im 1 SB m f jfc: Donderdag 30 januari 1930 TWEEDE BLAD. jp nGlNA I Invaliditeitswet en Raad van Arbeid De uitvoering der Ziektewet 1 PLAATSELIJKE KEUZE Voltooiing van Haarlem's Kathedraal Dr. Th. Verhoeven REEDS VEEL WERD BEREIKT VOOR JEUGD EN ONDERWIJS - - m W X f CONTROLE ZIEKTEWET WEGENBELASTING hooge raad van arbeid De eerste Esperanto spreekf !m MEN WIL NOG TRACHTEN DOOR OVERLEG EEN REGELING TE TREFFEN MENSCHEN EN MEENINGEN lxviii y De voorstanders van het stelsel, dat de beslissing over een concreet vraagstuk van gemeente-politiek in handen wil leggen van de gemeentenaren zelve, buiten hun legale vertegenwoordiging om, zijn hevig ontstemd op Minister Verschuur, die, de bij de Tweede Kamer aanhangige Drankwet-novelle hand havend, daaruit niettemin het voorstel tot invoering der „plaatselijke keuze" terug nam. OPDRACHT TOT VORMING VAN EEN KATHOLIEKE ORATORIUM- VEREENIGING Een wensch van den Bisschop Aan de Katholieke dames- en heerenzangver- Wij begrijpen de teleurstelling. Tot twee- I eenigingen en kerkkoren in Haarlem is door het maal toe moest reeds een initiatief-ontwerp mislukken, totdat nu eindelijk de vorige Arbeids-minister de zaak namens de Itegee- ring aanhangig maakte. En zie, bij de personen-wisseling in de departements leiding zijn de hoopvolle vooruitzichten weer met één slag vernietigd. Is*iet alleen de roode pers brak uit in J|[ 'eUvat stekelige jammerklachten, een bijna i zeldzame gebeurtenis op grootsclie, feestelijke bog wreveliger toon beluisterden wij uit het wijze zal -worden herdacht. comité van Katholieke Actie in Haarlem een circulaire verzonden van o.m. den volgenden inhoud: Dezen zomer zal onze kathedrale' kerk, de moederkerk van ons bisdom, algeheel voltooid zijn. Niet alléén een historisch feit, doch óók een hoogst zeldzaam, daar bijna geen, enkele ka thedraal afgebouwd is. Geen wonder dus, dat deze belangrijke en hoofdorgaan der C.-II. Unie. Wij zagen er van op in „De Nederlander het volgende betoog aan te treffen: Toen onze geestelijke adviseur, de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haar lem en tevens plebaan der kathedraal, in onze bestuursvergadering van 17 -dezer ons Comité n- I van Katholieke Actie de vereerende uitnoodi- t(?r - ls te Plfluanter- omda ging deed, de organisatie der niet-kerkelijke nntJ-°0rStander is van PIaats jk ver^° plechtigheden op ons te nemen; hebben wij handhaaft namelijk de mogelijkher g6njeen(i ons aan deze gewichtige taak niet te hetzij een geheele gemeente, hetzij een mogen onttrekken. gedeelte van een gemeente, op voorstel van En -s anderen daags in een audiëntie hij Z. Semeenteraad wordt drooggelegd. jj. jen Bisschop beeft monseigneur aan ons Dit iB dus volgens den minister een g«v comité zijn verlangen kenbaar gemaakt, dat zonde gedachte: drooglegging van boven af hjgr in zijne bisschopsstad de grondslagen ge zonder toetsing of de bevolking zedelijk voor iegd zcuden worden voor een R. K. Oratorium- dien maatregel rijp is. Maar het is een onee- yereeniging en dat van deze de eerste uitvoe- zonde gedachte, om zulk een maatregel op ring zou plaats hebben ter gelegenheid van het zedelijk gebied slechts te nemen nadat de groote feest der Kathedraal-voltooiing, bevolking is getoetst en haar rijpheid Is Wij hadden aan deze bisschoppelijke opdracht gevolg te geven. Dienzelfden middag nog had de voorzitter een onderhoud met den heer Hubert Cuypers te Amsterdam, die zich in principe bereid ver klaarde als dirigent op te treden, mits het in gewikkelde raderwerk ten spoedigste in bewe ging zou worden gezet. Hij meende en wij onderschrijven het ten stokpaardje, nog niet over nadacht. 10 jaar directeur van het R. K- Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding Het 10-jarig bestaan der Vereeniging van Raden van Arbeid êebleken. Dit laatste immers is tie kern van de p. k. Dn dit mag niet 't Is duister. Is dit geen camouflage van het pi ihcipieel onderscheid tusschen een maatregel door de bestelde Overheid getroffen en een bij volks- volle dat de eer der bisschopsstad eischte referendum beslist" ls dit laatste werkelijk dat geen Amsterdammers of anderen in de a.s, biets anders dan een toetsen der bevolking uitvoering zouden medewerken, doch dat Haar- nn lem zal steunen op zijn vela eigen krachten. ™>aar zetieliji<e rijpheid. Zeer langdurige besprekingen hebben plaats "at zouden wel de consequenties zijn van gehad. Tal van bezwaren en moeilijkheden tiit standpunt der C.-IL-redactie? Wij ver- jn d6 zangerswereld geen zeldzame verschijn- •hoeden, dat zij er, al voorthollend op haar selen zijn gewikt en gewogen. Doch ten slotte is besloten: le. Dat de feestuitvoering gegeven zal wor den, maar dat gerekend wordt op de algemeene medewerking onzer par. zangkoren en zang- vereenlgingen. Zou die medewerking onvol doende zijn, dan zou men noodgedwongen krachten van elders moeten assumeeren. 2e. Ten spoedigste zal de Oratoriumcommis sie een nadere vergadering hebben, waarop de heer Hubert Cuypers zal worden genoodigd benevens de vertegenwoordigers der koren en vereenigingen. Naar wij vernemen is de bedoeling om, na deze uitvoering, tot de oprichting van een R. K. Oratoriumvereeniging in Haarlem te komen. Ter gelegenheid van de plechtigheden in do De „Res Bode" herinnert eraan, dat het beden I kathedrale kerk zal Die Scliöpfung van Haydn Ken jaar geleden is dat het Doorluchtig Eplsco- worden uitgevoerd, baat van Nederland den Zeereerw. Zeergel. heer Dr. Th. Verhoeven heeft benoemd tot directeur van het R. k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's Gravenhage. Wel is bet bureau zoo merkt dit blad verder op, door het Doorluchtig Episcopaat eerst r.flM.ZO April 1920 opgericht ten overstaan van r&otaris M. H. J. W. Eycken te 's Hertogenbosch, Hadat reeds 29 September 1919 iu de vergade ring van H.H. D.D. H.H. den Aartsbisschop en Bisschoppen tot de oprichting was besloten, maar op 30 Januari 1920 werd Dr. Verhoeven tot. directeur benoemd en van dien datum af begonnen feitelijk de belangrijke werkzaamhe den voor het bureau, waaraan Katholiek Neder land zco ontzettend veel te danken heeft. Dr Verhoeven is er volkomen in geslaagd van het bureau een centraal arsenaal te maken voor het geheele Katholieke onderwijs en voor de geheele Jeugdopvoeding in Nederland, waardoor zoo belangrijk veel is bijgedragen, dat de nieu Periode van bet Katholiek onderwijs, welke doo de gelijkstelling werd Ingeluid, zulk eenrij aan zegen over Katholiek Nederland heeft ge- Vooral in de harten van ons Katholiek Ne- deriandsch volk, dat steeds getoond heeft hom Veel belang bet hechtte aan een goed Katholiek onderwijs, heeft Dr. Verhoeven met zijn bekwa men staf van medewerkers - waarvan vooral in Den Haag rar. de Jong en de heer Ch Wes- sellns bekend zijn een belangrijke plaats ver- over! en op den dag van beden, zal aan die Samenwerking tusschen Raden van dankbaarheid zeker op verschillende wijze Arbeid en bedrijfsverenigingen uitir, worden. Maar vooral door een harteBtv lehed opdat Dr. Verhoeve nog vele Naar wij vernemen, zal dezer dagen een be W»Katb onderwijs en het Katb. spreking plaats vinden tusschen de Vereeni- Sd gespaard moge Wijven. ging van Raden van Arbeid en de Federatie nagespaa.u b vgn Bedrijfsverenigingen, ten einde te over leggen over de mogelijkheden en besten vorm van samenwerking tusschen de bij de Federatie aangesloten bedrijfsverenigingen en de Raden van Arbeid ter aanzien van de contróle op de verzekerden ingevolge de Ziektewet. HERDENKINGSBIJEENKOMST TE 'S GRAVENHAGE Ter herdenking van de inwerkingtreding thans 10 jaren geleden van de invaliditeitswet en van de instelling van de Raden van Arbeid zoomede van het tienjarig bestaan van de Ver eeniging van Raden van Arbeid (de Vereeni- 1 ging, samengesteld uit de 32 voorzitters, 32 be stuursleden, werkgevers en 32 bestuursleden werknemers van de R. van A.) is gisteren, op den stichtiugsdag der vereeniging, in de zalen van den Dierentuin te 's Gravenhage een bij eenkomst gehouden onder voorzitterschap van dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland welke werd bijgewoond door Z.Exc. den ml. nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Mr. T. J. Verschuur en door verschillende autori teiten op het gebied der sociale verzekering. Rede dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland Jhr. Baron Wittert van Hoogland hield een herdenkingsrede over het onderwerp: „Onder schatting van den Staat met betrekking tot zijn sociale taak". Een der kenmerkende verschijnselen van den tijd, waarin wij leven is, zeide hij, het streven om den Staat terug te dringen van het door hem in beslag genomen terrein. Wie een onderzoek wil instellen naar de juistheid van de vragender wijze aan de orde gestelde stelling, of niet wellicht ten aanzien van dit totstandbrengen en uitvoeren van maat regelen van sociale rechtvaardigheid de taak van den Staat onderschat wordt, zal, wanneer hfj zich tot de sociale verzekering beperken wil, antwoord hebben te geven op deze beide vra gen: Waarom heeft de Staat de sociale verze keringswetgeving ter hand genomen en waar om heeft de Staat de uitvoering van die wet ten, aanvankelijk althans opgedragen aan zijn eigen organen? Op de eerste vraag antwoordde spr., dat bet in strijd met bet rechtsbewustzijn was, dat een arbeider, wien in het bedrijf waarin hij werk zaam was, een ongeval overkwam, hulpeloos als een nutteloos werktuig op zijde geschoven kon worden en eveneens, dat een arbeider, die gearbeid had zoolang hij kon, op het oogenblik dat hij niet meer kon werken, omdat hij ziek was geworden of invalide, of te oud om te wer ken, aangewezen zou ziju op onderstand van derden. Het loon van den arbeider moest liem in staat kunnen stellen om te leven met zijn gezin, ook wanneer eventualiteiten des levens, als een ongeval, ziekte, Invaliditeit hem troffen. Da algemeene erkenning, dat de gemeen schap hier een plicht te vervullen had, heeft 30 jaar geleden er toe geleid, dat een aanvang is gemaakt met het totstandbrengen van de gsm - -V' V - V® 0-r r \v: v- DE LAATSTE DER ZES BRUGGEN over de Boerenwetering te Amsterdam, een stuk ijzeT van ongeveer 40 ton, wordt op haar plaats gelegd. KAPITEIN DREYER, die bij den ondergang van de „Monte Cervantes" 't leven liet uitvoerende organen tot stand komen. "Wat bestaat op controlegebied is niet veel. Het behoeft niet bij voorbaat geëischt te wor- sociale verzekeringswetten Do Staat moest deze I den, dat er één centrale controledienst voor het taak vervullen, -omdat slechts de Staat bij geheele land kome, er behoeft niet veilangd machte was, dwingende voorschriften te geven, te worden, dat dezelfde controlevoorschriften De tweede waag beantwoordende zeide de voor ieder en allen dezelfde zijn, er moe s eci.s heer Wittert, dat de Staat, die den verzeke- een samenwerking verkregen worden, die waai- ringsplicht uitsprak en de werkgevers dwong borgt, tot «egaat, dat daarvoor kapitaal op te brengen, ook verplicht I ei6en J - „i„„. was te zorgen, dat die gelden te allen tijde voor het beoogde doel beschikbaar waren en dat de verzekerde arbeiders de bun toekomende ult- keeriug zouden ontvangen. Daartm was de Staat, althans in den aanvang, van oordeel, dat bij de organisatie der verzekering aan zich had te houden, ook omdat slechts dan het toezicht, dat van Staatswege voortdurend op de verzeke ring behoorde uitgeoefend te worden, doeltref fend zou kunnen zijn Wanneer de Staat de verzekering deed uit voeren door zijn eigen organen, achtte hij het belang van den arbeider het beste verzekerd. De arbeider kwam dan ten aanzien van de ver zekering volkomen onafhankelijk te staan tegenover zijn werkgever en de verzekering bleef buiten een eventueelen economischen strijd tusschen werkgever en arbeiders. Van dit aanvankelijk ingenomen standpunt is de Staat thans teruggekomen. Naast de overheldsorga nen zal thans b.v. de ziektewet worden uitge voerd door Bedrijfsvereenigingen. Ten einde nu een deugdelijke uitvoering van de ziekteverzekering te verkrijgen zal zeer nauwe samenwerking tusschen de verschil- het eene orgaan de teugels niet losser viert dan het andere, dat dezelfde verzekerde niet nu eens op de eene, dat weer op de andere wijze gecontroleerd wordt. Deze regelingen zijn het eerst noodige. Daarin, eindigde spr., moeten wij slagen. Na de vergadering vereenigden de aanwezi gen zich aan oen gemeenscbappelijken maaltijd in een andere zaal van den Dierentuin aan welken disch vele toespraken worden gehou den. UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Het collectief contract VERLAGING VOOR PERSONENAUTO'S EN MOTORRIJWIELEN? De besturen van den A. N. W. B., Toeristen bond voor Nedferland en van de Kon. Ned. Automobiel Club hebben een adres gericht aan tie Ministers van Waterstaat en van Financiën, met verzoek om vermindering van de wegen Bijeenkomst ter vaststelling van adviezen De Hooge Raad van Arbeid zal Maandag 10 Februari a.s. bijeenkomen ter vaststelling van belasting voor personenauto's en motorrijwielen. I z^n adviezen over het voor-ontwerp van een Huisarbeidswet en oVer het voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur be treffende slagerijen, tevens slagerswinkels. Een bijeenkomst van bedrijfsvereenigingen enz. onder presidium van minister Verschuur JDoodpierdood! Het geloofdat vroeger kathedralen bouw de, dat volkeren beschaafde det heiligen voortbracht als Sint Franciscus van Assisié. dat geloof is vandaag dood; gestorven aan geestelijke slijtage. De stukken en brokken van al die vergane gedachten liggen op den weg der menschheid, als dingen die den vluggen gang van beschaving en weienschap vertragen. Aardige brokken voor n museum vóór de rest niets." Zoo ongeveer schreef een verlicht Fransch- man. En dadelijk kreeg hij antwoord; en een praktisch antwoord: men liet hem een stukje Katholiek leven zien. Vijftig jaren terug ontstond in Frankrijk het Instituut der Franciscaansche missio narissen van Maria. Op den dug van vandaag telt het 315 inrichtingen in de Missie, waai jaarlijks 2.272.229 zieken worden verpleegd tn nog 150.000 bezoeken worden gebracht bij zieken in de omgeving. In 1875 zond Don Bosco, een heilige van onzen tijd zijn eerste missionarissen uil. Op dit oogenblik zijn er 758 verspreid osei PatagoniVuurland, de Falkland-eïlanden den Equator, Matta-Grosso, Bio Negro, Bra zilië, Congo, Australië, Chjna, Japan. Indië. Siam, zonder mee te tellen de nederzettingen in Egypte, Klein-Azië. Tunis, Algcrye. Ma- Tokko. Ze bedienen 659 staties; 8 seminaries met 396 seminaristen; 922 lagere scholen met 23.033 leerlingen; 11 hoogere scholen met 403 leerlingen; 7 colleges met 935 leerlingen; 5 drukkerijen met 161 man personeel; 29 werk plaatsen met 321 leerlingen; 73 weeshuizen met 2603 weezen; 24 hospitalen. Het Gezelschap der Vreemde Missiën in Parijs heeft 47 bisschoppen en 1670 missio narissen, verdeeld over 37 vicariaten. Ze leiden 57 seminaries met 3126 leerlingen, 3697 scholen njet 151.556 kinderen; 545 kinder tehuizen met 18232 beschermelingen; 84 werk plaatsen met 3539 leerlingen; 156 zieken huizen en melaatschcnstichtingen. Van dood gesproken, niet waar? Wat een kapitaal aan geld, aan opoffering, aan wetenschap, aan goedheid, aan bescha ving wordt door dat werk vertegenwoordigd. En hel komt toch maar voort uit die oude, doode gedachten van het Katholiek geloof Een boom, die zulke vruchten voortbrengt, behoeft nog niet omgehakt te worden. Maar.... vraagt de schrijver... waarom laten de vrijdenkers die kloosterlingen, die Katho lieke gedachte alleen staan in het werk? Waar blijven hun opoffering en hun toe wijding in al die vreemde landen en onder die vreemde mcnschen? Of heerscht daar misschien de dood:.... Volgens de verkregen inlichtingen, is men lende organen: bedrijfsvereenigingen en raden I in het bloemboilenbedrijf thans zoo ver, dat van arbeid, noodig zijn. Die samenwerking zal vrijwel alle afdeelingen der landarbeiders over vooral noodig zijn met het oog op de controle, het ont rp-collectiefcontract gehoord zijn. Een goed werkende controle is de steuupi- Ofschoon er algemeen waardeering bestaat laar, waarop de uitvoering der ziektewet steunt voor het fonds ten behoeve van ouden van Als hier geen eenheid bereikt wordt, aldus de dagen, is de algemeene opvatting deze, dat de heer Wittert, dan loopt het mis met de uit opzet met 2 pet. van het loon te schriel is en voering van de ziektewet. het fonds niet aan redelijk te stellen verwach- De noodzakelijkheid van controle is geba- tingen zal kunnen voldoen. seerd op administratieve, financieele en moreele Dat de eisch van de arbeiders, om ook ge- overwegingen. Vooral den moreelen kant die- durende de drie zomermaanden den vrijen nen wij onder de oogen te zien. Den verzeker- Zaterdagmiddag in te voeren, is afgewezen, en den de kans te ontnemen om het met hun ge- dat de patroons, die voorheen vrij algemeen weten op een accoordje te gooien, is één der bij ziekte vol loon uitbetaalden, thans gebruik doeleinden. Fraude voorkomen, daarop kan niet willen maken van de bevoegdheid, hun bij de genoeg de nadruk worden gelegd. Wanneer de ziektewet verleend, om de halve premie op de verzekerden overtuigd zijn, dat er een goed arbeiders te verhalen, heeft veel ontstemming geregelde controle is, dan zal er minder aanlei- verwekt. ding tot simulatie en aggravatie bestaan. De Onder die omstandigheden is het niet moge preventieve werking is het voornaamste mid- lijk om tot afsluiting van een collectief contract del om de ziekenkassen te behoeden voor het te komen. noodeloos uitgeven van schatten gelds. En de Besloten is, nogmaals een bespreking met de geheele kracht van deze preventie zal bij voor- besturen van de patroonsvereenigingen aan te baat ondermijnd worden, wanneer de controle vragen en alsnog te trachten door overleg tot niet in één hand is. Eenheid moet er zijn. Tn een regeling te komen, waarbij meer dan thans de groote lijnen. De uitwerking van de bijzon- met de bezwaren van de arbeiders wordt reke- derheden moet in Onderling overleg tusschen do ning gehouden. EEN ONDERHOUD IN DE ALGEMEENE WERELDTAAL De eerste spreekfilm in Esperanto werd door de Western Electric op voorstel van de New Yorker Esperanto-Vereeniging opgenomen en zal binnenkort voor alle landen der wereld ter opvoering gereed zijn. In deze film treden twee Personen op, die in de algemeene wereldtaal een onderhoud hebben. NED- R- K- KERKMUZIEKSCHOOL „ST. CAECILIA" Het jaar 1930 wordt 't eerste lustrumjaar voor tie Utreebtsche Kerkmuziekschool, die in de vijf Jaren van haar bestaan reeds tot een lei ding gevend instituut i3 uitgegroeid. NIEUW KLOOSTER TE BUSSUM- Dinsdagochtend werd 't St. Joseph Zuster huis in de parochie van O. L. Vr. van Altijddu renden Bijstand te Bussum na een plechtige H. Mis, opgedragen door den zeereerw. beer Pastoor G. J. van Schalk, Ingewijd door den hoogeerw. heer Deken R. v. d. Hengel van Hilversum en officieel in gebruik genomen. IN DE OMGEVING VA.N WASSENAAR troffen we dezer dagen een schaapherder met zij'n kudde aan, die afkomstig jütDriebergen, een „touraée" goor ons land maakte SAMENWERKING IN DEN VORM VAN EEN ENKELEN CONTROLE-DIENST Dinsdag heeft aan het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid een bijeenkomst plaats gehad, waartoe waren uitgenoodigd de verschillende bedrijfsvereenigingen voor de ziekteverzekering, alsmede de Federatie van Bedrijfsvereenigingen, de Verzekeringsraad, de Vereeniging van Raden van Arbeid en het Col lege van Toezicht, bedoeld in art. 119 der zie- tewet. Deze vergadering was belegd door den Minis ter en werd door hem gepresideerd. Hij opende de vergadering met eene beschou wing, waarin de noodzakelijkheid van een goede controle voor de ziekteverzekering werd aange toond. Zonder goede controle geen goede ziek teverzekering. Met een slechte controle gaat er veel geld verloren en wordt ook moreel veel schade geloopen. Waar het aantal verzekerden een vaste groot heid is, zullen ook het aantal controle-bezoeken en onderzoekingen eene vaste grootheid vormen. Daartegenover zullen de portefeuilles van de Overheidsorganen en van de bedrijfsvereenigin gen een wisselend karakter hebben. Zelfs tus schen de bedrijfsvereenigingen onderling zal de verhouding van het aantal verzekerden voort durend wisselen. Dit leidt van zelf tot de gedachte, dat voor de controle geschapen diende te worden een eenheidsdienst, waarvan de verschillende uit voerders der ziekteverzekering naar gelang van hun behoeften zouden kunnen gebruik maken. Nu kan men zich zulk een eenheidsdienst in tweeërlei vorm denken. Hij zou kunnen wor den opgezet door de overheidsorganen, met dien verstande, dat de bedrijfsvereenigingen zeker heid erlangen, dat zij daarvan tegen den kos- tenden prijs gebruik zouden kunnen maken. Dezen vorm acht de minister ïiiet den meest „ewenschten. Veel beter is bet, dat de eenheids dienst wordt geschapen door de samenwerking van do verschillende uitvoerders en komt te staan ouder een bestuur, waarin de beide soor ten van uitvoerders gelijkwaardig betrokken zijn, eventueel onder een objectieven, onafban- kelijken voorzitter. Na op bet groote belang van de zaak nog maals nadruk gelegd te hebben en een beroep te hebben gedaan op den geest van samenwerking terwille van een doelmatige uitvoering van de ziekteverzekering, besloot de Minister zijn in leidingsrede. Bij de besprekingen kwam algemeen naar voren de wensch om tot samenwerking te gera ken. Een deel der vergadering kon zich accoord verklaren met de opvatting des Ministers, dat tweeërlei mogelijkheid aanwezig was en daar uit een keus moest worden gemaakt Echter werd van de zijde der Federatie van Bedrijfs vereenigingen de stelling ingenomen, dat bet meer wensehelijk was om eerst de practijk aan bot woord te laten, om te zien In welke banen de controle zich zou bewegen. In zijn sluitingsrede constateerde de Minis ter, dat er geen verschil van meening bestaat over de wenschelijkheid van samenwerking in den vorm vau één enkelen controle-dienst, dat de samenwerking echter op vrijwilligheid be rust en aan de betrokkenen moet worden over gelaten, dat niet alle betrokkenen thans reeds den beslissenden stap wenscben te zetten, dat de samenwerking voor oogen moet worden ge houden en men in die richting moet voortwer- ken, dat de Overheidsorganen Inmiddels zullen moeten zorgen op I Maart voor de controle ge reed te staan, wat hun eigen verzekerden be treft. Inmiddels wenschte de Minister, dat ervoor werd gewaakt, dat alle maatregelen, zoowel door de Raden van Arbeid als door de bedrijfsver eenigingen te nemen, zouden worden genomen aldus, dat zoomin mogelijk beletselen aan de definitieve samenwerking in den weg zouden worden gelegd. UIT DE NEDERLANDSCHE PELSINDUSTRIE Actie tegen de N. E. P- I. N. ZAL DE BAND VERBROKEN MORDEN? Een groot aantal fokkers der N. V. Ned. reisindustrie de N. E. P. I- N. heeft zich kort geleden aaneen gesloten om een actie in te stellen tegen het bestuur terzake van het nie nakomen van aangegane verplichtingen. Deze groep, die zich onder leiding stelde van den heer van Rijn uit Venlo en den rechtskun digen bijstand inriep van Mr. Dr. J. Eras uit Tilburg heeft gisterenmiddag een druk bezoch vergadering gehouden In hotel „Riche D Wegens verhindering van den voorzitter werd de vergadering geleid door den heer E Ver- viers uit Oisterwijk, die in zijn openingswoord zijn voldoening over de opkomst uitsprak, waaruit de groote belangstelling voor deze actie bleek. In deze vergadering, zeide spreker, za houding bepaald moeten woDtien, die men tegeu bet bestuur der N. E. P. I. N wil ®nemea daaruit zal wellicht volgen dat de band ver broken wordt. Tijdens de vergadering verkree0 Mr- Bras het woord, om mededeeling te doen van de door hem me? den president commissaris der N. V., Mr. Dr. G. van ZInnicq Bergmann te 's Hertogeubosch gehouden bespreking. Bij deze bespreking werd door mr. van ZIn nicq Bergmann ontkend dat er reden tot klach ten door fokkers ingediend kunnen worden. Wanneer deze klachten inderdaad gegrond wor den bevonden, dan zou betaling van schade vergoeding niet uitblijven en waren de fokkers van huil verplichitngen ontslagen. Overeengekomen werd tusschen de belde rechtskundigen ,dat de schriftelijk ingediende klachten, onderzocht zouden worden om vervol gens na bevinding van zaken te kunnen ham delen en een minnelijke schikking te tref en Een minnelijk schikking werd door Mr. Eras in het belang der fokkers geacht. Een tweede mogelijkheid, die onder het oog werd gezien, was dat door de N. E. P. L N- een bepaald bedrag wordt ter beschikking ge steld ter verdeeling onder de gedupeerde fok- KeoP een desbetreffende vraag verklaarde Mr. Eras nog, dat een regeling met op de lange baan zal worden geschoven. Na deze mededeelingen werden door ver schillende fokkers klachten naar voren gebracht over levering door het fokstation van de N. E. P. I. N., Huize „De Bocht" te Golrle van ou- deugdelijk materiaal,» vooral door snotziekte be smette dieren eü dieren van niet Engelsche afkomst. Na ampele besprekingen werd besloten aan de N.' E. P. I. N. het voorstel te doen een schade vergoeding te betalen aan de teleurgestelde fokkers van 50 pet. der betaalde bedragen voor voedster .dieren n.I. 30 x 18 aan iederen fok ker, wijl men als contractant verplicht is ge worden 30 voedster dieren van den stal te Golrle te betrekken k 3G per stuk. Verder werd overeengekomen een contributie te heffen van degenen die zich aansluiten bij de actie en de motie van wantrouwen te hand haven. Door Mr. Eras werd nog medegedeeld, dat de kosten voor elk der leden niet meer dan 10 zullen bedragen, terwijl de maatregelen onder het oog zullen worden gezien, die geno men dienen te worden, als men los komt ta staan van de N. E. P. L N.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5