N.V. v/h C. VAN ZWOL B. EIJSBOUTS HULPINE f 0.60 1 f f Haarden, Kachels en Fornuizen. 1 pand JUfst d 25 ets. af 4 Jieepen acatis. de Qcuytec Zaan. ASTEN Advertentiën Koopt bij onze Adverteerders Geen Uitverkoop, maari Nieuwe Markt 19-20 Rotterdam N.V. D. K. Mercurius - Lange Haven 77 Eenigst Fabrikant T. VLASKAMP Jr. DONDERDAG 12 DECEMBER Ï92Ü PROV. STATEN VAN ZUID- HOLLAND TWEEDE BLAD. PAGINA 4. DE LAND- EN TUINBOUW EN DE BELASTINGEN VERLOOFD: ANNA MARIA SCH00RMANS, HELENA JAC0BA PETRONELLA LAU—Lensing UIT ZWIJNDRECHT JACOBUS GERARDUS AARTS Clementine Rogier LüRNELIS HENDRIK VAN DAM, A. J. Wilkens. A. N. J. Viruly, ew met Wo-msdag. a.s Jiii 1 pxmd Vklanqe, Jijn, J>cittta, txtea, c4 Jbak- en Bcaadvet toch steeds de laagste prijzen. Enorme sortèfering Nestor Martin Haarden vanaf f 85. - Verder nog diverse andere prima fabrikaten. Haardkachels met plaat vanaf f 32 50 I Calorifère's rijk nikkel m. pot v.af f 14.50 Zwart emaille Fornuizen vanaf f 27.75 LUXE POST voor elk wat wils VULPENHOUDERS voor elke hand, voor elke beurs NEDERLANDSCHE FABRIEK VAN TORENUURWERKEN ANGELUS LUIDWERKEN KLOKKEN EN CARILLONS VRAAGT PROSPECTUS EN PRIJSOPGAVE I NOOROVcST 13-15-4 7 19 TELEF. 68208 - 68831 N.V. SCHIEDAMSCHE STEENKOLENHANDEL HUGO DE GROOTSTRAAT 106 - ROTTERDAM FRANCO TOEZENDING NA ONTVANGST VAN POSTWISSEL A f 0,75 Verpleging van katholieke krankzinnigen. Ged. Staten hebben aan burgemeesters en wethouders der gemeenten in Zuid-Holland een circulaire gezonden, waarin zij mededeeien, dat begin Januari 1930 het door de vereeniging der Broeders van O. L. V. van Lourdes te Dongen beheerde St. Willibrordus-gesticht voor R K. mannelijke krankzinnigen te Heiloo bij Alkmaar, wordt geopend. Overplaatsing door de gemeentebesturen van daarvoor in aanmerking komende patiënten uit niet-confessioneele gestichten naar het St. Wil librordus-gesticht, achten Ged. Staten wensche- lijk omdat daardoor in neutrale gestichten meer plaatsen beschikbaar komen. Ten slotte deelen Ged. Staten nog mede, dat de overeenkomst tusschen deze provincie en het bestuur van het gesticht „Reinier van Ar- kel" te 's-Hertogenbosch tegen 31 December a.s. is opgezegd. De contractueele mannelijke patiënten zullen daaruit geleidelijk worden ver wijderd. Het ligt in de bedoeling der R. K. patiënten over te plaatsen naar het St. Willi brordus-gesticht te Heiloo of naar het St. Bavo- gesticht te Noordwijkerhout. De niet-katholieke patiënten zullen, al naar gelang en plaats be schikbaar is, naar de overige contractueele ge stichten worden overgebracht. een algemeens subsidieregeling voor dergelijke instellingen te treffen. uergeujKe Mej. Meijer (R.K.) bestrijdt de motie de Vries-Bruins o.a. omdat niet zal zijn aan te geven welke basis moet worden aangenomen. m°Ue erker hecft bewaren tegen de De heer Hoejenbos (S.D.A.P.) zou de ƒ1000 voorloopig alleen voor 1930 willen zien »oe- gekend. Intusschen kan dan een meer alge meens regeling worden getroffen. De heer Van Boeijen (Ged. Staten) zegt dat er zoovele vereenigingen zijn, wier arbeid dus danig uiteenloopt, dat het niet doenlijk ls, deze in een algemeene regeling bijeen te brengen. De motie-De Vries-Bruins wordt met 53 te- gen 19 stem men verworpen. Subsidie kinderherstellings- en vacantie-kolonies. Subsidie R. K. Meisjesbescherming te 's Gravenhage. In de gisterochtend elf uur in de Ridder zaal ond» presidium van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- rebeek, voortgezette vergadering van Provin ciale Staten van Zuid-Holland uitte bij bet voorstel van Ged. Staten om 1000 subsidie per jaar te toekennen aan de afd. 's Graven hage der Ned. R. K. Centrale vereeniging ter bescherming van meisjes. De Buy Wenniger-Husebos (Lib.) uitte haar groote waardeering voor het nuttige werk deze vereeniging. Zij juicht het subsidie van harte toe. Mevr. De Vries—Bruin (S.D.A.P.) sloot zich aan hij het woord van waardeering van de vorige spreekster, doch achtte het subsidie niet voldoende gemotiveerd. Zij vraagt aanhouding dezer voordracht door Ged. Staten, teneinde ln een volgende vergadering een subsidierege ling voor vereenigingen als deze in te dienen. De heer Werker (V.D.) wijst erop, dat de R. K. Centrale Vereeniging tot bescherming van meisjes over 1928 een tekort van ruim 23 mille heeft. Hij vraagt wat in dit verband éen sub sidie van 1000 kan beteekenen. Dr. Hoffman (R.K.) bepleit de noodzakelijk heid van dit subsidie. De heer van Boeijen (Ged. Staten) licht den post nader toe en wijst erop, dat de vereeniging in de St. Annastichting een groot aantal zus ters ln dienst heeft, voor wier levensonderhoud, kleeding enz. een zeer matig bedrag op de ex ploitatierekening voorkomt. Ook de andere uitgaven zijn volkomen gemotiveerd. Wat het bedrag van 1000 betreft, dit is aangevraagd in verband met de zich steeds uitbreidende Werkzaamheden. Mevr. De Vries-Bruins, repliceerend, zegt nog niet overtuigd te zijn, dat deze 1000 noodig is. Mocht méér noodig zijn, dan zou zij méér Willen zien gegeven, en indien het volle bedrag niet noodig is, dan minder. Zij dient een motie in, waarbij Ged. Staten worden uitgenoodigd Aan de orde is de verleden jaar Ingediende motie van mevr. De Vries-Bruins waarbij Geden Staten werden uitgenoodigd in overleg met het Centraal Genootschap voor kinderherstel lings- en vacantlekolonies een nieuwe subsi dieregeling te ontwerpen, waarbij een hooger bedrag wordt toegekend Voor de winterver- pleging. Tevens komt hierbij ln behandeling de aan- ïraag van het Centraal Genootschap om hon ger subsidie. Het praeadvies van Gedep. Staten is voor beide afwijzend. Mevr. De Vries-Bruins (S.D.A.P.) verdedigt nader haar destijds reeds toegelichte motie daarbij wijzend op de toenemende winterver' pleging welke zeer nuttig werkt, doch die uiteraard duurder ls, dan de zomerverpleging. Een groot deel van de bijdragen komt reeds uit particuliere bronnen. Eigenaardig is het echter, dat de propaganda van het Centraal Genootschap in de provincie Zuid-Holland min der belangstelling ondervindt dan in de an dere deelen van het land. Van de inkomsten uit bijdragen wordt 30 pet. ontvangen van ge meenten, 10 pet. van de provinciën en 46 pet. van particulieren. Spreekster betwist dan ook, dat de gemeenten zich aan het belang der uit zending weinig gelegen laten liggen, terwijl ook van. de particulieren niet méér kan wor den - verlangd. De verpleegkosten bedragen 1.83 per kind en per dag; üe verzorging is voortreffelijk. Ten opzichte van gezinsver pleging is spreekster minder gunstig gestemd in den regel is bijverdienste het doel van ge- zinsnopname, terwijl het Centraal Genootschap de verpleging in zijn koloniehuizen zelf ter hand neemt, onder toezicht van een medisch adviseur. IVJevr De Buy Wenniger (lib.) acht ook de gezinsverpleging vanwege de Centrale Com missie voor uitzending van kinderen naar buiten zeer gunstig. Mevr. Cohen Tervaert-Israëls (lib.) acht ruim voldoende aanleiding aanwezig om tot verhooging van steun voor de winterverple- ging met 0.2o per kind en per dag over ie gaan. Andere provinciën zijn daarin voorge gaan. De heer Werker (V.D.) steunt eveneens het verzoek van het Centraal Genootschap; de exploitatieprijs is niet te hoog, terwijl de bij dragen van andere zijden voldoende zijn te achten en al waren zij dit niet, dan zou dit toch voor de provincie geen reden mogen zijn om niet vóór te gaan. Dr. Beekenkamp (Lib.) betuigt zijn instem ming met de motie-De Vries-Bruins en wijst er op, dat het Centraal Genootschap geld te kort komt en dat winterverpleging nuttig is, maar tevens meer geld vordert dan zomerver pleging. De heer Schouten (A.R.) zegt, dat er wat rammelt in de verzoeken van het Centraal Genootschap. De winterverpleging moge per dag en per kind duurder zijn dan de zomer verpleging, daar tegenover staat dat hij. een meer geregelde bezetting van het koloniehuis gedurende het gansche jaar een verlaging van de vaste kosten per dag wordt veroorzaakt, welke z.i. wel zal opwegen tegen de duurdere winterverpleging op .zichzelf. Voor de aan moediging van de winterverpleging acht spr. het niet noodig geld beschikbaar te stellen uit de provinciale kas. Zakelijk gesproken staat spr. afwijzend tegenover de motie-De Vries- Bruins. Rest nog de vraag of er aanleiding zou zijn om een algemeene verhooging van Je bijdrage per kind en per dag. Die vraag moet eveneens ontkennend worden beantwoord. De provincie draagt een kwartje per kind en per dag bij, d.i. ongeveer 1/7 van de kosten. Wan- neer nu het Rijk en de gemeenten eveneens ieder 1/7 betalen, dan rest er 4/7 voo/ Je particulieren, hetgeen een niet te sterke bij drage kan worden genoemd. Er is in het Ne- derlandsche volk nog een kolossale reserve aanwezig, waarop men een beroep kan doen tot verhooging van inkomsten voor instellin gen als het Centraal Genootschap, In sprekers kringen is men wel gewend aan hooge particu liere bijdragen en nog steeds is men daar overtuigd, dat men niet genoeg doet. Mocht het hoofdbestuur van het- Centraal Genootschap niet genoeg bijeen kunnen brengen, dan kun nen de provinciale afdeelingen het toch wel. Voor de Provinciale Staten bestaat er z.i. geen aanleiding om meer subsidie ten deze toe te kennen. Dr. Mandersloot (C.H.) sluit zich aan bij het betoog van den heer Schouten. De heer Van Boeijen (Ged. Staten), zich eveneens aansluitend hij den heer Schouten, wijst erop, dat Ged. Staten ongetwijfeld de winterverpleging toejuichen, maar hij kan niet inzien, dat, wanneer uit particuliere bronnen niet wordt verkregen, wat men wensoht, nu juist de provincie moet bijspringen. De cijfers, welke spr. heeft nagegaan, wettigen geen hoo- gere bijdrage voor de winterverpleging. Bij een behoorlijke bezetting van de kolonieliuizen gedurende het jaar dalen uiteraard de vaste kosten en daarmee daalt de gemiddelde ver- pleegprljs van winter en zomer. De heer Schouten is niet vóór prolongatie van deze debatten. Er dient thans een beslis sing te worden genomen daar anders 'n mensch is 'n mensch en 'n vereeniging is 'n vereeniging wellicht een geconcentreerde actie volgt om toch binnen te halen wat men vraagt, omdat het nu eenmaal nog op de agenda staat. Ook de heer Van Boeijen (Gedep. Staten) is tegen uitstel. De voorzitter deelt mede, dat ls Ingekomen een door mevr. De Vries—Bruins en verschil lende andere leden onderteekende motie om dit agendapunt aan te houden tot de volgende Statenzitting. Deze motie wordt met 37 tegen 23 stemmen verworpen. Mevr. De Vries—Bruins trekt daarop haar eerste motie in. Het praeadvies van Gedep. Staten wordt z. h. s. aangenomen. Te 5 uur wordt de vergadering verdaagd tot Donderdag 11 uur. Grieven van de land- en tuinbouw organisaties tegen de toepassing van eenige belastingwetten. Ongedierte op het hoofd van het kind is steeds een teeken van onzindelijkheid der moeder. Het is zeer onaangenaam voor het kind en kan zJJn gezondheid benadeelen, daar het krabben tot uitslag op het hoofd en ontstoken klieren leidt. Wanneer een kind i^ een schoolklas ongedierte heeft, gaat dit zeer gemakkelijk op andere kinderen over. GEZONDHEIDSRAAD Onze vaderlandsche land- en tuinbouw maakt op het oogenblik een zorgwekkenden tijd door. Bij de behandeling van de afdeeling Landbouw van Hoofdstuk V der Staatsbegroo- ting is hierop door bijna alle sprekers met na druk gewezen. Eenstemmig werd als oorzaak van dezen malaisetoestand aangewezen het feit, dat in 't algemeen de productiekosten hoog boven de geldelijke uitkomsten van het bedrijt uitsteken. Het is dan ook begrijpelijk, dat naar middelen wordt gezocht, om de productiekos ten zooveel als slechts mogelijk is te drukken en de lasten, die op den land- en tuinbouw drukken, te verlichten. Vooral wanneer de lasten blijken te zijn uit- zonderlugslasten, komt de georganiseerde land en tuinbouw hiertegen in 't geweer. In dit licht moet men dan ook zien de actie, die de land- en tuinbouworganisaties voeren tegen sommige Rijksbelastingen en de toepassing hiervan. Daar is allereerst de Grondbelasting. De Inkomsten uit onroerend goed worden, naast de Inkomstenbelasting en de Vermogens belasting, ook nog getroffen door de Grondbe lasting. Behalve de onroerende goederen wor den ook de kapitalen, gestoken in Naamlooze Vennootschappen, door een zakelijke belasting getroffen, n.l. door de Dividend- en Tantième- belasting. De kapitalen, gestoken in andere on dernemingen, alsmede effecten, worden niet door een zakelijke belasting getroffen. Der halve staat de heffing der grondbelasting voor de boeren en tuinders gelijk met een extra-hef fing wegens het bezit van onroerend goed. De grondbelasting wordt in den regel verde digd met het argument, dat deze belasting ge amortiseerd zou zijn. Dit argument houdt ech ter geen steek. Doordat in ons land in den land en tuinbouw de vraag naar gronden het aan bod verre overtreft, terwijl ook om andere re denen de bodemprijzen in den land- en tuin bouw verre boven de werkelijke waarde worden opgedreven, kan er van een normale opbrengst van den grond geen sprake zijn. Bij aankoop van grond wordt de prijs dan ook niet bepaald aan d% hand eener normale opbrengst, maar moet een prijs besteed worden, die in geen ver houding staat tot een normale opbrengst. Van een vermindering der waarde met het gekapi taliseerde bedrag der grondbelasting kan in het geheel geen sprake zijn. De grondbelasting werkt derhalve als een dubbele heffing van in- kopsten uit onroerend goed! Hetgeen hier ge zegd is, geldt nog in meerdere mate voor de verhooging der grondbelasting, welke in de latere jaren heeft plaats gehad, door de heffing van 20 rijksopcenten, terwijl ook de opcenten van provincies en gemeenten aanzienlijk zijn verhoogd. Het is ten eenenmale onjuist alleen de ka pitalen, gestoken in onroerend goed, te tref fen door een extra-heffing. Daarom zou ófwel do grondbelasting moeten worden afgeschaft, öf, indien dit om andere redenen niet mogelijk is, althans de heffing van opcenten moeten worden gestaakt, öfwel de zakelijke heffingen zouden moeten worden uitgestrekt tot de op brengst van alle kapitalen (o.m. ook tot effec ten). Daar is verder de vermogensbelasting. Volgens Artikel 7 A van de "Wet op de Ver mogensbelasting wordt de waarde van onroe rende zaken, als grondslag voor de heffing der Vermogensbelasting geschat naar de verkoop waarde. Bij twijfel omtrent de verkoopwaarde wordt MARY JAMIN i en CLEMENS STUVE Parklaan 19. Mathenesserlaan 249. 12 December 1929. i Geen receptie en ontvangdag. 11 67320 9 deze afgeleid uit die van eigendommen, goede ren of rechten, welke daarmee wat soort(en) omstandigheden betreft overeenkomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de Vermogensbelasting is van de zijde der re geering verklaard, dat wel degelijk met de be- stemmifig van de goederen rekening zal worden gehouden. Zoolang een complex ten gevolge van de omstandigheden een complex blijft en niet bestemd is om in gedeelten te worden ge- parcelleerd, moet het ook als een complex wor den gewaardeerd. Toen daarop door een afgevaardigde bij de beraadslagingen is gewezen op het arrest van den Hoogen Raad van 29 Juni 1918 waarbij is beslist, dat de bestemming door den tegenwoor- digen eigenaar aan de zaak gegeven niet be slissend is voor de bepaling der verkoopwaarde merkte de toenmalige Minister op, dat de dienst der registratie meer rekening zal hou den met hetgeen ln de Eerste en Tweede Ka mer hieromtrent is gezegd en door hem op nieuw is verklaard. In overeenstemming hier mede was de conclusie van den Minister dan ook, da,t een groot aantal gevallen niet voor den rechter zal komen, omdat belastingplich tige en fiscus het in der minne eens zullen worden. Hieruit volgt dus, dat men op een soepele toepassing van het Artikel 7A zou mogen re kenen. Vooral den laatsten tijd worden van verschil lende kanten klachten gehoord betreffende het schatten van de verkoopswaarde der lan derijen. Dikwijls wordt met de bestemming der gronden in bet geheel geen rekening gehou den, waardoor de taxaties veel te hoög zijn. De meest krasse voorbeelden hiervan vindt men in streken waar de landbouw overgaat in tuinbouw. Meermalen komt het voor, dat grond bij landbouwers in gebruik, wordt ge taxeerd naar do verkoopwaarde van kleine perceelen, die v0or tuinbouw geschikt zijn, ter wijl het toch uitgesloten is, dat andere lande rijen, voor het landbouwbedrijf in gebruik, bij veiling eenzelfde bedrag zullen opbrengen. De verkoopwaarde wordt opgevoerd ver boven de verbruikswaarde. Verschillen tot 2000 per H.A. zijn in dit verband geconstateerd. In streken waar gronden zijn gelegen ge schikt voor bloembollencultuur, zijn nog groo- tere verschillen voorgekomen. Niet alleen echter ln gebieden waar de be volking tot een anderen bedrijfsvorm overgaat, ook ln zuivere landbouwstreken wordt dikwijls de verkoopwaarde van den grond opgedreven tot aanzienlijk boven de gebruikswaarde. Als voorbeeld noemen wij hier de Veenkoloniën. Juist in deze tijden, nu de toestand van ien landbouw ln Nederland zoo uitermate onbe vredigend is, hoort men zoo vaak klachten over hooge taxaties door den fiscus. Het is zooals men het uitdrukt, alsof de belastingambtenaren er uit willen halen wat er uit te halen ls. Op grond van deze argumenten hebben de drie centrale landbouworganisaties onlangs een verzoek tot den minister van Financiën ge richt, waarin er bij dezej minister op werd aangedrongen te willen bevorderen, dat door de ambtinaren met de aanslagregeling der Vermogensbelasting belast, met deze argumen ten meer dan tot nu toe worde rekening gehou den. Het antwoord dat de minister dezer dagen hierop gegeven heeft, zal echter weinig be vrediging gewekt hebben. Naar de jurisprudentie van den Hoogen Raad aldus de minister, moet een complex gronden, dat één geheel vormt, als complex worden ge schat, zoolang niet blijkt dat de eigenaar het niet In kleinere kavels wil gaan verkoopen (Arrest H.R. 27 November 1918, beslissingen in belastingzaken No. 2103). Mocht een Inspecteur zich niet aan deze opvatting houden, dan ataat den belasting schuldige de weg naar den raad van beroep ett den/Hoogen raad open. De minister heeft ove rigens geen reden om aan te nemen, dat de administratie zich niet aan de hiervoor weer gegeven opvatting houdt. Wat het onderscheid tusschen verkoopwaarde en bestemmingswaarde aangaat, doet de mi nister vooreerst opmerken, dat de wet schat ting van de verkoopwaarde voorschrijft, en dat het Iets anders Is daarbij gematigdheid te be trachten, dan bepaling van de bestemmings waarde tot doel te nemen. Hij wijst er overi gens nog op, dat het begrip „bestemmings waarde" uiterst vaag is vooral ten aanzien van goederen die in een bedrijf worden ge bruikt worden. Bovendien nadert do verkoop waarde meestal dichter de geldswaarde (welke artikel 3 der wet op de vermogensbelasting vooropstelt) dan dat de bestemmingswaarde zulks doet. Mochten er bepaalde gevallen onder de aan dacht van den minister worden gebracht waar in naar het oordeel van den aangeslagene te hoog ls getaxeerd, dan ls hij bereid aan die gevallen zijn aandacht te schenken, al zal bij over de juistheid van de schatting niet i® discussie kunnen treden. Zooals men ziet: een antwoord, waaraan me® weinig of niets heeft. Tenslotte: de Successiebelasting. Ook bij de toepassing van deze belastingwet wordt als grondslag voor de heffing niet de opbrengst waarde (Ertragswert), maar de ver koopwaarde (Verkehrswert) der onroerende goederen genomen. Het gevolg hiervan is, dat de toepassing dezer waardebepaling op het landbouwbedrijf een buitengewoon zwaren last legt en een ver- armenden tendens heeft. Dit springt vooral in het oog bij verervingen die elkander eenlgszins snel opvolgen. Da® moet telkens een percentage van de verkoop waarde voor de hoeve of het land als successie belasting worden betaald, terwijl de hoeve en het land voor de erfgenamen-landbouwers toch slechts die waarde heeft, welke verband houdt met de opbrengst. Het betalen der successiebelasting dwingt herhaaldelijk de erfgenamen zich in schulden te steken, ja leidt meermalen zelfs tot onvrij- willigen verkoop van het bedrijf. Hoe eerder ook deze onbillijkheid wordt weg genomen, hoe beter. Heden" overleed tot onze diepe droefheid in het St. Jozefgesticht .e Oosterhout, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, onze 'nmg geliefde Moeder, Behuwd- :n Grootmoeder, Mevrouw Weduwe van den Heer Leonardus Leijtens, n den ouderdom van bijna 80 jaren. Leiden: N. PLOÜVIERLeijtens EUG. PLOÜVIER en Kinderen Waalwijk: JAC. LEIJTENS C. LEIJTENSJansen Oosterhout, 9 December 1929. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze lieve, zorgzame Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw in den ouderdom van 71 jaar. F. G. LAU P. L J. LAU A. M. H. LAU—Meijer en Kinderen C. H. VAN SCHIJNDEL-Lau L. VAN SCHIJNDEL en Kinderen H. F. VAN SCHIJNDEL—Lau H. VAN SCHIJNDEL. Rotterdam, 9 December 1929. Voorschoterlaan 42. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht Geen bloemen. De Uitvaartdiensten worden ge houden in de Parochiekerk van den II. Lambertus (Hoflaan) op Vrijdag 13 December a.s. De H.H. Missen ten 8, 844 en ten 10 uur de plechtige gezongen H. Mis van Requiem,/waarna oe begrafenis van uit de kerk op het R. K. Kerkhof in Crooswijk. Algemeene kennisgeving. GEMENGD KOOR „ZWIJNDRECHT" Gisteren gaf het gemengd koor „Zwijn* drecht", directeur de heer A. Roesit uit Dor drecht, haar jaarlijksche uitvoering, In de zaal van den heer Gijssels aan de Brutnelaan. De zaal welke nagenoeg geheel bezet was, bood een gezellig aanblik. Zij vermeld dat we onder de aanwezigen opmerkten den burge meester van Zwijndrecht. De solisten waren: mej. L. van Rijs, Zwijn drecht, Sopraanmej. Havelaar, Dordrecht, alt; de heer A. Isarin, Dordrecht Bas; de heer G. Groanhart, Zwijndrecht, Tenor, welke laat ste tevens op zeer verdienstelijke wijze de partij vervulde van den heer Dronkert uit .Dordrecht die verhinderd was. Vermelden we, dat de dames solisten een welverdiende bloemenhulde in ontvangst had den te nemen, 't Is voorwaar een welgeslaagde avond geweest, waarop gemengd koor „Zwijn drecht" met trots op mag terugzien. Toch zou den we de vereeniging nog eenige mannen stemmen toewenschen, want een bezetting van 16 dames en 9 hoeren is niet de gewenschte. TS De Heer en Mevrouw FRANS VAN MEERWIJK- PETERS en Familie geven met droefheid kennis van het overlijden van hun Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom', den ZeerEerwaarden Pater JOSEPH VAN MEERWIJK, Overste der Missie van Sumvé. Afrika, in den ouderdom van 37 jaren. 's-Hertogenbosch, 10 Dec. 1929. De Heer en Mevrouw SCHRADER—NICO LAI betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden bij de geboorte van hun Dochter. 67338 6 -i 'j 'i; '0-t Heden overleed, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouder- iom van 65 jaar, mijn zeer ge liefde Echtgenoot en onze dier bare Vader, Behuwdvader en Grootvader, Echtgenoot van Mevr. Johanna Bekkers weleer Echtgenoot van wijlen Mevrouw Wij bevelen den dierbaren over ledene in Uwe voortdurende Godvruchtige gebeden aan. Dongen, Mevr. J. AARTSBekkers 's-Gravenhage, A. AARTS. Tilburg, C. VERSCHÜRE—Aarts M. VERSCHÜRE en Kinderen Voorburg, CHR. AARTS. M. AARTSVerschure. Dongen. H. AARTS. Brussel, M. LEEUWENBERG—Aarts W. LEEUWENBERG en Kind Nijmegen. C. AARTS. Dongen, 9 December 1929. 67206 Heden overleed tot ons diep leed wezen onze geliefde Vader, Be huwd-, Grootvader, Overgrootva der en Stiefvader Weduwnaar van Vrouwe eerder Weduwnaar van Vrouwe in den ouderdom van ruim 86 jaren. C. MUNTZ—Van Dam Mr. S. H. MUNTZ W. VAN DAM A. M. VAN DAM— Van Toulon van der Koog Den Haag: H H VAN DAM W. G. VAN DAM—Koes Rotterdam: B. C. D. HANEGRAAFF C. E. HANEGRAAFF— Reepmaker Klein- en Achterkleinkinderen. Rotterdam, 9 December 1929. Koningin Emmaplein 11. Alleen bezoeken van familiele den en vrienden kunnen worden afgewacht De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk. if';' Wij hebben nog enkele Haarden, waarvan de lak door etaleeren licht beschadigd Is. Hierop geven wij 10 a 20 pCt. KORTING! 6I8VS 80 926S in DOMANIALE ANTHRAC1ET 567a 10 ER KAM een kostganger geplaatst worden bij menscben zonder kinde ren. Frissche slaapkamer. Adres: Th- RiemslagRaas, IJsselmondeschestr- 42, Schiedam. 4980C GEVRAAGD een net meisje, niet onder 18 jaar. voor de huishouding. Zelfstandig kunnende werken, hulp werkster aanwezig. Aanmelden des avonds na 8 uur bij A. M. Schoof (Mercurius), Lange Haven 77, Sch;e- dam- 4979G GEVRAAGD 15 December flinke dienstbode v. d- en n-, loon 35 p- m- Wasch vrij. Werkster aanwe zig. Mevr. v. Creveld, Kruiskade 35, Hoterdam. 4972C NETTE KINDERWAGEN te koop, voor 7-50- Adres; West Franke- landsdhestraat 64b- 4981C 'LAAT op uw aa gasstel, kookstel en onder uw gasstel, zoofcstei en geen last meer van vuile boel, Th. J. L. v- d. Berg, Makkerstr. 8, Schiedam. 4994C GOEDKOOP WONEN, le stand, Langehaven, ruim benedenhuis te •huur, geschikt voor winkel. Infor- meeren Langehaven 94, Tel. 32983, Botterdam. 4982C KOOPT HEDEN loten van de Gron-d- cred'ietbank- Hoofdprijs f 120-000. 2000 loten, 2000 prijzen, geien nieten, altijd prijs. A.s. Maandag trekking en Woensdag de trekkingslijst ver krijgbaar- Hoofdvertegenwoordiger Jos- Haring, Oude Kerkhof 6, Schie dam. 4983C BOVENWONING Te huur boven wo ning, 2 kamers, 2 slaapkamers, serre-keuken enz- Te bevragen en te zien: Oostsingel 66- 4985C ADELAAR RIJWIELEN zijn onver woestbaar. 5 jaar gegarandeerd, 48. Alleen Westvest 2. 4988C HET MEEST vakkundig en voor- deeligst adres voor uw rijwiel-repa ratie is Kijw.fabriek „De Adelaar", Westvest 2. Banden, onderdeelen- 4989C DAMES KAPSTER. Gevraagd een wasebmeisje om in het vak opgeleid le wórden. Aanmelden; Dameskap salon .,Truus Boy", Aleidastraat 86. 4984C TRANSPOHTRIJWIEL le koop. als nieuw- Nieuwe 'banden en drager- Spotprijs 35. W. Noordijk, Lange Kerkstraat 15- 4987C WETTIG GEDEPONEERD Vernietigt SNEL en PIJNLOOS EKSTEROOGEN, EELT en WRATTEN LAAT NU uw rijwiel moffelen legen zeer verlaagden winterprijs, geheel zwart t 12.50. W. Noordijk, Lange Kerkstaat 15. 49S6C TE KOOP aangeboden een Kerststal met beelden- A. Heetman, Appel markt 6. 4990C CAPSULEFABRIEK BOLLAND". Kr kunnen nog eenige meisjes en èenige jongens geplaatst worden. Loop f 1r per week en hooger. Aanmelding kantoor Schi» 88 b. Schiedam. ALLE DAGEN versohe oliebollen, appelbeignets, roomsoesen verkrijg baar, Broersvest 17, t.o. politiepost. Tel. 68986, Oranjestraat 68211, Heijslek. Doe uw bestellingen vroege tijdig voor de a-s. feestdagen. Aanbe velend. Visser. 4998C BESTEL VROEGTIJDIG uw poffer tjes, wafelen, 'bij A. Heijstek. Oranje straat 4, Tel. 68211. Voor de a-s- feestdagen. N-B- bestellingen franco thuis, ook voor oliebollen, enz. Aan bevelend. 4097C VOOR TIEN GULDEN per maand een groot beneden pakhuis te huur aan het vaarwater gelegen. Adres- Broersvest 17. 4997C WERKZOEKENDEN op elk gebied. laait, u gratis inschrijven. Kostelooze adviezen. Particuliere Arbeidsbeurs, Branderssteeg 3, Schiedam. 4999C GEVRAAGD een aankomende ver" koopster en leerling. Zich aan te melden 'Bossers, Manufaclurenmaga- zijn „De Vooruitgang", Broersveld 124, Schiedam- 5001C DIENSTBODEN en dienstpersoneel op elk gebied levert u de Particuliere Arbeidsbeurs, Branderssteeg 3, Schie dam. 5000C VOLKSKAPSALON. Gevraagd half was bediende (m.). Aanmelden na 8 uur, Hoogstraat 24, Schiedah. 5009C FIRMA GEZ. WILLEMS. Broersvest 69, Tel. 68324- Onze opruiming cor- setten gaat steeds door. Zie verder. 5006C ROKJES f 2.75. Pullovers 4-25, Vesten f 3-95, Kindlervesten, jongens truien. Zie verder. 5007C KOUSEN, - Sokken, handschoenen, spattées- Wit Jaeger en sportflanel- Extra aanbieding wit flanel 43 et- per el- Firma Gez- Willems. 5008G HALLO! HALLOI 68874. Laat uw 'bier door mij aan huis bezorgen, dagelijksch verseh isobarometrisch gebotteld. Pilsener en Münchener 16 ct. per flesch. Gerste lageT 13 ct. per fles-ch. Gazeuse limonades 8 ct. per flesch. Jan Janse, Heerenpad 13- Tel. 68874. 5005C HALLOI HALLOI 68874. Slijteril- Grossierderu .,J>e Ster". Nieuwe Aal- bessenjenever T 2.25 per L. Boeren jongens op wijn 1 p. literpot. Boe renjongens op 'brandewijn 1-50 per literpr/L. Jan Janse, Heerenpad 13- Tel. 68874. 5004C HALLO! HALLO! 68874. Slijterij- Grossierd-erij „De Ster", Bloedwijn f 0-80, 1 en 1.25 per flesch- Prima advocaat f 1-85 en f 2 per flesch. Jenever, Citroen, Brandewijn, Moutwijn, Oude Jenever en Cognac tegen scherp concurreerende prijzen- Jan Janse, Heerenpad 13, Tel. 68874- 5002C HALLO! HALLOI 68874. Slijterij" Grossierderij ,,De Ster". Schilletje 1-25 p. Ilesch. Cherry Brandy 1-25 per flesch. Roode en Witte Port. Oude zoete Spaansche wijn *7 0-80 p. flesc.h, 1 per liter. Samos van af f 0.69 per fl- Malaga f 1.25 en f 1-40 per flesch. Jan Jan-e, Heerenpad 13. Tel. 68874- 5003C Waarom moeilijkbeden i® zaken 7 Plaatst een kabou tertje en het cal aan Uw winst ten goede komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 8