7 Geschenken en Vriendschap m odGamidda^costuums Eenvoudig jurkje voor meisjes van 7 jaar St Nicolaas-gebak iWat de H. Schrift over de vrouw zegt Wij doen het zelf Zelf bewerkte St.-Nicolaas- cadeautjes Over katten SU* VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 Pakjes-avond Speculaas en Taai-Taai Goedkoope Patronen De Sint Nicolaas-viering is een feest der kleinen. Zij zijn het voornamelijk, die door het geheimzinnige het meest worden getroffen, en bij wie, lang vóór den gedenkwaardigen datum, spannende dagen worden beleefd. Geheel daarnaast, en toch volkomen er mee verbonden, staat het Sint Nicolaasfeest der grooten. Het mysterie der verrassingen is daar van anderen aard, maar toch is de erkente lijkheid voor een verrassing niet minder groot dan bij de kleinen. Is er één feest van echte huiselijkheid, dat in ons land zóó gezellig wordt gevierd? Veel zijn er niet mede op een lijn te stellen, en het is een echt vaderlandsch feest bovendien, dat volgens oude traditie overal in eere wordt gehouden. De Sint Nico- laas-band, als we dat zoo mogen noemen, blijft zelfs bestaan, wanneer familieleden en kennissen naar de landen van over zee zijn getrokken. En velen worden er door herinnerd aan datgene, wat wordt gemist in den vreemde door de gedachten aan het ouderlijk huis en vriendschappelijke betrekkingen; te huis door degenen, die bij de viering evenzeer een gemis voelen. Het Sint Nicolaasfeest onderscheidt zich van andere huiselijke vieringen, vierdagen van den verjaardag uitgezonderd, door de bewijzen van genegenheid, welke de gezelligheid verhoogen. Men schept er op den pakjesavond een zui ver genoegen in om anderen gelukkig te ma ken door kleinere of grootere blijken van liefde en vriendschap. Het kostbare speelt hier allerminst de voornaamste rol; het gebaar alleen, het simpele bewijs van gehechtheid is daar meestentijds alles. Eta daar is het niet minder, maar in alle opzichten beter om. Waarin is speciaal op een avond als die van Sint Nicolaas het geheim van het welsla gen gelegen? Allereerst in de huiselijke stem ming. Voor het overige, en dat ie een zaal van groote voornaamheid, is er in den aard van de kleine geschenken veel levenswijsheid opgesloten. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Het is een waarheid, welke ook op den pakjesavond van toepassing is, maar waarover in dezen zin niet verder be hoeft te worden gesproken. De intimiteit van dit familiekringfeest brengt nog een andere waarheid in de gedachten terug. Het is er eveneens een van algemeenen aard, welke steeds als richtsnoer dienen kan, maar voor deze gelegenheid toch grootere beteekenis krijgt. Als wü iemand gelukkig willen maken, geldt in het algemeen, dat wij dat moeten doen op de wijze, die hij wenscht en niet op de wijze, zooals wij dat zelf het prettigst vinden. Het lijkt iets van zelfsprekends, maar is' het zoo niet met alle dingen, welke zoo eenvoudig als de waarheid zijn? Zij zijn zoo eenvoudig, dat er ongemerkt, en ook ongewild en onbewust tegen gezondigd wordt. Wanneer wij op Sinterklaas-avond iemand een verrassing willen bereiden, hem dus iets prettigs willen aandoen, door een geschenk, al of niet met meerdere of mindere geestigheid bezorgd, dan spreekt het van zelf, dat we van te voren nagaan wat wij voor ons zelf geven willen. We hebben de vermaarde verlanglijsten van de eigen huisgenooten en vrienden, waar wij onze keuze naar bepalen. Op de eerste plaats wordt daarbij ongemerkt en zonder kwade bedoeling (er steekt trouwens heelemaal geen kwaad in), uitgezocht wat te geven ons het beste past. Het is een der ver- eischten. Wij kunnen onmogelijk geven wat ons niet passen zou. Daarnaast is het andere standpunt, dat wij moeten innemen, er een van feitelijk niet minder belang. De kunst is dan, dat wij ons stellen in de plaats van dengene, dien wij willen verrassen, en dus gelukkig willen maken. De vraag moet zijn niet wat wij, gezien de verlanglijst, het liefst willen geven, maar wat degene, die de lijst indiende, het liefst zou willen ontvangen. We spreken hier van een verlanglijst. Daar aan moet niet worden vastgeknoopt de mee ning, dat er dus altijd zulk een lijst zijn moet. Een verlanglijst heeft doorgaans iets huise lijks; zij wordt opgemaakt door de eigen leden van het gezin, en door de jeugd wel het aller eerst. Iemand gelukkig maken met datgene wat hijzelf het liefste heeft, geldt ook en juist dan niet minder voor dengene, dien wij eens echt willen verrassen. Zonder handleiding. Het is vaak moeilijk en het verelscht niet zelden tact en kennis van iemands eigenschappen, aard en omstandigheden. Het is iets waarover niet licht moet worden heengegaan, omdat de vervulling ervan niet alleen de goede stem ming kweekt, maar ook evenveel genoegdoe ning verschaft aan geefster en gever, als aan den ontvanger. In den tijd van Sint Nicolaas staan we dik wijls voor het moeilijke probleem, w&t wij als surprise zullen laten dienen. Wat we hierboven schreven wil niet zeggen, dat het handelen moet om kostbare geschenken. Nog eens: het zit niet in het dure. En niet ieder kan zich het dure veroorloven. Ook en juist het eenvoudige geschenk kan hoogere waarde erlangen door dat de keuze goed is geweest: door te verras sen met wat een ander gelukkig doet zijn, omdat het juiste, het prettigste werd uitgeko zen, het prettigst voor den ontvanger zelf. Laten we daar eens aan denken, wanneer we pakjes gaan maken. De avond van Sint Nicolaas, zocals wij volwassen menschen dien gewoon zijn te vieren, zal er aangenamer door worden. Hieraan zij nog toegevoegd, dat ge zorgen moet de grootere kinderen, die niet meer aan den Sint gelooven, en er ook niet meer aan be hoeven te gelooven, in de gezellige huiselijkheid op den pakjesavond te laten deelen. Ga nog verder en laat ze op eigen initiatief ook voor verrassingen zorgen. Ge zult er vreugde aan beleven, en gezellige atmosfeer kweeken. Tegenwoordig kan daar niet genoeg voor wor den gezorgd. CORRY UYTENDOORN OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN illUlllljlnllil (Lengte 63 c.M) Benoodigd: 1.45 M. stof van plm. 100 c.M. breedte, 'A do zijn drukknoopjes, 7 kleine knoopjes. Zoo langzamer hand is de tijd weer aange broken, dat ge de garderobe van uw 7-Jarig dochtertje weer eens nakijkt om te zien, wat er al zoo verlengd en veranderd moet worden en meestal komt ge dan tot de ontdekking, dat er nog wel een eenvoudig niet te duur jurkje bijgemaakt mag wor den. Misschien kan boven staand jurkje u en uw doch tertje, die in deze ook al begint mee te spreken, bekoren. Toch doet ge altijd verstandig dit even van papier te knippen, dan kunt ge het zoo voordeelig mogelijk op de. stof leggen en uitknippen. Men knipt de beide mouwtjes naast het jurkje uit, alles met één c.M. naad, terwijl ge aan den onderkant van 't jurkje nog een 5 c.M. breeden zoom berekent. Is 't jurkje geknipt, dan stikt ge de schouder- en zijnaad jes (ook van het rokje) dicht, waarna ge on deraan den zoom inmaakt. Dan kunt ge 10 c.M. vanaf midden-voor een 4 c.M. breede plooi inrijgen, evenzoo aan den achter kant. Vervolgens werkt ge den inknlp af, door de zij naden van rokje en boven stuk op elkaar te nemen, ra fels aan den verkeerden kant, waarna ge deze met een smal blesje afwerkt. De bies midden-voor is vanaf het halsje gemeten 22 c.M. lang, en na afwerking 3 c.M. breed. Hieronder is het split- je voor de sluiting verbor gen. Het kraagje knipt ge 32 c.M. lang en 14 c.M. breed. De zijkantjes worden dichtgestikt, waarna ge het opstikt, en aan den achterkant inrimpelt, 3 c.M. vanaf den naad te beginnen, en eenmanchetje opzet, dat ge 20 c.M. lang en 7 c.M. breed knipt en op dezelfde manier als 't kraagje opzet. Bij 't inzetten der mouwtjes neemt ge den naad 2 c.M. meer naar voren dan den zijnaad van 't jurkje. Het cein tuurtje maakt ge na afwerking 3 c.M. breed en 80 c.M. lang, waarna ge de knoopjes on de aangegeven plaatsen opzet. DINY. We zijn nu volop in het winterseizoen en dus al volkomen gewend aan de veranderingen, die de mode ons weer gebracht heeft. De slepende avondjaponnen en de ook al wat langer ge worden namiddagcostuums, de verhoogde taille en de even aansluitende corsage, de hoeden, die plotseling een heel ander model gekregen heb ben en ons weer vrij en frank in de wereld doen rondzien, terwijl ze ons eenige jaren ach tereen moedwillig belemmerden in onzen kijk op de wereld, de zeer hooge bontkragen en de allerlei gedaanten aannemende manchetten. Natuurlijk is 't het avondcostuum, waaraan de ontwerpers van de mode hun bijzondere aan dacht besteed hebben en dit is dan ook dezen winter van een zeldzame luxe en verfijning. De eenvoudige namiddag-japonnetjes vinden hun charme hoofdzakelijk in een juist aange brachte versiering, 'n aardig gevonden détail, een origlneele manchet of typische halsafslui ting. Zou 't niet aardig zijn, voor Sint Nicolaas zelf wat speculaas en taai-taai te bakken? Niet alleen, dat dit zelf bereide gebak zeer voordeelig uitkomt, maar het klaar maken van een en ander is op zichzelf iets waar men, met de kinderen samen, heel wat plezier aan beleven kan. Ik zou dit zelfs een van de din gen willen noemen, welke later, als de kin deren groot geworden zijn en misschien ver van huis, nog blijven leven in hun herinnering als een dier kleinigheden, die, met meerdere andere, het geluk uitmaakten van het ouder lijke huis. De bereiding var\ het deeg is, zoowel voor speculaas als voor taai-taai, eenvoudig ge noeg. Voor speculaas heeft men noodig, op een pond bloem: 3'A ons bruine suiker, 3 ons boter of margarine en 20 gram speculaaskruiden. Die kruiden zijn bij de meeste drogisten verkrijg baar; men kan echter ook zelf wat kaneel, gemalen kruidnagelen, nootmuscaat en gem berpoeder ervoor door elkaar mengen, wat on geveer hetzelfde is. Vooreerst moet dan de bruine suiker goed fijn gemaakt worden, zoodat er geen klontjes meer in zitten, en dan kneedt men van bloem, suiker, boter en kruiden een mooi gelijk en soepel deeg. Blijft het deeg te brokkelig, dan mag men er een klein weinigje water bij voe gen. Het moet echter goed stijf blijven. Is het deeg klaar, dan begint eigenlijk pas de pret, want dan moeten er figuren van ge maakt worden. Er zijn houten vormen, zooge naamde „prenten", waarmee die figuren ge makkelijk te maken zijn. Men bestrooit deze uitgesneden figuren met bloem, drukt er wat van het deeg in en snijdt dit aan den boven kant gelijk af, met de plank. Heeft men al de figuren in zoo"n plank gevuld, dan keert men ze om en klopt er op tot de figuren er uit j vallen, waarna men weer nieuwe maken kan, j tot al het deeg op is. Deze figuren worden dan met den gladden kant op een met boter I bestreken bakblik gelegd en in den oven bruin I gebakken. Nu lijkt het mij echter nog aardiger om geen „prent" te gebruiken, doch de vormen zelf te verzinnen. Daarvoor rolt men het deeg dun uit en knipt er met een gewone schaar In fig. 5281 zien wij 'n chique namiddagjapon van groene crêpe marocain. De rok is versierd met fijne, ingestikte plooitjes. Een bies, in mcdel geknipt, loopt van achteren laag en van voren wat hooger op de taille, 'n dubbele kraag en manchetten van witte zijde voltooien dit toilet. Fig. 5327 is een namiddag-japon van zwart wollen georgette met biezen van witte crêpe de chine, eindigend in een strik. Fig. 5276 bestaat uit licht-grijze velours chif fon. De taille is een weinig naar links ge drapeerd en wordt door een gesp bijeen gehou den. Twee klokkende, ongelijke volants vor men het rojeje. Bijzonder chique zal het staan, wanneer we deze voeren met een afstekende kleur. CHRISTINE óf snijdt er met een scherp mesje allerlei figu ren van. Men knipt die figuren eerst van papier, waar voor, bijvoorbeeld, in de prentenboeken vaa de kinderen wel voorbeelden te vinden zijn- Of misschien is Vader wel 'n bolleboos in 't teekenen, of heeft een der groote kinderen talent op dit gebied. Er kunnen op deze wijze alleraardigste resul taten worden verkregen, en zou het niet een amusement kunnen worden van een geheelen avond of van een schoolvrijen middag om de uitgeknipte figuren op allerlei wijze te ver sieren? Want er moeten natuurlijk, met 'n toege spitst houtje, nog lijnen worden getrokken voor de veeren van de eendjes, de manen en pooten van het paard, de snorren van de poes, enz. Amandelen, in stukjes gesneden, kunnen prachtig dienen voor oogen en versieringen, ook stukjes sucade of snippers kunnen uit stekend dienst doen. In een matig warmen oven zal de speculaas in 15 i 20 minuten gaar worden. Bestrijkt men de figuren onmiddellijk als ze uit den oven komen, met een kwastje met water, dan wor den ze glanzend. Voor een heerlijke taai-taai heeft men honing en stroop noodig. Op een pond honing rekent men 1 pond en VA ons stroc-p, 25 gram fijne aluin, evenveel potasch, speculaaskruiden als voor de speculaas of iets minder, en wat roggemeel. Honig, stroop en aluin worden met een halven liter water aan de kook gebracht tot het mengsel omhoog komt. Dan neemt men het van 't'vuur en roert er onmiddellijk, lang zamerhand, zooveel roggebloem door tot het een stijf deeg wordt. Dit deeg laat men een nacht rusten en dan kneedt men het opnieuw met de kruiden eb de in een weinig water opgeloste potasch. Ten slotte wordt het deeg, evenals dat voor speculaas, tot figuren verwerkt en op dezelfde wijze gebakken, en daarna dadelijk even met water bestreken. Ze worden nog glanzender wanneer men in dit water 'n weinig Arabische gom oplost. JOHANNA- De H. Schrift, de Bijbel, het Boek der Boe ken, weet veel te melden over de vrouw. Het bestaat uit lof zoowel als uit blaam, gelijk dit geheel overeenkomstig de menschelijke na tuur is. Hoor maar eens: Een vlijtige vrouw is de kroon van den man. Spr. 12, 4. Een wijze vrouw bouwt haar huis; een dwaze rukt het gebouw met haar handen weer neer. Spr. 19, 4. Beter is het een woestijn te bewonen, dan bij een twistzieke vrouw te huizen. Spr. 21, 19. Wie zal een sterke vrouw vinden? Haar waarde is als- van koopvaren, die van verre over de grenzen komen. Het hart van haar man vertrouwt op haar. Zij vergeldt hem goed en geen kwaad, alle dagen haars levens. Zij staat op als het nog nacht is en voedt haar huisgenopten en dienstmaagden. Zij veelt en ziet, hoe goed haar werk is, en haar licht bluscht des nachts niet uit. Zij legt haar hand aan groote dingen en haar vingers vatten h' i spinnewiel aan. Zij opent haar hand voor de armen en steekt haar armen uit naar de be- hoeftigen. Zij vreest niet voor haar huis de koude der sneeuw, want al haar huisgenooten zijn In dubbele kleeding gestoken. Haar mond opent zij voor de wijsheid en de wet der zachtmoedigheid is c-p haar tong. Zij slaat acht op de gangen van haar huis en eet haar brood niet in ledigheid. Haar kinderen staan op en prijzen haar zalig en haar m..n looft haar. Spr. 31, 26-28. De boosheid verandert het aangezicht der vrouw, zcxlat het er uitziet als een lijkkleed. Spr. 23, 24. Wat een zandige heuvel is voor de voeten van den grijsaard, dat is een babbelzieke vrouw voor een stillen man. Spr. 27. Een booze vrouw maakt een bezwaard hart, een treurig gezicht en harteleed. Een ijver zuchtige vrouw geeft hartepijn en droefheid. Spr. 26, 8. De lieftalligheid van een ijverige vrouw ver heugt haar1 man. Haar tucht is een gave Gods. Een verstandige, stille vrouw, een goed opge voede ziel, is met niets te verruilen. Genade boven genade is een heilige en zedige vrouw, en alles wat men hoogschat, is met een kuische ziel niet te vergelijken. Als de opgaande zon aan Gods hoogen hemel, zoo ie de schoonheid der goede vrouw een sieraad van haar huis. Spr. 26, 21. U. X. Deze motieven zijn dankbare onder werpen voor een theekleed. In frissche natuurlijke kleuren uitgevoerd, geven zij zeer zeker een voornaam en gezellig cachet. R.K. «t» 0 en» nwactter dit ftnummtre rim beven «ooo. «ÜB verkriigbwt ui _Hci Patronen kjutoaf", Pom- bv» Nt I. Haarlem Onbcrupclii k» coupe Darnm- Ueedins is dt maten 88, 96. 104 bovenwijdte. 8 f 0.55 KmdcrUecdaa*. alleen voor den in d« beschrijving 1 leeftijd i 1 o.jj. Bij elk patroon handlei- Franc» toezending, direct na ontvang» van bestek ling, mei hei verschuldigde bedrag van postzegeh ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, neme van het model en het blad, waarin het voorkomt, ea bovenwijdte Men meet deze maai rondom het lichaas* recht ondet dt armen door, gewoon glad sontm era: toegift Men treft zelden menschen aan, die den gulden middenweg bewandelen tussehen de treurige kattenvergeding van oude juffrouwen en de eenigszins schichtige onhartelijkheid van robustere naturen, die „hét er niet op begrepen hebben". Bij heel weinig menschen verheugt de kat zich in een gezonde waardee ring. Ze worden óf op weerzinwekkende manier vertroeteld met biefstukjes en wollen deken tjes, die hun meesteres aan geen arme zou gunnen, óf gejaagd en uitgefoeterd en, om 't zacht uit te drukken, met den voet wegge schoven. Men houdt ze meestal voor dom, trouweloos en hebberig en als zoodanig voor veel lager staand dan de aanhankelijke, intelligente hond. Wat de eerste beschuldiging betreft, hun gebrek aan begrip is grootendeels onze eigen schuld. Het geheim om een kat intelli gent te maken, ligt hierin: voortdurend tegen ze praten. Schrik niet! Iedereen kent geleerde mannen, die tegen hun hond plegen te praten. Maar niemand praat ooit tegen z'n kat. be halveNu Ja, 't Is heusch best te doen, zonder in de beruchte hofjes-monologen te vervallen! Dat katten zich meer aan plaatsen dan aan menschen hechten en zoo vreesehjk hebberig zijn, is óók in veel gevallen laster! Ik heb katten zien treuren om een afwezige meesteres, even serieus als de- meest emotio- neele terrier, en mijn eigen kater pleegt woest- snorrend op m'n schoot te springen, c jk al zit ik niet te eten 'en niet bij den haard. De ma nier waarop we er mee omspringen maakt voor de ontwikkeling van 'n kattenkarakter meer uit dan bij welk ander huisdier ook. Schichtige, ongezellige katten zijn altijd slecht opgevoed. Hun aanpassingsvermogen is onbe grensd en 'n studie waard. Ze nemen de om gangsvormen over van 't milieu waar ze in leven! Let eens op de aristocratische, bijna menschelijke manieren van de kat-van-goeden- huize, op de plebejische tronie en gang van den achterbuurtkater, of 't suf-knusse gezient van de oude-dames-poes, op de uitgelaten ko ketterie van 't zwarte lievelingskatje van een bakvisch, Laat me uw kat zien, en ik zeg u, wie ge zijt! Al vóór het begin der geschreven geschie denis zijn de katten huisgenooten en vrienden der menschen geweest. De schilderingen op oude Egyptische monumenten bewijzen, dat katten een voorname plaats innamen onder de huisdieren, in den tijd toen ze gebouwd wer den. In de Egyptische afdeeling van het Britsch museum bevindt zich een schildering van een kat, die een man schijnt te helpen bij de jacht op vogels. Maar van den oor sprong der tamme katten is heel weinig be kend. Ze komen over de heele wereld voor en hoewel ze hier en daar bij vergelijking kleine afwijkingen vertoonen, komen ze in groote trekken en in gewoonten overal overeen. Be halve de huisdieren worden ze van oudsher gebruikt om graanschuren tegen muizenplagen en de velden tegen schade door vogels te be schermen. De volgende maal iets over de verschillende kattenrassen en hun verzorging. NOACH. VIOLETS DE PARME Het alleraardigste tuiltje viooltjes ls geschikt om op verschillende dingen te borduren. Het voldoet zeer en is toch zoo eenvoudig te werken. We kunnen het borduren op kraagjes, shawls, kleedjes, taschjes, jurkjes, gordijn- randen, ja, bijna op alle mogelijke dingen Voor een sachet (een zakdoeken-sachet) is het al heel lief. I Het best kunnen we voor een sachet wasch- zijde of crêpe de chine nemen; waschzjde vol doet nog even meer. We hebben het model I rechts geteekend, een rechthoekig stukje zijde, hetgeen eveneens met zijde gevoerd is. Tus sehen deze twee lagen leggen we een dun laagje watten. Een andere manier is de voering afzonderlijk te maken van twee stukjes zijde, waartus- schen een laagje watten en dit op de machine in ruiten te stikken, om het schuiven der wat ten té voorkomen, en het daarna pas op den buitenkant te naaien. Maken we het sachet van witte waschzijde. dan is het aardig de voering van zacht lila te kiezen of zacht rose. De bloempjes worden dan in zacht groen en het strikje in donker lila ge" erkt. De ruche rondom het sachet wordt aangerim- peld en daarvoor nemen we dan zacht rose of zacht lila. Heel mooi is 't sachet in licht lila, voering. mauve (hard lila) lint, rondom zacht lila. De viooltjes kunnen worden opgewerkt t® mauve of tn twee kleuren licht of donker lila; we werken dan de onderste twee bloemblaadjes licht, den bovensten tros donker. Het hartje kunnen we even aangeven met hard geel. Ditzelfde is ook mooi voor een zwartzijden, vierkant kussen; we borduren dan op iedere punt een toefje en werken het kussen rondom af met gc-udkoord. Hetzelfde toefje viooltjes kan nog heel an ders gewerkt worden en wel in appliqué-werfc. We knippen .dan de kleine bloempjes val» licht lila zijden s .of en maken ze in het hartje met gele steekjes vast op den ondergrond, zorgend, dat de bloempjes ongeveer komen t® liggen, zooals de teekenlng aangeeft. We krijgen zoodoende een les geheel, daar de bloempjes met enkele steekjes vastzitten erl niet, zooals gewoonlijk opgefestonneerd ju* De steeltjes worden geborduurd met den steelsteek of kettingsteek; het strikje word* ook geborduurd. Het toefje viooljes, op ware grootte getee kend, kunnen we overtrekken uit dit blad op perkamentpapier en overbrengen op de ver schillende handwerkjes met cartonpap'er. Vooral niet te hard drukken, daar de blauW® lijnen dan te vet worden. LYA. VRAGENRUBRIEK Een abonné vraagt naar de beste manier, om een poesje van 4 weken zonder moeder in het leven te houden. Ik vrees, dat het diertje bij het verschijnen van dit antwoord den gevaar lijken leeftijd (6 weken) al wei reeds te boven zal zijn. Houd het poesje in gelijkmatige tem peratuur, in een verwarmd vertrek, maar niet al te dicht bij de kachel. Een mandje met hooi of zachte raffia gevuld is beter dan een kussentje. Geef viermaal daags lauwe melk uit een apothekersfleschje met speentje. Het beste is natuurlijk altijd, het diertje, indien mogelijk, tijdelijk uit te besteden bij kennissen wier kat jongen van denzelfden leeftijd heeft, of wier eigen jongen haar afgenomen zijn. bet Txocfel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10