SPORT IN ENGELAND Het Jaisuari-program van den Volkenbond De voetbal-Grand National DONDERDAG 9 JANUARI 1930 EERSTE BLAD. PAGINA 3. VOLKENBONDSRAAD EN VELE TECHNISCHE COMMISSIES DE GESCHENKEN AAN DEN PAUS WEDNESDAY'S KANSEN FRANSCHE LUCHTMAIL SAN SAIGON DOOR DE K L. M. OVERGEBRACHT. 'l'an onsen correspondent.) GENèVE, 2 Januari 1931 De volkenbond wil blijkbaar in Januari aan de wereld toonen, dat hij ook nog bestaat. Al is de tijd nog steeds niet bereikt, dat alle be langrijke internationale besprekingen binnen het kader van den volkenbond plaats vinden, zooals de scheppers van den volkenbond het zich eens gedroomd hadden, al zal de liquidatie van den wereldoorlog nog een vervolgstuk van do tlaagsche conferentie noodig maken en ai acht de Engelsche arbeldersregeering het doel matig de besprekingen over mogelijke vlootbe- perking te Londen en niet te Genêva te houden, desniettemin zal het werk ook te Geneve niet stil staan. Van het begin der tweede week van Januari at zullen er onafgebroken internatio nale besprekingen in de volkenbondsstad plaats vinden, die stellig ook de openbare belangstel ling zullen verdienen, al zal de aandacht van hot publiek natuurlijk voornamelijk naar den TTaag en naar Londen getrokken worden. De eerste bespreking, die ln Januari te Gé- nê ve zal plaats vinden, is de op 6 Januari be ginnende adviseerende ste'ènkolenconferentie, die door Albert Thomas overeenkomstig den wensch der tiende volkenbondsvergadering en krachtens het besluit van den Internationalen raad van beheer over het arbeidsbureau is bijeengeroepen. Vertegenwoordigers der regee- ringen der negen belangrijkste steenkoler- voortbrengende landen van Europa, waaronder natuurlijk ook Nederland behoort, zullen hier met vertrouwenslieden der werkgevers en der werknemers uit de mijnindustrie dier negen landen bijeenkomen, om aan den beheersraad van het internationale arbeidsbureau een ad vies uit te brengen over de door minister Graham in de tiende volkenbondsvergadering opgeworpen vraag: kan de veertiende inter nationale arbeidsconferentie in Juni 1930 niet een internationale regeling tot stand brengen inzake de arbeidstijden, de arbeidsloonen en de arbeidsvoorwaarden van de mijnwerkers? De Britsche minister van handel wees er op, dat bet zijn regeering gewenscht toeschijnt, dat de mijnwerkers van alle landen niet langer te lijden zullen hebben onder de internationale concurrentie tusschen ede mijnjndustrleelen, die, ten einde een voorsprong op- de mijnbeztt- ters der andere landen te behalen, naar een verlenging van den arbeidstijd en een vermin dering van het arbeidsloon der mijnwerkers streven en niet bereid zijn zichzelf financleele lasten ter verbétering van de arbeidsvoorwaar den van hun personeel op te leggen, zoolang zij geen zekerheid beziten, dat hun concurren tie uit de andere landen dezelfde sociale ver plichtingen ten behoeve hunner mijnwerkers aanvaarden. Terwijl in het internationale arbeidsbureau deze sociale zijden van de steenkolencrisis zul len worden onder de oogen gezien in een bijeen komst, waarvan men, eerlijk gezegd, geen al te groote verwaohtingen ten aanzien van de positieve raadgevingen, die er uit zullen voort vloeien,koestert, zullen de leden van liet eco nomische volkenbondscomité, die de „steen kolen-delegatie" van bet economische comité vormden, hun gedachten laten gaan over de meer zuiver economische zijden der crisis. Aan de hand van het advies der in October door hen geraadpleegde steenkolendeskundigen, zoowel uit de kringen der lndu3trieelen als uit die der mijnarbeiders zal deze steenkolendelegatie overwegen, of de raad van Loucheur on de tiende volkenbondsver; '«ring wenschelijk is, om een officieele sieenkolenconferentie van regeerlngsvertegenwoordigers bijeen te roepen ln verband met de mogelijkheid van een vast legging der maximum-productie en een vast stelling der prijspolitiek wat steenkolen be treft, enz. Ook zal deze steenkolendelegatie moeten beslissen, of zij aan het economische volkenbondscomlté zal aanraden aan den vol kenbondsraad de schepping van een permanent internationaal bureau voor steenfeolenproble- men en voor een onderlinge gedachtenwisse- Ilng over den crisistoestand in overweging te geven. In dezelfde' tweede week van Januari zullen ook landbouwdeskundigen uit niet minder dan 21 staten te Genève bijeenkomen, om met de „landbouw-delegatie" uit het economische vol kenbondscomité te beraadslagen over wat de volkenbond zou kunnen traohten te onderne men in het belang van een leniging der ma laise die ln alle landen den landbouwstand plaagt. Het zijn de vertegenwoordigers uit landbouwkringen in den economischen volken bondsraad geweest, die reeds eenigen tijd er op aandrongen, dat een nauwer contact zou wor den in I et leven geroepen tusschen den land bouwstand en het economische volkenbonds comlté. Deze raadpleging van landbouwdeskun digen, die ook in de toekomst geregeld, zij het ook niet op gezette tijden, zal worden herhaald, Is de eerste uitwerking van dezen wensch, waaraan het economische volkenbondscomité eds eerder zou hebben gevolg gegeven, indien Let internationale landbouwkundige instituut te Rome niet gevonden had, dat de volkenbond de behartiging der landbouwbelangen maar aan dit Instituut moest overlaten. Vertegen woordigers van het landbouwinstituut te Rome zullen nu voortaan de raadpleging van land bouwdeskundigen door bet economische comité steeds bijwonen. De derde Januarl-week zal ons brengen de 53ste zitting van den volkenbondsraad en de winterzittlng van het economische comité in plcno. Deze laatste zitting zal voornamelijk aan het onderwerp der volkenbondsbemoeiïn- gen tot verlaging der invoerrechten gewijd zijn, waarbij het economische comité zich bovenal de vraag zal te stellen hebben, of de volken bondsraad al dan niet verstandig zal doen aan het oorspronkelijke voornemen vast te houden, om de volkenbondsconferentie voor het sluiten van een wapenstilstand op tariefgebied tegen het midden van Februari bijeen te roepen. De antwoorden der verschillende regeeringen op de vraag van sir Eric Drummond, of zij bereid zouden zijn aan een dergelijke conferentie deel te nemen, zijn helaas niet zoo bevredigend uit gevallen, als men na de besprekingen in Sep tember in de tweede commissie der volken bondsvergadering wel had mogen verwachten. Dat de niet-Europeesche regeeringen, voor zooverre zij een antwoord inzonden, een ont kenning zouden doen hooren, was te voorzien. Doch dat vrijwel alle Jonge Europeescbe staten met hun hooge tarieven van invoerrechten meerendeels een beangstigend stilzwijgen zou den bewaren, is stellig voor het economische volkenbondscomité een teleurstelling. Een prijs geven van het idee van den tariefwapenstil stand, zij het ook slecht3 in den euphemietl- schen vorm van een uitstel der conferentie, zal aan het geheele economische volkenbondswerk ongetwijfeld een gevoeligen slag toebrengen, Doch een laten doorgaan van de conferentie zonder redelijke kansen op succes is evenmin gemakkelijk te verantwoorden. Hier zullen het economische volkenbondscomité en de volken bondsraad voor een belangrijke beslissing staan, die ongetwijfeld ondanks de concurren tie der Haaesche en Londensche conferenties op aller belangstelling aanspraak heeft Wie de leden van den volkenbondsraad zullen zijn, die aan de 5Sste zitting zullen deelnemen? Veel zal hieromtrent wel afhangen van het verloop der Haagsche conferentie. Dat Zaleski, die ditmaal de raadszitting presldeeren moet, dit Inderdaad ook doen zal. wordt hier ais van zelfsprekend beschouwd. Polen heeft weinig belangen in Den Haag en vermoedelijk zal Zaleski, die in Augustus een Haagsche vacantia niet onaardig vond, het niet onaangenaam vin den in Januari met een goed motief zich uit den Haag te kunnen verwijderen! Verder neemt men hier algemeen aan, dat Henderson eenige dagen te Genève aanwezig zal zijn en dat Grandi. nu hij minister van buitenlandsche zaken geworden is, den zetel van den scherp- zinnigen en wijsgeerigen Scialoja zal innemen en over veertien dagen aanwezig zal zijn. Of de Haagsche besprekingen het aan Brland en Curtius zullen mogelijk maken ook enkele da gen naar Genêva te gaan? Misschien zou zulk een gedwongen luchtverandering onder bepaal de omstandigheden niet kwaad zijn en wellicht zouden zij daarbij tevens gelegenheid krijgen tot interessante weerkundige studies over de onaangenaamheden van den Nederlandsehen Noord-Westerstorm in vergelijking tot die van de Geneefsche „bise". Het midden van Januari schijnt mij juist het gechlkte tijdstip voor zulke meteorologische vergelijkende studies! In de vierde week van Januari zal de opium commissie van den volkenbond zich moeten beijveren, om uitvoering te helpen geven aan het zoo belangrijke besluit der tiende volken- bondsvergadering dat de fabricatie vau verdlo vende middelen niet grooter en veelvuldiger zal mogen zijn dan de rechtmatige wereld behoefte aan die verdoovendo middelen voor medische en wetenschappelijke doeleinden. Ook zal dan bijeenkomen de commissie van dertien voor de organisatie van het secretariaat van den volkenbond, het internationale arbeidsbu reau en het Haagsche internationale gerechts hof. Of alle groote mannen, die in deze com missie benoemd zijn, zooals lord Cecil, graaf Bernstorff, Adatcl, Loucheur, Qulnones de Leon, Scialoja e.a., persoonlijk aan deze be sprekingen zullen deelnemen, waag ik te be twijfelen. Maar Hambro zal zeker met zijn critiselien en vrljmoedlgen geest wel niet ont breken en laat ons hopen, dat ook het Neder- landsche lid mevrotiw C. A. Kluyver aanwezig zal kunnen zijn, ook om als eenig vrouwelijk lid der commissie aan de rechtmatige verlan gens van het vrouwelijke personeel te kunnen uiting geven! EEN DER FIGUREN OP DE HAAGSCHE CONFERENTIE, die zich in gToote populariteit bij 't Haagsche publiek mag verheugen is wel Brland. We zien hem hier, na een der zittingen weer in zijn auto stappen RE INTERNATIONALE ELECTRO-TECHNISCHE CONFERENTIE. In Nederland en Nederlandsch-Indië bestaat groote belangstelling voor de tweede „Inter nationale Electro-Technische Conferentie", die in Juni a.s. te Berlijn zal worden gehouden en waaraan deskundigen uit 40 staten zullen deelnemen. Verschillende Nederlandsclie deelnemers zul len Inleidingen op de conferentie houden. De noodige voorbereidingen voor de conferentie worden in Nederland getroffen door den heer J. C. van Staveren van de Vereeniging van directeuren van Electriciteitsbedrijven, in Nederlandsch-Indië door de heeren Wouter Cool en H. Janssen van Raay van de Neder- landsch-Indische Spoorweg-Maatschappij. Bestemd voor het Ethnografisch Museum Onder den titel.Jubileumgeschenken voor den Paus der Missies" geeft de „Osservatore Romano" een Interessant overzicht van de cadeaux, welke den H. Vader uit alle deelen der wereld zijn toegezonden. Dit overzicht behandelt voornamelijk de ge schenken voor het Ethnografisch Museum der Missles als een der meest grootsche onderne mingen onder het tegenwoordige Pontificaat, Een der kostbaarste gaven is wel een altaar van Confucius, dat reeds vroeger uitvoerig be schreven is. Verder een basreliëf uit den tempel van Angkor Vabt (Cambogia), dat het paradijs, da hei en het Boeddhistische oordeel voorstelt, een geschenk der Fransche regeering. Vervol gens drie groote zilveren bokalen, versierd met figuren en Cbineesqhe inschriften, aangeboden door M Tliow. Vier strooken doek, ln fraaie kleuren bestikt, voorzien van symbolische figuren en Chineesche geluliwenschen, zijn een geschenk der semina risten van het groot-seminarie van Nanking; zij bevinden zich onder glas en zijn kunstig omlijst. Een cassette van ingelegd hout, bevat tend een adres van buide in de Chineesche ten Latijnsehe taal,"is liet geschenk van de.Katjio- DE SLAG OP HIGHBURY TUSSCHEN ARSENAL EN CHELSEA DE CAPELLA POALINA IN HET QUIRINAAL TE ROME waar het Prins Umberto met Prinses Marle-José gesloten werd huwelijk van Heken van Shanghai. Een beeld, waarin alle geestelijke schatten zijn gegrift, benevens eten adres van hulde, werd geschonken door het klein-semiuarie van Nanking. Een ijzeren stand beeld van een Dalai Lama, uit het tijdperk van ongeveer 1000 jaren voor Christus, is een ge schenk van prins Dolgorukoft van Shanghai. Een antiek porceleinen servieB voor vischge- rechten van den heer P. Mtelchior uit Shanghai. Een adres op zijde in Chlneesch schrift mét een afbeelding van de Pagode der Gelukzaligheid met bloemeu en hoornen, geschonken door de zusters van de Congregatie Maria Auxiliatrix en van het convict „De Deugd" iu Zikawei. Een groote, ronde houten schrijn, prachtig ver sierd met figuren uit het Chineesche leven, ter wijl aan een zijde een scheepje met volle zeilen is afgebeeld, waarop een bisschop staat, die zegenend de handen uitstrekt. In den houten schrijn bevindt zich een adres van hulde met vele goede weusehen aan den H. Vader van de scholieren van het Weeshuis te Zikawei. Een groote zijden banier op Chineesche wijze be schilderd en een veelkleurige doos, b-ide prach tige stukken, handwerk uit Engelsch-Afrika, i'oor den generaal der Jesuieten aan den H. Vader geschonken bij de audiëntie der orde, dio onlangs plaats gevonden beeft. Een zware stok uit ebbenhout in vier deelen, geschonken door de negers van het meer Iiivu en ten studie van pater B. Tuure, waarin het geloof en de religieuse gebruiken der Barundi worden verklaard, waaruit duidelijk blijkt, hoe grondig do Katholieke missionarissen de inlan ders en hun cultuur bestudeeren. Graaf Mimbella uit Peru heeft negen vazen van terra-cotta geschonken, waaronder twee geheel zwarte, met heidensehe godheden beschil derd. liet zijn voorwerpen uit de oude cultuur der oerbewoners van Peru, Columbia, Nicaragua en Mexico. Ook Berlijn bezit een collectie van deze vazen, dank zij professor Selsr, die diep gaande onderzoekingen instelde e'n opgravingen hield in Peru en bij de gevonden voorwerpen uitvoerige commentaren leverde. Het Instituut der Missies van Milaan heeft den H. Vader van het Katholieke maandblad „Kung-Kao-Po" van Hongkong den jaargang 192S1929 geschonken. De bladen zijn buiten gewoon fijn beschreven en met teekeningen en schilderingen verlucht. Er bevindt zich ook een Madonna onder in Chineesche kleeding. Verder twee porceleinen vazen, in den vorm van antieke amphora's zonder ooren echter, vervaardigd in de keizerlijke werkplaatsen van King-Tse-Tseng, die in 1820 verwoest werden^ Bdde zijn een nauwkeurige copie van dt vazen uit het jaar 1723, welke eveneens te King-Tse-Tseng vervaar digd werden. Dit porcelein is buitengewoon zeldzaam geworden en is overal zeer gezocht, vooral in China zelf. Zij worden volgens den wensch van den H. Vader dezer dagen reeds naar de groote tentcons.ellingszalen in het paleis van Lateranen overgebracht en zijn be schilderd met gevechten tusschen Chineesche helden en met landschappen en prachtige bloemen. KLANKFILM OPVOERINGEN IN HOTELS. Een van de grootste hotels der wereld, bet Stevens-Hotel te Chicago, iê het eerste dat een klankfilrn-installatie In zijn bedrijf heeft doen aanbrengen. De hotel-directie deelde mede, dat deze Western Electric-installatte hoofdzakelijk voor amusement der gasten is aangebracht, maar ook op groote schaal yoor reclamedoeleinden bij congressen en vergaderingen zal worden gebruikt alsmede ter reproductie van speeches vaji congresleden, welke niet persoonlijk aan wezig kunnen zijn. De Grand National vangt aan! Niet de Grand Navtiomal van Liverpool, waar jaarlijks een stuk of veertig rossen starten voor de zwaarste hindernis-race van het seizoen, en derhalve niet door mij gedoopt de Grand National Steeple-chase, maar de Grand Natio nal Sit-Down. Niet die duivelsche ren met hooge heggen, waarachter de paarden hun lommerrijke zitje3 inrichten na een vervaar lijken tuimel om vandaar nit een pracht-gezicht te hebben op de race en de 100-1 kans den paal te zien passeeren. Neen, deze niet. Maar de Qrand National Sit-Down voor den Engelschen Cap, met als paal Wembley! Met hun vier-en-aestigen starten ze. Er zijn zeven obstakels, zeven ronden te gaan, en bij elke ronde zal de helft dienen af te vallen want slechts één kan er zegevieren in deze race. Zij zijn nu allien in lijn geschaard. Straks valt de vlag! Dan rennen ze. Maar dan zullen er bij die eerste o zoo hooge horde 32 sneuvelen. En onder hen zullen favorieten zijn, „vijf- tegen-een"-kansen, zullen beker-springers zijn die vroeger heg na heg te nemen wisten. Zenuwen- spannend zal die race wezen in al zijn geledin gen. En wie winnen zal; wij weten het niet. Het kan de gedoodverfde wezen: Aston Villa: het kan niet 300 goed zijn de onbekende twee- de-klasser die zich als eerste weet te werken langs Wembley's Winning Post. Zaterdag begint de pret. Eu het is mijn plicht even met U langs de serie matches te gaan en deze aan een beschouwing te onder werpen, daar zulks niet is geschied bij de loting. Dan treft ons bij deze 32 kampen aller eerst die eene, welke in intere:-:.j boven alles uitsteekt omdat er twee teams tegenover el kaar staan die niet alleen in heel Engeland, maar zelfs tot ver daarbuiten in de volle be langstelling staan: Arsenal versus Chelsea. Het is ten eerste een Derby. Het is ten tweede een Derby in de Metropool. En vervolgens weten we allen dat Arsenal met zijn All Star Eleven en speciaal zijn voorhoede van 360.000 gulden het volle licht geniet, zoodat wanneer Arsenal ergens speelt, immer een record-bezoek te wachten is, ondanks de niet bijster beste resultaten tot op heden verkregen. Arsenal is en blijft de „drawing card". Eu Chelsea? Gelooft niet, lezer, dat Chelsea alleen zoo in 't zonnetje staat in deze brieven, doch de oogen van ganscb een volk zijn ge richt op do presaties van „onze" vereeniging. Dat is nu eenmaal zoo en ik ben er blij om. Wat te zeggen dan van Arsenal-Chelsea op Highbury voor de eerste eigenlijke ronde voor den Engelschen Cup. Ik weet één ding: bet is thans al uitverkocht! Voor de rest weten we niets en niemandal, kunnen we slechts gissen. Wij gaan uit van het standpunt dat Arsenal, ondanks de gespendeerde duiten, van de laatste vijf matches er slechts één te winnen wist. En dat Chelsea van de laatste vijf matches er geen verloor. Chelsea heeft dus in dit opzicht wind-mee, maar wat het terrein-van-het-treffen aangaat wind-tegen. Wij kunnen er bezwaarlijk naar verlangen dat Chelsea, met alle promotie- zorgen, zich nu ook nog eens zal steken in het enervecrende streven naar de Wembley-eer en als ze dèkr dus niet verschijnt, kan het ons koud laten. Niemand kan twee heeren dienen. Maar toch hoop ik in het diepste van mijn hart dat de praatjes-makers van Highbury met hun All Star-bluf en hun hier-komen-wij-aan-air Zaterdag deemoedig en gedwee hun trotsche hoofden zullen buigen tot in de modder van hun eigen grond voor Chelsea. Dan mag dat zelfde Chelsea een ronde verder voor mijn part verliezen. Als zij. die zichzelf verhieven tot majesteiten, maar ten val worden gebracht. Als zij bij het teruggaan naar de kleedkamers door de haag toeschouwers niet zullen worden geklopt, omdat ze werden geklopt. Ik hoop, ik geloof en ik vertrouw.... Er ziju méér matches die onze aandacht vragen. Daar spelen Sheffield United tegen Leicester City. Ze speelden den vorigen Zater dag voor de League, ze spelen op hetzelfde veld a.s. Zaterdag voor den Cup. Voor de League won de United met de verbluffende cijfers: 71. En het zal interessant zijn te 'weten in hoeverre er peil is te trekken op dezen uitslag. Lezer, let op! Behalve bovenstaanden zijn er nog maar twee andere wedstrijden waarbij eerste klassers el kaar ontmoeten (Birmingham-Bolton en Shef field W.-Burnley) de rest is gemêleerd. En er liggen overal voetangels en klemmen. Londen is rijk voorzien van wedstrijden. .Want behalve Arsenal-Chelsea krijgt ze ook West Ham-Notts County en de Hotspurs tegen Manchester City. Er gaat eigenlijk maar één team de stad uit, te weten Crystal Palace naar Leeds United,om daar vrijzeker te sneuvelen. Zoolang de groot machten thuis zijn, winnen ze immers meestal wel, maar wanneer ze op reis moeten, naar onbekende oorden, met kleine hobbelige velden zijn dikwijls da poppen aan 't dansen. Ik boud bijvoorbeeld mijn hart vast voor het aftakelend E verton, dat naar Carlisle m oet, een derde uit het Noorden. En voot Sunderland dat zijn geluk beproeven gaat tegen den Zuidelijken derde klasser Coventry City. Het past zoo ge heel in 't kader van deze Cup-serie, dat Goliath klop krijgt van David. Enfin, we zullen zien. Afwachten is de bood schap. Zondagmorgen zullen we ons gekookt eitje laten koud worden omdat we eerst in ge laden spanning onzen neus willen steken in het ochtendblad en onze echtgeuooten zullen deze vroegtijdige interesse wel voor 'n keertje willen vergeven. Die eerste Cup-ronde vergt dat. We willen nu eenmaal weten of Chelsea het redde, of Everton in Carlisle tranen heeft geschreid ais boterletters en of onze eenige amateurs, de Corinthians, die in eigen huis Millwall ontvangen, nu eindelijk eens wat meer geluk hebben gehad in deze zwaarste aller com petities dan de laatste jaren het geval was. Ik vraag voor die gewijzigde belangstelling bij voorbaat de clementie van de verschillende betere helften oftewel de andere 99 procen ten. De Cup dreigt telken jare do aandacht af te leiden van de gewone competitie. En toch is hier ook de spanning aanmerkelijk. Welis waar lieten, de runners-up Manchester City Zaterdag een leeiijk punt vallen tegen Sunder land, zoodat Sheffield Wednesday met 'n wed strijd minder niettemin 'n punt meer bezit, maar verrassingen zijn niet uitgesloten het stormsein kan geheel worden: Weest op Uw hoede. Sheffield omzeilde echter j.l. Zaterdag weer een gevaarlijke klip door van het hoog-verheven Arsenal te winnen op den Highbury-grond. Het was weliswaar een zege op het nippertje (32) maar de punten waren binnen en „binnen benne de beste". Het was over het algemeen opmerkelijk dat het zoo'n productieve Zater dag was, want in één wedstrijd werden negen goals gescoord (Blackburn sloeg Manchester U met 54), in twee andere acht doelpunten, ver volgens Leeds United tegen Aston yilla 4—3 en Everton-Liverpool 33. Het minimum was nog twee goals, terwijl van de 22 clubs slechts West Ham het net niet te vinden wist. Aan een en ander was de overladen feest-dagen- programma, dat juist voorbij was, natuurlijk niet geheel onschuldig. De geweldige strijd tusschen Chelsea en de leiders Oldham eindigde in een draw (11). Het had niet zoo behoeven te zijn. Doch op een gegeven moment loste er Iemand uit het Oldham-gezelschap een schot van oneindigen. afstand op keeper Millington, de bal zeilde over diverse hoofden heen, verloor onderweg aanmerkelijk vaart en daalde na eenigen tijd juist voor de voeten van den trouwen wachter, die met uitgestrekte armen den verloren zoon in ontvangst wilde nemen. Doch ziet, het leder kwam terecht op een week stuk bodem en ter wijl Millington de handen hief, deed het kleinood niet wat ervan verwacht werd. In- plaats van al3 een nette voetbal op te springen, stooterde bet over den grond verder, pal tus schen des heeren Millington's onderste extremi teiten door, en Chelsea zag zich daardoor ge- plaats voor het probleem twee goals te maken om to winnen. Ze bracht het tot één, net op tijd nog gelukkig, en feliciteerde zich zelve na afloop dat ze er tenslote nog met een kost baar punt was afgekomen. Ze heben er nu 30. Blackpool heeft er 36. Oldham dito. Aantal wedstrijden voor alle drie hetzelfde: 24. Rekent U nu zelf maar uit. Zoor Is be kend, beoogt de Fransche regeer ing de instelling van de eerste luchtverbindlng tus schen Parijs en Saigon. welke naar verluidt reeds volgend jaar door de Air Union zal worden opgenomen. In de toekomst zullen zeer zeker de verschillende maatschappijen, welke luchtlijnen op Azië gaan exploiteeren, zooals de Imperial Airway, de Air Union en de K. L. M. samen werken. Reeds thans bestaat er een samen werking tusschen de Lignes d'Ortent, die in Cochin-China werkzaam zijn, en de K. L. M. voor het overbrengen van de mail. Telkens wan neer een vliegtuig van de K. L. M. te Bangkok wordt venvacht, hetzij op de uit- of op de thuis reis, worden de Lignes d'Orient telegrafisch van den vermoedclüken datum van aankomst op de hoogte gesteld en wacht een Fransch vliegtuig het Nederla-ndsche op het vliegveld van de hoofd stad van Siam op. De mail wordt dan onmiddel lijk doorgegeven en uit de cijfers blijkt dat dit reeds snel is toegenomen. Het K. L. M.-vliegtuig met den bestuurder Smirnoff kreeg op 19 Dec. te Bangkok 21 kg. post uit Saigon aan boord, welke post 28 December om half een op Schiphol aankwam, en denzelfden middag nog per trein naar Parijs werd doorgegeven. (Het IC L. M.- vliegtuig naar Parijs was reeds vertrokken.) Zoo kwam het, dat de post uit Saigon reeds op 30 Deo. te Parijs werd bezorgd, evenals in de overige deelen van Frankrijk, waarheen zij op 29 Dec. vervoerd werd. NEDERLANDERS NAAR LUXEMBURG- Het Consulaat van het Groot-Hertogdom Lu xemburg, deelt mede dat bij wet van 30 Novem ber 1929 een regeling in werking is getreden oor Nederlanders, die in Luxemburg willen gaan werken, d.w.z. voor die Nederlanders die door Luxemburgsche werkgevers zijn aangeno men. Nederlanders die op eigen initiatief naar Luxemburg gaan, om er werk t© vinden, wor den geweerd. Elke werknemer moet voorzien zijn, als hij de grens overgaat, van de volgende papieren: 1. paspoort of geldig bewijs van Nederlander schap 2. toestemming van den Directeur Gene raal van Arbeid van Luxemburg 3. uittreksel van liet strafregister, niet ouder dan 1 jaar 4. bewijs van goed gedrag, afgegeven door politie of hoofd der gemeente waarin de aanvrager de laatste 12 jaar zijn woonplaats had 5. gezond heidsattest. Dit laatste, volgens een speciaal formulier op te maken door den speciaal daar voor aangewezen arts. Verdere bijzonderheden dienaangaande wor den door bet Consulaat Generaal verstrekt' RADIO TELEFONISCH VERKEER MET INDIë De radiofcelcfonische verbinding met Indlë was gisteren een jaar voor het publiek openge steld. In dien tijd bedroeg, naar het Hbld. mede deelt het aantal zakengesprekken van Neder land uit 450 en van Indlë uit 480. Vobr parti culiere gesprekken waren deze cijfers 746 en 1831, zoodat in dit eerste jaar in t(?taal 3507 gesprekken zijn gevoerd. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken zijn er ln Nederland ongeveer 100 aangevraagd en In Indië 325. Gemiddeld worden thans per week 65 gesprek ken gevoerd, terwijl het hoog3te aantal tot dus ver 98 bedroeg. DE REIS VAN ER. MS. KORTENAER NAAR INDI Het reisplan van Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer", onder commando van luitenant ter zee le kl. J. Lagaay naar Ned.-Indië, is a's volgt vastgesteld: Vertrek van Willemsoord 14 Januari; aan komst te Gibraltar 13 Januari; vertrek van Gibraltar 22 Januari; aankomst te Alexandrië 28 Januari; vertrek van Alexandrië 3 Februari; aankomst te Aden 8 Februari; vertrek van Aden 12 Februari; aankomst te Colombo IS Februari; vertrek van Colombo 24 Februari; aankomst te Sabang 27 Februari; vertrek van Snbang 1 Maart; aankomst te Oleh-Oleh 1 Maart; vertrek van Oleh-Oleli 3 Maart; aan komst te Belawan-Deli 4 Maart; vertrek van Belawan-Deli 8 Maart; aankomst te Tandjong- l'riok 11 Maart. DE REIS VAN HR. MS. VAN GALEN Het reisplan van Hr. Ms. torpedobootjager „van Galen" naar Curacao, onder bevel van lult. ter zee le kl. H. Nieuwenhuys, ls als volgt vastgesteld; Vertrek uit Willemsoord 22 Januari; aan komst te Las Palmas (Gran Canarla) 27 Januari; vertrek uit Las Palmas 1 Februari: aankomst te Willemstad 12 Februari. HF: BmLIJKBCHB BISSCHOP, MGR. BCSRF.lEEil. sprak op'Driekoningendag voor dé Katholiek10 Volküunlversiteit over echtscii^idiii^svraagstuls

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10