L pagina] mmm WOENSDAG 18 DECEMBER 1920 TWEEDE B. <AD. PROV. STATEN VAN ZUID- HOLLAND mmm. 4* w*. Hlgjlpll INTERN. TENTOONSTELLING LUIK 1930 R. K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND OPLICHTING EN VALSCHHEID IN EEN AUTHENTIEKE ACTE De BinnenvaarJt TRICOTAGE-FABRIEK „TREEBEEK" rd«° i: HET JURGENS-CONCERN ENN®' DE BEGROOTING GOEDGEKEURD De laatste zitting De vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland werd gisterenochtend elf uur voortgezet, onder presidium van het lid van Ged. Staten jhr. von Fisenne. De waarnemend voorzitter deelt mede, dat de voorzitter thans verhinderd was, de vergadering te leiden. Voortgegaan werd met de behandeling van de Provinciale begrooting 1930. De heer Diepenhorst (A. R.) maakt ten op zichte van het eiland Hoeksche Waard bezwaar tegen het gebruik van een dijk als waterkeeren- den dijk, die daarvoor niet is aangewezen. Wat den financieelen toestand van de z.g. Kilwaterleiding betreft, constateert spr., dat voor dit jonge bedrijf reeds tot een bedrag van ruim een millioen gulden leeningen zijn aange gaan. De tarieven zijn aanmerkelijk hooger althans voor de groote meerderheid der ver bruikers dan hij het oude bedrijf, het af schrijvingspercentage is uiterst gering. Des ondanks is er een geraamd nadeelig saldo voor 1929-30 van ruim ƒ2000. Wanneer straks het afschrijvingspercentage op normale hoogte zal zijn gebracht, zal het nadeelig saldo op de exploitatierekening nog grooter zijn. Reeds i3 9/10 van de bevolking aangesloten, zoodat ook uit dien hoofde geen verbetering van in komsten van beteekenis is te wachten. Spr. hoopt derhalve, dat Ged. Staten voorstellen zul len doen tot steunverleening aan dit bedrijf. De heer Bergmeyer (S.D.A.P.) gaat de ver gadergelegenheid der Staten na. Spr. acht de Ridderzaal als vergaderzaal voor Prov. Sta ten geheel ongeschikt en hij verzocht Ged. Staten, zich te verstaan met het Centraal Gezag of met de Eerste Kamer opdat de vergaderin gen van Eerste Kamer en Prov. Staten op ver schillende tijdstippen kunnen worden vastge steld. De heer Beekenkamp (lib.) klaagt over den slechten toestand van de polderwegen, met name In de Krimpenerwaard en vraagt of Ged. Staten bereid zijn, na te gaan, dat aan de ver plichtingen ten aanzien van het onderzoek dier wegen de hand wordt gehouden. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) dringt nogmaals aan op vaartverbetering in het West- land. De heer Jansen Manen schijn (A.R.) zal zijn stem niet geven aan de motie-van Eek, ditmaal voor den derden keer ingediend, om 200.000 uit te trekken voor steun aan gemeentebesturen voor werkverruiming. Spr. acht den financieelen toestand der pro vincie minder gunstig. De heer De Kok (R.K.) wijst op het gevaar, dat de cultuurgronden loopen bij annexatie van gemeenten, in het bijzonder van de zijde der groote steden. Dit proces verloopt zoo snel, dat de cultuur zich niet of niet zoo gemakkelijk kan verplaatsen, hetgeen groote nadeelen oplevert. Het is ook in het belang van de steden, dat de cultuurgronden gespaard blijven. Spr. zou bij de Regeering willen .zien aangedrongen op de totstandbrenging van een wet regelende de samenwerking van gemeenten op dusdanige wijze, dat annexaties daardoor kunnen worden tegengehouden. Mevrouw de Buy Wenniger (V.B.) vraagt de aandacht van het provinciaal bestuur voor de kleuterzorg. Spreekster dringt aan op bevorde ring van de oprichting van instellingen, die zich de kleuterzorg ten doel stellen. De heer Schmal (C.-H.), de motie-van Eek behandelende, erkent, dat voor de overheid een taak aanwezig is terzake van de werkloosheids bestrijding. Intusschen is de werkloosheid ook in deze provincie dalende, terwijl het bedrag Van 200.000 een slag in de lucht is te noemen. Mej. Groeneweg (S. D. A. P.) klaagt o.m. over de drinkwatervoorziening te 's-Gravendeel en Strijen. Er is daar wel een waterleiding maar geen water. Slechts af en toe komt er wat wa ter uit de leiding, (gelach). Spreekster hoopt, dat Ged. Staten deze gemeenten zullen weten te helpen. De heer Mandersloot (C.-H.) constateert nog, dat bij den bouw der nieuwe brug over het provinciale kanaal hij Delft de bruggehoof- Uen zoodanig zijn aangebracht, dat een deel van de wegbreedte in beslag Is genomen. Hij betreurt, dat dit is geschied. De heer Von Fisenne (voorz.) beantwoordt eerst de opmerkingen, die op zijn terrein zijn gemaakt. Ten aanzien van de vaartverbetering in het Westland zegt spr., dat Ged. Staten destijds aan den minister gevraagd hebben, welke bij drage van het Rijk ware te verwachten. Niet binnen het jaar hebben Ged. Staten daarop ant woord van den minister ontvangen. Intusschen is door de voortdurende toeneming van het autobusverkeer het vervoer van tuinbouwpro ducten uit het Westland te water aanmerkelijk verminderd. Ook andere factoren hebben een rol gespeeld, nl. de vraag of het plan niet te royaal is opgevat. Wat Delfland betreft, dit heeft zeer groot belang bij de vaartverbetering in het Westland en een bijdrage van twee ton is in dat verband te laag te noemen. Spr. hoopt, dat Delfland bereid zal zijn tot hoogere bijdragen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zullen toch Ged. Staten de zaak niet laten rusten, doch trachten langs anderen weg het plan te doen uitvoeren. In antwoord op de vraag van den heer Bergmeijer geeft spr. volkomen toe, dat de Provinciale Staten met haar vergaderzaal steeds gesukkeld hebben. Een van de moeilijk heden is ook wei, dat waar vroeger de zomer- zitting in Juli plaats had, deze den laatsten tijd om andere redenen in Juni pleegt te wor den gehouden en dan is er minder kans op een vrije kamerzaal dan in Jnü. De Ridderzaal spr. erkent dit met alle waardeering voor de zaal zelve is voor vergaderingen als die van Provinciale Staten minder geschikt. De kwestie heeft intusschen reeds een punt van beraadslaging uitgemaakt bij het college van Ged. Staten. De door den heer Mandersloot bedoelde weg gaat een groot deel van zijn beteekenis ver liezen nu de Rijksweg van tracé verandert. Spr. zal intusschen aandacht schenken aan de opmerkingen omtrent die brug gemaakt. De heer Borghois (Ged. Staten) acht weinig redenen aanwezig om in te gaan op de woor den van den heer Van Eek tér verdediging van zijn voorstel Inzake werkverruiming. De gelden, besteed aan wegenverbetering zijn reeds aanzienlijk ruimer dan de raming oorspronke lijk heeft bedragen. In financieel opzicht acht spr. voorzichtig heid geboden. De heer Heukels (Ged. Staten) zegt, dat, nu het Rijk de regeling van het handelsonderwijs weer ter hand neemt, er voor de provincie geen aanleiding is om daarvoor thans gelden uit de provinciale kas te bestemmen. Ten opzichte van het buitengewoon onder wijs zou spr. de vraag willen stellen of de provincie zich moet inlaten met het onder wijs ann zwakzinnigen, dan wel met het bui tengewoon onderwijs in het algemeen. Een dergelijke motie van den heer Van Sleen die inderdaad alleen het. buitengewoon on derwijs betrof is verleden jaar door de Staten verworpen. Voor de provincie blijft, na hetgeen het Rijk ter hand genomen heeft, ro H i. irit- V" TENGEVOLGE VAN DEN GROOTEN DRUK VAN HET WATER in het Verbip- dingskanaal te Scheveningen, is de afslui tdam van de nieuwe visschers'haven bezwe ken, waardoor de haven geheel onderliep. Een heimachine werd verrast door 't water slechts een aanvullende taak over, ter verge makkelijking van het bezoeken door leerlin gen van het buitengewoon onderwijs in plaat sen, waar zich de scholen daartoe bevinden. Ged. Staten erkennen intusschen het be lang van de 300 k 400 kinderen in deze pro vincie, die thans nog van buitengewoon- of zwakzinnigen-onderwijs verstoken zijn, zooda nig, dat zij overwegen voor die plaatsen, waar nog behoefte aan dergelijke scholen is, voor te stellen, daarvoor steun te verieenen. De heer Van Boeijen (Ged. Staten) erkent 't belang van kleuterzorg en hij hoopt, dat in de volgende zitting Ged. Staten zullen kun nen komen met een praeadvies op de betreffen de adressen. Dat het drinkwater van de zgn. Kilwater leiding bruin van kleur zou zijn, is spr. niet bekend. Wat de watervoorziening op Voorne en Put ten betreft, zal, indien mocht blijken, dat met oppervlaktewater of diepwater de gewenschte oplossing van het vraagstuk niet zou zijn te verkrijgen, tot duinwaterleiding moeten wor den overgegaan, waarvoor dan andere belangen desnoods zullen moeten wijken. Omtrent de watervoorziening in de door den heer Beekenkamp bedoelde vijf gemeenten is het advies van prof. Visser gevraagd. Ten opzichte van de Kilwaterleiding zegt spr., dat de financieele toestand niet tot be zorgdheid aanleiding behoeft te geven. De toestand van het veer bij Hellevoetsluis is inderdaad ongunstig. De betreffende com missie is met medewerking van het Provin ciaal bestuur tot stand gekomen. Wij mogen deze commissie niet voorbijgaan en terwille van Flakkee een afzonderlijke beslissing ne- ^men. Ged. Staten zullen zich in deze aange legenheid wenden tot den minister om de aandacht van deze commissie te vestigen op de urgentie van een en ander. Hij hoopt, dat de heer Warnaer zijn motie zal Intrekken. De heer Schaper (Ged. Staten) beantwoordt de opmerkingen inzake de waterkeeringen. Spr. dringt er op aan een beroep te doen op de publieke opinie om voor verbetering van dij- kenonderhoud meer belangstelling te verkrij gen, bijv. in de plaatselijke pers. De zaak zelf is in studie en in voorbereiding. De heer C. Warnaer (A.-R.) trekt zijn motie In en zal te zijner tijd terugkomen op het daar in ter sprake gebrachte. De heer Van Eek (S. D. A. P.) handhaaft zijn motie. De heer Van Sleen (S. D. A. P.) hoopt alsnog het advies van den Rijksinspecteur voor het buitengewoon onderwijs ten aanzien van het door spr. voorgestelde te mogen vernemen. Spr. handhaaft zijn motie eveneens. De motie-Van Eek 200.000 voor werkver schaffing) wordt verworpen met de stemmen der soc. democraten voor, de motie-van Sleen (subsidie buitengewoon onderwijs) wordt ver worpen met de stemmen der S. D. A. P. en enkele andere leden voor. De heer De Bruin (S.D.A.P.) vraagt waarom het crediet van twee millioen, dat door de Sta ten werd toegestaan ten behoeve van het St. Mariagesticht, geheel is uitbetaald, vóórdat de bouw was voltooid. De heer Borghois (Ged. Staten) zal daarom trent schriftelijke inlichtingen aan de Staten doen toekomen. De begrooting wordt z. h. s. goedgekeurd, waarna te zes uur de voorzitter de vergadering sluit met den leden een prettig Kerstfeest toe te wenschen. NATIONALE FEDERATIE TOT OPLEIDING IN HET KLEERMAKERSVAK. Naar wij vernemen, zijn Zaterdag j.l., ter op richting van de nationale federatie tot opleiding in het kleermakersvak bijeengekomen de com missies voor vakopleiding, eenerzijds, bestaande uit vertegenwoordigers van den Nederl. Bond van Kleermakerspatroons, de NederTandsche Vereeniging van Werkgevers in het Heerenklee- dingbedrijf, de Samenwerkende Bonden van Werknemers en anderzijds de Federatie van Pro vinciale Kleermakerspatroonsbonden in Neder land. De vergadering vond te Utrecht plaats. Het gewenschte resultaat werd bereikt en het dagelijksch en bet algemeen bestuur zijn geko zen. Vervolgens werden de statuiten vastgesteld en -de namen genoemd van enkele heeren aan wie verzocht zal worden een leerplan samen Ir. stellen om daarmede tot een algemeen leer plan te komen. De Vereeniging is gevestigd te Amsterdam. Propaganda voor den waterweg Oos t-B el gi Amsi er dam Rotterdam en Antwerpen. In aansluiting met besprekingen welke in September en November in Venlo en Maastricht hebben plaats gehad, kwamen gisteren onder leiding van den heer J. van Engelenburg L.Czn. in het Oranje-Hotel te Nijmegen, bijeen de af gevaardigden van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, Nijme gen, Venlo, Roermond, Heerlen en Maastricht, benevens vertegenwoordigers van de gemeente- sturen van Amsterdam, Rotterdam, terwijl te vens aanwezig waren de heeren H. F. R. Snoek, secretaris van het Nederlandsch Comité voor de Internationale Tentoonstelling te Luik en Ir. Denijs, de door de Nederlandsche Regeering aangewezen architect voor deze tentoonstelling. Het gemeentebestuur van Dordrecht evenals het gemeentebestuur van Nijmegen, hadden be richt van verhindering gezonden. Op de eerste vergadering werd door eenige der genoemde Kamers, waaronder die te Nijme gen, in principe besloten in het Nederlandsch Paviljoen op de in Mei 1930 te openen wereld tentoonstelling te Luik gezamenlijk eene ruimte van 100 M2. te huren, teneinde daarin op ver schillende wijzen de aandacht te vestigen op den mooien, nieuwen waterweg van Oostelijk België via de gekanaliseerde Maas en het Maas- Waalkanaal naar Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen. Later hebben de Kamers te Amsterdam en Rotterdam zich voor dit plan geïnteresseerd, terwijl eenige gemeentebesturen met de in hunna gemeente gevestigde Kamer van Koop handel en Fabrieken zullen samenwerken. Sedert de laatste samenkomst hebben de hee ren Snoeck en Denijs de plannen nader uitge werkt en de vergadering van gisteren was be legd om aan deze heeren gelegenheid te geven deze toe te lichten en eventueel na.dere wen schen of aanwijzingen te vernemen. De uitwerking van de plannen vonden alge meen bijval, en behoudens eenige in de verga dering geuite wenschen zullen deze tot uitvoe ring komen. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE De stopzetting algemeen doorgevoerd NAAR EEN DOELMATIGE PRODUCTIE REGELING Nu de stopzetting in de diamantindustrie een week lang in werking is, kan, naar wij ln be voegde kringen vernemen, met zekerheid ge constateerd worden, dat zij zoowel in Amster dam en Antwerpen als in Frankrijk en Duitsch- land met groote stiptheid uitgevoerd wordt. Het feit, dat deze stopzetting internationaal, volkomen in overeenstemming met de gemankte afspraken, volledig doorgevoerd wordt en onk toegepast wordt in de Belgische „buitenindus trie", die op het platteland, over tal van kleine dorpen en gehuchten verspreid, wordt beoefend, bewijst, dat de poging van de Internationale Commissie voor Diamanthandel en Industiie om in het belaDg van het geheele diamantbe drijf tot internationale samenwerking te komen, aanvankelijk succes had. Het met de stopzetting beoogde doel om tot een doelmatiger productie regeling te komen mag geacht worden te zijn bereikt en reeds thans, na één week, blijkt het j doeltreffende van 'en genomen maatregel, die zoowel de fabrikanten als de importeurs van ge slepen diamant in staat stelt met volkomen ge- rustheid het tijdstip van een herleving van za- ken af te wachten. NAJAARSVERGADERING TE UTRECHT (Vervolg) Na de openingsrede van den voorzitter, den heer A. C. de Bruyn, deelde deze mede, dat het plan bestaat omstreeks April onder leiding van de kunstcommissie een tooneelcongres te organiseeren van de dilettanten-tooneelgezel- schappen in de R. IC arbeidersbeweging. Na eenige inleidingen zal het gezelschap van Frits Bouwmeester een stuk spelen, zooals het niet, en zooals het wèl moet worden gespeeld. In overleg met de kunstcommissie is een nieuw insigne voor de geheele arbeidersbewe ging vastgesteld, waarin zijn vastgelegd de gedachten: de arbeid, de organisatie en het beginsel. In de derde week na Paschen zal de Sociale Week worden gehouden, waar als algemeen on derwerp zal worden behandeld: „Rerum No varum, bezien in het licht van onzen tijd".. Dr. van Beurden zal een cursus geven in de logica, terwijl mede een cursus zal worden ge geven in technisch sprelteij. Dr. van Beurden is in de plaats van den tot minister benoemden dr. Deckers getreden, in de functie van voorzitter van den Raad van Overleg. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat het bestuur niet betrokken is bij pogingen om tot een volksdagblad te geraken.. Den heeren Prinse en v. d. Meys, antwoord de de voorzitter, dat het bestuur de eenzijdige samenstelling van den Postraad, zoowel als in den Radioraad, niet alleen betreurde, doch dat er' ook tegen is geprotesteerd. Tot het komen aan het bewind van minister Reymer heerscb te aan dat departement echter een anti-katho lieke mentaliteit, welke spr. het heengaan van den vorigen minister niet doet betreuren. Op een vraag van den heer Veitman. deelde de voorzitter mede, dat het bestuur zich tot de directie der Spoorwegen heeft gewend met een aanbeveling van bet Belgische stelsel in zake het door de Spoorwegen tegemoet ko men aan de groote gezinnen. De directie der Spoorwegen ging er echter nog niet op in. Het bestuur blijft echter deligent in deze, In den Partijraad werden herkozen de hee ren J. Andriessen, H, F. Timmermans en J, A. Schutte, en gekozen werden de heeren J. A. Kolkman en A. Mos» terwijl herstemming moest plaat3 hebben tusschen de heeren J. W. v d. Akker en H. A. Vulink. Tot lid der commissie voor de Volksgezond heid werd gekozen de heer H. B. Haver. Bij de behandeling der begrooting uitte de heer de Natris (Bossche Bond) de vrees, dat de Bond op te grooten voet leeft, in welk op zicht hij echter werd gerustgesteld door den penningmeester. Er is bijv. in drie jaar tijds 35.000 afgeschreven. De begrooting werd na nog eenige bespre kingen van meer internen aard, goedgekeurd op een eindcijfer van 330.514.00, met een post onvoorzien van 3.790.02 en 154.340 als ccntributiepost. Bij de begrooting van „Herwonnen Levens kracht" hield de heer H. B. Haver een krach tige propagandistische rede. Deze begrooting en die van „Berg en Bosch" werden vervolgens goedgekeurd. Daarna werd de vergadering toegesproken door den adviseur van het Verbond, de Hoog- Eerw. Kanunnik J. G. van Schalk, die er aan herinnerde hoe wijlen Mgr. van de Wetering aan de wieg heeft ges-taan van de R. K. Ar beidersbeweging. Steeds drong hij aan op practiscb "-^ien 'en steeds meer instellingen de arbeiders. Ten opzichte der Mgr. van de Wetering een bui lt rechtvaardigheidsgevoel. Spr. .ïige typische staaltjes ten beste, it gold onrechtvaardig gegeven ontslagen. Maar hij wilde niet dat daar ooit iets van bekend zou worden. Daarna sprak spr. gelukwenschen uit aan het Verbond wegens zijn buitengewonen groei. Ten slotte verklaar de spr. op de agenda te hebben gelezen een rapport Commissie Sociale Hoogeschool. Spr. voor zich zou er de voorkeur aan geven te spreken van: het instituut tot ontwikkeling en opvoeding van tegenwoordige en toekom stige arbeidersieiders. Hiervoor financieele of fers te brengen, zal geen vergeefsche arbeid zijn. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen. Het geval te Monster voor de Haagsche rechtbank. DE HEEREN WERDEN VOLKOMEN VERTROUWD stichtei' arbeid tengei gaf da: vooral a, DIRECTEUREN VAN ARBEIDoilLi RZEN. In de te Utrecht gehouden vergadering van de Vereeniging van directeuren van arbeids beurzen, werden de volgende punten behandeld: 1 de arbeidsbemiddeling voor musici: 2 verbetering in de statistiek der arbeids beurzen, teneinde haar meer dienstbaar te maken aan de beoordeeling van den omvang der werkloosheid: 3. de arbeidsbemiddeling voor kantoorper soneel; 4. betrekkinggidsen 5. de arbeidsbemiddeling voor vrouwen. Gevangenisstraf geëischt Gisteren hebben voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan de 47-jarige tuinder F. van der K. en de 43-jarige smid D. J. O., beiden te Monster, terzake van oplichting en valschheid in een authentieke akte. Zij zouden in den zomer van dit jaar, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen de wed. Boers- van Oosten en haar gemachtigden A. A. Boers en B, F. Boers hebben bewogen tot heit bij notarieele akte aangaan van een contract van verkoop en overdracht in macht en bezit van de koopsrs, van een aantal geheele perceelen huizen en grond en wel voor f 17000, aan hen persoonlijk, terwijl zij bedoelde en het haar wil was en zij ook meende te verkoopen voor dien prijs slechts eenige dier perceelen en slechts een klein gedeelte van eenige andere perceelen en wel niet aan verdachten persoonlijk, doch aan de woningbouw vereeniging „De Goede Woning", gevestigd te Menster. De verkoopster was in de veronderstelling, dat zij perceelen verkocht met een totale opper vlakte van 20.62 Are, terwijl de in werkelijk heid verkochten perceelen een oppervlakte be sloegen van 33.7 Are. De verkoop stond in ver band met het uitbreidingsplan van Monster en daarvoor hadden B. en W. met verschillende particuliere grondbezitters een regeling getrof fen. De verkoop van gronden zou echter om administratieve redenen niet aan de gemeente maar aan de woningbouwvereniging geschie den. Verdachten waren bestuursleden van die vereeniging en traden voor haar op. In de tweede plaats was aan de verdachte ten laste gelegd, dat zij bij het opmaken van de notarieele akte, waarbij de grond van de weduwe Boers gekocht werd, aan den notaris valschelijlr hebben doen opnemen bij hun namen „respectievelijk voorzitter en secretaris van de woningbouwvereniging De Goede Woning, gevestigd te Monster" en bij de ver melding van de nummers van verschillende andere perceelen, terwijl zij wisten, dat het niet de bedoeling was van de wed. Boers, dat slechts perceelen verkocht werden tot een totale grootte van 20.62 Are en niet 53.7 Are, zooals in den akte ten slotte aangaf. Een groot aantal getuigen, waaronder ook verschillende h decharge, werd in deze zaak gehoord. Tot hen behoorden B. en W. Monster. De wed. Boers bevestigde volkomen het ver loop van de zaak, zooals aan verdachten ten laste was gelegd. Ook twee zoons van deze getuige, die als haar gemachtigden zijn opgetreden, getuigden in den Zelfden zin. Ook de zoons hebben evenais hun moeder verdachten, die raadslid waren en min of meer als officieele personen werden beschouwd, ge heel vertrouwd. Nadat de secretaris der woningbouwvereeni- ging en de notaris, voor wien de verkoopacte is gepasseerd, nog waren gehoord, is de zitting geschorst. Na de pauze werd het getuigenverhoor voort gezet. De Rijksschattfer van Spronsen uit Mon ster, als getuige en deskundige decharge ge hoord, verklaarde de waarde van de verkochte perceelen van de wed. Boars, dus de 53.7 Are, op f 14900 te schatten. Een andere taxateur be vestigde deze schatting. Verdachten hielden vol, dat zij volkomen te goeder trouw zijn geweest Eerst naderhand hebben zij ontdekt, dat er meer grond was ge kocht dan voor 't uitbreidingsplan noodig was. De bouwvereeniging mocht volgens haar statu ten dien meerderen grond niet hebben. Ver dachten hebben toen besloten dien grond voor zich zelf te houden mede alfe een vergoeding voor de moeite welke zij met de geheele zaak gehad hebben. Zij zijn toen naar den notaris gegaan en hebben dezen om advies gevdhagd, waarna de transactie L tot stand gekomen. Verdachten zouden toen niet geweten hebben, dat het de bedoeling van de fapiilie Boers was om minder grond voor de f 1701ID te verkoopen. De grond is thans weder aan de wed. Boers teruggeven, hoewel verdachten zich tegenover haaf niet van schuld bewust zijn. itel erkennen zij, da.t zij beter gedaan hadden n*et het bestuur van de woningbouwvereniging in de zaak te mengen. Het O- M., waargenomen (flknr mr. Blok, achtte de telastegelegde feiten bet getui gen verhoor volkomen bewezen en aischte, mede in verband met den ernst der feitfin, waar ver dachten misbruik hebben gemaakt van hun positie, tegen ieder der verdachten 6 maanden gevangenisstraf. De raadsman van verdachten, mfcr. van der Oever, concludeerde zoowel op feitelijke als jurische gronden tot vrijspraak van de beide verdachten. Uitspraak 31 dezer. EEN WETTELIJK GEREGELDE ARBEIDSTIJD Herziening van het Rijnvaart polifwyegtef' Zaterdag werd te Amsterdam ondar voa terdsehap van den heer G. H. Quelthorst Rotterdam de algemeene jaarvergadering houden van de Nederlandsche Vereeiüigiug Gezagvoerders bij de Binnenvaart. Uit het jaarverslag van den secretaris, heer G. de Jong bleek, dat het aantal le(v der vereeniging met 41 was gestegen..,fje' 6 nancieel verslag van den penningmeester, °- heer H. Broers, toonde een versterking fondsen van de vereeniging. In de plaats van den af tredenden secr«t& den heer G. de Jong. die zich niet herkietsb' stelde, werd tot. secretaris der vereéniginj! kozen de heer W. Piersma te Amsterdam W plaats van den heer H. Broodwinner te sterdam werd de heer G. C.' van Kooy te b. terdam tot lid van het hoofdbestuur gek De heer G. de Jong werd benoemd tót advlS® rend lid van het hoofdbestuur. Besloten werd het ingenomen standpunt opzichte van het arbeidscontract in de Rl* vaart te handhaven. Op voorstel van de afdeeli'ng Rotterdam besloten tot het uitgeven van een eigen Pr<r pagandablad onder den titel „V-. v. G.". J Verschillende voorstellen van de afdeeling^ Amsterdam. Rotterdam, Haarlem en Leffit warden aangenomen. O.a. werd. besloten bij re.geering aan te dringen op. uet ontwerpen spuedig in werking stellen van een wette11 gen\gelden arbeidstijd voor de binnenvaart op hut verplichtend stellen van .diploma's v ef O0{ kapituins bij de binnenvaart, te beginnen P de ge;.\agvoerders op passagiersbooten. Bij dfe bespreking van de vraag of de l voor Rcv&terdam als één dan wel als twee nak: elkaar leggende vaarwaters moet worden be schouwd werd medegedeeld, dat in 1935 boeien op ,de Maas zullen worden ,opgenomelJ' Voorts wprd besloten met de Centrale v°° de Rijn- en Binnenvaart te den Haag in ovB_ leg te treden öm bij de regeering aan té drf" gen op herziening van het Rijnvaartpoli1' regiemenent pmdat de\ voorschriften daari® verouderd zijii en op beter toezicht op den en de Waal voor het afsleepen. Op voorstel van de afdeeling Lemmer voorts besloten mogmaals dringend te verzoek6® om verlichting eter Friesche meren, vooral be Slotermeer in verband mét de diensten Lenr®e, SneekGroningen. Aan de, Vereeniging Nationaal Scheepvaartkundig Museum te R° terdam zal feen subuïdie van 25 per jaar den verleend. De deelneming dor Staatsmijnen in het kapitaal, der N- V. HET ANTWOORD VAN WEN MINISTER ol' DE GEMAAKTE OPMERKINGEN. Verschenen Is de Memorie van Antwoord 011 het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer of' trent de overweging in de afdeelingen van nota van wijziging op de begrooting van Staatsmijnen voor 1930. Dat het voorstel om de Staatsmijnen 100.000 te doen deelnemen in hej kapllaa der op te richten N. V. Trlëotage-aiteÜërs beek" zóó groote belangstelling ij). en ïfflr de Kamer zou vinden, had de minister nau"'Ve lijlcs verwacht. Een post voor aaodeélen vreemde ondernemingen komt sinds' vérscbe dene jaren onder de begrootingsartikalen het Staatsmijnbedrijf voor. Uit dezen post n'eTt ook wel voor ondernemingen geput, die Bje_ in rechtstreeksbh verband staan met de mn exploitatie, zonder dat dit tot bezwaren leiding heeft gegeven. De minister herl»11® aan andere pogingen, gedaan om niéuwe lwa trieën in het mijndistrict op- te richten. echter moesten worden opgegeven. De tegenstanders van het voorstel zullen feit niet kunnen ontkennen, dat in de mü streek dringend behoefte- .bestaat aan m®6 werkgelegenheid. Gezinnen, die -zich in- mijnstreek gevestigd hebben, zien naar w"er. elegenheid elders uit, zoodra -hunkindef®^ op een leeftijd gekomen zijn, waarop zij: ten mee-ver,dienen. - De voorgestelde deelneming moet men n' zien als te ver gaande Staatsbemoeiing. M°c het nieuwe bedrijf niet levensvatbaar te zijn, dan zal er geen sprake van kunnen w de zaak in het leven te houden door nieuw kapitaal te steken. Aan een. bedrijf het Staatsmijnbedrijf, dat moet concurrei er00' moeten in dit opzicht zekere vrijheden wo geiaten. De Mijnraad is over de voorgestelde cl°* neming gehoord en heeft daarover gunstig adviseerd. De bezwaren, die tegen het plan worden gevoerd uit een oogpunt van concurrentie y° de bestaande tricotagefabrieken, acht de m ter zeker niet vrij van overdrijving. in'6' GOO HET INTERNATIONAAL VERBOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN EN TECHNICI. De Poolsche bond van handels- en kantoor bedienden, die 2.000 leden telt, heeft zich bij deze Internationale aangesloten, zoodat dit be roepssecretariaat thans 47 organisaties ln 20 landen omvat. j Van particuliere zijde is ongeveer 2.500- voor de nieuwe onderneming bijeen gebrac Het wegvallen der 100.000 zou dus ve,n' delijk alleen tengevolge hebben, dat de fab1 kleiner wordt opgezet en buiten de mljostr komt. De heele zaak teruggenomen .ree J0 d« DR. LIGTERINK TREKT TERUG. Naar aanleiding van artikelen van de bee A. M. van Oss en S. F. van Oss, in 1923 111 Haagsche Post, betreffende onjuistheden balansen van het Jurgens-eoncern, werd dr. A. M. Llgterink te Rotterdam een re.chts dering ingesteld tegen de schrijvers t-ot vef ding der schade, die hij, afgaande op '5r<''iel.e. j... i_. 5i.allör a&pc door de be*e' publicaties, door den verkoop van zijn- len zou hebben geleden. De eiscber was rechtbank toegelaten tot het bewijs, dat de 1 ringen van de heeren van Oss in strijd me waarheid, althans onjuist zouden zijn- (a0g- Gi ster morgen, ter terechtzitting van de sche rechtbank heeft, eischer, onder aanbie 0 van zijn verontschuldiging en betaling van kosten de geheele zaak teruggenomen, 20 .deze thans geëindigd is. 19 ROE. DR. J, G. DUSSER DE BAR Uitnoodiging in het buitenland Ite. J. G. Dusser do Barenne, sedert Ut ciit als zenuwarts gevestigd en aan v a it verbonden ais privaatdocent "„pit. r U 1 o. heeft naar de „N. R. Crt. n' eu 1 ven de uit Amerika filé i:iti j H;;i :tg om zich beschikbaar te steil® Res. i cb-professor in do neuro-pbysiolos1® de Yf\le University (New Haven) en za' 1930 i^arwaarts vertrokken. in DE V1S8GHERSHAVEN TE ÈCHEVL..IE „-Aiv', dia nog niet geheel voltooid is, staat thans tengevolge van een ongeval geheel onder water; de dam.wan«l was door dein druk van het water bezweken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6