INSCHR1JVINGS LIJST Afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee Drama op zee IMNDACt 16 DECEMBER im TWEEDE BLAD. PAGINA t EEN ROOMSCHE AANSLAG Bet gaat dezen keer eens niet over ccn Solutie of zoo iets; het gaat niet over een ^ig maken van een geestelijke; niet over tanden toe gewapende priesiters, die *firkwilligen leiden; het gaat over een ftoi HET S.S. „BENWYVIS' <4* MENSCHEN EN MEENiNGEN Uitvoering van het Rijks- Wegenplan Bereiding van consnpmtie-ijs DE STORM EN HOOG WATER KERSTMIS OP DE HEILIG-LAND KINDERVERLAMMING DE POSTAUTODIENSTEN DE VERMISTE BINNENSCHEPEN TE AMSTERDAM EN ROTTERDAM HET AANGESPOELDE KINDERLIJKJE VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. s IN STORMZEEëN ZONDER LICHT EN VOEDSEL MET DEN DOOD VOOR OOGEN EEN ONDERHOUD MËT EEN DER MACHINISTEN. Zaterdagavond zou, zooal9 wij reeds gemeld hebben, een deel van de bemanning van het bij Terschelling in den nacht van Zondag op Maandag j.l. gestrande Engelsche s.s. „Ben- wyvis" in Rotterdam aankomen om vandaar land te vertrekken. In Rotterdam troffen wij Zaterdagavond bij hun aankomst twaalf leden van de bemanning, en hadden een onderhoud met een der ma chinisten, den heer F. C. Rankin, die ons het volgende vertelde: De „Beuwyvis" is een bijna nieuw Engelsen stoomschip van 659 bruto en 3751 netto regis tertons. We kwamen uit Hamburg, waar we gedokt hadden, met bestemming voor Ant werpen. De bemanning bestond uit 45 man, onder wie 16 Chineezen, Ons schip was leeg en daar het weer bij ons vertrek al slecht was, viel het in volle zee niet mee, de schuit in den goeden koers te houden. In den nacht van Zondag op Maandag was het zwaar stormweer, we voeren ter hoogte van Terschelling. Om 6 uur 's morgens merkte ik, dat het schip plotseling vastliep. We '°mschen aanslag. Zoo schrijft de „Voor- **arts". Maar laten we er tot algemeene gerust filing bijvoegen, dat boven het artikel 'Mat, dat die aanslag is mislukt. Goddank! k leven vrij, wij leven blij, niet waar, op Aland's dierbaren grond. Bet verhaal: te Berkhout, helaas, wij inet de Harwichboot ten spoedigste naar Eng v'cten niet precies, waar het ligt, het moet 11 de buurt van Hoom wezen, bestaat een *rbeiderstooneelvereeniging. „Onze" -arbei- jMrstooneelvereeniging schrijft het blad. M amateurs gingen doen wat zoo'n ver- ^"iging moet doen, om haar naam waar- te wezen, n.l. spelen. Ze hadden daar- *°or uitgekozen het stuk: Allerzielen, van ^ijermans. Bij de eerste opvoering hebben, volgens Bat blad een groep personen kabaal ge-, Maakt, zijn ze de zaal binnengedrongen, lebben getracht de opvoering te verijdelen. 5 politie kwlm er aan te pas: de boel kon •Morgaan. En die baldadigen zijn volgens «at blad katholieken. Geen los stel kwajon Sens, die graag een relletje veroorzaken, I schuurden over het zandj de boot kreeg toen "een het had alles van een goed georgani- s»oediS door de hevige stortzeeën, die opzij tegen ons aansloegen, zware slagzij. De reden rd, voorbereid, plan. j Yan de stranding is mij niet bekend, maar ik Het tweede bericht! Een der spelers heeft vermoed, dat de kapitein zich in de lichten 6eh dreigbrief gekregen; de man zou door vergist heeft. Onze machines waren in orde. *«e beleedigde katholieken tot rijstebrij ge- Maandag stormde het den heelen dag hevig Ij. We kregen veel water over en konden er niet gen worden ..I aan denken een boot uit te zetten. We waren «Daar liepen geruchten" natuurlijk; weer trouwens een heel eind van de kust af. Van 'karnen de katholieken op bij het lokaal, Terschelling uit heeft men getracht ons met Boch daar gebeurde niets. Toch hebben zo slegpbooten te bereiken, doch daar was geen «etracht den boel in het donker te zetten. ^kapitein heeft getracht op een anker, dat De klap op de vuurpijl en tevens liet peil aan de acbterzijde was uitgegooid, weer vlot 78-n socialistische journalistiek: „Vermei te komen, maar ook dit mislukte. De anker ring verdient zeker ook nog het feit, dal ketting brak. Ook Dinsdag was het nog zwaar telen dezer oproerige katholieken tot de stormweer, ons water en ons voedsel raakten y vrij wel op, we hadden alleen nog genoeg om te drinken, er was geen brood meer en van warm eten bereiden was geen sprake. We hebben do laatste dagen scheepsbeschuit gegeten. Er kwam Woensdag weer een zware storm opzetten, die ons dichter naar het land blies. Daarbij zijn eenlge bodemplaten verbogen en we kregen water in de machinekamer, die nu 15 voet water maakt. Er was in den orkaan wel kans dat we zouden vergaan, onze draadlooze is Donderdag, doordat de machines niet meer werkten, ook UITVOERINGSKOSTEN ACHT MILLIOEN BENEDEN DE RAMING JORIS IVENS HEEFT TE AMSTERDAM EEN FILM OPGENOMEN, waarvan we hierboven een tooneeltje geven; dat de film „Regen" (beet, zal wel geen verwondering baren In 1929 twintig millioen verwerkt, voor 1930 ongeveer 18V£ millioen uitgetrokken. Besprekingen over de nieuwe bepalingen van de Warenwet. oproerige burgerwacht behooren. Ditmaal waren ook oudere katholieken van de partij. Het h"as alles goed georganiseerd en zeer zeker Been kwajongensstreek, waartoe de Room 8<>he overheid wel zal trachten dit geval te- Hig te brengen. Ziezoo. Wat daarvan te zeggen? We weten niet, hoe de feiten zich hebben boegedragen, nemen het verhaal, zooals bet er ligt We weten ook niet, in tegensta'. Biig met die vlugge redactie, wat de Room buiten werking gekomen, we hadden toen ook tfche overheid er wel van zal zeggen. Gek, geen licht meer. We hebben gedurende den «at ze die overheid niet eventjes heeft ge- "torm, die de kracht van een orkaan aannam. I vijf vuurpijlen afgeschoten, maar zonder suc- 'nterpclleerd. Doch wij zijn ook Roomscb ceg eh willen onze meening wel eens zeggen. i Donderdagavond hij laag water, besloten we Wij keuren onherroepelijk af, alle onrecht- te trachten het schip te verlaten. We lagen tegen een zandbak, dan volgde een stuk vrij diep water, waarin een sterke stroom stond, die ons van het strand scheidde. Tegen 10 uur Donderdagavond, terwijl het nog flink stormde, maar helder maanlicht ons begunstigde, is een matroos met een lijn van boord geklommen en door het diepe wa ter met uiterste krachtinspanning naar het baardige en anti-wettelijke manieren van «oen, ook al meenen de bedrijvers daarmee «o goede zaak te steunen. Voor ons geldt biet: het doel heiligt ieder middel. We ho pen dat de sociaal-democraten dat ook hou den. Baldadige verstoring van een bijeen komst, waartoe de overheid verlof heeft gc- I straa{j kunnen zwemmen. Langs die lijn zijn Keven, keuren wij ten sterkste af. Wie van n0g twee anderen en ik ook aan land gekomen, te voren weet, dat hij er beleedigd wordt, We hadden onze kleeren aan en het was een heel werk, tegen den stroom naar het strand weg te bli ven. zwemmen, ook al hadden wij drieën dan Of het aan katholieken geoorloofd zou Qok dQ Zijn door zoogenaamd „posten" zoo'n bijeen- pe bevolking heeft ons uitstekend ontvangen komst van hun grieven op de hoogte te bren- en verzorgd, gen, moeten de roode broeders met hur Do Chineezen zijn toen het zoolang achter - fi- r„ n elkaar bleef spoken, flink te keer gegaan. Ze eigen praktijk in andere conflicten maar nu allemaal yan boor(L eens overeen zien te brengen. Ook dat vinden sieepbooten (van de firma Doeksen en Bros) Wij zelden erg verheffend. Wij begrijpen hebben verschillende keeren getracht, ons vlot biet goed waarom de burgerwachten hier to trekken, maar alle pogingen zijn mislukt. Vrijdagmorgen bij laag water, toen het Pij gesleept moeten worden. I weer heel wat kalmer was geworden konden Doch nu nog iets. Dat feit gebeurt met aueen Tan boord. We hebben toen ons boeltje in het Zuiden, doch in het Noorden, wel 0ok voor een deel kunnen weghalen, jammer niet? In een sterk gpmengds Dat het beroerd was op do schuit, in de r. - ,.r„„„1 „„r, iLww. kou en zonder voldoende eten, is nogal natuur leek. Daar wordt vooral aan lmkschen maar W0 zjjn toch nlet bang geweest en kant zoo geklaagd over scheiding, die dooi gr -g ook niemand ziek geworden, «e katholieken wordt teweeggebracht. Doch wat denkt U van de berging? Van welken kant komt nu die oorzaak van Bij goed weer zal 't wel lukken het schip bij scheidino en onrust' eeu hoos Uj vlot te krijgen' hopeu we- ,maar zooals 't eir nu voorstaat, is er zeker geen kans, Het is in sociaal-democratische kringen wor<i6n> V£K)rdat de Verbazend goed bekend, wat de katholieken boo vlot kaa ¥0I!ien getrokken, wordt zeker denken van dat stuk: Allerzielen. Zij heb- verwacht. ben al jaren lang daartegen geprotesteerd, het stuitend en grievend gevonden voor hun Overtuiging. Zoo dat het op heel wat plaat sen geen toestemming tot opvoering kan krijgen Dat zijn feiten. Waarom nu toch met Tot zoover het eenvoudige verhaal van een eenvoudigen zeeman, die vier dagen op een schip in nood heeft gezeten met den dood voor oogen. Nu waren allen welgemoed en blij, dat ze zoo'n stuk gekomen. Vooral op zoo'n ge- W00r naar bun ]an(j terug konden gaan, waar Avone, kleine plaats, waar dat grievende ze gistermorgen al zijn aangekomen des te grover gevoeld wordt. Waarom niet In de omgeving van Gennep. Naar we uit Gennep vernemen zijn de Neus tenen,'totaal noodeloos laat grieven! een klein beetje begrip getoond voor zoo n toestand? Nog eens we keuren niets goed, Wat verkeerd is, doch men zal dan ook dat verkeerde moeten gaan zoeken hij de schuldigen, die onnoodig prikkelen. En wc kunnen niet veel bewondering gevoelen en de Maas buiten de oevers getreden. De weg voor een burgemeester, die in zoo'n kleine naar Ottersum in overstroomd. Het pontveer W lnTO74, Oeffelt-Gennep is uit de vaart genomen. Het Plaats, een groot gedeelte e verkeer voor voetgangers wordt over de spoor brug geleid. Het Zuidlaardermeer buiten zijn oevers. Men meldt ons uit Zuid Laren: Tengevolge van den hevigen Noord-Wester- Tïmp storm is het Zuidlaardermeer huiten zijn oevers b ITCH I HNLi getreden. Vele landerijen zijn overstroomd; het water is ver boven bet normale peil gestegen. Nadere bijzonderheden over de feestviering Vanwege de H. Landstichting verzoekt men ons opneming van het volgende: De pelgrims worden verwacht in t,Casa-Nova" op Zondag 22 December a.s. togen 7 uur 't avonds. Z. E. Dom Willibrord van Nierop O.S.B. zal tot voorbereiding van Kerstmis een reeks lezin gen houden over het Mysterie der Menschwor- «ing en de liturgie van den Kersttijd. De eigen lijke viering van het feest begint met/ie eerste Vespers op 24 December, waarna bezoek aan Betlilebem en Nazareth, met Verklaring van de groote gebeurtenissen daar voltrokken. Nach telijk Officie eu Middernachtmis in de Cenakel kerk; Dageraads-Mis in de Grot van Betlilebem. Hoogmis in de Cenakelkerk, ajsook plechtige Vespers en completen enz. DE PLANNEN VOOR HET KOMENDE JAAR Blijkens de Meiporie van Antwoord Inzake de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor .1930 zal naar de thans be kende gegevens in 1929 aan de wegen rond 20 millioen: verwerkt zijn. In 1930 zal aan de wegen (met inbegrip van de bruggen) onge veer 18,4 millioen verwerkt worden. De Minister deelt mede dat het vraagstuk van de verbinding van Rotterdam met het Zuiden en het Oosten van ons land thans bij de beide wegencommissiën in beschouwing is ge nomen. Wat den Rijksweg Leiden-Utrecht betreft, kan medegedeeld worden dat het gedeelte Alphen-Leiden volgens dezelfde breedte-afme tingen verbeterd wordt als het gedeelte Bodegra- ven-Zwanmerdam.. Het ligt in het voornemen in 1930 met de voorbereiding der verbetering op dit wegvak met kracht door te gaan en, zoo de beschikbare gelden dit toelaten, in 1931 een. grootere som aan deze verbetering te verwerken. De vraag naar de grondslagen die bij de voor- zifning van Nederland met een aan de nieuwe eischen van het verkeer beantwoordend wegen net tot richtsnoer zullen dienen, zal bij de her ziening van het Rijkswegenplan althans voor de door het Rijk uit te voeren verbeteringen een antwoord ontvangen. Zoo spoedig het herziene Rijkswegenplan is vastgesteld, zal op grond daarvan een program ma van urgentie en een finantieel werkplan worden samengesteld. Ook de Minister is van meening dat maatre gelen behooren te worden genomen om de lint bebouwing langs de Rijkswegen tegen te gaan. Welke die maatregelen zouden moeten zijn, kan hij thans nog niet aangeven, wel kan hij mede- deelen, dat de allerwegen tegen de lintbebou wing gerezen bezwaren den beiden Rijkswegen commissies aanleiding heöben gegeven om deze aangelegenheid in studie te nemen.- Naar de minister is ingelicht, zal hem een eerste rapport van die commissies binnenkort bereiken. Het ligt in het voornemen het doorgaande ver keer op de wegen van het Rijksplan, wanneer de doorgangen door de bebouwde kommen geen voldoende ruimte voor dat verkeer bieden, bui ten die kommen om te leiden, ten behoeve waarvan nieuwe wegen om die kommen zullen worden aangelegd of bestaande wegen ver beterd. Het ligt in het voornemen de overneming van de wegen van het Rijkswegenplan voor zoover deze bij anderen in beheer en onderhoud zijn, te bevorderen. De minister wijst er voorts nog op, dat de kosten van hetgeen voor rijwielen geschiedt, geenszins onbeduidend zijn. De rijwielpaden zullen in zeer vele gevallen grondaankoop vor deren. Bij een groote lengte van wegen, die reeds over een voldoende wegdek beschikken, zal de verbetering in hoofdzaak uit het aanleg gen van rijwielpaden bestaan. Het tracé voor den weg 's Gravenhage-Hoek van Holland Is nog in onderzoek bij de Wegen commissies. Het rapport omtrent een verbin ding van het Westland met Rotterdam is inge houden en wordt behandeld hij de onderhande zijnde herziening van het Rijkswegenplan. DE STICHTING VAN CENTRALE BEREIDPLAATSEN In verband met de Inwerkingtreding van de artt. 14 en 15 der Warenwet op consumptie-ijs, hadden de voorzitter en secretaris van den Ne- derlandschen Bond van Marktkoopliedenveree- nigingen in Nederland, op 26 September een onderhoud met minister Verschuur. Naar aan leiding van de daar toen gevoerde besprekin gen werden deze heeren Donderdag andermaal door den minister in audiëntie ontvangen. Zij deelden den minister mede, dat het door hen ingesteld onderzoek om tot stichting van centrale bereid plaatsen voor de vervaardiging van consumptie-ijs te geraken, een negatief re sultaat hebben opgeleverd. In de groote plaat sen van ons land, zooals bijv. in Den Haag, zijn ongeveer vierhonderd kleine menschjes die zichbezighouden met de vervaardiging en den verkoop van consumptie-ijs. Indien voor deze menschen een centrale bereidplaats zou worden gesticht, zouden de kosten daarvan veel te lioog worden, terwijl het tevens voor deze menschen bijna niet te doen was, steeds met hun waren naar een bepaalde plaats te gaan. Met aandrang werd daarom den minister om dispensatie van artikel 6, 2o, gevraagd voor den tijd van één jaar, uitsluitend voor de In richting der werkplaatsen. De minister meende echter, dat, ondanks alle bezwaren, centrale bereidplaatsen de beste oplossing zouden vormen. Wat de regeling betreffende artikel 6-2c be treft, deelde Z.Exc. mede, dat hij zeer waar schijnlijk den Bond in deze terwille zal zijn, en een wijziging zal voorstellen. Over liet verzoek om despensatie voor den tijd van één jaar, kon de minister nog geen definitief antwoord geven. De afsluiting een jaar eerder gereed dan verwacht. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag aangaande de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzee- fonds. J De minister merkt daarin op, dat op dit oogenblik nog slechts in uitvoering zijn de af sluiting van de Zuiderzee en de droogmaking van de Wieringermeer. Over voortzetting van de droogmaking zal later bij nieuwe wetsvoor stellen moeten worden beslist. Alvorens voor stellen voor volgende droogmakingen te doen, zuilen eerst de huidige ervaringen bekend moe ten zijn. De minister meent daarom, dat ver dere gedachtenwisseling over de waarschijn lijke financieele uitkomsten van latere droog makingen thans weinig vruchtdragend zou zijn. Thans moet in de eerste plaats alles erop gericht zijn om het percentage der overschrijdingen zoo veel mogelijk te verminderen. Een opgave en analyse der eenheidsprijzen geeft, zooals bij het ingestelde onderzoek is ge bleken, geen direct inzicht op de totai.i opgetre den prijsstijging. De kosten van uitvoering be wegen zich vooral in het laatste jaar in dalende richting. De minister deelt verder o.m. mede, dat, naar het zich laat aanzien, de afsluiting van de Zuiderzee reeds in 1932, dus nog een jaar eer dan laatstelijk werd verwacht, tot stand ge braakt zal kunnen worden. Voor de vrees, dat de raming der totale kos ten zich nog verder in een stijgende lijn zou bewegen, bestaat voorshands geen aanleiding. De instelling van een commissie van deskun digen, om de kosten van de financieele gevol gen van de drooglegging te onderzoeken, gelijk enkele leden wenschten, acht de minister niet aanbevelenswaardig. Nu de Wieringermeer weldra ln cultuur zal worden gebracht, zal daarmede worden belast een dienst, waaraan de noodige ter zake kun dige krachten verbonden moeteii worden. De visch, welke in de Wieringermeer opge sloten zit, zal tijdens het droogmalen zooveel mogelijk opgevangen kunnen worden. De vraag of en in hoever het op den weg der regeering ligt financieelen steun te verlee- nen bij de voorziening in de godsdienstige be hoeften van de toekomstige bevolking der droog gelegde polders, is nog niet overwogen. Dit onderwerp zal echter in studie worden genomen. Inzake steunverleening aan visschers meent de minister, dat hij beantwoording van de ge stelde vragen kan uitstellen tot de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de Zuiderzeesteunwet, dat zijn Departement heeft verlaten en waarvan hij de spoedige indiening bij de Kamer bevordert. UIT DE TABAKSINDUSTRIE Staking voorkomen OVEREENSTEMMING INZAKE LOON- EN ARBEIDSVOORWAARDEN Van de zijde van het bestuur van den Ned. R.K. Tabaksbewerkersbond wordt aan de „Volkskr." gemeld, dat in de conferentie van Vrijdag tusschen de directie van de Crescent- fabrleken te Eindhoven en den vertegenwoor diger van dien hond overeenstemming Inzake de loon- en arbeidsvoorwaarden werd bereikt, In een met het personeel gehouden vergade ring werd het V-reikte resultaat goedgekeurd en het advies van het hoofdbestuur aan vaarding van het resultaat aangenomen. Dientengevolge gaat de staking op Maandag 16 dezer niet in, doch wordt vanaf Woensdag der volgende week door 't personeel onder de nieuwe voorwaarden gewerkt. XXXVI. Onderwijs, Katholiek onderwijs, bijsondert scholen heeten eigenlijk een liefhebberij van de Nederlandsehe Katholieken, die heel erg besmet zijn met den bacil van het seetarisme. Met dat al maken we het goed onder die epidemie. Jammerdat we niet alles meer. gclooven, wat van nietsectarischen kant ons wordt voorgehouden: dat we niet meer. gelooven aan neutrale lagere noch hoogere schoolniet aan neutrale pers noch radio, niet aan de bekwaamheid van dien niet- scctarischen kant om ons uit te leggen, wat Katholiek of niet-Iiatholick is. Zoo gclooven we ook heelemaal niet in de verdraagzaamheid van dien kant ten op zichte van onzen godsdienst, in niet aan de vrijheid, die ze iedereen op dat punt zeggen te gunnen. Het hoofdstuk onderwijs leert dat duide lijk. Het buitenland, spreekt boekdeelen over do Katholieke en de niet-Katholieke opvat ting in dit punt. Frankrijk draait om zijn „leekenonderwijs", wat niet alleen onderwas is. door leeken gegeven, maar vooral onder wijs zonder eenigen godsdienst en wel tegen den Katholieken godsdienst. Wij meenen, dat ook daar de eisch beslaat van Katholieken kant: het Katholieke kind op een Katholieke school. Ook daar dus see tarisme. In BelgiS, ook daar bestaat dezelfde eisch en we herinneren ons in dit verband de zeer, duidelijk geformuleerde uitspraak van rvijlen Kardinaal Mercier, die eveneens den natuur lijken eisch voor een Katholiek uitsprak ieder Katholiek kind heeft noodig Katholiek onderwijs. Een gewetenskwestie. En wat bestaat er op het oogenblik in Engeland, waar men toch geen seetarisme kent, en allen, vooral de Katholieken zoo buitengewoon breed zijn van opvatting niet een geweldige beweging onder leiding der bisschoppen om den Katholieken hun eigen school te geven en te laten behouden, om ook daar van den onredelijken last af te komen, dat Katholieken moeien betalen voor. hun eigen onderwijs en voor het onderwijs, dat ze niet willen, dat ze ïn geweten niet kun nen goedkeuren. Dus ook daar seetarisme? Zou hier niet achter zitten, de zeer sterke gewetensplicht? En het dus zaak zijn in dit punt de gewetens niet moedwillig in de knel te brengen? Chinees hakt zijn kameraad den pols af. Aan de „Matex" te Vlaardiugen kwam Zater dagmorgen aan het Nederlandsehe stoomschip J. B. Aug Kessier", waarvan een der opvaren den, een Chineesche matroos op 25 November j.l. op zee een landgenoot, eveneens opvarende van genoemd stoomschip met een hakmes bijna den geheelen pols heeft afgehakt. De getroffene is in het hospitaal te St. Martin opgenomen. De dader is door de politie te Vlaardingen van boord gehaald en ter beschik king van de justitie gesteld. Te Usquert t In de gemeente Usquert is een geval van kin derverlamming geconstateerd bij den 3-jari- gen J. M., die naar het A"cad; ziekenhuis te Groningen is overgebracht. De pelgrims vjrlaten December na de Hoogmis. „Casa-Nova" op 26 OOK HET VIERDE TERECHT Men meldt ons uit Haarlem: Bij den bevrachter, de firma van Wijk Catz te Vijfhuizen is Zaterdagmorgen bericht ont- vongen, dat het vermiste binnenschip „De MIJN AANGESPOELD. Zaterdagnacht spoelde bij paal 26 benoorden De Koog op Texel een mijn aan. De nationaliteit is onbekend. De mijn wordt door marine-personeel dat inmiddels gewaarschuwd is, onschadelijk gemaakt. In een nota naar aanleiding van het verslag over de begrooting der Artillerie-inricht in voor 1930 deelt de minister mede, 4a de bedoeling der regeering ligt den dienst te Amsterdam en te Rotterdam beheer door het staatsbedrijf der P.T.l uitvoeren op dezelfde wijze als zulks u. 's-Gravenhage- en in ettelijke andere plaatsen geschiedt. De Moeder heeft zich te Dortmund aangemeld Vrijdagavond ontving de Officier va/n Jus titie te A'dam bericht uit Dortmund, dat zich bij de politie aldaar de Duitsche vrouw heeft aangemeld, naar wie men in verhand met het gevonden kinderlijkje aan den Zui- derzee-dijk zocht. Haar werd de foto van het kind getoond. Zij herkende deze als de foto van haar zoontje. De vrouw wordt te Dortmund vastgehouden. De grootmoeder, die zich nog steeds hij de politie aan het bureau Adelaarsweg in arrest bevindt, weigert verdere mededeelingen. De vader van het jongetje is nog voort vluchtig. ',De gouden heten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college tt Rome in glans en hechtheid nog toenemen Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 29.786.03 M. A., den Haag, ter eere van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangentot zekere intentie N. N„ Breda, ter eere van de H. Theresia van net Kindje Jesus, uit dankbaarheid voor een verkregen gunst, en om verdere voorspraak J. J. B., Nijmegen - N. N„ Schiedam Véa, Nice PHILIPPE WOLFERS Zaterdag is te Brussel in zijn woning over leden, aan de gevolgen van een operatie, de beeldhouwer Philippe Wolfers. 100.- 10.— 15.— T.— 10.— Totaal ƒ29.932.03 DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE De P. H. A. E. O. in ConstantinopeL Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het achtste postvliegtuig Zaterda%om 8.S5 uur utt Belgrado is vertrokken en te 16 uur In Con- stantinopel is aangekomen. DE PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET MISDEELDE KIND. PATER H. SCHRaDER SJ. f Zatenlag is in 't Berchmans-college te Nij megen overleden de Zeereerw. Pater H. Sehrii- der S.J. De oplaag spoedig uitverkocht De Centrale propaganda-comntissie bericht ons: Het overweldigend succes van de beide series prentbriefkaarten heeft tengevolge gehad dat alle series reeds in omloop zijn en dat binnen enkele dagen de geheele oplaag uitverkocht zal zijn. Wel is een der series in herdruk, doch de verwachting is dat niet aan de overgroote vraag naar de hijzonder geslaagde kaarten kan wor den voldaan. Om niet teleurgesteld te worden, zal men spoedig moeten koopen. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is verhinderd Woensdag IS Dec. a.s. audiëntie te verleenen. DE OV&IlhT..-JOJ.J..GEN IA ENGELAND hebban buitengewoon onaangename gevolgen; als een bewoner van een geïsoleerd huis sterft, moet de begrafenis per boot geschieden; op onze foto^ zien wij het vorvoei van een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5