Fokker over de nieuwe Duitsche reuzen-machines SS"!?90 »~<1. Een Dominee en een Pastoor stichten een staat Kreymborg coupe Edison VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 EERSTE BLAD. 1 AGINA V] W {"'Vfte" Vs '<M m. HOE DE VRIJSTAAT SCHW ENTEN WERD OPGERICHT EEN VAN ZIJN VEERTIEN PUNTEN, WAARVAN WILSON SUCCES BELEEFDE ALPENGIDSEN BIJ DE PAUS DE SCHOOLSTRIJD IN ENGELAND ztf EEN ONDERHOUD MET DEN VERMAARDEN VLIEGTUIGBOUWER Of hij 't weet Jongens jassen AIs zóó Uw jas moet zijn, neemt dan óók Kreymborg coupe Kijk eens hoe bij deze jassen de kraag zui ver om den hals sluit en wat 'n mooie val ling er zit in die prach tige breede revers. Maar U kunt er het best over oordeelen als U zelf deze Kreymborg-jas eens aanpast, want dan: Vöèlt U de kwaliteit I A Jongens-1 Jongens jassen jekkers 30.— tot 65.— 3.75 5.75 7.90 9.9" tot 35- 11.90 tot 28- 33- 36- 39- 45- 50- 55- tot 85- Binnenweg hk Eendrachtstr. - Zw. Janstraat 62 Nieuwe Binnenweg, hoek Aelbrechtskade Beyerlandschelaan 93 Rotterdam DE GOUDEN EEUW VAN DE ESKIMO'S 1 .V De wereldoorlog heeft ons een zonderlinge landkaart bezorgd en aan de aardrijkskundige kennis van velen een geduchten knak gegeven. Nieuwe staten zijn uit den grond verrezen, ot uit hun assche en sommige er van gaven het aanschijn van een reeks niet te ontwarren kwes ties waarvan enkele van het soort zijn, die een nieuwer en beter woord behoeven, om ze te om schrijven, dan het ouderwetsche en antieke „Gordiaansche knoop". Verschillende nieuw gecreëerde staten be zorgden den politici heel wat hoofdbreken en een enkele is zelfs een enfant terrible ge worden. Een gunstige uitzondering maakt in dit op zicht de Vrijstaat Schwenten, wellicht hierom, wijl hij geen troetelkind der internationale po litiek is geweest en daarom ook weinig last heeft veroorzaakt. De Vrijstaat Schwenten is niet lang na zijn ontstaan rustig en kalm ontslapen. We nemen het dan ook niemand kwalijk, wanneer hij niet weet wat Schwenten is en waar het eens on afhankelijk gemeenebest bestond. Het zou dan ook niet de moeite waard zijn, dezen overleden vrijstaat te herdenken, indien het niet juist tien jaar geleden was, dat hij de wereld met zijn komst verblijdde, de wereld, die hem nu reeds weer lang vergeten heeft. De Vrijstaat Schwenten lag eens in Duitsch- land. Hij was officieel erkend, door Duitsch- land en door Polen, had een president en kon zelfs op een parlement bogen. En 't bevolkings cijfer bedroeg 1200. Schwenten is een oeroude Duitsche neder zetting in het Pruisisch-Poolsche grensgebied en het vormt thans het eindstation van een spoorlijn. Zooals gezegd werd voor tien jaar in het dorp Schwenten de Vrijstaat Schwenten ge sticht. Het was op 27 December 1918, dat de Poólsche opstand tegen de Russische overheer- sehing uitbrak. De pianist Paderewski was in zijn vaderland teruggekeerd en ontvlamde er de reeds tamelijk heete gemoederen. Posen en omgeving bevonden zich spoedig in Poolsche handen, waarna de opmarsch naar het Noor den begon, tot die bij Bromberg tot stand kwam (We raden den lezer aan, met het oog op een duidelijk inzicht, een goede atlas ter hand te nemen). De Polen waren intusschen ook Zuid- waarts getrokken waar ze bij Ostrowo halt moesten houden, op de lijn Bentschen—Woll- steinSchwenten. Deze opmarsch viel intus schen hun vrij gemakkelijk, daar het Duitsche Oost-Pruisische leger door den soldatenraad te Berlijn ontbonden was. Het was toen in die streken een vrijgevoch ten land. De Polen waren er heer en meester. Vele Duitsch gezinde of liever Duitsche be woners werden naar interneeringskampen aan de Russische grens gevoerd. Aangezien hun daar een lot was weggelegd, dat voor een vreedzaam mensch niet te dragen viel, vluchtten talloozen van hun haardsteden weg, zoodat heel wat dorpen verlaten lagen of weerloos Dit laatste was in Schwenten het geval. De nood klom hoog, de toestand werd benard. Maar als de nood het hoogst is, blijkt de redding vaak nabij en dit was ook hier het geval. De red dende engelen waren de dominee en de pastoor van het dorp. De eerste toonde zich een man. die wijze lessen uit de politiek wist te trekken en de tweede toonde zich misschien nog wijzer, wijl hij zonder eenige ijverzucht de gedachte van zijn tegenstander in den geloove bijviel en diens plan krachtig steunde. De dominee was op het lumineuze idee ge komen, om Schwenten te doen vastgrijpen aan President Wilson's uitspraken omtrent het zelf beschikkingsrecht der volken, dat één van diens veertien punten was, overigens één der vele, waaraan men zich al heel weinig heeft ge stoord. En de dominee en de pastoor riepen den Vrijstaat Schwenten uit, speculeerend op het ontzag, dat de Polen wel voor de geallieerden en dier wenBchen moesten hebben. De slimme dominee, die Hegemann heette, werd president, voorzitter van het parlement en minister voor godsdienstaangelegenheden de houtvester Teske minister van oorlog en ju» titre, burgemeester Drescher minister van blo* nenlandsche zaken, financiën en distributie. Men ziet, het kabinet werd wel naar de eischen des tijds ingericht en het was ook in die rich ting werkzaam. De minister van oorlog richtte een legertje van 120 man op, wat hem niet zwaar viel, daar talrijke vluchtelingen naar Schwenten terug keerden. Het spreekt vanzelf, dat het nieuwe Polen,' dat zooveel mogelijk steden en dorpen be zette, maar matig met den Vrijstaat was in genomen. Er verschenen dan ook spoedig Pool sche troepen in de buurt. De Vrijstaat zond echter heel deftig een deputatie, die den vijand met nadruk en in Wilson's naam bezwoer, zijn hand niet aan een onafhankelijken staat te slaan Schwenten had succes en het werd doof Polen, dat het eerst nog trachtte te vangen door het autonomie in den Poplschen staat te verzekeren, vervolgens ook door Duitschland erkend. Duitschland's erkenning ging zoover, dat het van reizigers uit Polen een door Schwenten geviseerden pas vroeg en de dominee, president voorzitter van het parlement en minister ver leende dit visum door er zijn kerkelijk stempel op te zetten Schwenten werd absoluut vrij, Zonder be lastingen. douane en repuisities. De smokkel handel bloeide er. Omdat men er in dien roerigen tijd het land niet kon bebouwen, moest men smokkelen om te kunnen leven. Telkens drongen Poolsche soldaten het dorp binnen, maar Hegemann wist hen steeds t® bewegen, om zijn grondgebied weder vaarwel te zeggen. Het kwam voor, dat zoowel Poolsche als Duitsche soldaten den Vrijstaat binnen vielen en gemoedelijk aftrokken, elke partij haar volkslied zingend. Eens, toen de aarts vijanden bijna handgemeen werden, werkte Hegemann op hun gemoed, hen er aan herinne rend, dat ze toch eens als broeders in de loop graven en tegen den gemeenschappelijken R»®" sischen vijand hadden gestaan. Op zijn verzoek gaven ze elkander de hand. Toen commandeerde hij tot de Duitschers „Marsch nach Kolzig" (het dicbtsbijzijnde Duitsche dorp) en daarna tot de Polen „Marsch nach Obra (Polen) Met veel bravour bewaarde Schwenten zijn onafhankelijkheid steeds schermend met het zelfbeschikkingsrecht der volken. En de brave, dappere regeerders van deze Duitsche gemeente beleefden de voldoening, dat hun gebied niet aan Polen werd toegewezen Dit gebeurde in Juni 1919, toen de internatio nale commissie bestaande uit van Poolsch Duitsche grenskwesties uitstekend op de hoogt® zijnde deskundigen, als Japanners, Chlneezeb, Portugeezen, Grieken, Brazilianen, ÖerveÖ? Engelschen, Franschen en Belgen toch W«1 warenhet goede Schwenten bij Dultscün land indeelde, omdat de vrije bevolking zich onomwonden voor dat land verklaarde. Kort daarna, toen het verdrag van Versatile® onderteekend was en de grenzen officieel wer den vastgesteld, achtte de Vrijstaat SchwenteO het tijdstip gekomen, waarop een aansluiten bij Duitschland met een gerust hart kon worde» bewerkstelligd.. En op 16 Augustus 1919 trokken de Duitsch" troepen Schwenten binnen, waar heel vrcvotó* het begrafenisfeest werd gevierd <-> EEN ONTMOETING MET HEERLIJKE HERINNERINGEN De Paus over de godsvrucht der bergbewoners Mi i't ons uit Rome: De: .n zijn hier 350 Alpengidsen aange- komei, lis Alpenlanden van Italië. Onder hen bet.....en zich vele beroemde gidsen, o.a. Ciprlano Savoje, die thans bijna 60 jaar oud is en eens deelnam aan de Noordpoolexpeditie van den hertog der Abruzzen met de „Stella Polare". Voorts 6 gidsen, welke deelnamen aan de onlangs teruggekeerde expeditie van den Duca di Spoleto naar het Karakorum-ge- bied. De hoofdzaak van hun Rome-reis was natuur lijk een audiëntie bij den Paus, die hun op 16 dezer tegen den avond verleend werd. En zoo zagen dan de zalen van het Vatlcaan een ongewone pelgrimsschare met kniebroeken en spijkerschoenen. De H. Vader gevoelde zich als oud-Alpinist onder de mannen goed thuis. Elk hunner be groette hij, vroeg naar zijn naam en woon plaats en maakte lachend een praatje. Zijn voortreffelijk geheugen deed hem menige voor de Alpinisten aardige bijzonderheid in herin nering brengen. Hij informeerde ook naar per sonen, die hij eens in hun bergdorpen had ge kend. Een interessante figuur was Claudio Perotta, die meer dan 500 van de zwaarste bergtochten heeft gemaakt. En ofschoon hij thans bijna 80 jaren pud is, wilde hij toch me© naar Rpme komen om den „Papa Alpinista' 'te begroeten Nadat de Paus allen had verwelkomd, hield hij een toespraak, waarin hij de Alpengidsen begroette als zijn vrienden, die, evenals hij. de Alpentoppen lief hadden en daar ln de Alpen de grootheid en verhevenheid van Gods schep ping erkenden. Bij do menschen in het hooggebergte had de Paus niet alleen onverschrokken en flinke lie den gevonden, maar ook waaraohtig vrome en Godvreezende zielen. Het verantwoordelijkheidsgevoel komt zoo bijzonder bij den berggids naar voren, de rus tige moed en onverschrokkenheid. Het volk der Alpen is bijzonder godsvruchtig; maar het heeft God ook op heel bijzondere wijze noodig. Met vreugde herinnerde de Paus zich. hoe vaak zijn oude berggids hem bij het passeeren van een bijzonder moeilijke plaats gezegd had, „hier moeten wij pns aan onzen Engelbewaarder aanbevelen" of „hier moet U Eerwaarde, wijl u priester zijt, eerst om goddelijke hulp bid den" Toen hij eens met een heel jongen gids na een moeilijke bestijging op een prachtlgen top was aangekomen, had de jongeman van gan- scher harte gezegd: „Hier moeten wij bidden, want het is te mooi" En zij waren op het eeuwige ijs geknield 00 in 't aanschijn van de heerlijkheid Gods had" den zij gebeden. Geen der hem bekende Alpengidsen was ooR een tocht begonnen, zonder eerst de H. Mis hebben bijgewoond. De Paus dankte de Voorzienigheid steed» weer voor het geluk van zijn Alpinistentijd# welke zoo'n invloed op zijn leven gehad had. Na het slot van zijn toespraak liet de Vader aan alle Alpengidsen medailles verd®0- len, welke op de eene zijde zijn beeltenis, aa» de andere zijde die van Don Bosco vertoond dien de Paus een „voortreffelijken gids naaf den hoogsten top, den hemel" noemde. Markante rede van Mgr. Downey Op bijzondere wijze, die groot opzien baard®, heeft de Aartsbisschop van Liverpool, Dr. Dóf' ney, in een toespraak te St. Helens weer d® aandacht gevestigd op het schoolvraagstuk- Naar aanleiding van de aankondiging, dat d® voltallige vergadering der hiërarchie van geland en Wales het tegenwoordige standp»0 der Katholieken Inzake het schoolvraagst®" zou bespreken en bepalen, verklaarde de aarts* bisschop: „De Katholieken moeten zich in het scb00 vraagstuk laten gelden en zich gehoor ver' schaffen. Een vooraanstaand lid der arbeid®1'9* partij heeft mij ter kennis gebracht, dat de r0* geering er op wacht, iets van ons te vernei»8® en een andere partij heeft ons gezegd, dat meende, dat onze veldtocht ten einde was. oor dat wij zoo rustig bleven. Een groot aantal leden, die in het pariet»011 gekozen werden, heeft den Katholieken zekef toezeggingen gedaan. Wij moeten thans dat deze ten uitvoer gebracht worden. Gij 116 hen met uwe stemmen in het parlement S0* bracht. Neemt thans geen verontschuldig^0 aan „Er zonden" zoo ging de bisschop verd® j „vele voorwendsels gevonden worden, di® Katholieken echter niet bevredigen zoud® Daar het schoolvraagstnk met moeilljkbed0 verbonden is, zijn de politici maar al te tce^ geneigd het vraagstuk ter zijde te legg®» K»* ljö» het aan de Katholieken over te laten. De tholieken hebben daarom de politici aan beloften te herinneren. De Katholieken zijn in Engeland talrijk noeg om zich te doen gelden, indien zU zün. Zij zijn echter verdeeld: de duivel h®e het zaad der tweedracht gezaaid." De bisschop hoopt echter, dat weldra de 00 dracht terugkeere, waarnaar zij allen stref m Hij had tegen d.e politieke partijen niet® 'fj te merken. De Katholieken kunnen tot elk drie partijen toetreden, die hun past, nia®r .a vroeg hun in ernst, hun geloof op da e®1 plaats te stellen; voor het overige zoude» dan kunnen doen, wat zij wilden. i.e nieuwste opname van de L2-mciorig< Duitsche Dornier-vliegboot, de Du .i, in volle vlucht. Koft voor zijn vertrek naar Amerika, terwijl hij druk doende was aan het sorteeren en doen inpakken van stapels teekeningen en andere gewichtig uitziende papperassen, heeft de ver maarde vliegtuigbouwer Fokker de welwillend heid gehad, ons even te ontvangen om ons in enkele woorden iets te vertellen van zijn bezoek aan de voornaamste Duitsche vliegtuigfabrie ken, waar speciaal de nieuwe monstervliegtui gen van Junkers en Dornler zijn bijzondere be langstelling hadden. Het onderhoud moest zich snel voltrekken. Want buiten wachtte reeds zijn uit de States meegebrachte somptueuse limousine, waarmede onze bereids ietwat veramerikaanschte maar zijn moedertaal nog in alle perfectie beheersehende geniale landgenoot zoo aanstonds ln zuidelijke richting moest jagen om ergens aan de lijn nog den express naar Parijs te pakken, waar hij nog weer een andere dringende zakenaangele- genheid had af te wikkelen, alvorens van Char- bourg met de „Homeric" weer over te steken naar het voor zijn ambities zoo bij uitstek ge schikte land der onbegrensde mogelijkheden. Nu, wat me getroffen heeft bij mijn bezoek aan Duitschland! In de eerste plaats heb ik er weer eens opnieuw kunnen constateeren, dat Duitschland .een sprekend bewijs levert voor de nadeelen van een zware rijkssubsidie aan de handelsluchtvaart. De verschillende verhou dingen zijn hier onevenwichtig. Er zijn nog altijd veel te veel lijnen, die gerust als over bodig kunnen worden beschouwd. En de Lnft Hansa heeft een ongelooflijk aantal vliegtnigen van een ongelooflijk aantal typen. Op deze wijze worden millioenen op onnutte wijze uitgegeven. En dat niet alleen, het zoo noodzakelijk streven om te geraken tot een gezond economisch be drijf wordt tegengewerkt. Wat denkt zoo vroegen we verder, van de Duitsche reuze-vliegtuigen, die ln den laat- sten tijd de belangstelling der geheele wereld hebben getrokken? Daarover zou ik een boekdeel kunnen vol schrijven. Het nieuwste type van Junkers, de geweldige G. 38 is vliegtechnisch een groote verbetering en wijst ons, ofschoon het toestel in zijn huidigen vorm nog niet goed is, duidelijk welke richting het uit moet. Aërodynamisch is deze machine schitterend. Dit is nu eens een vliegmachine, waar de motoren niet buitenop zitten, doch binnen in den vleugel zijn gebouwd Een knap staaltje van techniek is daarbij de overbrenging door assen naar voren. De Jun kers, en ook de Do X. die ik bezichtigde, zijn ondanks hun geweldige afmetingen door veel verbeterde besturingsorganen zonder hulpmo toren te bedienen. Junkers past een nieuw ey3teem van evenwichtsklap-plaatsing en vorm toe, dat zeer effectief werkt en heel licht met de hand te bedienen valt, zooals men verwacht zelfs ook bij vliegtuigen van nog veel grootere afmetingen terwijl Dornler met uitgebalan ceerde roeren werkt, die ook heel goed voldoen. Ook het landingsgestel van de Junkers ziet er best uit. Dat is eenvoudig, rubust en buiten gewoon practisch. Gebouwd voor het vervoer van een groot aantal passagiers, schijnt de Jun kers echter niet. Voor passagiers is gewoonweg geen plaats. Wel voor vracht. En ook voor bommen! Voor bommen? Ja zeker, ik wil daarmee niet zeggen, dat dergelijke toestellen speciaal voor militaire doeleinden zijn ontworpen. Maar ze zijn er zeer wel bruikbaar voor. Net als de z.g. snelle post vliegtuigen, die in Duitschland tot ontwikke ling worden gebracht. Hoe vond U de Do X? In één woord prachtig! Deze vliegboot over treft alle voorstellingen die men er zich van maakt. Haar grootte imponeert heel sterk. Ik vond de Do X schitterend in details, ook van fabricage-standpunt. De boot Is eenvoudig van houw en daardoor betrekkelijk goedkoop in de productie. De hoofdliggers zijn van gewone brugconstructie met groote toegankelijkheid, welke met het vergrooten der afmetingen zoo- veeleenvouiliger is geworden. Overigens is ook de Do X als het ware een vergroo ting van de Dornier „Super Wal", zooals deze weer een vergrooting is van de Dornier „Wal". Hoe imposant echter ook, zoo is de Do X toch geen groote stap vooruit in aërodynamische richting. Wat de G. 38 van Junkers tyel is. De Junkers is bijv. geheel vrij- dragend, terwijl onder den Dornier-vlengel nog draagstljlen zitten. Verder zitten bij de Junkei's de motoren in den vleugel, wat het groote voordeel heeft van sterk verminderden iucht- weerstand en controle-mogelijkheid gedurende het vliegen, terwijl bij de Do X de 12 motoren bovenop den vleugel staan, zes voor en zes achter. Deze oplossing Is, zooals Dornier zelf toegeeft, niet goed. Bij de achterste motoren, geeft iuchtkoellng groote moeilijkheden, door dat deze motoren vlak achter de voorste staan. Men heeft al van alles geprobeerd, en proeven genomen met windschermen, maar zonder noe menswaardig resultaat. Dat Dornier twaalf motoren van ca. 500 p.k. moest gebruiken, zit natuurlijk hierin, dat er momenteel nog geen motoren bestaan van 900 a 1000 p.k. Wel spe ciale race-motoren van een dergelijk vermo gen, maar die komen natuurlijk niet in aanmer king. Die hebben geen levensduur. De boot echter is als zoodanig prachtig. Ze biedt een groote ruimte voor het vervoer van passagiers en kan aan de hoogste eischen voldoen. Heeft U ook de Rohrbach nog gezien? De Rohrbach Romar? Ja! Dat is m.i. de best ontwikkelde vliegboot. De ontwikkeling is hici g'z als lange afstandvliegbooten vuvi -i. ..c. ,j„ gjrn-= au last. dan als vliegboot voor het vervoer van een grooten last over korten afstand. Ook hier lijkt me echter méér aan defensiefoelelnden te zijn gedacht, dan aan het commercieeie. Overigens sta ik verbaasd over de in Duitschland ontplooide, onderne mingsgeest. Er is voor toestellen als de Do X en G. 38 nog geen markt te vinden en daarom valt dit vroegtijdig streven zeker te bewonde ren. Als we den heer Fokker nog vragen, wat hij denkt van een mogelijk Oeeaanvluchtverkeer met een vliegboot als de Do X," antwoordde hij ons: Aan het vliegen over den Oceaan, en spe ciaal het geregeld vliegen in beide richtingen, zijn nog heel groote moeilijkheden verbonden. Vooral het neerstrijken van een vliegboot op hooge zee, zal een probleem blijven. Het moet echter daar naar toe, dat het in 't geheel niet noodig zal zijn op zee te landen, dus dat de kans op een noodlanding is buitengesloten. Een verdere technische moeilijkheid is het landen bij nevel of mist. He' zal misseh'en neg vijf De bekende vliegtuigbouwer A. Fokker. of tien jaren duren, vóór dit probleem een be vredigende oplossing zal hebben gevonden. Ten slotte stelden we nog een énkele vraag met betrekking tot de Holland-Indië luchtlijn der K. L. M. Ik heb de grootsfe bewondering voor den vaderlandschen ondernemingsgeest, antwoordde de heer Fokker. Natuurlijk zijn er nog vele moeilijkheden te overwinnen, welke moeilijk heden voornamelijk in de te groote étappes liggen. Daardoor worden de toestellen te zwaar belast. Etappes van 600 a 800 km. zouden heel wat beter zijn. Dan kan er méér betalende lading worden meegenomen. Of minder beta lende lading en wat meer bedrijfsstof. Op den duur moet dag en nacht in étappes kunnen worden gevlogen. Maar de nacht-verlichting dan? Zeker daar zit nog heel wat aan vast. Vooral ln verband met de woeste onherberg zame streken, die moeten worden overvlogen. Het zal wel niet mogelijk zijn het geheele tra ject met een nachtverlichting uit te rusten, maar daarom zouden misschen voorloopig alleen sommige trajecten des nachts kunnen worden gevlogen. Ik heb anders de beste ver wachtingen van dezen luchtdienst. De Holland- Indië verbinding wordt een van de groote wereldiijnen, die beslist zal rendeeren! Ai zijn er in den laatsten tijd nogal eens tegenslagen geweest, er Is geen reden om ontmoedigd te worden. Wat de K. L. M. hier doet, is echt pionierswerk, prachtig pionierswerk, dat den vollen steun van regeering en zakenmenschen en het volle vertrouwen van het publiek ver- c'ient. „De „Haagsche Post" veroorlooft zich de weelde in de Tweede Kamer een eigen afge vaardigde te hebben. Een natuurlijk die van alleS fijn qp de hoogte is, en achter de scher men weet te kijken. Zoo'n echte, slimme politieke rol. Deze week weet hij heel iets bizonders klaar te stoven. Luister: „Als de Ruys de Beerenbrouck in zijn eer ste opdracht geslaagd was, en een parlemen tair Ministerie had weten te vormen, ware het logisch en historisch juist geweest, dat jhr. de Geer voor jhr. Ruys plaats gemaakt had. Maar nu toch weer met een extra-parlementair bewind genoegen moest genomen worden ware het rationeeler geweest, als jhr. de Geer, dan ook de tweede opdracht had gekregen en van het ïfieuwe kabinet even goed de chef ware geworden als van het vorige. Men voelt onmiddellijk, dat er iets of iemand achter gezeten heeft. Jhr. Ruys moest de leider worden, omdat die gemakkelijker te leiden is. En toen bij aan zijn eerste opdracht niet kon voldoen en dus logisch en parlementair zijn taak had dienen neer te leggen, kon het alleen Monseigneur geweest zijn, die gezegd heeft: „Geen gezeur, Charles; als er geen parlementair kabinet is te maken, dan maar een extra-parlementair. Hier is het lijstje; en wie niet mee wil, die blijft maar weg". Jhr. Charles kreeg niet veel tijd; maar vlij tig en voortvarend als hij sinds zijn kost schooltijd op Rolduc steeds was, heeft hij met bekwamen spoed zijn taak afgewerkt. „En nu zitten we met de menschen", om een geestig woord van wijlen Mr. Kolkman nog eens aan te halen". „De Haagsche Post" heeft zich bij dit geval teelijk in de kaart laten zien. De eigen afgevaardigde is nu wel vuor goed zijn crediet kwijt. Als hij ooit z'n neus binnen de deur van de koffiekamer had gestoken, zou hij deze nonsens niet hebben geschreven. Moderne voor grootere jongens ®"?90 vanaf 11.90 15.. 18.. 21.- tot 48.- voor kleinere Model Naar prijs èn kwaliteit zeer voor- -j 4 Q r\ deelig vanaf II 13.90 19.90 26- 4 90 7 90 9.96 Model Hollywood moderne velours- en chique flauschstoffen. Alle maten en tusschen- macen vanaf «nmnnnHimmiiinifHiiiiti- nm mmi n mum immuun 111 mi MMiiiniMüiiinnmi nm nmiiiiuiiinnimiinnt! „Geen zwerver, die geen verleden hebben" HET IS AL LANG GELEDEN.... Ook de Eskimo's hebben een Gouden Eeuw gehad. Men zou het zoo niet zeggen, wanneer men leest, dat ze rauw vleesch eten, zioh nooit wan- sohen en den inhoud van hun neus als een lekkernij beschouwen. Het is dan ook heel lang geleden, dat de Es kimo's in hun Gouden Eeuw leefden. Een geleerd onderzoeker heeft vijf maanden in het hooge Noorden doorgebracht en hij is er in dien betrekkelijk korten tijd in geslaagd, te oonstateeren. dat eens de voorvaderen van de „menschen", zooals de Eskimo's zich noemen, op een hoogen trap van beschaving stonden. In den grond van het St. Lawrence-eiland heeft deze geleerde de overblijfselen ontdekt van een pre-historisch Eskimodorp en de ver schillende vondsten, die hij er heeft gedaan, le verden hem het bewijs, dat de bewoners van de ijswoestijnen in een ons onbekende periode van de geschiedenis een eerbiedwekkende cul tuur hebben bezeten. De geleerde is met duizenden ivoren wapens, gebruiksvoorwerpen en sieraden naar de be schaafde wereld teruggekeerd. De plek, waar de overblijfselen der Eskimo Een Eskimo voor zijn sneeuwhut, cultuur aan het daglicht zijn gekomen, is tot het jaar 1880 bewoond geweest en wel door af stammelingen van de eens geciviliseerde Eskimo's. Eeuwen en eeuwenlang hebben die daar in paalwoningen gehuisd, precies op de manier ais hun tijdgenooten op andere conti nenten. Hun enorme vuilnisbakken, groote ga-, ten in den grond, waarboven zich de paalwonin gen verhieven, zijn in bevroren toestand voor ons bewaard gebleven. Vele der gevonden voorwerpen getuigen van een buitengewone kunstvaardigheid, waarbij ae prestaties van de tegenwoordige Eskimo's, die overigens niet van goeden smaak ontbloot zijn, in het niet verzinken. Men meent uit de verschillendevondsten te 'runnen oonoludeeren, dat de Eskimo's in over ride tijden uit Siberië naar Alaska en het uiterste Noorden van Amerika zijn gekomen, wat de theorie van het bevolken van Amerika van Azië uit weer eens komt bevestigen. Hoe de Gouden Eeuw der Eskimo's intus schen verkropen is, weet men nog niet te zeg gen. Ofschoon de geleerden sterk zijn in het samenstellen van heele geschiedenissen, al heb ben ze ook maar een pijl en een lans en een paar skeletten onder de loupe, slaagden ze er nog niet in, alles haarfijn te vertellen. In ieder geval, de Eskimo's zullen in hun eigen achting en in die van de rest van de we reld stijgen. Ze zijn nu niet langer meer zwer vers, die geen verleden hebben, maar lieden met een komaf, welke zich in den schemer van het verleden verliest. Op zulk een komaf zou menig beschaafd Westerling jaloersoh kunnen zijn OORZAKEN VAN VLIEGONGEVALLEN In een redactioneels beschouwing over de jongste vliegongelukken in het commercieeie luchtverkeer schrijft dé Londensche „Aeroplane" met betrekking tot de mogelijke oorzaak van die ongevallen, het volgende over de schipbreuk van het drie-motorige Junker vliegtuig der Duitsche Luit Hansa op 6 November bi) Godstone in Kent: „Waarschijnlijk is de oorzaak van het ongeluk met de Junkers eenvoudig te zoeken in het laag vliegen van den piloot. Dit schijn een gewone fout van de Luft Hansa-vliegers te zijn, tenzij men andere dergelijke ongelukken, waarvan wij hoorden, op rekening zou willen schuiven van den vlieger, die nu bij Godstone het lqven ver loor. Enkele weken geleden reisde een Engelsch- man, die dikwijls van de Iuchtdiensten gebruik maakt, van Berlijn naar Keulen ln een Junkers, toen de machine ln lage wolken of hooge mist geraakte. De piloot vloog laag en als de mist even dunner werd, konden de inzittenden zien, dat ze rakelings over de boomtoppen van een woud vlogen. Op een gegeven oogenblik, toen de machine aan een kant even doorzakte, schoot een boom pal tusschen den vleugel en den boven- zijkant van de romp van het vliegtuig. Zoo ging het over mijlen en mijlen en ten slotte kwam men behouden in Keulen, zooals onze zegsman het noemde, meer door Gods genade dan door toedoen van den piloot". Verder signaleer! hei blad de ervaringen van andere Engelsche passagiers van Duitsche Luft Hansa-vliegtuigen, die eveneens nauwelijks ont snapten aan bergflanken en boomtoppen. Dat de schrijver van het bedoelde artikel objec tief en eerlijk in zijn oordeel is. bewijst hij door in dezelfde beschouwing ook op de tekortkomin gen van Britsche verkeersvliegers te wijzen. Met betrekking tot de schipbreuk van de „City of Rome", de Britsche drie-motorige vliegboot van Imperial Airways, die op 26 October In de Mid-, dellandsche Zee ten onderging, wijst de schrij ver op de dringende noodzakelijkheid, dat de be stuurder van een watervliegtuig ook een goede opleiding moet hebben genoten als zeeman. Uit de verklaringen van den kapitein van de Itali aansehe sleepboot jFamiglia", die de Britsche vliegboot op sleeptouw nam, ls namelijk komen vast te staan, dat het bevestigen van de ver keerde lijn door den vlieger "of een ander lid der bemanning van de vliegboot, de oorzaak van het breken der verbinding en daardoor van het zin ken van de „City of Rome" is geweest. Het Italiaansehe vaartuig was aan de loef zijde van de vliegboot gaar. liggen en liet een boei, waaraan een hulplijn, met den wind mee naar de „City of Rome" drijven. Aan het einde van die lijn was de eigenlijke sleepkabel beves tigd. Op de vliegboot had men de lijn ln moeten halen, totdat men den kabel te pakken kreeg. In p'aats daarvan maakte men de hulplijn aan de vliegboot vast en gaf aan de Bamlglia" een teeken, dat deze vodruit kon. De Italiaansehe kapitein, die geen Engelsch sprak, deed wan hopige pogingen om de vliegbootmenschen aan het verstand te brengén, dat ze de huiplijn nog verder moesten inhalen, totdat ze den sleepkabel te pakken hadden. Hii werd echter niet begre pen. Den Italiaan bloei' niets anders over dan maar op te stoomen, natuurlijk met het gevolg, dat de dunne lijn spoedig bezweek en de vlieg boot met alle opvarenden een prooi van de woeste golven werd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2