VREDE IN ZUID-OOST-EUROPA! DE MALAISE TE BERLIJN De Liebermann-affaire voor het Hof rm HcT STREVEN VAN ITALIË ZATERDAG 18 JANUARI 1930 DERDE BEAD. l DE KLEINE ENTENTE EN 'T VERMINKTE HONGARIJE HET GETUIGENVERHOOR déraillementen in t amusements bedrijf DE SCHEPPING VAN prof. NACHTLICHT (Van een bijsonderen correspondent.) Vo! zorgen gaan de staten van Zuid-Europa het nieuwe jaar tegemoet. Sedert Europa's nienvre indeeling iï de toestand van de binnen- ea buitenlandsche politiek in geen der landen aan den Donau zóó hopeloos geweest. Het lijltt we! weer Kerstmis 1916, toen de centralen, na een reeks groote overwinningen op de slagvelden, bun tegenstanders den vrede aanboden, maar dezen het aanbod afsloegen, daar v.n twijfelden aan de eerlijke bedoelingen van den vijand en hoopten op een overwinning, om op hun beurt de vredesvoorwaarden te kun nen stellen. Miliiosnen menschen stonden toen tegenover elkaar, in de loopgraven hun kerden de verkleumde, doodmoede soldaten naar vrede, arbeid en eigen huis, en in het stafkwartier werden steeds nieuwe slagen voor bereid. Ook nu verlangen, de volken intens naar vrede, de leiders van den wereldoorlog echter denken nog steeds aan hun overwinning, die echter geen vrede bracht. In de overdekte loop graven heerecht rust, maar de strijd om den waren vrede wordt nog steeds voorbereid en eens zal het uur aanbreken, waarop die over winnaars tot inkeer moeten komen, als ze niet vernietigd willen worden, zooals de centralen, ondanks hun overwinningen op de slagvelden, te Trianon. St- Germain en Neuiliy verpletterd werden. De diplomatieke generale staf der kleine entente heeft dezer dagen een nieuw krijgs plan ontworpen; In plaats van verzoening is verdere strijd het parool; de andere partij: Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije, stelt zich teweer; haar devies luidt: De tijd arbeidt voor ons. want slechts gerechtigheid kan de ware overwinnares zijn. Italië speelt in dezen strijd tusschen de kleine entente en Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije do rol der Vereenigde Staten in den wereldoorlog. Eerst heeft het met Hongarije vriendschap gesloten, vervolgens met Oosten' rijk en er zal binnen fcorteren of langeren tijd voor Bulgarije, welks bestaan bedreigd wordt, niets anders overblijven dan zijn lot toe te ver trouwen aan de macht, die, hoewel niet onbaat zuchtig dan toch zeer verstandig, de eerste der orerwinnaars is geweest, die in den herfst van 1918 besloten heeft, rond deze landen verzoe ningspolitiek te roeren en de verslagenen tot vriend te maken. De toestand der staten van de kleine en- teute, is, wat de blnnenlandsche politiek be treft, ondanks al;e mooie verklaringen, veel ongunstiger dan die van Oostenrijk, Hongarije of Bulgarije. Die z.g. betuigingen van loyauteit in Jaego-Slavië kunnen misschien vele kringen in 't buitenland misleiden, de werkelijkheid ken nen alleen de bewoners Tan het land, die iedere hoop op een verstandige politiek van Belgrado hebben laten varen en nu op gebeurtenissen wachten, welke aan dezen toestand een einde zullen maken. De Joego-Slavische pers houdt zich al weken bezig met de huldigingsdeputa ties, omdat ze over andere onderwerpen maar .Jiever zwijgt. Intus3chen, terwijl er zelfs uit het geknechte Kroatië een uit 600 leden bestaande deputatie naar Belgrado reist, om den koning voor den huldigen toestand te bedanken, vindt er te Zagreb op het Zriniplain een nieuwe aanslag plaats en in het ministerie van spoorwegen komt men een groot a spioanage-affaire op het spoor, het mobilisatieplan dar spoorwegen wordt ontvreemd, en professor Seremata w< rdt voor het staatsgerecht gedaagd, beachuldisd. dat hij in een literatuurgeschiedenis don rassen- baat aanwakkert. Tot nog toe bestonden er in het land vier Sokolvereentgingen, de Servische, Kroatische, Sloveensche en Joego-Slavische. Na eindelooze onderhandelingen besloot men, de vier vereeni- gingen samen te smelten,.hetgeen echter mis lukt is, waarop de dictatuur den „Iugo-sokol" door middel van de wet ln het leven riep en verordende, dat de vereeuigingen, die tot op heden bestonden, zich binnen een bepaalden tijd bij den „Iugo-sokol" moesten aansluiten, daar ze anders opgeheven zouden worden. Al bijna een jaar lang probeert de dictatuur met geweid, de drie naties één te maken, doel» zonder bet geringste resultaat. De nationale minderheden spelen in het geheel geen rol. men maakt korte metten met hen, zoodra zij zich willen doen gelden, en daarom geven zij er de voorkeur aan, zich rustig te houden. Hoe een staat met zulke binnenlandsch© moeilijkheden zich staande kan houden is een raadsel. Geen haar beter is de toestand in Tsjecho- Slowakië en Roemenië. Niet alleen op politiek gebied, doch ook economisch lijden deze staten door hun kunstmatige grootte. Dat deze toestanden duurzaam kunnen zijn, gelooven de verantwoordelijke leiders van deze drie staten zelf niet. Zij houden zich alléén staande, doordat de groote mogendheden voor lopig genoeg van den oorlog hebben en hun ■•enige hoop is dan ook, dat er geen krijg meer zal ontbranden, zeker niet zoolang zij aan hun herstel bezig zijin. Intusschen bewapenen allen zich ijverig. De geschiedenis der laatste vijftig jaren in het Zuid-osten van Europa leert ons, hoe com plicaties ontstaan en men kan nit de zoo pas gepubliceerde akten van het ministerie van Iraltenlandsche zaken te Weenen aantoonen, dat ook bondgenootschappen de ineenstorting van staten niet kunnen verhinderen, als deze niet op den juisten tijd de gevaren onder de oogen zien en den goeden weg inslaan. De onrechtvaardigheid in Zuid Oost-Europa moet worden hersteld, wil in dit deel van Europa de spanning ophouden en de rust te rugkeeren. Het verbond, dat de drie successie staten samenhoudt, brengt den vrede veel ernstiger in gevaar dan de Triple Alliantie. Deze drie staten der kleine entente zouden zich al lang elk afzonderlijk met Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije verzoend hebben, ware er niet het verdrag, dat hen wederkeerig bindt, om het hun te beletten. Tusschen Hongarije en Joegoslavië zou een verzoening zonder groote offers mogelijk zijn geweest en de rede van den rijkspresident Horthy te Moliacs had als uitgangspunt dier toenadering kunnen dienen, doch Belgrado kon zich niet vrij bewegen, daar Praag en Boe karest iedere actie verhinderden. De drie successie-staten kunnen slechts gezamenlijk buitenlandsche politiek voeren, dear zij mee- nen, dat afzonderlijk optreden hun bondge nootschap ontbindt en hun bestaan bedreigt. Herhaalde malen liet president Masaryck blijken, dat hij tot een rechtvaardige regeling der Hongaarsche grenskwesties bereid was, doch telkens klonk daarop de vermanende stem uit Boekarest: Wij geven geen voetbreed gronds prijs. De drie staten garandeeren elkaar wederkeerig onschendbaarheid van hun on rechtvaardige grenzen en deze garantie lioudt hen staande en samen vereend. Deze toestand in het Zuid-Oosten kaechter niet blijvend zijn. De bij den vrede van Europa geïnteresseerde machten zullen ten langen laatste inzien, dat de verdragen van Parijs verandering behoeven, en ook de volkenbond zal dat inzien, de volkenbond, die toch ook tot taak heeft, te bemiddelen tusschen degenen zijner leden, die op het punt staan met elkaar In conflict te komen. De financieele beslis singen van hét verdrag- van Versailles zijn evenals het Dawes-plan onuitvoerbaar geble ken. De schuldeischers van Duitschland moee ten een revisie van deze beslissingen goedkeu ren, om de economische ruïne van Duitschland en van geheel Europa te voorkomen. Zoo zali men ook tot het inzicht komen, dat de verdra gen vanTrianon en Neuilly herzien moeten worden, wil men dezen verminkten landen nieuw leven instorten en hun het bestaan mo gelijk maken. Het moorden aan de Servische en Bulgaarsche grenzen moet ophouden even als de altijddurende arrestaties ln Tsjecho- Slowakië. Het zelfbestemmingsrecht der volken* moet, zooais in de veertien punten van Wilson verkondigd was, tot zijn recht komen, en de ethnograpbische grenzen alléén mogen bij de afbakening der landsgrenzen den weg wijzen, niet de strategische, welke, gezien immers het Kelloggpaet, iedere beteekenis moeten verlie zen. Artikel 17 van Het verdrag van den volken bond heeft do mogelijkheid voor zulk een her ziening opengelaten. De successie-staten zullen hiertoe tenslotte moeten overgaan, willen ze een oorlog voorkomen, of hun heeie bestaan niet op een kaart zetten. De ontevredenheid in de successie-staten is nu, elf jaren na den vrede, nog zóó groot, dat deze staten bij een streng doorgevoerd plebis ciet meer gebied zouden verliezen dan ze na den oorlog gekregen hebben. Van die onte vredenheid getuigen de publicatiesvan den Engelsche publicist Scotus Viator, een vriend der Tsjechen en Serviërs, die met teleurstel ling moest constateoren, dat datgene, wat in de plaats kwam van Oostenrijk-Hongarije on rechtvaardiger en voor den vrede gevaarlijker (s, dan de Donau-monarchie. Zij blijkt uit de verhouding der Slowakeu en Kroaten tot het „broedèrvolk". Behalve deze politieke wantoestanden eischen ook de economische belangen een algeheele herziening der "verdragen. Italië's buitenlandsche politiek toont dui delijk in welke richting de zaken zich zullen ontwikkelen. In zijn streven om zich de mach tigste plaats in Znid-Oost-Europa te verzeke ren, heeft dat land met Hongarije en Albanië vriendschapsverdragen gesloten. De verzoe ning met Oostenrijk sluit zich hierbij aan en ook Bulgarije zal dit voorbeeld volgen. Voor zeker werden deze verdragen niet gesloten, om den status quo van 1919 te garandeeren. Komen derhalve de mogendheden niet tijdig tot besinning cn de kleine entente tot redelijk heid, dan z;_i de sedert elf jaar heersehende wapenstilstand wel niet lang meer voortduren. De strijd der optanten en het geschil inzake de Oostelijke herstelbetalingen bewijzen voldoen de, hoeveel springstof er in het Zuid-Oosten ligt opgehoopt. We laten nu nog den ontzet- tender. toestand der minderheden buiten be schouwing. Eij het begin van het nieuwe jaar kan het nut. hebben, op si deze dingen eens ernstig te mfiËM IN BERLIJN-WEST BEVINDT ZICH EEN KAPPER, die zijn klanten onder de kunstbewerking bezig houdt met het zingen van diverse aria's; er wordt beweerd, dat het den man klanten bezorgt Tweede dag DE BALANSEN IN DE LAATSTE JAREN VOOR DEN AANDEELENVERKOOP GEFLATTEERD Donderdagmorgen werd de behandeling Tam de strafzaak in hooger beroep tegen Salomon Lie- bermann door het Amsterdamsche Gerechtshof voortgezet. De belangstelling van de zijde der balie, die den eersten dag, vooral tijdens het verboor van mr. L. van Gigh, zeer groot is geweest, is danig afgenomen. Op de publieke tribune echter is de belangstelling weer toenemende. De president ondervroeg thans den getuige Woltman en den deskundige mr. van Nierop, over de bedrijfsresultaten van de Veendammer Hypotheekbank vóór den verkoop der aandeeien aan Liebermann. Mr. van Nierop deelt mede, dat de onderzoe kingen hebben uitgewezen, dat da debiteuren van de Veendammer grootendeels niet volwaar dig waren. De president: Wanneer ze wel volwaardig zouden zijn geweest, zou dus alles in orde zijn geweest? De getuige: Slechts gedeeltelijk. De onvol waardigheid der debiteuren was niet het eenige; wijzen. Mogen de groote wereldleiders orde er werden door de Veendampier ook veel te brengen in Zuid-Oost-Europa, ze redden daar mee den vrede van heel 0113 werelddeel. KORTE BERICHTEN De Fran-sche Air Union luchtvaart-maat schappij heeft een overeenkomst gesloten met da autori'eiten van Fransch-Syrië en Engelsch- Irak om gebruik te kunnen maken van het mili taire vliegveld te Damascus en het civiele vlieg veld van Bagdad. Door de Air Union worden thans tusschen beide plaatsen proefvluchten gemaakt met bet doel Damascus te verbinden met den luchtpostdienst DonilenDelhi va.n de Britsche Imperial Airways Btd. 'Op een desbetreffende vraag in het Dagerhuis gesteld, heeft mr. Montague medegedeeld, dat de EngelandBritsch-Indië luchtpost sinds 1 November wegens atmosferische moeilijkheden in midden-Europa iederen keer over een grooter afstand pet trein en in sommige gevallen ook over zee is vervoerd, dan volgens liet ortgineele plan de bedoeling is. Volgens dat plan werd de mail per vliegtuig van Londen naar Basel ver voerd, per Egypte en verder weer per landvlieg tuig naar Britsch-Indië. Uit de in het Lagerhuis gedane verklaring blijkt nu. dat de voor Britsch- Indië bestemde luchtpost momenteel over een zeer grooten afstand per trein en boot wordt vervoerd Deze maatregel houdt nauw verband met de zware tegenslagen, die de Britsche vlieg- dlenst op het Middellandsche zee-parcours heeft ondervonden. De vliegers Kingsford Smith en Ulm, die de Australian National Airways Ltd. oprichtten, openden 1 Januari den vttegdienst tusschen Syd ney en Brisbane. Kir.gsford Smith vloog naar het Noorden en Ulm naar het Zuiden. De vliegtui gen waarmede deze dienst werkt, zijn door de Engelsche Avro-fabriek in licence gebouwde drie-motorige Fokkers. Het 3-motorig Fokkev- vüegtuig „Southern Cross", waarmede de beide Australiërs eerst over den Stillen Oceaan en la ter van Australië naar Engeland vlogen, bevindt zich nog steeds op Schiphol. Het is niet bekend, of Kingsford en Ulm hun voorgenomen vlucht met dit toestel, van Europa naar Zuid- en Noord- Amerika, nog zullen uitvoeren. De groote vlucht van Spokane naar Washing ton en terug, die door Amerikaansche legervlieg tuigen uitgevoerd wordt als onderdeel van de luchtmanoeuvres, moest te Mount Clemens in Michigan worden onderbroken, daar zich op de deelnemende vliegtuigen een zoo zware Ijslaag had vastgezet, dat de vliegers zich gedwongen zagen te landen. De vleugels der vliegtuigen wa ren bedekt met een laag ijs van 600 tot 2109 pond elk. Een Amerikiuinsche marinevlieger die boven de Narraganseu-baal met een parachute uit een vliegtuig was gesprongen, heeft itons gezien een opvouwbare boot, die h(j hij zich had, gedurende de daling op te blazen. In dit bootje gezeten daal de de vlieger op het water en pagaaide toen naar een onderzeeboot, die hem opnam. De ..Nebraska Silver Fox Corp." heeft do Boeing-lucht vaart-maatschappij een proces aan gedaan en 40.000 dollar schadevergoeding ge- elseht door het veroorzaken van den dood van 58 jonge zilvervossen op haar teelinrlchtlng ie Meadow In Nebraska. De beesten vonden den dood door het telkens schrikken van de laag vliegende postvliegtuigen der Boeing maat schappij. waardoor dikwerf een paniek ontstond. De grootste schade ls aangebracht in de maan den April, Mei en Juni, toen de vossen ter wereld kwamen. De te New-York opgerichte vereeniglng van vrouwelijke gebreveteerdc vliegers, telt momen teel 91 leden. Im het geheel zün in Amerika 12'} vrouwen in het bezit van een vliegbrevet. hooge hypotheken verleend. De president: U bent dus over het algemeen van oordeel, dat de balansen van de Veendam mer in de laatste jaren voor den aandeelen verkoop geflatteerd waren. De getuige mr. van Nierop: Juist. Ik wil daar mede niet zeggen, dat mijnheer Woltman dit deed met het oog op een eventueelen verkoop De getuige Woltman: Wanneer het waar is wat u zegt, dan zou ik het er later op hebben aangelegd stelselmatig den koers te drukken. Doch juist ln de tijden waarin ik met Lieber mann onderhandelde, bedroeg de beurskoers 75 4 80 procent. De president: Dat hebt u vroeger anders ge zegd. Wij hebben nooit nit uw verklaringen iets anders kunnen opmaken, dan dat de koers 65 pet. bedroeg en dat er dus 85 pet. „muziek" in de zaak zat. Nog een andere kwestie, wil ik hier onder de aandacht brengen. U verkocht de Veen dammer aan Liebermann zonder dat u de eigenaar was. De getuige Woltman: Ik bezat 960 aandeeien De president: Jnlst, maar behalve die 96(J waren er nog honderd en zestig, die in andere handen waren. U vertegenwoordigde wel do meerderheid der aandeeien, maar u mocht zich toch niet als de eigenaar van de bank beschou wen. De getuige: Ik beb slechts mtjn aandeeien verkocht. Óe president: Neen. want de koopsom werd bepaald naar de waarde van de bank. U hebt in 't geheel geen rekening gehouden met de belangen der andere aandeelhouders. Ter sprake komt dan een brief van den pro motor Sedeijn, waarin deze aan Liebermann beriebt, dat er in de beleggingsmaatschappijen ene overwaarde aanwezig is van li/n millioen gulden. De verdediger legt daarop een brief over van Sedeijn aan mr. Duys, waarin Sedeijn meedeelt, dat de getuig Woltman hem mondeling aller gunstigste inlichtingen heeft gedaan omtrent den toestand van de Veendammer. Eenzelfde schriftelijke verklaring is ook bij mr. Duys ingekomen van mr. Schürmann. De president merkt op, dat hij wel graag zon zien, dat Sedeijn monderling voor het bof komt bevestigen, dat hij inderdaad met Lieber mann in briefwisseling heeft gestaan, op de wijze zooals door de verdediging is gezegd. Mr. Duys belooft hierover in Brussel met Sedeijn te zulten onderhandelen. De getuige wordt voorts gevraagd, wat de accouutant Smits als belooning heeft ontvan gen voor de tot stand gekomen transactie. Getuige: 25.000 aandeeien in de Centrale Bank. Sprekende over de verkoopacten der aandee ien zegt de verdachte Liebermann, dat deze door zijn advocaten zijn vervaardigd. De president: Maar u wist toch wel wat de contracten inhielden De verdachte: Zoo nauwkeurig heb ik er mij geen rekenschap van gegeven. De president brengt vervolgens de benoe ming van het nieuwe bestuur van de Veendam mer 'ter sprake. Na de pauze wordt het getuigenverhoor voortgezet met J. J. Woltman, ex-directeur der Veendammer Hypotheekbank. De getuige verklaart de hypotheken van de Veendammer niet verzilverd te hebben, en voorts dat het idee om in activa te betalen, zou zijn uitgegaan van Liebermann. Komende tot de algemeene vergadering van den 25en Juni 1927, laat de president den ge tuige Woltman een schets maken van het ver trek en de serre van het hols ln Hilversum, waar de overdracht der aandeeien en de ac- .tiva heeft plaats gehad. Uitvoerig vertelt de getuige daarop het verloop der vergadering. Op verzoek van den getuige wordt de kwes tie der garanties voor de pandbrieven nog on derzocht in de boeken. Hieruit blijkt, dat door den getuige in 7 jaar tijds acht ton koerswinst gemaakt zijn De getuige merkt daartegen op, dat er vier er. een half miUioon pandbrieven zijn inge kocht, zoodat die koerswinst toch niet zoo vreeselijk hoog is. Mr. Duijs: Nu, dat schikt toch nogal! Gehoord wordt daarop de getuige A. C. Möhring. Deze verklaart den verdachte Lie bermann sinds 1919 te kennen. Aangaande de Discontobank voor Creaietin stellingen d'eelt deze getuige mede, dat de ver dachte Liebermann in de bank de baas was, a pleegde hij geregeld overleg met den heer Van der Tooren. De president: Hoe was de administratie van de Discontobank? De getuige: Zeer eenvoudig. De president: Ja, dat zal wel. want de bank deed eigenlijk niet veel. Wat voor zaken deed zij? De getuige: Promotor-zaken en dergelijke! De advocaat-generaal: Was u in dienst van de Discontobank of van Liebermann? De getuige: Van de Discontobank. De verdediger, mr. Kokowsky: Maar u bezat toch ook nog een eigen accountants-kantoor, nietwaar? De getuige: Jawel, maar mijn werk voor de Discontobank was toch hoofdzaak. Mr. Duys: Is het u wel eens gebleken, dat Liebermann met de Discontobank maar niet alles kon doen wat hij wilde? De getuige: Ja, eenmaal b.v. heeft van der Tooren Liebermann in Brussel geschreven waarom hij zoo weinig op kantoor was Mr. Duys: Juist! De commissarissen hielden dus wei degelijk toezicht op de faits et gestes van Liebermann. Is het niet bewezen dat Lie- bermann lang niet alle aandeeien bad? De getuige: Ja, meneer van der Tooren had b.v. zeventien aandeeien. Om kwart voor zes schorst de president de zitting tot Zaterdagmorgen tien uur. BERLIJNSCH LUCHTVAART-MUSEUM- Het Beriünsohe Luchtvaart Museum zal ver moedelijk op het einlo van de maan* lebruarl worden ingehuidigd. Het is ondergebracht ln twee gebouwen, die zich op het vliegveld va*l Tempelhof bevinden. Leider van het museum .s de gewezen kapitein von Krupp, die tot nu toe werkzaam was in de wetenschappelijke afdeeling van het „Relchsverband fttr Luftfahrt" en die Ook de historische afdeellng van de Internationale Luchtvaart-ten toonstelling (de „I.L.A.' had in gericht. In het museum zal men een overzicht kriige 1. van de ontwikkeling van de luchtvaart van haar eerste stadium tot den dag van heden. Tal van origineele toestellen, -waarmede jaren geleden 'e eerste vluchten werden ondernomen, zullen^ ip het museum kunnen worden bewonderd. Een groot gedeelte van de historische afdeeling va 1 de „I.L.A." zal men hier weervinden. De eerste vliegtuigen zonder motor, de toestellen van de gebroeders Wright, de eerste motorvliegtuigen, de vermaarde „Tauben" van Rumpler en tal van andere toestellen zullen hier vereenigd zijn. Van de allermodernste vliegtuigen zullen modellen ln het museum aanwezig zijn. (Van onzen correspondent.) Berlijn, 9 Januari 1930 Voor degenen, die veroordeeld zijn tweemaal daags een restaurant te bezoeken ten einde het leven er in te houden, heeft het er kort geleden somber genoeg uitgezien in Berlijn. Dat was in de dagen, toen de kellners in arren moede hek plan opgevat hadden, de servetten neer te te leggen en tot staking over te gaan. Van deze kellners kan men niets dan goeds zeggen. Zij hebben indertijd het fooienstelsel door een 10 pCt. toeslag op de verteringen der consumen ten vervangen en men kan niet anders zeggen dan dat zij hun daarbij gegeven woord gestand hebben gedaan. Natuurlijk nemen zij nog graag een extra, kleinigheid aan, maar wanneer de klant zich zijnerzijds aan de gemaakte afspra ken houdt en geen penning boven de 10 pCt geeft dan is het slechts bij de hoogste uitzon dering, dat hij daardoor den onwil of de laat dunkendheid van het dienende personeel op zijn hoofd doet neerkomen. Nu kunnen de kellners er van hun 10 pCt. niet altijd komen en zij verlangen derhalve van hun patroons een gegarandeerd minimum. En wel een van 230, 254 of 260 mark, al naar ge lang de kellner een hoogere sport in zijn vak beklommen heeft. De patroons begonnen natuurlijk ach en wee te zuchten, maar tjen de bedreiging met de servetten kwam, haalden zij toch bakzeil en hieven de hoven aangehaalde veroordeelden van verhongering verschoond. Een der argumenten, welke de kellners in hun loonstrijd aanvoerden, werd aan den ge weldigen bloei ontleend, waarin het herberg- bedrijf zich zou verheugen. Dit argument zou geen opgeld meer kunnen doen in het jaar 1930 want hoe jong dat jaar ook zijn moge, het heeft toch reeds heel andere dingen over het Ber- lijnscho eet-, drink- en amusementsbedrijf open haar gemaakt. De etablissementen waar maag, hart en geest van de' voorbijgangers verkwikt worden, hebben n.l. steeds aan grootheidswaan zin geleden en toen nu onlangs dè heele Duit- sche republiek en daarna nog eens de hoofd stad des lands verklaarden, dat zij op den rand van den flacon stonden, hebben zij het noodig gevonden nog een stap verder te doen, ea er smadelijk in ten onder te gaan. Aldus derail leerden in een week tijds „Mokka Efti„On kel Toms Hütte" „Imperator", „Bchweimler", „Drel Musketiers" en „Gourmenia" om maar die etablissementen te noemen, die elke toerist in Berlijn zeker van binnen en vaa buiten ge zien heeft. „Gourmenia" een kind van Voss en Voss wa3 oorspronkelijk een wijnhandel, die later zijn kracht in amusementsinrichtingen zocht. Zooals na eiken oorlog brak er ook in Duitschland, 11a 1919 een wilde danswoede I03, en een verlangen zich van het beetje, dat men had, te ontdoen, op straffe het anders door de Entente te zien conftske.eren. De bestaande restaurants, cabarets en dan cings hadden onvoldoende capaciteit, om een botvlering van die woede mogelijk te maken en er moesten er dus nieuwe gebouwd worden. Te gelijkertijd verlegde het oentrum der stad zieh naar het Westen en deze verhuizing werkte allerlei wilde speculaties in de hand. Aldus rees in een paar jaar tijd3 dat reusachtige amuse mentsapparaat in Berlijn o.p, dat niet ophoudt de verbazing van den vreemdeling te prik kelen. Maar dra trad een kentering in. De beyolking vond baar evenwicht terug. Dragelijke toestan den en een ordelijke levensregel werden op nieuw ingeleid. De danswoede koelde af. De ver twijfelde zucht naar verstrooiing ebde weg. En de weerslag daarvan spiegelde zich natuurlijk in het restauratie- en café-bedrijf af. Het. „Ber- liner Stadtblatt" heeft zich van welingelichte zijde laten vertellen dat de omzet in deze bran che sedert 1927 in het Reich van 32 pCt. is teruggeloopeu. In Berlijn zelf met 35 pCt.;. in Hamburg met 30 pCt en in Frankfort met 56 pCt. Deze teruggang was ook een gevolg van het feit, dat belastingen en sociale lasten sedert 1924 verviervoudigd, zijn; de huren zijn meestal gestegen; de loonen en salarissen met circa 45 pCt. de hoogte ingegaan. Zoodat het nu voor komt dat er in het Westen een hotel en café te vinden is, dat destijds op soliecle berekeningen werd opgebouwd, maar nu eiken dag 2000 mark moet incasseeren alleen om de vaste onkosten te bestrijden. Maar inmiddels gaven de Berlijnscbe restau rateurs van alles anders blijk dan van inzicht in de conjunktuur. Dozijnen van restaurant, dancings enz. zijn. er ln de laatste paar jaar geopeud geworden van welke iedere, in Berlijn eeu beetje thuis zijnde leek dadelijk wist, dat ze het onmogelijk zouden kunnen houden. Dezs dingen dwarrelden dan ook in gestagen regen op het plaveisel omlaag, maar desniettemin werden er altijd weer nieuwe Inrichtingen met dubieuse toekomst geopend. Zoo was daar bijvoorbeeld de bovengenoemde firma Voss, tegenwoordig Voss koncern ge noemd, dat toch wel alles over zich had, om ia staat te zijn, stroppen te vermijden. Reeds lang voor den oorlog had deze combinatie al kaas van het amusementsbedrijf gegeten. Met de in flatie stevende zij deze veelbelovende wateren met volle zeilen in en zoo kwamen onder den scepter van dit concern o.a. de volgends be kende inrichtingen Het „Admiralspalast" een korten tijd wereldberoemd en toonaangevend in het revue-bedrijf maar nu gesloten en un heimisch als een kerkhof. „Bauer" eens de trots van Berlijn, maar nu bijna onvindbaar verlegd en vervangen door een onbeduidend koffiehuis. Het „'Walhalla theater". Ook al ge sloten. „Wien-Berlin" en „Libeile" heide in de ietwat beruchte Jagerstrasse, waarvan de glorie echter door vele deconfitures erg getaand is. Dan bezat het concern het hotel „Vier Jah- reszeiten" en het variété „Liebig" in Breslau, in Leipzig het „KristalJpalast", in Maagden burg het „Fürstenhof" in Stettin het „Zentral- theater" enz. Na deze escapades over de grenzen van de stad heen, kwam het Voss koncern weer naar de Spree terug en begon daar den bouw van het „Palais am Zoo," het ,,Kafë am Zoo", en „Grill am Zoo", allemaal inrichtingen in nieuw-Ber- lijnsohen stijl, groot, tochtig en overheet. opge dirkt, zonder cachet, maar kakelbont, mot mu ziekkapellen van brutale luidruchtigheid, en natuurlijk ontworpen door wereldberoemde kunstenaars waarvan nog nooit iemand te voren den naam vernomen had. SIR ROBIN NALL CAIN, die op zijn landgoed in Brocket Hall (Engeland) een jacht organiseerde, stelt zijn zoon, blijkbaar ook een jager in de toekomst, voor aan den „Ma ster of the hounds" Nadat alle Berlijners deze keten van loka len twee of drie malen bezocht hadden, begon de klandizie weg te ebben en dacht Voss het juiste moment gekomen voor zijn allergroot sten slag. Naast hem lag nog een stuk van de Zoo, dat wegens de exorbitante prijzen, die er voor gevraagd werden, niet exploiteerbaar was. Er was daar al een tentoonstelling ten gronde gegaan en later probeerde men het eens met ©en badinrichting, maar deze viel al in het wa ter nog voor ook maar de hoeksteen van het bassin gelegd was. Voss was echter onvervaard en huurde het terrein in. Daarna gaf hij de bouwfirma Helnic- ke opdracht, daar een etablissement op te rich ten, dat alle andere etablissementen van de wereld in de schaduw zou stellen. Er werd een echte professor bij geroepen, die Nachtlicht heet en er zeker in geslaagd is, de zonderling ste verlichting van de aarde in dit „Gourmenia" aan te brengen. De man haalde nog meer an dere kunststukken uit met het gevolg, dat de gasten als porties ijs versmelten, wanneer zijn belichting in haar volle glorie wordt ontstoken. Verder is er een afdeeling geheel met cactus sen beplant en dan is er nog een restaurant, dat „Stadt Pilsen" heet, terwijl het dak weg geschoven kan worden en de lieden, die aan koude voeten lijden, aldus de gelegenheid krij gen, ze onder den blooten hemel weer warm te dansen. De kroon van het geheel was echter een twee de restaurant, dat „Traube" heet en dat uit een paring voortgekomen schijnt van „Neue Sacb- lichkeit" met oerwoud. Daar bet lawaai, flat in een echt Berlijnsch vergenoegingsoord .be hoort te heerschen, nooit helsch genoeg kan zijn, had men hiel' behalve meerdere muziekka pellen ook een aantal kooien met kakatoes aan gebracht. Deze dieren werden echter aitemaal sohor vanwege den rook en toen de dieren bescherming zich met het geval begon te be moeien, werden de kakatoes al naar hun ouder dom in soepkippen of patrijzen omgezet en be wezen ze den gast aldus nog hun laatsten dien sten. Heel de levering van deze sprookjesachtige weelde was voor 1,5 mülioeu aangenomen- Maar de betreffende bouwJirma bleek zich ver rekend te hebben en het geval kwam op bijna 5 millioen te staan, terwijl het natuurlijk ook te laat klaar was. Het sloeg zich echter dapper door vele moeilijkheden heen en volgde daarbij het voorbeeld van stad en land, d.w.z. het fi nancierde het tekort met leeningen op korten termijn. Maar deze verslonden Hymalaya's aan rente en toen een der credietgevers zelf in moeilijkbeden raakte, brak de bom los. „Gour menia", organiseerde nog een klinkend Sylves- teri'eest, verdiende in die nacht nog een flink stuk geld, maar legde op 2 Januari het, hoofd, ter ruste. Dadelijk daarop volgden een aantal anders herbergen, waarvan wij er boven reeds een paar noemden. Wat „Gourmenia" betreft, dit zal uo£ wel gered worden. Gisteren had er een groote vergadering van zes honderd crediteuren plaats en werd 't voorstel gedaan, deze met 30 pot. af te schepen. Daarna zal een ander, vermoedelijk Kempinslty, bedrijf en opstal overnemen en het ook nog eens probeeren. Het een extra scheut water in de soep en in de koffie kan de saneeriag natuurlijk ook in de hand worden ge werkt en aldus hïiopt men professor Nacht- licht's monsterachtige schepping voor algehee- len ondergang te behoeden. De andere inrichtingen zijn met minder ge kraak in elkaar gezakt. „Schweimler" was eens een zeer gezocht en goed restaurant, dat tot de duurdere der hoofdstad gerekend werd. Maar het zoo onberekenbare verloop, waaraan res taurants in een %tad met veel tempo nu een maal bloet staan, trof Schweimier en deze be proefde het nog eens manmoedig met afschaf fing van Weinzwang, met muziek en met dans maar niets mocht baten. „Onkel Toss Hütte" was tot voor weinig jaren 'n aardige, oude kast, die hoofdzakelijk door ruiters in 't Grünewald bezocht werd, web ke daar 'n behoorlijk stuk geld achter plachten te laten De bezitter werd echter ook ai dooi' gootbeidswaan aangegrepen en bouwde met veel onkosten zijn etablissement in een groote en akelige kast om. Sedertdien wordt „Onkel Toins Hütte" nog slechts door dagjesmensohen met eigen boterhammen bezocht, welker consumptie in het laatste jaar nog van gemiddeld één mark op vijftig penning terug liep. „Mokka Efti" is weer een slachtoffer van de débacle in de Bva- ziliaansehe koffie en staat daardoor midden in de exotiek. Maar alle andere- déraillementen zijn aan het zelfde euvel te wijten, aan overdreven opzet, hooge huren en het gehaspel met credieten op korten termijn, waar oblïgatieleeningen hfit aangewezen middel waren. TOSCANINI TE BAYREUTH De directie van de „Festspiele" van Bayreuth deelt mede, dat Toscaniui zich bereid heeft ver klaard, dit jaar alle opvoeringen van „Tristan •n und Isolde" en van „Tannhauser" te dirige*-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10