DE RIJKSBEGROOTING 1930 INSCHRIJVINGSLIJST vuil?" jjEpü Donderdag u november 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA I GEEN „geestelijk „Maakt van den arbeid een gebed' ILSSCHOPPELJKE INSPECTEURS OP BEZOEK Nog vruchtbare gedachtenwissel'ng mogelijk? De Encepha'itisbacil ontdekt? f Ontslagen bij Philips MENSCHEN EN MEENINGEN De Maaslrichtsche staking J- W. v. °'daat. i GODSDIENSTIGE BEGINSELEN VORMEN DE SCHEIDINGSLIJN PROEVEN GENOMEN BIJ APEN ipS DE BEGROOTING VAN BUITENL. ZAKEN DE EERSTE KAMER VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. HET IS EEN DRAMA voldoening maakten wij voor kort gelding van de erkenning, door den pol'tie- en hoofdredacteur van „Het Vaderland" in l,Jo blad neergeschreven, dat de Staat een ^eping heeft op zedelijk gebied die ie: de be- ^herming van de minderjarigen en de we- van het publieke erf van alle geestelijk Vu''- „In dat opzicht zou menMnet eenigen jj°eden wil tot elkaar kunnen komen", meen- e de heer Roodhuijzen. En wij zagen al in het verschiet een hand 'n hand optrekken van alle weldenkende bbgere van Nederland tegen het „geestelijk zij het dan alleen maar voor zoover II als zoodanig door allen werd erkend A's een koude douche treft ons daarom de bb'boezeming van de „Vrijheid"-redactie in het Jongste nummer van het liberale ongaan 'e het door de Regeering aangekondigde v°°rnemen om op het stuk van publieke on gelijkheid de handen uit de mouwen te steken, wederom uitsluitend door een klei- keerenden tril vermag te bezien. Nog vóór concreet voorstel bekend werd, acht nch „De Vrijheid" gerechtigd tot schampe- ren op de te verwachten maatregelen: „min of bieer door opportunistische overwegingen Setemperdo pogingen om exclusivistisch- ®rthodoxe opvattingen omtrent onzedelijk- 'd van door het niet-orthodoxe volksdeel a'& geoorloofd beschouwde genoegens door wetsdwang aan het gansche Nederlandsche v°'k op te leggen". «Bij dit streven zoo besluit de liberale redactie zal het kabinet de liberalen tegen *ich vinden". Volgens „Het Vaderland" is er een ge- bieenschappelijk terrein, waarop allen, die het wel meenen met het behoud van onze ^°'kskracht en de reinheid der publieke ze- elkander kunnen ontmoeten. Doch „De "fijheid" wijst blijkbaar al van te voren alle contract met het nieuwe Kabinet in dit op- l'nht van de hand. Of de redactie wellicht ook van oordeel is. dat or momenteel geen „geestelijk vuil" valt °P te ruimen en er in deze richting niets kan ^'orden ondernomen tenzij men zich op een ejtclusivisti6ch orthodox standpunt plaatst? De H. Vader spreekt tot de R. K. Jonge Werkgevers OM OFFERVAARDIGHEID EN GODSDIENSTZIN GEPREZEN Florence, arriveerde de delegatie der J- W. V. Zaterdagavond J.l. te Rome en werd 'Dbtlagmiddag door Z. E. Kardinaal van Ros in het Paleis der Propaganda Fide in fetitie ontvangen. Z.Sm. betuigde, in ant- 0°fd op de toespraken van kap. Nieuwenhuis den heer "W. Rademaker, zijn groote be- °bdering voor het werken en streven der K. den Be deelnemers waren door de woorden van grijzen Prins der Kerk zeer getroffen. Ni Maandagmorgen droeg de Weleerw. Heer jeuwenhuis, die deze studiereis als geestelijk C'dsinan meemaakt, de H. Mis op op het graf bu den H. Petrus in de Crypte van de Sint Om pvompt 12 uur toog het gezelschap, waar- '1 zich nog twee Nederlandsche priesterstu- enten aansloten, onder leiding van Mgr. Eras ^ar het Vaticaan om door Z. H. den Paus in Particuliere audiëntie te worden ontvangen. H. ontving het gezelschap in de kleine toonzaal, naast Zijn bibliotheek. Nadat allen aren voorgesteld door mgr. Eras, sprak Z.H. e ionge werkgevers in de Fransche taal lang- toe. Z. H. sprak er Zijn hooge voldoe- 'bg over uit, dat deze in sociaal opzicht zoo «langrijke vereeniging naar Rome was geko- Z. H. liet zich zeer waardeerend over ederland uit en prees de offervaardigheid en eb godsdienstzin, die uit zoovele daden tot Brig kwam. Bijzonder nadrukkelijk wees Z. H. op de °odzakelijkheid aan den arbeid de waarde te ®chten, die de Katholieke Kerk door a^le eeu- eb heen eraan heeft toegeschreven. Maakt bu den arjjgij een gebed, verheft den arbeid, Kat" jon: Mholiseert den arbeid, zoo sprak Z.H. onze '^Se Kath. werkgevers toe. Tenslotte gaf Z. H. na Zijn even ontroerende schoone toespraak, aan allen van harte zegen. Alle deelnemers waren ten zeerste getroffen °r de beminnelijkheid, waarmede Z. II. P^ak. z. II. reikte aan ieder een medaille uit. e Ma de audiëntie hij Z. H. legde de delegatie 6b krans met de Itaiiaansche en Nederland- c 19 kleuren op het graf van den onbekenden BET MAASBODE-BEDRIJF BELANGSTELLING VOOR RECBTS EN LINKS REPLICEEREN DE TRAGIEK VAN HET PROTESTANTISME Na te Rotterdam in Jaarvergadering bijeen te zijn geweest, heeft een gezelschap van drie en twintig Bisschoppelijke inspecteurs van het Katholiek Onderwijs in het Bisdom Haarlem gisterenmiddag een bezoek gebracht aan De Maasbode. De Eerw. Heeren arriveerden precies te drie uur en werden door den directeur, den heer H. Kuijpers, den hoofdredacteur, Dr. J. Witlox, alsmede verschillende hooiden van afdeelingen, in ue receptiezaal ontvangen. Dr. Witlox heette mede namens den direc teur, de Eerw. Heeren van harte welkom op De Maasbode. Nadat een foto was gemaakt, heeft het ge zelschap het gebouw bezichtigd. Na een rondgang door de redactielokalen werden de verschillende rotatie-persen, die toen juist begonnen te draaien, bekeken. De buitengewone afmetingen, de technische volmaaktheid en schoonheid on de enorme ca paciteit van onze nieuwe machinerieën, lieten niet na bewondering te wekken. Daarna bezocht men de zetterijen en kreeg een indruk, van de ingenieuze, doch voor den leek wel eenigszins gecompliceerde wijze, waar op het geschreven woord via de zetmachine als looden regels in den vorm komt, die dan verder bewerkt wordt, totdat het halfronde stuk lood klaar is, dat op de rotatiepers het krantenpapier bedrukt. Zoo werd een weliswaar vluchtige doch niet temin overzichtelijke indruk verkregen van 't ontstaan van een groote krant. Na den rondgang kwamen de Eerw. Heeren weer in de receptie-zaal bijeen en werd de thee geserveerd. De ZeerEerw. Heer Rector J. Nolet, hoofd inspecteur, zegde den directeur en den hoofd redacteur dank voor de aangename, gulle ont vangst. Nadat men nog eenigen tijd was blijven na praten, was dit aangename bezoek geëindigd. EEN BELANGRIJK ONDERZOEK Gisterenmiddag werd in het Rijks-Serologisch Instituut der Utrechtsche Universiteit onder v orzitterschap van Dr. N. .Tosephus Jitta, voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad, een bijeenkomst gehouden van een aantal bui- tenlandscho geleerden (voornamelijk Duitschers en Franschen) die het Instituut van professor Aldershoff bezochten in verband met hun bui- tenlandsche reizen om zich op de hoogte te stellen van wetenschappelijke onderzoekingen in verschillende landen ten opzichte van het verband tusschen encephalitis en inenting. Het „U. D." meent te weten, dat professor Aldershoff in deze bijeenkomst een uitermate belangrijke mededeeling heeft gedaan met be trekking tót door hem verrichte onderzoekin gen. Deze mededeeling kwam hierop neer, dat professor Aldershoff, na behandeling van een groot aantal patiënten, meent tot resultaten te zijn gekomen, die er op wijzen, dat de oorzaak der encephalitis volstrekt niet alleen en uit sluitend gezocht moet worden in inenting, maar daarbij mede in het spel is een micro-organisme dat professor Aldershoff ontdekt heeft in de kelen van een groot aantal personen, die dan in geval van inenting vooral ontvankelijk wer den voor encephalitis. Met andere woorden de inentingsstof alléén veroorzaakt geen ence phalitis, maar vindt haar oorzaak in de aan wezigheid van dit micro-organisme. Niet-inge- ente personen bleken eveneens bacillendragers voor encephalitis te zijn. Ten einde zich nader te overtuigen van de door hem bij z'n onderzoek aangetroffen uit komsten heeft professor Aldershoff bij een aan tal apen do keel bestreken met de cultures van het organisme, dat hij vond in de kelen van de door hem onderzochte patiënten. Deze ape.n werden 11a deze keelbestrijking op de gewone wijze ingeënt als kinderen, waarna al de dieren aandoening van het centraal-zenuw-stelsel ver toonden. Voor dit oogenblik meende de hoogleeraar niet verder te mogen gaan dan deze mededeeling dat het door hem verrichte onderzoek en de daarmede verkregen uitkomsten een vinger wijzing kunnen zijn op den weg van het onder zoek, dat momenteel overal hangende is naar het verband tusschen het inentings-proces en de encephalitis. MGR. HEULEN NAAR ROME Voorbereiding van het Eucharistisch Congres Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Z.D.H. Mgr. Dr. Heylen, bisschop van Namen, is Woensdagnamiddag naar Rome vertrokken, om er de vergadering hij te wonen van het per manent comité der internationale Eucharisti sche congressen, ter voorbereiding van het congres van Carthago. TWEEDE KAMER ALs i)g NOVEMBERSTORM WOEDT...-: IJmulden's zeekant ligt verlaten, golven beuken 0e pder en grauw is de najaarslucht NEDERLAND EJL BELGIE Onze politiek te Genève Behalve onze verhouding ten opzichte van Duitschland, welke door de heeren Fleskens, Knottenbelt en Ch. v. d. Bilt werd besproken, was 't grootste deel van den Dinsdagavond gewijd aan de Belgische kwestie en de hou ding van de Nederlandsche delegatie in den Volkenbond, waarover minister Beelaerts nog al zure opmerkingen te hooren kreeg van de linkerzijde. De heer Vliegen is over de toekomst van den Volkenbond vrij optimistisch maar hij keurt d.e al te voorzichtige houding af van de Neder landsche delegatie te Genève ten opzichte van het bekende voorste! van Henderson inzake da aanpassing van hat Kellogg-pact in het Vol- keni^ondspact. Ook over Nederlands houding betreffende China's wenscben inzake afschaf fing van de ongelijke verdragen, was de socia listische afgevaardigde niet best te spreken. Verder riep da heer Vliegefi regeeringscle- mentie in voor politieke bannelingen uit Italië en, gewaarschuwd door den voorzitter, dat zijn tijd verstreken was, constateerde hij, dat de verhouding tot België verslechterd was; dat de Belgische regeering, die het volk achter zich heeft, over meer verweermiddelen baschikt dan men dacht en dat de blamage van een tusschen- komst van een derde moest worden voor komen. Ook de c.-h. heer Lovink dacht over de re sultaten van Genève niet zoo zwartgallig. De heer Fleskens bepleitte krachtig het goed recht van do Nederlanders. die. tijdens den oerlog in België, schade hbeben geleden. Veel sterker dan de nog gemoedelijke, Bra- bantsche afgevaardigde, drukte de liberale heer Knottenbelt zich uit. Hij achtte de houding van Duitschland, dat via den oorlog mede door Nederland financieel op den been was gehol pen, met alle recht en billijkheid in strijd. Inzake de Belgische kwestie achtte da heer Knottenbelt het van belang, dat tnen met het oog op de verwarring die in België blij- kens de rede van prof. Terlinden nog bij velen heerscht eerst van heide zijden eens spreekt over tundanienteele kwesties. Bovendien moe ten er Belgische compensaties staan tegenover hetgeen wij voor België doen. Maar aan de Nederlandsche rechten wil de heer Knottenbelt, die, mèt ir. Bongaerts ook is opgeschrikt door den bekenden brief van prof. Eysinga. niet zien getornd. De heer Ch. v. d. Bilt drong aan op wfcder- keerigheid van behandeling tusschen Duitsch land en Nederland inzake de arbeiders. Neder landers, die in Duitschland werken, hebben met veel meer offfcieele moeilijkheden te kam pen dan de talrijke Duitschers, die in Neder land bun brood verdienen. De heer Marchant luchtte zijn overkropt ge moed over de weinige activiteit, welke, naar zijn meening, de Nederlandsche delegatie of was het meer tegen den uitgestooten oud-partij genoot mr. Limburg on d-> Ine'»'.-» Vn|. kenbondsvergadering had betoond. De beer Wijnkoop stool de rij der spreker* en gutste, aan de hand van den radicalen ds. de Ligt, zijn zwartste pessimisme uit over den Volkenbond, Weer interessant college De- onderwijzer, die gistermiddag met een knapen- en meisjesschaar waarvan de oudste hoogstens viertien jaren telde, op de publieke tribune plaats nam, heeft het getroffen. Of de kinderen, huiverend van eerbied voor het parlement zullen zijn heengegaan, nadat zij het Russisch van den heer Wijnkoop hebben aan hoord, betwijfelen we. Maar wèl hebben zij het nut van talenkennis kunnen gewaar worden en den rijkdom van algemeene ontwikkeling, want naast Gladstone en Kuyper en Mac Donald werden achtereenvolgens Sint Thomas van Aquino, Goethe, Heine, Socrates, Voetius en last not least de H. Schrift geciteerd. Als de nieuwe regeering tot één ding aanlei ding heeft gegeven, dan wel tot de stellige zekerheid, 'dat niet een of ander secundair be grip maar godsdienstige beginselen de scheids lijn blijven vormen tusschen links en rechts. Het was de liberale heer Knottenbelt, die rondweg verklaarde, in het Evangelie geen nor men voor de staatkunde te kunnen vinden, noch een duidelijk antwoord op practische vra gen. Dat de godsdienstige eenheid niet met den Bijbel alléén is te vinden, dht weet elke Ka tholiek: er is gezag noodig, dat de letter, die niet spreekt, verklaart. Maar de zaak wordt toch wel anders als men practische vraagstuk ken aansnijdt, zelfs zulke schijnbaar-totaal-in differente als dat van den vrijhandel. Maar voor den heer Knottenbelt is dit on mogelijk: volgens hem stemt men op de A. R. partij omdat Colijn haar leidt; of de C. H. partij omdat „een zekere mate van christelijk heid tot den bon tonbehoort", en de rest dit zijn klaarblijkelijk de Katholieken stemt Katholiek om een beter bestaan! Het ban wer kelijk niet simpeler. Trouwens, al wat de rechtsche partijen voor goeds hebben, is liberaal. Zelfs dingen, die de A.R. partij al 50 jaar geleden, dwars tegen alle liberale opvattingen in, verkondigde. Hun fout is, dat zij te laat liberaal zijn geworden, zei de heer^Jolijn. En monseigneur, die een oogenblik glimlachend naar den liberalen spreker luister de, merkte droogjes op: „Zij zijn bekeerd; zij zijn veranderd als men hen hoort praten, prac- tisch is het wat anders". Waarschijnlijk dacht de katholieke leider aan zijn laatste bevindin gen te Genève! Het scherpst werd de liberale aanmatiging wel afgewezen door den leider der vrijz. dein., die met breeden armslag verklaarde: „lm Anfang war der Libelalismus" en toen, een wijle zuchtend, zweeg.... Nog eens heeft' de liberale leider verklaard, dat hij liever een kabinet „op breederen grond slag" zou hebben gezien, dat „grooter vertrou wen" zou hebben gehad bij „de natie". Indien het de liberalen zijn geweest, die met zulk een voorbeeldeloozen durf in de stukken de per sonen der nieuwe ministers hebben aangeval len, moet het ons van het hart, dat zij zich, in het aanschijn van de aangevallenen, wel zier beschroomd hebben getoond. De heer Vliegen keerde zich weer tegen de katholieken. „U voelt zich in de duisternis lek ker", durfde hij toevoegen aan de katholieken en de Kerk verwijten, dat deze de soeialjstiseh- geworden arbeiders van zich had verdreven. Dat iemand, behoorend tot die socialisten, die al lang van hun geloof waren afgevallen vóór de bekende bepalingen der bisschoppen van kracht werden, dit durft beweren, is wel ver bazend sterk. En dat een partij, wier leden den weg baan den voor een dictatuur in Rusland, Polen, Italië en Mexico en wier optreden het vormen van burgerwachten in meer dan één land noo dig maakte, den Katholieken „terreur" durft aanwrijven, getuigt al van niet minder durf. Dr. Moller had gewezen op den schandaligen laster over de vrouwen te Oirschot in het of ficieel orgaan der S.D.A.P., daartegen komt de heer Vliegen met een citaat uit.... de Ros kam, dateerend uit.... 1922. Even later kwam de heer Colijn een citaat overleggen uit de „Proletarische Vrouw" waarin geschreven stond dat Colijn „tot alles in staat was". Het is niet onmogelijk, dat dr. Moller den heer Vliegen morgen nog van antwoord dient. Maar men moet ook overtuigd willen zijn en wanneer wij den heer Vliegen met gemaakte verwondering hooren vragen, wat er met hu welijk en onzedelijkheid en gezag aan de hand is; wanneer hij als ontzaglijk nieuws vertelt, dat, volgens katholieke opvatting, lijkverbran ding alléén maar een kerkelijk verbod is; als hij, 'tegen alle evidentie in, volhoudt, dat er geen wezenlijk verschil bestaat tusschen de Labour Partij en het vastelandsch socialisme en dat de eerste den klassenstrijd verwerpt omdat zij er geen goed Engelsch woord voor vinden kan: als ons eindelijk wordt verteld, dat volgens Kuyper het Christendom bijna niets te maken heeft met de politiek en dat, volgens dr. de Visser, Christelijke Staatkunde eigenlijk onmogelijk is, dan begint men toch werkelijk aan de mogelijkheid van vruchtbare gedachten wisseling te twijfelen. Zooals wij ook perplex staan over den moed van den heer Vliegen, die klaagt over verre gaande versplintering van ons volk, terwijl juist in zijn partij de afscheiding van de partij genoten op schier elk gebied, met den dag sterker wordt. Men moet willen begrijpen: toen de heer Colijn er bijv. de aandacht op vestigde, dat boeken als van Lindsey hun verwoestende werking vrij konden uitoefenen, vroeg de heei Vliegen zeer verbaasd: „Is dat hier aan do 01 de?" Waarop de a.-r. leider scherp ant woordde: „Ja, want als wij komen met .pogin gen tot verbod, dan verzet gij u daartegen met een beroep op de vrijheid". Indien het den socialisten ernst is met hun pogen, ooit samen te regeeren met de katho lieken, zullen zij waarlijk andere wegen moe ten inslaan. Wat hebben de katholieken aan allerlei schoone woorden, waarin beweerd wórdt, dat men niet tegen den godsdienst 1b terwijl slag op slag het tegenovergestelde blijkt? Wat hebben zij aan amendementen eu moties als de heer ter Laan voorstelt, wanneer de regeering aanneming ervan absoluut on mogelijk verklaart? De heer van Vuuren wees er den heer ter Laan op, dat bij een vorig amendement de katholieken 9 tou zouden heb ben verspeeld als zij de socialistische leiding hadden gevolgd. Nil komt de heer ter Laan met een nieuwe motie in»** da beaiening van de salarissen van het rijkspersoneel. Na tuurlijk is het de bedoeling de katholieke fractie uiteen te rijten. Schieten de ambte naren daar iets mee op? Hebben zij iets aan een amendement, dat zeker zal worden ver worpen? De katholieken zullen beter doen hun eigen weg te gaan. Bereiken zij iets in samen werking met de S.D.A.P., dan is de methode van de IaatsTé toch, alle eer voor zich op te eischen. Beter 13 dan, dat de katholieken, in dien zij momenteel niet alles kunnen krijgen wat zij wenschen, wachten op elke gelegen heid, waar partieele verbeteringen te ver krijgen zijn. De liberale heer Knottenbelt verweet aan dc katholieken, dat zij geen vaste financieele politiek volgden, daar zij het niet steeds over alle onderdeelen eens zijn. Veeg maar over uw eigen deur, repliceerde de heer van Vuuren handig, en bedenk, hoe ver de meeningen in uw fractie uiteen liepen over kwesties als staatspensioen en belasting van Nederlanders In het buitenland. De heer Marchant was vanmiddag weer goed op dreef alscriticus. Hij maakte Minis ter de Geer zóó boos, dat deze eenige keeren vrij verbeten interrumpeerde. De vrijz-dem. leider blijft ontkennen, dat het kabinet extra parlementair is en dat de rechtsche fracties er niet verantwoordelijk voor zijn. Maar, hij kan al loochenen, dat voorafgaand overleg een essentiale is van een parlementair kabinet, alle spitsvondigheden nemen toch deze waar heid niet weg, dat de rechtsche fracties, die met geen woord geraadpleegd zijn over de vorming van een kabinet, daar toch ook geen grein verantwoordelijkheid voor kunnen diagen. Dat de c.-h. partij de verantwoordelijkheid moet dragen voor den huldigen toestand, ont kende de heer Marchant niet. In tegenstelling met de stoere a.-r. partij, deed de houding van de c.-h. fractie tegenover de katholieken hem denken aan het leuke vers: Blamier mich nicht mein sehönes Kind Und küsz mich nicht unter den Linden; Wenn wir nachher zusammen sind, Wird sich schon alles finden. De Kamer lachte hartelijk om de kostelijke vondst. Maar de rechterzijde zal zich déze waarheid van den heer Wijnkoop nopens .dezen met de verraderlijke soc.-dem. heulen- den burgerlijken politicus" herinneren, dat .relletjes aanblazen" zijn fort is. De heer Wijnkoop tierde voor vrijwel leege banken: de Kamer liep weer vol, om den heer Colijn te beluisteren, die verklaarde, dat hij van de daden van het kabinet den steun van zijn fractie zou laten afhangen en er aan herinnerde, dat een onderhandelingstarief niet tegen „den géést van Genève was", maar dat men er nóch te veel heil nóch te veel onheil van moest verwachten. In ademlooze stilte nam daarop „de man met den geuzenkop", zooals de Utrechtsche hoogleeraar in de godgeleerdheid werd aan geduid door wijlen dr. Kuyper, het woord om ds. Kersten (die weer afwezig was en onvind baar bleek) de ooren te wasschen. Met een beroep op de historie, den Bijbel en Voetius, een der gereformeerde vaderen, be toogde prof. Vlsscher, dat ds. Kersten onjuist oordeelde over Rome. Hij betreurde, dat de leider der Staatkundig-gereformeerden de poli tieke kracht der Protestanten nog meer ver- bi okkelde door zijn anti-grondwettelijke houding. Heel de tragiek van het Protestantisme werd eigenlijk geteekend in dit woord van den heer Vissclier, dat het, althans politiek, „één moet en één zou kunnen zijn". Merkwaardig was echter wel, dat deze hoog leeraar verklaarde, dat „de verdeeldheid lnhae- rent is aan het Protestantisme"; dat „verdeeld heid behoort tot het wezen van het Protestan tisme"; dat deze „individualistische diffe rentiatie, die het leven voortbrengt", „de bron van kracht en zwakheid van "het Protestan tisme" is. De Kamer was zeer aandachtig: dozijnen Katholieken 'zaten met verbazing te luisteren naar het professoraal betoog en dachten er het hunne van. Als het in hun aard lag met teksten te werken, hadden zij den hoogleeraar misschien kunnen herinneren aan Matt. 12 26 en Joh. 17 20. Maar het parlement is geen theologische kampplaats. Zelfs geen plaats om historie te leeren: anders had misschien opgemerkt kun nen worden, dat er geen schijn of schaduw van een aanleiding bestond, dat de katholieken in de dagen der Calvinistische overheerschlng verdrukt konden worden omdat zij „staats gevaarlijk" waren. Maar het college was tóch iuteressant en het trok veel meer aandacht dan de „practische" opmerkingen van de heeren ter Laan en Bierema. Zij spraken zoo goed als ln een ver laten huis en klopten waarschijnlijk oolf aan een doovemansdeur bij den Minister. AAN EENIGE HONDERDEN ARBEIDI.RS IS TEGEN MAANDAG ONTSLAG AANGEZEGD De geruchten toch waar gebleken! De aangekondigde ontslagen bij de Philips- fabrieken te Eindhoven zijn begonnen. Gedu rende enkele weken reeds doken er geruchten op. dat velen zouden zijn ontslagen. Thans ver neemt de „Morgen" uit goede bron, dat Maan dag aan eenige honderden personen ontslag is aangezegd. Een drie-minufen-bijeenkomst Drie minuten over half 9 werd Dinsdag avond de vergadering geopend: zes min. over half 9 gesloten. Van deze drie mtnuten-bijeen- kemst valt niets anders te melden, dan dat zij do vraag doen-, rijzen cul bono? De vergadering Woensdagochtend werd ge opend 3 minuten over elf en ging 10 m.nuten over elf uiteen. Alle, op de agenda prijkende wetsontwer pen werden zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, IX. Over geesten gesproken en over Sir Arthur Conan Doyle. Die mijnheer heeft het over een spritls- tische iitting, gehouden in de buurt van Ge nua. ln Italië. Nu ligt het voor de hand, dal een geest in die buurt het wel eens over, den Paus zal hebbeen. Hoe kan het anders En ja, daar kwam een geest aan het woord- die Venetiaansch accent liet hooren. Wie kan dat wezen? Wel wie anders dan de Paus uit die streek: Pius X zaliger. Waf kwam die geest daar doen? Wel aan den mijnheer die daar bezig was, zggen, dal hij een geivichtige opdracht had voor den regeerenden Paus. Welke boodschap? Deze: dat de Kerk toch moet zorgen om de spiri tistische beweging in de Kerk op te nemen, en de gelegenheid niet le laten voorbijgaan, zulke gegevens over de andere wereld te krijgen Niet fijn bedacht? Toch een aardige attentie: dat is de eenige weg voor de spiritistische beweging om het een beetje vol te houden. Maar als de Kerk het niet doet? En als de Kerk eens zegt: wel, Pius X weet wel beter om trent die kwestie, die weet hoe ver en hoe lang de Katholieke Kerk al voor is in die punten. Die wist al lang alles van die spiritistische beweging af. Ze kan hare ze kqrheid van Godswege toch niet weggooien voor zoon uitdenksel van sommige men- schen. Inderdaad, als men dat Pius X eens bij zijn leven was komen vertellen! We wisten u el dat er spotgeesten beston den, maar dat die er ook aan den anderen kant waren, is nieuws-voor ons. ..Een Engelsch blad, waaraan we dit ont- leenen, noemt het in Engelsch accenton zin. Dat doen wij natuurlijk niet, we heb ben inderdaad meelijden met zulke tobbers ',De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen" Paus Pins XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den 3 Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. v Vorig bedrag 27 Schaalcollecte in de kerk van de H. Bonaventura te Woerden (Z.-H.) Studenten van het Gymnasium der E.E. Kruisheeren te Uden J. G. D., Moergestel L. M. Vlaardtngen H. v. B. Sittard, ter eere van den H. Gerardus Majella Ter gelegenheid van een zilveren bruiloft te Hlllegom Wed. B. Rotterdam, ter eere van de H. Theresia T. K. Rotterdam, ter eere van de H. Rosalia, voor de bekeering der afgedwaalden in haar Parochie 381.32 77.70 45.— 5.— 1.— 2.50 5.— 1.— li- Totaal 27.519.52 ONGEVEER TWEEHONDERD SLACHTOFFERS Waartoe machtswellust kan leiden <u. De „Volkskrant" schrijft: Op 26 en 27 Juli, dus een der eerste dagen van de socialistische herrie te Maastricht, riep de burgemeester den stakingsleider Pie- ters bij zich om hem tot een gezonde gedrags lijn te brengen. Dit hielp natuurlijk niets want hij was toen zoo over stuur en leefde in een overwinningsroes dat hij niemand meer zag staan. In het Volk was toen te lezen, dat ze het pogen van den burgemeester met een breed gebaar hadden afgewezen. Het verder verloop kennen onze lezers. De socialisten raakten vast, de stakers werden stakkers. Begin October sloegen ze een fiasco te Luik waarover alle socialistische bladen tot den dag van heden een diep stilzwijgen bewaren. Op 16 en 17 October haalden ze nog wat doo- den en gewonden et bij. Na den burgemeester eerst te hebben mis kend, later belasterd, hebben ze, naar wij ver nemen, zich Vrijdag S November weer tot hem gewend. Paris en Muller zijn naar Canossa gegaan. Hun slachtoffers waren voor eiken prijs te krijgen; ze hadden geen eischen meer, vroegen zelfs niet meer erkenning van hun organisatie. Waar ze, trots het feit, dat de staking al lang verloopen is, week aan week bleven schrij ven „dat de staking er goed voor staat" wilden zij nu tot eiken prijs capituleeren, als ze hun sta(k)kers maar weer aan het werk kregen. De burgemeester heeft zich met de directie in verbinding gesteld, welke mededeelde, dat ér al meer dan 290 arbeiders werkten en zij nog ten hoogste 50 noodig had. Uit de nog stakende personen wilde zij nemen wie haar beliefde. Het is wel een drama. Eerst wilden zij geen oplossing toen de Ka tholieke bond alles had opgelost en de 6 ona slagenen mee terug aan het werk konden komen. Nu hebben ze van deze staking 150 A 200 stakkers gemaakt en hebben zij den dood van 2 personen op hun geweten. En dat allemaal uit machts-wellnat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5