m INSCHRIJVINGS LIJST „Ongewoon staaltje van politioneel vernuft" t ■K ZATERDAG 25 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD. FAGVNA V JONGENS EN MEISJES POPULAIR IS DE POLITIE IN INDIE NOG NIET DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN KINDERVERLAMMING DE WEGGELD-BELASTING mmmm Tegen verontreiniging van wegen DE BELOONING VAN ONDERWIJZERS RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN TE LEIDEN BENOEMINGEN SAMENWERKING VAN BRANDWEREN VOOR HET EERST TOEGEPAST OVER HET SCHOOLJAAR, DAT MET 1 SEPT. MENSCHEN EN MEENINGEN UITVOERING DER ZIEKTEWET Kunstmatige regen HET EXPERIMENT ZAL WEDER HERHAALD WORDEN VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. ACTIE KATHOLIEKE JONGE ERKGEVERS-VEREENIGING. Een mazelenserum verontre:nigd Opgravingen te Argos (ai* mm f Moeten we zeggen: meisjes en jongens? We meenen van niet, omdat in de groove Vraag aangaande de verhouding van die twee „groepen" wel degelijk de eerste plaats toekomt aam de jongens. Wij meenen nog' steeds, dat de invloed van de jongens op de meisjes in heel veel opzichten grooter is, dan die van de meisjes op de jongens. Velen breken zich vandaag het hoofd over die verhouding. Hoe nroet die zijn? Hoe kunnen we die krijgen, zooals ze moet zijn? Mr. de Graaf heeft in Rotterdam daar over volgens een krantenverslag zeer be- bartigingswaardige dingen gezegd. Dingen, die we gerust kunnen onderschrijven. Daar wordt en daar werd ln die kwestie, zooals in iedere kwestie, vooral waar be gaat, over dingen, die zoo diep in het leven ingrijpen en aan zooveel invloeden onder hevig zijn, naar twee kanten overdreven. Vooral in het opzetten van de moeilijkheid. Het is wat al te gemakkelijk, om de oude en de nieuwe methode tegenover elkaar te zetten, als: de totale scheiding der geslach ten en de totale kameraadschap in den omgang. Zeker kan men voor die twee uitersten feiten aanhalen, maar we geloo- ven, dat daarmee niet de zuivere opvat ting van vroeger en die van tegenwoordig wordt weergegeven. „Velen meenen, dat verkeerde verhou dingen worden voorkomen, wanneer jon gens en meisjes karneraadschappelijken omgang met elkaar hebben, zoodat tusschen ben al het pikante en geheimzinnige is Weggenomen. Toen men dit begon door te voeren, verloor men den teugel. Waar de oude richting van isolatie meer rekening hield met de werkelijkheid, begon de nieu we richting mot allerlei idealen en illusies, doch ze hield geen rekening met de men- schelijke zwakheden". Inderdaad. Feiten moeten het uitgangspunt vormen: met, droomerijen komt men niets verder, dan dat men slachtoffers maakt; droomen ls bedrog. Wat men graag zou hebben, bestaat daar om nog niet. Het eerste feit is: dat jongens en meisjes fundamentaal verschillend zijn. Ze zullen hooit hetzelfde worden. Dat kan niet. Hierbij komt, dat er een zuiver natuurlijk neiging 'bestaat in de twee geslachten to elkaar. Vervolgens: een verhouding droomen tus schen jongens en meisjes, als tusschen broers en zusters staat buiten de werkelijkheid. Dat is niet zoo. Graag geven we toe, dat het gezinsleven van broers en zusters heel veel goeds heeft voor allebei, maar wat in een gezin goeo mogelijk is en zelfs voordeelig, kan daar om nog niet buiten het gezin in dezelfde mate doorgevoerd worden; omdat in de OF BELACHELIJKE DIENSTKLOPPERIJT Volgens de Ind. Crt wordt aan het lagere politie-personeel gelast om lederen dag een be paald aantal overtredingen te constateer en: bet doet er niet toe of er wel overtredingen zijn, zij moeten geconstateerd worden. Zoo komt in bet „ordeboek" voor bet mindere poli tie-personeel va.n de vierde sectie te Soerabaja de volgende opdracht voor. Vanaf heden wordt door mij gelast dat elke ploeg per dag minstens 3 overtredingen con stateert van art. 25b der Soerabajasche politie verordening. De waeht-eommandaniten zijn bier voor aansprakelijk". „Het Noorden" (Tegal) knoopt hier onder staande ontboezeming aan vast:. "Wij hebben ons eens flink de oogeu uitge wreven, na eerste lezing van deze wonderlijke lastgeving". Waarop wij heft bericht nog eens grondig over lazen, om vervolgens even naar ons hoofd te grijpen. Aangezien dit nog op de gewone plaats zat en alles om ons been een normaal aspect vertoonde, moesten wij wel aannemen, dat bet. er werkelijk stond, dat wij niet droomden. Een ongehoord staaltje van politioneel vernuft zullen degenen, die der po litie een goed hart, toedragen, zeggen. Best mogelijk. Maar bet kan eveneens als een ver bijsterend staaltje van belachelijke dienstklop- perij gekwalificeerd worden, waarvan bet Soerabajasche publiek de dupe dreigt te wor den. Genoemd blad vernam verder, dat deze opdracht den volgenden dag mondeling wordt toegelicht, waarbij weTd medegedeeld, dat elke hoofdagent dagelijks twee overtredingen van bedoeld art. zou hebben te constateeren daar hij anders zijn aanspraak op een vrijen dag in do week de hoofdagenten hebben vier vrije da gen in de maand zou verbeuren! Een en ander geschiedde op last van den sous-chef. Wij hebben niets tegen de politie. Het corps werkt vooral in Indië onder vaak zeer moei lijke omstandigheden. Het heeft tal van keeren bewezen, dat het zijn moeilijke taak uitstekend weet te vervullen. Zulks neemt ech ter niet weg, dat er onder het politiekorps elementen schuilen, die er niet. thuis hooren. Ook dit is er door liet publiek in de pers ette lijke malen geconstateerd. Populair 1» de goede lieteekenis van het woord is de politie iu Indië stellig niet. Dat, is trouwens ook niet noodig. Wellicht niet uitzondering van den bobby is de politieagent nergens ter wereld een populaire figuur, die zich in de onverdeelde sympathie en de achting van he,t publiek mag verheugen. Maar de politie menschen in de hoogeire rangen dienen zich vooral ie onthou den van experimenten als het bovengeslgnaleerd I Soerabajasche snufje, omdat e,r onvermijdelijk uit zal voortvloeien, dat onder he-t publiek verbittering en animositeit jegens het politie corps wordt gekweekt. Men mag immers bij. voorbaat aannemen dat do betrokken hoofd agenten alles op haren en snaren, zuilen zetten om eiken dag de vereischte politie-overtredingen te constateeren. Dit is een klein kunstje en wanneer er ©en vrije dag op het spel staat, zullen zij met argusbllkken speuren naar slachtoffers, die onder gewone omstandigheden vrij uit zouden gaan. Er zijn reeds te veel politieagenten, die hun boekje te buiten gaan zonder bepaalde opdracht. Nu zij daartoe een bepaalde opdracht hebben gekregen, kan het Soerabajasche publiek er va,n lusten. Tenzij van hoogerhand tijdig wordt ingegrepen. Het is trouwens niet aan te nemen, dat aan deze politioneel© farce niet terstond een einde wordt gemaakt. Het is zelfs voor Indië al te bar. ONZE LAND- EN TUINBOUW praktijk die jongens en meisjes geen broers en zusters zijn, en er op zekeren leeftijd andere neigingen bestaan of zich doen gel den. Ten derde. Het bestaan van een zoodani- gen toestand veronderstelt zelfbeheerschinö Met de katholieke leer der erfzonde, met een sterker neigen tot het verbodene, en een zwakker-geworden-zijn van den wil, moet die' zelfbeheerscliing verkregen, en ge- Oefend worden. Daartoe is lang niet alti.jd noodig een absolute scheiding, maar wel een redelijke voorzorg, uiterlijke waakzaamheid. Quasi-boos worden cn te keer gaan tegen iemand, die niet gelooft in alle onnoozel en onschuldig omgaan met elkaar, die niet gelooft aan een afwezig-blijven van nieuws gierigheid of zinnelijkheid door het we ten-alleen, die waarschuwt en verstan dig toezicht eischt zegt niets anders dan dat men zelf niet op de hoogte is van de feiten, of dat men niet wil zien, of in zooveel dingen niet zooveel ergs ziet- Sehoonheid kan bewondering wekken, eerbied en ontzag, welke brengt tot beheer sching en ingetogenheid, doch schoonheid kan ook den prikkel tot het kwaad onmee- doogend versterken. Het verstandig-oude verschilt niet zooveel van het verstandig-nieuwe. Onbeperkte vrij hèid is evenzeer verkeerd als totale afschei ding. Doch een zekere afscheiding is het beste en wellicht het eenige middel, om zich vroeg of laat in vrijheid te kunnen beper ken. De Nedcrlandsche regeering wil alsnog subsidie verleenen Ten behoeve van de Nederlandsche inzendin gen op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1930, is door de Nederlandsche Regeering een crediet verleend van ongeveer 726.000, waarbij nog gevoegd moet worden bet crediet van de Nederlandsch-Indiscbo Regeering van 127.000, hetgeen dus iu totaal een bedrag van ruim 8% ton uitmaakt. Dit crediet is ech ter uitsluitend bestemd voor inzendingen op het gebied van Koloniën, Waterstaat, Arbeid, Handel en Nijverheid, zoodat er voor een eveu- j tueele inzending van voortbrengselen van den Land- en Tuinbouw geen crediet beschikbaar was. De drie centrale landbouw-orgauisaties, be nevens de Alg. Ned. Zuivelbond, hebben zich reeds een paar maanden geleden tot de Regee ring, en meer ln het bijzonder tot den Minister van Binnenlandsclie Zaken en Landbouw ge wend, om op deze hoogst zonderlinge uitslui- Gemeentelijke trolley-bussen vallen eronder De vorige week heeft voor de Rechtbank te Groningen terecht gestaan de directeur van het Gemeentelijk Trambedrijf aldaar, omdat dit bedrijf niet was aangegeven voor de weg geldbelasting en do bestuurders der trolley bussen dus niet in het bezit waren van een weggeldkaart. De Rijksadvocaat mr. S. C. H. Romkes heeft toen 5 boete subs. 5 dagen hechtenis geëischt. De ambtenaar van bet O. M. beeft zich giste ren vereenigd met dezen eisch, omdat naar zijn meening de trolley-bus wel is een door mecha nische kracht voortbewogen voertuig, dat daar door dus valt onder de bepalingen der wet. Uitspraak over veertien dagen. m.V, vV; BIJ HET VOORMALIG HOTEL MONNIK EL'HUIZEN werden bij gTaafwerk voor een school resten van een klooster ontdekt, dat vermoedelijk uit de 13de eeuw dateert. EEN ERNSTIGE LES Belangrijke schenking van het Reuvens-Fonds Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden is door een belangrijke schenking in het bezit gekomen van een zeer merkwaardige collectie Romeinsche oudheden. De vereeniging Reu- ting van den Land- en Tuinbouw te wijzen en j vens-fonds, die zich de aanvulling en uitbrel- alsnog op beschikbaarstelling van een Regee- j ding van het Museum van Oudheden tot doel ringscrediet voor land- en tulnbouw-inzendin Te Doetinchem Te Doetinchem is Donderdag 'n geval van kin derverlamming geconstateerd. gen aan te dringen. Naar wij vernemen, zijn deze pogingen ten slotte toch met goed resultaat bekroond ge worden. De Minister van Binnenlandsclie Za ken en Landbouw heeft dezer dagen aan de landbouworganisaties medegedeeld, dat hij, behoudens goedkeuring door de Staten-Gene- raal, eene tegemoetkoming wil verleenen tot ten hoogste de helft van de kosten, verhonden aan deelneming van den Nederlandschen Land en Tuinbouw aan de Wereldtentoonstelling, met een maximum van 25.000. Het ligt in de bedoeling een speciale com missie voor den Land- en Tuinbouw in te stellen, bestaande uit vertegenwoordigers van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Katholieken Nederl. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouw Co mité, den Ajg. Ned. Zuivelbond en den Ned. Tuinbouwraad. Deze speciale commissie zal, in samenwerking met de bij K. B. van 23 Augus tus 1929, no. 23, ingestelde Centrale Commissie voor de deelneming van Nederland aan de Wereldtentoonstelling te Antwerpen, de deel neming van den Nederl. Land- en Tuinbouw nader hebben te regelen. Eerw. Paters Dominicanen Door den Hoogwaardigsten Pater Generaal der Dominicanen is tot Director Splritualis van het convict Albertinum benoemd de WelEerw. Zeergel. Pater fr. Dr .Lr. Andreas Preller O.P. In zijn plaats is te Utrecht als assistent in de parochie van.den H. Domlnicus benoemd de Weleerw. Pater fr. Angustlnus Tünnissen O.P. stelt, is er in geslaagd de hand te leggen op twee fraaie Romeinsche grafvondsten welke in 1920 te Heerlen zijn gevonden. Tijdige en zeer gewaardeerde hulp van de vereeniging Rembrandt heeft verhoed, dat de collectie tij dens de onderhandelingen nog naar het buiten land zou gaan, waardoor het Reuver-fonds de gelegenheid kreeg tot den definitieven aankoop over te gaan. Thans is een der beide graf- vondsten door het Reuvens-fonds aan het Mu seum geschonken, terwijl het Rijk den inhoud van de andere sarcophaag voor hetzelfde Mu seum heeft aangekocht. Zoowel de rijkdom der graven aan glaswerk, gouden sieraden en barnsteenen voorwerpen, als de zeer hooge oudheidkundige en aesthe- tische waarde van het gevondene maken deze verzameling tot de belangrijkste, die ooit in Nederlandschen bodem gevonden zijn. De verzameling zal, naar wij vernemen eerst daags door bet Bestuur van bet Reuvens-fonds aan°den directeur van liet Museum van Oud heden, dr. J. H. Holwerda, worden overge dragen. In Haarlem e- o. Een commissie bestaande uit de commandan ten van de verschillende brandweren uit Haar lem en de omliggende plaatsen, heeft de midde len overwogen om elkaar in geval van brand te kunnen bijstaan. De besprekingen zijn van dien aard geweest, dat thans zeven gemeenten n.l. Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Velsen, Bennebroek, Hillegom en Zandvoort onderlinge hulp bij brand kunnen verleenen. In deze plaat sen heeft de brandweer verbindingsstukken en z.g. verloopstukken aangeschaft, waardoor het mogelijk is op alle brandputten aansluiting te verkrijgen. Zeer streng toezicht wel gewenscht De Wegen-Commissie A. N. W. B.K. N. A. C. schrijft: Het allerdroevigst ongeluk, dat op Tweeden Kerstdag gebeurde op den weg van Woudenberg naar Maarsbergen, nabij de buitenplaats „Ander- 8tein", en waarbij drie menschen een verschrik- kelijken dood vonden, houdt een leering in, daar het eén aanwijzing geeft, hoe in de toekomst dergelijke ongelukken kunnen worden voor komen. Uit nadere inlichtingen is wel gebleken, dat het ongeluk veroorzaakt moet zijn door de glad heid van den met modder bedekten weg. Ougeveer 200 Meter ten noorden van het land goed „Anderstein" was kort tevoren een stuk weiland zg. „afgezand" en de afgegraven grond, een mengsel van zand en zwarte aarde, dat een uitermate vette substantie vormt, was dagelijks gereden van die plek naar het emplacement van den spoorweg, bij welk vervoer de weg geheel met een dikke laag modder werd overdekt. Een bewoner daar uit de buurt, die hier meer malen per rijwiel passeert, schrijft, dat hij uit voorzorg steeds voor dat gladde stuk weg af stapte, daar hij telkens wielrijders, die voor hem uitreden, zag slippen en vallen. Ook bestuurders van motorrijtuigen hebben in die dagen de glad heid van den weg ondervonden en gleden her haaldelijk dwars over de rijbaan, zoodat het meer geluk dan wijsheid Is, dat er niet meer ongelukken zijn gebeurd. Eenige dagen voor Kerstmis was de afgra ving geëindigd en werd begonnen met het schoonmaken van den weg, maar voordat daar mede gereed was, heeft het een paar dagen vrij sterk gevroren, zoodat de modder hard werd. Bij het invallen van den dool echter, op den Eersten Kerstdag, ontstond een voor het ver keer zeer gevaarlijke toestand, doordat het gesloten wegdek nu opnieuw met een vette mod derlaag werd bedekt. Nadat het ongeluk gebeurd was, is de weg terdege schoongemaakt, maar een week daarna werd op dienzelfden weg tusschen Woudenberg en Maarsbergen, waaraan verscheidene boerde rijen liggen, mest gereden en werd het wegdek andermaal verontreinigd. Uit het medegedeelde kan blijken, hoezeer liet noodig is, dat streng de hand wordt gehouden aan de wettelijke voorschriften, die het op den weg laten vallen eu laten liggen van modder nadrukkelijk verbieden. Art 9. van het Rijkswegen-reglement zegt daaromtrent: „1. Het is verboden op den Rijksweg te plaatsen, te werpen, uit te gieten of te laten afvallen of afvloeien voorwerpen of stoffen welke aanleiding kunnen geven tot verontrei niging, benadeeling of beschadigiug van den weg, of waardoor aan de gebruikers van den weg schade, hinder of letsel kan worden toe gebracht. 2. Het is aan dengene, door wiens toedoen een of meer voorwerpen als In het vorig lid bedoeld, op den Rijksweg zijn geraakt, verboden deze daarop te laten". Art. 13a zegt bovendien: ,.,Het is verboden over een Rijksweg te rijden met een voertuig indien daarvan de wielen niet van klei en mod der zijn ontdaan. In de provinciale verordeningen op het onder houd en het gebruik der wegen in de provincie komen dergelijke bepalingen voor en die van de provincie Utrecht, welke van toepassing is voor den weg WoudenbergMaarsbergen, bevat in de artt. 51 en 52 een ongeveer gelijkluidende bepaling als die in het Rijkswegen-reglement. Het drukker wordende verkeer maakt liet meer nog dan vroeger noodig, dat de duidelijke voor schriften stipt worden opgevolgd en vooral geldt dit voor moderne wegen met gesloten weg dek. Een zeer streng toezicht van Rijks- en ge meentepolitie en van de daarvoor aangewezen ambtenaren en beambten van dan Rijks "Water staat ware wel gewenscht, in t belang van de veiligheid van het verkeer. Belast met oefening in het les geven der leerlingen van Kweekscholen AANVANGT In Staatscrt. no. 16 zijn gepubliceerd de regelen voor de belooning van de onderwijzers aan scholen voor gewoon lager onderwijs, be last met de oefening in de practijk van het lesgeven der leerlingen van Rijkskweekscholen en van door het Rijk gesubsidieerde kweek scholen voor onderwijzers en/of onderwijze ressen, zooals deze zijn vastgesteld door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Hierbij is o.a. bepaald: Het lioofd der school of de onderwijzer, die aan de oefening in de practijk van het les geven van één of meer leerlingen in zijn klasse heeft medegewerkt, komt met inachtneming van de beperking in het voorlaatste lid, na afloop van het schooljaar in aanmerking voor een belooning, berekend naar 30 per leerling. Deze belooning bedraagt ten hoogste 250. Het hoofd der school komt na afloop van het schooljaar in aanmerking voor een be looning, bedragende een zesde gedeelte van de belooning, welke krachtens het eerste lid in totaal voor zijn school wordt toegekend of zou worden toegekend, indien artikel 7 niet van toepassing was. Deze beiooning voor het hoofd der school bedraagt ten hoogste 450. Heeft het hoofd der school aan de oefening volgeus het eerste lid deelgenomen, dan gaan zijn gezamenlijke belooningen volgens het eerste en tweede lid een bedrag van 450 niet te boven. Eerstgenoemde belooning wordt toegekend voor lederen leerling van de hoogste twee leerjaren der kweekschool, die ten minste 80 uren per schooljaar is geoefend. Voor een oefening van korteren duur wordt slechts dan een belooning toegekend, indien de Minister daarvoor wegens bijzondere omstandigheden ■termen aanwezig acht. De hoofden en onderwijzers, die elkaar in den laop van het schooljaar bij de oefening in de practijk van het lesgeven opvolgen, ont vingen ieder eeu gedeelte van de daarvoor ver schuldigde belooning, evenredig aan den tijd, gedurende welken zij aan die oefening hebben medegewerkt. De betreffende regelen worden voor het eerst toegepast over het schooljaar, dat met 1 Sep tember 1930 aanvangt. Over het tijdvak van 1 November 192S tot en met 31 Augustus 1929 worden bovengenoem de belooningen verleend, met dien verstande, dat de genoemde bedragen van 30, 250 en 450 worden verminderd tot 25, 208 en f 375, mits de directeur der kweekschool schriftelijk verklaart, dat de voor de belooning iu aanmerking gebrachten, hun taak, met be trekking tot de oefening van leerlingen in de practijk van het lesgeven over genoemd tijd vak, naar behooren hebben vervuld. Een drietal bij deze Regelen behoorende modellen is afgedrukt iu meergemelde Staats- coura nt. LX1V. Die rare Katholieke Kerk! Die brula.1» ook! Die doorgewinterd slimme! Die.... ja, van de Katholieke Kerk kun je alles zeggen: ze is van alle landen en tij den, ze past zich aan bij alle toestanden en blijft in leer en leven eeuwig-dezelfde. Ze is oud en jong, machtig en zwak, verstandig bovenmate cn tegelijk geschol den als dom en domhoudend. Wat gaat er nu weer gebeuren? Och in onzen dcmocratischen tijd duikt in haar midden een bootwerker op. eer lerj iemand die bleef in zijn vak cn slierc in z(jn vak en die nu weer kans gaat vin ken, om zalig verklaard te worden! Die kapitalistische Kerk. niet waar? En daar is dat fabrieksmeisje uit Schot land, een gewoon kind in gewoon werk: dat Claris werd, jong stierf en die nu de lieveling schijnt te gaan worden van hel publiek. Ook over haar begint men al te praten in verband met een zaligverklaring vroeg of laat. Zoo'n kind uil het gewone volk! Echt democratisch niet? Natuurlijk te begrijpen, volkomen van zoo'n slimme Kerk. Doch nu komt nummer drie. Hier neemt ze er maar liefst twee tege lijk. Geen werklieden, maar twee fabrikanten, uit Frankrijk. Men schrijft, dat de voorbereidende werk zaamheden om de zaligverklaring van die twee mannen, uit een leidende positie, van wie er één niet altijd „aan zijn plichten' was, begonnen werden. Hel eeuwig oude en eeuwig nieuwe! De Kerk gaat haar eigen weg, bewerkt met eigen middelen de mannen en vrou wen, die leven naar haar idealen. Ze vindt die in de kloosters en in de we reld; bij priesters en bij leeken; in iederen staat en iederen stand. Het is haar om 't eren of ze veel of wei nig geld bezitten, veel of geen eelt in de handen hebben.... ze vraagt alleen maar deugd. En om bij Haar te „deugen", komt er heel wat. kijken. Wat zal er over een en ander weer een woordenvloed verspild worden Maar Zij gaat haar „goddelijken" gang' Juist, dit is dezen keer de zuivere waar heid. ÜE PLAATS, WAAR SARCOPHAGEN GEVONDEN WERDEN hij de graafwerken voor eeu school. Bedrijfsvereeniging voor bakkersbedrijf Voor het bakkersbedrijf is een volwaardige bedrijfsvereeniging, ter uitvoering van de Ziektewet, opgericht. Oprichters zijn: a. de Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf, aangesloten bij het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en Centraal Overleg: b. de Algemeene Ned. Bond van Arbei dersisters) in het Bakkers-, Chocolade- en Sui- kerbewerkingsbedrijf, aangesloten bij het N. V. V.: c. de Ned. R. K. Bond van Bakkers en Ca cao-, Chocolade eu Suikerwerkers, aangesloten bij bet R. K. Werkliedenverbond; d. de Ned. Centr. Bond van Christelijke Ar beiders in de Bedrijven van Voedings- en Ge notmiddelen, aangesloten bij bet Christelijk Nationaal Vakverbond. De Nederlandsche Bakkersbond en dd Neu trale Bond van Personeel in de Voedingsbe drijven, welke organisaties niet bij een lande lijke vakcentrale zijn aangesloten eu daar door ingevolge de Ziektewet niet als op richters kunnen toetreden, hebben toelating als lid der Bedrijfsvereeniging verzocht. Wolkeloozc hemel belet de proef Gisterenmiddag te half drie zijn de vliegtui gen, waarmede de proeven zullen worden geno men voor het verwekken van regen van Schip hol gestart. Do vlucht heeft echter ouder on gunstige omstandigheden plaats gehad. De ijs- deeltjes moesten, zooals men weet, boven de wolken worden uitgeworpen. De beide vliegtui gen vlogen nu in de richting van Zandvoort. doch nergens werd voldoende bewolking waar genomen. De heer Veraart besloot onderweg, daar de toestand van-het ijs zulks wenschelijk maakte, liet ijspoeder in ieder geval uit te werpen, het geen aan den noordkant van Zandvoort ge schiedde. I)e wind voer het ijs mede en bet grootste gedeelte moet ten noorden van het Noordzeekanaal zijn neergekomen. Uit de vlieg tuigen viel niet waar te nemen welk resultaat word bereikt. Hieromtrent moeten de berichten uit bet betrokken gebied worden afgewacht. De beer Veraart beschouwt dit niet als een werkelijke proef en zal het experiment de vol gende week herhalen. ,,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid w nog toenemen Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne In ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 43.998.88 Sohaalcollecte Parochiekerk St. Bonifacius te Amsterdam 135.1o Schaalcollecte Parochiekerk St. Jan de Dooper, te De Kwakel 37.50 Schaalcollecte Parochiekerk van den H. Willibrordus te 's-Heerenboek 35. Werkman, Roermond 1- W. H. M. S., Utrecht 2.50 v. d. H.. Amsterdam A. v. D., Rotterdam, ter eere van de H. Liduina2.50 Op Luudi's Verjaardag 3.7o B. te R. om de 50.000 vol te maken 3.12 Mr. A., 's-Graveuhage 25.— M. A. H. v. d. L. te S10-~~ 44.253.40 Kring II der Katholieke Jonge Werkgevers-vereeniging, bij zijn bezoek aan „De Maasbode" op 11 Januari 1.1350.— Uit dankbaarheid, omdat de jonge werkgevers het voorbeeld hunner Vaderen volgen 25.— Totaal 44.628.40 INHECHTENISNEMING VAN DEN- DOKTER MEDAN, 23 Januari (ANETA)-De Raad van Justitie gelastte de inhechtenisneming van dr. H. Weber, van de Onderneming Liberia, waar door gebruik van verontreinigd serum tegen mazelen, een groot aantal kinderen ongesteld werd en 13 stieryen. De hoogleeraren Vollgraff cn an der Pluym opnieuw naar Griekenland Onze Utrechtscbe correspondent meldt: Prof. dr. C. W. Vollgratf, hoogleeraar in de Grieksche taal en letterkunde te Utrecht en prof. dr. Van der Pluym te Amsterdam, hoog leeraar aan de Academie voor beeldende Kun sten, zullen van 't jaar opnieuw van Mei tot September naar Griekenland vertrekken tot het voortzetten van het ópgravingswerk te Argos. Twee jaar geleden hebben zij daar eeu grooto campagne geleld bij het uitgraven de zer antieke veste, die van 2000 jaar voor Ohrie- tus tot op beden heeft bestaan, een stad met. twee burchten, groote openbare gebouwen, marktplein. Argos was een centrum van groote beschaving eu bet aantal prae-hlstorische oud heden, dat hierop wijst is legio. Uit de ruïnes van oude gebouwen, beeldbouwwerk van groote waarde, beschilderd aardewerk eu al hetgeen in de graven is aangetroffen, spreekt duidelijk de cultuur van he<t oude Griekenland, die te vens naar voren komt bij de ontcijfering van meni^uldige inscripties. Meer dan honderd werden er al aangetroffen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5