1 EEN ZWARTE DAG IN DE NEDERLANDSCHE VOETBALGESCHIEDENIS. Onzerzijds een spel zonder lijn of systeem MAANDAG 4 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA* Tevergeefs hebben we in onze herinnering naar een dergelijke miserabele beurt uit 't verleden gezocht ÏN LANGEN TIJD NIET ZOO'N ZWARE NEDERLAAG WAAR WAREN ONZE SCHUTTERS? Niets te bespeuren van 't toegezegde enthousiasme der Zuiderlingen Het spel der Noren. De Hollandsche spelers. VOOR DEN AFTRAP. Noorwegen heeft de leiding. de Hollandsche gelijkmaker. Het tweede doelpunt der Noren. DE WEDSTRIJD. 41 voor de Noren. De stand is 13. DE ELFTALLEN. Bij een hoekschop op het Noorsche doel iraciit van Loon in te koppen; doelniO Johansen is hem echter de baas. NED. B.-ELFTALJEUGDELFTAL. R. K. FEDERATIE R. K. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND Slechts één keer wist de Nederlandsche ploeg het doel der Noren te tref Jen. KLASSE IC. P.F.C. IAeolus 1 11. Aeolus zet aanval op aanval op, die even wel op buitenspel of 't hechte P. F. C.-bacK" s 1 stranden. Poeldijk komt dan meer op5et* ten maar vindt de rood-zwarte achterhoed^ ook in 'goede conditie. Na ruim twintig min"" ten schiet Bonman een effect-bal in de touw#* zoodat de Rotterdammers leiden. Tot de rds' blijft de etarnd onveranderd. DE TWEEDE HELFT v - NOG GEEN BEHOORLIJK COMPETITIE-ELFTAL. Het was gisteren een „dies ater", een „zwarte dag" in de Nederlandsche voetbalgeschiedenis. Niet om het feit, dat onze ploeg andermaal geen overwinning wist te behalen: den successen toch zijn we onderhand al ontwend. Niet ook omdat de nederlaag zoo zwaar is als Amsterdam in langen tijd niet meer heeft meegemaakt. Maar doordat de partij voetbal, zooals die gisteren door ons officieel elftal den volke Is vertoond, zoo slecht, zoo allerbedroevendst inferieur was, dat we tevergeefs in onze herinnering naar een der gelijke miserabele beurt uit 't verleden hebben gezocht. I-i de eerste helft bleef de kwaliteit van onzen kant beneden 't middelmatige; na rust leek het soms iets beter zonder ook toen het niveau van een behoorlijk competitie-elftal te bereiken. Het was een spel zonder lijn of eenig systeem. De aanvallen werden lukraak opgezet; de mid denlinie nam daarin geen deel: meestal was 't een ver door de verdediging naar voren gejaagde bal, die onze stormloopers in actie bracht. En als dan 't leer bij de vleugels kwam, vond het wel eens behoorlijke behandeling, maar raakte het middentrio der voorhoede er bij te pas, dan werd het een zenuwachtig getrappel, een tikken en duwen met een schot zonder doelrijpe kans, waarbij meestal de bal tegen een tegenstander werd opgetrapt. Hoe slecht was het contact tusschen de linies Wat faalden hierin de halfs, die de ruggegraat moeten vormen van een elftal. Weinig bekom merden dezen zich over hun steunende taak: ze fungeerden niet als reserve achter de voorhoede, trokken niet mee op naar voren, zoodat groote hiaten ontstonden en de voorhoede, als ze den bal kwijt raakte, niet onmiddellijk weer in actie kon gezet worden doch het leer steeds der tegen partij in handen bleef. Hoe was het plaatsen slecht 1 Sporadisch werd een bal goed aangegeven; slordig werd naar voren gespeeld, meer binnen het bereik van een blauwe broek dan van een oranje hemd. Veel energie van medespelers werd daarmee noodeloos verspild. Het snelle starten werd belemmerd, omdat te veel wendingen heen en weer en terug hier noodig waren om het leer in bezit te krijgen V66r het in snellen ren te kunnen verplaatsen. Ook het opstellen liet veel te wenschen over. Dit was een der oorzaken dat de aanval zoo onproductief werkte en dat de verdediging zich hinderlijk liet verschalken bij het laatste doelpunt. Waar waren onze schutters Slechts zelden moest de Noorsche doelman ingrijpen voor een, rechtstreeks op hem afgezonden kernschot; meestal waren 't voorzetten of hoekschoppen waarbij hij in actie kwam. Waar bleef onze beroemde „kern" en waarom was er niets van 't enthousiasme te bespeuren dat ons met de opneming der Zuidelijke moot Was toegezegd De linies faalden en de meeste spelers faalden en het geheel ging onder in een verdiende, zware nederlaag. Of dan de Noren zoo schitterend speelden? Onze gasten hebben aardig voetbal gedemon streerd bij het onze vergeleken, maar daar is ook v-ijwel alles mee gezegd. Zulke hoogvliegers waren de blonde kerels uit het Noorden ook niet. Doordat de Hollandsche kwaliteit zoo slecht was, stak de hunne hier wat extra-gunstig af. Zooals een gloeilamp van niet meer dan 50 kaars een groote lichtbron is bij een nachtpit vergeleken. De Noren, allen stevige knapen, zaten als duivels op den bal, waren sneller dan de onzen ze halen het intusschen nog niet bij de Belgen en plaatsten beter. Ze beschikten daarbij over een solide verdediging en een veel schietende voorhoede, waarin Juve de groote kracht was. De gasten speelden wel wat „hard" wat in onzen tijd van spelverruwings-bestrflding „nie most maggen" en vooral de rechtshalf, luiste rende naar den naam van KJos, was daarin een heertje. Bijzondere technische vaardigheid viel niet op te merken: daarin stonden de onzen niet bij hen achter. Na hetgeen we over het vertoonde spel gezegd hebben, kunnen we in de beoordeeling van onze spelers kort zijn. Van der Meulen heeft de faam dat hij in eiken wedstrijd één blunder maakt en de zaak er verder feilloos vanaf brengt, niet gehandhaafd. Ge jus heeft dan gisteren met die traditie gebroken want hij blunderde meermalen twee der vier doel punten had hö moeten verhinderen en ook uit andere zwakke momenten bleek dat hij zijn dag niet had. In de verdediging stond wel van Kol met de lange haren, maar niet da van Kol met het goede spel, dat we van hem gewend geworden waren. Hij begon zwak, kwam later beter op dreef om ten slotte weer te minderen. Hij vormde in zooverre een tegenstelling met zijn partner de Bruin, die langen tijd noodig had om er in te komen maar van lieverlede zijn positie ver sterkte en in de tweede helft ten slotte voor zijn collega niet onder deed. De Schiedammer brak toen menigen aanval en besteedde ook meer zorg aan het plaatsen van den bal, dat gunstig afstak bij zijn trap-maar-weg-systeem van voor de rust. In de middenlinie was van der Wildt de zwak ste. Hij was absoluut niet tegen Juve opgewassen, die hem gemakkelijk voorbij kwam. Meerdere periodes waren er waarin de aanwezigheid van een spil in onze ploeg in 't geheel niet viel op te merken, hetgeen niet pleit voor z'n prestaties. Van Heel was lang de oude niet. 't Is mogelijk dat hü nog hinder had van z'n knieblessuur, want er lag een zekere matheid over zijn spel. Nu en dan vonkte het vuur weer eens op en toonde hij handige staaltjes van baltechniek, maar hij goochelde soms zoo lang dat hij in de kaart werd gekeken en alle werk vergeefsch werd. De Leeuw is een harde werker, die wel toekomst heeft maar nog veel heeft te leeren. Dat hij momenteel veel nuttiger is dan zvfn voorganger van Dolder, heeft hij ons gisteren niet kunnen bewijzen. Van de voorhoede was v. d. Heyden de beste. Hij brengt snel op en heeft goede balbehandeling, maar we mogen hierbij niet vergeten dat hij oude rotten als van Heel en van Kol achter zich had, hetgeen aan zijn spel ten goede kwam. Na hem dient de rechtervleugelman genoemd. Lan- daal weet ook steeds iets huttigs met den bal te doen als hij hem in bezit krijgt, 't Was jammer dat de A. G. O. V. V.-man een kwartier na'rust gewond werd; toen had hij meteen zijn rol uitgespeeld en ging er verder weinig meer van hem uit. Beide vleugelspelers kunnen intus schen hun voorzetten, waarvan er vele goede waren, nog wat acheveeren door ze minder scherp te plaatsen; te dikwijls kwam nu de bal meer binnen het bereik van den Noorschen doelman dan van hun mede-aanvallers. Kools sjouwt van de eerste tot de laatste minuut, verzet bergen werk in 't veld maar voor dpel was hij gisteren zijn schot en de kluts kwijt, hetgeen hij met zijn nevenlieden gemeen had. Dit trio was tegen de Noorsche verdediging lang niet opgewassen, schoot onvoldoende en trachtte met kort spel tusschen de klippen door te komen om dan steeds op Goberg, Berstad en Lund te stran den. Van den Broek bleef daarbij opk beneden de verwachting, terwijl van Loon wel de grootste mislukking was van de geheele ploeg. Van dezen midvoor ging al heel weinig uit. Hij was geen leider van den aanval doch werd geleid en van spelverdeeling viel weinig te merken. Vaak maakte het den indruk dat hij bij 't schieten z'n oogen dicht kneep, want steeds bijna keilde hij den bal tegen een verdediger aan. Ook placht hü te veel een afwachtende houding aan te nemen toen hij merkte niet tegen Lund op te kunnen. De Belgische scheidsrechter Christophe was te accepteeren; in den beginne zag hij meermalen een buitenspel-positie over 't hoofd en veelal klonken zijn signalen te laai. Het eerste bezoek der Noren aan ons land had niet die belangstelling getrokken, welke we in het Stadion bij internationale wedstrijden gewend zijn. Meerdere rangen waren sléchts matigjes bezet, alleen de staantribune was nagenoeg vol- koppig. We schatten het aantal toeschouwers op 20 A 23.000. De afwezigen hebben, zooals men uit het voorgaande kan opmaken, niet veel gemist aan dezen weinig interessanten kamp, die arm was aan spannende momenten. Nadat de Amsterdamsche politie-harmonie eenige muzikale ommegangen had gemaakt, kwam 5 voor twee het Noorsche elftal, in blauwe broek met wit hemd waarop de nationale vlag in borstzak-formaat, op de tonen van het volks lied het terrein opmarcheeren. Vier minuten later huppelden de oranje-klanten binnen, door het Wilhelmus begroet. Nadat de persfotografen in actie waren geweest, stelden de ploegen in 't wat gladde veld zich on in de samenstelling, zooals we die Zaterdag hebben aangegeven. Drie minuten over tweeën liet de scheidsrechter beginnen. Hollandsch hoofd den bal terug en weer komt deze binnen het bereik van een der Noorsche beenen, dat nu aan de situatie een einde maakt door over te schieten. Direct zijn de Noren terui thans heeft hun schot een betere richting; het vindt v. d. Meulen qp zijn plaats, maar de Haar lemmer moet, als de linksbuiten op hem inloopt, den bal achter werken. Deze nieuwe hoekschop is ons noodlottig: Johannessen plaatst vóör en Juve kopt den bal in doel. De wedstrijd is pas negen minuten oud en Na een wederzijdschen aanval, die wordt afge slagen, forceert O. Gundersen een hoekschop; deze wordt te kort genomen en van Heel kan wegwerken. Uit een vrijen schop plaatst van Kol in het Noorsche doelgebied, maar als onze aanval zich met het geval wil bemoeien, heeft Lund den bal met zijn hoofd reeds terugge wezen. Een voorzet van Landaal wordt onder schept, maar het leer is dra bij den Apeldoorner terug. HU forceert tegen Goberg den eersten hoekschop in ons voordeel; de voorzet hieruit is wat JFherp, de doelman vangt klemvast en als Kools tegen hem oploopt, wijst de scheidsrechter den Oranje-man met een vrijen trap terug. Juve loopt eenige malen in de buitenspelval. Wanneer onze doelman een schot van den rechtervleugel uitloopend opvangt, werkt de Noor hem den bal uit de handen, doch v. d. Meulen heeft hem direct weer te pakken, terwijl bovendien de scheidsrechter een overtreding geconstateerd heeft bij den aanvaller. Er komt wat meer levendigheid in het spel der onzen. Van der Heyden wordt in zUn ren hard handig gestuit: hU zet uit den vrüen trap hoog voor doel, maar Johansen slaat het leer boven alle hoofden weg. Dit herhaalt zich als de Wage- ninger daarop een hoekschop neemt. De Leeuw- deponeert vervolgens uit een vrijen schop den bal op den rand van het strafschopgebied, van Loon trapt in de richting van het doel, maar het loer stuit terug van Lund; Kools krijgt het binnen zijn bereik, de bal komt na wat gehaspel bU van den Broek, die tusschen tal van beenen doorschiet, terwijl de doelman geen uitzicht heeft. Aldus komt 8 minuten na het eerste doelpunt het tweede en wel De Noren repliceeren met een hoekschop; Juve kopt mooi achterwaarts in, maar v. d. Meulen grijpt klemvast. Een goede combinatie tusschen Köols en v. d. Broek volgt, de laatste zendt een schot in, het leer vliegt via Goberg voor de voeten van Landaal, die de kans mist en naast trapt. Na een goochelstaaltje van v. Heel, die 4 tegenstanders achtereenvolgens de baas is, maar het te ver doorgedreven spelletje tegen den vijf den verliest, komt de bal bij den Noorschen rechtervleugelman; die zendt door, Juve schiet, v. d. Meulen slaat den bal terug, H. Gundersen loopt toe en plaatst het leer kalm in doel. De wedstrijd is 22 minuten oud. Een mlstrappen door van Kol veroorzaakt een gevaarvol moment; Andersen weet er ech ter niet van te profiteeren en de Ajacied kan i nf dig afgewerkt en buitendien ontbreekt er veel daarop zelf nog wegwerken. Van der Meulen aan de activiteit. Kr ,)t J slaat een uit een vrijen schop ingetrapten bal uit doel, de verdediging expedieert het ding naar In de rust steken velen de koppen bij elkaar en wat er tusschen dezen, die belangstellen in de Nederlandsche voetbalsport, gesproken wordt is niet erg bemoedigend. Vooral de keuze van de Elftalcommissie wordt aan scherpe kritiek onderworpen en de „ontdekkingen" van dit col lege worden vrij algemeen als even zoovele mis lukkingen beschouwd. Alleen bij het publiek schijnt er nog iets van hoop te glimpen of moei het gejuich bij het te tweeden male binnentre den van onze elf als een laatste stuiptrekking van aanvurende aanzettingskracht worden aan genomen? Een 31 achterstand in een internationale; 't is heusch geen kleinigheid, maar voetbal blijft voetbal en dus altijd onberekenbaar. Wie weet lukt het nog. Er zijn al meer onwaarschijnlijk heden en vrijwel onmogelijk-geachte dingen ge schied op 't groene veld. We hebben'er echter een zwaar hoofd in en allesbehalve gerust zetten we ons tot het aanschouwen van de tweede helft. De Noren trekken meteen van leer, alsof 't nog om een eerste doelpunt gaat. Maar hun onstui mige aanval wordt gestuit, onze middenlinie zorgt voor de verdere expeditie en zoowaar de voorhoede toont zich ook niet laksch. Menige snelle aanval wordt ondernomen. De hoop her leeft! Zullen ze het toch nog klaarspelen, of althans den achterstand kunnen verkleinen? De middenlinie komt ook op dreef en voorloopig komen de mannen uit het land van prins Olav haar niet voorbij. Aan onzen kant wordt er fel gestreden; onophoudelijk zien we Landaal langs de lijn rennen en ook v. d. Heijden brengt herhaal delijk op, maar nog altijd vervult van Loon meer de rol van toeschouwer dan van deelnemer. De Noren, die, wat de voorhoede betreft, een tijdlang buiten het geding zijn gebleven, blijven echter waakzaam op iederen aanval en als er zoo een komt, blijkt dat er meer en betere opzet in hun spel zit. De man op den linkervleugel, Johannssen, lost, bij een van deze gelegenheden een scherp schot; v. d. Meulen echter onder schept 't «leer en buitendien is het Christophe niet ontgaan dat de Noor in b'uitenspelpositle den bal ontving. Moeten we chronologisch te werk gaan en een feitelijk relaas geven van wat ons in deze tweede helft is geboden, het verhaal zou zeer eentonig worden door de vele malen, dat we in de nood zakelijkheid zouden moeten komen zinnen te gebruiken als: Landaal zet voor, maar van Loon verknoeit de kans; v. d. Heijden probeert het van de zijUIn af, maar zijn schot gaat hoog over v. d. Broek brengt goed op, maar verliest in uiterste instantie het contact met den bal; Kools betoont zich zeer ijverig, maar weet ook geen succes te brengen, daar hij te ondoordacht speelt. Zoo iets te schrijven is evenmin als het te moe. ten lezen een' aangename bezigheid. Volstaan -we daarom in korte trekken het karakter van het spel in deze drie wartier, aanvankelijk nog met wat hoop en eenige verwachting, maar later met de benauwende, neerdrukkende zekerheid, dat 't mis was en niet meer goed zou worden. Ze zijn toch voortdurend in de meerderheid", zegt men achter ons. Jawel, zoo noemen we dat wel eens in een verslagje van een competitie wedstrijd, maar dan zetten we er achter, dat men t niet in doelpunten weet uit te drukken. „Beter in de minderheid dan zoo'n meerder heid", laat een ander er op volgen, 't Is „kouwe beenen" moet het publiek wel denken, want het houdt zich merkwaardig rustig en lachte v. d. Heijden uit als deze na een mistrhp het bekende foefje uithaalt en naar z'n schoenen grijpt. Even is er wat spanning als van Kol een bal tegen z'n maag krijgt. De scheidsrechter laat stoppen, maar onze aanvoerder kan in 't veld niet voldoende op verhaal komen en verdwijnt voor enkele oogenblikken in de kleedkamer. Ge lukkig valt in den tusschentijd geen gevaarlijke aanval van Noorschen kant te noteeren. De onzen zwermen nog steeds in de buurt van Johansen, maar erg lastig maken ze het den langen Noor niet. Alle aanvallen worden te slor - - /Sfc&V Vt- :o.- V - ,.i SiSis Van Kol heeft den opgooi gewonnen, zoodat Juve tegen den zwakken, van doel tot doel staanden, wind in doch met de zon in den rug aftrapt. De bal gaat naar den linkervleugel van Noorwegen, die hem over de zijlijn werkt. Daar na wordt het leer teruggespeeld, doch ook onze voorhoede brengt het niet ver. Kjos zendt hot naar Johannessen hoog door de lucht, de Leeuw kopt, maar de bal zeilt in de richting van ons doel, waar de Bruin kan wegtrappen. Onze linker vleugel brengt dan op, doch de korte voorzet van v. d. Heyden wordt door Kjos onderbroken. De Noren zetten nu een goeden aanval in, geleid door den rechterbuitenman; hij plaatst correct voor, maar de linksbinnen knalt hoog over. De uittrap brengt den bal op onzen linkervleugel, v d. Heyden zet mooi voor, doch Kools trapt langs het doel. De gasten maken in deze beginperiode beter Indruk dan het Ned. elftal. Hun spel is sneller en de blonde mannen zitten beter op den bal. Ze dwingen een hoekschop af; het leer wordt uit ons doelgebied weggekopt, maar de rechts buiten plaatst opnieuw voor, weer stuwt een voren, Landaal zet voor doch Kools mist. Een hoekschop brengt ons ook al geen baat. Een mooi vleugelschot van Landaal, waarschijnlijk als voorzet bedoeld, zou de doellijn juist onder de lat hebben gepasseerd, wanneer cr geen Noorsche keeper had gestaan. Aan de overzijde schiet Juve een voorzet van links juist over. Dan zit onze voorhoede eenigen tijd voor het Noorsche doelgebied, doch het middentrio kan tegen de verdediging niet op. Op een hoogen bal van v. d. "Wildt loopt Johansen ver uit, Lund trapt intusschen het leer slordig weg, het komt bij v. d. Heyden, die op doel mikt, maar de keeper weet, terugloopend, het leer nog langs den paal te duwen. De hoekschop levert geen resultaat, evenmin als een laag schot van v. Loon daarop. We boffen als bij een voorzet van O. Gun dersen de scheidsrechter niet opmerkt dat de Bruin den bal met de hantf bewerkt, terwijl de Schiedammer zich even vöór het strafschop gebied bevindt. De Noren zijn weldra terug; hun rechter vleugel brengt op, G. Gundersen geeft door naar Andersen, deze naar Juve en als onze verdedi ging in dezen kamp den linkervleugel der tegen partij ongedekt laat, haalt H. Gundersen den bal keuring om naar Johannessen, die hem van flinken afstand met een mooi schot langs v. d. Meulen zendt, welke het leer wel raakt, maar onvoldoende van richting doet veranderen. aan de activiteit. Er zit geen gang achter geen geestdrift. Het tempo is veel te „slow", men haalt geen ballen op en Is te traag in den aanval. Vooral van Loon is uiterst langzaam en kijkt teveel toe. Ook Landaal, die geblesseerd ge worden is, lijdt aan het euvel zich niet vlug ge noeg goed achter den bal te kunnen plaatsen. De enkele maal, dat de Noren in de buurt van v. Kol en de Bruin komen, staat er meestal een mannetje of twee buitenspel, zoodat ook aan dien kant geen succes te boeken valt en de wedstrijd er dus al bij al niet aantrekkelijker op wordt. Kjos blijft bovendien zijn spel ontsieren door ruwe praktijken. Nog 8 minuten resteeren van de eersto helft. De oranje-ploeg zwoegt om ten minste met wat eervoller stand de rust in te gaan. Maar Kools ziet zijn hoog schot door Johansen gehouden; van den Broek maakt den bal mooi vrij en laat v d. Heyden rennen langs de lijn, de Wagenin- ger speelt het naar 't midden, maar dan wil v. I.oon gaan drijven en raakt het kwijt. Ook de overige aanvallen loopen dood op de Noorsche verdediging en zonder eenige emotie komt de rust. NEDERLAND: v. d. MEULEN (H. F. C.) DE BRUIN (H.D.V.S.) van KOL (Ajax) De LEEUW (Willem II) LANDAAL (A.G.O.V.V.) KOOLS (N.A.C.) van der WILDT <V. U. C) van LOON (Willem II) van HEEL (Feijenoord) van den BROEK (P.S.V.) van der HEIDE (Wageningen) Scheidsrechter Christophe (België) JOHANNESSEN (S.I.F.) H. GUNDERSEN (Sarpsborg) BERNER (Trygg) JUVE (Lyn) BERSTAD (Brann) ANDERSEN (Mjöndalen) O GUNDERSEN (Odd.) KJOS (Brann) GOBERG (Odd.) LUND (Fr. Stad Fkl.) NOORWEGEN: JOHANSEN (V.I. F.) Plots valt er iets te beleven, maar helaas niet ten gunste der onzen. Kjos zendt uit een vrijen trap den bal naar ons doelgebied, de bal gaat via het hoofd van de Bruin achter onze verdediging om, waar de Noorsche linksbuiten hem handig oppikt en inschiet, 't PubJJek brult, dat Johannessen buitenspel heeft gestaan, maar t ziet over 't hoofd, dat de bal in dit geval van de tegenpartij, in casu de Hollandsche, gekomen is, zoodat dus het wijzen van Christophe haar het midden een volwomen juist gebaar is. Er wordt dan weer eens gestopt, nu voor O. Gundersen, die bij een poging om een te hard voortgezetten bal in te halen over zijn eigen snelheid struikelt en in de athletiekbaan terecht komt, hetgeen hem eenige onaangename momen ten bezorgt. Maar ook hij raakt weer opgeknapt en 't spel kan weer voortgaan. De linksbuiten, die eem,voortdurende bedrei ging is en te veel vrijheid geniet, gaat in zijn eentje op v. d. Meulen af. De fouten worden echter niet enkel aan onzen kant, maar even eens aan dien der Noren gemaakt en Johannes sen speelt den bal te ver naar voren, waardoor onze Gejus nog juist gelegenheid krijgt er eerder bij te komen dan de Scandinaviër. Vermelding verdient dan een herhaald staaltje van vuil spel van Kjos, hetgeen ons een vrijen schop bezorgt. Van Kol neemt dien, maar de lichtelijk suffende voorhoede denkt, dat de aan voerder het zelf op zal knappen en laat den goed gerichten bal rustig in 't gras neerploffen. Een Noor is natuurlijk wel zoo vriendelijk van deze attentie gebruik te maken en weg is weer de kans. 't Begint nu wel duidelijk te worden, zelfs voor den, grootsten optimist, dat we wel „in kun nen pakken". Verschillende toeschouwers verla ten reeds het veld, een deel der overigen kijkt meer naar den regenboog, die zich over het Sta dion welft, dan naar het getreuzel op de groene vlakte. Do onzen blijven nog voortdurend opdringen, maar 't is alles „naast" en „over" en.terug"! In een feilen najaarsregen trekken de duizen- den^ stadwaarts, smalend sprekend over wat hun als 't puikje van „ons" voetbal is voorgezet. „Geef mi) maar 'n competitie-wedstrijd", zegt men veelal en heusch die wensch is te verstaan. De stand van de wedstrijden tusschen Neder land en Noorwegen ic nu: Op het A.F.C.-terrein te Amsterdam is gisteren middag een wedstrijd gespeeld tusschen het Nederlandsche B-elftal en een jeugd'elftal. De samenstelling van de ploegen was als volgt: B-elftal: doel: Quaz (A.D.O.); achter: Hagels (Enschedé) en Prévost (R.C.H.); midden: Jongeneel (H.F.C.), de Boer (Blauw-Wit) en Breitner (A.D.O.); voor: Nagels (Enschedé), v. Osch (A.D.O.), Nüboer (Hoogezand), Verwaal (Haarlem) en Homborg (Blauw-Wit). Jeugd-elftal: doel: Boot (D.H.C.); achter: Dorjee (D.H.C.) en Hoen (Quick H midden: Rieken (Vitesse), Pots (G.V.V.) en Weij (V.S.V.); voor: Simons (N.A.C.), Voormolen (Sparta), v. d. Vaart (H.D.V.S.), de Roo (A.D.O.) en Kammeyer (Haarlem). Na een wedstrijd, die niets te beteekenen had, won het B-elftal met 51. TWEEDE KLASSE M. Duiven IDonk I. Reeds dadelijk ontspint zich een krachtig spel. Duiven doelpunt uit een strafschop (10). Dit is echter te veel voor D.O.N.K. Fanatiek valt zij aan en de stand wordt met de rust tot 41 opgevoerd. Na de rust weet Duiven den achterstand te verkleinen (4—2). D.O.N.K. komt nu los en weldra is de stand 52. Uit een penalty doel punten zij nogmaals (62). Daar Duiven veel pech heeft blijven verdere goals uit. Toch weet D.O.N.K. nog eenmaal te doelpunten en brengt den stand op 7 Excelsior direct sterker, door het sterke of dringen der verdediging wordt BI. Zwart g0* heel ingesloten, hetgeen een goot© fout Ifl vafl de zwart-witten, daar het een gewir-war vodf doel geeft van jewelste, zoodat BI. ZwaG steeds in kon grijpen en de keeper in (ia laatste instantie alles retourneerde. Bij «s5 corner maakt een der backs hands, die R. Lingen in een doelpunt omzet. Kort voor einde maakt W. Peters nog het derde etl laatste doelpunt. i Spartaan 1—Gr. Willem II 2 6—1. Van den aftrap gaat Gr. Willem op het Spartaan-doel af en doelpunt reeds in de eer ste minuut, als de Spartaan-keeper nog niet aanwezig is. Na 10 minuten reeds ziet de rechtsbinnen van Spartaan kans de gelijkma ker in het net te deponeeren. Beid© elftallen komen er nu geleidelijk beter in, het spel êaat snel op en neer met Spartaan de sterkere De midvoor van Spartaan ziet kort na het eer ste doelpunt kans zijn club de leiding ie go ven. Tot aan de rust blijft Spartaan ster- ker. Hoewel zij een keurig technisch spel de. monstreeren, zien zij geen kans meer de score te vergroot en. Na de rust is het met Gr. Willem gedaan. De groenwitte achterhoede hield goed stand en ondanks haar goede spel konden zij niet ver hinderen dat Spartaan den stand geleidelijk op (6—1) bracht. Daar de achterhoede van """artaan in grootsohen vorm was, weerston- -n zij de weinige aanvallen van Gr. Wil lem met succes. Excelsior 1BI. Zwart 1 31. Het begin is voor Excelsior, dat het eerste kwartier sterk domineerde en goed spel liet zien, maar er daarna niet veel meer van te recht bracht door te egoïstisch en te kort sa men spel. Aanvankelijk noteeren we enkele schoten van L v. Lingen die geen succes op leveren BI. Zwart valt enkele malen fanatiek aan een scherp schot van de linksbinnen ketst van de lat in het veid terug. Kort hierop ne men zij na het falen der zwart-witte achter hoede de leiding. Beide ploegen wegen nu tegen elkaar op. Kort voor de rust ziet L v Lingen kans gelijk te maken. Na de rust is Noorwegen Nederland gesp. doelp. Na half time weet P. F. C. '1 spel te force®" ren en dringt geweldig op zonder evenW0' succes te 'hebben. Bij een gevaarlijke AeoluS- uitval slaat de back den bal met de hand wc?- Lauwers plaats de penalty in 't uiterste hoekje- Daar de keeper niet stil had gestaan, laat de scheidsrechter de strafschop overnemen, dl® nu gehouden wordt 't Spel wórdt er niet zacht' ziniger op. Even later krijgt P. F. C. een V01 nalty toegewezen, die evenwel ook gestopt wordt. Ongeveer tien minuten voor 't eind maakt de linksbuiten van de Poeldijkers vat) dichtbij 11, met welken stand ook 't eind® komt. Na afloop protesteerde Aeolus tegen niet toekenneu van de ingeschoten penalty. KLASSE 2E. Excelsior 2S G.V. 20. S. G. V. is het eerst in het offensief. Ex celsior komt dan geleidelijk los. Het binnen- trio der Excelsioranen speelt echter te loom» zoodat de resoluut Ingrijpende S. G. V„verde* diging steeds kans krijgt den aanval te fnuiken- Wanneer Huyskens snel door de Excelsiorver- dediging heen glipt komt' hij schuin voor doe' te staan. Hij schiet echter in het zijnet. Wan neer de Excelsior midvoor nog eenige kansen gemist heeft is het rusten. Na de rust is S- G. V. het eerst in den aanval. Beide elftalle*1 hebben hun opstelling gewijzigd. Huyskes pro beert het eerst met een ver schot, dat naast gaat. Excelsior breekt verschillende malen snel door. Wanneer Gunneweg eenmaal terug speeR» doet hij dit terwijl de keeper uitgeloopen Is en de bal huppelt kalm in doel (10). S. G- V. doet hardnekkige pogingen den achterstand in te halen, de Excelsior-verdediging is ech ter op har best, vooral Hölsciher in doel en Boon als spil onderscheiden zich. Wanneer R. Steens een aanval leidt en goed voorzet de poneert J. Lourens den bal ineens in het doel (2-0). AvtivitasSt. Lodewijk 23, Direct pakten beide partijen flink aan; het spel gaat vlug op en neer. Na 10 minuten doelpunt Bouman met een schitterend schot (1—0). Na ca. 15 minuten maakt Activitas gelijk. St. Lodewijk speelt een uitstekend spel doelpunten kunnen niet uitblijven, voor da rust vergroot Bouman wederom de voorsprong 2—1. Na de rust is St. Lodewijk steeds sterker, bij een doorbraak wordt de keeper aangeval len waaruit een doelpunt ontstaat. St. Lode wijk zet er alles op, als d© midvoor wordt „genomen" neemt St. Lodewijk wederom da leiding (3—2), waarmede het einde komt. V.G.M. ISpartaan II 3—3. Spartaan forceert een corner welke niotS oplevert. Bij een goeden V. G. M.-aanvai zet d© linksbuiten goed voor en den midvoor geeft met een goed schot V. G. M. de leiding (1—0). De Spartanen zijn niet ontmoedigt ett lij een hunner vele aanvallen maken zij ge lijk (1 7). Tot de rust behoudt Spartaan de overhand en weet de stand tot 1—3 op ta voeren Na rust tapt V. G. M. uit een ander vaatja l en ziet een hunner vele aanvallen met een goed doeipuDt lielooud. Een regenbui maakt het veld glad. Het spelpeil zakt eenigszins. Ben kwartier voor tijd maakt een der Spar tanen in het strafschopgebied hands. Na twee maal te zijn overgenomen, wordt de penalty in een doelpunt omgezet (3—3). Hard wordt er door belde partijen om het winnende punt gestreden echter zonder succes Eindstand 3—3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6