mm INSCHRIJ VINGS LIJST mmm wêh MAANDAG 20 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD. PAdÜfA fm IN STROOMEN De verzakking op de lijn Rotterdam-Goud? DIOCESANE SYNODE MENSCHEN EN MEENINGEN EEN OPROEP 8I Verzorging der vrouwenlijke jeugd AAN KATHOLIEK NEDERLAND DOOR EEN AUTO OVERREDEN VERONTREINIGD SERUM GEBRUIKT AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN HET .VOLKSGERICHT' ZUIDLAREN TE VLOTGESLEEPT ft'a'j-ftivmAtx s f® h\/r ïMMgmê WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. DE GESTOLEN VAN DIJCK Eet nieuwe bankbiljet tun f 50.— naar een ontwerp van, Jac Jougert De voorzijde GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING *W - Eet nieuwe bankbiljet van 50.— Vertrouwen in de werfkracht der eigen Partij, staat een overtuigd aanhanger dier Partij goed: we mogen dat wel. We gunnen dus zeker den leider van een Partij een beetje geestdrift, zelfs een beetje overdrijving, dat heeft de gewone man, de doodgewone man noodig. Die leeft nu eenmaal niet bij de aller zakelijkste nuchterheid. Die wil vooral ook iets hooren van de toekomst, er alvast van genieten in het vooruitzicht, dat het U -mi n Saat, dat hij er al een zeker deel van he-.ft. Maar zoo'n fuifstemming heeft gevaarlijke kanten. Het gevaar van mislukking: wat we graag hebben, stellen we ons ook graag voor ;n de allereerste nabijheid. Maar de mensi h met geestdrift kan nog niet allo omstan digheden voorzien en nog minder in ligen hand houden. We nemen het dan ook den heer Albarda. leider der S.D.A.P., heelema-al niet kwalijk, dat hij den partijgenooten een mooi ideaal voortoovert. „Als door de hernieuwde sarru n- werking van de Katholieken met de conser vatiefste partijen in Nederland de Roomscbe verkiezingsbeloften onvervuld blijven als door de weigering der Katholieken, om met de S.D.A.P. een democratisch bewind te voeren, het Roomsche sociale program groo- tendeels onuitgevoerd blijft dan zullen de Katholieke arbeiders zich bedrogen gevoelen en zich in stroomen beijveren naar het kiezersleger der S.D.A.P. en naar onze Partij zelve. Zij zullen welkom zijn." Dat laatste gelooven we graag. Zoo'n stukje moet inderdaad voor de partij genooten verlokkelijk klinken. Maar wc kui.- nen ons niet indenken, dat de heer Albarda zelf gelooft, wat hij daar neerschrijft over die stroomen van Katholieke arbeiders. Albarda kent de Katholieke arbeiders niet. Hij vergist zich ten zeerste in hun mentali teit. Als wij dan toch een of andere groep Katholieken in aanmerking moesten laten komen we zeggen, als het moest dan zouden wij niet de arbeiders noemen. De Katholieke arbeiders zijn door de S.D.A.P. en de roode vakbonden te laag en te dikwijls gehoond als een stelletje sufferds, onbeholpen wezens,- stakkerds, die met9 dur ven en' niets mogen dan dat ze in sto men hun heil komen zoeken bij de u Alberda moest weten, dat geen enkele groep Katholieken onder zooveel opofferin gen met zooveel overtuiging heeft geluisterd naar het woord der Katholieke Kerk - dat voor de georganiseerden heelemaal niets te halen valt voor de S.D.A.P. Met de ongeorganiseerden staat net er met zoo 'schitterend voor. Het meerendeel van die menschen toont weinig besef van hun plicht, of weinig geestdrift er voor. En toch maken we ons sterk, dat het ook in deze pringen niet mee zou vallen voor de S.D.A.P. als het puntje bij paaltje kwam. De vorige verkiezingen hebben in dit punt wei iets geleerd omtrent Katholieken en stemmen op de S.D.A.P. WIJZIGING IN DE DIENSTREGELING In verband met de verzakking op een ge deelte van den spoorweg Gouda—Rotterdam wo.uen mot ingang van heden 20 Januax tot nadere aankondiging de navolgende wijzi gingen in de dienstregeling ingevoerd. De treindeelen van resp. naar Hoek van Holland in de Noord-Duitsche D-treinen 111 en 112 worden van Rotterdam D.P. naar Hengelo, respectievelijk van Deventer naar Hoek van Holland over DordrechtKesteren— Arnhem v.v. gevoerd in de navolgende dienst regeling. Trein D 111 Rotterdam D.P. vertr. 6.52, Arnhem aank. S.38, vertr. 8.43, Hengelo aank. 9.53. Trein D 112 Deventer vertr. 19-44. Arnhem aank. 20.30, vertr. 20.35,/Rotterdam D.P. aank. 22.31, vertr. 22.40, Hoek van Hol. land aank. 23.05. Trein 542 van Amsterdam W.P. (vertr. 8.20) naar Rotterdam Maas vervalt op het baanvak GoudaRotterdam Maas; de reizigers voor Rotterdam stappen te Gouda over in trein 174 Gouda vertr. 9.32, Rotterdam Maas aank. 10.04. Trein 555 van Rotterdam Maas (vertr. 16.43) naar Amsterdam W.P. vervalt op het baanvak Rotterdam Maas-k-Goudada reizigers van Rot terdam vertrekken van Rotterdam Maas met trein 261 (16.49) en stappen te Gouda over in trein 555, welke aldaar op aansluiting wacht. Trein 33.35 vervalt op het baanvak Nieuwer- kerkGouda; reizigers In dezen trein kunnen te Nieuwerkerk overstappen in trein 2,49, welke ten 10.11 van Nieuwerkerk vertrekt. Moordrecht aank. 10.22, Gouda aank. 10.29. Trein 33.16 vervalt op Zon- en Feestdagen op het baanvak GoudaNieuwerkerk. Reizi gers van Gouda en Moordrecht reizen tot Nieuwerkerk met trein 1.74 Gouda vertr. 9.32, welke op Zon- en Feestdagen te Moordrecht ten 9.39 en te Nieuwerkerk ten 9.51 stopt en stappen te Nieuwerkerk over in trein 33.16. Op het baanvak GoudaRotterdam wordt eene gewijzigde dienstregeling ingevoerd. Alle bovenstaande wijzigingen in den treinen loop zijn vermeld in een strooibiljet, hetwelk aan do loketten van alle stations der spoor wegen kosteloos verkrijgbaar zal worden ge steld. In het Bisdom Maarlem OPENINGSREDE VAN Z. D. H. MGR. J. D. J. AENGENENT In „St. Bavo" vinden wij onderstaande rede afgedrukt, welke Z. D. H. mgr. J. D. J. Aen- genent heeft uitgesprbken ter opening van de jongste Haarlemsche diocesane synode: Bij het begin van deze diocesane Synode zij het mij toegestaan in korte woorden uiteen te zetten de voorname reden, die er onze Moe der de H. Kerk toe aanspoorde, voor te schrij ven, dat op gezette tijden diocesane bijeenkom sten, zooals deze, zouden worden gehouden. Het Is een dubbele reden, want een dubbel doel streeft de Kerk na. Op de eerste en voornaamste plaats richt de kerk zich op het heil der priesters van het Diocees: immers op een Synode moeten wor den vastgesteld statuten en regels, waardoor de priesters tot grooter heiligheid worden ge bracht, waardoor zij beter beantwoorden aan hun hooge roeping, waarmede zij door den Heer geroepen zijn. Op de tweede, niet minder voorname plaats, heeft de kerk het oog cp de leeken. Immers juist nu moeten voorzichtige en wijze voor schriften uitgevaardigd, waardoor het volk, dat aan de zorg der geestelijkheid is toever trouwd, gezien de hedendaagsche omstandig heden, beter wordt geleid en geholpen om het doel te bereiken, waartoe de mensch ls gescha pen: n.l. om God te dienen en aldus den hemel te bereiken. Daarom, mijne geliefde Synodalen, bid Ik U in den Heer, dat gij met den welwillender geest van onderwerping zult aanvaarden wal wij tot uw heiliging zullen vaststellen. Weest er van overtuigd, dat deze voorschrif ten alleen zijn bedoeld ter vermeerdering van bet heil uwer zielen Wij kunnen met de aller grootste vreugde in den Heer roemen, dat do priesters van ons Bisdom met allen ernst zich onthouden van de vermakelijkheden en verlet dingen dezer wereld. Dagelijks danken wij dea Gever van alle goeds uit geheel ons hart, da; Hij ons zulke waardige medewerkers heeft ge schonken. Toch, dierbare broeders, kunnen wij het voor u geenszins verbergen gij weet het zelf dat de materialistische geest van dt wereld, dien wij inademen, groote gevarea, ook voor den priester met zich meebrengt. Ais gij niet dagelijks zoudt aandoen de wapenrus ting van een vurig en aanhoudend mond- en geestesgebed, als gij niet zoudt voortgaan om uw lendenen te omgorden met de kardina'.a c.eugd der voorzichtigheid, dan zou ongetwij feld de priesterlijke geest langzaam gaan kwij nen, ent helaas, ten slotte worden uitgedoofd. De achteruitgang van den priesterlijken geest, zou, zooals duidelijk is, niet alleen voor uzelf schadelijk zijn, maar ook het allergroot ste nadeel te weeg brengen onder de kudde, die aan uw zorg is toevertrouwd. Hoe toch zul len wij, zonder zelf het licht te dragen, het volk leiden tot de ware gerechtigheid. „Dat woord," zegt de H. Gregorius „zal des te beter de harten der hoorders doordrin gen, dat door het leven van dengenè, die spreekt, wordt aanbevolen; want, wat hij spre kende beveelt, helpt hij uit te voeren door zijn voorbeeld." En de H. Bernardus voegt er aan toe: „Ik zal aan uwe stem geven de stem der deugd, a'4 gij eerst uzelf hebt kunnen overtuigen van wat gij beweert: sterker is de stem van de daad. dan van het woord: doe, zooals ge spreekt." Daarom Eerwaarde Broeders, zijn wij ver vuld van een onwrikbaar vertrouwen, dat de eerste vrucht van deze Synode zal zijn, dat ai cnze priesters met nieuwen ijver vervuld zui len arbeiden om alle gerechtigheid (iustitia) te vervullen, en aldus de vrede (pax) Gods steeds overvloediger zij in uwe harten. Wat aangaat de heiliging der zielen, die aan uwe zorgen zijn toevertrouwd, willen Wij ai lereerst uwe aandacht vestigen op twee hoofd stukken, die door deze Synode worden afge kondigd en vastgesteld: n.l. de zorg voor de. jeugd en het zoogenaamde leekenapostolaat. Vooreerst: „de zorg voor de jeugd". Is er aangenamer plicht uit te denken? Wat is er subliemer, dan kinderzielen opkweken en ge reed maken voor God en de Kerk? Wij zijn er Innig pan overtuigd, dat wij ons bij dit ernstige werk moeten laten leiden door een drievoudige overweging: Ten eerste: de werken ten bate der jeugi bebooren geheel tot het parochiewerk. Daar om moet In alle parochiën worden opgericht een „jeugdraad", die zich wijdt, onder leiding van den eigen pastoor, aan de zorg der jeugd :n al haar onderdeelen Ten tweede: Alle werken voor de jeugd mos ten steunen op den godsdienst. Daarom moet in alle parochies, waar het mogelijk is, een godsdienstige congregatie worden opgericht, terwijl wij de Maria-Congregatie het meest aanbevelen. Jongens en meisjes mogen niet in andere vereenigingen van jeugdverzorgiug worden opgenomen, als ze geen lid zijn gewoT- den van 4e godsdienstige congregatie. Ten derde: Het godsdienstonderricht moet aan de jongens en meisjes vooral gegeven worden in de puberteitsjaren, opdat zij, bij het overal stijgen van de gevaren voor geloof en zeden, sterker weerstand kunnen bieden, en rekenschap geven van hun geloof. Daarom schrijven wij voor, dat het gods dienstonderricht gegeven moet worden tot aan het 17e jaar. Wij zijn er van overtuigd, dat dooT dit voorschrift de zorg voor de jeugd ia HOE PAROCHIEEL MOET GEWERKT WORDEN LIS. VOOR HET AFSLEEPEN VAN GESTRANDE SCHEPEN ls het noodig, dat experts zich eerst ter plaatse op de hoogte stellen van, de positie van het schip ons Bisdom grootere en betere vruchten zai voortbrengen in de toekomst. Als tweede middel van zleleheillging gaven wij aan het leekenapostolaat. Wij hebben ons vast voorgenomen, deze in stelling, welke onze Eerwaardige Voorganger aan het einde zijns levens begonnen is, onder Gods bescherming met alle kracht te bevor deren. Reeds beeft de zegenrijk regeerende Heiligs Vader, Paus Pius XI, deze instelling aller ern stigst aanbevolen. Hij schreef ongeveer aldus: „In deze tijden, waarin de ongereptheid van geloof en zeden dagelijks aan grooter gevaren is blootgesteld, en wegens het gering aantal priesters, de geestelijkheid niet voldoende de zielzorg kan uitoefenen, moeten wij met groo ter vertrouwen te hulp roepen de katholieke actie, die gaarne aannemend de nulp en den arbeid van veelvuldige medearbeiders onder de leeken, het te kort aan priesters moet hel pen aanvullen". Dit verlangen van dit Allerhoogste Gezag onderschrijven wij met kinderlijk en vurig hart De redactie van „St. Bavo" merkt in ver band met de synode, welker bepalingen op i Januari j.l. verplichtend zijn geworden het vol gende op: „Zooals uit de openingsrede van den Bis schop blijkt, ls zulk een Synode niet alleen van belang voor den clerus, maar ook evengoed voor de leeken. Van de Katholieke Jonge Werkgevers- vereeniging Een beperkte overmoed past de jeugd. Men moet het toejuichen, dat in de jeug dige breinen idealistische gedachten opko men, waarvan de verwerkelijking mot geestdrift wordt aangepakt. Zoo moge Katholiek Nederland dezen stoutmoedigen oproep verstaan en waar- deeren. De pers heeft tal van kolommen ge wijd aan het nut en de noodzakelijkheid van de totstandkoming van het Neder- landsch college te Rome; 's Pausen dier baarsten wensch mede helpend vervullen. De herhaling der motieven zou niet an ders zijn dan een maaltijd waarbij reeds toegediend voedsel opnieuw wordt voorge zet. De nieuwe gang bestaat hierin dat de vereeniging van Katholieke Jonge Werkge vers, na de ontvangst op 11 Januari j.l. van hare onderafdeeling Kring II aan De Maas bode, zich spontaan bereid verklaard heeft, hare organisatie en hare jeugdige krachten ten dienste te stellen om het nationale een- Het spreekt daarom vanzelf, dat bij tijd en trum voor priesters en leeken in Rome te gelegenheid ook de voornaamste punten die realiseeren en den sympathieken promotor, voor de leeken in ons bisdom van belang zijn, in ons Weekblad zullen naar voren worden gebracht opdat zoo goed mogelijk de heerlijke ijver van onzen Bisschop, uitgedrukt in diens voorschriften, mogen worden beloond met een trouwe naleving van de door hem gegeven ver ordeningen, zooviel door de leeken, als de gees telijken. Wij voegen hier tevens bij, dat in het Eerste Boek, de eerste Titel, No. 1 van de Synode, staat vastgesteld, dat de Diocesane Wetten (tenzij voor een of ander geval met opzet anders wordt bepaald) zullen worden bekend gemaakt in het Weekblad St. Bavo. Zij hebben alzoo kracht, wanneer zij in St. Bavo zijn gepubliceerd. mgr. dr. B. Eras, aan de nog resteerende som van 50.000 te helpen. Het werk van de jeugd in de goede richting moge vele katholieken in Nederland tot waardeering stemmen, terwijl men daarbij niet vergete, dat het bemachtigen van resultaat een zoo waardevolle stimulans is, om op den juisten weg voort te gaan, voldoening bij werk be- teekent dóórwerken. Wij doen met vol vertrouwen een beroep ip uw milddadige medewerking. Binnen eenige dagen zullen over het geheele land I de jonge werkgevers talrijke adressen met mneer zu m ou T""'1 Uen inteekenlijst voor een geldelijke bij Hiermede is dus St. Bavo bevestigd als het officieele orgaan van het Bisdom Haarlem." Inhechtenisneming van den betrokken geneesheer geëischt MEDAN, 17 Januari (ANETA). De Officier Tan Justitie eischte de onmiddellijke inhechte- nisneming wegens wederspannigheitv egen de wet van den uitgeweken dokter H. W., van de onderneming Liberia, waar door het gebruik van verontreinigd serum tegen mazelen 107 in- landsche kinderen ziek zijn geworden, waar van 13 stierven en zestig moesten worden ge opereerd. OVER DEN WEG GESLEURD EN ONMIDDELLIJK DOOD Zaterdagavond te omstreeks half 7 had te Oosterbeek een ernstig ongeluk plaats. De ongeveer 50 jarige werkman Stoks uit Arnhem reed met een bandwagen op den Utrechtschen Straatweg in de richting Oosterbeek. Hij hield rechts van den weg. Vermoedelijk dacht hij, dat de tram in aan tocht was, hij week naar links uit, met het noodlottig gevolg dat hij door een vrachtauto van van Gond en Loos werd aangereden. De ongelukkige werd over den weg gesleurd, en was onmiddellij» dood Den bestuurder tref; geen schuld' Inzittenden ongedeerd, auto beschadigd Vrijdagavond omstreeks kwart voor acht ls op den weg Roermond—Venlo een vrij ernstig auto-ongeluk gebeurd. De chauffeur van een vrachtauto, waarmede de avondbladen van De Maasbode werden vervoerd, moest de lichten dempen, wijl hij eenige wielrijders tegenkwam. Toen deze gepasseerd waren en hij de lan taarns weer met volle kracht liét schijnen, be merkte hij vlak voor zich een onverlichten met een paard bespannen wagen. Om een aanrij ding te voorkomen remde hij zoo sterk moge lijk, met het gevolg evenwel, dat de auto over den kop sloeg. De inzittenden bleven gelukkig vrijwel ongedeerd, terwijl de auto zwaar be schadigd werd. De couranten werden met een juist passeerenden auto verder vervoerd. drage bezoeken. Stel hen dan op de gang mat niet te leur mét „Mijnheer is niet thuis" of „Wij zullen er eens over denken". Wij vertrouwen dat men alsdan onze goede be doelingen met rijke munt, of nog liever met kostbaar bankpapier zal beloonen. Een rechtstreeksche bijdrage wordt even eens dankbaar aanvaard door overschrijving op de rekening van den heer A. van der Lugt Jr., bij de effectenfirma Ribourdouille tn Prinz te Botterdam, welke bijdragen op de gebruikelijke wijze, hoewel afzonderlijk zullen verantwoord worden in de daarvoor bestemde rubriek van dit Blad. Moge onze oproep niet zonder resultaat blijven. Het dagelijksch bestuur van de K. J. W. V. L. JANSSENS Czn., Voorzitter. W. RADEMAKER, Vice-voorzitter. P. MARES, Penningmeester. Mr. G. MUTSAERTS, Secretaris, Heerengracht 388, Amsterdam. Prof. Dr. WEVE, Adviseur. A. VAN DER LUGT, Voorzitter Kring II der K. J. W. V. Amsterdam, 18 Januari 1930. Rotterdam, zeven sleepbooten vlotgesleept. Het schip is ge broken en op de slikken gezet. De Westlandsche Hypotheek heeft de uitgifte van 5 pot. pandbrieven gestaakt, zoodat alleen de uitgifte van 4& pet. pandbrieven gehand- huid blijft. Dertien personen voor de Rechtbank Het vorig jaar was de varkenskoopmau L. T. te Zuidlaren samen gaan wonen met de vrouw van een zekeren F. aldaar, en de geruchten gingen, dat de vrouw door hen} was gekocht De Rheinfahrt 10" is Zaterdagmiddag door I voor -f1000- De dorpsjeugd te Zuidlaren maakte A it,.. iI daarom het plan een bezoek te brengen aan de woning van T. Aldus geschiedde en in den avond van 5 October trokken zij daar heen en bombardeerden de woning van T., zoodat er geen ruit heel bleef. T. en de vrouw die zich in huis bevonden, hadden zich niet durven la ten zien. Vrijdag moest een dertiental personen zich vooa- dit feit voor de Rechtbank te Assen te recht staan. Het waren H. J. D. te Noord laren, K. H„ G. j. B., L. S„ C. B„ S. M V, allen te Zuidlaren, Jan L. en Jan S. te Schuilingsoord, Harm H., Jan K., G. van der M., A. M. en Jan R. te Zuidlaren. In deze zaak werden een lS^ta-l getuigen gehoord. Berst stonden de zeven eerstgenoemde ver dachten terecht, "die allen een volledige beken tenis aflegden. Het O. M. eischte voor ieder der verdachten 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Hugos pleitte voor een voorwaardelijke straf of een geldboete. De overige verdachten ontkenden. Tegen ieder van hen werd drie maanden gevangenis straf gerequireerd. Uitspraak over 14 dagen. Mededeelingen van Z. D. H- den Bisschop ▼an Haarlem In „St. Bavo" richt Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem zich met het volgend schrijven tot de Eerw. geestelijkheid van zijn bisdom. „I. In het nummer van 21 December 1.1. van dit Weekblad hebben Wij reeds voorge schreven, dat in den loo-p van deze maand Januari iu iedere parochie van Ons Bisdom moet worden opgericht een Maria-Congregatie voor de meisjes, welke moet gesplitst Worden in twee afdeelingen) een voor de schoolvrije meisjes tot 17 jaar, en een voor de meisjes vanaf 17 tot 25 jaar Aan hetgeen Wij toen vaststelden, wenschen Wij het volgende toe te voegen. Ie. Ons is gevraagd, of meisjes boven de 25 jaar lid vaA de tweede afdeeling mógen zijn. Ons antwoord luidt bevestigend, althans voor die parochies, waar geen Congregatie voor vrou wen bestaat In parochies, waar deze wel is opgericht, achten Wij het beter, dat bij het be reiken van den 23-jarigen leeftijd de overgang plaats heeft naar de Vrouwen-Congregatie. 2e. Ook is de vraag gesteld, of degenen, die lid zijn van een Congregatie, welke verbonden ls aan een R.K. Lyceum of H. B, S. lid moeten worden van de parochieele Maria-Congregatie. Wij keuren hij deze goed, dat bedoelde Congre gaties blijven bestaan, en dat degenen, die daarvan lid zijn of worden, zich niet behoeven aan te sluiten bij de parochieele Congregatie. 3e. In de eerste afdeeling der Maria-Congre gatie worde gegeven het godsdienstonderricht, voorgeschreven door de Synodus diocesana, (blz. 97). 4e. Op de vraag, die Ons bereikte, of het Onze bedoeling is, dat de Maria-Congregatie voor de meisjes (en ook voor de jongens) zui ver parochieel moet zijn, antwoorden Wij, dat dit werkelijk Onze bedoeling is, en dat dus geen meisjes (en jongens) uit andere parochies mogen worden toegelaten. II. In hetzelfde nummer van dit Weekblad hebben Wij bepaald, dat de Directeur der Maria-Congregatie moet zorg dragen, dat van haar uit verder voor do maatschappelijke ont wikkeling der meisjes gezorgd wordt in ver schillende clubs of organisaties, omdat voort aan de Congregatie den grondslag en het uit gangspunt vormt voor het geheele jeugdwerk der leerplichtvrlje jeugd in de parochie. In verband hiermede bepalen Wij thans het volgende: Men vorme fn beide afdeelingen der Maria- Congregatie clubs naar de godsdienstige en maatschappelijke behoeften der meisjes. Het aantal en soort der clubs worden plaatse lijk naar omstandigheden geregeld. Er' behoeft dus volstrekt niet la alle parochies eenvormig heid'te bestaan. Alle clubs bijeen vormen de R.K. Medsjesver eeniging van de parochie. De leden der Maria-Congregatie kunnen lid zijn van één of meerdere dier clubs Het lid maatschap dier clubs worde bevorderd door den .Raarl der Congregatie", teTwijl het onvoor waardelijk verbonden blijve aan het lidmaat schap der Congregatie. Elke Club staat onder leiding van een deskundige leidster, terwijl de leidsters tezamen vormen het Bestuur der R.K. Meisjesver eeniging. De leden der clubs betalen eene contributie, waarbij is inbegrepen een kleine bijdrage voor de R.K. Meisjesvereeniging in haar geheel. Ben lid van meerdere clubs betaalt die bij drage slechts één keer. Voorbeelden van Clubs: In afdeeling I: Naaiclub (voor het leeren van nuttige «>d fraaie handwerken). Vervolgonderwijsclnh. Zangclub. Gymnastiekclub enz., en» In afdeeling II: Naaiclub (voor eigen kerk, voor de Missie, voor de armen). Apologetische dub. Zangclub. Tooneelclub. Gymnastiekclub. ...Huishoudelijke club enz. (in verband met be staande Huishoudscholen). De amusementsclubs moeten vooral dienen* om de meisjes uit neutrale clubs te houden. Zij kunnen haar prestaties ten beste geven op de feest vergaderingen der R.K. Meisjesveree- ging of der Maria-Congregatie. III. Maria-Congregatie en R.K. Meisjesver eeniging. Aan het hoofd van beide staat één en de zelfde Priester-Directeur. De bestuursleden der Maria-Congregatie kun nen individueel ook lid zijn van het Bes.uur der R.K. Meisjesvereeniging en omgekeerd. IV. Centraal Verband. De Maria-Congregatie blijve in het Centraal Verband van de Federatie der Maria-Oongrega- tles. Secretariaat Vught, huize Loyola; de R.K. Meisjesvereenigingen in het Centraal Verband van den Diooesanen Bond van R.K. Meisjesver eenigingen. Ook de Francisca Romaua-Liefdewerken, Graal bond en Graalwacht moeten zijn aangeslo ten bij den Diocesanen Bond." Een feit: wij leven in Nederland te mid den van allerhande „anders"-denkenden dan wij. Te midden van menschen m*t heel andere levensopvattingen, heel andere op voeding, heel ander inzicht. Dat brengt twee gevolgtrekkingen mee; ten eerste deze: het feit, dat er anderen zijn, die het op ons standpunt niet begrepen heb ben, beteekent in dc.verste verte nog niet dat onze opvatting daarom niet minsters evenveel recht van bestaan heeft als die andere; ten tweede: dat wij niet gemakke lijk vit het anders-zijn van de opvattingen dier anderen moeten besluiten, dal die an deren moedwillig, dus bewust, iels verkeerds aanhangen. Ook een feit van lederen dag is dit: dai wij allen, zelfs bezield met den goeden wi' om eens met elkaar te praten, zoo gemakke lijk elkaar niet juist verstaan. Door katholieken en niet-kalhoUekcn wordt niet altijd dezelfde beteekenis ge hecht aan dezelfde woorden. Daarom is hel voor de meesten een onbegonnen werk, eens met elkaar te hoornen over zulk soort vra gen, en heeft het in den gewonen regel totaal geen nut, in het openbaar, over een zaak met menschen, die verre van ontwik keld zijn, een. dispuut aan te gaan over zulke vraagstukken. Helder, duidelijk, rustig uiteenzetten van de eigen opvatting blijft hel eerst- en hoogst-noodige. En zelfs dat. zal de meeste moeilijkheden nog niet doen verdwijnen. Wel mogen we dit als zeker aannemen. Dij goedwillenden treft men in den grond der zaak licht een of andere opvatting aan, die ontspruit aan dc natuurwet., aan hel diepste en echtste wezen van den mensch, een opvatting van gezond verstand of een uiting van onvervalschle geestdrift. Dat geeft een gemeenschappelijken uit gang om verder te komen. Een geduldig en moeilijk werk; doch een uerk, dat loont, want. bij heel velen is het het misbegrijpen, verkeerd opvatten en dus verkeerd oordeelen over de bedoelingen der menschen, dat een afkeer en zelfs meer dan dat te voorschijn brengt. VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. •,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glads en hechtheid nog toenemen Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Not. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag. Dordrecht, Schiedam. Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag f 43.672.8? Schaalcollecte Parochiekerk van de H. Maria Brigada te Geldrop H. B., Breda N. N., Nijmegen 83.— 10.— 1.— DOM MOCQUEREAU. t Dom Mocquereau is Zaterdagochtend in den ouderdom van 82 jaar in de abdij van Solesmes overleden. De vermaarde Benedictijn was lei der der school van liturgische muziek van de beroemde abdij. W. v. H„ Eindhoven 10 M B., Roermond J. L., Schiebroek, ter eere van den H. J. Thaddeus Warm te Guusje Oude kennis van Gijs Schaalcollecte Asten, Bisdom Den Bosch Wed. W., Den Haag Mevr. V., Hilversum J. Th. I., Gouda L D. H., Den Haag J B. te N. N., Veghel 1.50 3.— L— 3.— 2.— 181.50 3.50 2.— 2.50 15.— 5.— 1.— Totaal ƒ43.996.88 De dader spoedig te achterhalen? Onze Parijsche correspondent seint ons: De van Dijck, die verleden week met eenige andere stukken uit het museum van Aix werd gestolen, is te Marseille aan een antiquair ver kocht, die een signalement van den dader kon geven, dat volkomen klopte met dat van één der bezoekers van het museum, die verdacht wordt. Men hoopt nu den dader spoedig te kunnen achterhalen. BATAVIA. 18 Januari (ANETA). Mevrouw Wilnott, passagiere aan boord van het echip der Kon. Paketvaart Mij. „Op ten. Noort" welk schip van Singapore is vertrokken met bestem- miug naar Batavia, is op een geheimzinnige wijze van dat schip rerdwenan, De achtei sijd§

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5