'él "3» VISITEKAARTEN HOOGSTRAAT 204-212 MILLIOENENZORGEN Grootst «Speciaal Huij; BINNENWEG 11-23 JONKERFSANSSTRMT128 GOUÖSCHEWWGENSTBUT 52 Russen, goud en diamant J NET MEISJE W. A. VERWAYEN Hoogstraat 186 - SCHIEDAM - Telef. 68581 bij HENRI REBERS Hoogstr. 146 Prima Rooktafels 10.50 Eiken Ligstoelen 11.90 Echt Leeren Fauteuils 44.90 Eiken Werktafels 13.75 Radiokasten 19.75 Damesbureaux 36.50 3-sIags Kamerschermen 13.75 Prima Theekasten 8.75 Reclame Dressoir 34.90 Spiegel, pr. Fr. gesl. glas 10.75 Sigarenkasties Damesvouwstoelties Moderne Boekenkast Bureau-Stoelen Poppenwagens Poppenwiegen Gebeeldh. Eiken Kapstokken 2.75 j Vliegende Hollanders Dameswerkzakken 1.45 r ooprekken Mohair Tafelkleeden 10.50 Pluche Schoorst.loopers 2.90 Sierkussens Theetafelkleedjes Pouffes Vloervachten Taardvachten Warmwaterstoven Plaids Tochtdekens ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 PAGINA 2. DUITSéHLAND EN BERLIJN IN DE MISERE Fen groote zonnevlek DE BEREIDING VAN COMSUMPTÏE-IJS. Weldadigheidspostzegels Kin derbrief ka arten Maandag 23 December. 5896S 12 NETTE JONGEN Rluctiette voor Overgordijnen f 1.10 Ook Afgepaste per paar f 8.90 Karpetten, Vloerzeil, Linoleum, ook Tulle Gof* dijnen, Loopers, Matten, Tafelkleeden. Alle soorten Meubelen. WONINGINRICHTING - BEHANGEN - STOFFEEREN 5900S 20 Bovenstaande extra lage prijzen gelden gedurende de geheele maand December IEDERE KOOPER ONTVANGT tevens 'n AARDIGE KERSTHERINNERING. 11.90 17.50 24.90 10.90 7.50 2.25 7.50 8.25 VAN HET GOUD NAAR DEN ALCOHOL TWEE SPROOKJESACHTIGE VERHALEN DE MOORD OP SIMPSON GEDENKTEEKEN BENNETT DE KATHEDRALE KERK TE HAARLEM MINDER WEIGERAARS VAN PREMIEBETALING NED. BOND VAN GEMEENTE-AMBTE NAREN. t NA VERKWISTING DE BELASTINGSCHROEF (Van onzen correspondent.) Berlijn, 17 December 1929. Duitsehiand en zijn hoofdstad gaan prettig Kerstmis te gemoet. Zij zitten beiden tot over lmn hals in de millioenenzorgen en om zich daaruit los te wringen zijn zij gedwongen, maatregelen te nemen, die er alles behalve als prettige feestgaven uitzien. Wat de hoofdstad hetreft. heeft het sodalis tische bestuur van deze Inrichting de kans ge zien en met ijver waargenomen, om de kassen ervan zoo leeg te pompen als een uitgeblazen ei. Dit bestuur beeft met royale hand enorme werken onderhanden genomen en deze hoofd zakelijk betaald met de hoop, groote leenin&en in het buitenland te kunnen aangaan Voor de voorloopige financiering werden credieten op korten termijn afgesloten. Het ongeluk wil echter, dat de rijksbankpresident er niets voor voelt, leeningen voor niet productieve doel einden aan te moedigen en de te hooi en te gras opgenomen voorschotten vragen telkens om aflossing. Op die manier moest de zaak natuurlijk eens Spaak loopen en dat is gisteren bijna geschied. Het stadsbestuur had n.l. in New York bespre kingen voor een leening van 15.000.000 ge opend, waarvan de opbrengst dienen zou om de vlottende schuld wat te kortwieken. Er bestaat echter een raad, welke buitenlandscbe leeningen onderzoeken moet alvorens ze aan gegaan worden en in dezen raad heeft de beer Schacht beslissenden invloed. Het was bekend, dat Schacht Zich tegen de overeenkomst met de New Yorksche bankiers zou verzetten, maar desniettemin kwam de raad gisteren bij elkaar met als eenig punt op de agenda: de Berlijnsche leening. De bijeenkomst werd echter direct na opening sine die verdaagd. Deze wending veroorzaakte groote sensatie onder de burgerij, welke een oogenblik door angst en schrik bevangen werd. Want onder de gegeven omstandigheden was het niet alleen mogelijk, dat de stad hare schuld verplichtingen per 31 December hiet kan Vol doen, maar dat ze zich bovendien verplicht Zou Zien, deêlen van de uit te betalen loonen en salarissen in te houden. Echter hoefde de onrust niet lang te duren, want er werd spoedig bekend gemaakt, dat de verdaging slechts voorgenomen was, om de stad een pijnlijk écheo te besparen. En dat een consortium van binnenlandsche bankiers onder medewerking van de rijksbank zich verhonden had, de stad Hit haar pehurie te helpeft. Dit consortium Zal eerstens trachten de per ultimo vervallende voorschotten zoo veel mogelijk te prolongeeren. Vöor het tekort, dat dan nog over blijft zal het met éen nlenw erediet op korten termijn in de bres springen. Maar tegetloVer deze mildheid stelde het consortium ook zijn eisehen en deze zien er, gelijk boven gezegd, heelemaal niet pleizlerig Uil. Zij behelzen een direkt ingaande verhoo ging Van de tram-, omnibus- en ondergrond kaartjes met 25 pCt.; de electriciteit wordt van 16 op 20 penning pér Kilowatt gebracht; het waterleidingtarief van 15 op 20, en de gas van 16 op 18 penning. Van de extra-inkomsten, welke door deze verhooglngën het stadsbestuur toevloeien, moeten elke maand 5 millioen ter zijde gelegd en voor den dienst op dê öiêUW aangegane schuld gebruikt worden. Het spreekt van zelf, dat deze onverwachte en zeef aanzienlijke Verduurderingen op ieders budget, maar vooral op dat van den kleinen man, drukken, welke bier onder de bedrijven door bespiegelingen maken kan over de wijs heid, die in het kiezen van altijd maar meer socialistische gemeenteraadsleden verscholen gaat. Hij wordt daarbij vertroost, door de socia listische pers, welke hem wijs tracht te maken, dat het heusch zoo erg niet is en dat er andere steden in dê wereld bestaan, waar men nog duurder In de tram rijdt. De rest van de ruimte dezer organen wordt dan, zooals dat van zelf spreekt, met vulkanische woédeuitbarstlngen aan het adres van den heer Schacht gevuld, die het roode stadsbestuur deze kool gestoofd heeft. De commissarissan van de verschillende gas-, omnibus-, water- en andere maatschappijen moeten deze tarief ver hoogingen bekrachtigen en zullen daartoe nog heden bij elkaar komen. Mochten de heeren verzet plegen dan kunnen in twee dagen tijds algemeene vergaderingen van aandeelhouders bij elkaar geroepen worden en dan is de zaak gezond. Want do stad is alléén aandeelhóüdster in al deze ondernemin gen. Geheel zonder verzet Zal de tariefverhooging er wel niet doorkomen, want het centrum hseft reeds zeer energiek alarm geblazen. DeZê frac tie wijst op de groote bezittingen, waarover de stad Berlijn beschikt en vindt, dat het beter is deze bezittingen desnoods voor een deel te verpanden dan den kleinen man bij dalende conjunctuur en toenemende arbeidloosheid zulk een twaren last op de schouders te leggen. De Genossen verklaren echter, dat zulke verpan ding tegen de eer van de stad ingaat en der halve niet discutabel is. Tot zoover de stad Berlijn. Wat het rijk betreft Is de regeering erin ge slaagd, haar Vertróuwensmotle aangenomen te krijgen. Ze is dus voorlooplg gered en Duitseh iand zal in Den Haag iemand als vertegenwoor diger hebben. Iedereen weet echter, dat de aanneming dezer motie op een onwaarheid berust en dat de partijen haar sléchts aanvaardden, omdat zij de verantwoordelijkheid niet op zich dorsten laden, de regeering op dit möment ten val te brengen. De socialistische pers van de hoofdstad heeft echter al te kennen gegeven, dat zij deze taotie op haar eigen manier zal uitleggen en dat zij daar blijken van zal geven, zoodra Den Haag eenmaal achter den rug is en de hoofdinhoud van Hiiferding's belastingprogram ter tafel komt. De Beiersche volkspartij heeft zich demon stratief van de stemming onthouden en haar bladen deelen hun lezers rnee dat in deze geste een begin gezien moet worden van de afscheu ring der coalitie. Van de volkspartij heeft maar juist de groot- sta helft voor de regeering gestemd. Qpgeval len ia hierbij, dat de staatssecretaris Schmidt, welke tot deze partij boort en ook lid van den rijksdag 1*. tegen da regeering stemde, waar Van bij een Integreerend deel uitmaakt. Hier door la een onklaarheid geschapen, die wel alleen door de ontslagname van den heer Schmidt opgehelderd kan worden. Inmiddels is gisteren de groote parlemen taire strijd voor de fiscale hervormingen inge luid ecu d 'i -li wel door twee maal regelen fevetijhei-ihil De minister Hilferting, die In •en rijksdag en in de dageu. toen hij nog sleohts afgevaardigde was, zijn stem zoo vaak togen beschermende rechten verheven heeft, I liet nu een geheel ander geluid hooren en hield een pleidooi voor de verhooging van som mige. en de handhaving van anaere tollen. Hij verklaarde in zijn rede o.a., dat de we- reidatmosfeer tegenwoordig bijzonder gunstig is. om tot algemeenen vrijhandel te geraken, reden, waarom hij het oogenblik Ook bijzonder gunstig achtte, om een alimlniumrecht ln te voeren en zekere landbouwartikelen en zoo mogelijk ook de textielindustrie gansch bij zonder te beschermen. Misschien lijkt het sommigen, dat de logica iu deze redeneering zoek is, maar hij bedenke daarbij, dat contanten heelemaal niet te vinden zijn en, dat het de contanten zijn, waar het op aankomt. In zulke gevallen voert zelfs ook een socialistisch minister van financiën wel eens een extra toer uit en Hllferding maakt daarop géén uitzondering. Zijn voorstellen werden slechts door een com munist aangevallen én daarop direct naar de betreffende commissie voor onderzoek verwe zen. Deze commissie kwam ook al direct bij elkaar, want er zit groote haast achter de wetgeving. Maar ze ging ook weer direct uit een, want het bleek na een paar minuten reeds, dat de regeeringspartijen over dit règeerings- voórstel onder elkaar zoo hopeloos van inzicht verschillen, dat een interfractioneele bespre king onmisbaar noodzakelijk werd. Momenteel wordt er nog hard gewerkt om de steeds meèr versplinterende coalitie weer aan elkaar te lijmen en het is ook wei te verwachten, dat dat gelukken zal. Inmiddels hebben deze regeeringspartijen, met uitzondering van de Beieren, gezamenlijk twee wetsontwerpen ingediend, welke de spoed- paragrafen tot inhoud hebben en over dewelke wij bij êen vorige gelegenheid reeds schreven. Het initiatief daartoe is niet van de regeering uitgegaan, omdat men op deze wijze en om redenen van techniek, tijd kan uitsparen. De een van deze heide wetten verhoogt de bijdragen in de arbeidloozenverzekering met '„i pCt. De andere schroeft den last, die op het tabaks- genot drukt met 50 pCt. de hoogte in. tn deze laatste wet is een contingenteering van het sigarettengebruik ingelascht, welke velen tot verzet zal prikkelen. Ook in de regee ringspartijen zelf. Veel tijd tot discussie is echter niet voorhahden, want beide wetten moe ten vóór 1 Januari aangenomen zijn. Zij bren gen een extra 400 millioen in kas en deze moe ten zeker gesteld zijn, wil het rijk, einde des jaars, een zelfde bedrag van Amerikaansche bankiers in handen krijgen. De daartoe noodige leening is een rijksleêning en hoeft als dusdanig niet den gevreesden con- tróleraad te passéeren. Maar Schacht blijft des niettemin toch het heft iii banden houden. Hij heeft indertijd te kennen gegeven, zijn Ame- rikaanschen vrienden te zullen adviseerên, het Reich geen geld te Verstrekken, tenzij dit eerst voor extra dekking zol'gt. Op grond hiervan zijn dan Ook de twee spoedparagrafen aan het parlement voor gelegd geworden. Een der ochtendbladen weet nu mede te dee- ien. dat Schacht de zaak nog eens overwögen heeft en met deze 400 millioen nog niet tevre den is. Hij vèrlangt nu belast.ingverboogingen, die nog eens 'n extra 500 milllóen ln het laatje behooren te bréngen, welks söm dan gebruikt zöü worden, om dê enorme vlottende schuld van de republiek wat in te dammen. Het is echter twijfelachtig, of dit gerucht op waar heid berust. Het ziet er meer naar uit, dat het gelanceerd werd als een kampmiddel tegen den rijksbankpresident, die op het oogenblik de meest gehate man in al die kringen is, die ver antwoordelijk zijn voor de verkwistende wijze, waarop de laatste jaren met de belasting penningen omgesprongen werd. ZONDER GLAS WAAR TE NEMEN Volgens een mededeeling van de Hap-burg- «che sterrenwacht is sedert enkele dagen naar een H.N.-bericht meldt, op de zon een buiten gewoon groote zonnevlek te zien. Deze is zoo groot, dat de aarde daarin ge makkelijk tweemaal plaats zou kunnen vinden. De vlek kan zonder beschermend glas wor den waargenomen, als de zon dicht bij den ho rizon is of indien het zonlicht, zooals de laatste dagen bet geval is. door nevel eenigszins be dekt wordt. VOOR DE MECHANISCHE INDUSTRIE Een nieuwe vinding NOG WEL VOOR VERBETERING VATBAAR Uit Brussel wordt gemeld; Eén Commissie van technici en ingenieurs heeft een nieuwe vinding van den heer Char les C'labots onderzocht en is tot de slotsom ge komen dat zijn vondst, hoewel voor verbete ring vatbaar, tooli een aanwinst is voor de mtchanische industrie. De machine berust op het beginsel dat élc trieiteit Wordt opgewekt door gewicht. De helft dezer electriciteit verbruikt, de machine zelf om op gang te blijven, de andere helft kan als drijfkracht worden benut. De heer Clabots beeft in verschillende Euro- peescbe lapden en ook in Amerika octrooi ge nomen op Zijn uitvinding. VEILIGHEID TER ZEE Naar aanleiding van de èeruchtmakénde ramp van het s.s. „Vestris", is uit Amerika een internationale oproep gedaan, voor het inzen den van uitvindingen of voorstellen waarmede de veiligheid ter zee verhoogd zou kunnen wor den. Door 12 naties werden 80 verschillende uit vindingen en voorstellen Ingediend. Uit de vele inrichtingen voor het uitzetten van scheepsreddingboot verwierven de „zee" schaatsen der fa. Schat te Utrecht een eervolle vermelding. Deze uitvinding was de eenige op dit gebied, welke door het Amerikaansche Veiligheids- Museum met een eervolle vermelding werd beloond. De Ned. Bond van Marktkoopliedenvereeni- gingen heeft aan den Minister van Arbeid, H. en N. in een adres verzocht de bepalingen A., B en H vervat in art. 8 sub. 2 C van het K. B. Inzake de bereiding van consumptie-ijs volgens de artikelen 14 en 15 der Warenwet, voorloo plg voor den tijd van 1 jaar bulten werking te stellen. Vergeet niet te koopeu en aan den POSTZKGEL8TAND in de ha] van het Postkantoor op BEVRAAGD voor direct een voor de huishouding, boven de 18 iaar. Hulp werkster aanwezig. Hoog loon. Ade.a: A. M. SCHOOF, Lange Haven 77 (McrcUrius), Schiedam. 5907S 8 gevraagd ótn opgeleid te worden in het drukkersvak. Aanmelden Druk kerij Steens, Overschieschéstraat 74. 5S99S 5 Vraagt zichtzendingen. I Kens te e*s chenken! HHdeKLEPKcJZ- Toen in 1917 de eerste krijgsgevangenen uit Siberië naar Middel-Europa konden terug- keeren, hadden zij onder hun schamele bagage 't rijke gerucht, dat Siberië goudmijnen ver borgen hield.Als Siberië eenmaal Californië zou gaan vervaugen, het zou een wel daad worden naar dat be ruchte barre land verbannen te worden. Evenwel 18 't gerucht voorals nog zoo schamel gebleken als de bagage. Onmoge lijk is het niet, dat een of ander in een nog on ontdekt gebied Werkelijk wat goud gevonden heeft. Maar de verhalen daar van Broeiden in minimum van tijd uit tot een fantastische le gende uit. En legenden zijn ge lijk meer waard dan verhalen. Het bare goud zou daar in zulke wanstal tige hoeveelhe den te grabbel liggen, dat men er maar heen moest reizen om het op te rapen. Men zegt dat tsaristische emi granten niet na lieten de betrouwbaarheid van deze geruchten te verzekeren, klaarblijkelijk met de wel be wuste bedoeling om een „goudkoorts" te ver wekken en daarmae het sovjet-regime enorm nadeel te berokkenen; dat nadeel, die schade, die indertijd ook Californië berokkend is, toen Op de geruchten van zijn rijkdom duizenden meehielpen ultgestrokte oppervlakten van dat bloeiende land om te graven en in een woestenij te herscheppen. Doelbewuster nog pakten de Internationa bedriegers en de magnaten van fictief geld de verhalen over Stberië's rijkdom aan. Zi.j richtten Siberlë-expedities op, niet om goud to delveu, maar wel om de goegemeente reeds op aarde het honderdvoudige te beloven van een aalmoes, die verstrekt werd aan de armoede Het type van den diamant graver. van bet grondkapitaal dezer behoeftige Siberië- expedltiee, Het gevolg daarvan was, dat alleen reeds in Duitsehiand de laatste twee jaren ntet minder dan 5 processen gevoerd zijn, waar bij bleek dat het getal verbeeldingrijke en op avontuur beluste menschen legio is, dat slacht offer werd van dergelijke goldrusli-maat- sehappijen. Het mooiste is echter, dat deze goudgravers vreesden op elkanders territoriaal gebied te komen, wat maar niets anders dan moeilijk heden zou geven. Reeds in het voorjaar van dit jaar is daarom te Parijs een congres van gouddelvers 1929 belegd, dat de taak had, het land, dat liet goud heette te bevatten, in perceelen te deelen. Dit herinnert aan de ge heime congressen der Amerikaansche drank smokkelaars, die dezelfde methode toepassen op gebieden, die hun niet behooren. Maar van 't goud naar den alcohol en omgekeerd, ceh'est qu'un pas; dat is een waarheid als een Wolken krabber. Deskundigen, die de mogelijkheid niet ont kennen, dat in Siberië een betrekkelijke voor raad goud te vinden zou zijn, hebben toch de overtuiging, dat daarvan nog voor geen gouden tientje naar Europa te brengen is. De sovjets hebben, zoodra zij deze „trek naar Siberië" in de gateh kregen, een aparte „scliatgravers- politie" in het leven geroepen. Het enorme risico is meer dan omgekeerd evenredig aan de kleine kans op succes. De kahs op succes bestaat slechts hierin, wanneer men de sovjets werkelijk een nog onbekenden goud-ader kan aanwijzen, waarvoor een bevredigend höoge premie is vastgesteld. Wanneer men vermoedt, dat deze regeling en deze cont.róle dep gouddelverstrek naar Siberië wel zal afgesneden hebben, dan diene men zich het. courantenbericht te herinneren, van eenige dagen geleden, Waarin gemeld, dat dé goudzoeker Gerard von Rodziewskl plotse ling en spoorloos uit een Berlljnsch hötej ls verdwenen. Hij is een van de Siberische krijgs gevangenen geweest; hij is een van de goud zoekers 1929 In Zuid-Afrika zijn voor eenigen tijd ge leden nieuwe diamantvelden ontdekt, waarop natuurlijk een nog hartstochtelijker „rush" ge volgd is, dan op die der goudvelden. Dan zijn er twee sprookjesachtige verhalen te vermelden, waarvan geen woord legende is. Vooreerst heeft een Russische ingenieur ln het onherbergzaamste oord van Zuid-Afrika. waar zelfs de boschnegers niet meer doordron gen, onmetelijk rijke velden gevonden. De edelgesteenten liggen er op de aarde, alsof zij er neergeregend zijn. Dit gebied lag geografisch zoo ongunstig, dat een „rush" niet mogelijk werd geacht. Da staat heeft er dientengevolge de hand ,ip gelegd, terwijl de ingenieur als eenig pa, Uculier een aandeel van 300 beclat eu grond kreeg toegewezen. De oogst yaa elke week wordt iederen Vrij dag per vliegtuig naar Johannesburg gebracht. D6 opbrengst wordt besteed aan de bodem cultuur van Zuid-Afrika. Onder de tallooze Russische emigranten zijn er ook een paar handelaren in edelgesteenten geweest, die zich te Parijs genesteld hebben. Toen zij Parijs betraden, hadden ze niets meer dan hun naam, thans zijn zij de grootste dia manthandelaars der wereld, bezitten zij de prachtigste paleizen op de Champs Elysseés, en is het bekend, dat de Parijsche diamantbeurs hoofdzakelijk gedreven wordt door Russen. Deze beurs heeft een begin gehad in de vele koffiehuizen van de Rue Lafayette, waar zij als kleine commissionnairS en als marktlieden ln goud en steen hun carrière begonnen. DJEMBER, 19 December (ANETA). De Landraad alhier heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van de moordzaak van de koffieonderneming Sentooi, waar de Engelsche planter Clement Walter Simpson door een koelie werd vermoord. Men ving aan met het verhoor van den be klaagde, mandoer Moenadjib. Beklaagde verklaarde, dat Simpson hem ge slagen had. Hij was daardoor duizelig gewor den en had toen, zonder den opzet daartoe te hebben, Simpson met een mes gestoken. Voorgeroepen wordt vervolgens getuige Dijkers, die verklaart, dat Simpson bekend stond ais een zeer kalm man. Nimmer heeft men klachten over hem vernomen met betrok king tot mishandeling van het werkvolk. HET FOKKER D. 16 JACHTVLIEGTUIG 330 K M. per uur Het eerste exemplaar van het nieuwe type jachtvliegtuig van het Nederlnndsche leger, de ean-persoons Fokker D. 16 andéihnlf-dekker met 450 p k Armstrong Siddeley „Jaguar"-motor, van Wélk Vliegtuig de maximum horizontale snelheid op 290 K.M, per uur was vastgesteld, is zoowel voor de bouwers als voor de militaire luchtvaart- afdeeling een groote openbaring gebleken. Na meerdere,, door verschillende vliegers uitgevoerde proefvluchten, werd door middel van een stAtt- schen snelheidsmeter vastgesteld, dat bet toestel op 4000 meter êen absolute snelheid ontwikkelt van 330 K.M. per uur Aanvankelijk werd deze buitengewoon groote snèlheid ook door de bou wers in twijfel geü-pkkeü, döèh verschillends proefnemingen gaven telken* hetzelfde resultaat. Ook In andere opzichten hééft de nieuwe jager van het Neder landache leger de verwachtingen sterk overtroffen. Voor den Amerikaanschen vlieger Bennett, die in het voorjanr van 1928 ondanks «i1n ernstigs ziekte met zijn vliegtuig is opgestegen om den Oceaanvliegers Ivöhl, ven Hiihnefeld en Fitz- maurice na hun noodlanding hulp te brengen en kort daarop ten gevolge van de inspanning van deze vlucht is overleden, Zal op het Berlijn sche vliegveld een geden" teeken worden opge richt. Ta Berlijn ls daarvoor een comité gevormd, aan welks hoofd Lo«be, de president van den rijksdag, staat. Met Kerstmis is de Westelijke ingang weer vrij Met Kerstmis zal de westelijke ingang et kathedrale kerk te Haarlem wederom gedeeh®" lijk als toegang voor de kerkgangers word® opengesteld. In verband met den afbouw «jef kathedraal was de hoofdingang bijna twee ja*' gesloten. UIT DE TYPOGRAFIE Het pensioenfonds Het aantal leden, die weigeren premie te talen voor het bedrijfspensioenfonds in Grafische Vakken, verminderde deze we® weer aanmerkelijk, aldus meldt het bond orgaan van den A. N. T. B. f Volgens de rapporten, die het hoofdbest"® Uit de afdeelingen ontving, vielen er sedert vorige opgaaf meer dan twee honderd af, dat aan 't einde der Vorige week nog hoog®teIv 500 georganiseerden niet aan den betaBB® plicht, hadden voldaan. .HERWONNEN LEVENSKRACHT" De bestuursfuncties veranderd Dezer dagen vergaderde het bestuur va° „Herwonnen Levenskracht". De begrooting 1930 voor het Sanfttunu „Berg en Bosch" werd vastgesteld. eJ1 Daar de heer Serrarens ontslag had gen001^. als voorzitter, wegens zijn veelvuldige afw®* beid door verblijf in het buitenland, werden^ bestuursfunctie's opnieuw verdeeld. Het stuur is nu samengesteld als volgt; J. Th. kamp, voorzitter; P. J. S. Serrarens, 2e vo0L^' H. B. Haver, secretaris; J. A. Schutte, pen» meester; A. v. Hamersveld, L. H. v. Rooy*fl J. A. de Zwart. .he. Uit de mededeelingen bleek, dat de hlT -f caire leening, die aangegaan zou worden T den bouw van het nieuwe Sanatorium Is teekend. Verder werden eenige huishoudelijke afgewerkt VERDRONKEN Gisteren is te Bussum uit de Haven opge haald het lijk van een jongeman genaamd v. W oud 21 Jaar van beroep monteur. Deze was den avond tevoren tegen 8 uur naar de Haven gegaan voor werkzaamheden. Toen hij om 12 uur 's nachts nog niet thuis was, is men gaan zoeken en dreggen, inet gevolg dat zijn lijk 's morgens 9 uur werd opgehaald. K' BEDDEGOED IN BRAND Door de Haagsche brandweer werd naar 'n perceel in de Wouwermanstraat, w tijdens afwezigheid van de ouders, die 00 a kinderen alleen hadden tliuisgelaten, ifl kabinetje eenige lakens en dekens in waren geraakt. De vlammen werden geblu met emmers water en een kleine straal de motorspuit Als bestuursleden van de afdeeling Zuid-H^. land van den Nederlandschen Bond van meente-ambtenaren werden bij enkele 00 ge. ilaatsiellUig herkozen de heeren Iv. de g. cretaris der gemeente Hardinxveld «h y>g van der Lelie, hoofdcommies ter secretarie Leiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2