DE NACHT VAN MINISTERDECKERS INSCHRIJV1NGS LIJST Verwarring en ontsteltenis in vele gezinnen ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA L V ONDER EEN ZOEKLICHT TOOROP HERDACHT RONDOM DE BEGROOTING VAN DEFENSIE Kloek antwoord aan de eenzijdige ontwapenaars Na de onlplcffinj te Groningen HET REDDINGSWERK Na een ongeoorloofde verhouding TIEN MESSTEKEN MET DOODELÏJK GEVOLG MENSCHEN EN MEENINGEN VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. HET TREINONGELUK EIJ ALPHEN A. D. RIJN EEN POT MET KOKEND ZUUR OVER ZICH HEEN GEKREGEN Schrijven zegt nog nieit veel, maar goed Schrijven. Men kan zijn eigen kijk op vele Saken wel met een zoeklicht vergelijken, pleit voor den optimistischen kijk oa sich zelf, daarmee echter wordt niet gezegd, dat er inderdaad licht gebracht ^'ordt over de zaken, die men „beschijDt" Het christendom moet dat nog al eens andervinden. Zoo wordt in het licht gezet, dat „ei steeds meer christenen komen, die van het christendom niets meer moeten hebben". Zeer juist: dat is in hooge mate het ge- val met die christenen, die naar de sociaal democraten overgeloopen zijn; die moeten inderdaad niets meer van het christendom hebben; die pc n er geen duit meer voor; die willen in g en enkel geval terug „tot de oude idealogieën", om het eens geleerd da te zeggen. En het licht schijnt verder: „Wij hebben sis socialisten niets tegen het christendom, MI zien er zelfs een bevriende en verwan- ia macht in. Wij willen immers een maat schappij in den stijl van de beginselen en 'dealen van het christendom. Wij bestrijden de „christenen" met argumenten, aan het «christendom" ontleend. Wij hebben als so cialisten geen dogma's, maar wel grooten eerbied voor Jesus". Ziezoo, dat heet licht en nog wel zoek licht. We willen het even van dichtbij bekij ken. Als socialisten hebben ze niets tegen het christendom. Niet? Dat ligt er maar aan wat men on der christendom verstaat, denken wij. Een bevriende en aanverwante macht? Zoo? Wat verstaat u dan onder socialisme? De- Senen, onder de socialisten die leeren dat het christendom een verouderde opvatting 's. voortgekomen uit economische toestan den en bestemd daarmee te verdwijnen, z'jn die zuiver in de leer? Die beschouwen *°ch zeker niet het christendom als bevricn de macht! Als het christendom iets beteekent, dan h>ch wel dit: dat er een persoonlijke God hestaat, een oneindig, almachtig Wezen Öat de menschen schepselen zijn van dal Wezen, dus gebonden aan do geboden Gods Hat die God en Vader is voor de menschen, die Hem dus moeten dienen, gehoorzamen en herinneren. Dat Christus gekomen is °tn die menschen weer met den Vader, •het God te verzoenen. Want het klinkt al heel raar: wij hebben als socialisten geen dogma's, maar we! booten eerbied' voor Jesus. Immers eerbied 's aardig, maar als die eerbied al te eerbi-s dig, al te op een afstand wordt, heeft het tveinig meer te beteekenen dan een on Vruchtbare bewondering. IJoe zal men een christendom rijmen met „geen dogma's Men zal voor het christendom toch zeker dit dogma noodig hebben, dat Christus bestaan heeft, dat Christus inderdaad God was. Een bevriende en aanverwante macht? Zouden de vooraanstaande socialisten in het land eens willen zeggen wat ze daarvan denken? Doch dit mogen we zeker wel hesluiten uit hetgeecn dat zoeklicht belichten wil: in ieder geval komt het katholicisme toch zeker ■diet in aanmerking voor het christendom, dat als bevriende en verwante macht van het socialisme moet doorgaan; de sociaa'- dcmocraten willen toch zeker niet een maat schappij in den stijl van de beginselen en 'dealen van het katholicisme, wel? Daar komt natuurlijk als antwoord op, het oer-oude liberale en oer-oude protestant- Sc he gezegde: het katholiek geloof, de katho "cke godsdienst is het verknoeide christen dom, die menschen hebben nog dogma's, nietl Dus dan toch geen bevriende en aanver wante macht? Licht is anders, meenen we. Een H. Misoffer voor zijn zielerust in de kerkhofkapel te 's-Gravenhage HET GRAFMONUMENT Gistermorgen heeft op het oude Katholieke berkhof van 's-Gravenhage een intieme, maar indrukwekkende plechtigheid plaatsgehad. Zooals men zich herinneren zal, hebben vrien den van Jan Toorop na het overlijden van den feester het plan opgevat, om een eenvoudig Monument te plaatsen op zijn graf, waar nu "oir zijn gade, mevrouw Annie TooropHall, "hast hem Js komen te rusten. Het monument, "nar een ontwerp van den architect A. J. Krop holler is onlangs gereedgekomen en gister morgen in allen eenvoud ingezegend. Het comité heeft de goede gedachte gehad bij deze gelegenneid een Mis te laten lezen voor de z'elerust van het echtpaar Toorop. Aldus waren Gistermorgen een aan\a,l vrienden van den over- '«den meester in de kerkhofkapel bijeen. Hel 11 Misoffer werd daar opgedragen door pater A- Bergé S.J., vele jaren huisvriend bij de ^oorops en hun geestelijke raadsman, over wien ZiJ steeds met treffende dankbaarheid spraken. In de kapel merkten wij allereerst op de '«den vnn het comité, dr. H. P. Berlage, Joan Hollette, Vital Haesaert, C. M. van Moorsel Pzn. eb Alb. Plasschaert; verder de architecten A. J. kropholler en B. J. Koldeweij; de eerw. paters Henrl de Greeve S.J. en J. Jorna S.J.; dr. H. E v- Gelder en dr. Knuttel, van de gemeente musea; eenige dames van de Reinilda-stichting; 4en heer II. de Goey, namens de R.K. Studen- teuv--reeniging Sanctus Virgilius te Delft; mej Henriette Alma en anderen. Van de familieleden was o.m. Toorop's klein- dochtertje aanwezig. Na de H. Mis had de plechtige inzegening Maats. die wederom werd verricht door pater «erg<i Namens het comité tiankte Vital Haesaert Mor de van vele zijden ontvangen gaven, die de "hrichting van het monument hebben mogelijk Smnaakt en voor de bij de plechtige inzegening betoonde belangstelling. TWEEDE KAMER Voor het heil van het geheele volk Het samengaan van gocd-Roomsch en en goed-vaderlander-zyn HEEL DE ZITTING DOOR EEN STIJGENDE BELANGSTELLING De Donderdagavond zitting geleek wel een middagzitting, zooveel leden waren er aanwezig. Courtoisie voor den Minister, die zou spreken? Of hoop op wal. sensatie in de replieken? Die hadden de propvolle tribunes zeker verwacht. De Minister, in de Kamer welbekend en blijk baar ook gezien, heeft het niet aangelegd op sensatie. Hij sprak aan één stuk vaü 8 uur tot half 12 en dat hij desondanks tenslotte toch nog een applaus kreeg en bravo-geroep van veel leden, was niofc-het minst te danken aan het ftit, dat hij, getart door de ontwap^iaars, zijn rede besloot met een repliek aan de heeren Marchant en Ter Laan, die met stijgende be- langstelliing werd aanhoord en getuigde van een gezond nationaal gevoel, een hooge plichts opvatting en een degelijke bestudeering van de argumenten zijner tegenstanders. De Minister tartte nie\: hij begon zijn rede met een woord van dank aan die hem steunden maar voegde er een woord van eerbied bij voor de meening der eenzijdige ontwapenaars, wier overtuiging hij betreurde maar op wier objec tiviteit hij toch hoopte. De vrijz.-dem. fractie was bij deze woorden niet aanwezig; dit kan zooveel als een veront schuldiging zijn voor de nare wijze van optre den, in 't zijzonder van den heer Oud, die de grenzen van de parlementaire weigevoeglijk heid wel wat overschreed. Het verbaasde ons, dat de heer Schaper, die een tijdlang den president verving, zoowel den heer Wijnkoop als mr. Oud hun gang liet gaan. Het moge in dergelijke omstandigheden niet ge makkelijk zijn voor een sociaal-democraat on partijdig te leiden, op den langen duur ls daar toch én de democratie én het parlement het best mee gebaat. MINISTER DECKERS. Mr. dr. Deckers bleef correct: hij schrok niet van het geschreeuw van den communist, liet zich niet van de wijs brengen door de interrup ties van de heeren Marchant en Ter Laan en Oud, maar reageerde en dat na drie uur spreken even frisch als in den aanvang van zijn rede, toen hij in antwoord op een vraag van den soc.-dein. heer Drop op buitenge woon origineele wijze de parlementaire om schrijving gaf van spuwen in localiteiten. Wij dachten eerst, dat de nieuwe Minister van Defensie de pro- en contra-beschouwingen over de eenzijdige ontwapening, als hem niet- rakende, zou vermijden. Rustig, maar uitvoerig, met hooge en hel dere ^tem zette deze „burger-Minister" zijn denkbeelden over de organisatie van zee- en landmacht uiteen. Bijna geen opmerking bleef onbeantwoord: de heer Floris Vos kreeg even goed zijn toezegging over verbetering van de nositie van brug- en sluiswachters als de heer Ghr. v. d'. Bilt zijn verlangens bevredigd zag ovc verzorging vau de belangen van oud-gepension- neerden en kleermakers-buitenwerkers. De dub bslraugen-kwestie werd even grondig bespro ken als de positie van den commandant der zeemacht in Indië. Wij sloegen van de Mok naar de Kooy en dobberden van duikboot'naar oefe ningsschepen en toen de Minister een uur of drie gepraat had, waren wij overtuigd, dat zijn ambt geen sinecure ls. De Minister acht zich wel degelijk verant woordelijk chef van den commandant der zee macht in Indië, al meent hij, in de gegeven om standigheden, dat tact en beleid hier beter goede samenwerking brengen dan een formcele reeeling. Indië betaalt wel 30 en Nederland maar 3H millioen aan de vloot, doch vergeten dient niet, dat Nederland onrechtstreeks nog veel andere kosten draagt. In dit verband sprak de minister ook ever nieuw te bouwen vloot-materiaal en herin nerde eraan, dat men niet te geringschattend over het duikbootwapen spjeken moet. De heer ter Laan had dit wel gedaan hij heeft al een motie ingediend met de bedoeling geen gelden toe te staan voor de twee nieuwe duik- booten K XVII en K XVIII maar de minis ter herinnerde eraan, hoe ook vurige voorstan ders van vermindering der bewapening als de Deensche radicaal Murc, wel degelijk het duilt- bootwapen van belang achten voor kleine lan den. Aan inlandsch personeel op de schepen, zui len zoowel „Indonesiërs" als Nederlanders zich moeten wennen; georganiseerd over leg in Indië acht de minister niet uitge sloten; over deze kwestie en kindertoeslag, wil hij met de Indische autoriteiten praten, zooals hij ook de kwestie van oud-gepension neerden en gepasporteerden (woor '25) in don Ministerraad zal bespreken. Het personeel-tekort op de vloot zal gelei delijk worden aangevuld om later geen moei lijkheden te krijgen: de opleiding van vliege niers blijft op de Kooy en de Mok; het bu reau scheepsbouw zal rechtstreeks onder den minister van defensie staan en wel ondei eenhoofdige leiding. De werf te Willemsoord wordt geheel ge reorganiseerd: een aparte, kleine commissie zal tevens definitief een volkomen vrij advies kunnen uitbrengen over de al- of nlet-lnstand- houding van de veel-besproken werf te Ileile- voetsluis, die zoo na het hart ligt van den soc.-dem. heer Hiemstra. Diens eigen partijge- nooten zagen wij instemmend knikken, toen de minister zei, dat man niet inzage van de rap porten de» adviseur^ moest eischeu. Dit lijkt ons volkomen juist: alle onpartijdigheid zou zoek zijn indien de verantwoordelijke bewinds man aan adviseurs zou moeten zeggen, dat hun adviezen door Jan en Alleman zouden be keken worden. Bijzonder krachtig sprak de minister over de Ilembrug. Aan de artillerie-inrichtingen aldaar werken 556 werklieden op vaste aan stelling, 468 op tijdelijke aanstelling en 1091 op arbeidscontract.- Vele van deze arbeiders zijn socialistisch georganiseerd. Ik wil samen werken met de organisaties en ik reken op haar, zei de minister. Indien zij het goedvin den, dat er in vredestijd wapens worden ver vaardigd, dan zou het een eigenaardige zaak worden, indien er in tijden van gevaar sen spaak in het wiel zou worden gestoken. De socialisten zwegen maar de heer Wijn koop brulde, dat er toch wel geslacht zou worden. De minister antwoordde daarop-zeer ad rem, dan wel zulke maatregelen te zullzn nemen, dat hij de hulp vau dergelijke onoe- trouwbare elementen zou kunnen ontberen. De minister is geen militairist in dsn slechten zin van het woord; liij wenscht een behoorlijke weermacht, meer niet. Daarom zoo klein mogelijke beroepskaders; zoo goed moge lijke voor-oefeningeubehoorlijke inlichtingen aan den troep bij algemeene oefeningen; geen centrale kaderseholen, die voor de jonge ui een soort fuiken zijn noch lokken van H. B. S.'ers naar opleidingsinstituten voor beroeps officieren. Dit is zeer juist: officier-worden is geen baantje zoeken; men moet er als het wate roeping toe gevoelen en niet de kazerne ingaan bij gebrek aan wat anders. V Den goeden geest in den troep wil de mi nister niet graag zien ondermijnd; daarom verwerpt hij het instituut der dubbelrangen, dat hij een fout acht, die ontevredenheid kweekt. Ten slotte wees de minister er op, dat de Roode Kruis-conferentie wel degelijk de moge lijkheid aanvaardt van afdoende maskers tegen giftgassen. Eigenlijk wilde hij daarmee sluiten maar, geprest door den vrijz. dem. heer Oud, verklaarde Z. Exc. zich ook bereid nog uitvoe rig op do beschouwingen van de eenzijdige ontwapenaars in te gaan. Op de eerste plaats toonde bij aan, dat onze weermacht wel degelijk had geholpen aan de handhaving onzer neutraliteit in 1914. Hij kon zich daarvoor o.a beroepen op een kersversch citaat uit het laatste deel der „Gendenkschrif- ten" van mr. Troelstra, die niet zoo'n leuge naar is als de heer Wijnkoop ons probeert wijs te maken.* Dat de heer Marchant per interruptie trach- te* die hoofdzaak te verdoezelen, toen hij zei, dat Duitschland (het is altijd Duitschland dat» aanvalt volgens dezen afgevaardigde) geen divisies kan afstaan voor de bezetting van Nederland, is duidelijk. Want waarvoor waren die divisies eigenlijk noodig in een totaal ont wapend land? Om een Engelschen aanval te voorkomeu? Precies, maar als Engeland troe pen naar Nederland kan zenden In zoo'n geval, kan bet dan ook geen hulp sturen als Duitsch land voor de waterlinie zou staan? Inzake de Deensche „ontwapening" was de ministér bijster goed gepraepareerd. Hij weer legde zoowel de beweringen van den heer Mar chant als die van burgemeester ter Laan zoo afdoende, dat de heeren er stil van werden en voegde er bij, dat zij beter hadden gedaan, den tekst van het „ontwapenings"-plali eens te be- studeeren. Op een vraag van den heer Oud stelde de minister den tekst van zijn studiemateriaal zelfs beschikbaar maar dat deze vrij. dem. af gevaardigde nog vroeg of de minister dit beele Deensche wetsontwerp voor de Nedcrlandsche Kamerleden wilde laten drukken, leek ons, voor een oud-belastingambtenaar, toch wel bui tengewoon vrijmoedig! Ook de „ontwapening" van Zwitserland il lustreerde de minister even met de nuchtere mededeeling. dat daar pas 20 millioen was gevoteerd voor de landsverdediging, terwijl hij in den aanvang nog de neutraliteitskwestie kort en bondig uiteenzette. „Een veldheer wint reeds veel al wint hij niets dan tijd", dachten wij bij ons zelf, toen de minister drie uur lang sprak over leger en vloot. Maar het laatste half uur toonde de bewindsman zich werkelijk in zijn volle kracht, toen hij het princiep der landsverdediging uit eenzette en, herinnerend aan de samenwerking van allen in de vergadering voor „Volkenbond en Vrede'' ook een beroep deed op samenwer king van allen in het parlement voor het heil van het geheele volk. Het applaus, dat de impulsieve liberale oud gouverneur van Kempen inzette en dat door. andere leden werd overgenomen, was wel ver diend. De Katholieke Staatspartij kan er trotsch op zijn, dezen burger, als opvolger vau een hunner kranigste militaire specialiteiten, aan het hoofd van 's landsverdediging te zien. Er kon geen betere apologie voor het samengaan van goed-Roomsch en goed-vaderlander-zijn geleverd worden dan door het rustig, ernstig en van verantwoordelijkheidsbesef getuigend optreden van dezen kloeken Katholieken minister. HET MONUMENT OP HET GRAF TAN JAN TOOROP, waar van gisteren de plechtige inzegening plaats had Nadere bijzonderheden over de ramp TER HERDENKING VAN DEN 250sten STERFDAG van Johan Maurlts van Nassau wordt In Den Haag een tentoonstelling gehouden van prenten op hem betrekking hebbende. Johan Maurlts naar een gravure Tan Govert Fllack IN DE WONING VAN DEN HEER ELERIE Men meldt ons uit Groningen: Zooals wij nog in -een gedeelte onzer oplage konden vermelden, is het huis van den heer Elerie in een ruïne herschapen. Waarschijnlijk is een groot stuk ijzer door het dak en vensters geslingerd. De heer Elerie en zijn vrouw lagen te bed, toen de zolder van de slaapkamer instortte. Puin en brandstoffen waren op het bed en overal elders terecht gekomen. De heer Elerie, die geheel ongedeerd was gebleven, stapte onmiddellijk uit het bed. Veel erger was het echter met de vrouw gesteld. Zij zat geheel bekneld tusschen ijzeren balken. Do heer Ilermsen, lid van de vereeniging E, H. B. O., heeft in samenwerking met zijn m'edelid den heer van Lier, de vrouw uit de benarde positie verlost. Hij vertelde gisteren een verslaggever van 'I „Nieuwsblad vau het Noorden" het volgende Ik ben vanmorgen naar mijn werk gegaan, waar ik om half zeven moet zijn. Onderweg hoorde ik van het groote ongeluk en ben direct, nadat ik op de zaak de presentielijst had getee- kend, naar de plaats des onheils gegaan met mijn vriend van Lier. Eerst hebben wij even den heer Tuinema, caféhouder op den hoek van de Veemarktstraat, verbonden, die door een val, hij was uit bed geslingerd, hoven het rechter oog licht gekwetst was. Wij zijn toen naar het huis van Elerie ge gaan. De toestand was daar zeer gevaarlijk. De trapleuning hing er los bij en men vreesde een geheele Instorting. De commandant der brand weer, de heer Ploeg, wilde ons tegenhouden, daar hij het gevaar te groot oordeelde. Ik ben daarop alleen naar boven gegaan en vond den heer Elerie bij het bed zitten, waarop zijn vrouw lag, wier hoofd al geheel verbonden was. Een dik stuk ijzer lag naast haar op het bed en het was ontzettend lastig haar weg te trek ken. Eerst moesten de balken en het ijzer voorzichtig worden weggewerkt Met dekens en al heb ik haar opgenomen en hoewel zij onder 't bloed zat, was zij toch nog bij machte orn haar handen om mijn hals te slaan en te houden. Voorzichtig heb ik haar de trap afge dragen en verve lgens is zij per auto van het Roode Kruis naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het zal ongeveer zeven uur geweest zijn, toon zij daarheen vertrok. De verwoesting in de woning van de familie Kraak Omstreeks elf uur heeft een verslaggever van hetzelfde blad poolshoogte genomen in het perceel Moeskensgang 16, waar de toestand eveneens verschrikkelijk was. Een gloeiend stuk van den ketel is daar door het dak geslagen waardoor de geheele bovenverdieping naar be neden is gestort. Men ziet hieruit hoe hevig de ontploffing is geweest. Immers de Moes kensgang ligt toch zeker op een afstand van 500 M. van de plaats des onheils. De heer H. de Vries, wonende Moeskensgang 12, die op dit onderdeel van de treurige ramp kordaat is opgetreden, deelde het volgende mede: Omstreeks half zes werd ik opgeschrikt door den verschrikkelijken knal. Mijn vader kwam direct bij me en zei: „Hendrik, ga eens bij de Kraak's kijken, want daar is iets ge beurd. Ik zag geen kans om de woning van de familie Kraak binnen te komen en ben daarop bij den heer Hilberdink, die in de Moeskens gang no. 18 woont, achterlangs gegaan en zoo doende wist ik met heel veel moeite op de bo venverdieping van perceel 16 te komen. De toe stand was daar wanhopig. Ik moest eerst een heele hoop dakpannen naar beneden gooien, latten doorzagen, voor ik bij het bed kon ko men, waar een dochter van den heer Kraak, Ida en haar elfjarig dochtertje lagen. Het kind was vrijwel ongedeerd, behalve een buil aan het hoofd. Ik heb het dochtertje naar beneden ge bracht, waar Dr. Nathan aanwezig was. De dochter van den heer Kraak lag toen nog bo ven. Alleen kon ik deze niet helpen. Met Dr. Nathan ben ik toen weer denzelfden weg ge gaan, dien ik eerst had genomen om de boven verdieping van Kraak's huis te bereiken. Ik heb den dokter toen bewonderd. Hij ging overal tusschendoor, terwijl de dakpannen aan alle kanten naar beneden vielen. Met behulp van een lantaarn van een politieagent kon hij mej. Kraak onderzoeken. Haar eene been was ver brijzeld. Toen zij verbonden was, hebben we haar in dekens, die we van de brandweer kre gen, op een ladder gebonden en op zoo'n manier konden wij haar uit het hula naar beneden I laten zakken, vanwaar zij naar het ziekenhuis 13 vervoerd. Beneden in bet huis lag de oude heer Kraak, die onder steeneu bedolven was geworden en diens kleinzoontje. De eerste was tamelijk ernstig aan het hoofd verwond. De kleine jongen had slechts een onbeduidend gaatje in zijn hoofd. De vader en moeder van dezen kleinen baas, die cok in het huis waren bleven ongedeerd. De dood van mej. Koers Het schip „De Goede Verwachting", schip per J. Koers, gedomicilieerd te Bierum, was met twee andere schepen op weg naar Hooge- zand. De drie schepen, Waarvan „De Goede Verwachting" het achsterste was, waren juist op het moment, dat „De Onderneming" met haar sleep bij de Bontebrug was gekomen daar aanwezig. Schipper Koei's, diqfi wij gister morgen om half tien diep onder den indruk van het tragisch gebeuren, in den vroegen ochtend spraken, deelde ons het een en ander mede. Op onze vraag vertelde hij, dat juist toen de explosie plaats vond, zijn schip ongeveer naast „De Ondorneminig" lag. Ik liep, zoo vertelde hij, aan het dek, terwijl mijn vrouw aan het roer stond. Hoe het pre cies gegaan is kan ik niet zeggen. Plotseling klonk er een geweldige knal. ik zag vuur en damp. Het water golfde ontzettend en sloeg over de schuit heen. Ik dacht dat wij met ons allen zouden zinken en ik begrijp nog niet hoe het komt, dat dit niet gebeurd is. Ik ben naar het roer geloopen en heb daar het ver schrikkelijke gezien. Mijn vrouw had waar schijnlijk een stuk ijzer tegen het achterhoofd gekregen. Onze beide kinderen lagen in de roef te slapen. Hun is gelukkig niets overko men. De arme man, dien plotseling een zoo zwa re slag heeft getroffen is zelf er tamelijk goed afgekomen. Slechts een aantal kleine schram metjes in het gezicht. Het schip liep tamelijk veel schade op, even als de lading, welke bestond uit slakkenmee) en kalkmergel. Op de beide schepen die met „De Goede Ver wachting voeren, is niets bijzonders gebeurd, evenmin als op de schepen van de sleep zelve hoewel men ook daar wel even in angst heeft gezeten, dat door den hevigen golfslag de vaartuigen zouden zinken. Als bewijs hoe hoog die golfslag wel is geweest dieuo, dat het water over de kaden stroomde. Een griezelige vondst Hoe geweldig de ontploffing wel geweest is bleek, toen men de lijken van den schipper en zijn knecht vond. Boven op het pakhuis „Ceres" van de firma A. M. Pannenborg, eige naar de heer Brinker, heeft men van een der lijken een arm gevonden. De overige resten van bet lichaam kwamen terecht in de keuken van de woning van den heer Stuitje, Vee marktstraat 93a, zoodat deze geheel over het hooge pakhuis heen geslingerd zijn. De heer Stuitje vertelde ons, dat bij door den knal was wakker geschrokken en op hetzelfde oogenblilt voor zijn bed had gelegen. Het eerste, wat ik toen deed, zeide hij, was naar mijn vrouw kijken die naast me lag. Toen ik zag, dat die niet gewond was vloog ik nit de achterkamer waar we slapen naar boven naar mijn dochtertje die gelukkig ook geen vorwonding had opgeloopen. Toen ging ik verder kijken. Achter is alles ingedrukt bil ons. Ik kwam in de keuken. Toen er licht ontstoken was bleek, dat er verschillende llchaamsdeelen van een der omgekomen slacht offers lagen. Ik heb toen direct de politie ge waarschuwd, die al buiten rondliep. Het andere lichaam is nog verder over de hulzen heen geslingerd. Dat de schade in de duizenden e^i duizenden zal loopen, staat vast. JALOUZIE BIJ HET AFSCHEID De Rechtbank te 's-Hertogenbosch veroor deelde Donderdag den arbeider M. v. d. L. uit Eindhoven, tegen wien wegens doodslag 5 jaren was geëischt, tot 4 jaren gevangenisstraf met aftrek en voorarrest. Verd. had de vrouw, met wie hij in ongeoorloofde verhouding had geicef l en die hem bij bet .afscheid nemen een portret had laten zien, uit jaloezie tieu mes steken toegebracht, tengevolge waarvan zij bijna onmiddellijk dood was. XL Enkele interessante mceningen van ouder- wetsche en hardleersche en zeer liefdelooze menschen. Op gebied van goedgeloovigheid ten op zichte van Katholieke landgenoolen heerscht onder de protestanten een ontstellend-dwaze opvatting. Wc hebben de feiten uit beslist onverdachte bron. 't Was in een bus. Een geestelijke zat daar rustig in te rijden, zoover als die rustigheid dan gaal; achter hem zat een jonge vrouw met een kindje van ongeveer een jaar. Die voorbeeldige en gelukkige moeder heeft heel de route zich bezig gehouden met de harte lijke ontboezeming, bedoeld jegens den priester: kindje, wees maar big. dat ge niet in een iclooster geboren bent, want dan had den ze je in de ongebluschte kalk gestopt. Behalve een staaltje van fatsoen en ver draagzaamheid, ook een aardige bijdrage van volksgeloof. Toen na het bouwen van een klooster, pas geleden, er gelegenheid was om het te be zichtigen, kwam de eenvoudige vraag eruit: wanneer komen nu de Zusters? Heel gewoon meende die, dat Paters en Zusters doodgewoon samenwonen, want: kloosters, weet U?..~ Bij een glas bier werd heel ernstig bepraat, en ze hadden het ook uit onverdacht- protcstantschen mond: daar ivaren Zusters gekomen. Nu zouden er vroeg of laat wel Paters komen en dan bestond er ook altijd een onderaardsche gang.... En je zou zien, geen enkel arbeider zou daar iets van merken! Of die zoo dom ge scholden monniken ook de heele boel te glad af zijn. Een zeer curieus feit. Een dame van pl.m. 40 jaren, en niet onontwikkeld, moest-op een keer een geestelijke spreken. Het was een Pater op een parochie. Ze zat niet erg gerust in de spreekkamer. Het onderhoud liep af. Een volgenden keer ging het beier. De gees telijke durfde ondeugend op ie merken, dat ze den vorigen keer niet erg op haar gemak geweest was. En toen bekende ze: moeder, had haar gewaarschuwd: misschien kwam ze er wel niet levend uit. Voor ze binnen ivas, had ze al hartkloppingen en angst zweet gekend. En in de spreekkamer had ze voetje voor voetje den vloer geprobeerd of er misschien geen luik hier of daar losliet!' Dat staat immers zoo in dc boeken: onzicht bare luiken, je verdween en niemand zag je terug! Inderdaad heel rare menschen met nog zonderlinger mceningen. ,T)e gouden keten, die Rome en Nederland bindt, sal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen".... Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 29.932.03 Scbaalcolleete Parochiekerk H. Willihrordus huiten de Veste, Amsterdam 1.200.— Schaalcolleote Parochiekerk H. Willihrordus binnen de Veste, Amsterdam 235/— Sehallcoilecte Parochiekerk H.H. Petrus en Pauius, Amsterdam 80. Schaalcollecte Parochiekerk H. Nico- laas, Amsterdam 50.55 N N., Amsterdam, tot intentie van de H. Maagd Maria, op Haar feest van 8 December 10. Familie R., Rotterdam, tot zekere intentie 2.50 G. F. C. v. d. P„ Rotterdam, tot zekere intentie 2.50 N N., Leiden 1.50 N N., Wassenaar 10. De W., Rotterdam, ter eere van de H. Tberesia 1. Van een weddenschap, welke F. L. verloor aan AV. M., Groningen 2.50 Totaal ƒ31.527.58 Het slachtoffer aan de gevolgen overleden Mej. M., die Dinsdag aan de halte Gouwsluis te Alphen a/d Rijn onder den trein raakte, waardoor haar beenen werden afgereden ls gisteren in het Diaconessen huis te Leiden aan de gevolgen overleden. Een werkman verwond Gisterenmiddag is de werkman A. L. D„ werkzaam aan de gasfabriek aan den Trekweg,' te 's-Hage, ejpistig aan het gelaat verwond, door dat hij een pot met kokend zuur over zich heen kreeg. De brandwonden waren van dien aard, dat de Geneeskundigen Dienst overbren ging us r het ziekenhuis noodig oordeelde. ERNSTIGE VAL Bij den tunnelbouw nabij de Staatsmijn Maurlts te T.utterade is een arbeider van circa 6 Meter lioogóe gevalieu Met inwendige ver wondingen is hij naar het hospitaal te Sittard overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5