ALGEMEEN OVERZICHT. HET PRINSENHUWELIJK IN DE STAD DER ZEVEN HEUVELEN VALSCHE BANKBILJETTEN Het complot tegen Konings kinderen. De zeven-uren- Vijf en tachtig vorste' ijke personen gearriveerd WOENSDAG 3 'yf9 2 35 TENEINDE WANTROUWEN TEGEN HET RUSSISCHE GELD TE DOEN ONTSTAAN 100 000 Tabaksbewerkers op straat HUISZOEKINGEN EN ARRESTA TIES IN ITALIË DE RECEPTIE OP HET QUIRINAAL DE BRUIDSKLEEDJJ DE BELGISCHE KONINGSFAMILIE BIJ DEN PAUS DE FOLKLORISTISCHE OPTOCHT GESCHENK DER HONGAARSCHE REGEERING b T ,vll> Waf Oostenrijk van de Haag- sche conferentie verwacht Als er één land bekaaid van den oorlog 13 «gekomen, dan is dit zeker wel de vroegere Oostenrijk-Hongaarsche monarchie. Tsjechen, Hongaren en Italianen hadden reeds lang ge doopt binnen nationale grenzen de vrijheid te Veroveren. En toen in November 1918 met één slag duidelijk werd, dat Duitschland en zijn bondgenooten voor een ontzettende eataslrole stonden en den grooten strijd tegen de halve "Wereld verloren hadden, viel het rijk, dat moge- Uik alleen door Keizer Frans Josef inmiddels overleden zoo lang bijeen gehouden was. In stukken. Het z.g. Duitsch-Oostenrijk werd bu den vrede Van St. Germain, in September 1919 gesloten, tot republiek verklaard en zag zich verdei alle grondgebied ontvallen, ten bate van andere o. hieuw gegrondveste mogendheden. Slechts <ao deelen van de oude monarchie, welke als een voortzetting-in-anderen-vorm werden beschouw d n.l Duitsch-Oostenrijk en Hongarije, moesten voor de volledige oorlogsschuld opdraaien. De afgescheiden gedeelten kwamen er dus voor 'ti koopje al. De economische en linancieele ruggegraai Van Oostenrijk bleek te zwak om den vervaar lijken last te dragen. Landbouw, handelmijver- heid en industrie stonden op bezwijken; een algemeen bankroet dreigde. De Volkenbond lees- de samenwerkende overwinnaars kwam te hulp, bevreesd dat hem anders elke schadevergoeding ontgaan zou. De oud-burgemeester van Rotterdam, mr. A R. Zimmerman, aanvaardde een benoeming tot Volkeubondscommissaris en hij slaagde erin de doodzieke Oostenrijksche financiën tenmin ste zoover op te lappen, dat het stervensgevaar geweken was. Evenwel: ook na zijn vertrek bleef de zeg genschap der mogendheden over de geldmidde len bestaan. Begrijpelijk is echter, dat nu, elt laren na den strijd, Oostenrijk niet op het doode punt wil blijven, maar zich financieel Volkomen gezond wil maken. Bondskanselier Schober is nu naar Den Haag gekomen, om op de conferentie de belangen van zijn land warm te bepleiten. In „Bellevue" ontving hij gisteren de pers, om die nu eens te vertellen voor welk doel Oostenrijk eigenlijk naar Den Haag was ge komen. Omringd door de andere ministers en zeUs door den gezant, begon hij zijn gemoe delijke uiteenzetting. „Bekend is het, zeide hij, dat Oostenrijk op een commissievergadering te Rari.js een verzoek heeft ingediend voor alge heels vrijheid. Dat is echter verwezen naar den Haag, daar de commissie toen nog niet de be voegdheid had en ook omdat de commissie met andere staten als Hongarije en Bulgarije met tot overeenstemming kon komen. Het voornaamste, wat wij hier in Den Haag "Wenschen is, dat wij onze finaucieele vrijheid Weer terug krijgen. Oostenrijk vei wacht hier bevrijding; achter het verleden behoort nu eindelijk een punt gezet te worden. Wij zijn in het geheel niet vrij om een lea ning te sluiten. Als Oostenrijk geld noodig heeft, dan is daarvoor tevens de toestemming noodig van al de andere vroegere vijandelijke staten. Voor en aleer wij die toestemming heb ben gaat er veel tijd mee heen. Bij de laatste leening heeft dat twee en een lialf jaar ge duurd. Bezitters van kapitaal kunnen niet op Ojjjfcnrijk zitten wachten en als dat land ein delijk klaar 13, dan bestaat de groote kans dat er geen geld meer aanwezig is. Elf jaren na de vredessluiting behoort er in het centrum van Europa geen land meer te liggen, dat niet als vrije staat behandeld wordt. Oostenrijk is zijn verplichtingen steeds trouw nagekomen. Ook de betalingen, die voortvloei en uit de aflossing van de volkenbondsleening en die eindigen in 1912. Al datgene, wat wij gekregen hebben door de hulp-credisten-uit-nien.s-chllevendheid, toen Oos tenrijk honger had, willen wij betalen. Na 1942 worden deze betalingen zelfs met 50 verhoogd en in 1966 zijn wij geheel vrij Intusschen kan Oostenrijk geen andere lasten 6n betalingen meer op zich nemen, die de an dere staten mogelijk nog met ons zouden wil len vereffenen. Oostenrijk heeft in de laatste jaren een krachtproef doorstaan en voor die krachtproef bestond vooral in het buitenland groote be langstelling en daarover is in de buitenlandsche Pers dan ook zeer veel geschreven. Maar Oos ten rijk heeft getoond zijn innerlijke aangelegen- beden zelfstandig te kunnen oplossen. Tot heden ^ageerde het parlement en nu heeft de presi dent van de republiek bevoegdheid gekregen Voor het benoemen van ministers en zelfs tot ontbinden van het parlement. En ook is er ge- zchapen een noodrecht, waarvan de president In bepaalde- omstandigheden gebruik zal kun hen maken. Het Oostenrijksche volk, dat dit aanvaard beeft, heeft ook het volle vertrouwen, dat daar van nooit gebruik zal worden gemaakt. Nu Oostenrijk getoond heeft op deze wijze fcijn Interne aangelegenheden zelfstandig te bunnen oplossen, hoopt het ook dat het buiten land Oostenrijk tegemoet zal komen, en het ■Wtwdt een vrije staat. Een diplomatieke zet? Inmiddels weet de diplomatieke mede werker Van de „Daily Telegraph" mede te deelen, dat aan Oostenrijk In verband met den benarden flnancieelen toestand van dit land een mora torium dat is een algeheel uitstel van be talen voor den tijd van twintig jaren zal Worden toegestaan. Daarna zal kunnen worden vastgesteld, of Oostenrijk als zelfstandige staat levensvat baarheid heeft en in staat is een kleine scha devergoeding te betalen of dat Oostenrijk in tusschen in het Duitsche rijk zal worden op genomen. In dit geval zou ia verband met de hierdoor ontstane versterking van het Duitsche econo rrtlsche leven een zekere verhooging van de Huitsche betalingen mogelijk zijn. Na het twintigjarig uitstel dus twee moge lijkheden: of een zelfstandig Oostenrijk, of een Oostenrijk ais onder-deel van de groote Duitsche ^Publiek. De entente-landen zijn allereerst op betaling bit en wenschen zich ongetwijfeld een dubbele kans te geven, om naderhand te kunnen zien Wat huw, het voordeeligst uitkomt. Maar aan den anderen kant houdt dit voorstel «licht een diplomatieke zet in, welker belang- rÜkheid wel eens grooter kon zijn dan menigeen Vermoedt. Want de aansluiting van Oostenrijk bij duitschland is de laatste jaren meer dan eens krsluikg te berde gebracht. Onder de vroegere Vijanden zijn er, welke die aansluiting vreezen; «Kleren, die niet weten of ze 't goed of af zou- «h keuren. Indien heide landen een samengaan zouden Wanschen, ls zulks op den duur niet tegen te bonden. Omdat de macht over een of bcids landen, voortvloeiend uit een gewonnen oorlog, toch niet eeuwig duren kan. Door nu aan een moratorium waar Oosten rijk dankje voor zeggen moet en iets andeTS, al ls 't misschien niet van harte, voor moet toegeven als 't ware de voorwaarde vast te koppelen, dat eerst na afloop daarvan de kwes tie van al of niet aansluiting officieel ter sprake kan kom-en, is het vraagstuk gedurende twintig jaren van het tapijt. Wie dau leeft, dan zorgt. Tijd gewonnen is veel gewonnen. Of Schober aangenomen 'lat de „Daily Telegraph" goed is ingelicht dit moratohium met zijn aanhang blijmoedig zal accepteeren, dient te worden afgewacht. Misschien heeft hij niet veel meer dan ja en amen te zeggen. Niet geheel op rolletjes In de vergadering der zes uitnoodigende mo gendheden is 't gisteren niet geheel op rol letjes gegaan. Het in het Youngplan genoemde negatieve pandrecht kan, zooals wij reeds meld den, in de oogen der Engelschen geen genade vinden; zij stelden daar een positief pandrecht tegenover. De Dultschers hebben zich hiertegen echter krachtig verzet, met het gevolg, dat do geallieerden thans den eisch van de omzett.ng van een negatief in een positief pandrecht maar laten varen. Maar daartegenover wen schen zij een versterking van de zekerheid van de belasting der Duitsche rijksspoorwegen. Daar deze eisch hoven het Youngplan uit gaat, konden de Duitschers zich daarmee na tuurlijk niet vereenigen. Voorloopig hebben de Duitschers, dank zij den krachtigen tegenstand van Moldenhauer, dezen nieuwen druk* afgeweer-i. Maar a.s. Donderdag zullen de gea'Teer.len met nieuwe voorstellen komen. Met spanning worden die afgewacht. Vervolgens is behandeld de kwestie van de DuitschAmerikaansche overeenkomst voor zoover deze verband houdt met het plan Young. Tardieu heeft voorgesteld een bepaling daar omtrent in het protocol op te nemen, waar mede men zich heeft vereenigd. Nog is een uitvcerige discussie gevoerd over de vraag op welke wijze het toezicht zal worden uitgeoefend op de tarieven der Duitsche spoorwegen. Deze discussie is nog niet afgelo pen. Men heeft namelijk ten slotte besloten, dat men de Duitschers iu de gelegenheid zo1' stellen hun deskundigen daarover heden te raadplegen en een redactie te doen voorstellen Hierop is de kwestie van de liquidatie van het verleden besproken en het speciale dépot voor Duitschland in de Bank. Hongarije's herstelverplich tingen Het inzicht van de commissie, die te Parijs do Hongaarsche kwestie onderzocht, was het volgende: Hongarije zou herstellingen betalen van 1930 tot 1966, zonder dat de commissie bereid was, het totaalbedrag vaBt te stellen. Alle vorderingen, gegrond op het vredes verdrag. die de betrokken staten of hun in woners kunnen stellen aan Hongarije, als ook alle vorderingen van Hongarije en de onder danen van dit land, te stellen aan welken anderen staat ook, zijn vervallen. Hongarije heeft deze voorwaarden niet aan kunnen nemen en wel op grond van het feit, dat volgens de overeenkomst van 1924 de schadevergoeding voor geleden schade tenge volge van de bezetting door Roemenië vau het Hongaarsche gebied vastgesteld ls op 3 milliard goud-kronen. De commissie van de „biens cédés" heeft de goederen van den staat, die in andere handen overgingen, getaxeerd op 3.5 milliard goud- kronen. Deze som is dus reeds afgeschreven ten gunste van Hongarije op de rekening der herstellingen. De verdeeling van dit bedrag tusschen de staten is de volgende: I. Volgens Hongaarsche schatting. II. Volgens schatting commissie „Biens Cédés". I II Tsjecho-Slowakië 28.5 pc* 35.4 pet. Roemenië 49.8 34.7 Joego-Slavië 20.2 26.9 Italië 1-5 3 Volgens de Hongaren vertegenwoordigt de werkelijke waarde van de „biens cédés" even wel 9 tot 10 milliard goud-kronen, waarbij aan gevoerd wordt, dat de waarde van bosschen door de commissie slechts geschat is op 120 kronen per H.A. Door een speciale commissie krachtens art. 181 van het vredesverdrag is de toegebrachte schade getaxeerd op 3 milliard goud-kronen terwijl Hongarije gedwongen werd afstand te doen van wettige aanspraken op scbadever goedtng voor de Roemeensche bezetting Dit alles bewijst volgens de inlichtingen van de Hongaren, dat zij niet geaarzeld hebben om ter oplossing van de kwesties zoo ver mogelijk to gaan. Wat nu de commissie weder eischt, niet financieel, maar Juridisch, beteekent, dat Hon garije afstand doet van alle rechten en vorde ringen ook voor zijn onderdanen, die zij ge rechtigd zijn te stellen krachtens de bepalingen van artikel 250 van het verdrag van Trianon Artikel 250 is het eenige artikel, dat de eigendommen van Hongaarsche onderdanen beschermt Er is volgens de inlichtingen van de dele gatie geen Hongaarsche regeering denkbaar die van dit recht afstand zou kunnen doen, en alle Hongaarsche politieke partijen, zelfs die van den uitersten linkervleugel, deelen in dit opzicht de inzichten van de tegenwoordige regeering. Men heeft Hongarije eerst trachten te dwin gen om van dit recht, dat van nature nog maar is een privaat recht, waarvan de staat geen afstand mag doen, zonder privaat personen aanzienlijke schade te berokkenen, af te zien door de tusschenkomst in te roepen van den Volkenbond en nu probeert men het door bedreigingen van de herstel-commissie De Hongaarsche regeering gaf blijk van haar goeden wil, toen zij zich tegenover de eischen van het herstelcomité op het volgende standpunt plaatste: Ten eerste: Hongarije kan, op grond van de jaarlijksche herstelbetalingen, die het land reeds tot 1943 doen moet, geen enkelen nieuwen last meer op zich nemen, want in werkelijk beid is reeds veel hersteld door het verlies van twee-derde van het grondgebied. Ten tweede: Hongarije kan geen regeling treffen, zooals het comité voorstaat, want het land kan onmogelijk afstand doen van de rechten, die het ontleent aan artikel 250 van het verdrag van Trianon. De vorderingen, die aanhangig zijn voor de gemengde rechtbanken, moeten voortgang heb ben en kunnen niet anders dan langs juri- discben weg worden afgedaan. Deze zaken mogen uooit verbonden worden met de af- rekeuiu^. tusschen «laten, die nu aan de oi de is. SAR MARIA JOSÉ y -SAR. - UMBtRTÖ 0f SAVOIA HET BRUIDSPAAR, DAT THANS ALLER AANDACHT TREKT: prinses Marie-José van België en kroonprins L'niberto van Italië. Slechts een kleine episode uit den grooten politieken arbeid van ingenieur Eber DE BETREKKINGEN MET GENERAAL HOFFMANN BERLIJN 7 Januari (H.N.) Het proces tegen de Tscherwonzenvervalschers is vanmorgen voortgezet met het verhoor van den beklaagden Georgier Sadatieraschwili, den particulieren secretaris van vorst Awaloff. Deze behandelde eerst uitvoerig de geschie denis van Georgie en gaf daarna een overzicht van zijn levensloop, tot hij in 1924 particulier secretaris van den vorst werd. Hij behandelde diens pai'ticuliere correspondentie met zijn vrienden in Georgie. Door Karoemidse is hij ingewijd in de plan nen tot het laten drukken van valsche bank biljetten, teneinde wantrouwen tegen het Rus sische geld te doen ontstaan en dit betaalmiddel geheel te deprecieeren. Het was Karoemidse gelukt in aanraking te komen met rechts georlenteerde Duitsche krin gen, die belang stelden in de onafhankelijkheid van Georgie. Men wilde echter het geheele Duitsche volk daarbij interesseeren en zocht daarom ook contact met de middenpartijen. In totaal zijn 100 cliché's vervaardigd, die over verschillende firma's werdeu verdeeld, opdat deze niet op de gedachte zouden komen, dat het om de vervaardiging van valsche bankbiljetten ging. In de namiddagzitting werd beklaagde inge nieur Eber gehoord. Hij verklaarde, de verval- schingsaffaire slechts als een kleine episode van zijn grooten politieken arbeid te beschou wen. Beklaagde hoorde tot geen enkele organisa tie. Van Duitschers ln den vreemde had hij Je beteekenis der Oostelijke vraagstukken ge leerd. Na uitvoerige mededeelingen over zijn leven, van het oogenblik af, dat hij te München de revolutie meemaakte, kwam Eber ook over zijn betrekkingen tot generaal Hoffmann te spre ken. Hij had daarvan steeds de officleele Duitsche autoriteiten op de hoogte gehouden. Vooral met de politie te München had spreker goede betrekkingen onderhouden en haar voortdu rend van zijn activiteit mededeeling gedaan. In 1925 en 1926 had hij ook bezoeken ge bracht op het departement van buitenlandsche zaken en daarbij met vön Dirksen, thans Duitsch gezant te Moskou, gesproken. Die wilde echter van zijn plannen niets weten. Waarover wilde Hoffmann dan onder handelen vroeg de voorzitter van het ge- gerecht. Over een opstand in den Kaukasus Ik heb generaal Hoffmann door een mijner vrien den leeren kennen, die mij aan hem voorstelde. Hij was voorstander van interventie, een voor stel, dat zooal3 bekend door de groote mogend heden reeds was afgewezen. Ik moest hem dus duidelijk maken, wat de groote mogendheden voor hadden, n.l. het uithollen van Rusland van binnen uit, zonder het ingrijpen van groote legers. Allsen een maatregel van voorzorg? Naar voorwaarden voor 'n meer rendabel bedrijf LEIPZIG, 7 Januari. (H.N.) Naar de cen trale hond van Duitsche groothandelaars in de tabakbranche meedeelt, hebben de bij den bond aangesloten firma's vandaag hun arbeiders op gezegd. Bij dezen maatregel zijn in geheel Duitschland 1000 firma's met iu totaal onge veer 100.000 arbeiders betrokken. Naar de vakvereeniging van het personeel meedeelt, betreft het hier alleen een maat regel van voorzorg. De nieuwe bepalingen voor den tabakshandel hebben den firma's in Duitschland aanleiding gegeven, de prijzen op nieuw vast te stellen, waarbij inlichtingen zijn ingewonnen, of onder deze voorwaarden een meer rendabel bedrijf voor de toekomst ge waarborgd is. In verband met deze berekeningen is tot deze opzegging besloten. DE PRINS VAN WALES- Te Madeira aangekomen LONDEN, 7 Januari. (R.O.) De prins van Wales is vandaag te Madera aangekomen, van waar hij zijn reis naar Zuid-Afrika voortzet. Ten derde: Om het bewijs te leveren van den goeden wil van Hongarije, stemt dit land or ln toe, zonder intusschen iets van het Inge nomen standpunt prijs te geven, om schikkin gen te treffen, waardoor vorderingen, die door andere staten ingesteld kunnen worden tegen Hongarije, te niet worden gedaan door vorde ringen, die Hongarije weder gerechtigd ls te stellen aan andere staten, op voorwaarde ech ter, dat al deze vorderingen uitvloeisels Zijn van het vredesverdrag. Hongarije blijft echter vasthouden aan de werking van de gemengde rechtbanken. ONDERZOEK NAAR DEN NEDER- LANDSCHEN ANARCHIST MAURIl'S STEVENS In aansluiting op de dezer dagen gepubli ceerde berichten uit België betreffende een anarchistisch complot tegen den kroonprins van Italië en zijn bruid prinses Marie-José van België, waarin ook de naam van den Neder- landschen anarchist Maurits Stevens werd genoemd, wordt het navolgende medegedeeld: De politie te Brussel had zich tot de politie te Amsterdam gewend met verzoek, een onder zoek te willen instellen naar genoemden Mau rits Stevens, secretaris van de anarchistische jeugdinternationale en te Amsterdam woon achtig. Bij te Brussel gearresteerde anarchisten was immers in notities diens naam en adres ge vonden, terwijl de politie te Brussel mededee lingen had ontvangen, dat Stevens bij het com plot betrokken zoude zijn. De centrale recherche te Amsterdam heeft daarop een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat Stevens nog steeds te Am sterdam vertoeft en Nederland het laatste half jaar niet heeft verlaten. Door de recherche gehoord, verklaarde Ste vens, dat het zeer wel mogelijk ls, dat buiten landsche anarchisten zijn naam en adres ken nen. omdat deze in het orgaan der „Anarchis tische Jeugd Internationale" vermeld staan. Op grond van het ingestelde onderzoek meent de centrale recherche dan ook, dat Maurits Stevens hij het complot niet is betrokken. ANNEMASSE, 7 Januari. (B.T.A.) Bij een drietal Italianen, o.w. de oud-president van de liga van de rechten van den mensch en een journalist, zijn huiszoekingen gedaan. Veel resultaat hebben ze echter niet opgeleverd. Arrestaties in Italië. BOZEN, 7 Januari. (V. D.) Naar eerst thans gemeld wordt, zijn op Nieuwjaarsdag te Bozen, in verband met de huwelijksfeesten te Rome, 20 personen gearresteerd. Ook in de omliggende dorpen Pramin en Neumark zouden arrestaties hebben plaats gehad. WERKGEVERS VOELEN VOOR EEN BIJZONDERE REGELING NIETS Zoolang er geen internationale economische overeenkomst is Ee~ nitgelezen gezelschap De feestelijkheden te Rome zijn gelijk reeds in het kort gemeld, met een groote receptie op het Quirinaal, welke tegelijk nieuwjaars receptie was geopend. De koning en de koningin ontvingen eerst het diplomatieke corps, dat de gebruikelijke ge- lukwenschen voor het pas begonnen jaar kwam brengen, waarop een algemeene receptie volgde, zoodat de zalen zich spoedig met een uitgelezen gezelschap vulden. Tegen 4 uur had de ontvangst van de verte genwoordigende lichamen plaats, waarbij een eerewacht de gebruikelijke eerbewijzen bracht. De groote fascistische raad was vertegenwoor digd door de leiders, die den opmarsch naar Rome hebben georganiseerd, den partij-secre taris Turati en zijn intiemste medewerkers. De delegatie van den senaat bestond uit 30 leden onder leiding van den voorzitter Feder- EINDIGING DER ALGEMEENE DISCUSSIES GENEVE, 7 Januari. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De voorbereidende techni sche steenkolenconferentie beëindigde gisteren de algemeene discussie, inzake de regeling van den arbeidstijd. De sprekers van heden, die meerendeels de arbeidersgroep vertegenwoordigden gingen dieper op de kwestie in, dan de regeeringsge- delegeerden van daags tevoren. Het bleek, dat werkgevers met uitzondering der BrAsche vertegenwoordigers voor een bij zondere regeling van den arbeidstijd in de mij nen niets voelen. Zij verklaarden hierin niet te kunnen toestemmen, zoolang geen interna tionale economische overeenkomst tusschen de Europeesche kolenproducenten tot stand was gekomen. Zij kwamen daarbij in tegenspraak met de conclusie in het economisch olken- bondscomité en met de besprekingen in de vol kenbondsvergadering n.l. dat men eerst een overeenkomst inzake arbeidskwesties in de steenkolenindustrie moet bereiken, alvorens men een overeenkomst voor den algemeenen economischen toestand in de steenkolen- industrie kon sluiten. De crisis was volgens de werkgevers van Duitschland, Polen en Frankrijk reeds sterk afnemend en de arbeidstoestanden moeten na tionaal geregeld worden voor zoover de con ventie van Washington, die ook op de mijn werkers van toepassing is, niet in de details voorziet. Het is er de mijnwerkers echter om te doen, den zevenurigen arbeidsdag, waarin het afda len en opstijgen in en uit de mijnen begrepen moet worden, internationaal erkend te zien. De directeur van het Intern. Arbeidsbureau, Albert Thomas, wees erop, dat hij door de volkenbondsvergadering tot spoed aangespoord was. Thomas vestigde er verder nogmaals de aan dacht op, dat de conventie niet in de speciale behoeften der mijnwerkers voorziet. Van de regeeringsgedelegeerden was het alleen Sokal (Polen), die duidelijk liet uitko men, dat hij van een speciale conventie voor de regeling van den arbeidsduur in de mijnen niets wilde weten. Mgr. Nolens kwam nogmaals terug op een punt, dat volgens hem van het grootste beiang was n.l. op de mogelijkheid, dat de Raad van beheer na een eerste lezing van de conventie van het Int. Arbeidsbureau over den arbeids duur 'dit ontwerp voor tweede lezing zou door zenden aan de eerstvolgende internationale arbeidsconferentie van Juni 1930, die de con ventie dan definitief zou kunnen aannemen. Mgr. Nolens sprak de hoop uit, dat dit geen moeilijkheden zou opleveren- Een der mantels, blauw met goud, die Marie-José op haar trouwdag dragen zal zoni, terwijl de kamer vertegenwoordigd was door het geheele presidium onder leiding van den kamervoorzitter Giuriati eu verschillende bekende afgevaardigden. De koning nam de gelukwenschen in de troonzaal in ontvangst, die zoowel het aanstaande huwelijk als het pas begonnen nieuwe jaar golden. Het aantal vorstelijke personen, dat op het oogenblik in Rome vertoeft, is buitengewoon groot en bedraagt ongeveer 85. Behalve het Italiaansche en het Belgische koningspaar be vinden zich thans te Rome, afgezien van het vroegere Afghaansche koningspaar, dat als permanente bewoners van de hoofdstad kan worden beschouwd, koning Boris van Bulgarije met zijn broeder Cyrillus, de koningin van Zwe den, de vroegere koningin Sofie van Grieken land, de groothertogin van Luxemburg, de grootmoeder van de bruid hertogin Karl Theo- dor van Beieren, de vroegere kroonprins en kroonprinses Rupprecht van Beieren, mgr. prins Georg van Beieren, prins Johan George van Saksen, prins Willem van Zweden, de hertog van York als vertegenwoordiger van den ko ning van Engeland, prins Luis en prinses Clementine Napoleon, de prinsen Xaverius en Gajetanus en de prinsessen Isabella en Hen- riette van Bourbon-Parma en voorts de leden van de Belgische koningsfamilie. De meeste vorstelijke personen maken ook bij den Paus hun opwachting. Maandag ont ving de H. Vader de prinsen Xaverius eu Gaje tanus en de prinsessen Isabella en Henriette van Bourbon-Parma. later den ex-kroonprins en kroonprinses van Beieren en prins Johan Georg van Saksen in particuliere audiëntie. Hoewel het bezoek een particulier karakter droeg, werden toch de vorstelijke eerbewijzen gebracht. De paarden zijn zoogenaamde appelschim mels, afkomstig uit de koninklijke stoeterij van Babolna, waar sinds bijna een halve eeuw de beste militaire paarden van Hongarije gefokt worden. Bezoeken aan den Pauselijken staats secretaris en aan de basiliek ROME, 7 Januari. (V.D.) Zes leden van de Belgische koninklijke familie, koning Albert, koningin Elisabeth, de kroonprins en zijn echt- genoote, prinses Astrid, de graaf van Vlaande ren en prinses Marie José zijn vandaag door Z.H. den Paus op het Vaticaan ontvangen. Het eerst had de ontvangst plaats van den koning en koningin van België. In de kleine troonzaal onderhield Z.H. zich 20 minuten met de vorstelijke bezoekers. Vervolgens werden prinses Marie José en de beide prinsen door den Paus ontvangen, druk van haar bezoek aan den Paus. Nadat Z.H. zich ongeveer tien minuten met de bezoekers had onderhouden, werden de overige leden van het hof toegelaten. Na het bezoek bij den hoogen Gast vereenig- de men zich in de villa ,,Montovani" waar een foto werd gemaakt. Prinses Marie José was zeer onder den in- Later op den dag brachten de vorstelijke per sonen nog een bezoek aan kardinaal Gasparri, den Pauselijken secretaris. Men seint ons nader uit Rome: Z. H. de Paus ontving hedenmiddag met groote plechtigheid het Belgisch koningspaar, prinses Marie José, den hertog van Brabant en zijn gemalin en den graaf van Vlaanderen. De ontvangst geschiedde volgens hetzelfde protocol, als bij het bezoek van het Italiaansche koningspaar. Rechts en links van de kolonnade op het St. Pieterplein, en aan de grenzen van de Vati- caansche Stad, wapperden de Pauselijke en Belgische vlaggen; onder den Arco Carlo Mag- no stonden de Pauselijke troepen, die bij do aankomst der vorsten het saluut brachten. De Belgische koninklijke familie was van een groot gevolg vergezeld, waarbij zich ook de Belgische gezant hij den H. Stoel, de heer Van Ypersele de Striliou, en het gezantschaps- personeel hadden aangesloten. Op het Damasusplein werden de koninklijke bezoekers ontvangen door mgr. Fardone, de prinsen Ruspoli en Aldobrandini, markies Sa- chetti en markies Serlupi en naar de Sala Cle mentina geleid, waar Pauselijke gelieimkamer- heeren en de sacrista het hooge gezelschap op wachtten. Mgr. Caccia Dominion! leidde de koninklijke familie vervolgens verder naar de troonzaal, waar de plechtige audiëntie plaats vond. Na afloop bezocht de Belgische konings familie den kardinaal staatssecretaris, Z.Em. Gasparri, waarna zich het illuster gezelschap naar de Vaticaansohe basiliek begaf, waar de kardinaal-aartspriester, omringd door het dom kapittel/de bezoekers ontving. Door Italiaansche tailleurs vervaardigd Men schrijft ons uit Rome: De Italianen zijn er niet weinig trotsch op. dat de bruiloftskleeding van prinses Marie José, alsmede alle toiletten, die zij bij de tal rijke feesten hier zal dragen, in Italië zijn vervaardigd door Italiaansche tailleurs uit italiaansche zijde. Het bruiloftskleed is uit witte fluweel ver vaardigd, welke speciaal voor dit doel iu een groote Italiaansche fabriek ls gemaakt. Van de verschillende toiletten is er één bij zonder te vermelden. Het is uit zilverdraad geweven en ln middeleeuwschen stijl gehou den. De bijbehoorende mantel is mat.violet en rondom met metaalbloemen bestikt. Een ander toilet is geheel met paarlen en diamanten bestikt. De bijbehoorende mantel is van zilvermoiré. Weer een ander is uit goudlamé vervaardigd en de mantel is rijk versierd met wit vossen bont. Aan de militaire parade zulleu circa 20.000 man van alle wapens deelnemen. Het 92ste regiment infanterie uit TurijD, waartoe de kroonprins behoort, zal bijzonder sterk ver tegenwoordigd zijn en de marine zendt 2500 man met. muziekkorps. De fascistische militie zal met 4500 man vertegenwoordigd zijn. Een fleurig schouwspel Uit Rome wordt dt. 7 dezer gemeld: Vanmiddag is de Folkloristische optocht ge houden, die een ontzaglijke menigte toeschou wers trok. Men schat de mensohen menigte op ruim 100.000. Het voorbijtrekken van den stoet duurde ruim 3 uur Op het plein van het Quirinaal was een tri bune opgericht, van waar de koning en de ko ningin van Italië, de souvereinen van Belgie, ile prinsen en princessen van de beide konink lijke huizen en de voor het huwelijk te Rome vertoevende vorstelijke personen het voorhij- trekken van den stoet gadesloegen. In den stoet reden talrijke karakteristieke wagens mede, vertegenwoordigende de verschil lende streken van Italië. Van tijd tot tijd werd gestopt om een der groepen gelegenheid te geven de liederen van haar streek ten gehoore te brengen en haar eigenaardige dansen uit te voeren. Voorop reden bewoners van het eiland Sar dinië in korte jakjes en wollen kaplaarzen. Op hen volgden bewoners van Piémont uit Noord- Italië en Genueezen die hun schoone liederen, zongen en aan do toeschouwers olijftakken aanboden. Een groote groep uit Romagna werd met luide toejuichingen overal door de menigte be groet. Het was de meest kleurrijke stoet dien Rome ooit heeft aanschouwd. 'n Vierspan van het ras „Shagya" Men schrijft ons uit Rome: Een eigenaardig geschenk heeft de Hongaar sche regeering aan kroonprins Umberto ter ge legenheid van zijn huwelijk gezonden, n.l. een prachtig vierspan van het beroemde ras „Shagya". De prachtige paarden zijn voor een typisch Hongaarschen wagen gespannen en de koetsier en de belde dienaren, die bij de feestelijkheden het span zullen begeleiden, dragen de prach tige Hongaarsche uniform, „szuer" geheeten. De koetsier ls een Hongaarsche officier, die ook den kroonprins In naam van den Hongaar schen regent, een eigenhandig felicitatieschrlj- ven overhandigde. Een van de jongste opnamen van het BelgischItaliaansche bruidspaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9