dagen van mystiek Woensdag januari 1930 TWEEDE BLAD. PAGINA DE SCHULD Conferentie-Varia MENSCHEN EN MEENINGE DE ALASTRIM IMSst HET ZESDE RETOURVLIEGTUIG BRAND IN EEN BANKKLUIS DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA GEEN ENCEPHALITIS VOORGEKOMEN- EEN ARBEIDER DOODGEDRUKT OVEN INGESTORT Dienstkleed ng voor spoorweg personeel UITVOERING DER ZIEKTEWET Wat Zr. M. v. d. Kallen, eene der Vrou wen van Nazareth schreef over „de meis jes in de fabriek" is door de katholieke pers gegaan. Lief klinkt het niet. Waar om ook"? We moeten de duidelijke feiten zien. Ondanks dat zullen toch nog ouders genoeg zeggen: liet zal zoo'n vaart niet loopen. Daar wordt gezegd: ..Zijn onze steekproe ven maatgevend en gaat liet zoo door, dan hebben we Over eenige jaren een arbeiders bevolking, die in al haar lagen sexueel overprikkeld is". Precies, sexueel overprikkeld? Dat, hee<t hiets uit te staan tnot een nuchter ree»-'] staan tegenover die teere en diepe dingen, welke het „leven" omringen. Dat kan niet goed gepraat worden met een beroep op de femelarij, de zotte schoonheid en aanstel lerige preutschheid van anderen. Doch we moeten even vastleggen, dat er niet alleen gevuilbekt wordt tégen, onder en door fabrieksmeisjes. De brutale schun nigheid, de platte smeerlapperij in praten die daar hecrscht, is geen haar slechter dau de vette grol ouder hoeren en (lamos aan de bittertafel. Sexueel overprikkeld, ziekelijk-bezig met altijd datzelfde,, deden die zoogenaamde- heeren en dames beter zich aan te trekken wat Buzian daarover zegt in Groot-Botter dam: „Nooit zal ik kans geven, dat m'n jongen zich later ook maar even voor z'r, vader zal behoeven te schamen om de schun nigheden die hij zou verkocht hebben voor goed geld. Nooit! En 't is zoo goedkoop, zui ke schunnige humor, hè. 't Is zoo vervloekt gemakkelijk!" Waar ligt echter de schuld van dien toe stand'? Die ligt voor een groot gedeelte bij hel mannelijk personeel, vooral het opzichthou dend personeel. Dat staat lang niet zuiver in de schoenen in veel gevallen. Die schuin ligt ook bij de hoogere leiding. Omdat, men moedwillig bei zijn oogen dicht doet en dicht houdt Niet wil zien en Van niets wil hooren. Omdat men misschien die smeerboel nog zoo erg niet vindt, over dreven dat lawaai erover. Omdat men de rneening huldigt, dat men niet, letterlijk niets met zijn personeel te maken heeff, als ze maar werken. Willen ze vuilbekken en de rest ook, laat, ze hun gang gaan, als ze maar werken. De hygiëne heeft haar eischeu en rechten. Dat keurt men ten deele goed, omdat het de arbeidsprestatie ten goede komt. Juist of een zédelijk-zuiveve sfeer niet den arbeid be gunstigt. De schuld ligt hier: dat men geen aan sprnkelijkheid aan wil voor het „mensch' zijn dier meisjes; dat men niet sociaal voelt en niet ziet naar de toekomst van zijn personeel. Daarvoor heeft men ter dege te zorgen Die plicht bestaat en blijft bestaan. Een dér eerste eischen van onze organisaties moet heenwijzeu naar die zuivering. Scheiding van de sexen op de fabriek, 111 den schafttijd zooveel mogelijk, of men staat schuldig. OP DEN NIEUWEN CARMEL TE NIJMEGEN Verhandeling over „Hendrik Mande" Gistermorgen droeg Mgr. C. A. A. van Son, deken van Nijmegen, in het devote kapelletje een gezongen H. Mis op, daarbij geassisteerd door de Zeereerw. Paters Benvenutus van Ven- ray O.Cap., en Dom Alb. v. Royen O.S.B. Inleiding prof. dr. G. Brom Om 10 uur opende prof. dr. G. Brom de in leidingen met een korte verhandeling over j „Hendrik Mande", schrijver en verbreider vaD stichtelijk proza,, die de booge en ernstige le vensopvatting onzer mystieken bij ons volk ijverig heeft bevorderd. Hendrik Mande was een tijdgenoot van Geert Groote. Omstreeks 1360 te Dordrecht geboren, werd Mande clerc aan het grafelijk hof van Holland, verliet on- j der invloed van G. Groote's prediking de we reld en werd in 1395 als leekebroeder in Win- desheim opgenomen. Hij stierf in 1431 in het pas gestichte klooster Slon bij Beverwijk. Prof. Brom vergeleek allereerst Hendrik Mande's Devoot Boekskijn van der bereidinge ende versieringe onser inwendiger woningen met een Latijnsch tractaat „De interlori do mo", dat wordt toegeschreven aan een monnik uit den kring van Sint Bernard. Het oorspron kelijk karakter van Mande bleek daarbij schit terend uit te komen. De Latijnsche schrijver richtte zjju verhandeling tot monniken in een intellectueele taal, terwijl de Nederlander zijn innige preek bestemde voor vrouwen, ver moedelijk in een of ander Zusterhuis, en ze kleedde in een meer emotioneel spraakgebruik. Or.ze huiselijke volksaard, de zorg voor orde en zindelijkheid, werd door Mande als aauknoo- pingspunt gekozen voor den opbouw van het geestelijk leven. Een Pater Poirters kon deze tot in kleinigheden uitgewerkte beeldspraak als „de gewijde schoonmaak" betiteld heb ben. Spr. kreeg den indruk, of de mysticus hem op zijn gemak door een begijnhof liet wande len, waar alle Zusterkens het eigen huisje en tuintje voor Paschen in orde maakten. Het aanschouwelijke van het geval leek hem verwant aan onze primitieve schilders, die zoo'n bijzondere liefde in het weergeven van DEN HAAG t Vorstelijke belangstelling Z. K. H. de Prins is voornemens een gedeel te bij te wonen van de soirée, welke de Belgi sche gezant, de heer Maskens, Vrijdag 10 dezer in het Hotel des Indes ter eere der Haagsche conferentie geeft. Straatssecretaris dr. Schaeffer naar Den Haag BERLIJN, 7 Januari. (W.B.) Staatssecreta ris dr. Schaeffer van het rijksmiuisterie van financiën, die in verhand met de voorbereiden de werkzaamheden voor de begrooting te Ber lijn was gebleven, \zal volgens het „Berliner Tagebiatt" vanavond naar Den Haag vertrek ken. Te Bagdad aangekomen Bij de K.L.M. Is bericht binnengekomen, dat het zesde retourvliegtulg de P.H.A.E.N. gisteren te 5.20 uur uit Bushir is vertrokken en te 9.30 uur te Bagdad is aangekomen. RAMPZALIGE GEVOLGEN VOORKOMEN 77 FDP V TI AD TE NIJMEGEN DE INZEGENING PLAATS van het nieuwe Carmelieten- klooster, van welk gebouw hierboven de hoofdingang Is afgebeeld Speciale voorbereidingsmaatregelen In verband met de eere-promotie van H. K. H. Prinses Juliana wordt de Senaatskamer der Leldsche Universiteit speciaal voor deze ge legenheid In gereedheid gebracht en van een electrische verlichting voorzien waardoor de belichting der portretten van Willem den Zwijger en va" de talrijke koogleerareu beter tot haar recht zal komen. Professor Martin, directeur van het Maurits- huis te 's Gravenhage is met de leiding van een en ander belast. De gewone promoties, die nog voor 31 Januari zullen plaats hebben, worden ln verband met de werkzaamheden in de Se naatskamer in het klein auditorium der Uni versiteit gehouden. PROF. DR. G. BROM binnenhuis en stilleven legden. De symboliek, die achter hun Inrichting van de kamer bij Maria Boodschap wordt vermoed, scheen door Mande's regelmatige allegorie bevestigd te wor den. Prof. Brom oogstte 'n welgemeend applaus voor zijn rede, die hij op zijn bekende manier weer kruide met rake geestigheden. Naar aanleiding van het betoog ontstond een hoogstaande gedachtenwissellng. Pater Stracke S.J. dankte op zijn eigen orl- gineele wijze. Gisterennamiddag sprak de Zeereerw. Pater Mattheus Verjans O.F.M. uit Antwerpen over Pater Hendrik van Santen 0-F.M. Zijn inleiding gaf de resultaten van een eerste onderzoek omtrent het leven en de leer van den XVe eeuwschen Franciscaan. In het Antwerpsch klooster-archief van 1d90 staat Pater Hendrik van Santen vermeid als gardiaan in Mechelen in het jijar 14s- Nog in hetzelfde jaar vinden we hem aan gesteld als Commissaris Provinciaal van de Keulsche Provincie. Hij stierf in .s Mechelen. In vijf handschriften zijn ons zijn pr vaen over het H. Sacrament des Altaars bewa.ii d ge bleven. Zijn collatiën kenden slechts dril uit gaven. De mystieke leer van deze col.atiën zette spr. in breede lijnen uiteen. Geheel het boekje handelt over het beschouwende leveu. De collatiën geven allerlei middelen aan om tot de beschouwing te komen, en ze illustreer-a. die middelen met veel gelijkenissen. Spr. noemde o.a. zeven trappen van beschouwing, vier oefeningen volgens Bonaventura, zes goede gewoonten, drie hulpmiddelen, drie tnppe j naar de opperste wijsheid, drie naar de ver rukking en drie trappen naar de minne vol gens Gerson. Hierna kwam de Inleider tot de bronnen en dn invloed van het werk. De samenvattende conclusie van den inleider was, dat Pater van Santen een belangrijke persoonlijkheid is op mystiek gebied, met wien nien in de geestelijke literatuur der Neder landen rekening zal moeten houden. Deze belangrijke beschouwing moest wegens tijdgebrek sterk worden bekort. Pater Stracke uitte den wensch, dat de inleider van dezen middag eens den invloed zou bestudeeren, dien Gerson op de Nederlanden heeft gehad, daar de Mystiek vlak vóór de Hervorming nog zeer weinig is bestudeerd. ONTVANGST VAN MGR. A. F. DIEPEN Aanstonds na deze inleiding maakten de aanwezigen zich op voor de plechtige ontvangst van Mgr. A. E. Diepen, Bisschop van 's-Her- togenbosch. De kloosterkapel was met een weelde van bloemen versierd en van het bescheiden front van den Carmel hing hoog het paars-geel-rood der Katholieke Universiteit met den geel-wit- ten wimpel der Pauselijke kleuren. Z. D. H. werd na zijn aankomst dóór den binnenhof I van den kloostertuin geleid en op liturgische wijze ontvangen voor den ingang der kapel. Na de gebruikelijke plechtigheden werd Mgr. naar de kapel geleid, waar Prof. Brandsma de de verwelkoming. Daarop sprak Mgr. de aanwezigen ongeveer als volgt toe: Toespraak van den Bisschop Mgr. begon met zijn groote vreugde er over uit te spreken, dat de s'ichting der R. K Universiteit in de stad Nijmegen zoo'n groot aantal studiehuizen van allerlei Orden en Congregaties heeft gebracht. En dat de Orde van den Berg Carmel hier nu weer een nieuw studiehuis opende, was een dubbele reden tot verheugenis. Mgr. heeft immers altijd veel liefde gehad voor de kloostercongregaties van Zijn Diocees, en voor de Onze Lieve Vrouwe broeders van den Carmel niet 't minst. Maria zal, als Zetel der Wijsheid, de bijzondere patrones worden van het geheele huis en de kapel; Mgr. stemde hiermede vol blijdschap in. want in zijn voorbije leven had Maria, de Zetel der Wijsheid, steeds een voorname plaats ingenomen. Al deze omstandigheden maakten het voor Z. D. H. tot een groote eer. als Bisschop van het Diocees, het huis en het al ir van den nieuwen Carmel te mogen wijden. Volgaarne verleende Mgr. Zijn Bissc^oppe- lijken zegen ook aan het klein congres, dat hij gezien de deelneming niet gaarne klein zou noemen en sprak de hoop uit, dat het heer- I lijke vruchten zou dragen. Hierop vroeg- Mgr. aan Maria, den Zetel der Wijsheid, een bijzondere genade voor dezen Bisschoppelijken zegen, dien hij aan alle aan- wezigen verleende. Vervolgens werden de relikwieën bijgezet in het Hoogaltaar. Om 8 uur sprak P. dr. L. Reypens S.J. uit Antwerpen over den invloed van Ruusbroec bi) den H. Joannes vau het Kruis en over do Overeenstemming van hun beider opvatting van het toppunt der beschouwing. In de week van 29 December tot en met 4 Januari één geval In de week van 29 December 1929 tot en met 4 Januari 1930 is te Rotterdam voorge komen 1 geval Variola minor (alastrim). In de week van 29 December 1929 tot en met 4 Januari 1930 werden geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht. Aflevering van ent3tof door de koepok- inrichtingen: In de week van 29 December 1929 tot en met 4 Januari 1930 werd afgeleverd door de entstof- inmhting te Amsterdam koepokstof voor 1374 personen, te Rotterdam 130, te Groningen 5; totaal voor 1509 personen. In de maanden December 1928 en 1929 wer dén de volgende hoeveelheden koepokstof door de drie inrichtingen verstrekt: December 1928: Amsterdam 3779 personen, 1929 4552 personen; Rotterdam 805 (1780), Groningen 23 (48). Totaal voor 4607 (6380) personen. Gelukkig was er gebrek aan valsche lucht Gistermiddag is in de kluis van het bijkan toor der Incassobank, op den hoek van de Fer dinand Bolstraat en de Ceintuurbaan te Am sterdam een brand uitgebroken, die ramp zalige gevolgen had kunnen hebben. In de kluis waren n.l. werklieden bezig met een acetyleenvlam ijzeren staafjes door te branden, toen plotseling een zonnescherm, dat in de on middellijke nabijheid was opgeborgen, vlam vatte. Vonken, die van de steekvlam afspatten zijn de oorzaak van dezen brand geweest. Direct werd de brandweer van de hoofdwacht Hout- horststraat gealarmeerd, die vliegensvlug ter plaatse verscheen. Door den hevigen rook, die zich in de kluis ontwikkelde, had, de brand weer nogal wat moeite om tot het vuur door .te dringen. Er moest van rookmaskers gebruik worden gemaakt. Met een emmer water kon den tenslotte de vlammen gedoofd worden. Doch daarmede was de verstikkende rook, die in de kluis hing nog geenszins verdwenen. De kluis bezit uiteraard geen ramen, terwijl de deur op een zeer smalle gang uitkomt, omstan digheden, die in zooverre gelukkig waren dat door gebrek aan versche lucht het vuur niet snel om zich heen heeft kunnen grijpen. Bij de rookverdrijving ondervond men hiervan ech ter een grooten last. Slechts langzaam kon de rook zich een uitweg langs bet portaal en de buitendeur banen. Het geleidelijk uitrookende huis heeft nog langen tijd de aandacht der voorbijgangers getrokken. H XLIX. Kapitaal en arbeid: deze twee woerden worden uel het meest gebruikt tegenwoor dig. Dat heeft zijn redenwant ze vertegen- ivoordigen veel zorgen, en bergen veel on recht. Daar zijn er die zeggen dat Mte twee van nature legen elkaar ingaan, zoodat er geen vrede mogelijk is, dan doet den totalen ondergang van het kapitaal natuurlijk. Daar zijn er ook iets anders meenen: dat die twee zelfs samen moeten gaan. Als dal niet gebeurt, loopt het mis en blijft het misloopen. Daarop moet aan gestuurd irorden. Eendracht. Misschien is het goed daarover eens een stem uit- En geland te hooren. Ttte leer en graag van anderen. Een Ne derlandschc waarheid moet eerst een En gelsch etiket krijgen, voor ze cr in gaat. Het is duidelijk, dat vredige en gelukld- ge samenwerking aan beide, kanten afhangt van den goeden geest. Als de overeenkom sten tusschen twee partijen vrij aangegaan worden, als tusschen man en man, niet tusschen een die in moeilijkheden zit, en een ander die daarvan profijt wil trekken, als iedere partij er op uit is de andere volle recht te doen wedervaren, en het eor. tract tusschen hen alle rechten als mentck beschermt en hem in staat stelt die rechten zonder eenig tekort te bezitten, dan is het duidelijk dat zoo'n overeenkomst kan doorloopen zonder oponthoud, en dat hel land zal groeien en bloeien omdat de par tijen in volle tevredenheid werken". ja, alsDoch daarnaar moet ieder streven. Dat is de eenvoudige inhoud van het elementaire gebod: bemin uw naast als u zelf. Kapitaal en arbeid, moeten in eikaars belang en daardoor in het belang van al len samenwerken. Tezamen. Niet de een dccrcteeren en de ander slikken. Maar te zamen, dus allebei, werken. Als twee vrije menschen, die elkaar Ae vrijheid van mensch gunnen en geen mis bruik maken van oogenblikkelijken nood. Dat kan en dat moet. Al zal de menseli allicht een tekort boeken in een of ander punt. Nieuwe bespreking in den Personeelsraad EEN ARBEIDER OP SLAG DOOD Bij de Nederlandsche Gresbuizeufawieken te Tegelen is gisterenmiddag een oven ingescort. Een arbeider, die aan den oven werk verrichtte, de 33-jarige metselaar T. uit Tegelen geraakte onder de neervallende stukken en werd op slag gedood. NOG WIJZIGING IN 'N AANVANKELIJKE BESLISSING Maandag had 'n delegatie uit den Personeels raad een nieuwe bespreking met de directie ovér verstrekking van dienstkleeding. De Per soneelsraad had op deze bespreking prijs ge steld, omdat de Directie naar het oordeel van den Raad in onvoldoende mate tegemoetgeko men was aan de geuite verlangens, niettegen staande de directie hij schrijven van 31 De cember 1929 had te kennen gegeven, dat zij deze zaak als afgedaan beschouwde. Nadat de delegatie op de bij meer catego rieën gewekte teleurstelling had gewezen en nog nader de wenschelijkheid van dlenstklee- dingverstrekking had betoogd, zegde de Direc tie toe schriftelijk te zullen berichten, of deze bespreking nog tot wijziging van haar aanvan kelijke beslissing en zoo ja in welk opzicht, heeft geleid. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S Twee personen gewond, de wagen beschadigd Gisterenmiddag had op den Rijksweg te Was senaar een ernstige hotsing plaats tusschen twee uit de richting Den Haag komende auto's. Het voorste voertuig, welks bestuurder te ken nen gaf naar links te willen wijken, werd in de flank aangereden door een grooten luxe wagen. Daarin waren gezeten de heer F. uit Amsterdam en zijn chauffeur. Een hevige bot sing volgde, met het gevolg, dat van den aan gereden auto een wiel werd afgerukt en de luxe-wagen tegen een boom opbotste, waardoor hij, nagenoeg geheel werd vernield. De heer F. werd uit den auto geslingerd en met zware verwondingen opgenomen. Per politie-brancard werd hij naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. De chauffeur bekwam lichte verwondingen. ONGELUK IN EEN KLEIGROEVE Bij de firma Canoy Herfkens te Tegelen ge raakte gisterenmiddag de arbeider C., terwijl hij in een viermeter diepe kleigroeve werkte bekneld tusschen een transportwagentje en «en naar beneden vallenden brok kiel. In zorgwekkenden toestand werd hij opge nomen en naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Dr. Wreesmann constateerde een bekkenbreuk en ernstige inwendige verwondingen. Eenlge uren later is de ongelukkige overleden. SCHIP GEZONKEN. DE RAAD VAN STATE. IN 1929. In 1929 Is bij den Raad van State de over weging van 424 wetsontwerpen en ontwerpen- Kon. Besluit aanhangig gemaakt tegen 369 in 1928. Bij de afdeeling voor de geschillen van be- Erkende bedrijfsvereenigingen Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn de volgende vereeni- gingen erkend als bedrijfsvereeniging in den zin van artikel 91, eerste lid, der Ziektewet: de vereeniging „De Samenwerking" te Gronin- gen; de Gemengde Bedrijfsvereeniging voor ziekengeld verzekering, te 's Gravenhage; de Metaal bedrijfsvereeniging voor ziekengeidver zekering, te 's Gravenhage; de Middenstands- Onderlinge, te Utrecht; bedrijfsvereeniging voor ziekengeldverzekering voor de Centrale verwar- mingsindustrie en aanverwante bedrijven, te Amsterdam; de Bedrijfsziekenkas voor Land en Tuinbouw te 's Gravenhage; de Bedrijfsver eeniging voor ziekengeldverzekering voor het Kieedingbedrijf en aanverwante bedrijven, te Amsterdam; de Bedrijfsvereniging voor zie- keugeldverzekering voor het grafisch bedrijf en aanverwante bedrijven, te Amsterdam; de Be drijfsvereeniging voor ziekengeldverzekering in de Textielnijverheid, te Tilburg; de Bedrijfs vereeniging voor ziekengeldverzekering voor het lederbedrijf en aanverwante en annex be drijven, te 's Gravenhage; de Bcdrijfsvereem ging voor ziekengeldverzekering voor het Beurt- vaartbedrijf, te Amsterdam; de Bedrijfsvereeni ging voor ziekengeldverzekering voör het bedrijf der sti'QOcartonfahricage, te Groningen; de Centrale .Bedrijfsvereeniging voor ziekengeld verzekering voor het bouwbedrijf en aanverwan te bedrijven, te Amsterdam. PROF. DR. J. H. BOEKE Prof. Dr. J. H. Boeke benoemd tot hoog- iseraar in de koloniale staathuishoudkunde aan de Leidsehe Universiteit, die voor een studie reis in Indië heeft vertoefd, is hier te lande teruggekeerd en zal, zooals reeds gemeld, DE KAPEL van het nlen we CarmelietenMooster. Mij (10 cLIuCcilIlo VUUI UL j-coLlllilcu VclJJ j,. aan stuur zijn 916 beroepen aanhangig gemaakt Woensdag 15 dezer zijn ambt m tegen 1131 In 192&. 1 De bemanning nog bjjtjjds gered De schipper S. uit Bocholtz wilde gisteren met zijn sleepboot een vracht kolen halen te Maasbracht. Nabij Wessem weigerde de motor, waardoor het schip stroomafwaarts werd ge dreven. De boot botste tegen een daar ge meerd schip, liep binnen eenlge minuten vol water en zonk. De bemanning kon zich nog bijtijds redden. TWEE KINDEREN AANGEREDEN. Te Venlo werden gisteren twee schoolgaande meisjes aangereden door een vrachtauto van C. uit Sevenum. Ernstig verwond werden de kinde ren opgenomen en bij dr. Heijl binnengedragen. Een der kleinen, L. V., had een ernstige wonde aan het achterhoofd opgeloopon en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. J EEN KIJKJE OP DE BINNENPLAATS van het klooster te Nijmegen. nieuwe Carmelleten-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5