I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM Hoestm FT J STADSNIEUWS WEER 52ste JAARGAN ZATERDAG 11 JANUARI 1930 No. 1561$ DE GEMEENTE EN DE SP0"TÏ RR-1NFN UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN I a. kostelooze inenting R. K. radio-vereeniging „ST. LIDUINA" ONBEWOONBAARVERKLARING VAN 148 WONINGEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN Bronchitis en Kinkhoest L "i 1 - NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den f 3,25," p. mud. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1-5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 3D woorden 25 c.. elk woord meer 5 c, tot 't max van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50. 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500^ overlijden door een ongeval; 500- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250- bij verlies van één haD^ 'eenmaalTer^and dftbbla7™rd™ afgedrukt fzl twee voorste ledematen alle vinsers van een hand; 25,— bi] verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopi op ae voorwaarucu vinger; f 50.bij verues Rii of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offtcieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Ter algemeens kennis wordt gebracht, dat op Woensdag, den 15en Januari a.s„ des namiddags te m uur, de gelegenheid zal zijn openge- tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe bij den getneen e- geneesheer A. D. de Leeuw, in den St. Doele, aan het Doelepledn 1. aanmelden. Voor een juiste vermelding ln de vaccin bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de annm ding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 11 Januari 1930. De algemeene jaarvergadering dezer veree ui ging zal worden gehouden ta twe^e helft van Februari in de groote zaal R. K. Volksbond. -w, ruien w. A,„ vOT,Jeri»g den een vastenavondfeest, waV.reeni„int, medewerken een bekende toon en een Beyersche kapel, terwijl no= verrassing op het zM De vergadering en feesta derom gratis toegankelijk zij b6Sne"etTo;nemen van het aantal R. K. luisteraars hier ter stede besloot het bestuur in laatste vergadering de propaganda-ae tie in de eerstvolgende maanden met hernieuw de kracht door te zetten. Adressenmateriaa voor huisbezoek wordt gaarne ingewaeht bU d J hoofdpropagandist der vereeniging, den lieer J. Vermeulen, Dam 46. EINDER-OPERETTE „De schoone in het slapende bosch" Dat er ln Schiedam een Operette opgevoerd wordt is geen alledaagsche gebeurtenis, en als •t 'n kiuder-operette geldt, is 't 'n evenement. ■t Was dan ook geen wonder, dat de groote 7aal van Musis Sacrum uitstekend bezet was, toen mej. Paula van Alphen er ge zelschap de operette „De schoone ln - pende bosch" opvoerde. De kinderen waren nog alle debutam .1 vooral in 't begin hadden vele wel wat van „Bühnenfieber", zooals mej. van Alphen noemde, te lijden. t Was intusschen 'n alleraardigst gezicht al die beweeglijke kleine figuurtjes met hun kleurige en fonkelende en schitterende kleedjes. Vooral de allerkleinste speelstertjes hebben veel succes gehad. Wat den samenzang betreft, heeft mej. van Alphen, bij de nog ongeschoolde kindere ngoede resultaten bereikt. Vooral toen de eerste plankenkoorts was ge- Weken waren allen heel goed op dreef. Jammer, dat de décor-veranderingen zooveel van den tijd vergden. De begeleiding aan de piano was in goede handen bij mej. Tini de Vries. De talrijke toeschouwers waren enthousiast, al zal op rechtmatige® oudertrots wel 'n deel Vau dat enthousiasme mogen worden gehoekt. Bij 't uitbundig applaus na 't laatste bedrijf scheurde het doek nog menig maal vaneen om de spelertjes en speelstertjes te huldigen. Aan de dames van Alphen en de Vries wer den bloemen aangeboden. Mej. Paula vau Alphen heeft eer ingelegd thet haar leerlingen. DE HANZEDAG We hoeven onze R. K. Middenstanders nau lelijks te herinneren aan hun jaarlijkschen feestdag, die morgen wordt gehouden. Het spreekt vanzelf dat niet alleen allen op den Pvopaganida-feestavond in den R. K. Volkshond te vinden zijn, maar dat zij ook de H. Mis Van half acht in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie zullen bijwonen, welke voor de Hanze Wordt opgedragen. Na de H. Mis is er gemeenschappelijk ontbijt iti den R. K. Volksbond. DISTRICTSARBEIDSBEURS Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: c°lporteurs, jongste bedienden, jongens van 15 ia-ar voor 'kurkensnijderij, timmeirmansjongen, halfwas rijwielhersteller, jongens en meisjes Tup 15—21 jaar voor fabrieksarbeid, jongens loor distilleerderij, halfwas letterzetter (onge- Wg.), dagdienstbode, loopmeisje cn steuoijty- t-fete (moderne talen); te Overschie: leerling- ^-tpleegster en keuken-werkmeisje; buiten de ad Bouwbedrijven: betontimnieriiedca en op- 'ichter voor scholenbouw; Metaalbedrijven, me- •aillemaker, bankwerker, monteurs voor ruwe is-tnotoren, scbeepskokers, scheepmakers terwerkers, revo,verklinkers, corrosserie-plant- Tkers, eleatriciens en fitters. Algemeene be- '4ven: pianostemmer-hersteller, mandenmaker -'-fbiersleeriing, steno-typiste, dienstboden, op rhten-teekenaar, koperbankwerkers, kleerma kers (groot-werkers), kamermeisje (hotel) en 'tenteseen voor den verkoop van lingeriën. ■'ïacao: ketelmakers, machine-bankwerkers en ^ipleggers; Portugeesch Oost-Afrika: een er- 'lr®n goed onderlegd bierbrouwer. Cn te... ddag vergaderde de Raad der ge- mee, v ouder voorzitterschap van burge- meeste. ulemeijer. Nadat <te burgemeester de gisteren reeds in ons blad vermelde Nieuwjaarsrede had uitge sproken, een rede, welke met applaus werd be groet, wenseht» de heer KOOPMANS, oudste lid in jaren, wederkeerig den burgemeester en zijn geziu alle geluk in het nieuwe jaar, een wensch dien hij ook uitstrekte tot de wethou ders en de hunnen. Hij kwam dan op eenige der in de burge- meesterlijke rede aangeroerde punten terug, en zegde den voorzitter en het gekeele ooilege het vertrouwen en den steun van den Raad toe, overtuigd, dat al zullen wij verschillende pun ten van verschillenden gezichtshoek bekijken, we toah allen willen het welzijn van Schiedam. (Applaus). De heer Scheurkogel (wegens ongesteldheid) en de heer v. d. Kroon hadden bericht van ver hindering gezonden. Aan Mej. K. Dulfer, geboren van 't Wout, werd overeenkomstig haar daartoe gedaan ver- zoek) met ingang van 1 Mei 1930 eervol ontslag verleend, als gemeente-vroedvrouw, zulks op grond van het bereiken van den 65-jarigen leef tijd. Voor een bedrag van 475 werd de lichtklok- zaal aan de Koemarkt van de N.V. Algemeene Liebtklokmij. te Amsterdam, die voor den zuil geen voldoende reclame heeft, aangenomen ten dienste van de Technische Bedrijven. In handen van B. en W. werden gesteld om advies: een adres van den Algemeenen Neder!. Bond van Arbeiders, werkzaam bij straten- en wegen' bouw, houdende verzoek de vacantieregeling van het Schiedamsche straatmakerspersonee) in overeenstemming te brengen met de Rotter- damsche regeling, met dien verstande, dat de vacantie w-ordt bepaald op 14 dagen per., jaar, terwijl tevens wordt verzocht een vacantietoe- slag van ƒ30 per jaar uit te kéeren aan het begin der vacantie; van het Nederlandsch Insti tuut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw te Amsterdam adres, houdende verzoek van ge meentewege een subsidie aan het instituut toe te kennen; van de afdeeling Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers, adres, waarhij ad- liaesie wordt betuigd aan het adTes van de af deeling Schiedam van Volksonderwijs, om over te gaan tot aanstelling van een School tandarts; van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, adres, waarin wordt verzocht er bij het College van B. en W. op aam te dringen, dat meer dan tot heden aan hare Commissie ge vraagd wordt om van advies te dienen; van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs, schrijven, waarin zij mededeelt, dat zij be sloten heeft tot stichting van een bijzondere lagere school op een terrein, gelegen tusschen de Potgieter- en J. A. Alberdlngk Tkijmstraat, en verzoekt de voor deze stichting benoodigdt gelden uit de gemeentekas te verstrekken; van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs schrijven, waarin zij, ter nadere toelichting van voornoemde aanvrage mededeelt, dat zij het nieuwe schoolgebouw pas 1 September 1931 wenseht te betrekken, terwijl de school reeds 1 September 1930 in een ander schoolgebouw zal worden geopend. Naar aanleiding van deze aanvrage merkte de heer KOOPMANS op, dat liij het betreuren zou, als dit mojiie plekje groen bebouwd werd. BENOEMINGEN: Tot lid van de Commissie voor het Algemeen Handelsentrepot uit bet dagelijksch bestuur der gemeente, als voorzitter, werd herbenoemd de heer C. Houtman. Tot lid-patroon en lid-werkman van de Com missie van toezicht op de Gemeentelijke Ar beidsbeurs werden onderscheidenlijk herbe noemd de heeren Th. W. S. Waring, aanbevolen door de vereeniging van Bouwvakpatroons en de R.K. Schilderspatroonsvereeniging „St. Liduiua" en de heer J. v. d. Raaf, aanbevolen door den Schiedamschen Bestuurdersbond. Den heer Collé was het opgevallen dat de leden van de commissie van advies voor wat de patroons betreft alleen bestaat uit personen belioorende tot de bouwnijverheid. De metaal nijverheid, waarin 60 pet. der Schiedammers hun brood verdienen, het transportbedrijf en het fabrieksbedrijf mogen toch zeker ook in aanmerking komen. De leden-werknemers zijn een bakker, een typograaf en en grondwerker. De heer DINKELAAR merkt op, dat feitelijk de betrokken organisaties de leden aanwijzen. We moeten deze organisaties vrij laten in hun aanbeveling. Tot onderwijzer in lichamelijke oefening bij het O. L. onderwijs werd benoemd de heer G. W. Rinkel te Haarlem. Na vaststelling van een aantal rekeningen kwam aan de orde het voorstel tot ONBEWOONBAARVERKLARING VAN 148 WONINGEN Hierbij kwamen mede in behandeling ,een tweetal adressen betreffende de onbewoonbaar te verklaren woningen aan de Hoofdstraat 31 (het Maashofje) en aan de Hoofdstraat 159, alsmede de motie van deiji heer Collé, volgens welke de Raad, van oordeel dat aanneming van het voorste! tot gevolg zal hebben, dat ook ge zinnen uit hun woning zullen worhen verdre ven, welke niet in staat zijn voor de nieuw gebouwde woningen der particuliere bouwon dernemers de daarvoor geldende huur te beta len; B. en W. uitndoigt ten'spoedigste 'n plan te ontwerpen van woningbouw voor gezinnen, wier inkomsten onvoldoende zijn om een dek kende huur te betalen en deze woningen te ver huren tegen een gemiddelde huur ran 3.50 per week, zulks mot aanvrage van rijksvoor schotten en bijdragen volgens de Woningwet. De heer KAVELAARS heeft niet kunnen vin den in de stukkeu dat de woningen 'in de Lourenstraat ndet voor verbetering vatbaar zijn; hetzelfde geldt voor de woningen in het Maashofje. Wat de woningen aan den Rottend. Dijk betreft, deze zijn onbewoonbaar niet om zich, maar om de nabijheid van de glasfabriek, zoodat hier elke woningbouw onmogelijk is als de glasfabriek zoo blijft. Dé heer Kavelaars zou dan ook omtrent de genoemde woningen in het voorstel tot onbe woonbaar verklaring een nieuw onderzoek wen- sc tien. De heer KOOPMANS heeft de woningen in het Maashofje bezocht. Al zouden ze door ver bouwing te verbeteren zijn, bet is niet moge lijk in deze put goede bewoonbare woningen te Z6tt6H. De heer COLLé merkt op, dat behalve deze 148 woningen er een groot aantal oude wonin gen verdwijnen, die door particuliere bouw ondernemers worden opgekocht en vervangen door nieuwe. Deze nieuwe kosten 6 a f b.50 per week. Epn zeer groot deel der arbeiders is niet in staat deze huur op te brengen. Hij hoopt dat men voor zijn motie zal stemmen. De heer WAARDENBURG vraagt of het wel verstandig is de motie-Collé te koppelen aan dit voorstel. Stond ze er los van, dan had er een prae-advies op kunnen komen. Ook de heer HOOGENDAM zou prijs op prae- advies stellen. WETHOUDER VAN VELZEN herinnert er aan, dat de behandeling van dit voorstel is uit gesteld om den raad in de gelegenheid te stellen zich persoonlijk te overtuigen van de feiten. Het oorspronkelijke voorstel was 207 en is terug gebracht tot 149 woningen. Van deze woningen zijn er reeds 69 leeg; het Maashofje met 32 woningen is verlaten op slechts 6 woningen na. Voor wat de heer Kavelaars vraagt wil de wethouder opmerken, dat het Maashofje wel de sleohtste woningen biedt die te vinden zijn. De woning bevat een woonkamer, een zolder en een wascbhok. De wethouder gaat de woningen van dit complex verder na, evenals die in de Louronstraat en den Rotterdamschen Dijk. Van dit laatste complex is niet slechts de omgeving, maar de toestand der woningen zelf onhoudbaar. Mochten de directeur en de commissie van den woningdienst, alsmede de gezondheidsdienst en het college van B. en W. zich allen vergissen, dan zijn er nog Gedeputeerden om zich tegen het voorstel te verzetten. Gezondheid, zedelijkheid,opvatting van fami lleleven eischen dringend dat deze woningen onbewoonbaar worden verklaard. De motie-Collé jfs zooals ze er ligt niet aan vaardbaar, omdat ze gekoppeld is aan het voor stel tot onbewoonbaarverklaring. Het voorstel betreft slechts 70 bewoonde wo ningen. De inlichtingendienst heeft de zaak eens gecontroleerd en daarbij bleek, dat het verband tusschen inkomen en onmogelijkheid om hooger huur te betalen hier niet bestaat. Er zijn groote gezinnen in die eenkamerwoningen die heel goed een hooger huur kunnen betalen. Er staan voorts nog 18 woningen leeg van 3.75 en 16 van 4, woningen waar de gemeente bij be trokken is. De wethouder stelt zich overigens voor, binnen betrekkelijk korten tijd onder de oogen te zien of het wenschelijk is woningen met Rijksvoorschotten te bouwen. Het college zal zich positief aan den Raad verklaren. Zoo zal vanzelf de meening van het college over de bedoeling van de motie-Collé tot uitdrukking komen. De heer KAVELAARS acht het wenschelijk, waar eigenaars van sommige complexen zich verzetten en in elk geval vragen welke verbe teringen moeten worden aangebracht, dat het voorstel wordt aangehouden opdat de directeur van den woningdienst nader met hen in over leg trede. Hij doet daartoe een voorstel. Dit voorstel wordt intusschen niet gesteund. De heer VAN DORP hoopt, dat deze onbe woonbaar verklaarde woningen niet meer tot onooglijke pakhuizen worden gemetamorfoseerd. De heer COLLé begrijpt dat gezinnen met hooge inkomens niet in aanmerking komen voor woningen met huurtoeslag. Hij heeft met zijn motie slechts de aandacht 'willen vestigen op het verschijnsel, dat het aantal woningen voor gezinnen met een laag inkomen zeer gering is. Degenen die een hoogere huur kunnen betalen, trekken meestal wel uit eigen beweging naar een betere woning. Tot heden is er voor de arme gezinnen, die geen dekkende huur kunnen betalen, niets door de gemeente gedaan. Wanneer het college toe zegt spoedig met een uiteenzetting te komen, wil de heer Collé zijn motie wel intrekken. De heer KAVELAARS doet dan nog het voor stel voor wat betreft de woningen in de Louronstraat en aan den Rotterdamschen Dijk aan te houden. Wethouder VAN VELZEN merkt op, dat de heer Kavelaars niets tegen de argumenten voor onbewoonbaarverklaring heeft aangevoerd. Het gaat toch niet aan v, oningen nog eens te be kijken als er een adres over wordt ingediend en het niet te doen als er geen adres over komt. Den heer van Dorp antwoordt hij, dat hij wat deze vraagt niet in de hand heeft, maar in den regel ontwikkelt zich spoedig een gunstige toe stand. Den heer Collé zegt hij toe, dat hij met be kwamen spoed met een advies vir gemeentelij ken woningbouw zal komen. Dit vraagstuk moet over de geheele linie worden bekeken. De heer COLLé trekt zijn motie in. Het voor stel Kavelaars om de woningen aan da Louron straat en aan den Rotterdamschen Dijk uit 't voorstel van B. en W. te lichten wordt verwor pen, waarop het voorstel van B. en W. wordt De Duitsehc Automobiel-industrie had in 1929 eroote successen te boeken. Mercedes slaagde erin bij den Alpentocht 8 gouden alpenbekers te winnen en bereikte als eerste de finish van dezen internationalen tocht. Bijzonder bewonderd werden de races van den kleinen 2.6 L. wagen, die veel grootere wagens voorbijreed en als één der allerecrsten het einddoel bereikte. Het groot ste succes echter was de sensationeele overwin ning in de Enges:li3 TouristTrjphy waarbij Mercedes een gemiddelde uursnelheid behaalde van 120 K.M- Zeer merkwaardig is het, dat alle overwinningen van Mercedes op Continental banden werden behaald. Een bewijs van de voortreffelijkheid van dit banden-merk. Brennabo-r kan over haar successen in het afge- loopen jaar ook zeer tevreden zijn. Dit goede oude merk trad in het bijzonder bij den Alpen- tocht op den voorgrond en won 2 gouden Alpen bekers. Ook bij de races op den Nerobere in het Schwarzwald en in Bad Neuenahr behaalde Brennabor groote successen. Op de herfst-sport- dagen te Baden-Baden won Brennabor den groo- ten. „Team-prijs", die door 3 dames werd ver kregen. De vele bekroningen op fraaiheids-con- courses waarbij Brennabor 35 eerste en tweede prijzen behaalde o-a. te Baden-Baden,Berlin, Neuenahr, Dresden etc., zijn een bewijs van de elegance van dit merk. Adv. aangenomen met aanteekening van den heer Kavelaars, dat hij er tegen is. Aan de orde is dan het voorstel van B. en W. dot wijziging en vaststelling van de rooilijnen van gedeelten van den Rotterdamschen Dijk en den Singel. De heer HOOGENDAM wil graag bij derge lijke voorstellen ook een kaartje en vraagt of bij de rooilijnen aan de Zuidzijde van den Rot terdamschen Dijk panden in het gedrang komen. WETHOUDER HOUTMAN zegt, het ver strekken van kaartjes indien zulks mogelijk is, toe; de tweede vraag beantwoord hij voor wat een gedeelte der huizen betreft, bevesti gend. Zonder stemming worden dan aangenomen het voorstel van B. en W. om hun College te machtigen om met den heer H. Kiela een over eenkomst van straataanleg aan te gaan betref fende een gedeelte van de Laurens Coster- straat. Voorstel van B. en W. om in de kosten van herstel van den molen „De Walvisch" aan de Vereeniging tot behoud van molens in Neder land „De Hollandsche Molen", een bijdrage te verleenen van 1000; voorstel van B. en W. om gunstig te beschik ken op het verzoek van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek om haar voor het jaar 1929 een subsidie van 2874 toe te kennen. Ten aanzien van het voorstel om aan de Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose een subsidie te verleenen van 3000, merkt WET HOUDER 'SLAVENBURG op, dat het Rijk zich met deze aangelegenheid heeft bemoeid. Hij zou dus willen voorstellen déze aangelegenheid nog eens in de commissie te bezien en het col lege willen machtigen een voorschot te ver strekken op het eventueel te verleenen subsi die. Het voorstel wordt teruggenomen en de ge vraagde machtiging verleend- Zonder stemming wordt dan aanvaard het advies van B. en W. naar aanleiding van de adressen van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van R. K. Hoogere Burger scholen, Gymnasia en Lycea te Rottere!-i en de Vereeniging voor Christelijk Midd-.uaar Onderwijs te Vlaardingen, houdende verzoek een subsidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor de Schiedamsche leerlingen, die bare scholen bezoeken. Slechts wenseht de VOORZITTER op te merken dat hij de subsidie anders geregeld had willen zien. DE SPORTTERREINEN VAN S.V.V. Aan de orde is dan het advies van B. en W. op het bekende adres der Schiedamsche Voet balvereniging S.V.V. De heer DINKELAAR kan zich ten deele met het voorstel van B. en W. vereenigen. Alleen is dat voorstel weer een beetje schraal. Het geeft gedeeltelijk toe aan het tweede deel van het adres van S. V. V.. De toezeging van een tweede terrein hoopt de heer Dinkelaar goed te zien vastgelegd. Liever had hij de toezegging dat bij het uitbreidingsplan er rekening mee zal worden gehouden, dat niet nog eens S. V. V. zal worden verjaagd. De Vereeniging heeft f 3000.onkosten ge maakt voor haar veld in den Kortlandpolder, dat het slechts 2 jaar kon bespelen. Twee jaar vrijstelling van huur, f 600, beteekent tegen die f 3000 niet veel. De schatkist van S. V. V. is uitgeput. En nu moet het een nieuw terrein aanleggen, waaraan niets is gedaan en dat groote kosten vereischt. De begrooing daar voor bedraagt f 2200. Hij zou S.V.V. daarin tegemoet willen komen en de vereeniging met de helft daarvan, f 1100, willen helpen. De heer COLLé onderschrijft de woorden van den >r Dinkelaar, doch acht het beter, dat de Ra..d het verzoek van S. V. V. inwilligt en het terrein bespeelbaar oplevert. Dan zal het College ook niet zoo spoedig dat terrein weer opeischen. Spreker zou in den vervolge volle dige schadeloosstelling van de sportverenigin gen billijk vinden. Ook de heer ETMAN wil de vereeniging uit de moeilijkheden waarin ze is geraakt door de gemeente, geholpen zien. De heer STEENS gaat na, wat S. V. V. van de gemeente krijgt. Er zijn verenigingen, die hetzelfde lot hebben gedeeld, en die in veel ongunstiger positie verkeeren. Spin meent, dat de vereeniging met wat haar hier' is toegezegd, heel aardig is geholpen. De heer KAVELAARS vraagt nadere inlich tingen omtrent de toezeggging van een tweede terrein in Nieuwland. Spreker begrijpt overi gens niet, welke toezegging aan de vereeniging Is gedaan voor haar terrein waarvan ze nu verdreven wordt. De heer Broek ondersteunt het voorstel van den heer Dinkelaar om f 1100 te geven, mits de gemeente dan overal van af Is, behalve dan het verstrekken van water. WETHOUDER DE BRUIN vindt het recht- vaardig dat als de gemeente een vereeniging van een terrein verdrijft, de gemeente dan een ander terrein behoorlijk bespeelbaar, ter beschikking stelt. Voor het draineeren van het terrein zal nog heel wat moeten geschieden. Voor vereenigingen die in den N.V.B. of in den Rotterd. Voetbalbond spelen is keuring van het terrein noodig en do consul heeft gezegd. VOOR VIJFTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 15 J: uari 1880: De heer J. Brouwer alhier, die tot hoofd onderwijzer te Vlissingen was benoemd, heeft voor die betrekking bedankt, uithoofde zijner benoeming tot docent aan het instituut voor adelborsten te Willemsoord. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 15 Januari 1880: Geboren: 11 Jan.: Cornells «.Ibertus, zoon van M. Tuyl en C. A. Houtman, Singel. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 17 Januari 1880: Een zeer practisch onderwerp was het, dat de Weled. Gestr. heer mr. Bahlmann van Rot terdam gisteravond voor de leden dar vereeni ging „De Grondwet" alhier behandelde. Over den Nederlandschem handel sprak hij en zulks met eene kennis van zaken en eene juistheid van oordeel, welke duidelijk aantoonden dat dit onderwerp de bijzondere sympathie van den geachten spreker geniet. VOOR VIJF EN TWINTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 13 Januari 1905: Een zeldzaam schoone kunstavond bood gisteravond het bestuur der afd. Schiedam van het Algem. Nederl. Verbond, aan zijn leden. Het was het nieuwe bestuur gelukt Catka- rina van Renmes, de zoo gunstig bekende zangeres en componiste van kinderliedjes, be- reöld te vinden alhier op te treden. Verwacht wordt: Stormachtige tot krachtigen Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regenbuien, iets kouder. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 4.08 tot 's morgens 7.37. dat het terrein moet worden beploegd, bezaaid en gedraineerd. Met S. V. V. is wel een overeenkomst aan gegaan op 1 Januari 1925, maar er gingen 2 jaren mee heen eer het terrein bespeelbaar was. Dat er waterleiding komt is van groot hygiënisch belang, maar ze dient ook voor andere aangelegenheden. Alleen het verplaatsen van de keet heeft S.V.V. f 600 gekost. Het voorstel van den heer Dinkelaar is al een groote tegemoetkoming aan het voorstel van B. en W. De vereeniging heeft thans geld noodig om te verhuizen en daarin moet de gemeente haar helpen. WETHOUDER HOUTMAN merkt op, dat vorig jaar In Juni deze zaak tot ieders tevreden- beid is opgelost. Het is verkeerd nu op een toen genomen raadsbesluit terug te komen. S. V. V. heeft heel wat geld verdiend, maar het heeft niet geleerd te zorgen voor den kwaden dag. Dat overplaatsing van een huisje van f 1100 niet minder dan f 600 kost, vindt de wethouder vreeselijk duur. Het huisje heeft intusschen zijn waarde behouden. De gemeente heeft een con tract aangegaan van 5 jaar, ingaande 1 Januari 1925. Het terrein van S. V. V. aan den Haven- diji. zal niet zoo spoedig ontruimd worden, omdat ontruiming daarvan afhangt van de spoorwegaansluiting. En die is er nog niet!! Er worden door de gemeente al heel wat kos ten voor de sportterreinen gemaakt. Geeft men S. V. V. toe, dan komen de andere vereeni gingen ook. In orde maken van het terrein moet door de vereeniging zelf worden gedaan. En dan kan het bedrag van f 2200 sterk worden verminderd. Voor de draineering zijn takke- bossen van de gemeente beschikbaar. Als men van de gemeente wat te verwachten heeft, men ziet het aan D. H. S., dan vermindert het eigen initiatief. De heer DINKELAAR laat de verdere verde diging aan den heer De Bruin over. Alleen merkt hij op, dat de politiek van de gemeente ten opzichte van de sport van den beginne af foutief was. Do heer DE BRUIN betoogt, dat het hier ai leen gaat om een zaak van recht. Voor het recht moet de formule wijken. De heer Hout man kan niet beoordeelen of S. V. V. zuinig geleefd heeft. De gemeente is oorzaak, dat S. V. V. telkens voor groote kosten zit. De koeten aan den Laamslootschenweg hebben met deze zaak niets te maken. Spr wil voor zich accoord gaan met wat de heer Broek voorstelde, 1100, zonder kwijt schelding van huur. Dat maakt dan slechts met wat de gemeente wil doen, een verschil uit van ƒ500. Het voorstel-Dinkelaar 1100 en 2 jaar vrij stelling van huur, wordt het eerst in stemming gebracht en verworpen met 14 tegen 10 stem men. Het voorstel-De Bruin, helft der door S. V. V. te maken kosten te vergoeden tot een maximum van 1100, werd aangnomen met 16 tegen S stemmen. Overigens vereenigt de Raad zich met het voorstel van B. en W. Goedgekeurd^ worden dan nog het voorstel tot het verleenen van een crediet van 96000 op perceel XXI van het Grondbedrijf, te weten: a. 66.500 voor den aanleg van de Van Mus- schenbroekstraat en den gedeeitelijkeu aanlc van de Swammerdam en de Lange Singelstr •b. 24.500 voor den aanleg van een plantsoen tusschen de Van Swinden-, Suellius- en Swam- merdamstraa t c. 2000 voor het maken van een eenvoudige brug als verbinding tusschen de Snellius- en de Swammerdamstraat; d. 3000 voor herstelling van de verbroken waterverbinding tusschen de beide deelen van de wetering ter weerszijden van de Boerhave- laan en het voorstel: a. tot wijziging van het dwarsprofiel van het gedeelte van de Warande, gelegen tusschen de Burgemeester Knappertlaan en de St. Liduina- straat; b. tot het verleenen van een crediet-van 12.000 voor het bestraten van de rijwegen en trottoirs in aansluiting aan het reeds bestaande gedeelte van de Warande en voor het verhar den en beplanten van hst middenpad. De Voorzitter sluit te kwart over zes de ver gadering. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Tberesiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Scbiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. 11 Januari Bazar „T. E. G. E. N. O.", Gebouw „Een dracht". Geopend om 7 uur n.m. Zondag 12 Januari Groote propaganda Hanze-dag. Om 8 uur pi opaganda-avond in den R. K. Volksbond. Dinsdag 14 Jasjjari Ledenvergadering Nederl. R. IC. Bouwvak- arbeidersbond „St. Joseph Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half acht. Zondag 19 Januari Tooneelgezelscha.p Frdts Bouwmeester. Op voering van „De Suttansdocbter en de goede tuinman", gevolgd door „De Duivelsbrug". Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 21 Januari Zangvereeniging „Gemengd Koor". Uitvoe ring van het Oratorium „Arminius" door Max Bruch. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 11 Jan.: Groote Schouwburg, Francesca da Rimini (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) 12 J a n.: Groote Schouwburg, Leontlentje (Rott, Hofstadtooneel) 8 uur Groote Doele- zaal, 4e middag-concert Residentieorkest, half 3 13 Jan.: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 15 Jan.: Groote Doelezaal, 2e abonn.concert Concertgebouworkest (o. 1. v. Bruno Walter) kwart voor S uur, 16 J a n.: Groote Doelezaal, 3e concert „Eruditao Musica", S uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Jan Smees (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volwassenen) Tivoli-Schouwburg, Turf in je ransel (Louis Bouwmeester's revue) 8 uur (voor volwas senen) (Zondags ook 2 uur). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 16 dezer in: City (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen), Centraal (voor volwassenen); Royal (voor volwassenen)W. B.-theater (voor volwasse nen)Grand théatre (voor volwassenen); Thalia (voor volwassenen)Olympia (voor volwassenen); Colosseum-theater (voor vol wassenen). rv m a m AIn r -r f />m Siroop per flesch 1 gtd. Bon bons per doos go ct •Bij Apoth. en D rog uiten Behandel ook do kleinste verwonding zorg vuldig. Verbindt haar direct met een steriel rerband (ingeval van nood een schoongewas- schen zakdoek), zoodat zij voor verontreini ging bewaard en tegen stooten beschermd is. Doet gij dit niet, dan zal zij U door ont steking wekenlang hinderen, terwijl in som mige gevallen ernstige verzwering, bloed vergiftiging en de dood kan volgen. Roep tijdig geneeskundige hulp in. GEZONDHEIDSRAAD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1