DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN M'mÊÉm: STADSNIEUWS Schiedam in 1929 52ste JAARGANG. ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 No. x5605 UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN VAN DE LEESTAFEL. vinger; n. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TT UIT KETHEL UIT GORINCHEM. UIT WOERDEN fc&- BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan- deji 3,25, p. mud. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. *en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.60, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. ^Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één hand één voet of één oog; f 150.- bij verlies van een duim; f 75.- verlies van een wijs- - --- -- twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,- bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt *5= f 50.bij verlies van Gedurende 1929 beeft onze gemeenteraad 8een wijziging ondergaan, met uitzondering voor wat het voorzitterschap betreft, dat k handen van burgemeester Stulemeijer berging. Vap de voornaamste besluiten, door den Haad dit jaar genomen, vermelden we, be- ^Ive de reeds genoemde groote grondver- Wpen voor woningbouw, de volgende; In de vergadering van 15 Februari werd Rotterdam verkocht een strook grond en *ater, groot 3% H.A., gelegen aan het Drie- Wenplan, ten Oosten van de Werf Gusto. Op 5 Maart besloot de Raad tot verbree 4kg van de WRhelminahaven en tot den 'buw van een haventje ln het Stesrrebosen ölt laatste besluit werd ondanks het daar tegen gerezen verzet in de vergadering van ll October bekrachtigd Ter compensatie var W verlies van het Stemebosch werd een Weuw wandelhosch aan de burgerij toege- tegd. in de vergadering van 26 April werd do Vermenigvuldigingsfactor van de gemeente lijke Inkomstenbelasting verlaagd van 0.95 tbt "■9. Zooals men weet mag voor het komende Casting jaar een verdere vermindering vaa "■9 tot 0.8 worden tegemoet gezien, terwijl nog de ln 1931 ln werking tredende wet °5 de financieele verhouding tusschen Rijk gemeenten een nieuwe verlaging in uit- ycht stelt. In de vergadering van 12 Juli werd beslo ten ter vervanging van de voor bouwgrond benoodigde sportterreinen in Kortland^ ter reinen voor sportbeoefening beschikbaar te Stellen aan den Spierlngshoek en den Laan- "lootscheweg. Op 26 Julli werd een verordening op de Nieuwe Begraafplaats vastgesteld. De oude begraafplaats, waarvan een deel voor de Is raëlieten ter beschikking zal blijven, is even wel nog niet gesloten verklaard. In dezelfde ^Vergadering werd door den heer Broek een boging gedaan om het presentiegeld voor de raadsvergaderingen op nieuwe basis te krij sen vastgesteld; die aangelegenheid zal eer lang door den burgemeester ln het senioren convent ter sprake worden gebracht, In de vergadering van 27 September werd ln de plaats van den heer A. Koper, wien met tegang van 1 October eervol ontslag was ver kend, na een zeer spannende stemming met 14 tegen 13 stemmen tot gemeente-ontvanger benoemd de heer P. J. M. Meijer, die door B. ®h W. niet op de aanbeveling was geplaatst. De vergadering van 11 October zag de aan vaarding van het voorstel van B. en W, tot Verbreeding van den Rotterdamschen Dijk in insluiting op het Rotterdamsche reeds ver- teeede gedeelte, tot aan het zoogenaamde Roode Nek. In de eerste vergadering van het jaar Vas reeds in comité-generaal besloten tot ontginning van de bebouwde en onbe bouwde eigendommen, gelegen ln de ka- is tra le Sectie I, begrensd door Rotterdam s-hen Dijk, Broersvest, Singel en Lange Singelstraat. In de vergadering van 15 November werd ingenomen een voorstel van B. en W. om Mwljzend te beschikken op het verzoek van i Plaatselijke Commissie voor R. K. Jeugd organisatie om de oprichting en instandhou ding van een R. K. Huishoud- en Industrie goed met daaraan verbonden avondcursussen boodig te willen verklaren. Vermelden we nog dat de benoeming van een Onderwijzer flg 11 de buitengewone school in de vergadering van 5 Maart, voor welke be noeming nummer één der voordracht, een Socialist werd gepasseerd, eenige opwinding Verwekte in de sociaal-democratische raads fractie. Het feit lntusschen, dat nummer één niet voldeed aan de voorwaarden waaron der sollicitanten wanen opgeroepen, bewijst Ofdoende, dat de ontstemming bij de S.D.A.P- Keen enkelen redelijken ondergrond had. Ten aanzien van de abattoirkwestie zijn we tel het af gel 00 pen jaar slechts zooveel gevor derd, dat we thans definitief weten, dat er Op samenwerking met Vlaardlngen niet valt te rekenen. Dientengevolge en mede in ver band met den onverwacht snellen aanbouw 1b het Westen wordt naar een nieuwe plaats Voer het abattoir omgezien. Ook de bouw van een nieuw tehuis voor ouden van dagen is niet opgeschoten. De Raad. bet treuzelen moe, heeft thans B. en Wzoo iets als een dwangbevel thuis gestuurd, be- bet zend dat het ooilege er voor te zorgen heeft, dat binnen vier maanden een behoorlijk plau kr tafel zal liggen. Op 3 Juli heeft ook ln onze gemeente de "temming plaats gehad voor de verkiezing Van de leden van de Tweede Kamer. Ondanks bet feit, dat de gestage toename der industrie Vel ke honderden arbeiders uit een overwegend biet-katholieke streek naar onze stad trekt, bad kunnen doen verwachten dat we groote Ui oei te zouden hebben ons percentage van de kamerverkiezing van 1925 te handhaven, heeft die stemming toch bewezen, dat Schiedam nog "leeds voor dertig percent Roomsch kiest. Ws baalden het hoogste stemcijfer, 5784, dat we Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur SLUITING OP OUDEJAARSAVOND De Burgemeester van Schiedam beveelt dat op Dinsdag 31 December a.s. do tapperijen en slijterijen des avonds te 11 moeten worden gesloten. SCHIEDAM, 26 December 1929 HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 20 December 1929 aan de fir ma H. Jacobs te Rotterdam ontslag hebben verleend van de voorwaarde, genoemd onder let ter d. in de haar d.d. 22 Augustus 1929 ver leende vergunning tot oprichting van een inrichting tot het reinigen van peulvruchten, granen en zaden, annex erwtensplitterij, ln het pand Tuinlaan 76, kadaster Sectie L. no. 386, welke voorwaarde luidt: „Vanaf 's avonds 8 uur tot 's morgens 6 uur mag geen machinale arbeid in de inrichting plaats hebben". SCHIEDAM, 28 December 1929 DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen Is ingekomen een verzoek van W. de Veij, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de beneden-achterlo- calltelt van bet perceel Groote Markt 41, alhier en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van de ver gunning bij hun College schriftelijke bezwaren kunnen worden Ingebracht. SCHIEDAM 28 December 1929 ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De Zondagsdienst zal worden waargenomen door de geneeskundigenvan den Berg, Lange Nieuwstraat 113; de Maeyer, Burgem. Knap- perilaan 30 en Ris, Tuinlaan 92. Geopend zal zijn de apotheek van den heer A. F. van Lissa, Hoogstraat 118, ALGEM. R- K. PROPAGANDACLUB ONTVANGER DIRECTE BELASTINGEN In de plaats van den heer A. W. Overvoorde, ontvanger der directe belastingen, al'hier, die eenige maanden geleden gepensionneerd werd, Is benoemd de heer D. H. Schetter uit Olden- zaal, CONSULTATIEBUREAU VOOR TUBERCULOSEBESTRIJDING Met ingang van 1 Januari zal bet Schiedam- sche consultatiebureau voor tuberculosebestrij ding, worden ingedeeld bij het districts-consul- tatie-bureau Rotterdam-West van de Provin ciale Zuid-Hollandsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose. Te beginnen met Woens dag 8 Januari, zal de nieuwe districts-arts, dr. M. Rnschen zitting houden in 't gebouw School straat 12, waar eiken Woensdag van 1—12 uur v.m. kosteloos consult wordt gegeven ST. ELOY De leden van den R. K. Metaalbeweri.ersbond St. Eloy'' worden er aan herinnerd dat de Hoogmis van half elf in de kerk van het H Hart morgen voor hun geestelijk en tijdelijk welzijn wordt opgedragen. Vertrouwd wordt dat zij en hun ecbtgenooten even talrijk bij déze H. Mis zullen tegenwoordig zijn, als op de jongste zoo schitterend geslaagde f eestvergade ring. nog ooit wisten te bereiken. Het jaar 1929 beeft zich gekenmerkt door een gunstlgen economischen toestand. Deze kwam onder meer tot uitdrukking ln de stop zetting- op einde Juli van de steunverleenine aan werkloozen. Ze teekende zich ook af la het feit, dat ln den loop des jaars nauwelijks een 20-tal werkloozen bereid werden bevon den zich naar de werkverschaffing te Eener- veld te begeven. Herinnerd mag in dit verband ook worden aan de op 1 Maart ingegane verlaging met 40 percent van den drankaccijns. Deze verlaging had een vermeerdering van het veraccijnsa gebruik tengevolge rneit 33 percent. Voor ln dustrie en bona-fide-handsl beteekende ze een verruiming van pasiitie, welke het hun veroor loofde weer behoorlijk adem te halen. Vermeldenswaardig is nog, dat onze groot ste industrie, Wilton's machinefabriek en scheepswerf, op 7 Januari haar 75-jarig bestaan herdacht, en dait Van de Wetering's Houthan del te Rotterdam met de gemeente een trans actie aanging, waardoor het Spuikanaal en aanliggend terrein ter beschikking van genoem de fiirma werd gesteld. De verplaatsing van de kaarsenfabriek ..Apoillo" naar Gouda, waaromtrent ln den loop des jaars ernstige geruchten gingen, heeft tot dusver nog niet haar beslag gekre gen. Mededeelingen uit industrleele kringen ea uit die van den middenstand versterken onzen indruk, dat 1929 mag gerekend worden onder de gunstigste Jaren welke we na de crisis heb ben gekend. De ledenvergadering van gisteren In den R. K. Volksbond heeft gisteravond de algemieene R. K. Propagandgclub een leden vergadering gehouden. Deze stond ondpr pre sidium van den heer W. Th. Janse, die in zijn openingswoord o.m. het vertrek van kapelaan Beune als geestelijk-adviseur memoreerde om vervolgens onder instemming der aanwezigen, den nieuwen adviseur, kapelaan A J. Raaffels te verwelkomen. De heer Janse herdacht ver volgens het overleden lid, den heer J. Schoen makers en deelde daarna medé, dat de propa- gandaclub dankbetuigingen heeft ontvangen voor zijn medewerking bij de vertooning van de Therisiafilm hier ter stede en bij de organi satie van den propaganda-avond voor den blin den bond „St. Odilia". Dan was het woord aan den heer W. Rademaker die een causerie heeft gehouden over zijn reis naar Rome waarin hij er op de eerste plaats de aandacht op vestigde, dat em organisatie als de Katholieke Jonge Werkgevers, vereeni ging in Nederland, nergens anders in de wereld bestaat. Deze vereeniging heeft de aandacht der hoogste Kerkelijke autoriteiten en in zijn hoe danigheid van vice-voorziter heeft spr. de Rome. reis geleid. Het gezelschap dat deze eerste groote reis meemaakte, bestond uit 10 perso nen. Naast het bezoeken van de plaatsen waar bet Christendom is gegrondvest, waren studie redenen het doel van de reis, en ten derde wilde men gaarne Mussolini zien. Reeds bij de Italiaansche grens bleek de eigenaardige mentaliteit van de Italianen jegens den „duce", toen bij het visiteeren van de bagage één der reizigers gevaair liep, dat een paar door hem meegenomen flesschen Schie- damsche jenever ontdekt zouden worden. Toen echter verteld werd, dat het gezelschap Musso lini ging bezoeken, behoefden geen invoerrech ten betaald te worden. De heer Rademaker verhaalde dan over Milaan, over Florence één groot museum en over Turijn, de herfstresidentie van <ie Italiaansche Koninklijke familie en vertelde het een en ander over stichting van Rome en over het Romeinsche Rijk. Na het verblijf der Pausen in Avigmon, ontstond een nieuw bloei tijdperk voor Rome. In deze stad werden eenige kerken bezocht on tot slot den St. Pleter, waaraan 174 jaair gebouwd Is. Kapelaan Nleuwenhuls uit Bussum, die de reis meemaakte, beeft; tegen de crypte van dien H. Petrus een H. Mis opgedragen. Door bemiddeling van mrg. Eras kon een bezoek worden gebracht aan kardinaal van Rossum, den „rooden Paus", die het Holland- sche gezelschap op merkwaardige wijze heeft toegesproken. Den laatsten dag werd een be zoek gebracht aan Mussolini. In gezelschap van den Nederiandschen gezant, jbr. v. d. Goes had mem ztch naar het Palazzo di Venezia begeven, waar aan Mussolini een groote doos bonbons werd aangeboden voor zijn vrouw. De duce maakte een jovialen indruk en de bezoe kers waren allen buitengewoon enthousiast. Tot slot behandelde de heer Rademaker zijn bezoek aan 't Vatieaan. Daink zij den machtige invloed van mgr. Eras hadden de Hollanders een particuliere audiëntie in dezelfde kleine troonzaal, waar ook de Italiaansche Konink lijke familie is ontvangen. Met een forsdben stap, zeer jeugdig aandoend, kwam de H. Vader daar binnen. Holland ligt den Paus na aan 't hart en een kwartier lang heeft Hij zich met het gezelschap onderhouden. Ook het graf van den onbekenden soldaat werd bezocht. Men heeft er een krans gelegd, terwijl men ook de fundamenten heeft gezien van het Neiderlandsche priestercollege, dat een middelpnnt zal worden voor al wat Katholiek en Holiandsdh Is ln Rome. Na de op prettige wijze voorgedragen causerie van den heer Rademaker, heeft Kapelaan A. J. Raaffels gesproken over de oplossing van het Romein sche vraagstuk, den Gordiaanachen knoop, met welks ontknoopdng reeds zoovelen zich hadden bezig gehouden. Spr. ging uitvoerig na, welke de beteekenis is van de wereldlijke souvereiniteit van den Paus. Een vereischte van het souvereine leeraars- ambt is de vrijheid. Deze behoort aan het ambt evenredig te zijn. Het hoogste geestelijk gezag mag dus geen onderwerping kennen aan een gezag van een lagere orde. Na den strijd tegen de Leïigobarden schonk Pepijn de Korte de door dezen geroofde streken aan den Paus terug en zoo is de vorming van den Kerkelijken staat een feit geworden door de vrije keus van het volk; door verovering in een rechtvaardigen oorlog en door afsitand en schenking en door de noodzakelijkheid om 't volk te redden. Meermalen werden pogingen aangewend om den Kerkelijken Staat geheel of gedeeltelijk te rooven. Door invloed van de Fransche revo lutie was in Italië een nationalistische geest ontstaan welke een anti-godsdienstig karakter droeg. Men vond een leider in Yictor Emmanuel, die ln 1867 den titel van Koning aannam. De overweldiging van Rome was de laatste van een reeks misdaden welke den Paus zijn sou vereiniteit ontnamen. Op den dag waarop de Koning zetelde op het Quirinaal ontstond de Romeinsche kwestie. Een opperste souverein zonder land bestaat echter niet en dit trachtte men uit den weg te ruimen door de Waarborgeuwet. Het is onnoodig te zeggen, dat met deze wet, die bij een parlementaire meerderheid kon vallen, niets gewaarborgd was. De protesten van den Paus en van de Katholieke wereld hebben deze wet veroordeeld. En het feit, dat de vorsten dezer aarde, gezanten bleven zenden naar den Paus, bleek een hulde aan den geestelijken souverein. Mussolini heeft eveneens begrepen, dat de Paus de kern is van het land, dat. hij groot wil maken als geen ander. Menschen mei verzwakte werking van het hart verschaft een glas natuurlijk „Franz-Josef"- bitterwater, dagelijks 's ochtends op de nuchtere maag genomen, zonder forceeren gemakkelijken stoelgang. Specialiteiten in hartkwalen zijn tot de ionclusie gekomen, dat zelfs in zware gevallen van hartklepgebreken het „Franz-Josef"-water zeker en zonder den minsten hinder te veroor zaken werkt. Bij Apoth. en Drogisten verkrijgbaar. Reel 442S 9 VÓÓR VIJFTIG JAAR Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 3 Januari 1880: Het was gisteren duidelijk merkbaar dat oub korps politieagenten voor het eerst in ver sterkten getale optrad. Niet juist daaraan dat er minder „klakkebosjes" afgestoken werden dan anders, of dat minder jongens er pleizier in hadden op klaarlichten dag vuurpijlen af te steken, maar aan bet feit dat men overal cd aanhoudend politieagenten ontmoette. De kleeding deir agenten is zeker eene zeer soliede, en zal hun minder hinderlijk zijn in de bewegingen dan de vroegere mantels; van de helmen, het nieuwe hoofddeksel," kunnen we niet juist getuigen, dat zij „mooi" staan, maar het voorkomen der dragers wordt er ongetwijfeld krijgshaftiger door. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 4 Jan. 1880: Gedurende het jaar 1879 zijn alhier uit zee aangekomen: 327 zeilschepen met 160.643 M3. inhoud; 83 stoomschepen met 141.952 M3. in houd. VÓÓR VIJF EN TWINTIG JAAR Uit de „Nieuwe Sch. Crt" van 29 Dec. 1904: Door de Kamer van Arbeid voor de Alcohol-, Industrie is een circulaire verzanden, waarin aan H. H. Branders en Distillateurs wordt ver zocht, het gratis verstrekken van sterken drank in hunne fabrieken te willen verbieden, en aan dit verbod streng de hand te houden. Zulks in verband met de nadeelige gevolgen van de gewoonte in vele branderijen 'en distilleerde, rijen om aan ieder die liet verlangt, sterkeD drank te verstrekken. Uit hetzelfde nummer: Pater W. J. Huysmans O.P., sinds 1.893 werkzaam als kapelaan in de parochie van den H. Joannes den Dooper, is benoemd tot prior te Zwolle. Hij wordt opgevolgd door den wel eerw. pater H. A. Bartijn uit Rotterdam. -•Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 31 Dec. 1904: Naar men verneemt is door de afdeeling Schiedam van de glasblazers, gister besloten om de staking op te heffen en weder aan het werk te gaan op de voorgestelde conditie en dat allen zullen worden aangenomen. De verzoening tusschen Paus en Quirinaal ligt niet in een klein lapje grond. Het voor naamste is, dat de Paus volledig woidt erkend als souverein. Met het kleine grondgebied, kan de herder der zielen zich volledig geven aan zijn geestelijke zending. De Paus heeft zich tevreden gesteld met Zijn geestelijke overwin ning. Tenslotte wekte spr. de aanwezigen op, pro paganda te maken voor den avond van den 28sten Januari, wanneer de bekende missio naris Pater C. Witlox komt spreken over zijn leven. De heer Janse dankte beide sprekers. PêLE MêLE". - „Oscar, ik geloof, dat je vergeten hebt, de vensters te sluiten! BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Eugène Jules Marie, zoon van Aangifte van 24 tot 27 December A. J. J. van Dijck en C. H. C. Cosijn, Broers- vest 7 Jannetje, dochter van K. C. Beumer en M. H. Muis, Kinderbuurt 25 Wilhelmus Frederikus Joseph us, zoon van J. Bollen en A. J. van der Sloot, Strijenschestraat 21 Johannes, zoon van J. Kuiper en M. J. G. Guntber, Westfinnkelandschesbraat 148 Anna Maria, dochter van J. den Har tog en J Smit, Heenvlietscbestraat 34 Hendrik, zoon van J. Dolstra en E. C. de Bok, Oude Kerkhof 10 Helena Maria, dochter van J. H. Schijff en J. L. Rogier, Thomas h Kempissitraat 46 -— Adrianus Theodoras, zoon van H. J. Schippers en D. Geeve, Parallelweg 94 Anna Marga- retha,, dochter van J. Maltha en M. van der Gaag, Hoogstraat 49 Frederiea, dochter van G. J. de Boer en J. Mulder, Bakkershaven 37 OVERLEDEN: A. P. Vrees van Nahuijs, oud 66 j. weduwnaar van K. J. van den Bosch. Ampèrestraat M. W. C. van der Wies, oud 2 maanden, Bleekerstraat M. G. Kroon, oud 9 maanden, Beierlandschestraat. SLUITING KAPPERSZAKEN Door de Christelijke Middenstandsvereenl- glng alhier is een adres aan den Raad gericht, waarbij adhaesie wordt betuigd aan het adres van de kapperspatroons om in de verordening op de winkelsluiting de bepaling op te nemen, dat kapperszaken des Zaterdagsavonds na tien uur en des Zondags den geheelen dag moeten gesloten zijn. TWEEDE POSTZEGELSTAND Men verzoekt ons voor het volgende een plaats in te ruimen. Er hebben zich nog verscheidene dames aan geboden om in de hal van het Postkantoor da Wel d addgihei d!spo st zegels te verkoopen. De Propagandacommisste, meenende haar vriende lijk aanbad niet van de hand te mogen wijzen, heeft daarom besloten, in overleg met deD Directeur van het Postkantoor, een tweeden Postzegelstand in de hal te houden op Maandag 30 December van 's morgens half 9 tot half 6 De commissie hoopt niet al te onbescheiden te zijn, indien zij opnieuw een beroep doet op de gulheid van de inwoners van Schiedam: moge een drukke verkoop de vele moeiten van de dames rijkelijk beloonen en moge menig kinderzegel prijken op de Nieuwjaarswenschen! Ook zijn er nog enkele mapjes kinderbrief- kaarten (Ned. Meesters en Felix Timmermans1! bij de dames in den postzegelstand te ver krijgen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 27 Dec. Aangekomen: b.s. Tapa- noeli, Rotterd. Lloyd, van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonhaven; Zuid-Slavisch s.s. Carica Milica, ledig van Rotterdam; Zweedsch s.s. Lars Magnus, Trozelli; Franscb s.s. Rhuys allen van Rotterdam, allen om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 27 Dec. Vertrokken: Zweedsch s.s. Etna naar Baltimore; Noorsch s.s. Thorog naar R'dam; s.s. Hagno naar Antwerpen; Fransch s.s. Ardishir naar Aberdeen; Noorsch s.s. Samnanger naar Vlaardingen. SCHIEDAM, 28 December. Aangekomen: Deensch s.s. Maria Toft van Stettin om kolen te bunkeren; Fransch s.s. Min met stukgoede ren van Ancwejpen, beiden in de Wilhelmina haven. Verwacht wordt: Zwaar bewolkt tot betrokken lucht aanvanke lijk regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 4.27 tot 's morgens 7.37. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur, R, K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.DO, Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht to* half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereenlging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Vrijdag repetitie Kon. Mannen- zangvereenlging „Orpheus", gebouw R. K. Volksbond Aanvang half negen uur. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 28 December R. K. Bouwvakarbetdersbond „St. Jozef". Bonnen inleveren; tevens uitbetaling. Contri butieboekje meebrengen, gebouw R. K. Volks bond, 35 uur. Zondag 29 December Feestavond Tooneelvereeniging „Adolf Kol- ping", onderafd. St. Jozef-Gezellenvereeniging Schiedam I. Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur precies. Woensdag 8 Januari Vergadering R. K. Meisjes, werkzaam in in dustrieën, St. Liduinapatronaat, Westvest. Aan. vang 8 uur. SLUITING OP OUDEJAARSAVOND Het sluitingsuur voor tapperijen en slijterijen op Oudejaarsavond is vastgesteld op 11 uur. ZITDAG VOOR DE BELASTING Naar we vernemen is op het verzoek van B. en W. gunstig beslist, en zal, nu het belasting kantoor in Overschie wordt opgeheven in het vervolg de ontvanger der directe belasting uit Schiedam maandelijks een zitdag houden ten gemeentehuize alhier. De zitdagen zullen wor den gehouden op den 3en Zaterdag van iedere maand van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. Ongetwijfeld zullen velen dezen maatregel toejuichen nu sedert de verandering van het hulppostkantoar ln een poststation de gelegen heid voor verzending per postwissel of giro tot een minimum is teruggebracht. DISTRICTSARBEIDSBEURS Gevraagde arbeidskrachten te Schiedam: colporteurs; jongste bedienden; leerling schilder; jongens van 15 jaar voor kurken- snijdeiij; dagdienstbodte; dagmeisje; krullen jongen; hailfwas-achoenmakerhalfwas-rijwiel. hTsteller en loopmeisje te Overschie; factu- riste. Buiten de stad. BOUWBEDRIJVEN: machinaal houtbewer kers. METAALBEDRIJVEN; forceur en electri- ciens. ALGEMEENE BEDRIJVENdames- en heerenkapper; dienstboden; telephonist; weg werker-straatmakere kwasbenmaker-haarbe werker; lingerienaadster; sigarensoorteerder on adjunct-architect. BUITENLAND CURAsAO: ketelmakers; pijpleggers en machine-bankwerkers. Portugeesoh Oost-Afrika: ervaren, technisch goed onderlegd bierbrouwer. DIEFSTALLEN Dóór de politie werd alhier aangehouden een 16-Jarig meisje, genaamd B. van der S., dat eT werk van maakte om uit de tasschen, die door de buschauffeurs van de onderneming Verschoor in de auto's werden achtergelaten, geld te ontvreemden. Eveneens werd aange houden R. v. N., stoker aan de gasfabriek, alwaar geregeld koper werd vermist. Na een onderzoek, dat werd ingesteld bleek, dat v. N., wanneer hij de fabriek verliet, steeds een hoe veelheid koper onder zijn werkkiel verborgen had. Verdachte bekende ongeveer 80 K. G. verduisterd en dit verkocht te hebben aan den opkooper v. B.; deze had in zijn opkoopings- register steeds gefingeerde namen opgeschre ven waarvan dan ook procesverbaal Is opge maakt. ZIJ HADDEN NOG WAT TE GOED Zekere W. T. is, door de politie naar Dor drecht overgebracht voor het ondergaan van een straf van vijf dagen hechtenis. W. J. v. L. werd aangehouden omdat hij nog 0*of 6 dagen te goed had; deze heeft echter verzet aange- teekend. TE ROTTERDAM 28 Dec.; Groote Schouwburg, Lohengrin (Ital. Opera) 8 uur. 30 D e c.: Groote Schouwburg, Prinses Ezels vel (dames- en kinderzangv. G. C. Bunk) 8 uur Groote Schouwburg, De Groene Pleureuse (Rott. Hotstadtooneel) 2 en 8.15 uur (voor volwassenen) Nutszaal, Chopin-avond Dirk Schafer, 8 uur. 1 J an.: Groote Schouwburg, Helden, gevolgd door Nieuwjaarswensch (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen) Circus Schouw burg, Jan Smees (Spree-gezelschap) 8 uur. Dagelijks: (tot en met 30 dezer) Circus- Schouwburg, Het Medium (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 Jan. in: Colosseum- theater; Corso (voor volwassenen); Olympda (voor volwassenen); Royal (voor volw.); City (voor volwassenen)W. B.-theater (voor vol wassenen); Ooster-theater (voor volwassenen). MISHANDELING Dezer dagen werd het elf-jarig zoontje van den heer T. uit Barwoutswaander zoodanig door een onderwijzer, aan den lijve gestraft, dat op de plaats der tuchtiging een ernstige bloeduitstorting plaats had. De knaap moest zich direct onder dokters-behandeling stellen, terwijl tevens aangifte bij de politie volgde. De jongen werd gestraft, omdat deze vermoe delijk een briefje had geschreven met daarin voor den onderwijzer beleedigende woorden. Zekerhedd van het briefje schijnt nog niet te bestaan, doch de onderwijzer verkeerde in de meening. dein goede voor te hebben. „LONDON OPINION". Meisje; „Ik zou het gewoon dolletjes vin den om op het tooneel te gaan!" Hij: „Het is ook wel prettig. Ik trad ook eens op, in bet Scala-Theater." Meisje: „O, wat heerlijk! En ln welk stuk speelde u?" Hij: „Ik hielp een goochelaar bij een kaarttruc". MET Z'N DRIEëN EN EEN OOM Door Maren Koster. G. B. van Goor Zonen, Den Haag (Geb 1.20) Meneer van Vliet is lang ziek geweest en om wat op verhaal te komen gaat hij in pension op „Dennenhof" bij mevrouw Vermeer, een weduwe met drie schattige bengels van jongens, 't Spreekt vanzelf dat „Oom" van Vliet in zoo'n gezellig gezin heelemaal beter wordt, en daar hij de kinderen evenmin missen kan als de rakkers hem misschien legde mevr. Vermeer ook wel een klein beetje ge wicht in de schaal nam hij de heele familie als echtgenoot en vader dan, maar mee naar Ind.ië, waaa- hij zijn werkkring heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1