Het feest der Onbevlekte Moedermaagd Onze Nederlandsche schaatsenrijders Groote schaakmeesters DINSDAG 17 DECEMBER 1929 DE ZALIGVERKLARING DER ENGELSCHE MARTELAREN. 'S PAUSEN BEZOEK AAN DE BASILIEK. MODEPRAATJES LAFFE WRAAK HET ONTSLAG DER TRAM- BEDIENDEN TE HULL. Jk. DE HULDIGING DER KINDEREN VAN MARIA Van onzen correspondent.) Weenen, 9 December 1929. De dag, waarop vijf en zeventig jaar gele den 's Pausen onfeilbare uitspraak, de onbe vlekte Ontvangenis van Maria als geloofspunt der Kerk, aan de wereld voorstelde, werd in Weenen schitterend gevierd. In het vroege morgenuur ontvingen, in de verschillende bedehuizen der wereldstad, dui zenden leden der Congregaties de H. Communie; er was geen kerk, waar niet een plechtige Hoogmis werd opgedragen, terwijl in tal van feestpredikaties op de beteekenis van den dag werd gewezen. Een heel eigenaardige, schitterende huldi ging hebben de leden der Congregaties in de avonduren de Onbevlekte Moedermaagd ge bracht in den Dom) van Oostenrijk's hoofdstad, ir de aloude S. Stefan. Geheel de omgeving van den Dom straalt van het licht, dat uit de étalages der vele win kels uitstroomt en den grootschen bouw slechts op enkele punten een weinig verlicht. Juist door dien lichtstroom in de omgeving, worden de lijnen van het machtig bedehuis nog meer verduisterd, en maakt de oude" kerk een indruk als van een spokenhuis, dat plotseling oprijst uit de duisternis, eerst als men er onmiddellijk voorstaat. In de kerk zelf is geen plaasje onbezet. Alle Congregaties van Weenen, het zijn er meer dan driehonderd, zijn hier bijeengekomen, om op dit heugelijk jubeltij, de Immaculata te huldigen en God te danken en te prijzen, die Zijn Moeder zoozeer verheerlijkte. Een woud van vaandels is in de weidsche kerk opgesteld, waaronder de leden der Con gregaties zijn geschaard, ouden en jongens, man nen en vrouwen, meisjes en jongens. De prach tig geborduurde vanen schitteren van goud in het reine licht der duizenden electrische lamp jes, die geheel den Dom in een zee van licht hullen. Eerbiedig zwijgt geheel de menigte, zelfs zij, die zich met een plaatsje in het voor portaal moeten behelpen, staan eerbiedig wach tend bij de deuren der kefk; maar op aller ge laat ligt feestvreugde en geestdrift, allen ver heugen zich over de eer van Haar, die aller moeder is. De bekende kanselredenaar, pater Andlau E.J., de mentor der heeren-congregaties, be stijgt het spreekgestoelte. In een schitterende rede zet hij de beteekenis uiteen, van het groot gebeuren op 8 December 1854; in den geest leidt hij zijn hoorders naar het eeuwige Rome en toont den glans en defl luister, waarmee, drie-kwart eeuw geleden, de Onbevlekte Moe dermaagd voor het eerst door geheel de we reld werd begroet. In bloemrijke taal ontvouwt hij de ware beteekenis van de Onbevlekte Ont vangenis en prijst den Zoon der Moedermaagd, die door de vooruitwerkende verdiensten van Zijn kostbaar Bloed. Zijn eigen Moeder heeft gev rijwaard van de vlek der erfzonde. En dan toekent hij een prachtig, een magnifiek Beeld dei eeuwig jonge Moederkerk, die onwrikbaar vasthield aan het depositum fidei, aan den ncoit genoeg te waardeereu schat van het H. Geloof, Haar door Christus zelf toevertrouwd, ei, die geen nieuw geheim des'geloofs aan dieii schat heeft toegevoegd, doch enkel een parel, die lang verborgen is, aan het daglicht heeft gebracht. Juist daarin toonde de gewijde re denaar de onoverwinnelijke kracht van Gods H Kerk, een kracht, die naar Christus' woord, nooit zal worden overlegd, zelfs niet door dé poorten der hei. in een schitterende peroratie wekte hij de duizenden op, de Moedermaagd trouw te veree ren, maar ook trouw te blijven aan de H. Moe derkerk, trouw in woord en trouw in daad. Nauwelijks heeft de gewijde redenaar het Amen gesproken, waarop als 'n machtige echo uit duizenden monden het Vergelt's Gott, als antwoord klink, of de machtige klokken van de bisschopskerk dreunen over de stad. En ter wijl het orgel instemt in den jubel der klok ken, verlaat de eene Congregatie na de andere het bedehuis, om daarbuiten een processie te houden, ter eere van de Moedermaagd, en aan geheel de wereld luide te verkondigen, dat zij geiooven aan het voorrecht, door God alleen in stellen, kinderen te heeten van Haar, die de Katholieke Kerk als Moeder en Maagd ver eert en begroet. Uit alle deuren stroomt de menigte naar buiten, op het weidsche plein, rondom de kathe draal. en bij het verlaten van het kerkgebouw ziin zij reeds opgenomen in den grooten stoet, die daar buiten wordt opgesteld. Overal vlammen de lichten op; ieder Con- gteganist draagt in de hand een brandende kaars, die haar zwak licht door het gekleur de papier doet schijnen. Roode en groene, gele en blauwe lampions tooveren een symphonie van kleuren over de duizenden. En dan begint os plechtige Llchtrumzug rondom Weenen's I*mi. Het geheel biedt een treffend aspect; het is als een reusachtige guirlande van licht, die zfclr golvend slingert om het machtig be dehuis, welks klokken over de hoofden dreu nen, terwijl de jubel van de orgeltonen, door de wijdgeopende deuren, naar huiten dringt. Uit duizenden kelen sftijgt de lof ten hemel van de Onbevlekt Öntvangene, iedere Con- gregatio bezingt de eer van Maria, terwijl de goudgestikte vanen, door den wind bewogen, boven de hoofden der Congreganisten wappe ren. Een uur lang duurt hst gaan en komen, ein delijk is het laatste Mariakind weer binnen gegaan tn 't weidsche bedehuis, waar Weenen's kardinaal, omgeven door alle dignitarissen der kerkprovincieaan het altaar treedtom het plechtig lof te celebreeren. De kerk baadt in een zee van licht, het or gel begeleidt plechtig den zang der kinderen van Maria. Eerst komt het Tantum ergo, dat de kardi naal met zijn machtig-orgaan aanheft en dat overgenomen wordt door de duizenden, die de kerk tot in de uiterste hoekjes vullen. De eer ste zegen wordt gegeven. Hoog heft de opper herder de kostbare monstans, waarin onder Broodsgedaante verborgen de Zoon rust der Moedermaagd; dan stelt de diaken het H. Sacrament op den lioogen Expositiefroon. Nu rüischen de beden der Congreganisten door de weidsche ruimte; de duizenden zingen de Litanie van Loretto: Koningin zonder zon den ontvangen, bidt voor ons. De kardinaal zingt de Oraties en neemt uit de handen van den diaken bet Allerheiligste. Naar het volk gekeerd, beft hij het Genitori aan, dat onmiddellijk door orgel en aanwezi gen wordt ten einde gezongen. En dan komt de plechtige slotzegen. Een moment van innige, diepe ontroering; duizen den. r. argekni-"!, ontvangen met gebogen hoofd den zegen van den Zoon van Maria, ter wijl in het kerkgebouw een stilte heersqht, als ware geen menscri aanwezig. Naar alle zijden zegent Jesus de getrouwen van Zijn Moeder, De plechtigheid in de St. Pieter. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: Met grooten luister werd hedenmorgen de zaligverklaring der Engelsche martelaren in de Sint Pieter gevierd. Nadat de kardfflalen Granito Belmonte, Frühwirth, Bourne, Scaplneili, Dougherty Charost, Lépicier. Laurenti, Ehrle, Verde, Perosi, het kapittel van de Sint Pieter hnet den aartspriester, kardinaal Merry del Val in plechtigen stoet waren binnengekomen, las kanunnik Barnabei van het spreekgestoelte het decreet der zaligverklaring voor, waarin alle 136 martelaren met namen genoemd war den en de datum en de wijze van marteling wordt aangegeven. Na de voorlezing werd het „Te Deum" aan geheven en viel het. gordijn van het schilderij der „verheerlijking der martelaren" jmven het kathedraal-altaar. Tegelijk ontbrandde de schitterende verlichting van duizenden elec trische kaarsen. Daarna begon de plechtige H. Mis ter eere van de nieuwe martelaren, opgedragen door mgr. Cherubini, geassisteerd door kanunnik Bianchicagles als presbyter-assistens en de kanunniken Gromier, Tserclaes, resp als diaken en sub-diaken. Aanwezig waren nog acht Engelsche en 20 andere bisschoppen; vele prelaten, abten, orden-oversten en een groot aantal Engelsche pelgrims, waaronder de hertog van Norfolk en afstammelingen der familieleden van de zaligen, o.a. graaf Howard met familie. Verder waren aanwezig de Romeinsche adel, de diplomaten, de familie van den Paus en ontelbare priesters en religieusen. Eerst om één uur was de plechtigheid ten einde. In den namiddag bracht de H. Vader een bezoek aan de St. Pieter, om de honderd-zes-en- dertig nieuwe Engelsche zaligen te vereeren. Een ontelbare menigte, uit alle volken der wereld, vulde den tempel, en toen de H. Vader verscheen, daverde de geestdriftige jubel dier duizenden en duizenden door het Godshuis. Nadat een Engelsche bisschop den zegen met het Allerheiligste gegeven had, werden den H. Vader de gebruikelijke geschenken aan geboden, bestaande uit een symboliek reliek schrijn, wijl er van deze martelaren geen reliquieën bestaam, en 'n levensbeschrijving in artistieken band der zalige martelaren, be nevens het traditioneele bloemstuk. Na de plechtigheden werden de fagade der St. Pieter en de zuilengalerijen verlicht. De Sint Pieter prijkt weer in een schitteren den feestdos. Zooals men weet, zal ook a.s. Zondag, 22 December, een zaligverklaring plaats vinden, nl. die van den Schotsfchen martelaar, Pater Ogilvia. Hoewel allen tot dezelfde groep van marte laren behooren, die voor het geloof stierven onder Hendrik VIII, koningin Elisabeth en Jacobus I, onder de revolutie der Puriteinen, de republiek van Cromwell en onder Karei I, was het den Schotscben Katholieken aange naam, dat voor hun martelaar apart de plechtigheden zouden plaats hebben. Rijke verlichtingen van ongeveer 250 kroon- lichters met electrische kaarsen zijn aange bracht in de absis, dat is in de ruimte tusschen confessie-altaar en cathedra. Tribunes, met tapijten bekleed, zijn ter weerszijden aangebracht voor de kardinalen, de bisschoppen, prelaten, ordens-oversten, abten, het corps diplomatique, den Romein- sclien adel enz. De schilderijen en standaarden, welke in de basiliek opgehangen werden, zooals dat ge bruikelijk is bij zalig- en heiligverklaringen, zijn geschilderd door prof. Galimberti. In de „gloria", den engelenkrans van Ber nini, boven de „cathedra" is voorgesteld de hemelsche verheerlijking der 136 Engelsche martelaren, vrfer zaligverklaring heden gevierd wordt. In deze groote groep komen op den vóór grond een wereld-geestelijke, een Franciscaan, een Benedictijn, meer naar achter staat de figuur eener vrouw. Op den voorgrond, op de wolken knielend, ziet men graaf Howard Arundel, die het adel lijk gewaad dier dagen draagt. In het ver schiet ziet men den Tower van Londen en de paus-sleutels ten teeken dat de martelaren ge storven zijn voor het pausschap en het geloof in de Katholieke Kerk. Het schilderij boven den ingang van de St. Pieter is een allegorische voorstelling en ver toont Gregorius den Grooten, die S. Augustinus zendt, om in Engeland het geloof te prediken. De twee standaards, afhangende van de loggia's aan het begin der absis, stellen voor het voortsleepen der martelaren achter paar den naar de plaats, waar hen de dood wacht, er het ophangen der martelaren aan koorden. Er is een medaille geslagen, die aan den vóórkant Christus vertoont, die de sleutels aan Petrus overreikt, copie van een schilderij van Perugino in de Sixtijnsche kapel en aan de achterzijde de verheerlijking der marte laren niet een latijnsch onderschrift van kardinaal Bourne. Het leven der martelaren, dat voor deze ge legenheid geschreven is, omvat een eeuw ge schiedenis van vervolgingen tegen de Katho lieken in Engeland onder bovengenoemde be sturen. Interessant zijn de talrijke verluchtin gen, genomen van gravures uit dien tijd. die hun vreugde en dank voor den ontvangen zegen uitjubelen in het heerlijk psalmvers: Laudate Dominum. En als dan de Goddelijke Verlosser weer ge sloten is in de enge muren van de vrijwillige gevangenis Zijner liefde, dan rijst op het voor beeld van den kardinaal, geheel de menigte Tils 'één man op en besluit de plechtigheid met de hymne aan den H. Vader, die de Hoeder is van het H. Geloof en de piaatsbekleeder van den Zoon der Onbevlekte Moedermaagd. Mach tig zwellen de tonen, een gloed van geestdrift ligt op aller gelaat, wanneer zij in de woorden van het lied den H. Vader eeren als opvolger van den H. Petrus, wanneer zij aan Gods piaatsbekleeder hier op aarde, trouw zweren tol aan den jongsteyi snik. Lang duurt het, voor de menigte het kerkge bouw heeft verlatenuren nadat de plechtig heid is geëindigd, knielen r^og vele Congrega nisten voor het beeld der Immaculata, dat, in een schemerhoek je van den grooten Dom, in een zee van licht der kaarsen baadt en met liefde en vreugde, neerziet op de getrouwe „kinderen van Maria TRAINING IN ZWITSERLAND ONDER LEIDING VAN THUNBERG Davos het oord van de sc.hrihle tegenstellingen. DE l NIVERSITEITS-WERELDSPELEN. Een medewerker schrijft ons: De Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrij- dersbond doet dit jaar niet aan halve maatre gelen. Heden reeds vertrekken de Nederlandsche hardrijders voor liun training naar Davos, waar de leiders van den bond reeds enkele dagen tevoren heen trokken, teneinde alle noodi ;e maatregelen te treffen voor het verblijf "éan het ditmaal zeer uitgebreide gezelschap Het belangrijkste is wel dat de heeren Van Laer, Cauvée cs. beslag hebben weten te leggen op den wereldkampioen op de schaats, den be roemden Fin Class Thurnberg, die van af a.s. Donderdag de oefeningen van de Hollandsche rijders persoonlijk leiden zal. Reeds in den vorigen winter heeft Thun- berg onze rijders Heiden, v. d. Scheer, Kos en Hooftman het viertal dat toen door den K. N. S. B. afgevaardigd werd enkele dagen geassisteerd en toen reeds waren de Hollan ders verrukt over de wijze waarop Thunbe.-g van advies diende. Dat heeft toen ongetwijfeld veel tot het succes van v. d. Scheer, Heiden en Hooftman bijgedragen. Men begrijpt toch wat het zeggen wil onder zulke deskundige leiding te oefenen. Men kan niet volstaan met de jonge rijders maar te laten rijden, doch bovenal is het noodig dat die oefeningen op deskundige wijze geleid worden. Ep dan is er in oils land onder de oudere rijders of officials al verbeelden velen zich dat wel niemand die daartoe in staat is. Het feit dat de Scandinaviërs in het laatste tijdperk alle bestaande records verbeterd heb ben, is heusch niet te danken aan de omstan digheid, dat er toevallig tegenwoordig zooveel sneller rijders zijn dan voorheen, doch aan het feit, dat de techniek zoo zeer verbeterd is, de techniek en het materiaal. De uitvoering van de Noorsche schaats is geperfectionneerd, de physieke voorbereiding beter geregeld en de techniek, de methode van rijden, is ook verbe terd. Welnu, Clas Thunberg is de meest com petente man dien men zich denken kan en nu de K. N. S. B. zich van zijn medewerking voor de training van onze rijders heeft weten te verzekeren, nu is het ook verklaarbaar dat men een grooter aantal rijders onder leiding stelt dan tot dusverre het geval was. Uit de wijze, waarop de groote clubs onlangs ^>p ie algemeene vergadering en waarop verschil lende particulieren gelden beschikbaar stel den voor de training onder leiding van den bond, bleek hoezeer then de gevolgde werk wijze waardeert en mede daaraan is het dan ook te danken dat men thans niet minder dan twaalf rijders afgevaardigd heeft. Het zijn de volgende: Ben en Huib Blaisse, Amsterdam; G. en J. G. Elema, Bierum Gr.)W. Kos, Oud karspel; T. Boot, Purmerend; C. Jongert, Schiedam; J. Kuipers, Stadskanaal; A. F. v. d. Scheer, Wagenipgen; N. Pronk, Warmenhuizen, S. Heiden en T. Hooftman, IJsselmonde. Deze twaalf rijders liebken eigenlijk allen hun spo ren reeds verdiend. Zooals men weet, zijn de kampioen Van der Scheer en zijn groote rivaal Heiden de matadoren van dit twaalftal, doen ook de op de 500 meter zeer snelle Hooftman, de stoere Schiedammer Jongert, de beide ^öoos van den sportleven Amsterdamschen dokter Blaisse, de Groninger gebroeders Elema en Kuipers en de bekende Noord-Hollanders Kos, Boot en Pronk zijn rijders die allen reeds meer dan de grondbeginselen machtig zijn. Maar thans komt het er op aan hun stijl te verbeteren en hun snelheid op te voeren en na tal van onder linge krachtmetingen tenslotte de besten er uit te zoeken voor de Europeesche en als de prestaties er aanleiding toe geven voor de wereldkampioenschappen. Wij zien onze flinke hardrijdersploeg met vertrouwen de reis aanvaarden. De leiders, de heeren Couvée en Van Laer, zullen weten te zorgen dat het hun aan niets ontbreekt wat voor de oefeningen van nut kan zijn, doch tevens dat achterwege blijft wat daarvoor na- deelig is. Wij waren zelf een winter te Davos en weten boe dit Zwitsersch bergplaatsje de meest schril le contrasten oplevert die men zich denken kan. Leed en vreugd zullen nergens zóó naast elkaar gevoeld worden. Duizenden long-paiienten zoe ken daar een laatste toevluchtsoord velen toch tevergeefs zoodat veelvuldig een sombere stoet het hooggelegen kerkhof zoekt. Honderden huizen zijn als 't ware particuliere sanatoria, elke waranda bijna is daar een lighai. Ja groot is de angst, het leed om dierbare menschen- levens, dat daar uitgestaan moet worden. Maar daarnaast is datzelfde Davos een in ternationaal „point de réunion" van het mo derne wintersportvermaak, waaromheen zich een geraffineerd luxe-leven ontwikkeld heeft. In Davos is het „himmelhoch jauelizend be- glültt en het „zum Tode betrübt" vereenigd op een wijze zooals misschien nergens in de wereld en de schitterende bergkom, het ver rukkelijke klimaat (in St. Moritz is het veel guurder), de zon, de blauwe hemel en de witte aarde, zij verleenen iets juichends aan deze toch wreede plaats. Maar voor de schaatssport is het een ideaal o5rd met een ijsbaan, die baar weerga mist n Europa, al zijn er elders natuurlijk meer uit gestrekte vlakten aan te wijzen. En onze rij ders zijn er voor hun sport waarin zij geheel opgaan. Zij hebben bij vorige gelegenheden hun ernst en hun algeheele toewijding voldoende gedemonstreerd en voor het overige zijn zij onder verantwoordelijke leiding. Behalve voor de groote internationale krachtmetingen, die steeds den inzat vormen van de training al is het niet het uitslui tend doel kan de training van enkele rij ders n.l. van de studenten, ook gericht zijn op de „Ile Akademisehe Weltwinterspiele die in Januari te Davos gehouden worden. De vertaling van dit officieele woord is ietwat moeilijk, maar men begrijpt de bedoeling: het zijn internationale wintersportwedstrijden voor studenten, waaraan ook door onze landgenoo- ten wordt deel genomen. Hiertoe is besloten door een te Leiden gehouden algemeene Sena ten vergadering, die hier blijkbaar in de plaats trad van een nationale Studenten-wintersport organisatie, voor welker oprichting inmiddels de voorbereidende stappen gedaan zijn. Het 'komt er echter niet Zoo zeer op aan hoe het initiatief tot deelname genomen werd, te meer daar de nationale wintersportbonden uit den aard der zaak hun medewerking verleenen: We juichen intusschen den ondernemings lust onzer studenten ten zeerste toe. Die blijkt voldoende uit te inschrijving want behalve voor hardrijden door heeren zal Nederland deelnemen aan ijshockey, aan de hobslede- wedstrijden en aan de sleiwedstrijden n.l. aan den afstandloop, den estafette-wedstrijd en den z g.n. „Slalom, een krachtmeting op ski, waar bij gesprongen wordt en die tevens snelheids wedstrijd is. Het behoeft geen betoog dat de kansen op ski voor de Hollandsche deelnemers niet al DEZE CÊINEES, KWEI TEEG, die aan een Amerikaansche Uni versiteit studeert, doopt zijn vinders in de verf en schildert dan even gemakkelijk ais een ander met een pemseel te gunstig schijnen, maar moedwillig spreken we liier* van „schijnen", daar een jaar geleden eén Hollandsch student, de heer Loopuyt, in studenten-wedstrijden te Mürren het ski-sprin- gai nog won van Noren, Engelschen en Zwit- seis. Of deze hier bijna onbekende Holland BChe crack op het oogenblik nog beschikbaar is, weten we niet, doch we twijfelen er niet aan of men zal hem trachten te ontdekken Misschien zijn er nog meer zulke verrassingen, doch in elk geval mogen op dit gebied onze verwachtingen niet te'hoog gesteld zijn. Ook in den slede-wedstrijd verwachten wij geen Hollandsche overwinning, al vertrouwen wij op een goede representatie en waar men een zevental ijshockeyers onder onze studenten zou moeten ontdekken die den geduchten pjoegen van de andere landen 't hoofd zouden kunnen bieden, is ons zelfs volkomen een raadsel. Daar zijn de Hollanders inderdaad kansloos. Maar dan komt toch de voornaamste kracht meting op het slot n.l. het hardrijden en dhhr- voor zijn van Hoilandschen kant reeds aan gewezen Van der Scheer, de gebr. Blaisse en de Leidsche student Holleman.. Over de capa citeiten van dezen rijder kunnen wij niet oor- deelen de Blalsses zullen er tot de sterksten behooren en als van der Scheer, de Wagening sche Btudent, zijn vorm van het vorige jaar weer te pakken heeft, welnu, dan zien wij m hem den favoriet. Ook voor de groote interna tionale kampioenschappen verwachten we veel van hem en ook van Heiden Zij zijn rijders van internationale klasse die tot de fraaiste successen in staat te achten zijn. Tenslotte vertrouwen wij dat onze rijders, als zij in Januari naar ons land terugkeeren, hier nog gelegenheid zullen krijgen de resul taten van hun training te toonen, want dan eerst recht mag deze expeditie van den K. N. S. B. geacht worden te zijn in het belang van deze nationale sport bij uitnemendheid, ALJECHIN OVER DEN STRIJD OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Zijn oordeel over Capablanca en Bogoljubow. In Duitsche bladen vinden we verschillenle uitspraken van dr. Aljechin over den strijd om liet wereldkampioenschap schaken en zijn mea ning over het spel van Capable,nca en Bogol jubow We nemen er een en ander uit over. - Op de vraag of hij thans een rustkuur zou nemen, antwoordde Aljechin: „Rusten? Ilc weet niet wat rusten is. Na den wedstrijd om het wereldkampioenschap ben ik begonnen aan een book, waarin alle partijen behandeld worden, met den titel: Sehaakgedach- ten gedurende den wedstrijd met Bogoljubow. Hierin geef ik een verklaring van de strekking en de bedoeling van alle partijen, die men van mij niet steeds begrepen heeft. Daarna op 15 Januari begint het tornooi te San Remo, waarin )k meespeel. Verder kom ik het volgend jaar om den wereldtitel tegenover Capablanca, waar schijnlijk In Amerika, waar hij de benoodigde som gc-makkelUk bijeen zal krijgen. Op de vraag of hU zich daar dan niet op moest voorbereiden, merkt dr. Aljechin Op: „Jawel, maar ik heb mijn persoonlijke en wat eigenaardige manier van voorbereiden. In den waren zin des woords bereid ik mè alleen voor gedurende de eerste partUen van den wed strijd, Ik let er dan scherp op, welke varianten mUn tegenpartij kiest en welke methode hl) by de voortzetting toepast. Dan bepaal ik bij me zelf de openingen, die ik spelen zal en naar een en ander bouw ik mijn heele tactiek op. Ik ben van oordeel dat men lederen speler in zijn eig^n stijl moet laten spelen; natuurlijk moet men er dan naar streven hem met zijn eigens Wapens te slaan. Later "denk ik dan over het spel van mezelf en van de tegenpartij na. Zoo heb Ik bij voorbeeld eens in Den Haag een theoretische variant gevonden terwijl ik in een bioscoop zat." Toen de journalist opmerkte dat er een groot mathematicus geweest moet zUn die zijn meest geniale invallen kreeg, als hij in een autobus zat, repliceerde dr. Aljechin. „Dat is onvoorzichtig Safety first! In een autobus kan men den nek breken; een bioscoop leent z4ch er veel looter voor!" Welke belangrijke gevolgen vloeien uit den laatsten wedstrijd voort? „Vooreerst dat alles, wat er over den remise- dood van het schaakspel in den laatsten tijd ge schreven en gezegd is, geen zin heeft. Iedere stelling, ook de meest bekende, houdt zoo veel mogelijkheden en bronnen in dat men zich de moeite moet getroosten ze Je zoeken en niet bang moet zb'n om ze te vinden. De meeste remise- po rtjjen kwamen voor in den wedstrijd Lasker Schleehter en in de wedstrijden van Capa blanca. Daarvan draagt echter het schaakspel de schuld niet maar de eigen stijl der betrok ken spelers. Op de tweed® plaats dat de nieuwe legende, dat hot aantal van gelijkwaardige spe lers met de vele tornooien en met eiken nieu wen eersten prijs winner grooter wordt, absoluut valsch is. De( drie wereldschaakmeesters nemen nog altijd een aparte plaats in. „En Nimzowitseh?" „Nimzowitsch Is een zeer oorspronkelijke en sterke speler tegen wien het moeilijk vechten is. Maar bij hem spelen de psychologische oogen blikken een groote rol en wanneer hem soms bij het begin van een tornooi het geluk niet gunstig is, kan dit van grooten invloed zijn op diens verder spel. Van uit dit standpunt be zien, verdient Bogoljubow alle hulde. Deze bleef steeds zeer kalm, hoewel de stand voor hem niet gunstig was. Hij was altijd opgewekt en gezellig, „Waarin ligt volgens u zijn groote kracht?" „Hli beschikt over een onuitputtelijke fantasie. Er is geen stelling of hU vindt er iets in. Zijn nadeel is dat hU bij e.en slechte stelling niet de noodige rust heeft. Het lijkt hem dan toe, dat hjj verloren staat en hU verliest dan ook wer kelvjk. Juist in zulke stellingen, waarbij Capa blanca den grootsten tegenstand biedt, faalt Bogoljubow. Daarentegen speelt hU zeer goed in partijen, waarin hij er wat beter voorstaat. „Gelooft u niet dat Bogoljubow in dezen wed strijd jakker speelde dan gewoonlijk?" „Dat zegt men altijd van iemand, die verliest, Van Capablanca heeft men ook hetzelfde ver ondersteld. Ik heb er niets tegen dat allen tegen me verliezen, ook al komen ze achteraf dan met het praatje dat ze zwakker hebben gespeeld dan ze gewoon zün. „Wie houdt u voor beter: Capablanca of Bo goljubow?" Dat. zijn spelers, die moeilijk met elkaar te ver gelijken zijn. Bjj Capablanca bijvoorbeeld is alles logisch en natuurlijk, men weet precies wat hy wil en hoe hij spelen zal. Bij Bogoljubow daar entegen komt men steeds voor onverwachte avonturen to staan. Om deze reden is hij veel gevaarlijker, ofschoon het moeilijker is van Capablanca te winnen. „Is u over 't algemeen met het verloop van den wedstrijd tevreden?" Ja, deorganisatie was heel goed; één ding zou ik echter graag anders gehad hebben. Men moet ons niet voor toeschouwers laten spelen. In plaats van schakers wordt men dan tooneel- artlsten. Men voelt dat de meeste toeschouwers vooral de uiterlijke dingen Interessant vinden. In Buenos-Ayres was het in dit opzicht beter, daar waren de spelers aan het oog der toeschou wers onttrokken. „En het reizen van stad naar stad?" Dat is een gevolg van de geldelijke condities en Is uit propaganda-oogpunt zeer goed en be langrijk. Overal werden we hartelijk ontvangen. Ik voelde natuurlijk wel dat de sympathieën in Duitschland voornamelijk aan den kant van Bogoljubow waren, daar hij in dat land woont en Duitscher worden wilde. Iedereen deed echter zijn best mij dat niet te laten merken en ais ik het voelde, dan was ik er toch nooit belee- digd door. Ook geloof ik dat dit Juist voor mU dikwijls een prikkel was om beter te spelen. Immers, ik beschouw het schaken als een kamp, het schaakbord en schaakideeën zijn voor mij het Vóórnaamste, sympathieën en anti-pathieën menschelljke aandoeningen, die met schaken niets té maken hebben." LIEFDADIGHEIDSVOETBAL TEGEN KERSTMIS In eenige landen bestaat de goede gewoonte in de weken die aan Kerstmis voorafgaan, voet balwedstrijden te spelen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de armen. Zoo wordt de laatste jaren ook in Kopenhagen 14 dagen voor Kerstmis een tornooi gehouden tusschen de sterkste clubs; uit de baten krijgen de armen met Kerstmis een extra voedsel-bedeeling. Deze Wedstrijden trekken veel belangstelling van het publiek maar vallen ook btJ de spelers in goeden smaak. Ieder speler van de winnende ploeg krijgt n.l. van den Deensehen Voetbalbond ais prijs een Kerstgans! Strijd. M'n brievenbus zit volgepropt, Men heeft er zóó veel ingestopt, Dat ik haast met geen mogelijkheid Den inhoud ongescheurd, bevreid. De Maasbode had ik gevraagd; Waarom mij met de Tel. geplaagd! Die liet de gleuf ook niet meer door; De bus die werd ontwricht er voor. Het was toch duidelijk te zien, Voor ieder van de krantenliên Dat na het grootste Roomsche blad. Geen Telegraaf meer toegang had. Ik merk ze is brutaal van aard, Die indringster tot mijnen haard. Daar is maar een vergelden voor: Te volgen haar in 't zelfde spoor. Men moet je voortaan gadeslaan En waar ge ook tnaar stil blijft staan, Rij Roomsch gezin of Roomsch gebouw, V erzegelt men de bus heel gauw. Ha ook In ieder flink hotel, Waar 'n Katholiek logeert, let wel. En waar gij biedt Jou ochtendblad. Vindt, hij het zijne op de mat. G. NITROK. Eindhoven. P a r ij s, 10 December. De ensembles blijven om haar uiterst prac- tiscb karakter een graag gewilde dracht, di® in groote lijnen vrijwel onveranderd is geble ven en alleen in kleinere details zich aan de nieuwe mode-eischen heeft aangepast. Onderstaande teekening geeft een moderne ensemble weer, waaraan men zeker bevalligheid en practische waarde niet kan ontzeggen. De lange mantel uit kastanje en beige tweed is gevoerd met effen jersey. De rok is van het zelfde tweed als de mantel, terwijl de blouse, aan één zijde geknoopt, gekozen is uit een soe pel en dun jersey-de-laine in dezelfde tint aH da voering. Het corsage valt in den rok, maar. als men wat warmer kleeding wenscht, kan meü ook een frant de róbe kiezen met mouwen uit soepele maar warme stof, crêpe-de-chine bijv- Men kan deze ensemble een meer elegant cachet verleenen door in plaats van tweed een minder ruige wol te kiezen, een aardige <Ua' gonaal bijv. of een soepel laken. Voor een pelsmantel, die men ook gaarne hij een ensemble draagt, maakt men bij voorkeur gebruik van fantaiste wollen en ruige tweed, onregelmatig geweven en met gemengde tinten- Als voering kan men dan konijn kiezen met eeö imitatie van castor, panther of caracul. Van hetzelfde bont worden dan een comfortabelen col en manchetten gevormd. Onze Londensche correspondent schrijft: De in meerderheid socialistische gemeente raad van Huil heeft zijn wraaklust gekoeld op 115 bedienden der gemeentetram, die dn®' en-een-halt jaar geleden, tijdens de algemeen® werkstaking van Mei 1926, hun stadgenooten den dienst bewezen, het tramverkeer zooveel mogelijk gaande te houden. Een motie, strekkende tot ontslag dier h®" dienden, is aangenomen geworden. Dezë smaa'l wordt nog verergerd, doordat de gemeenteraad tevens de goedheid gehad heeft, te beslisseU' dat de ontslagenen de gelegenheid zullen heb ben, opnieuw te solliciteeren voor.... de laags'® graden. Toen in 1926 het verzet van bijna de geheele bevolkit>g en de energieke maatregelen der regeering de algemeene staking op een ja®' merlijke mislukking hadden doen uitloope® gaf de eerste minister, mr. Baldwin, de verz®" kering, dat „de regeering afdoende maatreg®' len zou treffen om te voorkomen, dat slack'" offers zouden worden gemaakt". „Niemand", zeide mr. Baldwin, „die zij® plicht jegens het land in de huidige crisis loyaaj vervuld heeft, zal door den staat onbescher®9 gelaten worden tegen eventueele represailles Aan den anderen kant verklaarden mr. Ra®' say Mas Donald, de tegenwoordige eerste uister, en mr. J. H. Thomas, de lord privy seak zich eveneens tegen het maken van slacht offers. Ook zonder dat zou de door mr. Baldw® gegeven belofte voor elke volgende regeerluë van kracht gebleven zijn. Op een vraag van s'r Lambert Wall, den conservatieven afgevaa1"" digde van Huil, heeft miss Bondfield, de m®®' ter van arbeid, in het lagerhuis geantwoord- „Deze zaak is onderworpen aan de beslissing van den gemeenteraad van Huil en ik ben ui® bevoegd in te grijpen". Dit is niet waar. Besluiten van een gemee® t.eraad kunnen vernietigd worden, en, zoo iK mij niet vergist, is zelfs meer dan één aut®"'* teit hiertoe bevoegd, In dit geval waarschip" lijk het juridisch comité van den geheimen raad, wanneer de regeering nietig-verklaring a?-n" vraagt. Maar afgezien hiervan, blijft de doo mr. Baldwin in 1926 afgelegde belofte leder® regeering binden, en ook thans nog moe'®® zoo spoedig, „afdoende maatregelen (getrof'®a worden) om te voorkomen, dat slachtoff®1" worden gemaakt". Dat het na 3 y2 jaar nog noodzakelijk zou zij® zulke maatregelen te nemen, kon men in l9 niet voorzien; Huil evenwel heeft enkele roaaB, den geleden een socialistische meerderhe' in den raad gekregen, en deze is op wra® belust. De verontwaardiging te Huil over de wraak oefening van den gemeenteraad is groot, Londen is de algemeene aandacht op het 6® beurde, behalve door de korte discussie in bet lagerhuis, vooral gevestigd geworden do®" de geste van lady Houston, de weduwe va den rrfilionair-reeder, die een bedrag va\ 1.000 ter beschikking van de slachtoKer van het labour-wanbeleid gesteld heeft. ,Miss Bondfield", heeft zij verklaard, weert de vriend van de arbeidende klassen zijn, maar wie kan iets anders dan ufk®e voelen van haar onvrouwelijke houding teg® over de 115 brave kerels, die in den tijd va Hull's moeilijkheden hun medeburger3 staat stelden, de zaken in gang te houden, wijl diegenen, wier plicht gebood dit te do® ingebreke bleven „Bij iedere eerlijke vrouw te Huil zal z< mijn - verontwaardiging weerklank vinden, daar ik geloof in daden, niet in woorden, 6eu lekef en ik va® bereid, de lotjnen dier 115 slachtoffer3 onrecht uit te betalen tot na Nieuwjaar, eD wensch hun allen een prettige Kerstmis toeg0 Lady Houston's echtgenoot, milUouair groot-reeder, is steeds een voortreffelijk, w'a hoogst-humaan werkgever geweest. De slachtoffers der socialisten le Hull ll®^ ben reeds besloten, tegen het bestuur Corporatie fn verzet te komen, zich beroep® op de belofte der regeering. Eon oproep I* publiceerd tot bet bijèenbrengen van fo® ter bestrijding van de proceskosten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10