ALGEMEEN OVERZICHT. Het speurend politie-oog Massaproces tegen gifmoordenaressen mi ZATERDAG 18 .iaTCIT V>' 1Oft? PAGINA T, NIET TUK OP SOVJET MAATREGELEN Dr'e spoorwegongelukken op één dag. twee rijke en mooie boerinnen ZEVENTIG GETUIGEN GEDAGVAARD DOOR RCOVERS OVERVALLEN ONGEVAL OF MISDAAD? I PASSAGIER VOOR EEN VtURPIJL DE MAN WIL DE WERELD RUIMTE IN POSTZAKKEN GESTOLEN CYANKALI INGEGEVEN DOOR HAMERSLAGEN EN WURGEN. '-'lib JEUGD EN WERELDMACHT GESCHIEDENIS IN GRANIET «r r - lilt' Sllii V i De Bank voor Internationale Betalingen Ook ons lan<l kan tegenover de plajnnen tot oprichting van de Bank voor Internationale Betalingen, niet onverschillig staan. Meer nog, ook ten onzent zullen regeering en Centrale Bank haar houding tegenover deze nieuwe instelling moeten bepalen. Het is zoo goed als zeker, dat ook op onze kapitaalmarkt een beroep zal worden gedaan voor de Plaat" sing van een deel van het aandeelenkapitaal en de Nederlandsche Bank zal worden utt- genoodigd als vertegenwoordigster der Neder landsche aandeelhouders aan het bestuur der nieuwe bank deel te nemen De plannen toprichting van een internatio nale bank danken haar ontstaan in hoofdzaak aan twee stroomingen, welke aanvankelijk slechts weinig verband met elkaar hielden. In de eerste plaats aan den wemsch een on politiek lichaam te scheppen, dat de afwikke ling van de herstelbetalingen zou regelen en controleeren. Daarnaast bestond reeds sedert de conferen tie van Genua onder vooraanstaande economis ten en bankleiders een sterke strooming, welke op een nauwere samenwerking tusschen do ver schillende Centrale Banken aanstuurde, om daardoor het gevaar van een wereldgoudtekort. wat zon beteekenen een algemeene daling van het prijsniveau af te wend 11. De commissie van deskundigen nu welke dit jaar te Parijs vergaderde teneinde een defini tieve regeling van de herstelbetalingen ter ver vanging van het Dawes-plan voor te bereiden beeft belde stroomingen in een gemeenschap pelijke bedding geleid, door aan de door haar ontworpen Bank voor Internationale Beta lingen zoowel de functie van controleur der herstelbetalingen als van middelares tusschen de verschillende circulatiebanken toe te wijzen. Zij heeft de moeilijkheden, welke de over making der Duitsche herstelbetalingen met zich meebracht, gezien als een onderdeel van een algemeen probleem, dat zich weliswaar nooit in zoo'n dringenden voïm voordeed als thans, echter ook afgezien van de bijzondere eischen van het oogenblik reeds lang noode op een oplossing wachtte. Zoo zou de uit nood geboren Bank voor Internationale Betalingen niet alleen voor Dnltschland, doch voor de geheele wereldhuis- höuding tot in den tijd, dat de herinnering aan den oorlogsbrand van 1914 uit het geheugen der menschheid zou zijn weggewischt, een wel daad kunnen worden. Toch is goed in het oog te houden, dat de Bank van Internationale Betalingen een onafscheidelijk onderdeel vormt van het Young- plan, dat niet bedoelt het financieel verkeer tusschen de verschillende landen te vervolma ken. doch een oplossing te brengen van het Duitsche herstelvraagstuk en de daaraan ver bonden economische en politieke moeilijkheden In het algemeen zal de taak van de nieuwe bank zijn de functies van de vroegere in ver band met de Duitsche herstelverplichtingen in het leven geroepen politieke instanties, voor zoover ze nog verder vervuld moeten worden over te nemem. Herhaaldelijk wordt in heit Youngplan op de politieke onafhankelijkheid van het nieu we instituut de nadruk gelegd. De bank zal worden belast met de in ont- .vangst.name en verdeeling van de Duiisdhe herstelbetalingen. Zij zal de behandelbaarheid van de onbeschermde onvoorwaardelijke jaar- betalingen voorbereiden en lelden. Zij kan Verder oredieten verstrekken om de overma king van de herstelbetalingen in buitenlandscb geld te vergemakkelijken. Zij kan verder de botaJimgscapaclteiten van Duitschiand trachten te verhoogen door buitenlandsch kapitaal naar 't land te leiden en den export (met name voor zoover deze samenhangt met de leveranties in natura) te financieren. Verder zal zij in geval van 'n moratorium in overleg met de Reichsbank zorg dragen voor de belegging van de op haar rekening bij deze instelling uit hoofde van de herstelbetalingen geboekte be dragen. In verband met de rol, welke de bank in hot algemeen belang zal spelen zoo lezen rij in het Youngplan is net raadzaam de controle over haar beheer ln handen van de centrale banken te leggen, temeer daar deze op iedere markt de verantwoordelijke organen voo'. (ie inwisseling van het nati.male geid en de con trole over de credietverleiming zijn. Op het tijd stip van de oprichting van de bank zal her ka pitaal zoodanig worden verdeeld, dat alle lan den bij den arbeid en ontwikkeling ervan wor den geïnteresseerd. Het kapitaal van de bank zal bed age.n 500.000.000 Zwitsersche franken gelijkwaardig 145.1S1.290 gr. fijn goud en worden verdeeld in 200.000 aandèclen van gelijke nominale waar tie. De bank zal haar werkzaamheden kunnen «•anvangen zoodra 112.000 aandeden geplaatst zijn. Bij inschrijving zal 25 pet. moeten worden gestort terwijl het restant met drie maanden aan-egging kan worden opgeëlscht. Gedurende de twee jaren volgende op do op richting van de bank zal het bestnuj de n - -dlga maatregelen voor de emissie'van eet ongc plaat, ste deel van het kap haal treffen. Dit dee! kan borden aangeboden aan de centra:e banken en andere banken van die landen welke nie: heb ben deelgenomen aan de oorspronkelijk" uit eifte. Het bedrag dat in een van deze lamd,en wordt aangeboden zal echter de 8000 aandeelen niet mogen overtreffen. Het maatschappelijk kapitaal kan on voorstel "van het bestuur (met tweederde meerdei held Worden uitgebreid of gereduceerd door da al gemeene vergadering met tweederde mes-'drr beid. De eigendom van aandeelen van de hanl; brengt, geen recht vin stemmen of vertegen ivoordiging op de algemeene vergadering met zich mede. Dit recht van vertegenwoordiging en stem inen zal in verhouding tot het in elk land ge plaatste aantal aandeelen worden uitgewond door de centrale banken of haar gelastlgden. Hat aan de aandeelhouders geen andere rechten Worden toegekend dan die van een eventueels hltkeering uit de winst lijkt ons gezien de be iangrijke sociale functies welke de nieuwe in stelling heeft te vervullen alleszins juist. Het Winstbelang mag hier zeker geen overbear scliende rol spelen. Toch doet liet merkwaardig aan deze reac ting juist in het Youngplan, dat zoozeer den na druk legt op het neuti aio financhele karante! Van het nieuwe insUtuu: aan te treffen Df statuten van de meeste centrale banken zijr. In Uit opzicht veel m'nder in overeenstem^ lug met het karakter van publ'eke instelling, waar toe deze banken zich ge'.e'delijk heohen oaf wilt keld. In de artikelen 48 en 49 van de statuten der Sank voor Internationale Betalingen zij', aan algemeene vergadering, waarlD dus de be trokken centrale banken zich kunnpn doen ver tcgénwoordlgen en stemrecht uitoefenen de vol Sende rechten toegekend. Jaarlijks zal zij worden uitgenoodigd: a. het Jaarverslag, de baians vergezeld van een accountantsrapport en de verl.es en winst rekening alsmede een eventueel voorgestelde verandering ln de vergoeding van de leden van het bestuur, goed te keuien; b. stortingen in het reservefonds en andere speciale fondsen te doen en het dividend vast te stellen; c. voor het volgende boekjaar de accountants te benoemen en hun oelotning vast te stellen. d. het bestuur van allé persoonlijke aanspra kelijkheid in betrekking tot het afgeioopen boekjaar te ontslaan. Daarnaast zullen buitengewone algemeene vergaderingen op voorstel van het bestuur heb ben te beslissen over: a. veranderingen van de statuten; b. vermeerdering of vermindering van hot kapitaal; c. liquidatie van de bank. Snowden geeft nogmaals tee kenen van ongeduld Gisterenmiddag vond een bijeenkomst plaats van de vijf uitnoodigende crediteur-mogend- lieden met de bij de oostelijke vraagstukken betrokken delegaties, ter bespreking van deze vraagstukken. In den loop eener lange discussie consta teerde Snowden, dat de heeren van de niet- Duitsche commissie blijkbaar weinig anders gedaan hadden dan bijna 14 dagen gepraat en geen resultaten hadden bereikt r Als zij dicht bij overeenstemming gekomen schenen te zijn, doken er plotseling nieuwe eischen op, waardoor overeenstemming weder uitbleef Er stonden volgens hem nu nog maar twee wegen open: ofwel de conferentie verdagen tot den dag des oordeels, ofwel degenen die het niet eens konden worden, zonder voedsel of drinken opsluiten in een kamer, tot ze eindelijk een overeenkomst bereikt zouden hebben. Alles wel beschouwend, kwam het hem voor. dat het tweede middel wellicht het beste was en hij sloeg dan ook voor, dit laatste maar te doen. Daarop verdwenen de afgevaar digden van de betrokken oostelijke staten, be gonnen beraadslagingen ln een afzonderlijke kamer en kwamen overeen net zoolang daar heen te gaan, tot er een definitief resultaat bereidt zou zijn. Na een korte schorsing van de bijeenkomst der overige delegaties hervatten de vertegen woordigers van de vijf crediteurmogendheden tezamen met Duitschiand de besprekingen over een ontwerp-protocol en wat daaraan vastzit. Kort na zes uur verdaagde men de verga dering tot des avonds half tien, terwijl de gedelegeerden der oostelijke staten nog steeds in hun kamer aan het vergaderen waren. Het Hongaarsch vraagstuk Van Fransche zijde wordt over de houding der drie mogendheden van de k'elne entente (Tsjecho-Slowakië, Joego-Slavië en Roemenië) medegedeeld, dat deze mogendheden ter ken nis van Loucheur hebben gebracht, dat zij ver wachten. alvorens 't nieuwe plan te teekenen, zekere geruststellingen (apaisements) te zul len ontvangen, hierop neerkomende, dat in geval er geen geschikte regeling met Hongarije mocht kunnen worden getroffen, de zaak aan hangig wordt gemaakt bij de commissie voor de herstelbetalingen, opdat deze dan het be drag van de Hongaarsche betalingen zou vast stellen. Bovendien wenschen zij dan ook nog een geruststelling voor de toekomst. Intusschen zijn de besprekingen met de Hon garen voortgezet. Loucheur heeft een onderhoud gehad met Bethlen en de indruk is, dat, wat de cijfers betreft, men het over de agrarische kwestie wel eens zal worden; maar zelfs in dat geval verlangen de genoemde mogendheden gerust stellingen betreffende de punten, die buiten de agrarische kwesties vallen. Loucheur heeft een formule voorgesteld, waarover vanmiddag zou worden gesproken met de vertegenwoordigers van de Italianen en de Engelscken in de tweede commissie. Ook indien de agrarische kwestie thans zou worden op gelost, zal liet noodig blij! de overige kwes ties te Faiijs te bespreker .armede dan zes maanden zullen gemoeid zij u. Neg eens de sancties Voor den aanvang van de namiddagconferen tie der zes van gisteren te 5 uur heeft de Duit sche minister Wirth, in overeenstemming met de Engelsche delegatie, een verklaring afg'elegd naar aanleiding van berichten in een deel der Duitsche pers, op grond van de mededeel ingen in de Engelsche persconferentie, over de discus sie betreffende de kwestie der sancties. Aan deze verklaring ontleenen wij, dat het ging om de beantwoording van de vraag van Snowden, of bij 't bevoordcelen va& het eene land boven het andere door Duitschiand één enkele staat voor 't Permanent Hof van Justitie een klacht zou kunnen indienen. Deze vraag werd overeenkomstig den tekst van het verdrag, bevestigend beantwoord. Overigens legde dr. Wirth er den nadruk op, dat zulk een onderscheid maken practisch niet voor zal komen, daar Immers niet Duitsohlaud de afzonderlijke credietstaten uitbetaalt, maar de Internationale Bank. Snowden sloot zich in de avondvergadering van gisteren bij de verklaring van dr. Wirth op krachtige wijze aan. De Russische regeering treedt op tegen de boeren Overbodig slachten van vee wordt gestraft Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Russische regeeriug het overbodige slachter- van vee verboden en strenge straffen op over treding van dit verbod uitgevaardigd. Tot dezen maatregel is besloten, omdat de boeren, voordat zij tot de coöperatieve vereeni gingen van den staat toetreden, gewoonlijk hun vee slachten en ook hun overige roerende goo deren zooveel mogelijk te geide maken. Aangezien de regeering hierin een ernstig ge raar ziet voor de verzorging van de bevolking met levensmiddelen, heeft zij haar organen ge last strenge straffen toe te passen om dit euvel tegen te gaan. Boeren, die te veel slachten of anderen daartoe aansporen zullen gestraft wor den met verbeurdverklaring van al hun bezit tingen, verbanning uit hun district, en lang durige gevangenisstraf. OOK TE MADRID IS BET AFLOSSEN VAN DE WACHT vóór het koninklijk paleis een schilderachtige vertooning; op onze foto zien we de lijfgarde hij het verlaten van het koninklijk verblijf. ZOEKT NAAR ANTIFASCISTISCHE ELEMENTEN Drie arrestaties te Cannes CIANCA EN SARDELLI IN VERHOOR De politie te Cannes heeft Donderdag opnieuw drie Italiaansche anarchisten garrestaêrd, die blijkens de bij ee>n huiszoeking gevonden pa pieren in verbinding stonden met de anti- fas cisten, die na den aanslag te Nice in 1927 over de Fransche grens zijn gezet en thans in België leven. Het onderzoek van de politie duurt voort. Donderdag heeft te Parijs, in tegenwoordig heid van hun verdediger, het verhoor plaats gevonden van de op 31 December j.l. gearres teerde Italianen Cianca en sardelli. Dit verhoor leverde evenwel geen resultaat op. Zooals bekend heeft de politie bij hen veel documenten ln beslag gene men. Over de her- komst van deze stukken weigeren de gearresteerden zich ui{ te laten. Zij ontkenden evenwel ten sterkste bij het complot betrokken te zijn. Een der gearresteerden verklaarde, dat hij den naam van dengene die hem de stukken had gegeven, niet kon noemen, omdat hij niet een ander bij deze zaak wilde betrekken, die even onschuldig is ais hij. Aanrijding te Cherbourg Botsing by Vichy-Thiers Dijkinzakking te Wingles VIJF DOODEN EN TIEN GEWONDEN PARIJS, 17 Januari. (V.D.). Gisteren hebben op drie verschillende plaatsen in Frankrijk spoorwegongevallen plaats gevonden, tenge volge waarvan in totaal vijf personen werden gedood en tien gewond, waarvan zeven ernstig. De expresstrein CherbourgParijs, waar mede passagiers van het Duitsche stoomschip ..Bremen" van Cherbourg naar de Fransche hoofdstad werden gebracht, is bij het station Breval op een rangeerlocomotief gereden, waar door één passagier en de hoofdconducteur wer den gedood. Een ernsiig ongeval vond plaats op het tra ject VichyThiers hij den uitgang van een tunnel. Een locomotief, die een z.g. platform wagen duwde en waarop zich achttien weg werkers bevonden kwam in botsing met een andere locomotief. Nog voor d" arbeiders zich in veiligheid heb ben kunnen brengen, is de piatformwagen tus schen beide locomotieven in elkaar gedrukt. Uit de puinhoopen werden twee lijken te voorschijn gehaald, terwijl zes wegwerkers In hopeloozen toestand naar een ziekenhuis moes ten worden gebracht. Het derde ongeval vond plaats te Wingles nabij Rijssel in Noord-Frankrijk. De locomotief van een goederentrein stond op een tunnel van een hegen spoorwegdijk, die in reparatie was. Waarschijnlijk door inzakking van den dijk stortte het gevaarte langs de helling naar be neden. De machinist kwam onder de machine te recht en was onmiddellijk dood, terwijl de stoker zeer ernstig gewond werd. DR. PASGHALIS ROBINSON, de Pause lijke Nuntius in Ierland, overhandigde deze week zijn geloofsbrieven aan den gouverneur. STAAN TERECHT In aansluiting op het eenige weken te Szol- nok gevoerde massaproces tegen de gifmoorde naressen te Theisswinkel, die haar echtgenooten door middel van vergif om het leven hadden gebracht, stonden gisteren wederom twee vrou wen terecht. De belangstelling was gisterenmorgen, bij den aanvang van de strafzitting zeer groot, groo- ter, dan de vorige maal, aangezien de twee beklaagden van thans als de twee rijkste en mooiste boerinnen van de streek bekend staan. Het zijn de 44-jarige Julianne Foeldvary en de 43-jarige Maria Kardosz. De laatste wordt ervan beschuldigd, haar man en haar zoon vergiftigd te hebben. Haar man, die in 1917 den militairen dienst verliet, ging aan den drank en mishandelde zijn vrouw. Ook de zoon was een dronkaard. Julianne Foeldvary wordt ervan beschuldigd, haar moeder en den man, met wien zij samen woonde te hebben vergiftigd. Beide vrouwen waren gisterenmorgen voor de rechtbank gekleed in zwart zijden gewaden en droegen lakschoenen. Julianne Foeldvary, ontkende alle schuld en Maria Kardosz, die aanvankelijk ontkende, legde naderhand een volledige bekentenis af. Voor het proces zijn 70 getuigen gedagvaard. DR. FRIEDRICB SAMIBCB die-tot Rijkscommissaris van de Duitsche Rijksbank be noemd werd. Fransch geleerde geplunderd en gedood? - - Volgens een bericht uit Rlo de Janeiro aam de Matin" moet de Fransche geleerde, George Oli vier, bij Villabella door roovers overvallen en gedood zijn. De roovers zouden naar Bolivia de wijk heb ben genomen. Een nadere bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. Geheimzinnige verdwijning van een Londensch advocaat ZIJN ZAKEN IN ORDE PARIJS, 17 Januari. (N.T.A.) Naar eerst gisteren is bekend geworden, is de Londemsche advocaat Philips, die op 20 December voor za ken naar Parijs was vertrokken, op geheimzin nige wijze verdwenen. Bij het verlaten van de boot te Boulogne had hij nog zijn biljet afgegeven en sindsdien is men zonder eenig bericht van hem. Zijn vrouw is te Boulogne aangekomen en heeft bij de po litie aangifte gedaan. In de Noord-Fransche ha venplaatsen en Parijs doet men nasporingen. Daar de vermiste, wat zijn zaken of financiën betreft, niet ln moeilijkheden verkeerde, vreest men een ongeval of een misdaad. DE POKKEN TE LONDEN Thans 498 gevallen LONDEN, 17 Januari. (R. O.) In Londen worden thans 498 gevallen van pokken behan deld. De stad slaat, zoodoende het record sinds 1901. DE AANSLAG OP DEN STUDENT WESSEL Het werk van communisten geweest Naar Wolff uit Berlijn seint, is de aanslag op den student Wessel, die op 14 Januari, ge lijk gemeld, in zijn woning werd bestolen en zwaar gewond, het werk van communisten ge bleken. Heeft den wereldoorlog meegemaakt, ongetrouwd, heeft geen familie; dus wat kan 'm deren?! is De heer A. E. LIndenheim, een bewoner van do Zweedsche stad Gothenburg, heeft aan prof. überth aangeboden als passagier mede te gaan ln de reuzenvuurpijl, welke deze in de wereld ruimte wil afschieten. In een interview verklaarde de heer Linden- heim, dat hij den wereldoorlog heeft meege maakt, ongetrouwd is en geen bloedverwan ten heeft, zoodat hij besloten is, dit risico op zich te nemen, indien prof. Oberth zijn aanbod aanvaardt. Op het Engelsche ministerie van luchtvaart LONDEN, 17 Januari (R.O.) Na aflevering van zes postzakken op het ministerie van lucht vaart werden er heden twee gestolen door een individu, dat zich met een medeplichtige in een auto uit de voeten maakte. Men is van meening, dat de zakken officleele cijferdocbmenten en geheime documenten over de vluchten van eon nieuw luchtvaartuig be vatten. Men acht het onwaarschijnlijk, dat geld het motief van den diefstal is Noodlottige vergissing van een ziekenverpleegster In een ziekenhuis te Stockholm is 'n patiënte overleden, wie de verpleegster bij vergissing, in plaats van natrium, cyankali had Ingegeven. Een tweede patiënte, die hetzelfde middel zou innemeü, zag de uitwerking bij haar buur vrouw en wilde daarom niet innemen, zoodat zij in het leven is behouden. Tegen de ver pleegster Is een vervolging ingesteld. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Weer vier groote bedrijven gesloten ESSEN, 17 Januari. (H. N.). Na uitvoerigs onderhandelingen tusschen de betrokken direc ties en den rijkscommissaris is besloten tot het stopzetten van twee hoogovenbedrijven en twee walsfabrieken in het Roergebied met in gang van 1 Februari a.s. Hierdoor zullen on geveer 1000 1200 arbeiders en kantoorbedien den zonder werk komen. OOK IN SAKSEN VERGADERINGS VERBOD Voorloopig voor een week De Saksische minister van binnenlandsche zaken heeft voor het gebied der stad en der Amtshauptmannschaft Chemnitz en het Amts- gerichtsbezirk Burgstadt alle vergaderingen, met inbegrip van openlucht optochten voor loopig voor een week verboden. ONGELUKKEN OP DE ELBE De mist veroorzaakt aanvaringen HAMBURG, 17 Januari. (H. N.). Tengevolge van den dikken mist op da Elbe zijn vandaag verschillende ongelukken op de rivier voorga komen. Vanmiddag had een aanvaring plaats tus schen een Dultsch en een Zweedscb stoomschip. Beide schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij naar Hamburg moesten terugkeeren. Ook een Noorsch stoomschip is met een an der schip in botsing gekomen en ernstig be schadigd. RUSSISCHE OORLOGSSCHEPEN DOOR DE DARDANELLES - W Men verwacht een protest Twee Russische oorlogsschepen zijn door de Dardanellen gevaren, zonder daarvoor vooraf toestemming te hebben gevraagd. Men verwacht, dat dit aanleiding zal geven tot een protest van de zijde der commissie, die met het toe zicht hierop Is belast. Deze commissie werd ln 1925 ingesteld als vertegenwoordigster van den volkenbond. NIEUW ITALIAANSCH RADIO-STATION GEOPEND Werkt op een golflengte van 441 M. De Italieanscbe minister van het verkeers wezen, Ciano heeft gisterenmorgen in tegen woordigheid van talrijke genoodigden, het nieuwe, buitengewoon krachtige radio-station van San Palomba hij Rome officieel geopend. Het nieuwe station werkt op een golflengte van 441 meter. ZIJN MOEDER EN ZIJN BROER BEESTACHTIG VERMOORD Om in het bezit van geld te komen? WARSCHAU, 17 Januari. (H.N-) Een afschu welijke misdaad is te Sesnowiee gepleegd, waar een jongeman zijn te bed liggende broeder met een zwaren hamer den schedel Insloeg en daar op den terugkeer van zijn 64-jarige oude moeder afwachtte, die hij eveneens op beestachtige wijze door hamerslagen en wurgen om het leven bracht. Na zijn daad verwijderde hij zich kalm. De buren ontdekten het gebeurde bij toeval en waarschuwden terstond de politie, die den moordenaar arresteerde. Deze bekende, waarbij hij een groot cynisme aan den dag legden. Als motief voor de daad gaf hij op, dat hij zich in het bezit van het geld van zijn broer had willen stellen. De moorde naar is voorloopig in een krankzinnigengesticht opgenomen, wijl men een onderzoek naar zijn geestvermogens wil doen instellen. s *i< MASARYK, de president van Tsjecho-Slowakijë, viert bin nenkort zijn 80en verjaardag ROEKELOOZE SNELHEID TIJDENS MIST Proces tegen de „Algonquin" Anderhalf millioen dollar schade geëischt NEW-YORK, 17 Januari. (R. O.) Door de eigenaars van het stoomschip „Fort Victoria" is tegen de bevrachters van het schip „Algon quin" een actie ingesteld tot vergoeding van schade ten bedrage van anderhalf millioen dollar. De schade is veroorzaakt dpor een botsing tusschen beide schepen nabij het lichtschip Ambrose in December van het vorig jaar. De eischers brengen naar voren, dat de be manning van het schip „Algonquin" schuldig is, door tijdens mist met een roekelooze snel heid te varen. Smuts geeft wijze lessen aan Amerika PHILADELPHIA, 17 Januari. (R. O.) In zijn afscheidsboodscbap aan de Amerikanen, zegt generaal Smuts te erkennen, dat dit jonge land een verbazingwekkende wereldmacht bezit, doch bij waarschuwt er voor, dat jeugd de nei ging heeft, de macht op een nadeelige manier te gebruiken. Hij gelooft, dat het land aan wijsheid zal winnen. Het heeft reeds een liberalen geest getoond, doch het zal slechts aan de wangunst van andere landen kunnen ontkomen, indien zijn grootheid en kracht gepaard gaan met goedheid en goeden wil. DE KOUDEGOLF IN AMERIKA Tot nu ruim 100 slachtoffers De koudegolf, welke de laatste 10 dagen het Westen en Centrale Westen der Vereenigde Staten heeft bezocht, heeft voor zoover op het oogenblik bekend, ruim 100 slachtoffers ge maakt. De historie der Ver. Staten wordt in de rotsen gegrift EN BLIJFT 'N HALF MILLIOEN JAAR LEESBAAR NEW YORK, 1,7 Januari. (R. O.) Op de gra nietrotsen van het Blackhill-gebergte in Zuld- Dalcota, waarin thans de kolossale standbeelden van Washington, Jefferson, Lincoln en Roose velt zijn uitgehouwen, zal thans ook in vijf honderd woorden een resumé van de geschie denis der Vereenigde Staten worden gegrift. De letters zullen 12% c.M. hoog zijn. Geologen zijn van meening, dat de letters een half millioen jaren leesbaar zullenblijven. - - V:i .-iA S&28 SEDERT 1914 WORDT GEARBEID AAN DE VOLTOOIING van het krachtstatlon Niederwarthe (Duitschiand); het dient tot concentratie van overschot-energie, die later weer benut wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9