ALGEMEEN OVERZICHT. IN VOLLEN AFTOCHT Woensdag is december 1929 Ontzettend vermoeden Op een rots geloopen In de vlammen omgekomen Mte. HET SKLAREK-SCHANDAAL ROOFOVERVAL MISLUKT DOOR GLOEIENDE KOLEN ALS DE HONGER KWELT OM DE GEMEENTEKAS TE VULLEN NACHTBRAKERS PROTESTEEREN WINDHOOS IN HANNOVER Twee locomotieven op eikaar geloopen Moeilijkheden met de Russische vluchtelingen. 600 ARBEIDERS OP STRAAT? SNEEUWSTORM BOVEN ZWEDEN HET NAMAKEN VAN ZWEEDSCHE BANKBILJETTEN. MOORDAANSLAG OP KOTSOTASSI GEEN ZELFMOORD? MOEDIGE SPRONGEN UIT DE VENSTERS NIEUWE ZEEKAARTEN NOODIG Van de buitenwereld afgesneden GERINGE HOOP OP REDDING OOK HET KERSTFEEST NIET VEILIG Loven en bieden Ke a.s. vlootconferentie schijnt voor de ^Anschen eem nachtmerrie. Kun vredelievende stemming uit zich vooral bezoirgidheLd over leger en vloot. Natuurlijk w'een maar, omdat ze zich moeten kunnen ver- ^tgen. K'k der vijf deelnemende landen verzekert jouwens, dait het alleen maar op verdediging klacht is. Kn niemand waagt natuurlijk te betwijfelen ieder voor zich overtuigd is waarheid te breken. Ook elkaar^ plechtige verzekeringen *et men te beschouwen als bovenmate serieus ,!1 Voor honderd procent betrouwbaar. Is er trouwens uit de geschiedenis maar één t oor beeld aan te wijzen, dat een land niet fl'Pt nakwam, wat het met de hand op het fart beloofd en misschien op papier bezegeld «ad? Over het feit, dat men zich moet kunnen Y®rdedigen, zijn de „goden" het nu wel eens. ~"een niat over de kwestie, hoeveel oorlogs- ,"lg of eigenlijk: verdedigingstuig l6der dan wel noodig heeft en uit welk mate- f'aal dat bestaan zal. Te begrijpen is. dat ieder wil probeeren zijn "-9 te krijgen. Kn ook, dat men om wille van de publieke «Mme en het mooie gebaar zich tot allerlei ^"cessies bereid verklaart. Koe men beide vliegen in één klap wil plaan, "karvan leveren de diverse berichten het be- Als een straatkoopman een bepaald "bedrag l°or zijn waar wil ontvangen, begint hij met overvragen. Dan blijft er 'n kansje, dat hij Keer los krijgt dan strikt noodig is. Zoo ongeveer schijnt ook de takitiek van som- K%e landen ten aanzien van het vlootvraag- «tuk. Tooh mag men die koopmaustaktiek niet laten Kijken. Dat strijdt met de waardigheid. Daarom Koet hetgeen men oorspronkelijk vraagt geen °Vervragen lijken. En dus behoort er '8n argument gevonden te worden, dat het aan hankelijk gewaagde schijnt te rechtvaardigen. Wanneer evenwel zoo'n straatkoopman zijn ^vsten vraagprijs zou willen rechtvaardigen Ket het argument, dat hij er vroeger ook het- 'Kfde voor gekregen heeft, zou men toch wel even glimlachen. Natuurlijk gaat elke vergelijking ©enigszins Kank. Deze dus ook. Maar wat te zeggen van het „Matin"-bericht het blad beweert zijn informaties te hebben Verkregen van „de gevoegde diensten" dat K* noodzakelijkheid, om 974.000 ton aan oor logsschepen te bezitten blijkt uit het feit,... •Kt Frankrijk vóór den oorlog dezelfde tonnen- Kaat bezat? Minstens mag men ook nu wel even glim lachen. Temeer, wijl aan deze mededeeltng onmiddellijk wordt toegevoegd: „om echter die ^Perking der bewapening te vergemakkelijken, zai Frankrijk in een aanmerkelijke vermin- lering toestemmen." Die „noodzakelijkheid" schijnt dus zoo nood- 'akelijk niet te zijn. En ons vermoeden, dat er overvraagd wordt om tenminste niet minder Ie krijgen dan men eigenlijk wil, lijkt niet zoo !>éel ver van de waarheid af te liggen. Een ander Fransch blad, de „Excelsior" wil Seen taktiek van loven en bieden. Hat schrijft "lat de repuhliek als groote mogendheid van het vasteland, met het oog op haar uitgestrekte kusten en ook omdat zij op één na de grootste koloniale mogendheid is, te Londen de volgende 'ischen moet handhaven Ten eerste: de vraagstukken van ontwape ning en veiligheid moeten onafhankelijk van kaair staan. Ten tweede: de kwestie van de bewapening tftr zee mag van die te land en in de luchit niet k^gcheiden worden. Ten derde: de vast te stellen tonnage moet Voldoende zijn om zoowel het moederland als koloniën te verdedigen. Ten vierde Gebruik van de tonnage zonder Verdeeling in categorieën, overeenkomstig de olfichen van de nationale verdediging, waarbij tokening moet worden gehouden met de aard- Kjkskundige omstandigheden, zooals deze in het "act van den Volkenbond zijn vastgelegd. „Ongetwijfeld" schrijft het blad verder, „zal vlootconferentie slechts een voorbereiding 'IJn voor de werkzaamheden der voorbereiden- 'le ontwapeningscommissie." „Hoewel deze opmerking niet nieuw is, moet toch herhaald worden, om te voorkomen Kat de werkzaamheden te Londen komen op ket gevaarlijk gebied van de binnenlandsche Politieke en internationale tegenstellingen." tVat de verlangens van Japan betreft: de 'eider der Japansche vlootdelegatie heeft te Washington een eerste bespreking met presi 'lent Hoover gehad. In een onderhoud met de pers verklaarde de 'eider der delegatie, de vroegere minister-pre- s'dent Wakatsoeki, dat Japan slechts aan 8Praak maakt op 'n vloot voor zijn verdediging 'ti in het geheel niet aan een vloot voor aan- V'alsdoeleinden denkt. 't is ook al weer lief gezegd. Volgens zijn opvatting heeft Japan recht op ^n kruiservloot in een verhouding van 1° 10 7, waarbij de overige klassen van sche den geen gewicht in de schaal leggen. Te Washington neemt men aan, dat Japan ?'ch bij een verhouding van 10 10 6 zal neer leggen, mits concessies worden gedaan ten op- Kchte van de duikbootett en andere hulpsche- &ert voor de vloot. Ook hier dus aanvankelijk weer overvragen? Is het wonder dat de diplomatieke medewer W van de „Daily Telegraph" meent, dat de "Itslag der voorloopige besprekingen tus- "'ben Engeland en Frankrijk over de aanstaan de vlootconferentie niet zeer bemoedigend is?! Hij beweert, dat Frankrijk een verhouding ^•U 10 groote kruisers met een waterverplaat- '•hg van 10.000 ton met 8 duimskanonnen tegen F.uaelsche kruisers van hetzelfde type Ver ligt. De verhouding tusschen de sterkte van de 'bgeische en Fransche vioten zou daardoor 10 tot 6 a 7 worden gebracht, terwijl deze Verhouding volgens de op de conferentie van Washington vastgestelde Bepalingen 10 3.3 *as. In plaats van één derde der Engelsclie Kootsterkte, wenscht Frankrijk dus twee derde. Engeland wil ook zijn zin hebben en wenscht Tan deze verdubbeling der sterkte van de Kransche vloot niet te weten, zoodat deze H'eatie groote moeilijkheden baart, te meer, "laar ook Japan een voor dit land gunstiger v®rhouding wenscht. Daarentegen wekt de houding zoowel van r'« Amerikanen als van de Italiaansche regee- r'ng te Londen veel voldoening en de gunstige v°oruitzichten voor een voorloopig samengaan Tan Engeland. Italië eu Amerika voor een ge- Meenschappelijke gedragslijn in het vraagstuk >au de afschaffing der duikbooten stemmen K'igeland tot tevredenheid. Mac Donald schijnt intusscheu niet al te Buach en Bunge nog niet gehoord zeer op eigen kracht te vertrouwen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Henderson, heeft althans Maandag in het lagerhuis medegedeeld, dat lord Robert Cecil in niet-ófficieele functie in den Britschen buitenlandschen dienst werkzaam is. In deze functie is hij niet gerechtigd de re geering in een van beide huizen van het parle ment te vertegenwoordigen. Deze verklaring in het lagerhuis heeft in ver band met de omstandigheden bijzondere betee- kenis. Lord Robert Cecil heeft, zooals bekend, onder de vorige regeering, die zooals men weet van conservatieve richting was zijn functie als vertegenwoordiger vau Groot-Brlttannië bij den volkenbond neergelegd. Zijn mtee- ning ten opzichte van de betrekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten in het al gemeen en de beperking van de bewapening ter zee in het bijzonder heeft hem er destijds toe gebracht, zijn functie neer te leggen, zoodat zijn terugkeer in officieelen dienst onder de arbeidersregeering thans bijzonder opvalt. Als vertegenwoordiger van de Britsche re geering in de voorbereidende ontwapenings commissie van den volkenbond is een zekere relatie met het ministerie van buitenlandsche zaken vanzelfsprekend, doch de Maandag door Henderson afgelegde verklaring wordt, in poli tieke kringen aldus opgevat, dat lord Robert Cecil bij de aanstaande vlootconferentie een zeer belangrijke adviseerende functie zal ver vullen. Zoo kan men er verzekerd van zijn, dat alle betrokken mogendheden met den vasten wil ter conferentie zullen komen om zich niet te laten overtroeven. En men moet al een doorgefourneerd opti mist zijn om voetstoots aan te nemen, dat er een bevredigende oplossing zal worden bereikt. De Britsche Mijnwet Donderdagmorgen om 11 uur zal in het lagerhuis in stemming worden gebracht een amendement der conservatieven, strekkende tot verwerping van de weit op de kolenmijnen in tweede lezing. Het conservatieve amende ment zal den voorrang hebben boven het librale amendement, dat niet tot eenvoudige verwerping concludeert. Gisteren zouden de discussies geopend worden eu mr. Graham, de president van de Board of Trade, zou vermoedelijk pogen, de gunst van n,r. Lloyd George en diens partijgenooten te winnen door concessies te doen met betrekking tot de voorstellen, betreffende den verkoop van steenkolen, waartegen zich vooral het verzet der liberalen keerde. Tot dan toe had de regeering zich nog niet in verbinding gesteld met de liberalen, teneinde tot een vergelijk te komen. Het aan brengen van wijzigingen in de verkoops-voor- stellen zou evenwel met niet geringe moeilijk heden gepaard gaan, aangezien de desbetref fende voorstellen gebaseerd zijn op afspraken tusschen de regeering eenerzijds en de mijn werkers en de meerderheid der mijneigenaren anderzijds. a Donderdag zal eerst mr. Hartshorn aan het woord zijn, terwijl vervolgens de debatten ge leid zullem worden door de conservatieven. Voor de liberalen zullen het woord voeren mr. Lloyd George en sir Herbert Samuel, en misschien ook mr. Walter Runciman, die niet met het liberale amendement instemt. De con servatieve woordvoerders zullen zijn mr. Bald win, sir Philip Cunliffe-Lister (oud-president van de Board of Trade) en sir A. Steel-Mait- land (oud-minister voor de mijnen). Ofschoon door velen Donderdag als de eerste werkeiijk-kritieke dag in het leven van dit kabinet beschouwd wordt, lijkt het momenteei toch zeer onwaarschijnlijk, dat de regeering een ernstige nederlaag zal lijden. Deze zienswijze steunt niet alleen op het feit, dat de liberalen en de conservatieven eikaars amendementen niet kunnen steunen, maar ook op de omstan digheid, dat geen der beide oppositie-partijen op het ©ogenblik de regeering ten val zou willen brengen. Zij willen haar wèl parlementaire fiasco's berokkenen, doch niet van zoodanigen aard, dat zij het aftreden van heit kabinet ten gevolge zouden kunnen hebben. De mogelijkheid bestaat, dat de regeering de kwestie van vertrouwen zal stellen, m.a.w. dat zij vóór de stemming te kennen geeft, dat aanneming van een der amendementen voor het kabinet reden tot aftreden zal zijn. In het F.ngelsche lagerhuis wordt de kwestie van ver trouwen minder licht gesteld dan in de parlementen op het vasteland en vooral in de Fransche kamer. Dit is gedeeltelijk toe te schrijven aan de ge heel ander© varhoudingen, welke daar onder het 2 of 2Vi-.partijstelsel bestaan hebben, ander deels hieraan, dat het stellen van de kwestie van vertropw-en beschouwd wordt als een mid del tot pressie, dat, bij een zekere parlemen taire constellatie, tengevolge kan hebben, dat een of meer wetsontwerpen aangenomen wor den niet grond van hun eigen verdiensten doch omdat op geheel andere gronden de op positie de regeering voorloopig sparen wil. Er schijnt weinig twijfel te bestaan, dat de regeering, door (Je kwestie van vertrouwen te stellen, in ieder geval heelhuids uit den strijd te voorschijn zat komen. De „Morning Posit" beweert dat mr. Graham den liberalen de vorige week reeds een aanbod gedaan zou hebben met betrekking tot een aanvullend wetsontwerp, betreffende gedwongen samenvoeging van mij nen en toet sluiten van mijnen, waarop niet verdiend wordt. Wij vinden deze bewering evenwel nergens bevestigd. Het conservatieve blad schijnt ove rigens alle hoop op een nederlaag der regeering te hebben opgegeven, en beweert, dat zelfs, in dien mr. Lloyd George het kabinet ten val zou willen brengen, hij niet op al zijn volgelingen zou kunnen rekenen. Deze lezing lijkt zeer onwaarschijnlijk. De liberale partij kan niet zóó klein zijn, of zij is innerlijk meer verdeeld dan eenige andere. Car candidaat-formateur in Polen? Er heeft een conferentie tusschen den Pool- schen staatspresident en verschillende parle mentsleden plaats gehad, waarbij'ook de mi nister-presidenit Switalski en de minister van justitie Car tegenwoordig waren. Naar verluidt heeft de staatspresident te kennen gegeven, dat hij in verband met den parlementairen toestand Switalski niet met de vorming van het nieuwe kabinet zal belasten. Volgens geruchten zou de minister van justi tie, Car, het meest in aanmerking komen om het nieuwe kabinet te vormen. Primo de Rivera blijft aan Maandag verklaarde de Spaansehe dictator Primo de Rivera, dat hij in ieder geval en tot ierleren prijs zoo lang op zijn post zal blijven tot hij'den koning een geschikten opvolger kan aanwijzen, die dan den overgang tot normale verhoudingen zou kunnen inleiden. Ten einde liet zijn opvolger niet lastig te ma ken, zal de regeering een nieuw plan tot grond wetsherziening laten vallen. DE HOOGTE DER CREDIETEN Bamberger en Rosenthal laten zich gunstig uit De commissie van onderzoek in de zaak Sklarek van den Pruisischen landdag moest van het gisteren voorgenomen verhoor van den voorzitter van de credietcommissie van de Stadtbauk, wethouder Busch, afzien, daar Busch had laten weten, dat hij ziek is en zicli in een kliniek bevindt. Ook het Duitscbnationale gemeenteraadslid Bunge kon niet gehoord worden tengevolge van een korten tijd geleden gekregen ongeval De commissie ging daarom voort met he: verhoor van de directeuren van de Stadtbank Schmidt, Hoffmann en dr. Lehmann. Tege lijkertijd werden de gemeenteraadsleden Muehl mann (soc.dem.), Rosenthal als lid van de credietcommissie eu Lange aan de getuigen tafel geroepen om mogelijk onjuistheden direct recht te zetten. De directeur van de Stadtbank, Schmidt, be gon met een overzicht te geven van de ontwik keling van de credieten aan de Sklareks. De hoogte dezer credieten is te verklaren uit den grooten omvang der zaken met de stad. De bank heeft de nog niet betaalde rekenin gen gecrediteerd, daar zij niet direct betaald kon worden. De overleden handelsraad Bamberger en Rosenthal hebben de credietwaardigheid van de Sklareks zeer gunstig beoordeeld. Zijn, Schmidt's persoonlijke, omgang met de Sklareks heeft het vertrouwen in de firma versterkt, daar hij hij hen vooraanstaande personen van het stadsbestuur ontmoet heeft. Ook het feit van de monopolie-overeenkomst heeft het vertrouwen der bank in de Sklareks versterkt. Noch de stedelijke autoriteiten, noch de crediet commissie hebben zich tegen de credieten aan de Sklareks uitgesproken. De rekeningen en credieten van de Sklareks zijn onderzocht op dezelfde wijze als alle andere credieten. Op de hulproepen der aangevallenen vluchtte de dader TOCH NOG GEARRESTEERD Wolff seint ons uit Berlijn, d.d. gisteren: Hedennamiddag werd hier op de eigenares en de winkeljuffrouw van den goudsmidswin kel von Piltz eu Co in de Lindenstrasse een roofoverval gepleegd. Op de hulproepen der aangevallenen vluchtte de dader en bedreigde zijn achtervolgers met een pistool. Hij werd echter gegrepen en aan de politie overgeleverd. Een handlanger van den man ontkwam in een gereed staanden auto. Meubelfabriek afgebrand GROOTE SCHADE SCHWERIN, 17 December (H. N.) VanmoT- gen vroeg is brand uitgebroken in de meubel fabriek der firmft Bockholt en Zonen te Lage in Mecklenburg. De geheele fabriek is in vlam men opgegaan. Vele machines en ongeveer Mk. 90.000 gereed zijnde meubelen benevens groote houtvoorra den zijn verloren gegaan. De oorzaak van den brand is vermoedelijk, dat gloeiende kolen uit een kachel zijn ge vallen. Scheldwoorden en gefluit FRANKFORT, 16 December (V. D.). Heden ochtend hebben drie h vier duizend werkloozen, teneinde zich van een Kerstuitdeeiing te ver zekeren, getracht het stadhuis binnen te drin gen. De ingangen waren echter gesloten en het plein werd door een sterke politiemacht afge zet. De politie werd door de betoogers met scheld woorden en gefluit ontvangen. Toen de werkloozen door de stad trokken, vlei op een gegeven oogeublik van één der hui zen een baksteen naar beneden en kwam te midden van de menigte terecht. Een der fle- toogers werd ernstig gewond. Ongewilde belasting te Gotha BERLIJN, 17 December. (W.B. Om de gemeen tekas wat te vullen, had de gemeenteraad van Gotha besloten een belasting te heffen van de personen, die zich 's nachts om half twee nog in café's bevinden. Toen gisternacht deze belasting voor het eerst geheven werd, ontstond een formeel oproer. Ten teeken van protest sloten op dit critieke moment alle localen hun deuren en alle gasten kwamen in de koude lucht te staan. Lawaaimakend en zingend trokken dezen naar de woning van den burgemeester, die echter doop de politie beschermd werd. Staande op een tuinstoel hield de burgemeester een toespraak om de gemoederen te kalmeeren. Hoongelach en gefluit was het antwoord. Ten slotte greep de politie in en arresteerde verscheidene herrie makers. De brandweer moest ingrijpen Naar uit Hannover wordt gemeld is gisteren middag de gemeente Bad Oeynhausen door een windhoos bezocht, die veel schade aan de ge bouwen heeft toegebracht. Van 8 huizen werden de daken verwoest. Tal van winkelruiten werden ingedrukt. De brandweer heeft in talrijke gevallen hulp verleend. Vele boomen werden ontworteld. Een persoon werd door vallende dakpannen gewond. De badinrichting heeft geen schade opge- loopen. TSJANG FA KWEI VERLAAT DE BUURT VAN CANTON De strijd door luchtwapenen beslist HET DUITEa 1-1V DE IA J/1 Dl E .1/ O HG -1.Y 'IE GHA.GSTON A A -V DE HUDSON, is ver kocht aan een jachtclub, die er een clubhuis van gaat maken. Anderhalf millioen dollar is er voor bestemd, om er de noodige verande ringen aan te brengen: golf- en tennisbanen, een jachthaven en zelfs een vliegveld. Een geheimzinnige geschiedenis te Berlijn HEEFT DE MOEDER HAAR TWEE KINDEREN VERMOORD? En daarna brand gesticht? De Berlijnsche politie houdt zich bezig met een geheimzinnige geschiedenis. Het geval betreft de vrouw van den molenaar Wandelt, wiens molen eenigen tijd geleden Is afgebrand. Onder de puinhoopen van den ver branden molen heeft men wel deelen van de verkoolde lijken der twee kinderen gevonden, doch de nasporingen omtrent de vrouw van den molenaar hebben nog steeds geen resultaat op geleverd. Wandelt is Maandag uit de hechtenis ontsla gen, aangezien geen bewijzen tegen hem voor handen zijn. Naar thans is vastgesteld, heeft vrouw Wan delt den dag vóór den brand een liter petro leum gekocht, hoewel overal in den molen elec- trisch licht voorhanden Is. Het vermoeden bestaat dus, dat zij eerst haar beide kinderen om het leven gebracht en ver volgens brand gesticht heeft en daarop de vlucht heeft genomen. Op verkeerd spoor gereden? Twee dooden en twee zwaar gewonden TJit Breslau wordt gemeld: Nabij Ottmachan zijn twee locomotieven in volle vaart op elkaar geloopen. Een machinist en een stoker liepen zware verwondingen op, terwijl een begeleider eveneens ernstig gekwetst wei'd. Een vierde persoon werd met zware brandwonden en een gebroken been opgenomen. Twee der zwaar gewonden zijn inmiddels aan hun bekomen verwondingen overleden. Eén der machinisten moet het ongeluk heb ben veroorzaakt door op verkeerd spoor te rij den. De sovjets namen alle passen in beslag Niet na te gaan wie passagegeld heeft betaald De Duitsche rijkscommissaris voor de vluch telingen uit Rusland heeft medegedeeld, dat het verdere vervoer van de vluchtelingen groote moeilijkheden oplevert, aangezien de Russische overheid alle passen en verdere pa pieren jn beslag heeft genomen, zoodat con- tröle niet mogelijk is en ook niet is na te gaan, wie in Rusland reeds passagegelden heeft betaald en wie niet. Een deel van de vluchtelingen wil niet naar Canada, doch naar Brazilië gaan. Aan dezen wensch zal zooveel mogelijk worden voldaan. De rijkscommissaris hoopt, dat een eerste transport over enkele weken zal kunnen ver trekken. Tabaksfabriek in brand TWEE MILLIOEN SCHADE BINGEN, 17 December (II. N.) Sedert van morgen vroeg staat te Bingen de tabaksfabriek der firma Carl Graeff in brand. Vermoedelijk is de fabriek welke een front breedte van 200 M. aan de straat heeft, ge heel aan het uitbranden. De schade wordt op 2 millioen Mk. geraamd, In de fabriek zijn 600 arbeiders werkzaam. De gisterenmorgen uitgebroken brand in de tabaks- en sigarenfabriek Karl Graeff kon, vol gens een Wolff-telegram, tegen half 10 's mor gens als gebluscht worden beschouwd. Een brandweerman kreeg een ernstig onge val; een andere liep een ernstige rookvergifti ging op. De meest 4 a 5 verdiepingen tellende ge bouwen der fabriek zijn tot op de fundamenten afgebrand. De machines en het ruw, half bewerkt en gereed gemaakt rookmateriaal werden een prooi der vlammen. De voornaamste hoeken en 4 a 5 wagonladin gen voor verzending gereed staande artikelen konden gered worden. Bij het instorten van den fabriekstoren kwamen muurstukken op een onder 10.000 volt spanning staanden electrischen voedingsdraad terecht, die Bingen van Kreuznach uit met stroom voorziet. Door het aanbrengen van een reserve-leiding kon de storing echter spoedig worden opge heven. HET STOOMSCHIP „MANUKA" VERGAAN De geredden in de booten juist ver genoeg, om niet in de draaikolk meegetrokken te worden KAPITEIN EN MACHINIST DEDEN HUN PLICHT Het stoomschip „Manuka" is tijdens den dikken mist tusschen Bluff en Dunedin op een rots geloopen en gezonken. Passagiers en bemanning waren in de reddingsbooten juist ver genoeg verwijderd om niet in de draaikolk meegetrokken te worden. De kapitein en de machinist waren tot het laatst toe aan boord gebleven en sprongen, eerst overboord toen het schip zonk. Beiden werden gered. Het schip had een kostbare lading aan boord, o.a. schilderijen van beroem de Engelsche schilders ter waarde van 25.000, welke voor een tentoonstelling in Nieuw Zee land bestemd waren. Alle passagiers hebben hun bagage verloren. De meeste waren slechts met het allernood zakelijkste be'kleed, toen zij gered werden. DE „LEVIATHAN" BESCHADIGD. Een scheur van 6'/z Meter LONDEN, 17 December. (H.N.) Het Ameri- kaansche stoomschip .Leviathan", het vroegere Duitsche stoomschip „Vaterland", dat gisteren van Southampton naar New York zou vertrek ken, moest zijn vertrek uitstellen, daar bleek, dat de romp een scheur van ongeveer 6 y2 M boven de waterlijn had. Men hoopt, dat het schip vandaag zal kunnen vertrekken. De heide reizen, die het schip voor de jaarlijksche inspectie nog naar Europa zou maken, komen echter waarschijnlijk te ver vallen. De „Levithan" heeft op de beide laatste reizen zeer zwaar weer gehad en men veronder stelt, dat de thans geconstateerde beschadiging daarvan het gevolg is. Stremming van het spoorwegverkeer STOCKHOLM, 16 December (V. D.) In den afgeleopen nacht heeft boven Noord-Zweden de eerste sneeuwstorm gewoed. Op verschillende plaatsen werd het spoorweg verkeer gestoord. Bij Sterlier aan de Noorsche grens ligt de sneeuw op vele plaatsen 1meter hoog. Aan de geheele Noorsche kust moest tenge volge van den storm het locale stoomvaartver- keer worden stopgezet. BIJNA EEN ONMOGELIJKHEID Dank zij een geheime methode van papiervervaardiging Een der Stockholmsche bladen publiceert een artikel over de Zweedsche bankbiljetten, waarin wordt vastgesteld, dat het namaken dezer bank biljetten bijna onoverkomelijke moeilijkheden oplevert, dank zij de geheime methode voor de vervaardiging van het papier, welke in de oude papierfabriek van Tumba wordt toegepast. De Zweedsche rijksbank, die thans ruim 260 jaar oud is en daardoor zich kan beroemen de oudste instelling op dit gebied in de wereld te zijn, kocht de Tumbafabriek in 1755 voor de vervaardiging van het papier voor de bankbil jetten. Sedert is dit papier daar steeds vervaar digd door vertrouwde werklieden, waarbij de geheimen steeds van vader op zoon overgingen. Natuurlijk geschiedt ook het drukken met de grootst mogelijke zorg, om vervalsching te gen te gaan. Door bepaalde chemische ingre diënten kan het papier der bankbiljetten nog geïdentificeerd worden uit de asch, indien de bankbiljetten verbrand zijn. Vroeger droegen de biljetten van de Zweed sche rijksbank het opschrift, dat ieder, die de biljetten namaakte, opgehangen zou worden. Er zijn echter slechts zeer weinige gevallen bekend, dat deze straf ook werkelijk is toegepast. TWEE ALBANEEZEN GEARRESTEERD Beschuldigd van medeplichtigheid Een B. T. A. telegram uit Athene meldt, dat de Grieksche politie twee Albaneezeu heeft ge arresteerd, die beschuldigd worden van mede plichtigheid bij den moordaanslag op Kotso- tassi, oud-minister van justitie iu Albanië. Bij onderzoek vond men eenige brieven, waaruit hun schuld zou blijken. LONDEN, 17 December. (V. D.) Het leger van generaal Tsjang Fa Kwei, dat tot in da buurt van Canton was opgerukt, bevindt zich, naar uit Hongkong gemeld wordt, in vollen af tocht in Noord-Westelijke richting. Het leger staat reeds weer od flinken afstand van Canton. Ook de troepen van Kwangsi, die zich bij het leger in de nabijheid van de Noord-rivier heb ben aangesloten, trekken terug. Te Canton heeft men voor de eerste maal weer eenig vertrouwen in het verdere verloop der gebeurtenissen. De Britsche marine-autoriteiten te Woet- schau hebben maatregelen getroffen voor het eventueel transport van vreemdelingen in ver band met den terugtocht der Kwangsi-troepen. Voor de eerste maal in de Chineesche oorlogs geschiedenis is een strijd door de luchtwapenen gewonnen. De inspecteur-generaal van de militaire op leiding van de Nankingregeering bevindt zich op den terugweg naar Nanking. Hij heeft een verklaring aan de pers verstrekt, waarin wordt gezegd, dat de verdere ontwikkeling van den toestand in Zuid-Cbina thans met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Uit Swatal wordt gemeld, dat van de drie Zwitsersche zendelingen, die gevangen geno men waren door plunderaars, die een losgeld eischten., tot nu toe niets "meer gehoord is. Een vierde lid derzelfde missiestatie in het Noorden werd gevangen genomen en ook van hem heeft men niets meer vernomen. Het bericht, dat generaal Tsjang Fa Kwei zelfmoord heeft gepleegd, wordt officieel onjuist genoemd. In een officieele mededeeling van de Chinee sche regeering wordt medegedeeld, dat het leger van de Nanking-regeering er na een hevigen strijd, die vele uren duurde, in geslaagd is, gene raal Tsjang Fa Kwel te verslaan, zoodat deze met zijn leger moest vluchten. Daarbij zou generaal Tsjang Fa K#el ernstig gewond zijn. Een handgranaat zou zijn voet getroffen hebben. De troepen van Nanking zetten hun offensief tegen het leger van generaal Tsjang Fa Kwel voort In de Chineesche provincies Uhu, Hanschau en Tsinan zou een nieuwe opstand tegen Nan king zijn uitgebroken. PANIEK TIJDENS BRAND IN EEN PAPIERFABRIEK Bij een brand in een pakhuis van oud papier en lompen te Baltimore zijn, naar uit New- York wordt gemeld, 7 meisjes, die daar werk zaam waren, om het leven gekomen. En nader bericht uit New-York meldt, dat bij den grooten brand, die in een papierfabriek te Baltimore heeft gewoed, gisteren tien arbei ders zijn omgekomen. Van de 125 vrouwelijke arbeiders, die ia deze fabriek werkzaam waren, werd een ge deelte op de derde verdieping van het gebouw door het vuur ingesloten. Een aantal sprong uit de vensters op de vangnetten, waarbij velen geyond werden. Volgens berichten van andere zijde moeten slechts vier arbeidsters gedood zijn. De bodem aan de Amerikaansche kust gewijzigd TENGEVOLGE VAN ZEEBEVINGEN De kabelschepen der Amerikaansche tele- graafmaatschappijen hebben vastgesteld, dat de zeebodem bij de N.O. kust van het Amerikaan sche vasteland tengevolge van de laatste zee bevingen zóódanig gewijzigd is, dat geheel nieuwe zeekaarten vervaardigd zullen moeten worden. 65 Mijnwerkers door een ontploffing ten doode opgeschreven? Door een ontploffing in een kolenmijn té Mac Allister in Oklahoma zijn 65 mijnwerkera op een 'diepte van 1230 meter van de buiten wereld afgesneden. De weg naar de uitgangen is versperd. Het reddingswerk is in vollen gang, doch de hoop op redding Is gering. Tot nu toe zijn 1 doode en 2 gewonden geborgen» KARD. GASPARRI'S AFTREDEN SCHIJNT THANS ZEKER Evenals zijn opvolging door Kard. Pacelli Men meldt ons uit Rome: Het schijnt thans zeker, dat Kardinaal Ga»- parri als staatssecretaris zal aftreden eu d*.t de nieuwe Kardinaal Pacelli zijn opvolger zal worden. De Russische vakvereenigingen willen op Eersten Kerstdag werken AANVOER VAN KERSTBOOMEN VERBODEN BERLIJN, 17 December. (H.N.) Naar nit Moskou wordt gemeld, is onder de arbeiders een beweging gaande, om de viering van het Kerst feest geheel te onderdrukken. De vakvereenigingen hebben het voorstel gft- ilaan, om op den c-crsten Kerstdag gewoon té werken. De Moskousehe sovjet heeft het hakken ea aanvoeren van kerstboomen verboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9