoolang dat overgangstijdperk niet is doorschreden, moet het vrijwilligers- stelsel ten eenenmale verwerpelijk worden ge acht vooral omdat het gebrek aan diepte heeft. De meest natuurlijke en veilige weg naar het toekomstige vrijwilligersleger van minimale sterkte, voert dan ook door het militiesteisel en dat die weg wordt ingeslagen bewijst o.m. de nieuwe Fransche legerwet. Thans op Invoering van het vrtjwilligersstel- sel aan te dringen wil zeggen: doel en middel met elkaar verwarren, verdeeldheid brengen onder de strijders voor den vrede. Het is daarom misplaatst om, in blinde ver- eerlng voor het vrijwililgersstelsel, felle aan vallen te richten op het militiestelsel, ja, zicb niet te ontzien om dit vooralsnog onmisbare instituut te stempelen tot een ,,mensch-ont- eerend en verouderd slavenjuk". Dat Is het niet Wat de toestand in ons eigen land aangaat tegen een jaarlijks aandringen op verdere in krimping van ons leger moet ernstig gewaar schuwd en wel op grond van onze toch reeds geringen sterkte in vergelijking met andere landen. Ook aan de geoefendheid mankeert veel door het vooroefenings-instituut. Wat het beroepskader aangaat er is geen organisatie, die het zonder vakmannen kan stellen. Thans zijn de vakmannen in ons leger tot zoo'n geringe sterkte teruggebracht, dat zij in de oorlogsorganisatie slechts sporadisch voorkomen. Toch gaan de aanslagen op het be roepskader voort alsof de logica en de ervaring geen bepaalde eischen stellen aan de vredes- sterkte van het beroepskader in een militie- leger. Het kan daarom niet genoeg worden her haald, dat het onjuist is, de sterkte van het beroepskader in een militie-leger uitsluitend af te meten naar de behoefte in vredestijd. De voortgezette aanvallen op het beroepska der zouden alleen gerechtvaardigd zijn, indien 't ware te bewijzen, dat aan den eisch van liet hebben van goed beroepskader niet zou kun nen worden voldaan, zonder aan dat kader, een volle dagtaak te verschaffen. Maar dit bewijs zal wel op zich laten wach ten. Wat het vestingstelsel aangaat wordt het onverantwoordelijk geacht als dit restant i in onze doode weermacht niet in behoorlijken staat van tegenweer wordt gehouden en overeen komstig de lessen van den wereldoorlog wordt gemoderniseerd. Daarvoor zijn geen kostbare nieuwe posten noodig: met uitzondering van de kustforten, die voornamelijk het afsluiten van de zeegaten beoogen, kunnen de overige forten als infante- riesteunpunt worden ingericht, in welken vorm zij voor de nabij verdediging van groote betee- kenis zijn. Afweergeschut tegen luchtaanvallen trou wens ook zonder de Vesting Holland noodzake lijk zal uit den aard van de zaak niet mogen ontbreken. Tegenover de hoofdgebreken van het leger valt gelukkig nog iets goeds te vermelden; De opleiding van het verlofskader heeft groote verbetering ondergaan; de geestelijke verzorging is uitstekend gere geld; de zoo belangrijke luchtvaartafdeeling geniet in personeel en materieel opzicht een reputatie, die tot ver over onze grenzen reikt; de als noodzakelijk erkende verbetering en uitbreiding van onze artillerie heeft groote vorderingen gemaakt (het veldgeschut is gemo derniseerd, houwitsers van 12 en 15 c.M. en vèr dragend veldgeschut van 10.5 c.M. zijn bij het veldleger ingedeeld)'; de voor de oorlogsorganisatie van het veld leger benoodigde zware en lichte mitrailleurs zijn aanwezig; de voorraad handgranaten en munitie, zoo wel voor kanonnen als voor geweren, is belang rijk toegenomen. de aanmaak van legergasmaskers van zeer goede hoedanigheid gaat geregeld voort, terwijl een gasmasker voor de burgerbevolking is ont worpen. Het goede heft echter het minder goede niet op en daarom is het thans zaak om, binnen de grenzen van onze financieele draagkracht, die maatregelen te treffen, welke tot opheffing van de gebreken zullen leiden. Verdere inkrimping en versobering van ons leger zou het in een toestand brengen, waarin het zijn taak in de huidige wereld als het moet niet naar behooren kan vervullen. DOOR DE RECHTBANK FAILLIET VERKLAARD De exploitatie zal door curatoren worden voortgezet Ten overstaan van de Arrondlasementsrecht- bank te Amsterdam is gisteren de credii- teurenvergadering Inzake de aanvrage om sur seance van de N. V. Nerelde (Carlton Hotel) voortgezet. Er waren zeer veel crediteuren aanwezig. De heer mr. I. Goudeket bracht namens be windvoerders verslag uit over den toestand van het oogenblik. Bewindvoerders hebben de zaak zoo lang mogelijk drijvende gehouden, omdat er pogin gen zijn aangewend voor een onderhandsch ac- coord. Deze zijn echter niet met succes be kroond. De bewindvoerders achtten het niet ge- wenscht, de surséance nog langer te conti- nueeren, weshalve zrl adviseeren, dat de recht bank het faillissement zal bevelen. De president, mr. De Vos, gat hierna gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan enkele crediteuren gebruik maakten. De vergadering werd hierna gesloten, waar na de rechtbank zich nader ging beraden. Na raadkamer deelde de president als beslissing der rechtbank mede, dat de surseance- aan vrage van de N. V. Nereide wordt afgewezen. Vervolgens kwamen de faillissementsrequea- ten aan de orde. De rechtbank verklaarde, na weer korten tijd in raadkamer te zijn geweest, de N. V. Nereide failliet, met benoeming van mr. C. W. Thone tot rechter-commissaris en van mr. I. Goudeket en den heer L. A. Roozen, direc teur van hotel „De Witte Brug" te Den Haag, tot curatoren. Naar Vaz Diaz verneem is het vrijwel zeker, dat door curatoren van de N. V. Nereide de exploitatie van het Carlton Hotel zal worden voortgezet en dat de leiding daarbij zal worden opgedragen aan den heer C. Gerstenberg. voor heen directeur van het Oranje-hotel te Nijme gen en den heer Fred. Roozen Jr. Audiëntie bij den Minister van Defensie R.K- LEERGANGEN. Aan het Psychologisch Paedagogisch Insti tuut te Tilburg slaagden voor diploma Paeda- gogiek B: Zr. M. Theresine (Mej. A. F. F. Noor) leerares aan de R.K. Kweekschool „Insula Dei" te Arnhem. Aan haar werd het predicaat „met lof" toegekend. Tevens slaagde ook voor Pae- dagogiek B Br. Carolus (A. F. Vermeulen), leer- aar aan het Instituut „St. Louis" te Ouden bosch (N.B.). Het examen werd bijgewoond door G. Bolkenstein, Inspecteur M.O., als Rijksge- oonunltteerde. VERBETERING TE VERWACHTEN Men meldt ons: Den 21sten October j.l. werden de heeren H. J. Hendrikse, P. Staal en P. Sikkenk, hoofd bestuurders van den Bond „Pensioenactie Zee macht" door Z.Exc. den Minister van Defensie ln audiëntie ontvangen. In een document, dat hij den Minister werd achtergelaten, wordt met getallen-kolommen o.m. betoogd, dat de oud-marinestrijders, die vóór 1 Januari 1918 werden gepensionneerd, slechts 1/3 deel en in vele gevallen minder dan 1/3 deel aan pen sioen ontvangen van het pensioenbedrag, dat hun Jongere collega's, die na 1920 van de zee macht werden gepensionneerd, ten deel valt, dat de oude pensioenen, verleend aan hen, die in civielen staatsdienst hun pensioen verdien den, het dubbele bedraagt van de pensioen- bedragen der oiid-gepensionneerden der zee macht, dat aan de vóór 1920 gepensionneerde korporaals en soldaten van het Indische Leger en aan de Javaansche schepelingen, die volgens oude wetten werden gepensionneerd, reeds met ingang van 1 Januari 1927 gelijkstelling der pensioenen is verleend en dat met ingang van dienzelfden datum aan de pensioenen van de oud-officieren en oud-onderofficieren van dat leger de helft van het verschil tusschen maxi male en minimale pensioenen werd toegevoegd, van de weduwen van vóór 1909, die in geen enkele pensioenwet zijn opgenomen, wordt in het stuk gezegd, dat haar toestand erbarmelijk is. De deputatie gelooft, dat van Minister Dec kers, bij de komende marinebegrooting wei een voorstel tot pensioenverhooging voor de vóór 1 Januari 1918 gepeusionneerden der zeemacht te verwachten is. Boerderij afgebrand Te Boneschans, gemeente Nieuweschans, is gisteren de kapitale boerderij van U. Botjes to taal afgebrand. Alles was verzekerd. Auto-garage uitgebrand Woensdagavond brak brand uit In de auto garage van den heer v. d. L. aan-den Amstel- veenschen weg onder Buitenveldert. Het vuur greep onmiddellijk zeer snel ora zich heen. De Amstelveensche brandweer was met volledig materiaal spoedig ter plaatse en mocht er in slagen het vuur na korten tijd meester te wor den. De garage met inhoud t.w. een auto, ford chassis en enkele fietsen brandde geheel uit. DE BEGROOTING 1930 Het voorloopig verslag Aan het voorloopig verslag inzake de begroo ting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie voor 1930 is het volgende ontleend. De gunstige ontwikkeling van bet bedrijf wekte algemeene voldoening. Hoewel niet ont kend werd dat er aanleiding is tot de klacht, dat hier en daar te veel werd ingekrompen en bezuinigd en ook niet uit het oog werd ver loren, dat de verbetering in het zakenleven op de ontwikkeling van het bedrijf een gunstigen invloed heeft gehad, was men toch algemeen 1 de meening toegedaan, dat op dit bedrijf kan worden gewezen als een voorbeeld van hetgeen door reorganisatie van Rijksdiensten en -be drijven bereikbaar is. De gunstige wijze, waarop door de directie gebruik werd gemaakt van de nieuwe vindin gen op het gebied der radio-telegrafie en -tele fonie, de postvluchten naar Ned.-Indië, de in stelling van den persdienst, de uitnemende wijze waarop ten vorigen jare tijdens de Olym pische spelen en onlangs tijdens de in Deu Haag gehouden Internationale Conferentie het verkeer werd geregeld, wekten instemming en lof. De bedrijfsuitkomsten. Wat de ramingen der bedrijfsuitkomsten be- trreft, herhaalden sommige leden het meer malen geuit bezwaar, dat die ramingen stelsel matig veel te laag worden opgezet. Deze leden meenden veilig te mogen aannemen, dat ook de voor het aanstaande bedrijfsjaar op 5 mil- lioen geraamde bedrijfswinst met een groot bedrag overschreden zou worden. Verlaging posttarieven. Mede in verhand met de geregelde stijging van het aantal vervoerde stukken en pakketten bij den dienst der posterijen van naar schatting 884.000.000 in 1925 tot l.OOS.OOO.OOO in 1928 werd de voorgenomen briefportver- iaging ten volle gemotiveerd geacht. Intussohen zouden verscheidene leden gaarne zien, dat het briefport voor brieven, niet zwaarder dan 20 gram, niet van 7% ct. op 6 ct., doch op 5 ct. zou worden gebracht. Exploitatie van het bedrijf. Eenige leden zouden gaarne vernemen, of het stelsel van belasting betalen ten postkantore. waarvoor een aantal postkantoren zijn open gesteld, voldoet en of uitbreiding van den maat regel is te verwachten. Ook zouden zij op prijs stellen t9 vernemen, of de accijnsbetaling ten postkantore, dia thans aan vrijwel alle kan toren kan plaats vinden en de verkoop van sigarenzegels aan de kantoren te Rotterdam en te Amsterdam, aan de verwachtingen beant woorden en of uitbreiding van laatstgenoem den maatregel tot andere kantoren in het voor nemen ligt. Draadtelegrafie. Hoewel de uitkomsten van de draadtelegrafie zich dit jaar iets minder ongunstig laten aan zien dan ten vorigen jare, bleef toch het groote tekort op dit onderdeel bezorgdheid wekken. In 1928 leverde de dienst een tekort van 2,1 mil- lioen op, hetgeen op een aantal van ruim 5 millioen aangeboden telegrammen een verlies van ongeveer 42 cent per aangeboden telegram beteekent. Het aantal aangeboden en ontvan gen telegrammen neemt dan ook gestadig af en te verwachten is, dat bij invoering van hét nieuwe telfoontarief de teruggang nog sterker zal worden. Draadtelefonie. In de voortdurende uitbreiding van het aan tal aansluitingen en de vermeerdering van het aantal landen, waarmede het draadtelefoonver- keer is geopend, zag men een bewijs, dat dit verkeersmiddel in toenemende mate in een be hoefte voorziet. Met name de toeneming van het aantal abonné's in het laatste jaar met 9000, ondanks de nog niet ingetreden tariefs verlaging wekte voldoening. Radiotelefonie. Terwijl dit bedrijfsonderdeel over 1928 ruim 100.000 verlies oplevert, wordt over 1930 het verlies op 176.000 -begroot. Waar het hier een zeer jong communicatie-middel geldt, waaraan nog vele proefnemingen en veranderingen moe ten worden ten koste gelegd, verklaarden som mige leden dit verlies begrijpelijk te achten; zij vroegen echter of de openstelling van de gelegenheid tot rechtstreeksch telefoonverkeer met Ned.-Indië niet uitzicht biedt op een spoe dige verbetering der bedrijfsresultaten. Rad io-uitzendin g. Verscheidene leden zouden gaarne vernemen waarom aan de V.A.R.A. nog steeds de aan die instelling toekomende zendtijd onthouden wordt. Andere leden merkten op dat er geen sprake kan zijn van een bepaalden zendtijd, welke aan de V.A.R.A. toekomt. Eenige leden vroegen, hoe het staat met den omroep-Nederlandsch-Indië (concessie P.H.O. H.I.) Zij vestigden en daarbij de aandacht op, dat Indische luisteraars te kennen hebben ge- gegeven geen politiek te verlangen, maar alleen ontspanning. Andere leden meenden te weten, dat van de zijde van Indische luisteraars ook uitingen in anderen zin zijn vernomen. Opgemerkt werd, dat het plotseling onderbre ken door het hoofdbestuur der P.T.T. van de eerste radio-uitzending van den vrijdenkers- omroep een zeer onaangenamen indruk heeft gemaakt. Een censuur, als hier werd uitgeoefend acht ten deze leden ontoelaatbaar. Voorts merkten deze leden op, dat de afge treden minister van Waterstaat bij de samen stelling van den Radioraad verklaarde gezocht te hebben naar personen die geen „radio-ver leden" hadden, terwijl hij er evenmin politici in wenschte te zien opgenomen. Wat voorts de benoeming van leden van den Radioraad betreft, meende de hier aan het woord zijnde leden dat daarbij uitsluitend op de geschiktheid van de te benoemen perso nen dient te worden gelet. Personeel. Bij vernieuwing werd gewezen op de bezwa ren tegen het in dienst nemen en houden van personeel op arbeidscontract. Zoo vonden deze leden geen enkele reden aanwezig, waarom bij den postcheque- en girodienst op een totaal van 788 personen in 1928 een aantal schrijvers van 404 op arbeidscontract werkten. Gevraagd werd of er maatregelen kunnen worden genomen om te bereiken dat, meer dan thans het geval is, het personeel zijn regle mentair verlof in het zomertijdvak kan genie ten. Het jaarverslag over 1928 DE GELDELIJKE UITKOMSTEN WEER GUNSTIG. Thans is verschenen het jaarverslag over 1928 van den Postchèque- en Girodienst. Hier aan wordt het volgende ontleend: Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal postrekeningen 139.282 of 10.024 meer dan op 31 December 1927. Het aantal boekingen op postrekeningen met inbegrip van de ambtelijke boekingen wegens aanrekening van rechten, kosten van materieel enz. bedroeg 31.921.180 of gemiddeld 103.977 per werkdag. Over 1927 waren deze aantallen 27.943.645 en 91.021. Aan de rekeninghouders werden 9.812.413 afrekeningen toegezonden of 31.962 per werk dag tegenover resp. 8.778.616 en 28.295 in 1927. De geldelijke omzet onderging eveneens be langrijke vermeerdering. In 1928 werd gestort 1.311.285.103 tegen 1.205.227.783 in 3927, op credit-giro's werd verwerkt 3.735.930.715 in 1928 tegen in 1927 3.447.115.900, op debet giro's in '28 4.248.760.847 tegen 3.930.617.914 in 1927; wegens chèques werd in 192S afge schreven 776.254.956 tegen 726.658.304 in het voorgaande jaar, terwijl het bedrag op postcredietbrieven over genoemde jaren resp. 103.780 en 94.539 bedroeg. Het algemeen saldo tegoed bedroeg op 31 December 1928 120.932.923, welk bedrag in Januari 1929 echter spoedig weer terugliep tot omstreeks 95 millioen. De belangrijke toe name van het aantal rekeningen heeft dus evenmin als in 1927, blijvende stijging van het totale saldo tengevolge gehad. Hetgeen in het verslag van dat jaar vermeld is met betrek king tot de oorzaken van dit verschijnsel geldt, ook vöqr 1928. De geldelijke uitkomsten van den dienst waren wederom gunstig. De gemiddelde kostprijs per handeling heeft in 1928 bedragen pl.m. 0.0916 tegen 0.0969 in 1927, 0.1117 in 1928 en 0.3121 in 1918. Het totale aantal ambtenaren bedroeg op 31 December 1928 788 tegen 817 in 1927. Op de rekeningen, Welke uit vorige jaren nog een debet saldo vertoonen, op 1 Januari 1928, in totaal bedragende 78.418.45, werd in den loop van het jaar nog aangezuiverd 455.04, terwijl als vermoedelijk oninbaar werd gebogkt 1.880.68. Aanspraak op de leerschool-marge EEN VERGOEDINGSREGELING ZAL DE MINISTER SPOEDIG BEVORDEREN, Op de vragen van den heer van Zadelhoff betreffende spoedige uitkeering van het sedert 1 November 1928 toekomende achterstallige salaris aan de onderwijzers, verbonden aan de leerscholen van Rijkskweekscholen voor onder wijzers en onderwijzeressen, en betreffende de vast te stellen regelen voor vergoeding van on derwijzers aan leerscholen heeft de heer Terp stra, minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen het volgende geantwoord: Bij beschikking van 23 Augustus 1929 heeft de ondergeteekende een vijftal openbare lagere scholen erkend als leerscholen van Rijkskweek scholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Te gelijker tijd heeft hij de besturen der ge meenten, waarin deze scholen gevestigd zijn, nl. Roermond, Arnhem, 's Gravenhage, Appinge- dam en Leeuwarden, er op gewezen, dat de personen, die op 31 October 1928 als hoofd of als onderwijzer aan die scholen verbonden wa ren, te rekenen van 1 November 1928 op de leerschoolmarge aanspraak hebben. De van hem verlangde maatregel, die er toe kan leiden, dat het achterstallig salaris ten spoedigste wordt uitgekeerd, zou slechts kun nen bestaan in een aansporing tot spoedige be taling daarvan. Hij vertrouwt evenwel, dat dit ten aanzien van de hierbedoelde gemeenten niet noodig zal zijn. Vaststelling van regelen voor de belooningen aan onderwijzers wegens de practische oefening van leerlingen van kweekscholen voor onder wijzers en (of) onderwijzeressen zal de onder geteekende spoedig bevorderen. Gisterenmiddag ongeveer 5 uur heersohte bo ven den Gelderschen Achterhoek een kort, doch vrij hevig onweer. Het weerlichtte fel; er viel geen regen. In de gemeente Laren sloeg de blik sem in een boerderij, welke geheel afbrandde. Het vee kon worden gered. KoOrtS, Rheumatiek Wettig beschermd tegen VervaLschingeD Hoofdpijn en Kiespijn Prtj» ca 75 et. Ba Apotte Dtojuna Wat het jaarverslag meldt TEVREDENHEID EN OPTIMISME We ontvingen het Jaarverslag over 1928 van den R.-K. Algemeenen Middenstandsbedrijfs- raad, welk verslag ingeleid wordt met een woord van tevredenheid en optimisme. In de samenstelling van het bestuur van den algemeenen raad is geen wijziging gekomen. Aangesloten waren zes bedrijfsraden, terwijl de totstandkoming van 'n zevende, t.w. den R.-K. Bedrijfsraad voor het burgersmedenbedrijf op het einde des jaars verzekerd was. Ook had men toen uitzicht op de oprichting van een Bedrijfsraad voor het loodgietersbedrijf, wat be gin 1929 een feit is geworden. Na eenige mededeelingen omtrent de werk zaamheden der aangesloten bedrijfsraden, her innert het verslag aan de algemeene vergade ring, gehouden 20 Juni te Utrecht, welke ver gadering zich uitvoerig heeft bezig gehouden o.a. met beraadslagingen over de vier prae-ad- vlezen aan den Partijraad der R.-K. Staatspartij, uitgebracht over „De taak van den wetgever in den tegenwoordigen tijd, ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en werknemer in het bedrijfsleven", en met besprekingen over de stichting van bedrijfsverenigingen ter uitvoe ring van de ziekteverzekering. De algemeene vergadering bleek van gevoe len, dat in de drie eerste prae-adviezen een basis kon worden gevonden, waarop een vorm van bedrijfsorganisatie ware op te bouwen. Met algemeene stemmen werd door de ver gadering aan. het Bestuur opdracht gegeven het bestuur van de R.-K. Staatspartij dringend te verzoeken om in het program voor de ko mende legislatieve periode, en ter practische toepassing in dat tijdvak op te nemen; de stich ting van paritetisch samengestelde bedrijfsor ganen op wettelijken grondslag in de bedrij ven, die daarvoor in aanmerking komen, aan welke organen worde toegekend adviseerende, uitvoerende en rechtsprekende bevoegdheid. Bij de samenstelling van het program is ge heel aan dat verlangen tegemoet gekomen. Toen eenmaal de mogelijkheid groot geacht kon worden, dat de Ziektewet tot uitvoering zou komen, meende het Bestuur van den R.-K. Middenstandsbedrijfsraad de vraag onder 't oog te moeten zien, of de bedrijfsraden, in afwach ting van de totstai 'koming der Ziektewet, reeds hij voorbaat tot het stichten van bedrijfs verenigingen zouden kunnen overgaan a. in de bedrijven, waarvoor reeds een ziek te-regeling bestaat in den vorm van fonds vorming b. in de bedrijven, waarvoor een collectief contract geldt, waarin de uitkeering bij ziekte geregeld is. Na behandeling van dit onderwerp in de al gemeene vergadering, werd den bedrijfsraden verzocht dit punt in eigen kring nader te wil len overwegen. Inmiddels kwam hetzelfde punt ter sprake in een overleg tusschen de centrale organi saties: Ned. R.-K. Middenstandsbond en R.-K. Werkliedenverbond. Einde des jaars was dit overleg nog gaande. In December hadden Voorzitter en Secreta ris een audiëntie met den Mlnistefr van Onder wijs, ter bespreking van enkele aangelegenhe den het nijverheidsonderwijs, meer speciaal de werkplaatsopieiding volgens het leerling stelsel betreffende. Na het contact met den R.-K. Landbouwbe- drijfsraad gememoreerd te hebben sluit Bet verslag met den wensch, dat de algemeene R.-K. Middenstandsbedrijfsraad zoowel als de afzonderlijke Bedrijfsraden hun pionnierswerk met goede resultaten zullen mogen voortzetten. EEN MODEL VAN DRIJVEND VLIEGVELD zooals men er eenige in den Oceean wil aan leggen. Verdachten voor de Rechtbank In de strafzaak tegen den 19 jarigen bank werker L. W. B. en den 21 jarigen straatmaker P. V., die gisteren voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht stonden, in verband met den op den avond van 27 April ge- pleegden roofoverval in 'n perceel aan de Bloem gracht te Amsterdam heeft het O. M. Mr. Mas- sink requisitoir genomen. Ten aanzien van V. vroeg hij terugwijzing van diens zaak naar den rechter-commissaris, voor een onderzoek naar verdachte's geestvermogens, terwijl hij ten aan zien van B. 5 jaren gevangenisstraf vorderde. Ter herinnering diene, dat B. en V. op den be- wusten avond voorzien van revolvers en mas kers met nog drie andere personen in het be nedenhuis van het genoemde perceel zijn bin nengedrongen. Daar bevonden zich de grossier de Wit en zijn vriend de Haas. Beiden werden gedwongen met hun gezicht naar den muur te gaan staan, waarna de bende zich van een vrij groot bedrag aan geld en eenige waardevolle voorwerpen meester maakte. De daders vertrokken nadat V. de heeren de Wit en de Haas met een touw had vastgebon den. Gisteren werd de vrachtauto, bestuurd door J. Troort uit Sommelsdijk, bij den overweg aan het Marietjes-pad te Middelharnis, aangereden door de tram. De chauffeur werd zwaar gewond onder den gehavenden auto vandaan gehaald, waarna bleek, dat hij een hersenschudding had bekomen. WATERSTAAT döf Verschenen is het voorloopig verslat? Tweede Kamer over de begrooting van «a staat. Daaraan is ontleend Met ingenomenheid werd ontwaard, ^at regeering de behoefte heeft gevoeld, om totstandbrengen van belangrijke openbare ken, welke aan voorname takken van v° bestaan en volkswelvaart gunstiger voorW® den van ontwikkeling kunnen verzekeren, uitsluitend uit'de gewone middelen te £lI1,eI1 eieren, doch geheel of ten deele onder kapitaaldienst op te nemen. Sommige leden drongen aan op het verlee van financieelen steun van Rijkswege aan uifr ders ter tegemoetkoming in de belangrijke gaven, die op hen rusten voor de verzwar en de verhooging van de rivierdijken. Andermaal werd gewezen op den orahoudb® toestand van de vaarwegen in het Westlan Gevraagd werd waarom als regel am10, vergunningen worden verleend aan de Rot ,fl damsche Tramwegmij en niet aan bestas autobusondernemingen. Aangedrongen werd op verbetering van salarissen .van het corps ingenieurs van Rijkswaterstaat. j, Andermaal werd geklaagd over den V® staatstoestand in Noord-Westelijk Noordbra®® Deze toestand eiischt dringend verbetert®?' Opnieuw werd gewezen op den slechten stand van de wegen in het Westland. Verscheidene leden achtten den tijd gelcoff waarop vooral in den Noordbrabantschen bosch een groot deel van het eertijds verdrom land kan worden hersteld in den toestand bedijkt watervrij land, dat normaal kan 0I> bewoond en kan worden aangesloten aan en spoorwegen. j Verscheidene leden brachten hulde aam {j beleid van de directie der spoorwegen. Betre® werd dat ir. Kalff uit de leiding van dit be^r is getreden. Andermaal werd gewezen op den onb° baren toestand van de wegkruising bij statioD Leiden. uit Verscheidene leden spraken den wensch dat de treinen AmsterdamDen Haagt T' zoover zij te Leiden stoppen, ook zouden pen aan de halte Laan van Nieuw Oost-I®^ te 's-Gravenhage. De wenschelijkheid werd >otel dal® pleit van het doen stoppen van een veel gr°®. aantal treinen op de lijn Den HaagRotten via Pijnacker aan den Bergweg te Rotten-- Gewezen werd op de moeilijkheden van personenverkeer aan het station D. P. te R®. terdam, dat geen behoorlijken uitgang kee Verscheidene leden drongen aan op een dige beslissing inzake het vraagstuk van spoorwegtoestanden van Rotterdam. Geklaagd werd over de hooge vervoerko®'® van auto's op de veren van de Rotterdam®® Tramweg-Mij. HET GESPREKKEN-TARIEF Vragen aan den Minister Door den heer van den Heuvel zijn aan de® minister van Waterstaat de volgende vta?e gesteld: lo. Is de minister bereid mede te deelen ^e' motieven Zijn Excellentie hebben geleid, °'lt' niettegenstaande vrijwel alle Kamers van K° handel, de Middenstandsraad, de Nijverheid raad, vele landbouworganisaties en 160 geme®11 tebesturen gegronde, tot dusver niet weerleg® bezwaren hebben ingebracht tegen het gespre^t kentarief op de locale telefoonnetten, toch 111 1 Januari tot invoering van bedoeld gespr® kentarief over te gaan? 2o. Is de minister bereid alsnog deze be®"® ren, zoo mogelijk te weerleggen? 3o. Is de minister bereid mede te welke technische bezwaren er zijn om het sprekkentarief achterwege te laten bij auto®1 tische streeknetten? 4o. Acht de minister, afgezien van de and® bezwaren tegen het gesprekkentarief, ook hetgeen het bestuur der posterijen meedeelt. ®j dat verwacht wordt, dat bij invoering van gesprekkentarief de locale gesprekken met pet. zullen verminderen, niet een bezwaar gen dit tarief? 5o. Is de minister bereid mede te deel® welke bezwaren, in tegenstelling met and® jaren, zich hebben voorgedaan, waardoor het Verslag aan de Koningin thans de opi van het aantal locale gesprekken achter®"1 moest blijven, juist op het oogenblik, waa het van belang is deze aantallen te kennen1 6o. Is de minister bereid deze opgave als® te verstrekken? 7o. Is de minister bereid, indien, ondank de ernstige bezwaren, toch de invoering v het gesprekkentarief wordt doorgezet, deze voering te beperken tot de drie geautom® seerde telefoonnetten te Haarlem, Utrecht Arnhem, en na zekeren tijd, op grond van dan beschikbare gegevens, het vraagstuk nieuw te bezien en in dien tus3chentijd de teekenis van de ingebrachte bezwaren te do® bezien? 8o. Is de minister bereid, vóór tot algeme® of beperkte invoering van het gesprekkentai"1 wordt overgegaan, alsnog het denkbeeld te o? wegen om alleen voor zekere speruren een sprekkentarief in te voeren, ten einde daard® niet urgente gesprekken te brengen naar niet drukke uren? xoP AUTOBUSDIENSTEN. Kwesties bij Ged. Staten van Zuid-Holland Ged. Staten van Zuid-Holland hebben oot trokken hun besluit van 14 Maart 1927, g zooveel daarbij aan de N.V. „M.E.G.G.A.' Capelle aan den IJssel vergunning werd leend tot het in werking houden van een a®. busdienst van Rotterdam (Oostplein) via Kralingsche veerCapelle aan den IJssel—f veer Krimpen en verder langs den Lekdijk n® tv®1* Lekkerkerk (postdienst) en omgekeerd. Voorts hebben Ged. Staten hun bij K. B 17 Febr. 1928 in hooger beroep gehandhaafd sluit van 29 Maart 1927, zooals dit gewii2'" werd bij hun besluit van 11 Juni 1929, '®zV,j autobusconcessie aan de Gebr. W. en L. Gog te Capelle aan den IJssel (onderneni'® O.A.O.M.), nader gewijzigd, zoodat: 1. de vergunning voortaan betreft het in king houden van een autobusdienst: a. van Rotterdam (Oostplein) langs den Kr®"™, sohenweg, Capelschen weg, Hoofdweg, Nieuvv' kerk aan den IJssel over Schielands hoo= Zeedijk naar Gouda; b. van Rotterdam (Oostplein) lange Terbr®®j sohen weg, Ommoordsohen weg, Oud-Ver'® naar Zevenhuizen; 2. ingetrokken wordt de vergunning tot het werking brengen van een autobusdienst: c. van Rotterdam (Oostplein) naar CaP® aan den IJssel (snijpunt van Capelschen- Hoofdweg) en omgekeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6