Mei leven vol contrasten Kabouter^ zlin: V 1% - Cf) merkwaar^ ige genezing ta Ma-den (V.$.) Een charmante stad m De helpende hand SPORT EN SPEL EERSTE BLAD. PAGINA 3 L TRIESTER VAN DEN REGEN" Barre rijkdom en vreeselijke ellende EN ER WORDT ZOOVEEL GEDAAN OM HET BETER TE MAKEN doelm atige advertentiën KORTE BERICHTEN. ONZE HARDRIJDERS OP DE SCHAATS. DE „CLUB" VAN RIJDERS TEGEN DEN K. N. S. B. MODEPRAATJES nnmi IETS UIT HET LEVEN VAN FATHER POWER Hon ln Amerika werkend geestelijke schrijft i s het volgends in verband met de merk 1 aardige genezingen, die op het graf van Fa er Patrick Power zich hebben voorgedaan ti. waarvan wij reeds gewag hebben gemaakt: Devotielichtjes in kleurrijke glaasjes flik keren door de kille nachtelijke stonden boven een priestergraf op het kerkhof van bet H. Kruis te Malden, een geannexeerde stadswijk van Boston (V. S.). Die vlammetjes wijzen den weg naar een nieuw genade-oord, mis schien eens de eerste Heilige Stede van Mira kei in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika? Het is het graf van den Weleerw. Hoer Pa trick J. Power, die stierf voor ongeveer 60 jaren en aan wiens voorbede dagelijks merk waardige genezingen worden toegeschreven. Dag aan dag en zelfs in de nachtelijke uren komen er duizenden en honderdduizenden: lammen, kreupelen en blinden komen om door gebed verlichting te vinden in hun lijden. Vanwaar deze plotselinge faain? Wat is d" oorsprong van dit geloof? Wie was deze Wel eerwaarde Heer Power, gestorven twee iaar p: zi;n priesterwijding en begraven in 1369 op dit kerkhof van 't gure Noorden? Uit stoffige boeken, vergeten notitie-schrif ten en van de lippen van een paar levende we zens komen de verhalen van zijn kort leven, zijn onbekend priesterschap en zijn nooit-ge- hcord werk. Een gedichtje als zijn doodsaankondiging, opgedolven in de vergeelde jaargangen van de oude stadscourant, de „Boston Pilot", twee eigenhandig geschreven boeken met lessen en voordrachten in de godgeleerdheid, herinnerin gen van een verren bloedverwant, van een koorknaap, een meisje, dat bij zijn ziekekamer oppaste, een kind, dat getuige was van zijn begrafenis deze verspreide fragmenten wor den vergaard en samengepast tot een levens tafereel. Waarom ik er van houd? LANGE RIJEN PELGRIMS WACHTEN GE HULDIG tot het liu-n beurt wordt, om te naderen tot 't graf van Father Patrick Power op 't Holy Cross kerkhof te Malden (Mass.d Mi op een Lieve Vrouwedag geboren was. Zijn biographie, n.I. da brokstukken ervan, vertelt ons, dat hij geboren is in Bantry, pro vincie Cork, Ierland, op 8 December 1841. Zijn ouders stierven, toen hij vier jaar oud was. Zijn broeder Jan, bracht hem naar Amerika. Hij werd priester gewijd in 1867. Hij stu deerde nadien in Leuven. Misschien was hij voor een poosje kapelaan in de Sint Mattheus- kerk in Chicopee. Dan werd hij ziek. Hij had een longziekte. Een fotografie, een paar notitie-boeken dat is alles wat Father Power heeft achterge- tieme w'Jte misschien, zijn dood. En roovele jaren zijn over zijn dood heengegaan. Maar de rijen schuiven langzaam en zacht jes voorbij zijn graf. Mannen bidden het ro zenhoedje. Vrouwen dragen kleine kinderen, of helpen ongelukkigen,hopend, dat de hand van den alwijzen en algoeden Vader hen zal zegenen. Niets is tot nu toe authentiek vastgesteld door kerkelijke overheid of medische weten schap. daar is alleen geloof en hoop. En de meest hartbrekende samengroeping van ongelukkigen, die Amerika ooit gekend heeft. Ook een gebed en een geloofsdemonstra- tie, zooals Amerika nooit heeft aanschouwd. Father Patrick Poteer in de eerste dezen van zijn priesterschap. Het kan zijn, dat hij. de Amerikaanse!.- h i lige wordt „de priester van den regen op wiens graftombe de druppels van omhoog ge schat worden als wateren des zegens van de hand van God. Dit zijn de feiten. De traditioneele hoogachting en liefde van de Katholieken voor hun priesters, geconsa creerd voor God, verklaart natuurlijk hun bij zonderen eerbied voor een priestergraf en ver klaart ook, waarom bij Father Power's graf, als bij andere graven van Gods levieten, me nig vroom gebed gepreveld is. Maar bovendien trok de eigenaardige con structie van het tafelachtige monument hoven Father Power's graf de speciale aandacht. In dien steen is de afbeelding van dsn gou den kelk, waarmede kapelaan Power zijn en kele H.H. Missen in deze wereld opgedragen heeft, diep uitgehouwen. En in dezen steenen kelk vielen de regendruppels en vormden een kleinen plas, zoodat vrome Katholieken ter stond dachten aan het wijwatervat, dat zij bij dc intrede van iedere kerk, waar ter wereld ook, zien. De associatie van ideeën en de groote over eenkomst tusschen het wijwatervat der kerk en den regen-kelk boven het graf, was onge twijfeld de aanleiding tot het gebruik orn zich te zegenen met het water uit den steenen kelk. Er deden zich bijzondere gebeurtenissen voor. Geruchten kwamen van verhoorde gebe den, gestort op het graf, genezing van kwafen, waar .alle medische wetenschap en kennis en hulp gefaald hadden. Joseph Walsh, assistent- opzichter van het kerkhof, hoorde van die ver halen. Andere vertelsels kwamen den Weleerw. Heer Patrick Walsh, pastoor der St. Joseph- kerk, in welks parochie het kerkhof is gele gen, ter oore, evenals E. O'Connell, den broe der van kardinaal O'Connell en opzichter van het kerkhof. Geen publiciteit was ooit aan deze genezin gen gegeven, ofschoon het geruclit, dat gebe den, gestort aan het graf van dezen jeugdigen priester, een uitwerking hadden als nooit in «enige andere plaats, zich hardnekkig stand hield. Dan kwam Allerzielendag 1929. Een gene zing! Ze werd pubiiek, en tevens werden het de genezingen van vroegere jaren. En met dit nieuws kwam ook de groote stroom van zie ken, verlichting zoekend in aardscha lijden. In het begin kwamen ze bij honderdtallen, dan duizenden. Op Zondag en Wapenstilstands dag, 11 en 12 November,, baden twee honderd vijftig duizend pelgrims aan het graf. Over het millioen is het getal der nldden- den, dat nu bereikt is. Van verre en nabij ko men ze, in ambulances, op draagbaren, op krukken, hinkend in metalen beenstukken. Blinden worden geleid, babies gedragen. \an de losse klei van het graf nam menigeen een handvol mee. Als symbolen van vroeger lijden werden krukken en ijzeren beenstukken achtergelaten in de Allerzielen-kapel. Exvoto's van dankbaar geloof! De Kerk bewaart het zwijgen. Het geloof van haar kinderen houdt aan, biddend, ho pend, voj vertrouwen, dat een bovennatuurlijke macht aan het werk is door de voorbede van dezen sinds lang gestorven jongen priester. Wie was deze jonge priester? Uit den aard der zaak meet z"n levensge schiedenis kort zijn. Bijna allen, die ons deze verhalen doden, zijn dood. En de enkelen, die hem in hun leven gekend hebben, herin neren zieh niets, of tenminste niets buitenge woons. Het gedicht op zijn overlijden zegt, dat Fa ther Power een stille lijder was, dat hij een mannelijk, sympathiek, kinderlijk-rein, inne mend, loyaal karakter bezat. Hij stierf op het feest van de Onbevlekte Ontvangenis, evenals laten. En haast allen die hem kenden, op In- H-t heeft nooit ontbroken aan contrasten iu dit onibrtuaausche. Het woord „bont" geeft in derdaad em eigenschap aan, waarop onze we reld steeds groot kan gaan. Daar is b.v. de verdeeling van de aardsche goederen. Als men enkeie tientallen eeuwen terug gaat, dan komt men te land in de tijden toen een koning Croesus zijn gouden scepter zwaaide, en op zijn boordevolle geldkisten troonde. Zijn rijkdom contrasteerde ai heel sterk met de armoede van velen zijner 'onder danen, om heelemaal niet te spreken van de slaven, die niets bezaten en niet eens hun hemd, als zij er tenminste een droegen, als hun eigendom mochten beschouwen. Dat in die dagen de niet-bezittenden allen te vreden waren met hun lot, zou ik niet gaarne willen beweren; het zal wel hoofdzakelijk aan het bruut geweld zijn toe te schrijven, dat de proletariërs van die dagen, uiterlijk althans iu de verdeeling der goederen, die zij zeker niet billijkten, moesten berusten. Dus heeft de wijze Salomon weer gelijk: reeds ecuwen geloden zag het er juist uit als tegenwoordig, en wat wij in onze dagen he ieven, is niets als een generale repetitie van hetgeen in lang vervlogen tijden geschiedde. Dat alleen is een beetje opvallend, dat men er in onzen tijd nog niet in geslaagd is, het aan schijn der wereld te veranderen. Zooveel dokters zijn aan het werk, om den boel beter te maken, dat men er eigenlijk over verbaasd staat, dat ze bij hun pogen nog zoo weinig succes hadden. Reeds jaar en dag zijn b.v. de socialisten, naar ze althans beweren, de waereld aan het verbeteren; keizers en konin gen heeft men onttroond en heel wat bourgeois van hun geld af geholpen; vooral in het roode paradijs, in Sovjet-Rusland, maar ook bij de 90 communisten in de onvolprezen repu bliek aan den Donau; en toch blijven de con trasten zoo groot als vroeger. Een sterk staaltje van zoö'n contrast in Oos tenrijks hoofdstad zij hier geregistreerd. Daar leefde een jongmensch, wiens wieg eens had gestaan op het dierbaar plekje grond-in de lago landen aan de zee. Een Hollandsch fabri kant had hem als réprésentant géneral naar het sehoone Weenen gestuurd, met het doel daar de zaken van bedoeld instituut naar be- hooren te behartigen. De zaak ging als ge smeerd, overigens geen wonder, wijl men in vet en olie deed; en het inkomen van den ver tegenwoordiger scheen niet gering te zijn. De uitgaven tenminste, die de man deed, waren van dien aard, dat men wel een heel groot in komen moest aannemen om een en ander nader te verklaren. Een aantal klaploopers en beunhazen, die bet zaakje al heel gauw in de gaten hadden, wa ren er natuurlijk als de kippen bij, om ook een beetje te profiteeren. Minder bedeeld als zij wa ren met aardsche goederen, sloten ze zich bij den Croesus aan, met het doel op deze gemak kelijke manier hun positie op dit ondermaan- sche een beetje te verbeteren. Het spreekt van zelf, dat onze goede landgenoot zich geflatteerd voelde door de wijze, waarop z'n nieuwe vrien den hem behandelden; voor niets ter wereld wilde hij het aureool, dat ze om het hoofd van den reichen Hollander hadden gestrengeld, laten verbleeken of aan glans doen verliezen. Met voile handen smeet bij liet geld weg, dat scheen terecht te komen in een groot vat zon der bodem; althans, telkens stond hij weer, zooals de Weener het zoo plechtstatig uitdrukt, voor den reinen NichtsEr werd dan maar een leeninkje gesloten bij de firma, voor wier belangen onze vriend had op te komen; een en ander werd echter zoo dikwijls gerepe teerd, dat de leeninkjes een groote leening wa ren geworden en onze landgenoot niet meer in staat was, het geleende aan den eigenaar te retourneeren. Nu begon der reiche Hollander zijn toe vlucht tot andere middelen te nemen; hij de- fraudeerde het geld van zijn lastgever, vergat geïnde sommen te boeken en dergelijke fraaiig heden meer. Het bekende Hollandsche spreekwoord van het kruikje, dat wel lang te water kan gaan, maar eindelijk toch breekt, werd weer bewaar heid. Op zekeren dag kreeg de firma in het lieve vaderland de lucht van de gedragingen van den réprésentant en mengde de politie in de zaak. Nu hebben de roode broederen wel heel wat afgegegeven op de Weensche politie, maar men kan er staat op maken, dat het politiecorps van Oostenrijks hoofdstad op een heele dosis voort varendheid kan bogen en, zoo noodig flink ham delend kan optreden. In ieder geval, onze goede, zser splendiede landgenoot zat heel spoedig ach ter slot en grendel. Als apotheose kwamen nu de ellenlange artikelen in de diverse dagbladen eti couranten, die alle mogelijke finesses wisten mee te deelen over de absoluut noodelooze wijze, waarop de man het geld over den balk gooide. Er werden cijfers genoemd, in het be gin natuurlijk overdreven, totdat eindelijk vast stond, dat in. een betrekkelijk zeer korten tijd, meer dan 60.000 S.^ oftewel een kleine 25.000 goede Hollandsche guldens naar de maan wa ren geholpen Op denzelfden dag, waarop bet bovenstaande bericht in Weenens pers de ronde deed, was in enkele bladen een advertentie te lezen van den volgenden inhoud „Aan alle geneesheeren en instituten ter uitvorschlng van ziekten in het binnen- zoo wel als in het buitenland Een ontwikkeld man, 29 jaar oud, gezond naar ziel en lichaam, vader van twee kinde ren, stelt zichzelf ter dispositie voor het on derzoek van ziekten, die nog niet zijn uitge- vorscht, als kanker, lupus, etc. HU is opk bereid alle mogelUke ook zeer gecompliceerde operaties te ondergaan. Een en ander tegen een som gelds ineens of een kleine lijfrente voor zijn nabestaan den." Wat een ellende, wat een leed spreekt uit deze kleins advertentie Een nood, tot wan hoop en vertwijfeling opgedreven Een man, een huisvader verkoopt zijn leven aan den dood, opdat zijn gezin niet den hongerdood worde prijsgegeven Een mensch verkoopt zijn leven om een handvol geld. dat de andere met volle handen wegwierp! Wat een contrasten brengt het leven! Waoneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen, den omzet, den verkoop over treffen, geeft aan een aerie dan eem de kans U te helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten. Voor deelneming aan de Davis Cupwedstrijden van het volgend jaar hebben zich bi) het be stuur van den Franschen Lawntennisbond reeds opgegeven Engeland, Australië en ederland voor de Europeesche zOne en de Ver. Staten voor de Amerikaansche zOne. De Belgische Wielerbond heeft tot voorzitter gekozen den heer F. Coljgnon. Volgens Engelsche bladen heeft het gouver nement van het Engelsohe eiland Man een be drag van 5000 pond ter beschikking gesteld van de Auto-Cycle Union om de deelnemers aan de jaarlijksche motorwedstrijden om de Tourist Trophy op dat eiland tegemoet te komen in bun reis- en verblijfkosten. Uit Miami wordt gemeld dat de Duitacher von Benz in Maart op Daytona Beach een poging zal doen om het snelheidswereldrecord voor auto- renwagens, dat op naam staat van sir Henry Seegrave, te verbeteren. Zaterdagmiddag werden in Amerika 8 rugby wedstrijden gehouden, die samen 400.000 bezoe kers trokken. Alleen in Chicago waren er 122.000 toeschouwers, die 850.000 dollar aan entrés be taalden. De Zaterdag en Zondag te Stuttgart gehouden zwemwedstrijden tusschen Rijnland en Zuid- Duitsohland zijn in totaal door-West-Dultschland gewonnen en wel de heerennummers met 8072 en de damesnummers met 4628 punten. ENTHOUSIASME IN EXPRESSE-TEMPO Brussel is een charmante stad. Het heeft maar een ongeluk en dat bestaat hierin, dat het de stad is waar op straat het meest lawaai wordt gemaakt van al de groote steden van Europa, zoodat de Brusselaars zelf het den veelbeteekenenden bijnaam van „Bou- canville' hebben gegeven. Dat belet de „Klekefretters' echter niet, veel van hun stad te houden en zU beschouwen het als een groote eer, als zij enkele geslachten terug kunnen wijzen op een ongerepten stam boom van erf-Brusseiaars. Inwijkelingen uit Vlaanderen of uit Wallonië zijn maar „bastaards" in [iet oog van den gch ten Brusselaar, die de pretentie heeft te den ken, dat gueuze en kriekenbier en lambiek alleen door hem naar behoor^n kunnen wor den gewaardeerd. Vraagt aan een echt Brusselaar, waarom hij zooveel van de stede van Sinter Goedele en Mijnheer Sint Machiel houdt en hij zal u in oen expresse-tempo met zooveel enthousiasme over zijn geboorteplaats vertellen, dat gij er werkelijk door ontroerd wordt en niets andérs doen kunt, dan het op straat begonnen verhaal in een estaminetje te gaan voortzetten want Brusselaars hebben verbazend gauw dorst, zij hebben eigenlijk altijd dorst in de prik kelende tegenwoordigheid van dat rinsche bier, dat een niet-Brusselaar doet rillen als het, koud als ijs langs zijn „mollepijpje" naar den maag stroelt. Waarom ik van mijn stad houd, zal de Brusselaar zeggen, terwijl hij u met zijn lobbes achtige uitpuilende eogen goedig zal aankijken, awel, dat zal ik u dan eens gauw gaan vertel len. Welke groote Europeesche stad heeft haar tradities bewaard, zooals de onze Brussel, city van internationale financie, doorgangspoort naar alle streken van bet vas teland, is anderzijds intens gebleven het land van belofte van de beuling- en andere kermes sen, van de „scholle' en den „goeden zuip", van den Meiboom, van duizenden „sjossetaïten". Te Brussel wonen vraag bet maar eens aan Felix Timmermans de grootste baskonters in bet drinken, de beste fijnproevers van stevi- gen kost, de lik-mijn-lipjes van alles wat uit de keuken komt of uit de flesschen. Kent gij ergens grooter virtuozen in de moei lijke kunst van „vogelpik" spelen, dan die van Brussel Het is nog niet zoo lang geleden, dat ons laatste poesjenellenspel van het tooneel is ver dwenen en als het gestorven is, dan is het zeker niet door een tekort aan publiek. Het zal trouwens wel weer spoedig uit zijn asch verrijzen. Is er iets schooner, voor een echten zoon van St. Machiel, dan de kermis-revue der Brussel- schesche „sjossetaRen" in het middeleeuwsche kader van de Groote Markt En wie zou er dan geen heete tranen storten van ontroering als burgemeester Max die stilaan op een Brus- selsch griffonske is gaan gelUken een „bal seke" geeft op de gepoeierde fajades van de markentensters der visschersvereenigingen, na dat zy samen den „eerewUn" hebben gedron ken in de gedaante van groote glazen parelende gueuze Hebt gij ergens al betere mossels geslöeberd dan aan de karretjes van de mosselwijven bij de Kapellekerk, gij weet wel, die sehoone oude kerk, waar Pieter Breughel onder een biecht stoel ligt begraven Nu wij in de Marollen zijn, kunnen wij daar wel even blijven. Daar dragen de onoogelU'kste en kwalijkrie- kende stegen namen, die eiken dichter met succes zou kunnen gebruiken, of kent gij soms poëtischer benamingen dan Camelia-, Lelietje van Dalen-, Akkelei-, Ste Cecilia-, Nachtegaal-, of Liederensteeg Alles is gracieus en edele en.., evangelisch in de Marollen. In de Zwaardstraat zie ik psrmintelU'k rid ders draven met schildknapen en soldeniers Of zij begeven zich, alleen, naar de Waaierstraat om er hupsche markiezinnen te zien paradee ren. In de Voorzienigheid-, de Heilige Geest-, de Capucijnen-, de Tempel- en de Samaritanen- straat wonen natuurlijk niets anders dan brave menschen. Indien Breughel ooit op de wereld kon terug komen, dan zou hij beslist weer in de Hoog straat gaar wonen, waar bU'na niets is veran derd sedert hü daar aan de Roode Poort zijn schildersleven leidde. 's Morgens, als de deuren open gaan van de kaberdoeskens, zou hij met welgevallen den zuren biergeur opsnuiven en hier en daar bin nen gaan, „om er eentje te snoepen", Brussel, mijnheer, dat is nog een heele boel andere sehoone en goede dingen. Dat is de ker mis van de Miniemen en deze van de Roode Lieve Vrouw, om over de vele andere maar niét te spreken; dat zijn de oude gebouwen, de loka len van kruisboogschutters, de amateur-tooneel- voorstellingen waar men tusschen de tremoloos der spelers door, nog „scharretjes" mag eten en noten kraken. Als onze stad zich noodgedwongen moet mo- derniseeren, dan doet zü dat met een duidelijk uitgesproken smaak voor het pittoreske. Want waar zult gij straten en wüken, zooals onze Putterij en het Dag-en-nacht-straatje en nog vele andere weten onteigenen en afbreken om er, al bijna twintig jaar lang, in volle centrum eclite jungles van te maken, waar onze ketjes en krotjes die altijd een gescheurde broek en een snotneus hebben naar hartelust ravot ten, ln afwachting dat op die plaatsen eens het station zal komen en de verbindingsspoorwegen, waarover men nu al Jaren in het parlement aan het redetwisten is. Brussel is nog: de hooge hoed ofte de buis of kachelpijp en de redingote van de voorzit ters der „sjossetaïten"; het is ook de stad van concerten, karnavals en gecomstumeerde ver- eenigingen, want een Brusselaar figureert graag eens in de gedaante van eèn Sioux, een neger, een admiraal, een fellah of een „vuil- jeanétte'. Dat is kwestie van eens een andere plooi op zijn anders nogal onnoozel gelaat te mogen schminken. De „Klekefretters" zijn een volk dat zwaar over onbenullige dingen boomt en dat humoris tisch de ernstigste gebeurtenissen opvat. Toen in 1830 Brusselaars en Hollanders met elkaar aan het kibbelen waren en daarbij meer knal-argumenten gebruikten, dan eigenlUk noo dig was, aarzelden de eersten niet, op geregelde tijden van den dag een wapenstilstand te vra gen, om „op hun pintjes te gaan". En nu ge beurt het niet zelden, dat bun kleinkinderen te laat in de mis komen of op den hoek van een óf andere straat hun „slropekrotje" laten wach ten, omdat zij te lang in de lucht blijven staren naar hun duiven, die „concours vliegen". Also sprach de rasechte Brusselaar. En liet hij een nieuwe flesch gueuze aan rukken. Brussel Is inderdaad een kolossaal charmante stad...... Brussel, B. Een nieuwe richting die tot tweespalt leiden moet. Een medewerker schrijft ons: Zullen wij weer winter beleven, dan hopen wij toch van harte, dat dit geen winter moge worden zooals het vorige jaar. Sport is goed en dat we ook pu weer gelegenheid tot ijsver maak mogen krijgen, is de hartewensch van tienduizenden landgenooten, is ook voor het sportief evenwicht te hopen, maar afgezien van andere en belangrijke overwegingen een winter als we In den aanvang van dit jaar hier moesten meemaken is ook uit sportief oogpunt fataal. Doch niettemin hopen we op winter, op een mooien, Hollandschen winter, zooals men dat gemeenlijk pleegt te noemen. Intusschen heeft onze nationale organisatie op het gebied der schaatssport hare eerste pre paratieven getroffen voor den mogelU'k aan staanden winter. De Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond vergaderde, zooals ge meld, te Deventer, koos zich daar op de plaats van wijlen dr. Schutter en den heer G. J. M. Couvee een nieuwen president, stelde het wed strijd-programma vast, regelde de trainings kwestie voor de hardrijders en bepaalde zijn positie tegenover de vereeniging van hard rijders. Dat laatste was eigenlijk het cardlnale punt van deze vergadering en bU de uitvoerige be handeling dezer kwestie is wel afdoende ge bleken, dat de Nederlandsche Schaatsenrijders- bond niets te maken wil hebben met de gestie van de „Vereeniging tot bevordering van het hardrijden ep de schaats". Een voorstel om deze club van ontevredenen, zooals men haar niet geheel ten onrechte noemde, een zeer be scheiden subsidie te verleenen, werd door den voorzitter van die club. den heer Adrian, met klem verdedigd, doch niet eens in behandeling genomen. Deze afwijzing geschiedde met 86 tegen 10 stemmen en zelfs deze 10 zouden zich niet eens alien voor het subsidie uitgesproken hebben, doch wilden alleen behandeling van het voorstel n'et afwUzen. Waar deze kwestie echter zonder eenigen twijfel nog tot ernstige conflicten leiden zal en natuurlijk algemeene belangstelling in het wereldje der amateur hardrijders op de schaats ondervindt, willen wü er even nader aandacht aan w! len. Hoe men in den K. N. S. B. over de nieuwe „hardrijdersclub" denkt, is dU3 wel duidelijk gebleken en werd wel het best vertolkt door mr. C. P. Eecen, die verklaarde, toen hij des tijds de circulaire van „de club" omtrent een demonstratie te Alkmaar ontving, zich te hebben afgevraagd, waarom die vereeniging werd opgericht en waarom deze demonstratie gehouden werd. Het is een terrein, dat door den Bonrl hoheorscht wordt en geenszins braak gelaten. D" vereenigingen bij den bond aange sloten staan dan ook geenszins sympathiek te genover de nieuwe vereeniging, die slechts verwarring en ontevredenheid brengt en de rüders op een dwaalspoor voert. Deze woorden die we aan de notulen der vergadering ontleenen, hadden algemeene In- stemming eu hetzelfde geldt voor de woorden van den heer Bakker, den afgevaardigde der Nijmeegsche IJsclub, die het bestuur en spe ciaal den leider van de training, den heer Van Laer, warme hulde bracht voor hetgeen zij tot stand brachten. Hij Is er aldus lezen we weer in de notulen enthousiast over en wijst erop. dat het H. M. de Koningin be haagd heeft den heer van Laer te benoemen tot Ridder ln de orde van Oranje Nassau we gens zijn verdiensten bij het organiseeren der Zwitsersche Winterspelen en het succes der Nederlandsche hardrijders in het buitenland. De nieuwe vereeniging brengt noodelooze con currentie die door niemand in deze vergade ring gewenscht wordt dan door het groepje ontevredenen. Deze uitingen geven voldoende blUk hoe de groote nationale organisatie op het gebied van het schaatsenrijden tegenover de nieuwe rich ting, die door de club van hardrijders ingesla gen is, staat. Maar intusschen hebben we met de feiten rekening te houden en die feiten komen hier op neer, dat zich onder de leuze „behartiging van de belangen van hardrijders op de schaats", een club gevormd heeft, die hardrijders uit zendt om hen te bekwamen. Op het eerste oog zal men zeggen: Wat is er tegen? Hoe meer jonge rijders gelegenheid krijgen zich elders te bekwamen, hoe meer kans is er dat het al gemeene peil verhoogd kan worden Maar zoo eenvoudig is dat toch niet. D° nieuwe club heeft óók geld noodig en dat geld krijgt zij van liefhebbers van de mooie ijssport. die denken met deze offers een goed werk te doen. Die weten van kwesties niets af, doch toonen hun mildheid voor het sportieve doel. Maar ook de IC. N. S. B. pleegt een beroep op hen te doen. De kas van den bond aldus de penningmeester, de heer Van Laer heeft zelf bijdragen noodig om de uitzending der rijders te kunnen bekostigen. Andere jaren zijn ÏÖOO uit de bondskas beschikbaar ge steld. Dit jaar zijn twee duizend gulden uitge trokken. Het is echter lang niet voldoende en zonder bijdragen van anderen zon men er niet komen. Vervolgens kunnen zij, dip geheel of gedeeltelijk voor eigen kosten In het buitenland ln training gaan, zich bij het bestuur van den K. N. S. B. aanmelden. Nog nooit is een rijder teleurgesteld. Uit de kas kan dus voor dit doel niets gemist worden en het is onmogelijk voor den bond, giften van anderen te besteden voor een doel, waarmee de gevers het wellicht niet eens zijn. Hij verwacht 3000 van anderen, do bond geeft zelf 2000 en met die 5000 hoopt men er te kunnen komen, waarbij dan nog vele particulieren aanzienlijke bedragen uit eigen zak betalen. Ziedaar het, zakelijke conflict, waar nog bij komt, dat de K. N. S. B. bestaat uit amateurs en geen controle uitoefenen kan als leden on der leiding van personen bulten den bond weken lang In den vreemde toeven geheel of ten deele op kosten van derden, die men zoo noodig niet ter verantwoording roepen kan. De verklaring van den heer Adrian, dat hij als leider optreedt, is toch zeker niet als een waarborg te beschouwen, wanneer men zich slechts herinnert, dat 't deze heer Adrian was, die met de heeren Moeskops, v. d. Bergh. Swaap en nog enkelen den Ned. Wielerbond voor de Wlelren Unie „inruilden". Tenslotte is er nog de technische kant. van de zaak. De K. N. S. B. volgt zijn eigen ziens wijze en „de dub" de hare. die afwijkt, sterk afwijkt. Waardeering is er over en weer niet het minst. De K. N. S. B. neemt de beste rü ders mede naar Davos en ..de club" de rest naar Oslo. Die rest wordt vijandig gestemd te genover den K. N. S. B. en zoo ontstaan er onder onze jonge hardrijders twee groepen, die tegenover elkaar komen te etaan. Het spreekt van zelf, dat leder graag zulk PARIJS 24 Novemt*' Nog meer dan 's zomers wiordt 's wintel'* gemakkelijke en gezellige huisjapon ge*'' deerd, vooral op dagen, dat kille mist en regenvlagen tot huisarrest dwingen. Wij 2e hieronder een heel modern en sierlijk voor zulk een japon weer. Da japon is gecombineerd uit een dunne mat kleine dessins en een garneering van f'1 wol, Men kan voor de garneering ook kiezen, waarvoor men mogelijk gebruik 1 maken van eeji ouden japon, die in tint me1 gekozen stof harmonieert. De japon maakt eenvoudig en toch zeer aantrekkeJUk a» van ouderen loopt hij wijder uit, de jno# blyven heel ruim, een ceintuur is ter h"0- van de heupen gestrikt, waardoor een bloeze' effect verkregen wordt. Ook kan men als stof bedrukte crêpe klei; gegarneerd met effen crêpe, of wei twee el tinten, waarvan een licht, de ander donker- of- een uitstapje naar het buitenland maakt- K. N- S. B. meent hierbij echter een ST°. beperking aan den dag te moeten (eggen- kiest alleen rijders waar hij wat in ziet, ook alleen jongelui die zonder bezwaar tijdje aan studie of werkkring onttrokken nen worden. De IC. N. S. B. toonde steeds 1 de verantwoordelUkheid ten volle bewust sijn die hij draagt als een groep zeer J0": sportlui in den vreemde aan zijn hoede to®1 trouwd worden. Wij hebben af te wachtel „de club" die zich verantwoordelijkheid wust zal blijken te zijn. Het spreekt van 1 dat zij wel liefhebbers vindt om zoo'n uitst^ te maken. Wie door den K, N. S. B. niet verkoren worden, nemen de uitnoodiging 1 „de club" gaarne aan en het is de vraa? b.v. de ouders van) de jongelui zich wel re* schap gaven onder welke omstandigheden uitzending geschiedt. v led Maar !n elk geval hebben we de fèlté®. aanvaarden, vertrekken eerstdaags detf ren Couvee en Van Laer in opdracht va# K. N. S. B. naar het Zwitsersch ijsiust' Davos en gaat een tweede groep onder leid van den heer Adrian in de nabijheid van *- een tijdlang voor anker liggen. Wij betreuren deze splitsing in hooge O11 omdat voor ons vast staat dat zij het ge*. is van een streven naar macht van enk6'1 die hier onder schoon klinkende leuzen fiteeren van de omstandigheid, dat een schaatsenrijder uit den aard der zaak er ga3( voor te vinden is al| men hem een pfe reisje aanbiedt of tenminste in de kosten moet komt. De vraag is of de K. N. S. B- standig deed, door „de club" zelfs als lid te laten, of de heeren Couvée, v. Laer c.s. verstandiger gedaan hadden, wanneer zij meet af aan hun rijders de kans ontnomen zich in het andere kamp te begeven. Dat k3 staat vijandig tegenover den K. N. S. B., 1® geval tegenover zijn huidige leiders, die het bleek op de algemeene vergadering 1 afdoende het volste vertrouwen hebben den ganschen bond. Mogelijk zal men bet treuren niet aanstonds krachtiger stelling kozen te hebben tegen de scheurmakers, co' lijk ook zien wij het niet juist in en getlI!,i de zeer lankmoedige houding van een ,fi". matiek inzicht" in de situatie. Maar in elk val dc tweestrijd is er'. De loopgrav®" Davos worden door de K. N. S. B. betrokk®3 de ciub verschanst zieh voorloopig bij O*®, En dan keert men in Januari in het land terug. De toekomst zal moeten leeren hoe die kamp want dat wordt het! eindige® of het een wedstrijd op de lange of op de baan zal worden, kunnen we op het oog0® ook niet beoordeelen, wij betreuren bet 9Y dat na de verblijdende prestaties van de 1®" jaren dit negatief resultaat Is ontstaan. onovertroffen onversaagde handige i!pt>uren harde trouwe bijdehand# pientere knappe goedkoops machtige kwieke onuitputtelijke oitnemende vurige kundige moedige duidelijke endle speurders onderzoekers bemiddelaars verknopers werkers vrienden ondernemers veilingmeesters koppen krachten strijders reizigers raadgevers toezichthouders aanhangers publicisten handlangers omroepers succes-behalers Bedenkt (n al uwe moeilijkheden, dat er nos KABOUTERS zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2