\1GEMEEN OVERZICHT. I Het Koningsbezoek bij den Paus Arme gedrpeerden f I JDAG fi DECEMBER 1929 2K NOG ZELDEN ZOO'N STORM GRIEKENLAND IN ZAK EN ASCH WIE WIL EEN PORTIE IJS?! ERKSTIGE BRANDCATASTROFE KONING ZOGOEL ZIEK Foodlottige houweelslag MEISJE AANGERAND DE GEWELDENAAR AANGEHOUDEN DICHTE DROMMEN LANGS DEN WEG HAAR NAAM VEREEUWIGD OPRUIING VAN WERKLOOZEN 15-JARIGE INBREEKSTER RIJNLAND WEER VRIJ Eurgeroorüog in China KETTERIJ AFGEZWOREN IN BRAND GEVLOGEN PILOOT TE PLETTER GEVALLEN I 80, 496^ ijterjH Onf- en bewapening Terwijl ine er en meer door het aa.ndaeht f,j€en voor de komende vlootconferent-ie aan •ie ftensch'heid wordt gesuggereerd, dat men nu ^'tkelijk ernstig van plan is zooiets als een "hkeer in de geschiedenis te brengen, d.w.z. oorlog af te schaffen en daarom de be- *aben.ing te verminderen, zijn de partieele be ften. uit diverse betrokken landen alle®- JJ'nst geschikt, om aan die suggestie ook prac- waarde toe te kennen. De gewone leek zou zoo denken, dat wanneer kerkelijk ernstig van ontwapening, of althans het leuter voor politie-dosleinden instand van b.v. een vloot sprake is, men zou Xiamen de 'vlootsterkte tenminste voorloopig j* laten zooals zij is. Deze vloten waren tot 11 toe zelfs krachtig genoeg om oorlog te zouden zij dus aannemend, dat het mogendheden miet de intenties van de °otconterentie inderdaad ernst is nu niet genoeg zijn voor een a.s. politiedienst? ^1a-ar.de leek heeft slechts leek en verstand kan met zijn leekanwijsheid niet tippen aan der hoogmogende hoeren bestuurders van "«ut. t>at blijkt b.v. uit de berichten uit Fransche •k Amerihaansche bron. We wezen er trouwens ^s op. iVant wie onzer lezers snapt precies, Surom Frankrijk nu een viootprogramma uit- fosit een programma over het jaar 1930 bevat heit op stapel zetten van een krai- r van 10.000 ton, een mijnenlegger, zes tor- dobootjagers, zes duikbooten eerste klasse, etL duikboot-mijnlegger en nog eenige kleine ^kepen? De Fransche minister van marine heeft aan 6 directie vatt de staatswerf van Lorient mede- «fleeid, dat aan deze werf de bouw van een ^Ünenlegger en twee torpedobootjagers zal °rden opgedragen. Bovendien moet de werf I voor de bewapening van vier andere J^Pedoboot jagers en twee politievaartuigen, 6 op particuliere werven gebouwd worden. De werf van Cherbourg krijgt In 1930 op dacht voor den bouw van een duikboot tweede asse en twee duikbooten der eerste klasse. De werf te Breut zal den kruiser van 10.000 °h bouwen. De duilcboot-mijnenlegger zal op werf te Toulon worden gebouwd. Niet enkel Frankrijk houdt aan zijn vloot- ^Pgram vast, ook Amerika doet niet onder. President Hooves- heeft in het congres den ®isch gesteld, dat het congres de middelen zou °6ataan voor de uitvoering van het kort voor ■"h ambtsaanvaarding aangenomen bouwpro- voor 15 kruisers. Hoover verklaarde echter, dat het hier slechts 001 een voorzorgsmaatregel gaat en dat in dit ®r°gram nog wijzigingen kunnen worden aan bracht, als de te Londen te houden vloot- bferentie een beperking van den aanbouw van bisers tot resultaat zal hebben. Hen doekje voor 't bloeden? lVat de conferentie zelf betreft: volgens de "Matin" ls de Fransche regeering na een bestu- bring van de door Italië geopperde denkbeel- °n, vast overtuigd, dat het aanknoopen van esPrekingen met Italië op den grondslag der bi telt niet zonder ge raar voor Frankrijk en et welslagen der vloot conferentie zou zijn. Volgens een ander telegram uit Parijs heeft Hand Woensdag reeds aan den Italiaanschen bbassadeur te Parijs een nota overhandigd, Vaarin mededeelingen worden gedaan omtrent door Frankrijk aan te nemen houding op de instaande vlootconferentie te Londen. Naar verluidt, zou bet Fransche standpunt Zangrijk afwijken van het Italiaansch, zoodat "bcrloopig niet op overeenstemming tusschen Öeze twee landen inzake het vlootvraagstuk ge kkend zou kunne® worde®. Dit kan noodlottig Vordon, wanneer Amerika e® Engeland war wijk tot overeenstemming zijn gekomen e® bamenlijk druk gaan uitoefenen op het andere betal, dat verdeeld is. Engeland en Rusland Van hetgeen in heft hoogerhuis verhandeld ls bake de verhouding tusschen Engeland en usland is het volgende vermeldenswaard. Lord Thomson verklaarde in zijn antwoord °S. dat de politiek der regeering beoogt, de °rmale diplomatieke betrekkingen met sovjet- bsland met de minst mogelijke vertraging te j1 bevatten en tegelijkertijd de Engelsche be zigen, niet alleen In dit land, doch over de beele wereld, te beschermen. De regeering wil bijdragen tot de handhaving ab den wereldvrede en den Engelschen handel bbreiden. De regeering is van oordeel, dat de betrek- bgen met de sovjet-regeering nimmer hadden Hogen worden verbroken. Gezanten zijn thans nog niet uitgegeven. De eseering b- eft nog niet afgezien van en zal kt afzien van haar recht om maatregelen, V®lke dan ook, te nemen, welke zij noodzake ik acht, ten einde buitenlandsche opruiende popaganda, van welken oorsprong dan ook, eSen te gaan. Lord Brentford vroeg, of bij een voortzetting aP propaganda, geïnspireerd door de Russi- be regeering, hetzij in Engeland, betzij in H Britsche rijk de gezant terug zou worden bonden. Thomson antwoordde hierop: „Wanneer de bpaganda is aangesticht door de Russische egeering, zeer zeker". Lord Birkenhead vroeg, of ook de derde in- bnationala hier onder valt, waarop Thomson Vestigend antwoordde. Voortgaande zelde Thomson, dat hij geens- 'bs den indruk wilde achter laten, dat de- Propaganda als bij tooverslag zou ophouden. U den aard der zaak was dit niet mogelijk hij ch lichaam als de derde internationale. Betreffende het argument, dat geen betrek kingen behoorden te worden hervat met een ,and. waar wreedheden en terechtstellingen adden plaats gehad, zeide hij, dat de regee- 'bg de wreedheden niet goedkeurde en de ®rechtstellingen betreurde, doch van meening dat de hervatting der betrekkingen met pbsland er toe zou bijdragen, het systeem van ,6recbtstellingen en wreedheden, dat daar nog brschte, ta verminderen. Thomson was van meening, dat het ten zeer- j6 in hot belang van Engeland was, do be dekkingen te hervatten en dat het absoluut •bdzakelijk was voor den algemeenen wereld lede. Daarom voerde de regeering dan ook abr huidige politiek. Rusland's buitenlandsche Politiek Litwinoff, de volkscommissaris van buiten- Hhdsche zaken heeft in het centraal uitvoerend Corörité van de sovjeit-unle rapport uitgebracht den internationalen toestand. Hij verklaarde, dat de sovjet-unie op weg as een duurzame regeling te treffen on aan ,leb van den Oost-Chineeschen spoorv, :g. Rus- bd zal zich door geen diplomatieke stappen J*b zijn sedert den aanvang van het conflict •genomen standpunt laten afbrengen. *Jtwlnoff constateerde met genoegen het hervatten van de diplomatieke betrekkin met Engeland. Wat het propagandavraagstuk betreft, he de sovjet-regeering er in toegestemd, met Engelsche regeering de verplichtingen uit wisselen, die reeds in de verdragen van 19 geformuleerd zijn. Ka er op gewezen te hebben, dat de sovji regeering met Duitscliland steeds vrleudsch: pelijk» betrekkingen blijft onderhouden, vc klas Litwinoff, dat het laatste jaar nieu' bewij heeft geleverd, dat er in Duitscbla groepeu en organisaties bestaan met tend zen, die de sovjet-unie vijandig gezind zijn. De betrekkingen met de andere mogen heden zijn correct. Met Turkije duurt de vriem schap onverminderd voort en binnenkort zaï Karachan zich naar Angora begeven om de vriendschappelijke gezindheid van de sovjet unie tot uitdrukking te brengen. Aan het slot verklaarde Litwinoff, dat of schoon de buitenlandsche politieke situatie van de sovjet-unie verbeterd is, zij toch nog aan gevaar bloot staat. Dreigende moeilijkheden in Brit8ch-Indi'è Gedurende de Kerstdagen zal te Lahore het jaarlijksch Al-Indisch politiek congres gehou den worden onder voorzitterschap van Pandit Jawaharial Nehru. Dit congres zal belangrijke besluiten met betrekking tot den politieken toe stand hebben tenemen, en het voornaamste daarvan betreft de vraag, of uitvoering zal ge geven worden aan de bedreiging, vervat in de motie, welke het vorige jaar aangenomen werd, tot 't voeren van 'n campagne voor „nonviolent non-coöperation" („niet-gewelddadige niet- samenwerking", m.a.w. lijdelijk verzet) indien niet op 1 Januari het besluit tot toekenning van den dominion-status afgekondigd is. Met een toespeling op het dreigement zeide Pandit Zaterdag dat de onlangs gedane vage mededeelingen eenige opwinding hebben gaande gemaakt, welke evenwel spoedig weer bekoeld was, daar de volgende gebeurtenissen den waren aard van den toestand aan het Jicht hadden gebracht. Pandit bracht het vraagstuk ter sprake in een rede, welke hij hield voor het vakvereenigings- congres te Nagpur, en waarvan de correspon dent der „Sunday Times" te Bombay verslag aflegt. „Zij, die opkwamen voor onafhankelijkheid" vervolgde de Pandit, „blijven hieraan vasthou den, nïèt omdat zij van andere landen geïso leerd willen worden, maar omdat zij de vrij heid eischen, n.l. de economische structuur, waaronder de arbeider geëxploiteerd wordt, te veranderen. De tijd nadert snel, waarop hun betuigingen getoetst zullen worden aan de daad en aan offervaardigheid. Hun ernst zal de maat hunner daden bepalen, niet de heftigheid hun ner taal." Met betrekking tot de vraag, of het Indische Vakvereenigingscongres zich dient aan te slui ten bij de derde communistische internationale, zeide de Pandit, dat allerlei bedreigingen geuit geworden zijn tegen hen, die niet bereid zijn tot aansluiting, maar het Congres is sterk ge- noeig om niets van zulke bedreigingen te willen wete®. Spr. noemde zich een groote bewonderaar van Ruslands algemeene politiek, maar, ter wijl hij alle mogelijke sympathie heeft met het communistische standpunt, stemde hij niet in met vele der communistische methodes, die on langs nog in China gefaald hebben. Aansluiting bij de derde internationale be- teekent aanvaarding dier methodes, en dé Pan dit gaf het congres in overweging, niet tot aansluiting over te gaan, ofschoon in ander op zicht naar een nauwer contact kan worden ge streefd. Het nationalisme in Indië bestrijdt het im perialisme en, ofschoon het standpunt van het nationalisme wellicht beperkt is, moeten de labour-mannen in dezen grooten strijd met de nationalisten samengaan, daar hun idealen so cialistisch zijn, met het belang der arbeiders bovenal; idealen, volgens welke een ieder ar beider is, en niemand parasiet. Voor een politiek van ondersteuning, of voor een compromis, kan niet gewerkt worden. Een bitteren aanval deed de Pandit op de Britsche labour-regeering, welker houding ten- opzichte van Indië niet vergeten zal worden. Nu zij het beloofde land bereikt heeft, doet zij niets, waardoor haar bestaan in gevaar zou kunnen worden gebracht. Was het een socialistisch of een pacifistisch eerste minister die in Amerika en te Genève sprak Hij sprak als vertegenwoordiger van het imperialistisch Engeland, en de triomfen van de politiek de lahourregeering zijn triom fen voor de imperiale politiek. De labour-partij is thans een lijdzame partner van de Tory-partij met een politiek, die ingekleed is in suikerzoete taal. De Engelsche labours hebben de beginse len van het socialisme verraden, terwijl zij zich de vrienden der vrijheid in andere landen noe men, en aldus hebben zij hun aanspraken op het vertrouwen van het Indische volk verbeurd. De Pandit besloot met een beroep op het con gres om zich gereed te houden voor het.con flict, dat dreigt, en niet op te gaan in onderlin ge twisten. Met het oog op het belangrijke al-Indische congres zijn deze aanvallen cp de Britsche re geering van groote beteekenis, en zij doen voor zien, dat een ernstige crisis tegen het eind des jaars moeilijk vermeden zal kunnen worden. Dit heeft overigens niets uit te staan met de dwaze appreciatie der labour-regeering, die nooit beweerd heeft, socialistisch te zijn in den geest der derde internationale, en het socia lisme van Moskou niet verfhden kén, daar niet één zijner leden, en 't allerminst de leidënde ministers het ooit aangehangen heeft. De spanning in Polen De Poalsohe landdag i3 zonder ineicfenten. geopend. Da voorzitter Daszynski opende de zitting met een redevoering, waarin hij betoogde, dat de soldaat buiten de politiek moet blijven. Spreker bracht vervolgens hulde aan de na gedachtenis van CU .ienceau en diens verdien sten voor den Poolschen staat. Dit gedeelte van de rede werd door het huis staande aan gehoord. De afgevaardigden van de Duitsche fractie verschenen pas na dezé Clemenceau-hulde in de zaal. Na de rede van Daszynski traden de regee- ringsleden, uitgezonderd maarschalk Pilsoedski de zaal binnen, waarop de minister van finan ciën, kolonel Matoeszewski, het woord nam, om een overzicht te geven van de begrooting. Toen weerklonken communistische interrup ties. De voorzitter riep dè herriemakers tot de orde. Dezen schreeuwden terug: „De fascist steunt de fascisten". In de namiddagzitting oefenden de fractie voorzitters Niedzialkowski (socialist) en Wy- zwolenië (radicale volkspartij) critiek op het beleid der regeering, waarna de socialistische partijen, de boerenpartij, de volkspartij, de chfristelijk-democraten en de nationale arbeiders partij aangekondigde motie van wantrouwen tegen de regoering indienden. IN ENGELAND ZIJN EENIGE ONDERZEEERS GEBOUIVD voor het Chileonsche gouver nement, waarvan er thans één overgenomen is. Schepen op de hooge zee ontredderd of gezonken SCHIPBREUK VAN HET S.S. „FRANCES DUNCAN" Zestien leden der bemanning verdronken LONDEN, 5 December. (R.O.). Een hevige storm heeft in den afgeloopen nacht in Groot- Brittannië gewoed, waardoor op tal van plaat sen ongelukken zijn gebeurd. De overstroomingen, die, zooals men weet, al sinds eenlgen tijd verscheiden deelen des lands teisteren, zijn door den storm nog in omvang toegenomen. De storm uit het Zuid-Westen bereikte op sommige plaatsen een snelheid van honderd mijl. In het Kanaal en de Noordzee stond een buitengewone hooge zee en de meeste sche pen zochten een toevlucht in de havens. De treilers kwamen geheel ontredderd te Huil aan. De visschers zeiden, nog zelden iu zoo'n hevlgen storm te zijn geweest. Op het land zijn boomen en muren omge waaid; bij Bristol is het spoorwegverkeer ont redderd, doordat een stalen kraan op de spoor staven viel. De storm gtng gepaard met slagregens. LONDEN, 5 December. (R.O.) Ter hoogte van Skerries, twintig mijl ten Noorden van Dublin, zijn tijdens den storm in den afgeloo pen nacht, drie personen om het leven geko men; zij vormden de bemanning van een kleine visschersboot, die gezonken is. Verschillende Kanaaldiensten moesten heden uitvallen. Het Engelsche stoomschip „Frances Duncan" van Cardiff naar Rouaan met een lading kolen werd ter hoogte van Kaap Landsend door een vloedgolf gegrepen en op zijde geworpen. Het schip kon zich niet meer oprichten fen zonk. Zestien leden der bemanning zijn verdronken, vijf konden gered worden. OM LOONSVERHOOGING Dreigende tramstaking in en om Antwerpen Onze Antwerpsche correspondent meldt d.d. 4 December: Het personeel der trams in de provincie Ant werpen van de zoogenaamde maatschappij van buurtspoorwegen heeft vcor 8 December een al gemeene staking aangekondigd. Het gaat om een loonsverhooging van 4 tot 5.50 francs per dag. Thans varieeren de loonen van het gewone personeel tusschen 26 en 40 francs. De maatschappij weigert tot nu toe elke loonsverhooging. Indien de staking doorgaat, dan zullen ver schillende tram verbindingen in Nederlandsch Zuid-Brabant, welke aansluiting geven met de Belgisohe trams, daarvan ook in zekere mate de gevolgen ondervinden. Men maakt er een vraagstuk van, aan wie de Zuidpool toebehoort KOPENHAGEN, 5 December. (V.D.). In een verklaring over de Zuidpoolvlucht van Byrd, zegt kapitein Wisting, die indertijd met Amundsen zoowel over de Noordpool als over de Zuidpool beeft gevlogen, dat, wat de sou- vereiniteitsrechten op de Zuidpool betreft, Noorwegen deze in ieder geval moet hebben over het gebied, dat zich 200 K.M. aan beide kanten van den weg, dien Amundsen heeft af gelegd, uitstrekt. Het land, dat langs de wegen van Scott en Shackleton ligt, zou aan Engeland toege wezen moeten worden. Twaalf gebouwen <e Miihlhausen tot den grond afgebrand EEN BRANDSTICHTER AAN T WERK? MUHLHAUSEN, (Thüringen), 5 December. (W.B.) Het dorp Ammern, dat 't vorig jaar herhaaldelijk docr zware branden geteisterd werd, is gisternacht andermaal door een ern stige brandcatastrofe getroffen. Twaalf gebouwen zijn tot den grond toe af gebrand. De brand ls uitgebroken in een schuur en sloeg vandaar ever op de aangrenzende ge bouwen over. Aangewakkerd door een sterken wind breidde het vuur zich in razende vaart uit, zoodat aan blusschen niet te denken viel en de brandweer zich moest beperken tot de redding van de woonhuizen. Behalve de twaalf gebouwen zijn groote voorraden veevoeder en veel kleinvee verloren gegaan. Men vermoedt met brandstichting te doen te hebben. De politie heeft reeds twee verdach ten gearresteerd. BOERDERIJ AFGEBRAND Man en 5 kinderen omgekomen vrit Toronto wordt gemeld, dat bij een brand op een boerderij ln de provincie Toronto de eigenaar van de boerderij en zijn 6 kinderen nm het leven zijn gekomen. REEDS IS DE GROOTE STAKING BEGONNEN Geen vervoer v Geen licht Geen gas DE REGEERING OP ALLES VOORBEREID De in Griekenland, gelijk men weet, reeds begonnen groote staking is het gevolg van de weigering eener Kerstmisgave ten bedrage van een maand loon. Zij omvat, zooals bekend, alle beambten en ambtenaren" van de Atheensche locaalspoorwegen en tramwegdiensten, die der gas- en electriciteitsmaatschappijen, omnibus maatschappijen en luxe-auto-chauffeurs. De regeering bedreigt alle stakers met ont slag, wanneer zij den arbeid niet binnen 48 uur zullen hervat hebben. Zij motiveert het ul timatum op grond van het feit, dat de stakers tot de hoogst betaalde arbeidersgroepen be- hooren. Omvangrijke veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. De politie is op alles voorbereid. Ma trozen en technici zijn als noodhulp gemobili seerd. In een persconferentie liet Venizelos zich op timistisch uit. Hij verklaarde, dat de regeering niet zal toegeven. Niettemin moet rekening worden gehouden met een algemeene staking, zij het ook van korten duur. 17 Trammannen ontslagen ATHENE, 5 December. (V.D.). De in de Grieksche hoofdstad aangekondigde verkeers- staking is in vollen gang. De regeering heeft omvangrijke veiligheidsmaatregelen getroffen; zoo is er o.m.. een samenscholingsverbod uit gevaardigd, terwijl er een sterke politiemacht geconcentreerd is. De regeering schijnt zich tegen de dreigen de algemeene staking volkomen opgewassen te achten. De trammannen besloten de staking voort te zetten. De directie heeft reeds 117 stakers ontslagen. Reden tot bezorgdheid De toestand van koning Zogoel van Albanië moet aanleiding tot bezorgdheid geven. Een specialist is naar de Albaansche hoofdstad ontboden. Kwam in een lading dynamiet terecht Twee arbeiders voor hun leven ongelukkig Bij den bouw van de groote electriciteitsfa- briel: van het Boheemsche Woud aan den Zwar ten Weg bij Eisenstein troffen twee arbeiders met hun houweel een lading dynamiet, welke bij een vroegere gelegenheid niet was ontploft. Er volgde een hevige ontploffing, waardoor de twee arbeiders zoo ernstig in het gezicht ge wond werden, dat zij hun gezichtsvermogen zullen moeten missen. Bovendien moesten den eenen arbeider zijn voet, den anderen beide armen worden afgezet. Men heeft weinig hoop, den tweeden arbeider in het leven te behouden. Haar keel dichtgeknepen en geweld aangedaan Nadat de opwinding onder de Dusseldorfsehe bevolking de laatste dagen eenigszlns was be daard, is Woensdag de stad opnieuw in be roering gebracht door het bericht, dat weer een aanslag op een meisje heeft plaats gehad. Het geld hier een meisje, dat in een café te Dusseldorf met een man had kennis gemaakt. Zij werd Woensdagmiddag tegen 6 uur in het plantsoen van Ludenberg bij Mettmann door den man overvallen, die haar keel dichtkneep, haar op den grond wierp en geweld aandeed. Op het hulpgeroep van het meisje kwam een boschwachter toegeschoten, wien het echter niet gelukte, den onverlaat te grijpen. Echter gelukte het aan de ontboden politie na 'n kort onderzoek den man te arresteeren. De tot nu toe afgenomen verhooren hebben echter aan het licht gebracht, dat er geen ver band tusschen dit misdrijf, en de 'Vroegere moorden bestaat. „LEVE DE PAUS!" ontmoeting tusschen Z. H. en den koning zeer vriendschappelijk ROME, 5 December. (V.D.) Het was heden- u-gen vroeg in Rome zeer duidelijk te mer- n, dat er iets bijzonders in de stad werd ■rwacht. Er was zeer zeel volk op de been en er was zeel beweging naar het centrum van de stad in de richting van het Vaticaan en van het Quirinaal. Reeds vroeg trokken de troepen door de straten om hun positie in te nemen langs den weg, dien het koninklijk paar zou volgen. In verschillende stadsdeelen hoorde men de muziek der militaire kapellen, die door de straten trokken. De koninklijke stoet bestond uit zeven auto mobielen, geëscorteerd door motor-politie. Met vrij groote snelheid werd naar de St. Pieter gereden. Overal stonden dichte drom men menschen langs den weg, die de konink lijke familie luide toejuichten. Ook het „Leve de Paus" werd herhaaldelijk gehoord. De weg naar de St. Pieter was geheel ver sierd met Italiaansche en Pauselijke vlaggen. De St. Pieter, die dezer dagen gerestaureerd en met het oog op dit bezoek ook aan den buiten kant was schoongemaakt, leverde een schitte renden aanblik op. Aan de grens van het Pauselijk gebied bij het begin der Vaticaansche Stad stonden de Pauselijke garden opgesteld en het koninklijk paar werd ontvangen door mgr. Serafini, die in naam van den II. Vader bet vorstenpaar welkom heette binnen de grenzen van den nieuwen Staat. Onder de tonen van de Pauselijke kapel begaven de bezoekers, nadat het aangekondig de ceremonieel had plaats gehad, zich naar het graf van den H. Petrus in de St. Pieter, waar gebeden werd, waarna kardinaal Merry del Val de bezoekers naar de bronzen deur leidde. Omtrent het onderhoud, dat de koning met Z. H. den Paus had, wordt gemeld, dat dit een zeer vriendschappelijk karakter droeg.. De telde Soevereinen wenschten elkaar ge luk met het herstel der betrekkingen tusschen Kerk en staat en spraken hun beste wenschen uit voor de toekomst. Vervolgens bracht het koninklijk echtpaar een bezoek aan Kardinaal-staatssecretaris Gas- parrl om zich alsdan naar de St. Pieterskerk te begeven waar de koning en de koningin door den aartspriester van de Pieterskerk werden ontvangen. Daarna begaaf de koninklijke stoet zich naar het palels terug. Vanmiddag brengt Kardinaal Gasparri in opdracht van den Paus een tegenbezoek aan het koninklijke paleis. ROME, 5 December. (N. T. A.) Over het be zoek van het koningspaar bij den Paus worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Tijdens de audiëntie overhandigde de Paus In een schrijn van kostbaar hout den koning het in vier banden in leder gebonden en met het wapen van het Huis van Savoye versierde werk: „Beschrijving en afbeelding van de Va ticaansche medaljes", benevens een lederen étui met drie groote medaljes in goud, zilver en brons ter herdenking van het achtste jaar van het pontificaat van Plus XI. Aan de koningin schonk de Paus een mo- saiek naar de Madonna della Sedia van Raphael en een gouden rozenkrans met edelsteenen. Een Prinses-Marie-José-straat te Rome OP DEN DAG VAN HAAR HUWELIJK Men schrijft ons uit Rome Prjnses Marie José van België zal haar naam aldra vereeuwigd zien in den naam van een der nieuwste straten van Rome. De nieuwe straat, welke in het hart der stad wordt aange legd, om een directe verbinding tot stand te brengen tusschen de Piazza di San Bernardo en .de Piazza Barberini, zal overeenkomstig het besluit van prins Boncompagni, gouverneur van Rome, naar haar genoemd worden op den dag van haar huwelijk met den Italiaanschen kroonprins Umberto. TUNNEL VAN 18 K.M. LENGTE Van Bologna naar Florence, door de Apennijnen BOLOGNA, 5 December. (B.T.A.). De spoor wegtunnel door de Apennijnen, loopende van Bologna naar Florence, is thans gereed. Dit is een der langste tunnels ter wereld. De leng te bedraagt 18 km. Er loopt een dubbelspoor door. Zij loopen op verschillende plaatsen te hoop EENIGE ARRESTATIES Woensdag kwam het te Saarhrücken door samenscholingen van honderden wej-kloozen herhaaldelijk tot botsingen. De verschillende groepen, meest onder leiding van communisten, liepen op verschillende plaatsen te hoop. De politie en landjagers te voet en te paard patrouilleerden door de hoofdstraten der stad en verspreidden voortdurend de volksophoopin- gen. Het regeeringsgebouw, waarheen de demon stranten steeds weer trachtten op te trekken, werd door de politie bewaakt. Verscheidene arrestaties hadden plaats. Tot nu toe is het niet tot ernstige botsingen ge komen. SCHIETPARTIJ BIJ EEN BETOOGING In de jodenwijk te Warschau WARSCHAU, 5 December. (W.B.). Gisteren kwam het in de jodenwijk, bij een betooging van ongeveer 300 socialisten, die door de stra ten trokken, om tot nog toe onbekende rede nen tot een schietpartij. Een persoon is gedood, twee zijn gewond. De politie ls er niet in geslaagd, de daders te arresteere*. Penningmeester esse met spaargelden voor Kcr mis er vandoor 350 VROUWEN HAAR GELD KWIJT MAAGDENBURG, 5 December. (V.D.) Woens dag is de penningmeesteresse van de Duitsche Vrije Spaarvereeniging „Gelijkheid'', de 40-ja- rige gehuwde mevr. R„ met medeneming van 43.000 mark aan spaargelden van de leden der vereeniging, welke gelden jaarlijks met Kerst mis worden uitgekeerd, gevlucht. Uit een aan den voorzitter der vereeniging gezonden brief blijkt, dat mevrouw R. met haar familie is gevlucht. Zij beloofde in haar brief, het geld Woensdag ter beschikking te zullen stellen. Toen de leden der vereeniging. ongeveer 350 in bescheiden omstandigheden levende vrou wen, Woensdag op den vastgestelden tijd in het vereenigingsgebouw verschenen en kennis kre gen van het verlies, kwam het tot heftige too- neelen. De politie moest ingrijpen. Een bezoek aan de woning van mevrouw R. had geen resultaat. De meubelen waren in de gesloten woning ach ter gelaten. De politie stelt een onderzoek in. Niet minder dan 31 inbraken gepleegd ZIJ IS VOORTVLUCHTIG Een te Gadenstedt (Duitschland), wonende 15-jarige vrouwelijke scholier is sedert eenige dagen uit het ouderlijk huis voortvluchtig. Naar de ouders thans van politiezijde verno men hebben, heeft deze veelbelovende jonge dame den laatsten tijd niet minder dan 31 keer ingebroken, voornamelijk in het district Peine. Totdusverre mocht het nog niet gelukken, het kind in arrest te stellen. De Britsche troepen zullen de volgende week thuis zijn LONDEN, 5 December. (V.D.) De laatste eenheden van het Britsche leger aan den Rijn zullen de volgende week thuis zijn. De ont ruiming zal practisch voltooid zijn op Don derdag a.s., wanneer luitenant-generaal sir Wil liam Thweites met zijn staf na de noodige bezoeken te hebben gebracht, vertrekt. Een kleine afdeeling die ter afdoening van eenige zaken nog achter blijft, vertrekt op 13 December. De gevechten in Shansi duren voort Verwarring overal LONDEN, 5 December. (H.N.) De berichten uit China blijven tegenstrijdig luiden. Terwijl in het Westen de gevechten tot stilstand zou den zijn gekomen, duren die in Shansi nog voort. De onduidelijkheid in den toestand is hieruit te verklaren, dat een deel der troepen van Tsjang Fakh Wei in kleinere mobiele af- deelingen is gesplitst om de Cantontroepen overal te bestoken en de concentraties van grootere afdeelingen te verhinderen op alle punten, die voor een hoofdaanval in aanmer king komen. De hoofdaanval wordt van het Noorden uit verwacht. De leiding over de vliegtuigformaties berust bij Tsjang Wai Sjang, die de Chineesche Lind bergh wordt genoemd. Ook de kanonneerbooten, welke de Nanking- regeering bij Canton ter beschikking staan, hebben goede diensten bewezen. De „Times" maakt melding van te Hongkong ontvangen, doch nog niet nader bevestigde be richten, volgens welke de Duitsche militaire adviseur der Nanlringregeering in Kwantoeng is aangekomen, om den generalen staf bij zijn operaties te steunen. Op Britsche kanonneerbooten geschoten SHANGHAI, 5 December. (R.O.). Nieuwe troepen uit Noord-Kiangsoe en Zuid-Shan- toeng hebben zich aangesloten hij de heide divisies, die 3 December j.l. te Poekow in op stand kwamen, waardoor de macht der op standelingen aan den spoorweg Tientsin— Poekow 30.000 man sterk is. Aan hun hoofd staat Shi Hoey San, voorzit ter van de provinciale vergadering van Anwei. Tsjang Kai Shelt heeft drie zijner beste di visies naar Poekow gezonden, om den toestand het hoofd te bieden. LONDEN, 5 December- (R.O.). De troepen, die onlangs in Zuid-Hoeman in opstand zijn gekomen, hebben hij Itsjang den strijd aange bonden met de regeeri i,;»1 oepen. Daarbij wer den de Britsche kanon ^otcn „Saphir' en „Ladybird" beschoten. L. zijn geen verliezen geleden. Een derde kanonneerboot heeft order gekregen, naar Itsjang te vertrekken. Stichter eener gereformeerde kerk tot de Katholieke teruggekeerd Men schrijft ons uit ltome: De „Osservatore Romane" meldt, dat Angelo Flor Mata y Mendoza, de stichter en leider der z.g. „gereformeerde Filippijnsche kerk", die eerst tot de Aglipayaansche ketterij behoord heeft, tot de Katholieke Kerk is teruggekeerd. De afzwering der ketterij en het afleggen der geloofsbelijdenis hadden in tegenwoordig heid van den bisschop van Linghayen, mgr. Guerrcs plaats. dt <Li Met valschermen uit de vliegmachine gesprongen Een N.T.A.-telegram uit Goodwater (Alaba ma) meldt, dat een tweemotorig legervliegtuig op een hoogte van 170 meter in brand is gevlo gen. De vier inzittenden sprongen met ml- schermen uit de machines. De piloot, wiens valscherm niet opging, viel te platter I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9