DE CHRISTELIJKE JEUGDOPVOEDING Conferentie-varia De rechten van Kerk, Gezii S aat MAANDAG 13 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD. PAGINA T, V ER DOOR! HET EUCHARISTISCH CONGRES TE CARTHAGO WEER EEN PAUSELIJKE ENCYCLIEK NED. R. K. GRAFISCHE BOND DE INDISCHE POSTVLUCHTEN DE AMBTENARENWET 1929 M'ïCCHEN EN MEENINGEN De Golflengteverdeeling DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN CURACAO NA DE „HOFPLEIN"-RAMP In de metaalindustrie komt een collec tief contract: dit is een nieuwtje, de moeit? waard om gepubliceerd te worden. Immls, het kon er in dien kring nog al eens spannen, de verhouding tusschcn de twee groepen leek niet. altijd stevig ge noeg om kalm met en voor elkaar te wer ken. Want als er iets van beteekenis zit in een collectief contract dan wel dit: dar èn werkgevers èn werknemers niets moeten hebben van een voortdurend ge spannen toestand, van een geregeld tegen elkaar optornen, maar van een verstan dig met en voor elkaar werken. Beide par tijen hebben belang bij een rustigen toe stand. Overleg moet er bestaan tusschcn de twee groepen, die voor hun eigen be langen opkomen. Overleg: dat sluit uit de vooropgezette meening, dat het de een of andere partij er om te doen is de ande re in moeilijkheden te brengen. Overleg waar er twee werken aan een zaak, twee menschen, daar hebben die twee, juist al) menscli het volsta recht om gehoord te worden, om mee te spreken, want het moet een menschel ijk werk zijn, en vrij willige deelname aan dien arbeid, dus niet onder hoogdruk van zoo-werken-of-geen boterham. De organisatie van twee kanten doet ook dit goede, wat wel eens wordt voorbijgezien dat kleine, persoonlijke kanten wegvallen, als er een vertegenwoo diging van partijen optreedt; dat de vrij heid grooter wordt, en dat de belangen van twee kanten minder gevaar loopen ge schonden te worden. De katholieke en christelijke organisatie hebben zich een tijd terug al uitgesproken voor aanneming van een collectief contract. De sociaal-democratische bonden konden het toen nog niet klaar krijgen. Geen won der, als men weet, hoe die opgevoed zijn Gelukkig hebben ze hun volk zoover ge kregen. En het bestuur van den Metaal bond zal het verdedigen \oor zijn leden We vinden dat een reuzenstap voor waarts op den goeden weg. Laten die in dustrieën toch zelf hun zaak in handen houden; laten de betrokken organisaties inderdaad de handen ineen slaan, met. elkaar praten, met elkaar het eens worden dan zullen ze eerst juist doen wat hun naam zegt: organiseeren, een orgaan zijn iets dat niet op zich zelf en heelemaal ai leen voor zich zelf bestaat en werkt, maa zich schikt en voegt naar het geheele lichaam, daartoe meewerkt en daarvoor zich ook weet te beperken als het noodig is. Die gedacht% moet den grondslag vormen van iedere organisatie: dus moet ze vlees ei) en bloed worden van iedereen, die er h> lang bij heeft Zelf sociaal worden en dus sociaal doen. UIT DE RESIDENTIE BIJZONDERHEDEN OVER DE DEELNAME Meer dan 60 Fransche bisschoppen en ruim 200 Fransche priesters zullen aan het Eucha ristische Congres, dat dit jaar te Carthago zal worden gehouden, .deelnemen. Uit alle deelen der wereld komen er berich ten binnen, dat er talrijke bedevaarten naar Carthago zullen trekken. In de Vereenigde Staten van Noord Amerika worden reeds groote Oceaanstoomers In gereed heid gebracht om de deelnemers aan het a.s. Eucharistisch Congres te vervoeren. China en Indië, alsmede centraal Afrika, zullen hun afgevaardigden zenden. Mgr. de aartsbisschop van Sydney (Australië), mgr. Kelly, heeft te kennen gegeven, dat hij per soonlijk het congres hoopt te kunnen bijwonen. Een groot gedeelte der pelgrims zal in Tunis ondergebracht worden en de electrlsche trams, die het verkeer tusschen Tunis en Carthago onderhouden, zullen door spoortreinen vervan gen worden, waardoor een snellere verbinding tot stand komt, terwijl tegelijkertijd een groo ter aantal passagiers vervoerd zal kunnen wor den. Talrijke Joden en Mohammedanen hebben hun villa's ter beschikking gesteld van het comité om de deelnemers aan het congres te kunnen herbergen; ook in 't paleis van den Bey van Tunis zullen verschillende pelgrims onder gebracht worden. Daar de kathedraal van Carthago te klein is om de groote massa volk te bevatten, die men verwacht, zullen de voor naamste plechtigheden in het Amphitheater plaats hebben. Na afloop van het congres zullen talrijke pel grims waarschijnlijk nog naar Bene en Algiers gaan om deel te nemen aan de feesten, die ter eere van Sint Augustiuus, in de voormalige residentie van den Apostel van Afrika zullen georganiseerd worden. In verband met de berichten, die door de niet-katliolieke pers werden verspreid, als zou er voor de deelnemers niet voldoende gelegen heid ziju om le overnachten, wordt verklaard, dat er voor alle deelnemers volop plaatsruimte beschikbaar is. Een werk van de hoogste beteekenis De Staat kan de ouders, in hun opvoedingswerk, aanvullen, niet vervangen l ALLES, WAT OP HET HEIL DER ZIELEN BETREKKING HEEFT, BEHOORT TOT DE COMPETENTIE DER KERK Zaterdagavond verscheen 'n Pauselijke ency cliek óver de christelijke opvoeding der jeugd. In dit allergewichtigst document, dat de omvangrijkste encycliek tevens is van dezen Pans, geeft de H. Vader de grenzen aan tus schen de prlncipieele rechten der Kerk, van het gezin en van den staat op de opvoeding der jeugd; en reeds daaruit blijkt, dat deze Pauselijke encycliek, ook in politiek opzicht, van de hoogste beteekenis is. Deze week zal de encycliek ln officleelen tekst in de voornaamste talen bij de Vaticaan- sche drukkerij te verkrijgen zijn. cieelen tekst in de voornaamste talen hij de Vaticaansehe drukkerij te verkrijgen zijn. De Paus beantwoordt allereerst de vraag: wie heeft tot taak, de opvpeding te geven Dit eerste deel der encycliek is zeer uitvoerig behandeld en beslaat ongeveer de helft van het Pauselijk schrijven. De opvoeding, zoo luidt het in den aanhef, is wezenlijk een sociaal werk; en de noodzake lijke maatschappelijke Inrichtingen, waarin de mensch geboren is, moeten bij die opvoeding, elke op de wijze, welke met het doel van haar bestaan overeenkomt, medewerken: het gezin; de burgerlijke maatschappij, die tot de natuur lijke orde behoort; de Kerk, die van een boven natuurlijke orde is. Eu de Kerk op de eerste plaats. Zij kau een dubbelen rechtstitel doen gelden Huldiging van hoofdbestuurders De heereu J. van Eijndthovon en Chr. J. v. d. Dries, hoofdbestuurders van den Nederl. 0p de uitoefening van de opvoedingstaak, krach- wetenschap niet, door met Haar leer in stujd Kerk en van liet g zlu niet aangetast worden. Een vermaning, die niet overbodig is tegen over het overdreven en valsche nationalisme, den vijand van waar geluk en ware welvaart, die ln onze dagen zijn invloed uitbreidt, en ook tegenover het streven, de juiste grenzen te overschrijden in de militaire organisatie, de physieke opvoeding der mannelijke en zelfs der vrouwelijke jeugd, waarbij men zelf3 zoo ver gaat, dat men den tijd in beslag neemt, die op Zondag voor de religieuse plichten of het hei ligdom van het gezinsleven moet voorbehou den blijven. De Paus veroordeelt echter geenszins dat, wat er voor goeds kan zijn iu den geest der discipline en van den geoorloofden moed bij deze methoden, maar slechts den geest der gewelddadigheid en de overschatting van het athletendom, dat ook iu de oudheid de ont aarding der lichamelijke opvoeding kenmerkte. Ook komt den staat geheel in 't algemeen de burgerlijke opvoeding toe, die in haar ver deren omvang bijna de geheele werkzaamheid van den staat voor het algemeen welzijn om vat. Overigens vindt overal, waar de staat de Kerk op het gebied der opvoeding ontmoet, de algemeene leer over den christelijken staat toe- passiug, die zoo meesterlijk door Paus Leo XIII is uiteengezet. Alles, wat bij de mehschelijke aangelegen heden op het heil der zielen betrekking heeft, behoort tot de competentie der Kerk. Alles, wat tot de burgerlijke en politieke orde be hoort, valt onder de competentie van den staat, daar Jesus Christus bevolen heeft, den keizer te geven, wat des keizers is en Gode wat Godes is. Evenmin als de staat, hebben de wetenschap en het wetenschappelijk onderzoek iets van de Kerk te vreezen, daar de Kerk niets ertegen heeft, dat de wetenschappen, elk binnen haar grenzen, haar eigen beginselen en methoden volgen. De Kerk waakt er slechts voor, dat de DE NIEUWE SLUES TE IJMUIDEN, die nog dit jaar in gebruik zal worden genomen ea die 400 x 50 x 15 M. groot is. De afmetingen van de groote Panamasluis zijn 305 x 45 x 13 M. Wat grootte betreft staat IJmuiden dan ook bovenaan. DE P. H. A. E. N. THUIS R. K. Grafischen Bond zijn Zaterdag te Utre.lit gehuldigd, de eerste wijl hij 30 jarer, werk zaam is op het terrein der R. K. Arbeiders beweging, de laatste, daar hij 12l/2 jaar in dienst is als gesalarieerd bestuurder van den Bond. Onder hen, die kwamen gelukwenschen, wa ren de heeren H. Diemer, H. Knuttel, mr. Borst en W. Smit namens de Federatie van Werkgevers in het Boekdrulckersbedrijf en het Pensioenfonds voor de Grafische Vakken. Verder de Weleerw. lieer dr. R. Hegge, gees telijk adviseur van den Bond en den heer Follema namens het R: IC. Werkliedenverbond. Verscheidene bloemstukken en geschenken vertolkten den dank voor het werlc der jubi larissen. De R. K. Grafische Bond en de af- deelingen boden een Rome-reis aan. Een lunch hield tenslotte allen gezellig bijeen. tens het woord van Christus, Die Haar de op dracht gaf: Gaat en onderwijst alle volken, en krachtens haar bovennatuurlijk moederschap, daar zij den zielen het leven der genade geeft, dat leven voedt en leidt. Met het volste recht dus en in volkomen on afhankelijkheid waakt de Kerk over alles, wat op de opvoeding betrekking heeft, de lichame lijke opvoeding niet uitgezonderd Den staat wordt hierdoor geen nadeel ge daan, want de Kerk is er geenszins tegen, dat in de verschillende landen de scholen en an dere opvoedingsinrichtingen zich aanpassen aan de wettelijke voorschriften der burgerlijke autoriteiten en Zij is steeds bereid, met deze te komen, in dwaling vervalle, of door het over schrijden harer (der wetenschap) eigen grenzen, op het terrein van het geloof dringt en daar verwarring aanricht. De encycliek behandelt daarna meer in 't kort drie andere vragen, al.: Welk is het sub ject der opvoeding? Welk is het complex der voorwaarden, die zijn milieu vormen? Welk is het doel of het object der christelijke opvoe ding? Het subject is de geheele mensch, die zijn oorspronkelijken staat van geluk verloren heeft, door Christus is verlost en in zijn boven natuurlijken toestand Is teruggebracht, maar niet in zijn praeternaturale voorrechten der on- De aankomst op Schiphol Toen wij Zaterdagmiddag op Schiphol arri veerden, kwam juist het heuglijk bericht bin nen, dat het zesde retourvliegtuig, de P.H.- A.E.N. welke des ochtends te half tien te Boe dapest was gestart voor het laatste traject van de thuisreis om 14.03 uur Duitschen tijd te Halle bij Leipzig was geland, teneinde den ben- zine-voorraad aan te vullen. En na een opont houd vau precies 37 minuten steeg de P.H.- A.E.N. weer op en sloeg de dappere bemanning de piloten Soer en Wiersma en de mecani cien Naber de richting naar buis in. Onvoorziene omstandigheden natuurlijk voorbehouden, is het vrijwel zeker, dat, nu wij dit „houvast" hebben, het vliegtuig tusschen 5 en 6 uur op Schiphol landen zal" merkte de heer Thomson, chef der hoofdstedelijke lucht haven van de K.L.M. op. De P.H.-A.E.N. zal er dan bij elkaar vier retourvluchten hebben op zitten, voegde hij er met gepasten trots aan toe. Waarna wij met behulp van den assistent havenmeester ons geheugen opfrischten, zoo dat wij konden aanteekenen, dat het vliegtuig op 11 October 1928 met Smirnof en Aler de eerste vlucht naar Indië aanvaardde, terwijl voor de tweede Indische reis op 11 December d.a.v. van Schiphol werd gestart Piloten waren toen Duimelaar en Frijns. Na een rustperiode van bijna 9 maanden was het weer piloot Frijns die met Soer op 3 October van het vorig jaar de derde retourvlucht SchipholBatavia aan ving; ook deze verliep naar wensch, waarna op hun beurt Soer en Wiersma op 28 November 1.1. startten voor de vierde retourvlucht, welke, naar algemeen gehoopt werd, vandaag haar succesvol einde op Schiphol vinden zou. Na vieren vulde het Schiphol restaurant zich met een vrij groote schare belangstellenden o.w. verschillende familieleden der bemanning Te zeven minuten over vijf klonken plots drie korte sirene-signalen, het sein dat de P.H.- A.E.N. in aantocht was. Alle aanwezigen spoed- autoriteiten overleg te plegen, om eventueele sterfelijkheid des lichaams, der integriteit eh den zlch haasje repje naar buiten, waar zij Ontvangst op het Oostenrijksche Gezantschap Ter eere van den Oostenrijkschen honds kanselier Schober en de in Den Haag ver blijvende Oostenrijksche delegatie had Zaterdag namiddag in de zalen van. het Oostenrijksche gezantschap een ontvangst der Oosten) ijksche kolonie en vooraanstaande personen uit Den Haag plaats. De gezant, dr. Duffek en zijn echtgenoote, ontvingen de gasten en stelden hen aan den bondskanselier voor. Van de vereeniging NederlandOostenrijk '«'aren de voorzitter, luitenant-generaal Kalft met zijn echtgenoote en de meeste bestuurs leden aanwezig. Voorts waren nog tal w.u autoriteiten aan wezig. Bezoeken aan de grafelijke zalen De Kamerheer-ceremoniemeester van II. M. de Koningiu, baron van Hardenbroek van Lock horst heeft Zaterdagochtend 'n bezoek gebracht aan de grafelijke zalen, waar hij werd rondge leid door Mr. Plemp van Duyveland. Inwerkingtreding van verschillende artikelen Bij Kon. Besluit van den 7den Januari 1930 (Staatsbl. no. 6) is het volgende bepaald: De artikelen 1, 2, 115 tot en met 124, 127, 131, 132, 135 tot en met 137 van de Ambtenaren wet 1929 treden iu werking met ingang van 15 Maart 1930. De artikelen 125, 126, 133 en 134 van die wet treden in werking met ingang van 1 September UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Het programma van wenschen moeilijkheden door een vriendschappelijk accoord uit den weg te ruimen. De opvoedende zending der Kerk strekt zich uit tot alle volken. Op de eerste plaats tot haar kinderen, voor wie Zij in den loop der eeuwen nimmer naliet, onderwijsinrichtingen te stichten; maar ook tot de ongeloovigen, zoo als men thans in alle niet-chrlstelijke landen kan gadeslaan, waar Haar missionarissen dui zenden scholen onderhouden. Deze opvoedende arbeid der Kerk is geens zins in strijd met de rechten van het gezin, noch met die van den staat, noch ook met de rechten der afzonderlijke individuen op een opvoeding, welke in overeenstemming is met de eischen van onzen tijd Ze is niet ln strijd met de rechten van het gezin: Het gezin heeft in de natrfurlijke orde, zooals de Kerk in de bovennatuurlijke orde, rechtsstreeks van God ontvangen, tegelijk met de vruchtbaarheid, het levensprincipe en daar mede het recht der opvoeding ten leven en evenzoo het gezag, principe der orde. Het ge- van het evenwicht zijner neigingen Bijgevolg blijven in de menschelijke natuur de uitwerkingen der erfzonde bestaan, inzon derheid de verzwakking van den wil en de ongeregelde begeerten Vandaar de valschheid en het gevaar van elk paedagogisch naturalisme, zooals dat van een zoogenaamde sexueele opvoeding met haar lichtvaardige nieuwigheden, of het nog ergere gevaar der coëducatie der geslachten. Het milieu is vooral het gezin en men moet hier de ontaarding der gezinnen betreuren evenals het streven, het kind van het gezin te schelden. Er is een land, waar de kinderen aan de gezinnen worden ontrukt, om ze over te geven aan vereenigingen en scholen zonder God, waar men hun godsdienstloosheid en haat in stort, volgens de uiterste leer van het socia lisme. De Kerk is liet opvoedingsmilieu, niet alleen door Haar Sacramenten en godsdleustoefe- na enkele oogenblikken het machtige vliegtuig in den helderen schijn der landingslichten be houden op den vaderlandschen bodem zagen neerstrijken. Nauwelijks waren de schroeven tot rust ge komen, of alle aanwezigen drongen in één grooten klomp op het toestel toe, de echtge- nooten der bemanning waren zelfs zoo onge duldig, dat zij zich in de cabine werkten, waar dan ook de eerste hartelijke begroeting plaats had. Een driewerf hoera steeg op toen Soer, Wiersma en Naber hun glundere gezichten lie ten zien en toen zij vlak daarop vasten grond onder de voeten hadden was het de heer Ples- mau die een kort woord tot hen richtte. „Jullie zijn met een geweldig vertrouwen in den goeden afloop van den tocht vertrokken" zei hij. „Dat vertrouwen is gerechtvaardigd ge weest en ik kan jullie wel zeggen dat ik ge weldig ia mijn schik ben, dat jullie weer heel huids in ons midden bent teruggekeerd. Jullie LIV We ilreiyen alles te gaan verontschuldi gen, alles te gaan goedpraten. De meest gruwelijke dingen, die gebeuren, echt ge beuren, maken op ons den indruk van een romantisch vertelseltje, van iets dat ons meewarig doet lachen, c kunnen het niet gelooven. We maken ons wjs. uat we leien in een beschaving die ook iets beschaafds aan zich heeft, die iels gentlemanlike's over zich heeft. En we kunnen maar niet begrij pen of inzien, wat er vlak bij ons gebeurt. Jaren lang is er haat gekweekt tegen een deel der burgers. Dat gebeurt nog iedcren dag leder verzet tegen recht, en gezag wordt verheerlijkt, wordt verdedigt, open lijk, maar ook door schampere vragen aan een minister. Daar lecnen zich vooraan staande menschen toe. Menschen met naam. Menschen met talent. Die leeren het volk er stelselmatig aan te denken, dat zc be roofd en bestolen worden, geknecht en ge kneveld, dat er een revolutie moet komen en zal komen. Dat een revolutie eerst de lucht zal zuiveren. Dingen die niet voor de poes zijn. Daar worden vreeselijke verdachtmakin gen uitgestrooid, men insinueert legen al les wat met den godsdienst samenhangt. Daar wordt voor gezorgd, dat onder welken naam ook, de vrijheid van het bederf niet beknot wordt. Dat alles moet de oogen ope nen. Wie is zoo onnoozel om te gelooven dat de massa iels kent of wil welen van de beperking, die de leiders soms nog maken? Of dat de massa niet door alle voorzorgen zal heenbreken naar het brute en aller- bruutste toe? Dat komt, als we niet oppassen. Gebruik van de 1071 M.-golf voor den omroep ningen niet alleen door Haar materieele en- hebt weer eens lijten zien. waartoe K.L.M.-pi- i._V TT-»- TA* T NT J t- J. I züi heeft dus dat recht vóór eik recht", dat der tourage,maar ook dom-het groot aantal Harer loten en ^«r^ in^aat Isl» CONFERENTIE ZONDER OVEREEN STEMMING De vertegenwoordigers der vier vereenigin gen van Twentsche Textielfabrikanten hebben te Hengelo met de vertegenwoordigers der tex- tielarbeidersbonden „De Eendracht", „Sint Lambertus" en „Unitas" geconfereerd over het programma van wenschen, dat door die bon den op 18 Mei 1929 werd ingediend. Men is nog niet tot overeenstemming gekomen. burgerlijke maatschappij en dus ook den staat toekomt. Daarom spreekt ook het kerkelijk wetboek op de meest duidelijke en besliste wijze over den zwaren plicht der ouders, te waken over de godsdienstige en zedelijke opvoeding hunner kinderen, zoowel als over hun lichamelijke en maatschappelijke opvoeding. Men komt in conflict met de algemeene over tuiging van het menschdom, als men beweert, dat het kind den staat toehoort. Het recht van het gezin wordt daarentegen wettelijk erkend vereenigingen en inrichtingen, die in zich be stemd zijn, op te voeden tot vroomheid. Met betrekking tot de schooi moeten het gezin en de Kerk één volmaakte moreele een- beid vormen, een eenig heiligdom, dat aan de christelijke opvoeding is gewijd. Geen neutrale of ïaïcistlsche school. Deze is ln strijd met de principen, welke ten grond- Het behoeft nauwelijks betoogd dat de aan gevoerde post 210 K.G. uit Indië en 35 R.G. uit Saigon inmiddels aan de zorgen van den desbetreffenden ambtenaar was toevertrouwd. Onder toezicht van den heer H. v. d. Poll, chef van het bureau expeditie en pakketpost aan het postkantoor C.S. werden de postzakken in den postauto geladen welke onmiddellijk stad- slag liggen aan de opvoeding. Zelfs hij volke- waarts trok voor een verdere en snelle ex- ren, die in geloofszaken verdeeld zijn; voor- pedieering. beelden bewijzen zulks. Zijn vertrek vervroegd Naar wij vernemen is het vertrek van den hieuw benoemden gouverneur van Curacao, den heer van Slobbe eenigen tijd vervroegd. Dit vertrek zal niet plaats hebben op 14 Februari maar op 31 Januari. Dp heer van Slobbe zal met de „Venezuela" naar Curacao Vertrekken. Is het mogelijk een schoolorganisatie te ver wezenlijken, die overeenstemt met de rechten t_ DE „KERKPLEIN" BINNEN bij de volken, die het natuurrecht in de open bare instellingen eerbiedigen willen. Zoo heeft I van het gez;n en de grondslagen der gerechtig- HET KOKSBEDRIJF EN DE ARBEIDSWET I nog onlangs, in het jaar 1925, het opperste heid respecteert Het is voor de katholieken gerechtshof der Vereenigde Staten verklaard, zaak> dat zy> ten koste zelfs van de grootste dat de staat geenszins het recht lieeft, de offer3i daar waar hun deze wettelijke facilitei- jeugd te dwingen, haar onderwijs uitsluitend ten njet zjjn toegestaan, scholen voor hunne in de staatsscholen te halen. En deze uitspraak kinderen oprichten en in stand houden, werd gemotiveerd met de verklaring, dat het Geen taak raakt meer direct de Katholieke kind niet was een schepping van den staat en aatie, geene ook dient heter de nationale be- - dat zijn ouders het recht en den plicht hadden langen. drong er bij Z. Exc. op aan de arbeidswet ook in het vooj. de vervulling Van zijn plichten op te dp eoede Katholiek is ook de beste te voeren voor de koks, daar 111 hun bedryf nog voeden. I t t i 1 ankelijk aan zijn land, loyaal I ning van het vergane s.s. „Hofplein" aan boord, onduldbare toestanden heerschen. De minister De v00rrang der Kerk en van het gezin op e'b001.zamen'd aan de burgerlijke overheid, on- de Waalhaven te Rotterdam binnengeloopen. Nog onduldbare toestanden De minister van Arbeid ontving Vrijdag ln audiëntie een delegatie van de Ned. Koks- Organisatie. De woordvoerder der delegatie Een hartelijke ontvangst der schipbreukelingen Zaterdagmiddag is het stoomschip „Kerk plein" met een gedeelte van de geredde beman zegde toe een onderzoek te zullen Instellen naar het gebied der opvoeding, veroorzaakt geen J*™ welken" regeeringsvorm. de mogelijkheid van een eerder in werking nadeel aan den staat. doen treden der wet voor de koks, zoo mogelijk nog voor, of tegelijkertijd met de kantoorbe dienden De grondslagen voor het recht van den staat om hij de opvoeding mede te werken, hebben inderdaad een ander karakter. Hij kan voor zichzelf geen aanspraak maken op een soort ouderschap tegenover het kind. Reeds lang voordat de boot aan kant lag, Het milieu waarin de opvoeding geschiedt, I stonden vele familieleden op het terrein van is ook de hcdendaagsche wereld met het ge- de N.V. Stuwadoors-Maatschappij „Kruwal" de vaar van haar verderfelijke boeken, harer schipbreukelingen op te wachten. Dat men na bioscoopvoorstellingen, zooals zij al te dikwijls zooveel angstige uren weer gelukkig was, el- zijn en zelfs van den radio-omroep. kander terug te zien, het laat zich begrijpen. De Paus beveelt deze nieuwe middelen aan I Aan boord van uv raus -„Kerkplein" hebben wij Maar hij heeft de taak, voor het algemeen I tea gebruike" voor'drgodsdienstige en moreele I nog een kort onderhoud gehad met den eer tijdelijk welzijn te zorgen en dientengevolge ;eued sten machinist van het op de rotsen gelonpen aan de gezinnen in de uitoefening hunner jofi_,.aTt „Hofplein", den heer J. Koning. Aan hetgeen rechten vrede en veiligheid te waarborgen. Het laatste gedeelte der [n deze dagen reeds hebben gepubliceerd Het kan bijgevolg hij hem er niet om gaan, dan het doel en den z n der c ris e ^as niet veel meer over de ramp toe te voegen zich op hun plaats te stellen, maar hierom, voeding, welke daarin bestaat, met Goas seua D(j dde bemanning was vol lof over de mede te werken aan de vorming van een i MEDEDEELINGEN VAN P. T. T. De voorlocpig verlengde duur voor het ge bruik van de 1071 M.-golf voor deu algemeenen omroep vereisclit eenige toelichting. De golf lengte 1071 M. toch ligt in den band, welke bij internationale overeenkomst welke ook Nederland onderteekende voor andere doel einden dan den algemeenen omroep is beschik baar gesteld. Onder de tegenwoordige omstandigheden echter, waarbij de uitzending op de 29S M.-goU niet in alle deelen van het land op alle uren van den dag behoorlijk kan worden ontvangen, zou het ontberen van de 1071 M.-golf voor de luisteraars een groot ongerief beteekenen. De Minister van Waterstaat heeft daarom beslist, dat de 1071 M.-golf welke aan Nederland voor de radiotelefonische uitzending van mede- deelingen van zakelijken aard, ook wel, doch minder juist, zakelijke omroep genaamd, is toe gewezen, nog tijdelijk na 18 uur ter beschikking van het station Hilversum blijft. De bevoegdheid daartoe steunt op art. E van het. bij het internationaal Radiotelegraafverdrag van Washington behoorende Algemeen Regle ment, dat de Administratiën een willekeurige frequentie en golflengte kunnen toekennen aan ieder radiostation onder haar gezag, mits daar uit geen storingen met eenigen dienst van een ander land voortvloeien. Mochten tengevolge van de thans getroffen regeling voor andere landen of voor andere diensten in Nederland, die zich terecht bevinden in den golfband, waartoe de 1071 M. behoort, onverhoopt storin gen ontstaan, dan zal het gebruik van die golf moeten worden gestaakt en zullen nadere maat regelen worden overwogen. In ieder geval zal deze tijdelijke maatregel slechts van kracht blijven totdat door het aan de orde stellen van maatregelen voor een verbeterde zend- en antenne-apparatuur liet gebruik daarvan algemeen een behoorlijke ontvangst van uitzendingen op de korte golf verzekert. hun eerdere rechten inzake de opvoeding hun ner kinderen te beschermen en bijgevolg ook de rechten der Kerk betreffende deze christe lijke opvoeding te eerbiedigen. Het komt hem zonder twijfel toe, het eigen recht der kinderen te beschermen, wanneer de werkzaamheid der ouders in materieel of mo reel opzicht tekort schiet. Maar dit geschiedt om de ouders aan te vullen, niet om ze te vervangen. Zijn taak is het, de opvoeding en het onder richt der jeugd door begunstiging en ouder steuning der ondernemingen der Kerk en der gezinnen te bevorderen, ze aan te vullen door zijn eigen scholen, Hij kan verlangen, dat alle burgers een waren christen, dus niet van een mensch, die minderwaardig zou zijn en niet op de hoogte van zijn tijd. maar van een mensch, hij wten alle natuurlijke talenten hun volle ontwikke ling hebben bereikt door hun aanpassing aan het bovennatuurlijk leven. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. MISSIO CANONIC A Zijn goedgekeurd voor de Missio Canonica te 's Gravenliage de E.E. Zusters: M. Andrea, Dominicanesse; M. Clara Receveur v. d. Congre gatie v. h. Hart; M. Francisca v. d. Congregatie DB STEEN. EN RIE Til A TTENFABRIEK VAN DE FIRMA -J. MIJNLIEFF TE KRIMPEN AAN DEN IJSS1SL is in den nacht va# Vrijdag bp Zaterdag door brandtotaal verwoest zekere kennis van hun burgerlijke en nationale der E.E. Zusters van Liefde te Tilburg, alsmede rechten en een zekeren graad van intellec- de Dames Onderwijzeressen A. L. Bollen, M. U. tueele. moreele en physieke cultuur bezitten, g. Trooster en W. M. A. M. Vrouwenvelder. zooals' die met de omstandigheden van onzen (St. Bavo) tijd overeenkofnt. Bijgevolg geen monopolie, dat de gezinnen zou dwingen, hun kinderen tegen de eiBchen van het christelijk geweten, of ook maar ge rechtvaardigde wenschen, naar staatsscholen te zenden. De staat heeft echter het recht, zich de op richting en leiding der voorbereidingsscholen voor sijn eigen openbare ambten voor te be houden, Inzonderheid voor den militairen dienst, op voorwaarde, dat de rechten der OPROEP VAN LANDBOUWERS. Katholieke Landbouwers worden ultgenoo- dlgd tot deelneming aan een der Retraiten, die van 1518 Jan. en van IS21 Jan. voor hen te Amersfoort zullen gehouden worden. Men melde zich spoedig aan. Adres: Retraitenhuis, Amers foort. wijze, waarop zij in Aalesund is ontvangen. Door toedoen van den Nederlandschen consul te Bergen, hadden de directies van de twee hotels, waar de manschappen werden ondergebracht, gezorgd, dat voor ieder lid der bemanning een droog stel ondergoed klaar lag. Ook over den telegrafist in Aalesund had men niets dan lof. Zonder op uur of tijd te let ten is hij steeds in verbinding gebleven met het lekgestooten stoomschip „Hofplein"... totdat hij geen antwoord meer kreeg. In Aalesund zelf heeft men gedaan wat mogelijk was om het verblijf aan de „Hof- plein"-mannen aldaar zoo aangenaam mogelijk te maken. De gedachte echter aan de vijf man schappen, die in de golven zijn omgekomen kon niemand van zich afzetten. Zichtbaar onder den indruk zeide dan ook de eerste machinist, dat is wel het ergste van de heele ramp Na herstel van contact Naar wij vernemen, is door bemiddeling van den vorigen en den tegenwoordigen minister van Waterstaat 't contact tusschen de Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel en de Vereeniging van Werkgevers op Tramweggebied thans hersteld, zoodat voor taan weer personeelaangelegen heden van de aangesloten ondernemingen voor zoover deze de Nederlandsche Vereeniging krachtens het Re glement Dienstvoorwaarden hebben erkend, iu samenwerking kunnen worden opgelost. Er zal nu spoedig een gezamenlijke bespre king plaats vinden, waarop de belangrijkste aangelegenheden zullen worden behandeld. EEN ARBEIDSCONFLICT. Om erkening der organisatie Men meldt ons uit Blerick: Er dreigt een arbeidsconflict uit te breken in de-Limburgsche Draadwarenfabriek in de Wielder In hoofdzaak gaat de strijd hier om erkenning der organisatie. DE MIDDENSTANDSKRANT. Verschenen is het eerste nummer van „De Middenstandskrant", populair weekblad van den Ned. R. K. Middenstandsbond. R. K. BOUWVAK ARBEIDERSBOND In het orgaan van den Nederlandschen R. K. Bouwvakarbeidersbond wordt medegedeeld, dat in 1929 het aantal leden met 8407 is toegeno men en thans bedraagt 23.132.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5