DE R. K. F. EN HAAR ONTWIKKELING ff 'T -it1 Lumi 4 De helpende hand MAANDAG 13 JANUARI 1930 2 C HET STREVEN NAAR MEER CENTRALISATIE OP WEG NAAR DEN R. K. N V. B. K. N. V. B. A IS 0mKM ;-v I V: MM m a n.o. n •v.u.c. i DE WEDSTRIJDEN. SpartaD. F. C. 31. H. B. S.—A. D. O. 3—3. R. C. H.—Ajax 2—3. doelm atige advertentiec Z. F. C.—II. F. C. 3 -1. Blauw-WitE. D. O. 11. ""T""' Hsai r rsy~ ij' rf'HAct'7 a£2S35Ee Een medewerker sohrijft ons: Wie met de historie van/de R. K. Voetbal sport in den lande een weinig vertrouwd is, kan daarin een merkwaardigen ontwikkelings gang ontdekken, een evolutie die haar eindsta dium nog niet heeft bereikt, maar die toch, in dien de teekenen niet bedriegen, binnen niet al te langen tijd een stap nader zal komen tot haar organisatorische volmaaktheid. Men heeft meermalen de klacht vernomen, dat de opbouw van de Federatie heeft plaats gehad volgens een onjuist bouwplan, men be doelt daarmee te zeggen, dat het een fout is geweest, de vereenigingen in plaats van in een landelijk, in een diocesaan verband onder te brengen, en dat zich thans de bezwaren van dat systeejn ten volle doen gevoelen. Want op den weg naar het landelijke verband staan nu de diocesane bonden als een hindernis, als een belemmering, die de verdere ontwikkeling van de R. K. F. tegenhouden. Men had, zoo heet het ln de geijkte termen, ,,niet van onderop maar van bovenaf" moeten beginnen. Met deze zienswijze zijn wij het niet eens, de diocesane voetbalbonden immers hadden van den beginne af te maken met zwakke, meestal slecht georganiseerde vereenigingen, die hulp noodig hadden. Die hulp moest van dichtbij worden verleend, het waakzaam oog van de diocesane bondsbesturen moest de vereenigin gen omhoog brengen, wilde de actie van de katholieke voetbalbeweging kans op succes heb ben. De geschiedenis heeft bewezen, dat de eerste leiders goed hebben gezien, want velen, zoo niet de meeste, der tegenwoordige eerste en tweede klassers der R. K. F. voeren hun ontstaan terug tot de kinderjaren van de con- fessioneele sport zelve. Bovendien is het de groote vraag of de K*r- kelijhe Overheid er wel ln zou hebben toege stemd, dat een pas-opgerichte bond zich onmid dellijk een nationaal costuum aanpaste en zich met voorbijgaan van de diocesane zelfstandig heid de belangen van katholieke sportvereni gingen over 't geheele land had aangetrokken. Zoolang Immers de statuten van de katholieke bonden de goedkeuring van de kerkelijke over heid behoeven spreekt deze ook nog een woord je mee. Toen echter de vereenigingen groeiden en in haar rechtmatige sportieve verlangens hooger eischen gingen stellen aan de organisatie waar van ze lid waren, werd dit diocesane keurslijf te nauw, men zocht een ruimer millieu en het getuigt van het aanpassingsvermogen van de federatie zelve, dat ze hierin de vereenigingen kon bevredigen. Dikwijls ging dit met schok ken gepaard, met rumoerige vergaderingen en reglementswijzigingen. Zoo ontwikkelde de R. K. F. zich tot het tegenwoordige stadium van haar groei. De eerste symptomen van 't federatief optre den van de R. K. Voetbalbonden openbaarden zich in het jaar 1916. De R. IC. V. B. West Bra bant en die van het Bisdom Den Bosch hebbeu op een vergadering medio Augustus vaa dat jaar besloten voor het volgende seizoen in te stellen een Zuidelijke twee-de klasse, waarin de kampioenen zouden uitkomen van de ge westelijke afdeelingen. Aan die eerste federa tieve oompetitie namen deel Bredania, Leonidas (Tilburg), Excelsior (Woensel), Juliana (Stra tum), Sparta (Gestel), en Gudok (Tilburg). Deze competitie werd een succes voor de samenwer kende bonden, daar ze nagenoeg zonder noe menswaardige incidenten verliep. De regeling van deze competitie bracht de besturen van belde bonden meermalen samen, op een van deze vergaderingen werd ook het officieel orgaan (0n3 Sportblad) tot een onderwerp van ge meenschappelijke zorg verklaard en de klem gelegd voor de federatie in haar huldigen vorm. Toch duurde het nog tot 16 April 1917, voordat op een vergadering te Utrecht definitief de R. K. P. werd gesticht. Ofschoon de R. K. Utrecht- sche bond toen nóch kerkelijk nóch koninklijk wa3 erkend en dus de beide Zuidelijke bonden feitelijk alleen de federatie vormden, werd in het toenmalige bestuur toch opgenomen Mr. Sehretlen, om het contact met het Noorden te handhaven. Het federatiebestuur werd ge vormd door de voorzitters en één bestuurslid van de aangesloten bonden, terwijl de adviseurs in die vergadering met een adviseerende stem werden toegerust. Ofschoon de ontworpen statuten pas werden goedgekeurd bij Kon. Besluit van 16 Maart 1918, heeft de jonge federatie direct van zich doen spreken. Zij was het die op 4 Juli 1917 een vergadering hield met het N.V.B.-bestuur (onder voorzitterschap van Jasper Warner), waarop het vermaarde contract thans ver broken werd vastgelegd; zij was het die ten behoeve van het officieel orgaan een leening uitschreef, zij was het ook, die de oprichting van bonden in het Limburgsche en Haarlem- sche diocees mee voorbereidde, door steeds tot haar besprekingen uit te noodigen de geeste lijke leiders uit die beide bisdommen. De competitie elschte veel zorg en het moet erkend, dat juist deze competitie, die geheel in handen was van het federatiebestuur (waar in de vereenigingen niet vertegenwoordigd wa ren) de eerste oorzaak is geworden van een ombouw van het federatieve lichaam. De ster kere vereenigingen verlangden meer zeggen schap in de competitie-aangelegenheden en om dit te bereiken werd toen het reglement aldus gewijzigd, dat „de vereenigingen, uitkomende in federatief verband, voortaan op de federatie- vergaderingen mochten verschijnen en daar een stem mochten uitbrengen." Het was een begin. De invloed van de vereenigingen op den gang van zaken was echter minimaal. Wat betee- kenden die enkele stemmen der vereenigingen tegenover de vele stemmen door de federatie- bestnurderen zelf uitgebracht? Elke aangesloten bond mocht immers zooveel stemmen uitbren <i .-, -.-V l~>j vx, gen als hij leden telde, verminderd met de stem men van die vereeuigingen, welke zelf ter ver gadering verschenen. Deze wijziging van het jaar 1919 kon daarom op den duur niet voldoen. De vereenigingen verlangden meer. Toch duurde het nog eenige jaren alvorens tot een nieuwe herziening werd besloten. De nieuwe herziening hield in dat er zou komen een Technische Afdeeling met een eigen, door de vereenigingen gekozen bestuur, dat te last werd met de afdoening van alle competitie aangelegenheden. Daarnaast bleef het federatie bestuur bestaan, aan welks goedkeuring alle besluiten door de Technische Vergadering ge nomen, zouden worden onderworpen. De be grooting van de Technische afdeeling werd als i een onderdeel in de Federatiebegrooting inge- lascht. Het federatie-bestuur verschijnt derhalve op de vergadering van de Technische afdeeling niet, de vereenigingen daarentegen wel. Van de besluiten door het technisch bestuur geno men, staat beroep open bij het Federatiebe stuur. Zoo is in hoofdtrekken de organisatie van de tegenwoordige federatie. Voldoet dit systeem? De praotijk leert, dat ook aan het nieuwe systeem vele fouten kleven. Immers de federa tie (waarmee we thans bedoelen de Technische Afdeeling) is in haar doen en laten verre van zelfstandig. In tal van aangelegenheden ont moet ze bonden op haar weg bij de regeling van zaken die de competities raken, en ze kan dus onmogelijk haar actie ontwikkelen zooals het eigenlijk behoort. Het landelijke verband der competities eischt onafhankelijkheid, eigen on derzoek en zelfstandigheid in het nemen van beslissingen. En zelfstandig is de Federatie (de Technische Afdeeling) allerminst. Zoo mag b.v. de Federa tie slechts die verenigingen in haar verband opnemen, die door de gefedereerde bonden wor den geadviseerd; ze mag zelfstandig geen scheidsrechters aannemen, maar moet genoe gen nemen met de arbiters, door de bonden af gestaan; de beoordeeling van de gerechtigdheid van spelers behoort niet geheel tot haar com petentie, omdat ze voor tal van gevallen daar voor de bonden noodig heeft. Op den keper be schouwd mag ze zelfs niet overgaan tot het schorsen of royeeren van spelers, omdat dit uitdrukkelijk tot de bevoegdheid van de bon den behoort. In haar financiën is ze mede van de bonden afhankelijk, terwijl het officieel or gaan geheel buiten beoordeeling en controle staat van de vereenigingen zelf. Op de laatste algemeene vergaderingen van de Technische Sectie is op deze onjuistheden gewezen en meermalen zijn in het officieel or gaan stemmen opgegaan om ln dezen toestand verandering te brengen. Pas dan wanneer ook deze aangelegenheden tot de volledige competentie van de Technische Afdeeling behooren, zal de Federatie zelfstan dig zijn en geheel op eigen fceenen staan. Maar dan ook is de tijd gekomen om niet langer te spreken van de R. K. F., maar van den R.K. Ned. Voetbalbond. En die tijd laat zich naar onze meening niet lang meer wachten. R. C. H. VERLIEST VAN AJAX. De Stormvogels door 't Gooi, Feijenoord door H. V. V. geslagen. m&imm FeijenoordH. V. V. Barendregt kopt in de richting van het Haagsche doel. Z. F. C. NEEMT DEN KOP. Van de leidende clubs wist gisteren alleen Ajax een overwinning te behalen. De Amster dammers hadden andermaal tegen R. C. H. een product; iven dag; op eigen veld wonnen ze in dertijd met 51 van de Haarlemmers en giste ren in den tegenwedstrijd zegevierden ze met 52. A.D.O., die voor het eerst tegen H.B.S. uitkwam, kon het niet tot een meerderheid bren gen en moest op Houtrust een punt aan haar stadgenoote afstaan, wijl met 33 werd gelijk gespeeld. De situatie aan den kop van de ranglijst is nu van dien aard, dat A.D.O. en Ajax beide 14 punten tellen, maar de Hagenaars hebben een wedstrijd minder gespeeld. H.B.S. verdrong R.C.H. van de derde plaats. Sparta bezet de vierde; de Rotterdammers konden drie trappen stijgen door een 31 overwinning op D.F.C., een revanche voor deg it 20 in Dordrecht geleden nederlaag. V. neer n op h t staatje nagaat Jat Sparta, nog slechts twee punten bij .'jnx m~ 'nat. volt te concludeeren dat er nog van alles k n gebeuren vooraleer de kampioen is aangewezen; immers A.D.O. komt nog twee keer tegen Sparta en eens tegen Ajax te staan, terwijl ook Ajax "c Rotterdammers rog tvee maal heeft te ontmoeten. Voorts bevat het proggamma nog twee wedstrijden tusschen I-I.B.S. en Ajax en moet A.D.O. nog eens tegen H.B.S. uitkomen. De moge' heden zijn dus nog vele en er zit nog heet wat muziek in deze competitie. Onderaan de rnnglHst is er minder spanning, maar sinds 'steren is toch de afstand tusschen de staart- clubs met 2 punten verkleind. Het gelukte Haar lem namelijk haar eerste overwinning van dit seizoen te behalen en wel op eigen veld, waar ixcelsior, dat ln Rotterdam met 51 de rood- broeken had geklopt, met 42 de nederlaag leed. D P.t. die de voorlaatste pl« ats bezet is wel 5 winstpunten op de Haarlemmers voor, maar speelde twee wedstrijden meer. Toch denken we niet dat de hekkesluiters nog van de onderste plaats vrijkomen. Vermelden we voorts dat te Velsen met 22 werd gelijkgespeeld tusschen V.S.V. en Hilversum (in 't Gooi had laatstge noemde met 32 gewonnen), dan kunnen we oor verdere beschouwingen naar onderstaand lijstje verwijzen. Is in Afdeeling I de spanning in den strijd om het kampioenschap groot, in II wordt de groote kamp emotioneel! Het échec van Feijen oord en de Stormvogels van den vorigen Zondag is gisteren door een tweede gevolgd. Beide clubs verloren weer. Bij den wedstrijd in Rotterdam, waar Feijenoord en H.V.V. tegenover elkaar stonden, had de thuisclub in het veld geregeld een overwegende meerderheid maar haar voor hoede verstond door slecht schieten en stug volgehouden te kort samenspel de kunst van doelpunten-maken niet. Ware dit wel het ge val geweest, dan had Feijenoord met 20 moe ten winnen doch nu liepen deze cijfers in het voordeel der Hagenaars uit, die geweldig op den bal zaten en door open spel hun zeldzame aan vallen met succes bekroond zagen. Scheidsrechter Grootmeyer hanteerde de fluit in den geest van de nieuwe bondsbestuursbepalingen tot bestrij ding van ruw spel en telkens wanneer maar twee spelers met elkaar in wat gevoelige botsing kwa men, greep hij in. In den beginne schenen de spelers die opvatting niet te begrijpen en béide partUen mopperden en stonden meermalen ver baasd, daar de bestrafte feiten op zich Veelal geen spelregel-overtreding inhielden en de be slissingen ook vaak de beleedigde partij in baar spel schaadden door het onderbreken van een aanval. Het publiek snapte er ook niets van en stopte haar meening niet onder de banken. Ook uit ander oogpunt billijken wij echter het optre den van den arbiter, want als hij niet van den beginne af beslist had ingegrepen, dan was het, vreezen we, in de tweede helft, toen de strijd zeer enerveerend en spannend w-erd, met de goede verstandhouding in het veld. misgeloopen, Intusschen verloor Feijenoord met 20; in den Haag had ze met 24 aan het kortste eind ge trokken. DeyStormvogels trof 't Gooi in Hilver sum in den vorm, welke deze club in dit seizoen tegen de sterkste tegenstanders demonstreert En evenals in IJmuiden, waar de Vogels met 32 hadden verloren, moesten ze ook nu weer voor 't Gooi onderdoen en wel met 21. Z.F.C. profiteerde van het falen van haar concurren ten, won in Zaandam met 31 van H.F.C. (1" Haarlem had ze gezegevierd met 32) en na.ro de leiding in handen. Blauw Wit verzuimde de kans om zich tweede te plaatsen door een punt aan Edo af te staan welke in (t Stadion met 11 wist gelijk te spelen Te Haarlem indertijd wer den tusschen beide de punten met 22 gedoeld. Slaat men nu een blik op de ranglijst dan z men dat de vijf clubs, die de kopgroep vormen, alle elf verliespunten tellen; het barst daar van de spanning! Terwijl nummer 6. H.D.V-S. op papier nog de beste kans maakt met 10 verlies punten! Een kostelijke competitie dit seizoen met groot vooruitzicht dat de laatste dag pas de be slissing zal brengen. Wie het winnen zal? Er is geen peil op te trekken, maar men zal later niet kunnen beweren, dat de kampioen den titel heeft cadeau gekregen! Ook in de onderste lagen in deze afdeeling is de strijd nog open; men zie hiervoor het staatje. KElfSTK KLASSE Abt. 1. I H. W. Sparta U.C.H. Hilversum Escelsui V S it. F C Haarlem 10 11 10 11 1-2 12 11 13 12 10 'ew. eel v'erl on1 4 2 3 2 3 3 3 5 4 1 14 14 11 12 13 13 13 8 3 doe lp. v uur reiz. 28-18 29—14 2(5—22 28-27 33-28 28—31 31-32 26—23 1.9-27 19—40 EERSTE KLASSE AM. II doelp reep cew ae' veri. pnt. voor téz 'L F.C. 15 9 1 5 19 50-34 Feijenoord 13 6 3 4 15 89—22 Blauw Wit 13 5 5 3 15 u4— 20 H.V V 13 6 3 4 15. 30—29 Stormvoge s 12 6 1 5 13 32—27 H.D.V.b 10 3 4 3 10 17—26 't' (looi 13 5 1 7 11 20—28 F. 1» 11 3 3 5 9 21—27 H.F.C. 11 8 4 6 8 19-28 11 3 1 7 7 22-33 er" 1 40 1.27 1.10 1.09 1.08 1.08 1 - 1 - 0.66 0.30 1.26 1.1-"1 1.19 1.15 1.08 !.- 0.84 0,81 (1.72 0,63 Niettegenstaande het gure weer was er op het Spangen-terrein, toen beide pipegen zich opstel den, eon zeer groot aarital bezoekers aanwezig. Sparta mist van Zwieteren waarvoor Seheffer invalt. D.F.C. is volledig. De eerste aapval is voor de thuisclub en Voormolen zendt al spoedig een roller op Born af, doch Litü is er al eerder bi) en verplaatst het spel naar de andere helft. De 'bezoekers ontwikkelen een zeer goed spel en vooral het combineeren tusschen de voorhoede spelers en ook de mtddenllnie is uitstekend. Ter wijl Sparta er maar op los trapt, blijft D.F.C. steeds in den aanval. -Als van Dam eens het leer op doel afzendt, stuit de bovenlat dit ln het veld terug, Ruisch vangt op en zendt opnieuw een kanjer in doch nu staat Cohen op zijn plaats Op de Sparta-verdediging wordt 'n zware druk uitgeoefend maar daar het geheele elftal zich heeft teruggetrokken, D.F.C. er atak 4o«'- koinöu, lotcat na ongeveer een kwartier een noen- schop wordt afgedwongen waaruit van Dam het leer goed voor doel zet en Dragt met zijn hoofd den bal naast Cohen deponeert. (01). De Dord- tenaren blijven het beste deel van het spel be houden doch langzaam aan worden de Sparta- uitvallen veelvuidiger en krijgt ook de bezoe kende verdediging werk, maar daar het niet erg vlot ln de Rotterdamsclie voorhoede, heeft zij geen moeilijk werk. Als er ruim een half uur .s gespeeld, zet v. d. Welle het leer prachtig voor doel. Voormolen en Wendt missen ln successie maar dan schiet Formenoy toe en deponeert met e;en lagen kopbal het leer in doel. (11). Dit is het sein voor flinker aanpakken en Sparta blijft niettegenstaande haar minder spel ln den aan val Vlak vour rust krijgt van der Well® het weer op zijn heupen, rent met het leer langs de Hfn, zet op het juiste moment voor én Wendt schiet ineens hard in. (21). Een pracht-doelpunt! Direct hierop is het rusten. In de tweede helft speelt van Dam bU D.F.C. middenvoor en Diepe- veen linksbuiten waardoor het combinatiespel nog hooger wordt opgevoerd. Sparta dat technisch stukken slechter speelt, wint het echter in enthousiasme. Het karakter van den wedstrijd wordt nu wat ruw, waartegen scheidsrechter Snapper niet voldoende optreedt. Na een kwartier wordt Wendt dusdanig geblesseerd dat hij het veld moet worden uitgedragen. Formenoy gaat nu linksbinnen terwijl er een invaller komt voor de buitensplaats. De strijd wordt direct weer verwoed voortgezet ën blijft bepaald ruw zoodat er wel spanning is doch allesbehalve fraai spel. Men denkt reeds dat met den stand van voor rust de wedstrijd zal eindigen als er nog uit een goeden voorzet van den linksbuiten de bal voor doel beland en Voormolen het leer ineens achter Born plaatst (31.) Beide ploegen zijn compleet. A. D. O. heeft het voordeel van den vrij straffen wind, welke van doel tot doel staat. Direct zijn de gasten in den aanval doch als er een hoekschop ontstaat op het doel van de bezoekers, krijgt H. B. S. het eerste doelpunt vrijwel cadeau; de bal huppelt over de deklat, de wind stuwt hem het veld weer in juist voor de voeten van v. Romond, die reso luut H. B. S. de leiding geeft (10). Er is dan juist vijf minuten gespeeld. Bij den volgenden aanval der gasten maakt Vermetten hands even bulten het strafschopgebied; het schot van W. Tap, buiten het bereik van Rambonnet, beukt de bovenlat. Wel schiet de Kooy ineens in, maar Denis zendt het ledeir retour. Van Romondt vangt het leder op en na goed samenspel met De Vries passeert laatstgenoemde dicht voor doel naar van Kesteren, deze zendt een hard schot in dat Koek te machtig blijkt (20). Hierna be- heerscht A. D O. het spel geheel en W. Tap vooral is uiterst gevaarlijk. Verschillende malen- weet hij Denis to passeeren maar ln laatste in stantie voorkomt Rambonnet, geholpen door lat en palen, erger. Aan de andere zijde kopt- Smeets het leder juist naast, terwijl even daarna een vrije trap voor handsbal van Vermetten onbe nut blijft omdat de schuiver van W. Tap juist naast gaat. Op het nippertje keert Rambonnet een hard schot van v. d. Meer, terwijl hij heel verdienstelijk vlak hierna een harden schuiver van de Rooy wegwerkt. Enkele minuten voor rust komt H. B. S. voor de vierde maal in de om- geVlng/van Koek en "deze aanval brengt de thuisclub door Van Romondt een 3—0 voor sprong. Diehl, die In botsing komt. verlaat het veld en even later raakt Rambonnet onklaar en wordt eveneens vervangen. De invaller-doelman die enkele minuten voor rust onder de lat komt, is oorzaak dat A. D. O. nog in de eerste helft een tegenpunt scoort (3—1). I-Iij meende dat een voorzet van rechts achter zou loopen doch de toeloopende G. Tap deponeert den bal in de tou wen. Na de hervtating gaat het spel geruimen tüd vrijwel gelijk op. Er wordt zeer snel en ook heel goed gespeeld. Enkele forsche momenten worden door scheidsrechter v. Bisseliok met vrije trappen bestraft. Langzamerhand krijgt A D. O. weer een &terk overwicht en na keurig samenspel tusschen de gebroeders Tap en Van Osch verkleint laatstgenoemde den achterstand (32). Het spel wordt nu zenuwachtiger en H. B. S. laat enkele kansen onbenut evenzoo de A. D. O.-voorhoede. Ten slotte maakt W. Tap den bal mooi vrü en geeft over aan den onge dekt staanden G. Tap, die ineens inkogelt en de partijen zijn gelijk (33). Er is dan nog 10 mi nuten te spelen waarin beide ploegen om het winnende punt zwoegen zonder dat "praetlsch resultaat bereikt wordt. De bezoekers zitten onmiddellijk fel op den bal maar door het ontbreken van een goed schutter, wordt er voorloopig niet gescoord. Bij een aanval der thuisclub veroorzaakt een der Amsterdammers een strafschop, welke door Ruis in" een doelpunt wordt omgezet. (10). De vreugde is echter van korten duur, want uit een vrijen schop op de R.C.H.-veste, door Vari Kol genomen, verdwijnt de bal via eenige bee- nen ln de Haarlemsehe touwen, terwij] even later de Haarlemsehe doelman een verdwaalden bal uit zijn handen laat vallen en Strijbos geen moeite heeft den stand op 12 te brengen. De bezoekers zijn technisch in de meerderheid, doch de Racing-aanvallen ziln gevaarlijker. Nog voor rust brengt De Geus b\i een daarvan de partijen op gelijken voet. (22). Na de hervat ting hebben de Haarlemmers windvoordeel, doch ze zijn desondanks in de minderheid. De betere techniek van Ajax geeft den doorslag. Op eenigszins gelukkige wijze herovert Ajax de leiding bij een van richting veranderd schot. (23). Onophoudelijk verkeeVt het Haarlem sehe doel nu in gevaar, terwijl de Racing-voor- hoede haar aanvallen meestal in de kiem ziet gesmoord. Daarbij speelt vooral van Kol eer. sublieme partij, terwijl eenige verre schoten van v. d. Werve voor De Boer geen moeilijkheden opleveren. Na handig werk van Volkers ver- gpoot van Reen en den voorsprong en even later scoort dezelfde speler met een houdbaar schot het vijfde doelpunt. De laatste minuten zijn voor de Racing, doch het wil bij de Haarlem mers niet lukken, zoodat met een 52 overwin ning voor Ajax het einde komt. HaarlemExcelsior 42. In een wedstrijd van veie gemiste kr.n.-i i zijn ile Haarlemmers er ln geslaagd verdiend hun eerste overwinning te behalen Het spel speelt zich aanvankelijk hoofdzake lijk op het midden af, daar belde verdedigingen sieeds meester van het terrein blijven. Wan neer er echter ongeveer 10 min. gespeeld is, krijgt Polanen den bal vrU en scoort, o.a. in buitenspelpositie (1—0). De Excelsior-aanvai gaat zich dan doen gelden en schoten van Bou- ter en v d. Ende vliegen over het doel. Haar lem heeft bovendien geluk als doelman de Vries vergeet uit te loopen, doch de voors-et van Huysman loopt zonder door iemand aangeraakt ta z]jn, achter. Nadat Bund een schot van links heeft weten te stoppen, maakt Stolk bij een schermutseling voor het Haarlem-doel gelijk. (11). Nog voor rust gelukt het Polanen met een schitterend schot Haarlem de leiding te hergeven. (21). Na da hervatting zetten de Rotterdammers er alles op om gelijk te maken an met succes. Na 7 min. krijgt Manssen den bal en doelpunt onthoulbaar. (22). Het spel gaar aan fwtrferjeu tijd vrijwel gelijk op met ds Haarlemmers iets gevaarlijker. Verschillende kansen gaan echter door sjecht spel voor de beide doelen verleren. Er zijn nog eenige minuten te spelen wanneer Breeuwer voor het Excelsior- doel den bal krijgt en kalm Inschiet. (32). Nauwelijks is er weer afgetrapt of Kammegez beslist den strijd door bij een Haarlem-aanval keihard in te schieten. (42). V. S. V.Hilversum 22. Na Vijf minuten spelen neemt de thuisclub door een onhoudbaar schot van de Koning de leiding (1—0). Aan beide kanten blijft het aan vankelijk een kalm en berekend, maar te door zichtig spel. Een kogef van den Hilversum mid- voor v. Heekeren knalt van de bovenlat van het V. S. V.-doel in het veld terug. Bij de bezoekers valt vooral spil Huizin-ga op, die immer zijn lengte weet uit te buiten. Terwijl V. S. V. sterk in de meerderheid is, loopt de back v. d. Griendt het leder In eigen doel (1—1). Kort voor rust geeft Bitter aan Hilversum de leiding (12). Na de pauze komt 'er meer spirit. Hilversum tracht met de uiterste inspanning den voor sprong te behouden, wat haar langen tijd lukt. Eindelijk scoort Jac. Wey uit een schermutse ling 22. Er is dan nog een tiental minuten te spelen. Bij een hoekschop redt Melnders zijn club voor een nederlaag, terwijl v. d. Griendt dit op het allerlaalcte moment voor V. S. V. doet. De invaller-doelman der V. S. V.-ers van 't Hooft maakte geen slechten indruk. FeijenoordH. V. V. 0—2. Fetjenbord is zonder Sinke en Dekker. H.V.V. mist Sandberg. Pijl wint den opgooi en kiest den diagonaal over het veld staanden wind en de zon in den rug. De thuisclub is dadelijk overwegend in den aanval, maar de Haagsche verdediging verdedigt stug en forsch hetgeen weldra eenige vrije schoppen tengevolge heeft. Scheidsrechter Grootmeyer treedt streng op en straft bij elke stevige botsing. Bij een aanval van H.V.V. lost Pasteur een vliegend schot dat naast gaat. Een hoekschop op het Rotterdamsche doel brengt weer gevaar tot Vermeer over de lat schiet. Feijenoord hervat dra het initiatief en zit lan gen tijd rondom het Haagsche doelgebied, maar het schieten der Rotterdammers laat te wen- schen over. Verbeek brengt er vooral weinig van terecht en hij mist een mooie kans als hij den bal voorbij de Granada toegespeeld krijgt en naar doel trapt; Rekkers slaat vallende het leer terug voor de voeten van den hnksbuitcn, die nu van korten afstand in het zijn™ schiet. Er wordt zeer vlug (gespeeld en het spel is wederzijds van goede kwaliteit. De Feijenoord-aanval mist, her haaldelijk de beste kansen en heeft ook geen zier geluk als Pijl twee maal in successie vlak langs den paal schiet. Slechts bil uitzondering komt het tot een Haagschen tegenaanval, maai door het snelle open spel ontstaat daarbij tel kens een gevaarlijke situatie voor de gastheeren. wellis slechts ten koste van eenige hoekschop pen kan worden afgewend. Aan de andere zijde ontsnapt het Haagsche doel op schier wonder bare wijze aan doorboring en de man onder de lat heeft over geen gebrek aan geluk te klagen. De arbiter maakt verschillende blunders maar verdeelt zijn ongewenschte gunsten over beide partijen. Niettegenstaande het groote overwicht, van Feijenoord lukt het de thuisclub niet tegen de met een versterkte verdediging spelende Ha genaars te doelpunten. Ook na de rust ziin de Rotterdammers weer het meest in den aanval Spoedig krijgen zij een vrijen schop te nemen waaruit v. Dülfti naast schiet. Dra volgen nieuwe moeilijke momenten vcior het Haagsche doel. maar het schieten der Feijenoorders laat anderJ maai te wenschen over en Verbeek blijft falen en zoo komt het tot geen note,erbaar succes. H.V.V. lukt het beter, als 5 minuten na de her vatting, de rechtervleugel ln goede combinatie de Rotterdamsche verdediging voorbij komt en den bal naar 't midden plaatst, waar Max Jansen, vrü staand, het leer ineens met een formidabel schot vla den onderkant der lat in doel zéndt (01). Spoedig hierop, krijgt Duinliouwer, een invaller uit het derde elftal in de Rotterdamsche voorhoede, die in 't veld een handig partijtje voetbal speelt, den gelijkmaker voor de voeten, als PUI na verdienstelijk solo-werk, keurig aan geeft, maar door treuzelen gaat de kans verlo ren. Even later probeert de aanvoerder het zelf, doch Rekkers grabbelt den bal onder de lat uit. Feijenoord valt verwoed aan, de Haagsche ver dediging bijt. grimmig van zich af; een diagonaal schot zal buiten bereik vnn den duelman den bal ln de zwart-gele netten brengen, maar Vis kopt het leer schitterend over. De Rotterdamsche aan val vervalt telkens in kort spel, hetgeen tegen de massieve Haagsche verdediging geen succes brengt, te meer daar bijna heel de geel-zwarte ploeg zich te weer stelt in het doelgebied en al leen de twee vleugelspelers der voorhoede hun oorspronkelijke plaatsen zijn blijven innemen Hendriks krijgt nu een kans doch schiet over de deklat. Hoewel de meerderheid der Rotter dammers overwegend is, wil het maar niet luk ken. .Tot overmaat van ramp begaat Klop, die bij het weinige werk wat hij te doen kreeg steeds een onzekeren indruk maakte, nog een reuzén- fiater, die den achterstand vergroot. BU een Haagschen uitval houdt v. D]]ke een Hagenaar af, maar de doelman vergeet, terwiH de bal in ziin nabijheid In afwachting stil ligt, uit te loo- pn, zoodat Pasteur daarop weinig moeite hoeft den stand op 20 te brengen. In de zes minuten, welke dan nog te spelen zijn. houdt Feijenoord het spel in handen, maar verder dan eenige re- sultaatlooze hoekschoppen brengt ze het niet. Wanneer de fal.ricatie, of dt voorraad uwer envikclen,deD omzet, den verkoop over» treffen, geeft aan een serie dan een» de kans U te helpen, den jSttrek uwer producten te verfcrooten. 7j.F.G. heeft een invaller-doelman, H.F.C. is compleet. Direct wordt v. d. Meulen op de proef gesteldj maar deze laat zich niet verschalken. De Zaandammers worden door de pittig spelende H.F.C.-ers geheel teruggedrongen en 'n kwartier lang vecht dg Haarlemsehe aanval tegen v. d. Kaar en de Zaansche verdediging, maar liet doel blijft schoon. Een flinke schutter is bij de gasten niet te vinden. De Zaandammers weten zloh aan den druk te ontworstelen en dan kan van der Meu len zijn talenten toonen. Vele hoekschoppen worden op het Haarlemsehe doel genomen; allo echter zonder succes. Naast v. d. Meulen slaat ook Wamsteeker als een rots in de branding. Dan gaat het %pel weer gelijk op en eens zien we den Z.-back FUma juist naast eigen doel schie ten. De eerste helft is op één minuut' na ver streken. Nog één Zaandamsche aanval, Lust zet voor, een worsteling voor 't H.F.C.-doel ontstaat via den paal bezorgt De Maar Z.F.C. de leiding. De tweede helft verloopt vrij futloos. De Zaan dammers weten geen moment hun vorm van 1e laatste weken te vinden. Wel zijn ze sterker, maar ze vinden in de Haarlemsehe verdediging hun mannetjes. Tooh komt. 10 minuten na de hervatting, wederom succes voor Z.F.C. Lust zet mooi voor en De Maar schiet in. (20) Als de zelfde eerst tegen de lat schiet, vangt Hoog moed het ieder op en scoort (30.) Uit een hoekschop van links heeft H.F.C. succes, Mieze rus is de gelukkige. (31), Eenige schitterende kansen brengen de Zaandammers nog .om hals, ook H.F.C. schijnt verder de kracht te missen om het tot een goed schot te brengen, zoodat met onveranderden stand (31) het einde komt. Van belde zijden was het spelpeil onder de middelmaat. Op sommige momenten was ieder verhand tusschen de spelers zoek. Dan liep de geheele Haarlemsehe voorhoede op den rechter vleugel te doelen of men schopte wat doelloos heen en weer. En wanneer soms door een aardig opgezetten aanval de bal tot voor een der d - len was gebracht, bleek men plotseling zijn zinning kwijt te zijn. Homborg en Gerritse ten wel sporadisch een goeden ren zien en S r zwoegde wel den geheelen wedstrijd door, mi resultaat bracht het nle't. De beide doelpun zijn ontstaan bij schermutselingen voor doel. Voor de rust was Blauw Wit iets in de meerd. - heid, maar v. d. Kuyl en Boeree wisten mees tijdig in te grijpen. De doelverdediger van E.D maakte intusschen een onbetrouwbaren indruk, daar hij bijna lederen bal uit zijn handen Het ve len. Buur geluk was het dan, dat het slecht'1 hoekschoppen werden en geen doelpunten. Na rust leek het eerst wel of Blauw Wit zijn voo sprong van 10, voor rust behaald, zou behou den, maar E.D.O. wist ren tegenpunt te scoren door een fout van de Amsterdamsche verdedi ging. 't GooiStormvogels 21. De Gooiers zijn met twee invallers; de gasten blijken volledig. Na den aftrap gaat de Gooische voorhoede met den bal er van door en Damen kan al dadelijk een goed schot inzenden, dat evenwel net over gaat. Daarna komen de gasten in liet offensief. In snel tempo wordt verder ge speeld, waarbij opvalt, dat de Gooische verde diging zeer slecht ingesteld is op het open spel der IJmuidenaren. Uit een hoekschop scoort Boe- kelaar dan voor de gasten (01). 't Gooidoel doorstaat nu een ware belegering en ontsnapt eenige malen op wonderbaarlijke wijze aan ge vaar. Even voor de rust maakt één der Gooische backs „hands" in het strafschopgebied. De daar voor toegestane strafschop wordt door Struysch hoog over geschoten. Daarna is 't rusten. Na 't her vatten vallen de Vogels dadelijk fanatiek aan, doch de verdediging der gastheeren is nu beter op haar post n retourneert alleB. De Stormvo gels probeeren in ft stadium het spel te forcee- ren. wat een ser,e vrije trappen ten gevolge heeft. Het spel is meer spannend dan fraai en beide doelen verkeeren beurtelings iu gevaar- Meilof passeert de heele IJmuider verdediging en doelpunt onhoudbaar voor de thuisclub (1—1). Nu ontspint zich een hevige strijd om de leid'.ng, waarbij de Stormvogels meerdere malen onnoo- dig ruw optreden. De Goolers ontwikkelen een mooi open spel met he.t resultaat, dat drie mi nuten voor het elide Wentink uit een voorzet van Sjoerds het winnende doelpunt kan scoren (21). De gasten stellen alles nog ln het werk den achterstand in te halen, doch de Gooische verdediging houdt tot het einde stand. v:-v 'l Feijenoord verloor gisteren van II. V. V. niettegenstaande een sterke meerdrrhe'<J der Rotterdammers in 't veld. Bij een der weinige. Haagsche aanvullen werkt dod' man Klop den bal uit zijn richting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10