m SE I De lange rok en de deftige sleep Si «m ÈkWt <v 'M' PAGlNAj NEDERLAND EN BELGIE. I It! It, MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 RIJKSBEGR00T1NG 1930 TWEEDE BLAD. DE KATH. JONGE WERKGEVERS UIT HET GRAFISCH BEDRIJF ONRECHTMATIGE DADEN VAN DE GERECHTELIJKE MACHT ,JE MOET ER EEN FIGUUR VOOR HEBBEN' Hn£ - f. I Binnenlandsche Zaken en Landbouw NOTA VAN WIJZIGINGEN Tegelijk met de memorie van antwoord in- zake hoofdstuk V der Rijksbegrootlng 1930 (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) is een nota van wijzigingen verschenen, waaraan het .volgende is ontleend. De post voor de Centrale Filmkeuring wordt met 3000 verminderd. De secretaris van de centrale commissie voor de keuring van films ls ml. benoemd in een andere betrekking en in overweging is daar de werkzaamheden niet van dien aard zijn, dat zij een volle dagtaak vormen op een andere wijze in de vacature te voorzien, welke minder kosten zal vorderen. Serum voor mond- en klauwzeer- bestrjjding Tot 1 September j.l. was het bij de Rijks- serumrinrichting gebruikelijk, de begrooting te belasten met het bedrag van aankoop der voor de bereiding van mond- en klauwzeer- serum benoodigde varkens, terwijl bij verkoop dier varkens de middelen voor de opbrengst werden goedgeschreven. Aangezien de leveran cier van de varkens ook weder de afnemer en de practijk feitelijk hierop neerkomt, dat deze leverancier een vergoeding ontvangt voor de ingebruikgeving, is in overweging met den minister van Financiën en de Alg. Rekenka mer besloten, slechts de kosten van de inge bruikgeving ten laste van de begrooting te brengen. De nieuwe regeling laat een vermin- daring van het artikel toe met f 112.000. MEMORIE VAN ANTWOORD Verschenen is de Memorie van Antwoord over het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1930. Ten aanzien van de vereeniging van gemeen ten verklaart de Minister, dat in de omstan digheid, dat nog vele gemeenten door haar gering inwonertal op sociaal en cultureel ge bied bij grooteTe gemeenten achterstaan geen voldoende grond ligt om tegen den wil dier inwoners aan het zelfstandig bestaan der ge meenten een einde te maken. Aangaande de benoeming van burgemeesters kan de Minister niet als algemeene regel aan vaarden, dat geen personen tot burgemeester zullen worden benoemd, die een bedrijf uit oefenen. Bij het beoordeelen van de stelling, dat teveel Roomsch-Katholieken tot burgemees ter worden benoemd, wijst de Minister erop, dat terwijl de Roomsch-Katholieken ruim een derde van de bevolking uitmaken, het aantal Roomsch-Katholieke burgemeesters ongeveer dezelfde verhouding vertoont. Den eisch te stellen, dat slechts in gemeenten met een Roomsch-Katholieke meerderheid een Roomsch- Katholiek tot burgemeester zou worden be noemd, ware onbillijk, indien men dezen zelf den maatregel niet aannam ten aanzien van de andere politieke partijen. Van een wijziging in de opvattingen omtrent den stemplicht in dien zin, dat er aanleiding zou bestaan om over te gaan tot afschaffing van dezen dwang is den Minister niets bekend. Althans onder vigueur van het huidige kies stelsel moet de zgn. stemplicht behouden blijven. Medewerking tot afschaffing van het vrou wenkiesrecht Is van de Regeering niet te ver wachten. De verhooging van de posten voor de vrij willige burgerwachten en den bijzonderen vrij- willigen landstorm is slechts matig te noemeu; de verhooging van den post voor de burger wachten moet strekken om deze meer in de gelegenheid te stellen tot oefenen. De invoering van het persoonskaartenstelsel zal niet, zooals de commissie voor de bevol kingsboekhouding heeft voorgesteld, tegelijk met de volkstelling 1931, maar op een later tijdstip plaats hebben. Het ligt in het aanvan kelijk voornemen van den Minister te bevorde ren, dat dit tijdstip zal zijn 1 Januari 1933. Het verhuisbiljet in zijn tegenwoordigen vorm zal bij het nieuwe stelsel niet worden ge handhaafd. De Minister meent, dat de samenstelling, de centrale commissie voor de keuring van films haar allerminst gemakkelijke taak op de juiste wijze vervult. De samenstelling der commissie geeft trouwens alle waarborgen, dat aan rede lijke verlangens ten volle kan worden voldaan. Zij verricht haar taak met groote omzichtig heid. Het ligt in het voornemen van den Minister te bevorderen, dat binnenkort een ontwerp van wet tot het houden voor éénmaal van een 6e- drijfstelling in 1930 wordt ingediend. Het blindenvraagstuk Is in onderzoek bij de staatscommissie inzake onvolwaardige ar beidskrachten. De oplossing van het roerkloosheidsvraagstuk zal, meent de Minister, niet gevonden kunnen worden in het uitvoeren van groote werken nabij elke plaats, waar werkloosheid voorkomt. Met groote nauwgezetheid moet worden zorg gedragen, dat hetgeen de overheid op dit ge bied doét, eensdeels niet belemmerend werkt op de ontplooiing van het vrije bedrijf en an derdeels den prikkel tot het zoeken van werk buiten de werkverschaffing niet wegneemt. De arbeidsvoorwaarden moeten dan ook met deze opvatting in overeenstemming zijn. Tewerk stelling van werkloozen op vrij verren afstand van hun woning is niet te ontgaan. Het ligt in het voornemen van den Minister om op den weg, door zijn ambtsvoorganger in geslagen, verder te gaan. Welke objecten in de toekomst als werkverschaffing zullen worden aangevat, is thans nog niet te zeggen. Aan de bevordering van de vestiging van nieuwe ondernemingen kan van de zijde van den Mi nister bezwaarlijk veel worden gedaan. Voor zoover het in zijn vermogen ligt, is hij be reid eventueele moeilijkheden uit den weg te ruimen. Worden der Regeering aannemelijke plannen tot binnenlandsche kolonisatie voorge legd, dan zal zij de uitvoering daarvan gaarne bevorderen. De Instelling van een landbouwraad is door *s ministers ambtsvoorganger ernstig overwo gen. Hij heeft dit denkbeeld laten varen na het advies der landbouworganisaties te hebben ingewonnen. Inzake het verkrijgen van een goed overzicht van de landbouwbedrijfsresultaten is overleg gaan-de met de ver. Landbouwboekhouden. Omtrent vrijstelling van den leerplicht voor het zevende leerjaar der lagere school voor het bezoeken van de eerste klasse eener lagere land- of tuinbouwschool zal de minister nog overleg plegen met zijn ambtgenoot van onderwijs. Het onderbrengen van de kleine boeren onder de landarbeiderswet stuit op groote bezwaren. Zoo noodig zal de minister echter bevorderen een onderzoek naar het vraagstuk van grond- Terstrekking aan kleine boeren. De minister kan de opvatting van de leden, die een directeur-generaal van den landbouw onmisbaar achten, niet d»elTn. De minister is bereid t bedrag De- iikbaar te stellen voor cultiveering van den ANTWERPEN EN ZIJN RIJNVERBINDING EEN DER SCHEYENINGSCHE VI SBC HERSWONINGEN, die bij de saneering zullen verdwijnen; dat perceeltje was trouwens reeds onbewoonbaar verklaard In verband met de overbevissehing der Noord zee, zijn ook hier te lande proeven genomen met trawlnetten die de jonge visch sparen. De resultaten zullen worden gepubliceerd. Voor de eerstvolgende jaren mag een verbete ring van de zalmvangsten worden verwacht. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen VOORLOOPIG VERSLAG Vele leden hadden het optreden van den tegenwoordigen bewindsman met verwonde ring gezien. Zij meenden, dat zijn bemoeienis op onderwijsgebied zich tot dusver beperkte tot het lager onderwijs en dan nog hoofdzake lijk tot de financieele verhouding van het bij zonder onderwijs tot Rijk en gemeenten. Zij vragen zich af, of ten aanzien van de overige gebieden van het onderwijs, waar toch ook zoovele belangrijke vraagstukken dringend om oplossing vragen, de minister wel over een zoodanig bezonken oordeel en zoodanige erva ring zou beschikken, als voor een vruchtbaren legislatieven arbeid en het voeren van een juist beleid noodig werden geacht. Ten op zichte van de kunst kon men ia dezen minister moeilijk een leidsman zien, daar niet bekend is, dat dit deel van zijn taak tot dusver zijn bijzon dere aandacht heeft gehad. Vele andere leden oordeelden de bovenstaan de beschouwingen voorbarig. Men betreurde vrij algemeen, dat omtrent 's ministers plannen nog weinig wa3 bekend geworden. Gevraagd werd naar de plannen van den minister ten aanzien van het bij de Kamer aanhangige ontwerp tot regeling van het voor bereidend hooger en algemeen vormende mid delbaar onderwijs. Zeer vele leden drongen ook aan op een wet telijke regeling van het bewaarschoolonder- wijs. Vele leden zagen met groote bezorgdheid de voortdurende aanmerkelijke stijging der uit gaven op dit begrotingshoofdstuk. Andermaal werd door sommige leden ge klaagd over de vaak droevige resultaten van het Lager onderwijs. Door verscheidene leden werd de klacht ge uit, dat in ons onderwijsstelsel aan het onder wijs zelf fe weinig vrijheid van beweging wordt gelaten. Verscheidene leden merkten op, dat waar het aantal inrichtingen van voortgezet onderwijs zich steeds meer uitbreidt en differentieert, in toenemende mate ook de noodzakelijkheid klemt om er op toe te zien, dat niet, onafhan kelijk van elkaar, onderwijsinrichtingen gaan verrijzen, waaraan uit een onderwijsoogpunt geen behoefte bestaat. Ten aanzien van het 'oortgezet onderwijs kan in menige gemeente van een chaos worden gesproken. Voorts meenden deze leden op deze begroo ting een neiging tot personeelsuitbreiding waar te nemen, waardoor aanmerkelijke verhooging van uitgaven wordt veroorzaakt. Over de gron den van verschillende personeelsuitgaven wordt geen licht ontstoken. Verscheidene leden drongen aan op oplos sing der spellingskwestie, die in een zeer be denkelijk stadium is gekomen. Gevraagd werd naar het oordeel van den Mi nister inzake de toepassing der radio voor het onderwijs. Vele leden oordeelden een herziening der Hooger Onderwijswet urgent. De onlangs ge publiceerde rapporten van den Onderwijsraad wijzen in dezelfde richting. Van verschillende zijden werd geklaagd over de misbruiken, die in 1929 weder bij het groen- loopen hadden plaats gevonden; in het bij zonder werden genoemd ernstige mishandeling te Leiden, en de opvoering van een liederlijk stuk in het zgn. Groenentheater te Delft. Ge vraagd werd of de Minister bereid is curato ren te verzoeken een onderzoek naar den groen tijd in te stellen. Sommigen drongen aan op krachtig ingrijpen der regeering, zoo noodig door te bevorderen de verwijdering van dege nen, die hier schuldig zijn, en op maatregelen, om aan deze onwaardige handelingen voorgoed een einde te maken. Sommige leden bepleitten een verbetering van de bezoldiging der hoogleeraren. Opnieuw werd aangedrongen op de vestiging van een leerstoel in de homoeopathie. Door verscheidene leden werd met aandrang bepleit, de omschrijving van dit artikel „Sutv sidle aan de Nederlandsche Handelshooge- school" te wijzigen in „Subsidie aan bijzondere handelshoogescholen", evenals b.v. bij hoogere burgerscholen en lycea geschiedt. Het stand punt, dat de Kamer ten vorigen jare bij ver rassing ten aanzien van de R. K. Handelshoo- geschool te Tilburg innam, mag niet gehand haafd worden. Op krachtige bevordering van het Nijver heidsonderwijs werrl door zeer vele leden aangedrongen. Sommige leden constateerden, dat meer en meer het Juiste beginsel der Lager Onderwijs wet 1920 doorwerkt, dat iedere groep der be volking haar eigen scholen heeft. Zelfs de sociaal-democraten beginnen thans in Lim burg, onder goedkeuring vau het partijbestuur en met medewerking van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, eigen scholen op te richten, yele leden spraken als hun oordeel uit; dat de herziening van de salarisregeling der on derwijzers, die in 1928 tot stand gekomen is, geheel onvoldoende moet worden genoemd; zij drongen dan ook krachtig aan op het tot stand komen eener afdoende salarisregeling, die aan de gerechtvaardigde eischen tegemoet komt. Zeer vele leden drongen aan op uitbreiding van het buitengewoon lager onderwijs. Waterstaat MEMORIE YAN ANTWOORD Aan de Memorie van Antwoord wordt het vol gende ontleend: De vraag, of een Rijksbijdrage moet worden verleend aan de verschillende polders en wa terschappen, die groote kosten hebben, moeten maken in verband met den watersnood van 1925/26, vormt een voorwerp van overleg tus- schen den minister en zijn ambtgenoot van Financiën. De minister acht het voorshands niet aange wezen dat wordt bevorderd het beschikbaar stellen van gelden voor het verleenen van bij dragen voor den afkoop van tollen voor zoover voor dien afkoop niet uit het wegenfonds kan worden bijgedragen. De directie der Ned. Spoorwegen acht den tijd nog niet gekomen om andermaal tot een alge meene verlaging van de tarieven over te gaan. Voor aandrang van Regeeringszijde in die rich ting bestaat voorshands geen aanleiding. In dit jaar zijn 3300 nieuwe goederenwagens besteld, waarvan 2500 bij Werkspoor en 1800 in Duitschland. Met het maken van een tweeden uitgang voor het station Rotterdam D.P. zal weldra woe den begonnen. Bouw van een nieuw station te Feijenoord wordt voorsalsnog niet noodig ge acht. Niet te ontkennen valt, dat de pensioenrege ling van de mijnarbeiders verbetering behoeft. Defensie Nieuw ontwerp van Belgische zijde? Onze Antwerpsche correspondent meldt d.d. 15 dezer: Zijn wij goed ingelicht, dan zijn de orga nismen, die de laatste maanden de heele cam pagne van de Antwerpsche Rijnverbinding heb ben gevoerd, druk bezig een nieuw ontwerp van kanaal-verbinding op te stellen, dat wellicht aan beide zijde bevrediging zou kunnen geven. Voor enkele dagen berichtte een Antwerpsch blad, dat een groep van onmiddellijk betrok kenen bij de binnenvaart, voorgelicht door des kundigen, het plan had opgevat, een nieuw ont werp gereed te maken. Dit initiatief is, naar wij vernemen, voortgesproten uit de bekende waterreis der Belgische socialistische parle mentariërs naar Dordrecht. Hoe dit voorstel er uit zal zien? Een der deskundigen heeft daaromtrent in de „Volksgazet" reeds het een en ander mede gedeeld. Na uiteengezet te hebben dat de Bel gen liet plan Konijnenburg, om zijn ingang en uitgang, niet kunnen aanvaarden, zegt schrijver: „wil ik nu ook eens gewagen van een intermediair voorstel, dat nog veel beter is dan dat van den heer Van Konijnenburg?" Ziehier: Van Bath uit in Oostelijke richting naar Hin- kelenoord (onder Woensdrecht), alwaar een zijtak uitgaande van de Kruisschans het hoofd kanaal zou komen verbinden. Dan, in Noorde lijke richting langs WoensdrechtHeerle over de rivier Dintel om uit te monden even ten Oosten van Willemstad. De afstand Antwer penDordtsche Kil bedraagt volgens dit ont werp 63i/2 k.M. Volgens het plan-Konijnenburg wordt die af stand 76 K.M.; het is toch niet duidelijk, al dus de Belgische deskundigen, dat men in Ne derland het zoo ver zou drijven, om, ter wille van 12 y2 K.M. millioenen te besteden aan een dam in de Schelde en de normaliseering van het Hellegat, welke werken noodig zijn bij een eventueele uitvoering van het ontwerp-Konij- nenburg. Maar het Belgisch plan, zoo besluit de expert der Antwerpsche betrokkenen, kan echter al leen in aanmerking genomen wórden, wanneer men tegen Bath, aan de Oostzijde van Ballast- plaat, over den Appelzak, een vaarwater voor de binnenvaart maakt. Een dam is daarvoor niet noodig. Op zulke wijze zouden de weinige schepen, die van de Scheldevaarwaters gebruik wenschen te maken, slechts tegenover Sant- vliet in het groote vaarwater komen. Geen andere oplossing is mogelijk dan Moer dijk-kanaal of Antwerpen Bath (met sluis)— Hollandsch Diep." Tot zoover de Antwerpsche deskundige. Wat er van zij: uit dit alles blijkt toch, dat de betrokken Belgische kringen bezig zijn een intermediair voorstel te zoeken en dat kan reeds een flinke stap in de goede richting zijn. VOORLOOPIG VERSLAG Verschenen is het Voorloopig Verslag over de Defensiebegrooting 1930. Verscheidene leden gaven uiting aan hun te leurstelling over het feit, dat hier te lande nog niet het minste uitzicht op een vermindering van bewapening van eenige betcekenis bestaat. Verscheidene leden verzochten te mogen wor den ingelicht omtrent de vereenvoudiging en bezuinigingen, waartoe de samenvoeging van de militaire departementen heeft geleid Enkele leden stelden de vraag of de minis ter thans het tijdstip niet gekomen acht om de afd.Loodswe.sen om te zetten in een staatsbe drijf. Een algeheele herziening van de militaire bezoldigingsregeling werd door sommige leden gewenscht. geacht. Geklaagd werd over de weinig tegemoetko mende wijze, waarop de militaire wachtgelders over 't algemeen worden behandeld. Gevraagd werd verbetering van de positie der arbeiders op arbeidscontracten. Gevraagd werd naar maatregelen ten aanzieh van de oud-gepensionneerden. Sommige leden zouden gaarne zien, dat de minister zijn medewerking verleende tot heit opheffen van gewapende korpsen buiten het leger. Gevraagd werd naar het Btandpunt van den minister ten opzichte van den aanmaak van munitie door particulieren. Verscheidene leden achtten den vlootaanbouw absoluut onvoldoende. Sommige leden stelden de vraag of het in 's ministers voornemen ligt, aan de Kamer voorstellen te doen betreffende den aanbouw van een derden kruiser. Eenige leden merkten nog op, dat ook de moeilijkhe den, welke onlangs te Curasao hebben plaats gegrepen erop wijzen, dat men over een vol doend aantal groote schepen moet kunnen be schikken. Gevraagd werd of deze minister de meening van zijn ambtsvoorganger betreffende de werf te Hellevoetshiis onderschrijft. Noode hadden sommige leden op deze ba- grooting een post gemist ten behoeve van de Marinierskazerne te Rotterdam, welke drili- gend verbetering behoeft. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de positie van het personeel der marechaussée in vele opzichten verbetering be hoeft. NEDERLANDSCH COLLEGE TE PARIJS Eerste steenlegging. Zaterdagmiddag ls ouder groote belangstel ling te Parijs de eerste steen gelegd voor het Nederlandsche College in de universiteitswijk. Aanwezig waren de Nederlandsche gezant Jhr. dr. J. Loudon, de Fransche minister van Onder wijs Marraud en de minister van Openbare Werken Pernot. Nadat Jhr. Loudon het woord gesproken had voerde de heer Labouc.here, de vice-president van liet Comité van actie net woord, waarna de minister van Onderwijs Marraud wees op de toenadering van beide vol ken, niet het minst door de studenten, die ie Parijs zullen komen studeer en. HET VERBLIJF TE ROME Men schrijft ons nog: Onder deskundige leiding heeft de delegatie der Kath. Jonge Werkgeversvereeniging te Rome een klein gedeelte der bezienswaardig heden bezichtigd. Dinsdagavond ontving zooals gemeld mgr. Eras da beeren in zijn apparte menten. Woensdagmorgen werd een bezoek ge bracht aan het terrein, waar men bezig is het nieuwe Hollandsche Priester-College te bouwen. Mgr. Eras leidde de bezoekers rond. Woensdagavond werd de delegatie door Z. E. Benito Mussolini in audiëntie ontvangen. De heeren werden door H. M. gezant te Rome aan den minister-president voorgesteld. De heer Rademaker sprak Z. E. in de Fran sche taal toe, waarna de Duce in een even hartelijke als geestdriftige toespraak de delega tie zijn dank bracht voor haar bezoek. Daar het aanbieden van een geschenk niet kon plaats hebben, dit in overeensteming met de wenschen van den Duce, overhandigde de heer Rade- maker Z. E. een groote doos bonbons, gefabri ceerd door de firma Frank Rademaker, be stemd voor mevrouw Mussolini. Deze attentie werd door den Duce op hoogen prijs gesteld. Na de audiëntie vertrok de delegatie naar Turijn. HET PENSIOENFONDS Wanbetaling en royement Eenigen tijd geleden is tusschen de organi saties van drukkerspatroons en die der typo grafen een overeenkomt betreffende de stich ting van een pensioenfonds tot stand gekomen. Met ingang, van 9 November j.l. trad deze regeling in werking en zoo moesten Zaterdag j.l. voor de eerste maal de bijdragen worden gestort, hetgeen echter door een aantal typo grafen is geweigerd. Deze kwestie kan een ernstig karakter krij gen, doordat het hier een verplicht pensioen fonds geldt. Wanbetalers, worden na meer dan vier weken schuld geroyeerd, niet alleen uit het pensioenfonds maar ook uit hun organisa tie. Aangezien in het typografisch bedrijf het verplichte lidmaatschap bestaat, zullen dus georganiseerde patroons over vier weken de geroyeerde typografen moeten ontslaan. Men verwacht echter dat het aantal weigeraars over vier weken zal blijken slechts gering te zijn. Aansprakelijkheid van den Staat Door den rechter-commissaris in strafzaken was huiszoeking gedaan en goed in beslag genomen krachtens een beschikking van de rechtbank, die later bleek niet gedagteekend te zijn. De firma, bij wie dit was gebeurd sprak den Staat tot schadevergoeding aan, doch werd in haar vordering door de recht bank te 's Gravenhage niet ontvankelijk ver klaard. Zij overwoog, dat het verzuim van de bij artikel 22 W. van Strafvordering op tc-ekening wel grond oplevert om de beschik king nietig te verklaren, doch niet om, vóórdat die nietigheid is uitgesproken, de beschikking als niet bestaande aan te merken. Waar de inbeslagneming derhalve geschiedde voordat de nietigheid der beschikking was vastgesteld, geschiedde zij niet zonder, doch met het nog bestaand verlof. Reeds op dezen grond en in liet midden latende of op handelingen van de rechterlijke macht als de onderhavige de bepalingen van het burgerlijk recht omtrent s: hadevergoeding wegens onrechtmatige daad toepasselijkzijn, en of de staat daarvoor aan sprakelijk is, werd eischeres In haar vordering niet-ontyankelijk verklaard* HET DECREET VAN DE MODE De Prins van Wales is een grappenmaker. Toen hij dezer dagen te Bradford, den hoofd zetel van de Engelsche wolinclustrie, een nieuwe afdeeling van de Kamer van Koophan del moest openen, kwam hij de belanghebben den op de volgende wijze in 't gevlij: „Bij de gebruikelijke gelukwepschen kan ik er ditmaal toch een voegen, die u zeker op recht zal toeklinken. Ik heb gehoord, dat er verandering in de damesmode op til is. Een oude jonggezel bemoeit zich natuurlijk niet met de kwestie, of de dames haar rokken kort of lang wenschen te dragen, maar nu ik hier toevallig in Bradford ben, hoop ik toch voor u allen, werkgevers en werknemers, dat de mode der lange rokken zal zegevieren....'' De Prins van Wales hoopt alzoo dat de mode der lange rokken zal zegevieren, hij hoopt 't althans voor de werkgevers en werknemers. Wat. de dames zelve wenschen. daarmee be hoeft de Prins blijkbaar geen rekening te hou den; ook bij zijn nog jonge ervaring weet hij wel dat de dames nu eenmaal slaafsche vol gelingen van de mode zijn. Korte of lange rokken, zij nemen eenvoudig aan wat modeplaat en showroom haar aan geven. Maar toch, anderzijds lazen wij dezer dagen een klacht uit Berlijn dat de modehuizen al daar zoo bitter weinig te doen hebben, omdat de japonnen en costumes naar de nieuwste mode zoo ontzettend duur, zijn, dat geen dame ze nog aandurft. En de oorzaak van deze hooge prijzen schuilt in delange rokken, men heeft er te veel stof voor noodig. Als dat waar is, dan hebben de japonnen, natuurlijk de avondjaponnen, zeker gedurende de modeperiode, welke nu aan 't tanen is, heeie- maal niets gekost. Te oordeelen naar de avondtoiletten, welke wij op de film te zien kregen, geen mouwen, geen rokken, geen rug, dan ging daar eigenlijk aan zoo'n costume heelemaal geen stof in. Wij herinneren ons echter, verleden jaar van Parijs komend, een vertegenwoordiger van een modehuis in onzen coupé getroffen te hebben, die een pakje bij zich had. waarin wij veronderstelden dat er twee sneedjes brood in konden zitten. Maar toen de man op vraag van de douane, of bij niets te declareeren had, het pakje openvouwde, kwam daar onder al gemeene hilariteit een nieuwste model avond jurk te voorschijn. En te oordeelen naar de invoerrechten, die hij voor. dit toilet had neer te tellen, mochten wij toch constateeren, dat dit zuinig avond jurkje toch nog al In de papieren liep. Hoe de verkoopers dit echter weten goed to praten, leert ons een Duitsch Witzblatt. De verkooper in 1927: „ik raad U aan, dame. du«r' neem dit toiletje. Het is het kortste, dat hebben. En dan de prijs. Zoo goedkoop v'" U 't in heel Berlijn niet. Vindt U 't duu^| Voor zoo weinig stof. Neen, nu vergist u 1 toch zelfs de kortste mode spaart geen 3 uit. Dat zal ik als vakman toch zeker weteg". De verkooper in 1929: „Neemt U dit, Dit met den langen sleep. Vindt U 't te - Dame, denk eens aan de voorbije mode. was zoo goed als geen stof in. En wat heb er wel voor betaald? En oordeel nu eens z j alleen iu den sleep gaat al driemaal z0°v^l. stof aan, ongerekend nog de rest. Ik al® v man zal dat toch zeker moeten weten". Zoo speelt de mode met de vrouw. Uit een en ander blijkt, dat zoo waar lange sleep weer in aantocht is. Hij heette de laatste jaren onhygiëm3 een stofzwabber, maar dan voor stof anderen zin. 0| Ongemakkelijk, zoo voor de draagster z®' als voor dengene, die haar vergezelde of vol? Haal in een familie eens een doos met oe familieportretten voor den dag, en onder dames heerscht 't meest gegichel en de gr°.0 ste pret over die dwaze, ouderwetsche i°° van lange rokken en slepen. Het Nederl. Filmarchief heeft den laatst^h tijd nog al eens de gewoonte om in somnU{ bioscopen oude journaals te laten draaieP haar bezit. Het publiek brult van pleizier als bet op het doek al die stijve prenten van ziet met haar lange rokken en deftige s'ep^0 Geen dolle flimklucht slaat beter in dab vertooning van deze oude kleedij, die tocb n niet zoo heel oud is, want de cinematogr® zelf bestaat amper twintig jaar. En nu komen toch weer de lange rok ®D deftige sleep. De dames durven er nog niet goed e Niet omdat er te veel stof aangaat, noch de toiletten te duur zullen worden. Is een vrouw daarvoor ooit teruggesci ken? 0 Maar als straks een schaap over den a is, volgen er meer. ej En dan zijn alle spot en lachwekkend^ verdwenen. .5 Dan heet 't, dat een lange rok en zo sleep toch wel echt chique staan, 't staat plechtig, zoo vorstelijk bijna. Dat heet nu eerst een gewaad. Maar, len zij iets of wat venijnig tegen elkaar merken: „je moet er een figuur voor heb" 't staat niet iedereen". En ten sl-otte zullen zij elkaar eerlijk be» nen, dat zij eigenlijk altijd van een lange r gehouden hebben. cboV- AFGESTUDEERDEN M. T. S- Voeren van den ingenieurs-titel Door de Ver. van oud-leerlingen der M. T. S. te Amsterdam en de Ver. van afgestudeerden aan de M. T. S. te Dordrecht is een „Open brief" gericht aan de Ned- industrie en allen, wie het Ned. tech. onderwijs ter harte gaat, waarin de wenschelijkheid wordt uitgedrukt, dat de afgestudeerden der M. T. scholen, zulks naar aanleiding van de achterstelling, uie zij in binnen- en buitenland ondervinden, in het vervolg het praedicaat „Ing" zullen voeren, waarbij in kleine letters de aandacht erop wordt gevestigd, b.v. door „Dipl. Dordt", waar men is afgestudeerd. JANNINGS WEER OP HET TOONEEL Emil Jannings, die in de laatste jaren alleen nog maar als filmspeler is werkzaam geweest, zal in het begin van het volgende jaar in het „Schauspielhaus" te München weer op de plan ken verschijnen om o.m. op te treden in „Za ken zijn zaken". BRANDSTICHTING De Rechtbank te Assen veroordeelde F. H. van N. verpleegde te Veenhuizen. thans gedeti neerd, wegens brandstichting in een der ge bouwen aldaar, tot 2 jaar gevangenisstraf. R. K. ARTSENVEREENIGING Jaarvergadering De R.K. Artsenvereeniging heeft te Uti-eC (Ut dot# te- haar algemeene jaarvergadering gehouden Na opening op de gebruikelijke wijze den voorzitter Dr. L. H. van Romunde, di® vens met vreugde de talrijke opkomst con® teerde werd het jaarverslag over het afg®' w pen Vereenigingjaar dooi- den secretaris gebraoht. Daaruit bleek, dat de werkzaamheden vereeniging tegelijk met het ledental sW' groeien en talrijke belangrijke kwesties d het Hoofdbestuur in den loop van het ver®®® gingsjaar werden afgedaan. Daarna volgden de financieële verslagen de Vereniging en haar orgaan, het R.K. Artft blda, en het verslag van Prof. Groenen °veL« medisch informatie-bureau, dat in een Sr0 behoefte blijkt te voorzien. Bij de bestuursverkiezingen werden all® tredende bestuursleden herkozen, behalve C. Nuyen3 uit Helmond die zich niet herk1^ baar stelde. In diens plaats werd gekozen bestuurscandidaat Dr. van Liebergen uit Br® die de benoeming aannam. e\, Na de lunch werd de vergadering voorts® en hield de voorzitter een inleiding over hierboven gememoreerde Moraaiclausule eI1 desbetreffende besprekingen, die hebben gehad. Op verzoek van de vergadering zal e Inleiding ter gelegenheid in het R. K. Art®6 blad worden gepubliceerd. Bij de rondvraag werd in beginsel aatig® men de eerstvolgende vergadering te bb®, In Breda, waar eene bloeiende onderafd der vereeniging zetelt. EEN DER BEROEMDE STRATEN VAN NEW YORK, me ons beter bij name dga bij gezicht bekend zijn: de Broadway. v-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6