DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM -BH rnmmmR. I STADSNIEUWS Redelijk. 52ste JAARGANG. ZATERDAG 25 JANUARI 1930 No. 15628 DE OPENBARE SCHOLEN AAN HET FRANS HALSPLEIN UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz, nummers 5 et. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct p. regel. KL advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c, tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.- bijvverlies.van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één Joet p^oVde'voorwaarden dit afgedrukt vinder- 50 bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voor EEN INTERPELLATIE OVER HET SCHREIHUISJE DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. SCHEEPVAART I NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A We hebben in de Raadsvergadering van gisteren gezellig gekout over een aantal min of meer belangrijke onderwerpen en daarbij ook over het voorstel van B. en W. om gun stig te beschikken op het verzoek van de Sint Willibrordusstichtiing om de benoodig- de gclde'n uit de gemeentekas te verkrijgen voor de stichting van een bijzondere lagere Jongensschool en een dito meisjesschool in het Westelijk gedeelte der gemeente. Een voorstal waarvan de belanglrijkhiai'd hiemand ontgaat. Herhaaldelijk werd hier bij de discussies het woordje „redelijk" vaD pas gebracht. Gesproken werd van de redelijke" veron derstelling, dat de kinderen, door wier ouders de school is aangevraagd in werkelijkheid ook die school zullen bezoeken. Dan deed opgeld ook in de stukken had hij dit reeds gedaan de „redelijke' termijn Welke verloopt tusschen de indiening van de aanvrage om medewerking van de gemeente Voor de stichting eener school en de iudiensf- kiolling van die school. Hier reeds stond wet houder de Bruin allerminst sterk. Hij sprak Van 12, 16, 18 maanden desnoods als zulk een redelijken termijn, terwijl zijn socialist!- Sche collega "van Amsterdam, wethouder Polak, *ich no-g kort geileden in dier voege uitliet öat hjj fwee jaar als een redelijken termijn beschouwde. Waarmee we maar willen zeg gen, dat de Sint Willibrordusstichting naar het oordeel van een socialistisch wethoude- Van onderwijs hij haar aanvrage de perken vau een redelijken termijn niet is te buiten ge gaan, en eer dus nóch voor B. en W., nóch Voor wethouder de Bruin aanleiding kon be staan om ten aanzien van dien termijn eeni- Se aanmerking te maken. Erger is dat wethouder de Bruin zeil! de Perken der redelijkheid' niet in acht heeft gs- homen, toen hij betoogde dat er een beden- kolijk kantje zat aan de aanvrage der Sint Willibrordussticliting, omdat eeu aantal kin- deren voor wie geteclcend was, reeds vóór 1 September 3930 den leeftijd, van 5 Va jaar zul *en hebben bereikt. Van de kinderen voor wie de ouders hebben ëeteekend, aldus de wethouder, mog^n niet borden meegeteld, die welke bij de indiening der aanvrage reed» een gelijksoortige school bezoeken terwijl ook niet zouden mogen wot- den geteld degenen, die in den termijn welke tusschen de aanvrage en dj ingebruikstelling der school zouden gaan. *t Spreekt vanzelf, dat hier heelemaal geen bedenkelijk kantje aan de aanvrage der Sint Vftllibro-rdusstichtlng Is te vinden. Wanneer Poo-dig ware, wat wethouder de Bruin den Raad wilde wijs maken, dat vóór 1 Septem ber 1930 geen kinderen den leeftijd van 5 >4 hadden bereikt, en dus liet bereiken daarvan moest vallen tusschen 1 September 1930 en 1 September 19?1 (op 1 September 1991 moeten ze dien leeftijd bereikt heb- ben), dan zou dat beteekenen, dat de nieuwe ®*hool zou moeten beginnen, volgens de wets- 'htea-pn-etatie van wethouder de Bruin, met eed eerste klasse van minstens 60 leerlin gen ^et vereischte aantal handteekeningen), d-Us ai dadelijk met een gesplitste klasse! Fm Vaar de kinderen, voor wie door de ouders ëete-ekoncl is, vanzelfsprekend allen in de "beving van de nieuwe school wonen, et das in die omgeving ruim 60 kinderen zijn v°ór de eerste klasse, volgt logischerwijze Ult diezelfde singuliere wetsinterpretatie, dat °°h voor elke volgende klasse gemiddeld een ®°®de zestigtal nieuwe leerlingen voor dis ®chooi present zouden staan. Wanneer de ®«hooi nicti zou mogen worden gesticht, ten- voor de eerste klasse 60 leerlingen aan wezig Zjjn> 60 kinderen die tusschen 1 Sep- bsttfber 1930 en 1 September 1931 den leeftijd bereiken van 3% Jaar, dan wil dat tegeliiker- t!Jd zegigeu, dat in diezelfde omgeving jaar. bjks een 60-tal kinderen voor die school moe- zijn te vinden. De wetsinterpretatie van Wethouder de Bruin zou dius tot logisch ge- v°l« hebben, in onze gemeente dat een «bij- *onderc school slechts dan mag worden ge. 8Ucht, wanneer daarvoor zoo'n groot aantal hinderen is te verwachten, dat van meet af aaU elke klasse zou dienen te worden verdub beld! bis natuurlijk onzinnig. Maar dan Is ook volkomen er naast de °&llterktriig van wethouder de Bruin, dat er de aanvrage der Sint Willtbrordusstlch- tlnS een kantje zitten zou, omdat reeds vóór 1 SaPtember 1930 een aantal kinderen voor Vle de school is aangevraagd 5% jaar wo.-- ö*n en dus een school kunnen gaan bezoeken, heeft niemand iets mede te maken. Bedoeltag der wet is geen andere, dan dat tp bet oogenblik der aanvrage de kinderen vtor wie de school wordt aangevraagd nog oen gelijksoortige Inrichting Kesoeken. at deze kinderen in afwachting der totstand- 'nïng van de aangevraagde schoof naar een ^bjkafrortlge school gaan, spreekt vanzelf- ab is redelijk en geen wethouder van onder. beeft daarop iets aan te merken. AANVRAGE VAN DE SINT WILLI- BRORDUSSTICHTING In de gistermiddag onder voorzitterschap van burgem ester Stulemeyer gehouden raads vergadering waren afwezig wethouder Hout man, wegen uitstedigheid, de heer Scheurkogel wegens ongesteldheid en de heeren van Dorp en Weergang wegens zakelijke omstandigheden. Aan mej. C. Hogenkamp, onderwijzeres aan de le Centrale School voor het zevende leer jaar werd overeenkomstig haa.r verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. Aan den heer A. v. Toledo werd in verhand met zijn benoeming tot hoofd van school M., eervol ontslag als onderwijzer aan die school verleend. Ingekomen was eem schrijven van da ver- eeniging tot Bevordering van Christelijk On derwijs, waarin zij mededeelt, dat zij besloten heeft tot uitbreiding van de bijzondere lagere school aan de West-Frankelandschestraat mist een drietal leslokalen en een lokaal voor li chamelijke oefening en waarin zij verzoekt de voor dezen verhouw benoodigde gelden uit de ;emeentekas te verstrekken. Het verzoek wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Benoenfingen Tot lid van de Commissie voor het gemeente ziekenhuis wordt herbenoemd do heer E. G. v. d. Bovenkamp. Tot onderwijzeres aan school B 1 (hoofd de heer J. Schuurmans) wordt benoemd mej. N. C. Eegdeman, onderwijzeres 'te Nieuwer kerk a. d. lJssel; tot, onderwijzeres aan scihool M (hoofd de heer A. van Toledo) mej. M. Rottier. Tot gemeente-commissaris bij de bouwver eniging „Eendracht" en de Arbeidors-wonlng- bouw-vereeiriging „Schiedam Vooruit wordt aangewezen de heer A. M. v. d. Bos, chef van den gemeentelijken accountantsdienst. Bij de vervulling van de periodieke vacatures in het regenten-college van het Sint Jacobsgast- huis merkt mevr. BENTHEM oj>, dat Katho lieken en Gereformeerden hun eigen gasthuizen hebben. Daarom dient in, het Sint Jacobs- gasthuis een billijker verdeeling van de ver vulling van de regentenplaatsen te zijn. Ze dringt er bij den Raad dan ook op aan in een der beide vacatures haar partijgenoot Hinke laar te benoemien. In de eerste vacature wordt herbenoemd de heer Bovenberg met 11 tegen 8 stemmen op den heer Dinkelaar; in de tweede vacature wordt herbenoemd de heer P. v. d. Vliss met 12 stem men tegen 7 op dem heer Dinkelaar. In de commissie van toezicht op het middel- haar onderwijs worden herbenoemd mevr. H. J. LamorsKorteweg en de heer ir. F. M. Beu kers. In de commissie van toezicht op het lager onderwijs worden herbenoemd de heersen E. H. v. Waardenberg (groep ouders van op een O. L.-school ingeschreven leerlingen)A. Baan (groep onderwijzers van een O. L.-school): P. Mak (groep meerderjarige inwoners)en benoemd de heeren J. Nijssen (groep ouders van op een bijzondere school ingeschreven leer lingen) F. Peters (groep onderwijzers der bijzondere lagere scholen). De heer J. Verburg, onderwijzer aan school L wordt overgeplaatst naar school B 2, Aan den lieer B. H. W. Heggelman wordt verhuurd de woning aan de Nieuwe Haven 25 tegen een huurprijs van 6.75 per week. Teruggenomen wordt het voorstel tot ver huring van bet slop tusschen de panden Bui- tenhavenweg 120 en 124. Gpegekeurd wordt het voorstel tot verkoop aan den heer P. Dupont q.q„ alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Jan Ver- meerstraat N.Z. hoek Hobbemastraat W.Z., ter lengte van circa 32 Meter en ter diepte van circa 20 Meter, tegen den prijs van 20.— per M2., ter bebouwing met een zestal beneden- en bovenwoningen, met dien verstande, dat op den hoek der straat een winkel met pakhuis mag worden gebouwd. Aan de orde is dan het voorstel van B. en W. a. tot verkoop aan den heer H. Gabel q.q- van den resteerenden bouwgrond aan de Gordonstraat N.Z. en den Vlaardingerdijk en de Nieuwe Haven, ter oppervlakte van ongeveer 1300 M2„ tegen den prijs van 18.— per M2.; b. om met den heer H. Gabel qq. alhier, een overeenkomst aan te gaan, waarbij aan de gemeente wordit afgestaan de buiten de rooilijn van de Nieuwe Haven tusschen Gordonstraat en den Vlaardingerdijk gelegen- en door afbraak vrijkomende grond, en waarbij de gemeente een bedrag van 20 000 in de kosben van de verbetering ter plaatse bijdraagt. De heer KAVELAARS vindt, het bedrag van 20.000 dat de gemeente heeft te betalen wel heel groot voor den grond dien ze In rui) daarvoor krijgt. De heer FETTER was er eerst ook tegen, maar legt er zich'bij neer, omdat er een groote verbetering zal Intreden. De liper KOOPMANS is oin deze laatste reden sterk vóór bet voorstel. Wethouder DE BRUIN, waarnemend wet houder van gemeentewerken, meent dat er geen verschil van meening zal bestaan in den Raad over de wenschelijkhéid van deze verbetering. Een groot deel van de panden welke worden afgebroken is bestemd voor straat. Dat zijn van de 500 M2. er ruim 200. Alleen door de panden te onteigenen zou de gemeente dezen grond in eigendom kunnen krijgen. Bij die onteigening zou een vrij hoog bedrag gemoeid zijn. De gemeente doet stellig een voordeeliger zaak door dezen weg te volgen, dan door ont eigening toe te passen. En aesthetisch én uit een verkeersoogpunt komt hier een groote verbetering De heer KAVELAARS repliceert; als wij twee vijfden van den grond krijgen, dan moeten we ook niet meer dan twee vijfde van de waarde der huizen, dus 16.000, betalen. Het voorstel wordt aangenomen met aan- teekening dat de heer Kavelaars tegen is. Verbreeding Rotterdamsche Dijk Aan de orde is dan het voorstel tot het ver- leeuen van een crediet van 21.000 voor de ophooging, bestrating en rioleering van een ge deelte van den Rotterdamschedijk Z.Z., ter plaatse van de nieuwgebouwde woningen aan het begin van den dijk. De heer HOpGENDAM zou den afrit naar de benedendijksche huizen van 2 M. tot 2.5 M. willen verbreeden om rijverkeer in één richting mogelijk te maken. Wethouder DE BRUIN kan geen toezegging doen, omdat het pad moet worden gevonden uit het talud van den dijk. Het is maar een tijde lijke oplossing. Als oprijpad kan het niet worden toegelaten. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen Goedgekeurd worden achtereenvolgens de voorstellen van B. en W. om hun College te machtigen om met den heer W. Aleman een overeenkomst van straataanleg aan te gaan be treffende een gedeelte van de Simon Stev In- straat en tot het verleenen van een crediet van 10.070 voor de aanschaffing van twee autovuilniswagens door de gemeente-reiniging. De nieuwe openbare scholen in het Westen Aan de orde komt dan het voorstel van B .en W. tot het verleenen van een crediet van 199.000 voor den houw van een 14-kias- sige school voor G. L. O. met gymnastiek- lokaal op een terrein aan hot Frans Hai3- spanningsruimte voor het G. E. B. ©n een brandweerkazerne op genoemd 'terrein. De heer HOOGENDAM merkt op, dat in de onderwijscommissie over de kosten niet is gè- sproken. Die kosten zijn ongeveer 188.000. Met wat daar nog bijkomt, grond, rioleering enz. komt men aan een tw.ee-en-een halve ton. In Rotterdam verbouwt men ongeveer 10.000 per lokaal. Wij gaan daar ver overheen. Als het bijzonder onderwijs hetzelfde zou gaan vra gen voor zijn uitbreiding, dan zouden we toch wel heel duur uitkomen. Hij dringt daarom op soberte aan en vraagt of de financieele Com missie in deze zaak is geboord en wat d? zienswijze van den wethouder van financiën is De heer COLLé vraagt of voor het uitgraven van den grond voor deze school arbeiders wor den gebruikt van de gemeentelijke werkver schaffing. Wethouder DE BRUIN erkent, dat het een vrij groot plan is. Of dit onderwerp aan de commissie voor de financiën moest worden onderworpen, spreker gelooft het niet. Het heele college onderschrijft, dat. we eon zekere soberheid in acht moeten nemen, ook in den scholenbouw. Het is een groot gebouw, op eeD plein, dat voor het stadsbeeld moest worden afgesloten met een monumentaal gebouw. We bouwen do scholen in een aardige omgeving. Per lokaal gerekend is het gebouw echter niet duur 11.000 evenveel als de laatste hier gezette school. Ook hier is de eenvoud be tracht. Vooral wegens de plaats komt de school op een iets te groot stuk grond, en wordt ze wat royaal van grootte. Wat de opmerking van den heer Collé be treft, de gemeente doet niets voor deze school, dus kunnen daarvoor ook geen gemeente-werk- loozen worden te werk gesteld. Wethouder Slavenburg gaat met huivering met dit voorstel mee. Het lokaal komt op 11.800, wat meer is dan we in den laatsten tijd voor een school verbouwen. De verbeterde financieele situatie van de gemeente moet ons niet tot zorgeloosheid laten verleiden. En hij vraagt zich af, of we niet goed zouden doen met een werkprogram vast te stellen voor de eerste jaren Soberheid is dringend noodig. Immers de aanwas van de bevolking lijkt hem meer uitgaven voor de gemeente mee te bren gen, dan de meerdere inkomsten uit dien aanwas bedragen. De heer HOOGENDAM kon zich aansluiten bij hetgeen door wethouder Slavenburg Is ge zegd. Het is niet zijn bedoeling, de financieele commissie te laten oordeelen over de nood zakelijkheid van een school, doch over den ffnancieelen kant er van. De heer COLLé merkt nog op, dat de grond verplaatsing, welke noodig is, door de arbei ders in werkverschaffing geschiedt. Dat is een ongezonde toestand. Do heer v. d. KRAAN antwoordt den heer Collé dat do grond, die hier wordt weggehaald niets met den bouw van de school te maken heeft. Deze grond is ergens anders noodig. Wethouder DE BRUIN meent, dat ruim ge debatteerd kan worden over de vraag, waar over de financieele commissie moet worden geboord. Dat is van l'<> r zorg. Hij houdt verder vol, dat de school per lokaal kost 11.000; de bibliotheek- en natuurkunde-kamer kunnen oogenblikkelijk voor leslokalen in ge bruik worden genomen, wat indertijd noodig kon zijn. En dan is er een dokterskamer. De Bij gebrek aan eeilnsf, oprispen, slechte maag, trage spijsvertering, darmverstopping, opgeblazen heid, stofwisselingskwalen netelroos, jeuk, be vrijdt het natuurlijke .,Franz-Josei"-bitterwater het lichaam van de opgehoopte afvalstofvergiften. Reeds vele jaren geleden hebben de oude mees- sters op het gebied der geneesmiddelenleer er kend, dat het „Franz-Josef'-water steeds getoond heeft een volkomen betrouwbaar, darmreinigings middel te zijn. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. Reel. OSS 10 school is wel niet goedkoop, maar ook niet duur. Wethouder SLAVENBURG wil zich niet tegen deze school verzetten, maar hij had graag gezien, dat voorstanders van openbaar onder wijs zich tegen deze zijns inziens te luxueuze school hadden verzet. Een bibliotheekkamer een dokterskamer, is de luxe waartegen hij gekant is. Hoort dat tot een dubbele school, dan moet zulks ook aan bijzoDder onderwijs worden toegestaan. Wethouder DE BRUIN wil alle luxe schrap pen, maar een dokterskamer is geen luxe. Do openbare scholen staan onder medisch toe zicht. Ook bij de Katholieken heeft men het stelselmatig medisch toezicht en wil men daar een dokterskamer aan een school; dan zou hij zich daar niet tegen verzetten. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. Goedgunstig wordt beschikt op het verzoek van de Ver. voor Geref. Schoolonderwijs, om toekenning van de vergoeding ingevolge art 100 der Lager Onderwijswet 1920 voor boven tallig personeel over het jaar 1927. Een nieuwe Katholieke meisjesschool en jongensschool in het Westen Aan de orde is het voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op de door de St. Willi brordussticliting ingediende aanvragen, strek kende om overeenkomstig bet bepaalde in de artikelen 72 e.v. der L^ger Onderwijswet 1920 benoodigde gelden uit de gemeentekas te ver krijgen voor de stichting van een bijzondere lagere jongensschool en een dito meisjesschool in het Westelijk gedeelte der gemeente. De heer FETTER heeft uit do- stukken ge lezen dat men door dit voorstel eigenlijk een gunst bewijst aan de St, Willibrordusstichting. Als men soberheid wil dan moet men zich ook hier maar houden aan de letter van de wet. De heer Kavelaars wil ook wel handhaving van do Zondagswet! Al zal hij niet tegen deze aanvrage zijn, dan wil hij er toch op wijzen dat ui en voor het openbaar onderwijs ook niet "f-tpeuterig zijn moet. De heer KAVELAARS vindt niets in do wet. omtrent het redelijke van den termijn voor de aanvraag. Wat B. en W. dienaangaande op merken lijkt hem dan ook niet te steunen op de wet. Wethouder VAN VELZEN wil even opmer ken, dat de Raad niet in de meening moet verkeeren, dat de St. Willibrodusstichting een guast krijgt. Getoetst moet alleen worden, da de kinderen wier ouders ge teek end hebben, bij de opening der school den leerplichtigen leeftijd hebben. Zijn de handteekeningen voor leerplichtige kinderen niet talrijk genoeg dan kan men de betreffende vereeniging vragen om meer handteekeningen.... 1 Wethouder DE BRUIN: dat kan niet Wethouder VAN VELZEN: of men vraagt aan de stichting wanneer zij de school denkt te openen. En als er voor dien openingsdatum voldoende handteekeningen zijn, k a n de Raad niet weigeren zijn medeweuking te veileenen. Wethouder DE BRUIN meent, dat voor het standpunt van den heer Fetter wel iets is te zeggen. Er zijn zestig handteekeningen noodig. Wij houden ons aan de wet. Omtrent den ter mijn zegt ze niets. Maar omtrent de toepassing heeft zich eem jurisprudentie gevormd. Of de kinderen voor wie de verklaring worn't afge legd, inderdaad ook de school bezoeke-n, wordt niet meer onderzocht. Namen van kinderen, die bij opening der school den 5J4-jarige<n leef tijd ,nog niet hebben bereikt, moeten worden geschrapt. Vóór September 1930 nu bereikt een aantal kinderen den leeftijd van 5% jaar, welk aantal niet voldoende is. Deze moeilijkheid is op-gelost met eien verklaring dat de school niet zal worden geopend vóór 1 September 1931. Nu is er de moeilijkheid dat kinderen die Sep tember 1930 naar een school gaan, eigenlijk niet zouden mogen worden meegeteld. Dit is de zakelijke 'toestand. Het zou mis schien interessant zijn, do zaak tot in hoogste instantie te laten beslissen, maar daarmee zou het belang va/n heit onderwijs niet zijn gediend. Naar aanleiding van- een opmerking van den heer Fetiter wil wethouder VAN VELZEN nog er op wijzen, dat hij geen gunst accepteert, als hij recht heeft. Als redelijkerwijze te ver wachten is, dat eqn voldoende aantal kinderen den leeftijd van 5% jaar'heeft bereikt op den datum van opening der scihool, dan kan de school niet worden geweigard. Wethouder DE BRUIN merkt nog op, dat de gemeente moet beoordeel en wat de redelijke termijn is, na indiening der aanvrage, wanneer de school tot stand zal komen. Bij de aan vrage was de termijn aan den ruimen kant, of te vroeg (van September 1931) of te Iaat (Sep tember 1930). De handteekeningen moeten en kel worden beoordeeld of ze voldoen aan de wet. Dat was niiet het geval geweest, als de school in September 1930 werd geopend. Van stukken die na da aanvraag worden ingediend, mag geen kennis worden genomen. Een Terugame van handteekeningen is niet mo gelijk; maar ook een toevoeging van handteeke ningen na indiening der stukken is niet meer geoorloofd. k Een vraag is, of de kinderen die op 1 Sep tember 1930 redds, 51/2 Jaar zijn, zullen wachten met naar schooi gaan 'tot 1 September 1931. Dat is do ©enige twijfelachtig" kant, die nog aan de zaak zit.. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. Het voorstel van B. eu W. tot wijziging van de Verordeningen op de beffing en op de in vordering van Tecbten voor bet gebruik van óf Algemeen© Begrafplaats te Schiedam, als mede tot vaststelling van deze Verordeningen onder nieuwe dagteekening, wordt goedge keurd, nadat op voorstel van den heer Kave laars een redactie-wijziging in een der artike len is aangebracht, waardoor in plaats van Vóór VIJFTIG JAAR. Uit de .Nieuwe Sch. Crt" van 25 Januari 1880: 1 Naar wij vernemen heeft de tooneeïvereeni ging „Pio", alhier, haren tegenwoordigen naam veranderd in dien van: Tooneelvereeni- ging „Vondei's Streven". Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 29 Januari 1880: In Musis Sacrum" heeft gisteravond da heer Okhuyzen uit Rotterdam een kinderfeest gegeven, -dat zeker ten volle aan de verwach ting, welke daarvan gekoesterd werd, heeft be antwoord. Uit de „Nieuwe Sch. Crt. van 1 Februari 1880: Als eene bijzonderheid, die slechts enkele ma. len in een menschenleven voorvalt, kan wor den medegedeeld, dat de Zuiderzee, die bij volmaakte windstil-te is dichtgevroren, achter den Wierdijk tot den Vuurtoren aan de Ven een spiegelgladde ijsbaan vertoont, die 'door honderden schaatsenrijders wordt bereden. VóóR VIJF-EN-TWINTIG JAAR. Uit de Nieuwe Sch. Crt. vaa 28 Janua"! 1905: De bevolking bedroeg op 31 December 1904: 2S2S9 zielen. Uit de „Nieuwe Scb. Crt." van 30 Januari 1905: Gister bad in een der zalen van het Bonds- gebouw alhier het eerste huishoudelijk con cours plaats van de Dilettantenclub „Alber- dingk Thijm" onderafd. van /le afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. De jury was samengesteld uit de heeren: Th. J. Mouwen3, A. M. den Draak en J. van Niopen, uit Rotter dam. De volgende prijzen werden toegekend: le afd. Reel te erwe-d st rij dle prijs, H. van Asten; 2e prijs, P. Albers en eere-prijs Th. de Jager; 2e afd. Voordrachten met zorg, eere-prijs H van Asten, le prijs W. Kemper, 2e prijs A. Pil 3e prijs. P. Albers, 4e prijs, Th. de Jager en 5e prijs A. de Rooy, Verwacht wordt: Meest matige, tijdelijke wellicht krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, betrok ken of zwaar bewolkt, mogelijk met tijdelijke opklaringen, en waarschijnlijk regenbuien, weinig v.erandering in temperatuur, des mor gens ih het Zuid-Westen iets kouder. DE WET OP DE FINANCIEELE VERHOUDING Een voor sterk in bevolking vooruitgaande gemeenten noodlottige fout het woordje „voor", dat ook als tijdsbepaling zou kunnen worden begrepen, wordt gelezen daaromtrent". Aan de orde is dan de interpellatie Dinkelaar naar aanleiding van zijn vragen omtrent het wachthuisje (Schraihuisje) aan hict Hoofd- plein. De heer DINKELAAR is zeer ontevreden over het antwoord van B. en W. Het Schrei- huisje is een monumentaal gjbouw. Getrouw- d epaartjes hebben de gewoonte na de huwe lijksvoltrekking rond het Schreihuisje te rij den. Wethouder VAN VELZEN: Is dat symbo lisch. De heer DINKELAAR zou met een dak aan de heining van een ƒ50 of ƒ100 tevreden zijn De menschen komen thans vaak nat, ver kleumd op de fabrieken. Laten B. en W. eens even gaan zien, en hij is er van overtuigd, dat er ver-liet e ring zial komen. De heer W1EKENKAMP onderschrijft het betoog van dan heer Dinkelaar. Hij zou ook nog gaarne op het eind vau de Rijnstraat een trap willen, om de boot bij elk tij te kunnen bestijgen en verlaten. Wethouder DE BRUIN merkt op, dat bet hulpdak zou moeten dienen voor een goede 200 personen. Het zou dan komen op braaf f 200. Het werk waaraan de betrokken arbei ders bezig zijn, Is met April klaar, dus de vraag is of men voor dien tijd 200 over heeft. We moeten voor we iets definitiefs maken, wachten tot daar de toestand geregeld is Een tijdelijke voorziening loopt niet vooruit op de beslissing over een vast huisje. De ergste regen, maanden zijn nu gepasseerd. J,a*V de Raad er genoegen mee nemen dat B. en W. gehoord de opmerkingen van den heer Dinkelaar, zul len overwegen of de uitgave van 200 verant woord is. Van de trap moeten we voorloopig afblijven. Aan den hoek van de Rijnstraat kunnen geen booten aanleggen. De heer DINKELAAR repliceert en betoogt dat er volstrekt geen afdak hoeft te zijn voor 200 menschen. Het Schreihuisje kon ook geen 200 menschen bevatten. Met een dak om te schuilen voor »1 menschen willen de arbeiders tevreden zijn. Een vast huisje om te schuilen zal daar toch noodig zijn, daar de booten slecht op tijd varen. Voor een trap voelt hij overi gens. niets, wel voor een ponton. De heer WIEKENKAMP vraagt den wet houder de kwestie van de trap nog eens te overwegen. Wethouder DE BRUIN wil de nadere be scheidener wenschen van den heer Dinkelaar nog eens onder de oogen zien. De kwestie van de trap kan niet ineens wor den beslist. De VOORZITTER zegt toe, dat de aange legenheid nader onder de oogen zal worden gezien. De vergadering wordt even voor zes uur gesloten. DE BEREKENING VAN DE UITKEERING PER INWONER Het gemeentebestuur beeft zich naar aanlei ding van de door de Regeering ingediende Technische herziening van de Wet op de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten tot de Tweede Kamer gericht ten aan zien van de hij de behandeling der Wet, blijkens bet Verslag, door verscheidene leden der Kamer reeds gesignaleerde, doch toen niet tot klaar heid gebrachte fout in de Wet, daarin bestaande dat de uitkeering voor de eerste vijfjaarlijkscha periode niet wordt gedeeld door het aantal inwoners uit den tijd van de daarvoor tot grondslag genomen andere gegevens, maar op een tijdstip drie jaar daarna. Deze fout wordt 111 het adres blootgelegd. Daarbij wordt aangewezen, dat deze op zeer eenvoudige wijze door wijziging van drie datums, die abusievelijk in de Wet zijn gekomen is te herstellen en dat deze wijziging niet alleen het stelsel der Wet niet zou aantasten, doch dit van een zeer ernstige afwijking zou zuiveren. dierder worden de financieele gevolgen voor eenige der meest getroffen Gemeenten van 20.000 inwoners en daarboven aangegeven, waaruit blijkt, dat deze hoogst ernstig zijn, Ja voor een aantal den vorm van een ramp aan nemen. Schiedam bijv, zon door den sterken aanwas van bevolking sinds 1927 bij een jaar- lijksche uitkeering van 596.819.volgens do Regeeringsopgave, een schade lijden van 15.16 pCt. of 90.477.voor Eindhoven, dat het zwaarst wordt getroffen, zou dit zelfs bij een uitkeering van 589.969.zijn 29.9 pCt. ea 176.400 Adressant spreekt dan ook als zijn over tuiging uit, dat de Wet op dit punt onmogelijk ongewijzigd kan blijven en verzoekt de Kamer haar invloed aan te wenden, dat de fout bij do genoemde Technische herziening zal worden geredresseerd. R K. VROUWENBOND Triduum In de maand Februari zal d'e R. K. Vrouwen bond een triduum houden. Het zal worden geopend öp Zondag 9 Februari met het Lof van half zeven. Voorts is er Lof Maandag 10 en Dinsdag 11 Februari om zeven uur, terwijl Dinsdagmorgen om half acht een algemeene H. Communie wordt gehouden. Het triduum zal plaats hebben in de parochie kerk van O. L. Vrouw Visitatie en worden geleid door den weleerw. heer kapelaan J. A. M. Bekkers. Op Dinsdag 18 Februari des avonds te acht uur, zal in het gebouw van den R. K. Volks bond de R. K. Vrouwenbond zijn jaarvergade ring tevens feestvergadering houden. „D. O. K.' Uitvoering in den R, K. Volksbond Gisterenavond heeft de Chr. gymnaatiekver* eeniging „D.O.K." eeu uitvoering gegeven in den R.K. Volksbond. Ds. K. de Bel opende den avond. De sport aldus spr., beeft altijd een groote plaats in mijn hart ingenomen, de sport, die een zekere levensbehoefte geworden is. Maar llchaan en ziel moeten samen streven naar het hoogere. Na deze korte toespraak begon men met da afwerking van het zeer uitgebreide programma Reeds onmiddellijk hadden vooral de vele ge durfde standen, welke de heeren afdeeling uitvoerde, veel succes, 't Maakte 'n grootschen indruk, met de mooie lichteffecten. Ook de andere oefeningen voor de dames hadden veel succes en met het touwtrekken heeft men zich goed geamuseerd, de deelnemers zelf niet het minst. Een rhytmische dans d-oor de dames uitge voerd, vormde het hoogtepunt van het pro gramma. Op de muziek van de mooi-geaccen- tiiearde „Aufforderung zum Tanz" maakte dit nummer een uitstekenden indruk. De uitvoerende vereeniging kan groot gaan op 'n leider als de heer de Kok, die alles zoo uitstekend heeft voorbereid. Aan stoffelijke huldeblijken h^eeft het hem dan ook niet ont broken: twee prachtige corbeilles en twee manden fruit werden hem aangeboden. Ds. de Bel sloot met 'n toepasselijk woord dezen welgeslaagden avond. SCHIEDAM, 24 Januari. Aangekomen Ita. liaaasch sjs. Valentina Coda ledig van Rotter dam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 24 Januari. Vertrokken m.b Albatros, kapitein C. de Vries, ledig naar Rot terdam; s.s. Slamat Rotterdamsche Lloyd naar Rotterdam. SCHIEDAM, 24* Januari. Aangekomen Noorsch s.6. Barnstcin van Londen om ko len te bunkeren in de Wilhelminahaven. Het vertrok heden naar Drammen. SCHIEDAM 25 Januari. Vertrokken Bel gisch s.s. President Francqui naar Antwer- 1 pen; Ergelsch s.s. Lent naar Santa Martha; Engelsch s.s. Landoverybustle, met stukgoe deren naar Kaapstad. BURGERLIJKE STAND Aangifte va.11 2324 Januari 1930 GEBOREN: Bastiaan, zoon van A. Penning en G. van Tilborg, IJsselmondestraat 39 Adriaan A. H., zoon van A. Kieboom en J. van Dorp, Nieuwe Maasstraat 30. OVERLEDEN: J. J. P. Mulder, 74 j., Vedn, van F. Huijser, Brouwershaaf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1