DE RIJKSBEGROOTING 1930 m mm INSCHRIJVINGS LIJST Nederland en België ÖONDËRDAG 7 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD. t ZEDE EN WET Ï>E DOETINCHEMSCHE GASKWESTIE. De S. D. A. P. in de oppositie COLIJN ACHT HET KABINET EXTRA-PARLEMENTAIR DE TOLLENKWESTIE HERZIENING DER VERDRAGEN VAN 1839 Ce Culemborgsche moordzaak EEN ROOFOVERVAL? KINDERVERLAMMING BLOEDVERGIFTIGING PAGINA MENSCHEN EN MEENÏNGEN VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. TER BEVEILIGING DER MIJNWERKERS CE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE «Het Volk" betoogde onlangs, dat in de S- D- A. P. de vraagstukken betreffende den godsdienst niet zóó behandeld werden, dat er voor geloovigen eenig bezwaar kon sijn. Wij wezen er op, dat dn hetzelfde nummer Waar dit in beweerd werd, de overzicht- achrijver van het soc.-dem. blad kalm mee deelde, dat de Fransche partijgenooten een ■"adicaal kabinet wilden stemmen, mits dit o.a. „den strijd onderneemt tegen het klerikalisme". Daarop reageert „Het Volk" met geen Woord. Wij wezen er verder op, dat de Berlijnsclie c°rrespondent van het blad met jubel ®chrijft over de wijziging van de zedelijk- eidswetgeving in Duitschland „naar mo derner begrippen". Zoo werd door de Duitsche socialisten in d® Rijksdagcommissie doorgedreven, dat de strafbaarstelling der homosexualiteit lQu worden geschrapt Wij vroegen of „Het Volk" dacht, dat katholieken, waren zij lid van de S. D. A. P ïulk een handelwijze van hun partij zon der meer zouden moeten slikken? Hoe de houding der Duitsche katholie ken op dit punt was, bewijst de uiting van «Het Volk", dat hen stempelt als „nu een dtaai op dit gebied niet zeer verlicht". Inplaats, dat „Het Volk daarop antwoordt, begint hét blad over iets, dat wij nipt aan- r°erden. Het schrijft: Wat in de Duitsche kommissie thans is besloten, is juist hetzelfde wat in het Ne- derlandsche strafwetboek sedert jaren en Jaren is neergelegd, zonder dat ooit een Tan de opeenvolgende rechtsche, ook katholieke mlinlsters van justitie een wij ziging heeft voorgesteld. Waren al die ministers ook godsdienst- belagers? Deze opmerking is bezijden onze vraag. Er is tegenstrijdigheid in de bewering dat toen geen beginselvragen behandelt op een ^ijze, die onaanvaardbaar is voor geloovi- en terzelfdertijd mee te werken aan elk v°orstel, dat de ondermijning van de chris- *e'ijke zedelijkheidsopvattingen in de hand *erkt De wijze waarop de socialisten bij alle ^agen, waar de zedenwet bij betrokken is °ptreden, bewijst dat „Het Volk" waarheid Schreef, toen het erkende, dat de socialis- vooral met sexueele vragen, eenvoudig Seen raad weten. Een sterk staaltje daar in werd onlangs op het te Utrecht gehou- ^eh Congres van den soc.-dem. Schilders- Sezelleinbond geleverd, waar een der spre kers de stelling verkondigde, dat menschen •H® in „vrij" huwelijk leven, riet steed-» 6's ongehuwd dienen te worden beschouwd. In een omgeving, waar zulke opvattingen Verkondigd worden, behooren Christenen %t thuis. He TERUGSTELLING IN RANG VAN DEN DIRECTEUR Een adres aan de Koningin Het bestuur van de Centrale van Hoogere Ge beente-Ambtenaren, heeft een adres aan de Koningin gezonden, waarin verzocht wordt op kroad van het ontbreken van een aan de eischen "*e>" rechtszekerheid beantwoordende motivee- Hng het besluit van den raad der gemeente Doetinchem van 23 September J.I., waarbij de directeur van het gasbedrijf, de heer G. Pieter- son werd benoemd tot hoofdopzichter, te ver nietigen wegens strijd met het algemeen be lang. In het adres wordt er o.m. op gewezen, dat bij de behandeling van het voorstel gebleken *°u zijn, dat er in den raad geen meerderheid Jtoiwezig is, die het plegen van corruptieve handelingen door den heer Pieterson bewezen 0cht, terwijl drie van de acht leden, die hun rtem aan het voorstel gaven, het bij de moti vering van hun stem niet verder brachten tot de mededeeling „dat het zeer, moeilijk Valt aan onschuld te gelooven". Hen moet, aldus adr., wel aannemen, dat men bier te doen heeft met een onbedwingbare sbcht om een ambtenaar, ten aanzien van wien eeh vroeger besluit tot ontslag vernietigd was £h een gerechtelijk onderzoek tot vrijspraak bad geleid, door middel van een eenzijdig en Vooringenomen beoordeeling van onderdeelen Van zijn gestie, die in haar geheel slechts ge- Hcht was op den groei van het hem toevertrouw- bedrijf en waarbij van eenige oneerlijkheid vviets is gebleken, ten slotte toch te kunnen Heffen. EN EEN PERSDELICT Geschenken van particulieren aangenomen en marktgelden verduisterd Voor de Arnhemsche rechtbank stond Dins dagmiddag terecht het raadslid S., der gemeen- H Doetinchem, die in het dagblad „Het Volk" politie-inspecteur' van Doetinchem aan dreef, dat deze zich zou hebben schuldig ge haakt aan het aannemen van een geschenk Van particulieren, hetgeen den inspecteur ver boden was. Voorts had hij van den inspecteur fcez6g(j, dat hij marktgelden had verduisterd. Het O. M. waargenomen door jhr. mr. Na- totijs achtte de tenlaste gelegde beleediging be dezen en zag deze zaak als een zoeken van Vordachte ten aanzien van den politieinspec- Hur, een en ander naar aanleiding der Doetin vbenische gaskwestie, waarin de inspecteur al- Oen rapporteerde op last van hoogere Justitie- *Utoriteiten. Spr. eischtte tenslotte 300, boete subsidiair ®6h maand hechtenis. Hr. Meuleman pleitte vrijspraak. De recht b®ök doet over acht dagen uitspraak. NEDERLANDSCHE OPERA TWEEDE KAMER NOG STEEDS NAKLANKEN VAN DEN VERKIEZINGSSTRIJD Wat is „democratisch?" Mutatie bij de directie Haar wij vernemen zal de heer Alexander I ooiman zijn functie als directeur der Neder ahdsche opera neerleggen en waarschijnlijk dorden vervangen Joor den heer Karei van ablevelt. DE HANDELWIJZE VAN DEN KABINETSFORMATEUR BESPROKEN Het was te verwachten, dat de heer Vliegen, die gisteren 40 minuten sprak namens de S. D. A P., zich tegen de nieuw opgetreden regee ring zou verklaren. Voor hem is deze een „ge- camouflfeeird rechtsch, clericaal Kabinet". Of het „clericale" kenmerk voor het iiuidige rechtsch Kabinet scherper is dan voor vorige soortgelijke ministeries, is ons niet duidelijk. Maar er was meer onduidelijks in 's heeren V'iiegen's betoog. Met een zekere genoegdoening constateerde hij, dat het socialisme nu in beter aanzien staat dan toen dit een veertig jaar geleden optrad. De schrijver van de geschiedenis van het so cialisme in Nederland, zal zich echter wel her inneren, dat er ook eenige verandering is te bespeuren tusschen de wijze waarop het socia- ln-me wordt gepropageerd door hem en waar op dit geschiedde door een Domela Nisuwen- huis. Wat zou de laatste er wel van gezegd hebben indien hij, zooals wij, den heer Vliegen in allen ernst hoorde verklaren, dat het so cialisme geen groepsbelang voorstaat? De socialisten verdedigen alle arbeiders. De boosheid der Katholieken is, dat zij zich afzij dig houden van de S. D. A. P. Zij doen dit ten onrechte^ zij hebben tijdens den laatsten ver kiezingsstrijd allerlei onwaarheden over de so cialisten gezegd en geschreven, zoo bijv. dat de zen het huwelijk ondermijnen. De heer Vliegen vergat er bij te zeggen, dat juist gisteren uit Berlijn werd bericht, dat daar de socialisten weer op vergemakkelijking der echtscheiding aandringen: hij maakte ook geen melding van de uitspraak, gedaan op het laatste congres van den soc. Schildersgezellenbond, waar 't vrije" huwelijk met het wettig huwelijk op één lijn werd gesteld. Maar de Katholieken zijn in hun pogen ge slaagd: onze verweermiddelen aldus de spre ker van de partij, die zelfs vliegmachines in haar dienpt nam om strooibiljetten te ver spreiden waren te gering. De Katholieken vreesden de aantrekkings kracht van het Engelsche voorbeeld, waar Ka tholieken wèl aangesloten zijn bij de Arbeiders partij. Om die aantrekkingskracht te voorko men, aldus betoogde de heer Vliegen verder, werd beweerd dat de Engelsche Arbeiderspartij niet socialistisch is. DAt is echter onzerzijds nooit beweerd; er is altijd gezegd, dat de Arbeiderspartij niet socialistisch is in den vastelandschen zin van dit woord. Maar, aldus de heer Vliegen, Mac Donald is secretaris geweest van de soc. internationale en Henderson voorzitter. „Als op die plaatsen een niet-sociaiist kan zitten", zoo riep hij onder groote vroolijkheid van de Kamer uit, „dan kan dominéé Lingbeek bisschop van Haarlem wor den." Met dit verschil evenwel, dat dominee Ling beek vóór de wijding de Katholieke geloofsbelij denis zou hebben af te leggen, terwijl van zulk een verplichting de leden der soc. internatio nale zijn vrijgesteld. De heer Vliegen weet evengoed als wij, dat de Britten het socialisme op hun manier opvatten: hij ontkent niet, dat de leiders der Arbeiderspartij Christen man nen zijn. Kunnen zij dat inderdaad zijn, indien zit alle resoluties van de soc. internationale moeten uitvoeren? Zijn zij daartoe verplicht? Dat is de vraag, die de heer Vliegen niet aanraakt evenmin als hij probeerde de bekende verklaring van Kardinaal Bourne inzake het karakter der Arbeiderspartij (op 18 Juni 1.1. bevestigd door de „Times" naar aanleiding van het, door den Londenschen correspondent van de soc. dem. „Vorwarts" geschreven werk over de Arbeiderspartij) te weerleggen. Volgens den heer Vliegen zijn in eik der rechtsche partijen „eikaars natuurlijke vijan den" georganiseerd; ook was de katholieke partij, volgens hem, tegen de coalitie. En zij is natuurlijk de hoofdschudige van het optre den dezer regeering waarvoor geen enkele par tij de verantwoordelijkheid wil dragen. Dit is, volgens dep heer Vliegen, een ongezonde toe stand. Dat is het ook volgens ons, maar wij waren het niet, die in 1925 het laatste parle mentair kabinet naar huis zonden maar de socialisten, die op de knieën van dominee Ker sten zaten. Dat de Katholieke Staatspartij in de hui'dige omstandigheden van haar pro gram niet alles zal kunnen verwerkelijken wat zij anders wel zou kunnen, is niet haar schuld; zij heeft deel willen nemen aan de vorming van een parlementair kabinet zooals ieder weet. De heer Vliegen wil niet, zooals de heer Mar- chant, voor „zendeling" spelen en de katholie ken oproepen tot een samengaan met de socia listen. Van het huidige ministerie inzonder heid van den somber-ramenden minister van financiën moet zijn partij niets hebben en de arbeiders wier geloof wordt „misbruikt»" (de godsdienst heeft, volgens 's heeren Vliegen's royale berekening hoogstens 2<^ pet. met de staatkunde te maken) zullen de socialisten wel trachten in te palmen. De rede was een bittere naklank op den ver loren verkiezingsstrijd; politiek perspectief werd niet geopend door den leider der S. D A. P. die losse zinnen citeerde uit het verkie zingskrant je: „Het komt voor mekaar" om de boosheid der katholieken aan te toonan. Hij vergat echter, al wat „Het Volk" schreef te gen de katholieken waarover een speciaal onderzoek werd ge%-raagd maar afgewimpeld. De geheele kamer was één oor voor de rede van den heer Colijn, die bijna twee uur lang het Huis boeide door zijn klare uiteenzetting van tal van vraagstukken. Er zijn oneerlijkheden begaan in den verkie zingsstrijd; aldus de heer Colijn. Best moge lijk, maar de socialisten die vertelden dat de A R.-partij de ouderdomsrente wilden afschaf fen, deden daar dan toch aan mee. De „democratische" richting zou het hoofd woord gesproken hebben; maar hoe is dan een vermeerdering van de staatkundig-gere formeerden (groep-Kersten) te verklaren? Heeft de „democratie" wat te maken met het kiesrecht of beslist hier niet de vraag of men het kiesrecht organisch of individualistisch maakt? Eu kan-men niet, al is men demo craat, verschillend denken over de bedrijfs organisatie: haar regelend van bovenaf of haai later groeien en dan wettelijk regelen? 55 pet. der kiezers heeft zich uitgesproken voor een Christelijk bewind; de rechterzijdi zegevierde en het was juist, dat uit haar mid den de kabinetsformateur voortkwam. Mei kan meenen, dat de kabinetsformateur ander: had moeten optreden eerst de leiders de: fracties had moeten radplegen, bedoelt de heei Colijn maar wat hij deed, was' niet vreemü Hij ontwierp een program als grondslag voo een ministerieel werkprogram. De C. H.-frao tie wilde over zulk voorafgaand program nie spreken. Onder gebrom van den heer Mar chant, die voortdurend onhoorbaar mompel maar die hier blijkbaar zijn geweten voelt kna gen, verklaarde de A, R. leider, dat? hij zich over deze houding van de C. H.-fractie geen oordeel aanmatigde. Maar en dit was de quintessence van zijn betoog een parlementair kabinet kan be zwaarlijk optreden zonder voorafgaand overleg. F.en kabinet is pas parlementair indien het hij zijn optreden redelijke zekerheid bezit, dat het, voor zijn beginselen en voor de bijzondere taak, die het zich voorneemt te vervullen, op vol doenden steun in de Kamers kan rekenen. Zon der voorafgaand overleg nu, is zulk een zeker heid onmogelijk en onmogelijk wordt dan ook een krachtig bestuur. De rechterzijde is 't eens inzake groote gods- dienstig-zedelijke beginselen, en in de begrip pen omtrent gezag en huwelijk. Maar op alge- meene beginselen alleen kan men niet regee- ren; juist over de toepassing in concrete geval- en is overleg noodig en voor dit overleg neemt de formateur het initiatief. Over de bijzondere dingen beslist de Kamer, zooals zij dit ook zou gedaan hebben bij het optreden van een kabi- net-Marchant, toen deze, als formateur, ook ecu program had opgesteld en eerst daar overleg over plegen ging met de partijleiders. De heer Marchant had eergisteren acht tegenstellingen geconstateerd tusschen de groe pen der rechterzijde, maar die verschillen zijn ook te vinden tusschen Katholieken en socialisten en vrijz. democraten. „Er zijn wel 80 verschillen", Interrumpeerde de heer v. d. Heuvel. „Zooveel zou ik er niet kunnen vinden", repliceerde de heer Colijn, maar in de gauwig heid wees hij toch op het verschil van inzient tusschen de groepen van links en de katli -lie- ken inzake de gehuwde ambtenares, ie huwe- iijksvragen in het algemeen, de verzorging van den ouden dag en de defensie. Het huidige kabinet is voor den heer Colijn extra-parlementair. De a. r.-partij heeft een ander kabinet gewild en men weet, dat wij geen verantwoordelijkheid vreezen, aldus de heer Colijn. Maar voor dit kabinet draagt de a. r. partij geen verantwoording; zij staat er tegen over met „welwillende afwachting" al is deze welwillendheid niet onbeperkt. Aangenomen, dat men het kabinet ook prin- cipieele vragen wilde zien oplossen, kon het niet anders of de premier moest, wilde hij een homogene regeering hebben, een rechtsch-extra- parlementair kabinet formeeren. De heer Colijn sprak de hoop uit op een over eenstemming met België; hij achtte het finan cieel perspectief „matig gunstig" en wenschte, als er geld is, dit besteed te. zien voor sociale- en onderwijsuitgaven. Voor de ouderdoms- en invaliditeitswet achtte hij geld aanwezig uit de opbrengst van het accijns op gedistilleerd; zwaardere belasting op genotsmiddelen achtte Colijn een eisch van maatschappelijk belang; de directe belastingen dienden verlaagd. En hier gaf de oud-militair een geweldigen sabel houw in de richting der S. D. A. P., die hij er aan herinnerde, dat „partijgenoot" Hilferding, rijksminister van financiën in Duitschland, de directe belastingen juist wil verlagen door eerst de indirecte te verhoogen. „Nou ter Laan?" riep de heer Schouten onder groote vroolijkheid, maar de heer ter Laan, die alTnet één interruptie tegen de lamp was ge- loopen, zweeg wijselijk. De groote redo van den a. r. leider werd ge volgd door de redevoeringen van de heeren Bie- rema en Rutgers van Rozenburg. De laatste c. h. spreker verdedigde het beleid van minister de Geer; de eerste vertolkte enkele liberale wenschen. Maar de Kamer liep leeg en de stoelen der ministers waren verlaten. Het kabinet kan tevreden zijn nu het al vast den steun heeft van den heer Colijn, die zich (misschien tot sommiger verbazing) ook over de koloniale politiek der regeering gerustge steld heeft verklaard. De voorzitter van de Kamer, mr. J. R. H. v. Schalk, bracht gisteren voor den aanvang der Kamervergadering een bezoek aan de pers kamer, ter kennismaking met de parlementaire journalisten. WAT DE VEEARTS-TOLBAAS UITDACHT Een practische marsier om een tol te veroveren i Men meldt ons uit Beemster: Reeds lang is het verkeersobstakel, de toi aan het Noordeinde der gemeente Graft een doorn in het oog van de weggebruikers. Door den raad werd reeds een paar jaar geleden be sloten den tol op te heffen, mits een uitkee- 'ring uit het wegenfonds zou worden ontvan gen, wat echter tot nu toe niet gebeurde. De tolheffing ging dus door. Per 1 Jan. loopt de pacht van den tegen- woordigen tolgaarder af, zoodat een openbare verpachting wordt gehouden. Tot verbazing van velen pachtte de heer C. Sieswerda, vee arts alhier, den tol,'maar tol zal door hem niet worden geheven. „Den tol openen, en met ketting en hangslot verzegelen zal m'n eerste en eenige werk zijn in m'n nieuwe functie", verklaarde de a.s. pachter'. Een practische manier om een tol te ver overen! EEN OVERZICHT VAN DE lil IXES cp de p nats waar vroeger 't karakteristieke Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam stond. MEDEDEELINGEN VAN DEN MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN Geen AntwerpenMoerdijk-kanaal In de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer «ver de begrooting van Bin- nenlandsohe Zaken verklaart de minister, wat onze verhouding tot België betreft, dat hij geen aanwijzingen kan geven omtrent eenig tijdstip, waarop in een zoo teere zaak de overeenstem ming zal kunnen zijn verkregen, waartoe hij hoopt, dat voortgezet streven zal leiden. Tegenover dezulken, die van oordeel mochten zijn, dat Nederland bij een regeling van de hangende kwesties met België geen belang heeft, schaart de minister zich zonder eenig voorbehoud aan de zijde dergenen, die georden de betrekkingen van goede nabuurschap tus schen deze landen zoowel in dezer eigen als in het Eur-opeesch belang achten. Niet nadrukkelijk genoeg kan de minister wijzen op de wenschelijkheid van onthouding zooveel als mogelijk is van datgene wat hier te lande of in België de stemming ongunstig moet of kan beinvloeden. Dat -de Regeering in den aanleg van een ka naal van de dokken van Antwerpen naar den Moerdijk of van een anderen waterweg, die de zelfde karaktertrekken zou hebben, niet kan bewilligen, is in het op 7 Mei j.l. aan de Bel gische Regeering aangeboden en sedert open baar gemaakte memorandum zoo stellig ver klaard, dat dit feit geen nieuwe uitdrukking behoeft. De Regeering hoopt intusschen, dat het ^nogelijk zal blijken op andere wijze tot een ac eoord te komen. Dat België geen recht zou kunnen doen gel den op een herziening van de verdragen van 1839, vermag de minister niet te onderschrij ven. Uit de door Nederland en België aanvaar de resolutie, die de ministers van Buitenland- sche Zaken der groote mogendheden op 4 Juni 1919 te Parijs hebben aangenomen, blijkt, dat Nederland gehouden is tot herziening van de verdragen van 1839 binnen de gestelde gren zen mede te werken, en anderzijds, dat België binnen gestelde grenzen recht kan doen gelden op nakoming door Nederland van de.verbinte nis tot herziening. Echter beteekent dat volstrekt niet, dat Bel gië recht zou kunnen doen gelden op herzie ning van de verdragen van 1839 in eenigen bepaalden concreten vorm. Op veel van wat het in concreto van Nederland verlangde, ha* het, naar de Regeering overtuigd is te kunnen vol houden, geen recht. Dat de Regeering zich voorbehoudt, om, wanneer de houding van Bel gië haar daartoe zou nopen, stappen te doen teneinde rechtspretenties, waarvan de gegrond heid dezerzijds wordt ontkend, aan de uit spraak van het Permanente Hof van Int. Justi tie te onderwerpen, is der Belgische regeering bekend uit het bovengenoemde Nederlandsche memorandum van T Mei j.l. Zonder voorbehoud maakt de minister den iu het voorloopig verslag geuiten wensch tot den zijne, dat weldra een bevredigende oplos sing zal worden gevonden, waarbij met de be langen en de behoeften van heide landen in gelijke mate wordt rekening gehouden. De on ontbeerlijke medewerking die hij hij zijn arbeid tot dat deel, van de zijde zijner ambtgenooten ondervindt, is hem een kostbare steun; en te genover de meening, weergegeven iu het voor- iuopig verslag, als zou ten deze door het de partement van Waterstaat een onjuiste hou ding zijn aangenomen, stelt hij er prijs op te verklaren, dat oök in het verleden zijn ambt genoot van Waterstaat hem zijn medewerking nooit heeft onthouden. De vraag of het graven van een recht- streeksch kanaal LuikAntwerpen bezwaren zou opleveren voor de watervoorziening van 't Julianakanaal, maakt het onderwerp uit van een nieuw onderzoek. DE KLACHT VAN SWEERIS AFGEWEZEN INVOER VAN FIJNE ZADEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand October 1929 aan fijne zaden werd ingevoerd: Maanzaad (papaverzaad): 5000 K.g. Karwijzaad: 3292 K.g.; Kanariezaad: 39.934 K.g.; Bruin Mosterdzaad; 67.955 K.g.; Geel mosterdzaad: 576.863 K.g.; „Geen termen" aanwezig, om aan het verzoek gevolg te geven Naar „het Volk" verneemt, heeft de heer Sweeris d.d. 30 October vanwege het parket van den officier van justitie te Tiel schriftelijk bericht ontvangen, dat de justitie „geen termen aanwezig" acht om aan zijn v.erzoek tot in stelling van een strafrechtelijke vervolging tegen een viertal personen, tegen wie volgens het inzign van Sweeris tal van aanwijzingen zouden bestaan, die het instellen van een ver volging tegen hen wettigen, ter zake dader schap of .medeplichtigheid aan den dubbelen roofmoord op t.e Van Wiggens te Culemborg, in December 1923 gepleegd, gevolg te geven. Portefeuille met 6500 aan cheques en contanten verdwenen DE DADERS NOG NIET OPGESPOORD De Alkmaarsche Courant meldt, dat een zekere heer A. v. d. P. Zaterdagavond te on geveer 10 uur, toen hij op zijn fiets in voor overgebogen houding tegen den wind in trapte, op den Egmonderweg nabij Egmond aan den Hoef door drie mannen zou zijn aangevallen, die hem van zijn portefeuille inhoudende 500 gulden en door verschillende firma's afgege ven chèques tot een bedrag van 6000 gulden beroofden. De man kon zelf geen aangifte doen zijn zwager deed zulks, aangezien hij in hoogst overspannen toestand thuis te bed lag. Voor zoover het mogelijk was den man te hooren, vernam een rijksveldwachter, dat het slachtoffer door een kerel'was aangegrepen, waardoor hij van zijn fiets viel. Terwijl hij viel sprongen nog twee mannen van den kant van den weg, die zijn colbertjas openscheurden en hem van zijn portefeuille beroofden, waarna zij, zonder een woord te wisselen hun aan den kant van den weg liggende rijwielen grepen en zeer snel in de richting van Alkmaar reden. Op het oogenblik ligt de man nog overspan nen te bed en zijn toestand is van dien aard, dat de dokter het ongewenscht acht, dat hij over de zaak gehoord wordt. Het onderzoek van de politie heeft tot dus verre uitgewezen, dat de verklaringen van den man niet geheel kloppen. Het is echter moge lijk dat dit aan zijn overspannen toestand ge weten moet worden. De Alkmaarsche Politie die met het geval in kennis is gesteld, had tot nog toe hij haar po gingen, om de eventueeie daders op te sporen, geen succes. Te Roermond EEN KIND OVERLEDEN SLUITING DER SCHOLEN IN OVERWEGING Het zoontje van de familie B. te Roermond is aan kinderverlamming overleden. De heer Stijns, schoolarts, heeft aan B. en W. in overweging gegeven, om met 't oog op de zes gevallen in deze gemeente, tenminste de bewaarscholen te sluiten. Voorts denkt de geneesheer er ernstig over om met B. en W. de wenschelijkheid der slui ting van de lagere scholen te bespreken bij wijze van proef gedurende 14 dagen. Met doodelijk gevolg Tengevolge van bloedvergiftiging, opgedaan door een tijdens zijn beroepsbezigheden ver kregen verwonding, is Dinsdagmiddag de slager K. te Deventer in het ziekenhuis overleden. OP HEETERDAAD BETRAPT. Er brandde licht in de kerk—. 111. Hebben wij, groote menschen, dan geen eigen meening? Iemand, die er heelemaal geen eigen mee ning op na houdt, maar alleen maar een beetje wil smalen op katholieken, zegt: na tuurlijk moet zoo iets uit Rocrmschen kring 'nomen, die menschen mogen heelemaal piel zelf denken. Wat een geweldige brok kopie zit. er ■in zoo'n zinnetje. En hoe moet een kran- tenmensch zoo'n ongcwilden weldoener 'ankbaar zijn. We beginnen heelemaal niel met die be wering te ontkennen, wat men lekker ver wacht had. Een katholiek krijgt zijn ge- i lof, n.l. datgene wat hij gelooven moet. I.ant ,en klaar thuis. Ja. Van heel hooger en. heel ivijzer hand. Van leis en Iemand, wal wij „God" noemen. Natuurlijk mag hij r over nadenken, om het altijd maar be~ 1°r te begrijpen ,maar hij mag er geen r'gen meening over hebben, die zou luiden: - dal die dingen mis zijn, verkeerd of wat dan ook en er maar een geloof je van eigen maaksel voor in de plaats stellen. Zoo iemand zou dan eigengeloofsch zijn, maar niet katholiek. Dat is een- Dat gezegde is echter heelemaal niet van eigen makelij. Een napraatje van een heele reeks van papegaaien, een reeks grooter, dan die in Artis bij het binnenkomen. Want, eerlijke eigen-mecners, wie van u heeft door eigen onderzoek iets van het katholiek geloof onderzocht? Wie er wat over gestu deerd in een ernstig katholiek boek? De grootste onder de grootsten van dat gezeg de moeten hier op de borst kloppen. Maar dat leeren ze enkel in de Katholieke Kerk bij de biecht. Dat is twee. Die eigen meening over de katholieken is juist als de handeling van iederen straatbengel in Nederland. De eerste de bes te van dat eigen meening-hebbende slag mag onder algemeene goedkeuring den eei- sten dun besten geestelijke uitjouwen, zoo als ook ieder schendblaadje. Dat staat. En ook jongelui die met een meisje loo pen, uiten op die manier dat ze groot gb- worden zijn, een eigen meening hebben. Zoodat deze 'groote menschen heelemaal niet. op hun eigen meening kunnen groot gaan: want als ge iels niel hebt, waarom roemt ge er dan op? En als men het zoo moet lanceeren, valt er niet veel zaaks van- te zeggen. TWEE JONGEMANNEN HADDEN ZICH LATEN INSLUITEN Dinsdagavond omstreeks half tien merkte de gemeente-politie te Weert dat er licht brandde in de St. Martinuskerk, aldaar. De politie om- singelde het kerkgebouw, terwijl ondertusschen de sleutel bij den koster werd gehaald. Bin nengekomen troffen de politie-agenten den 17- jarigen J. S. en den 19-jarigen I. L., beiden uit Weert. Zij bekenden aanstonds dat zij zich hadden laten insluiten en met een ijzeren staaf, die zij uit de binnendeur van den hoofd ingang hadden gebroken getracht hadden de offerblokken te forceeren, hetgeen echter mis lukte. Beiden werden gisterenmorgen naar Roermond overgebracht, waar zij ter beschik king van de justitie werden gesteld.. DOODELIJKE VAL. Arbeider door duizeling bevangen? De 65-jarige knecht P. van de firrjj.a D. Ag- nolo te Venlo had het ongeluk Woensdagmid dag terwijl hij op een 2 y2 meter hoogen stei ger aan het Bethania klooster te Venlo kunst steen kapte, naar beneden te vallen. Dr. Du bois die spoedig ter plaatse was kon slechts den dood constateeren. Men vermoedt dat P. door een duizeling is bevangen. KLEEREKOPER'S ZIEKTE. Omtrent Kleerekoper's ziekte ontving „Het IV' bericht, dat hij op raad van zijn dokter uit zijn hotel overgebracht is naar 't Stadtisehe Krankenhaus te Wiesbaden. ',De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen" Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden ap.n ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 26.442.85 N. N., Valkenswaard, tot bijzondere intentie 25. C. J. Th. M. V., Rijswijk (Z.-H.) 5. N. N. te Diemen 2. N. R.. Eindhoven, Maria ter eere 2.50 G. L. J. E. P., Roermond 2.50 C. Ph. F., Hillegom 10. Ter eere van de H. Familie, R'dam 5. N. N., Enschedé 2.50 C. B., Rotterdam 5. E. C. L. te Zierikzee, ter eere van de PI. Maagd Maria10. Van trouwe Parochianen, ter eere van de H. Rosalia, opdat het „Leeuwenstraatje" vooral niet weg gaat 2.— Totaal 26.514.35 P. S. In onze lijst van gisteren is van de gift van J. U., Amsterdam, het bedrag niet vermeld; dit is 5. WIJZIGING VAN HET REGLEMENT Een nieuwe opdracht aan de Commiessie van Advies Men meldt ons uit Heerlen: Naar aanleiding van de verschillende ver zoeken van de onderscheidene mijnwerkersborv den, heeft de Minister van Waterstaat thans aan de Commissie, welke heiast was met hit uitbrengen van advies omtrent een gedeelte lijke herziening van het mijnreglement 19»)6, verzocht om ook advies uit te brengen over de vraag of nog andere wijzigingen van dat regle ment gewenscht zijn, ter beveiliging van de onder- en boveugrondsche mijnarbeiders. De commissie zal vergaderen onder leiding vin den Hoofdingenieur der mijnen. Er zullen d*n behalve het staatstoezicht vertegenwoord'gd zijn de mijndirecties, de mijnwerkersorganisa ties, en het ministerie van Waterstaat. Het vijfde postvliegtuig te Jask aangekomen Het 5e postvliegtuig is gisterenochtend om 5.25 uit Bagdad vertrekken en om 10.22 in Rus- hir aangekomen. Vandaar werd weder opgeste gen om 11.10 om te 16.30 te Jask te arriveeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5