DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. kier II. 11 p. L mmm mmêmEK speciale aanbieding Garage Unique Burg. Knappertlaan 4 STADSNIEUWS BEURS VAN SCHIEDAM 52ste JAARGANG. VRIJDAG 31 JANUARI 1930 Nó. 15633 OVERHEMDEN De C.L.O.C. Schiedam - Telef. 68408 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. f 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch- en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c„ elk woord meer 5 c.( tot 't max van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogeti; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs- vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken anderen vinger- ■- De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Redelijk of onredeüjk? FEESTAVOND ,.L. VON BEETHOVEN" POPPENSPEL ROOMSCH RECHT? MET 2 BOORDEN F 1.39 ALLÉÉN TOT ZATERDAG 8 FEBRUARI 7 P. ENGERING's modemagazijn NEW ENGLAND HOOGSTRAAT 161, bij den DAM Fa. Wed. A. J. Coppens Anno 1625. Verkoop automobielen SCHIEDAM TEL. 61817 UIT KETHEL UIT NIEUWERKERK A. D. IJSSEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN M Zoo gauw hebt U kou 1/ gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. NIEUWE SCHIEDAM COURANT We hadden wel verwacht, dat „Voorwaarts" j zich geroepen zou voelen, het voor wethouder De Bruin op te tnemen, tegen wien we in een artikeltje onder den titel „Redelijk'' tn ons numme<r van vorige week Zaterdag hadden be toogd, dat er aan de aanvrage van de Sint WUlibrordusstichting om medewerking der gemeente voor twee nieuwe Afhol an in het nieuwe Westen geen enkel bedenkelijk kantje te vinden is. 't Was maar „mallepraat" wat wij vertetóen. een „onnoozele" malle redeneering" waartoe wij Volgens d?n schrijver in „Voorwaarts" verval len zijn. Tja, die schrijver kan met zulke woor den bij zijn lezers wel succes hebben, maar daarmee is het syllogisme dat wij hebben op gezet op het betoog van wethouder de Bruin zelf niet onzenuwd. Voor de stichting op 1 September 1931 van een bijzondere school worden zestig hand tekeningen vereischt Niet mogen worden meegeteld die kinderen die reeds op een gelijkwaardige school gaan, en niet "mogen worden meegeteld volgens wethouder de Bruin die kinderen ,die tus- schen het tijdstip van aanvrage en inwerking treding der school een school zouden kunnen gaan bezoeken, omdat dan niet meer de rede lijke zekerheid bestaat, dat zij de aange vraagde school gaan bezoeken. DU8 en op dat dus komt het aan komen volgens wethouder de Bruin alleen in aanmerking de kinderen, die tusschen 1 Sep tember 1930 en 1 September 1931 5 jaar worden. En d u s eischt wethouder de Bruin, dat een nieuwe school met een eerste klasse van zestig leerlingen begint!! Laat de wethouder uit dit syllogisme, zuiver op zijn betoog opgebouwd, een redelijken uit weg zoeken Vindt hij die niet, dan zal hij zeli het onredelijke van zijn betoog moeten inzien. Waar wil de wethouder de zestig kinderen ,«iki*au -au.:, dan voor de eerste klas, als de kinderen die reeds op een gelijksoortige School gaan en die welke in het tijdsverloop tusschen de aanvrage der nieuwe school en de Inwerkingstelling daarvan naar school zouden kunnen gaan, niet mogen worden meegeteld? Daarop vragen we een antwoord en daarop alleen. En dan zal blijken wie mallepraat ver kocht. We willen wel zeggen, dat wij vaak moeite hebben om op volle waarde aan te nemen de woorden welke wethouder de Bruin met zoo veel nadruk bij de begrooting sprak, „dat bij aan elke richting van het onderwas volle recht wilde doen wedervaren". Toevallig kwam jn de raadsvergadering van vorige week Vrij dag tegelijk met de aanvrage van de Sint Wlllibrordusstlchting in behandeling het voor stel van B. en W. tot den bouw van een open bare school aan bet Frans Halspleln. En als men dan nog eens overziet, boe de wethouder beide aangelegenheden beeft behandeld, dan vraagt mon zich af of niet als het ware voor dit geval geschreven zijn de zinsneden uit het Jaarboek 1939 van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding bladzijde 62: „In de groote "steden werd meermalen een tactiek gevolgd in scholenbouw die al heel weinig geïnspireerd bleek door den waren paci ficatiegeest. Deze gemeenten ontwerpen en Btel- len voor een mooi uitbreidingsplan en reser veeren daarin op voortreffelijk ge legen punten terreinen voor open bare scholen: deze worden er zeer tijdig, zoo niet voorbarig, gebouwd: ruime scholen, die na de opening gedeeltelijk leeg staan. De voorstanders van bijzonder onderwijs worden dan meermalen door allerhande voorschiften gehinderd in hun plannen tot vestiging van scholen in de nieuwe buurt, terwijl oudei- •hfy-nri hun kinderen zitten op de openbare school. En als de eigen school er eindelijk komt en de kinderen er geplaatst kunnen wor den dan blijkt, dat wie in possessie is een bee!en voorsprong heeft". Het citaat is vrij lang. Maar misschien komt bij lezing wethouder de Bruin tot cenig zelf onderzoek of er ook aanleiding voor zou kun men bestaan, dat men In bepaalde kringen ge neigd ls, zijn mooie begroetingswoorden als weinig anders dan „words" te beschouwen. Zoolang de daden een anderen geest ademen dan de woorden, beeft de wethouder bet aan zichzelf te wijten, als men de laatste niet au sérieux neemt. Op Zaterdag S Februari huudt bet dilettanten •ymphonie-orkest „L. von Beethoven", direc teur de beer J. C, M. Feltzer, voor leden en donateurs een feestavond in de groote zaal Tan den R. K. Volksbond. Medewerking wordt verleend door mr. Carter •n miss Corrina, zocdat men van een gezelligsn avond verzekerd kan zijn. Men zie overigens de advertentie in dit blad. Op de afdeeüng Bedrijfsautomobielen van de R. A I. ondervindt de stand van Krupp, door zijn bijzonderheden, groote belangstelling. Ge ëxposeerd worden een omnibus, type „Rotterdam- sche Eleclrische Tram" op Krupp chassis met 31 zitplaatsen, verder en naar den voortreffelijken Krupp zeswieligen wagen geconstrueerd drieassig dras.-!* met 100 PK. zescylinder blokmotor, dat. wat de aandrijving en de bevestiging der achter assen betreft, volkomen van de gewone bouw wijze afwijkt en ten slotte een „Krupp" tractor met Maybach snelgang en met een nieuw soort koppelinnchting. De bijbehoorende ,Ankel"-aan hangwagen kan door vernuftige constructie van de achterassen zijn spoor-breedte grooter of klei ner maken Ook de Krupp wagens zijn, zooals vrijwel alle Duitsche wagens, voorzien van Continental ban den. Zelfs zijn deze i-anden op Fransche vracht wagens te vinden. (Adv HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 30 Januari 1930 het verzoek van F. G. van Tienen om vergunning tot uitbreiding van de brood-en banketbakkerij in het pand Singel 216, kadaster Sectie X no. 2479, met 2 electromotoren van elk 1% P.K., drijvende een deegmachine en een amandel- wrijfmachine, verdaagd, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 31 Januari 1930 Op Woensdag 5 Februari, des middags om half 3. zal in „Musls Sacrum" een Nieuw Paedagogisch Poppenspel een kindervoorstel ling seven met het sprookje „Goudhartje" Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- eo aankondigingen van het Gemeentebestuur KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE BENEDEN-MAAS Interlocale telefoongesprekken De vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor do Beneden-Maas had plaats op Woensdag 29 Januari, onder voorzitterschap van den heer J. H. van Linden van den Heuvell. Na opening der vergadering hield de voor zitter zijn Nieuwjaarsrede, die reeds in diit blad is opgenomen. De rede werd beantwoord door den heer H. J. Jansen, die den voorzitter tevens gelukwensohte met zijn benoeming tot voorzitter der vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Tot voorzitter der Kamer ward herkozen de heer J. H. van Linden van den Heuvell en tot onder-voorzitters, tevens voorzitter der afdee- lingling Groot- e.n Kleinbedrijf resp, de heeron H. J. Jansen en W. Brouwer Pzu. De leden der vaste commissie werden eveneens herbe noemd. Een groot aantal ingekomen stukken werd behandeld, we.a-op volgde een bespreking over de harlngetatistiek, welke door de afdeeling Vlsscherijen van het Departement van Binnen- la.ndsche Zaken en Landbouw lu het weekblad „Handelsberichten" gepubliceerd wordt. Bij de Kamer was n.l. een klacht ingekomen dat deze statistiek al te zeer ln details treedt Een inge steld onderzoek wens echter uit, dat het mee- rondeel der exporteurs die bezwaar niet deelt, ■waarom het bureau voorstelde niet op wijzi ging aan te dringen. Na uitvoerige discussie wend hot voorstel van het Bureau aangenomen Ingekomen was een verzoek van het hoofd- traatuur der Posterijen en Telegrafie om het oordeel der Kamer te mogen vernemen inzake een eventueels opheffing van het meetpunt Kantoor Schiedam voor wat betreft interlocale gesureken. De Kamer besloot hierop te ant woorden, dat waar de het drukst bezette lijnen geem verandering hiervan zullen ondervinden em~ de administratie erdoor vergemakkelijkt wordt zonder ernstige bezwaren voor de aange slotenen. zij er zich roeide kan vereenigen, dart voor Schiedam dezelfde tariefzone wordt ge steld als voor Rotterdam. De voorzitter deelde voorts mede, van den Directeur van he.t Postkantoor te Vlaardingen te hebben vernomen, dat speciale maatregelen getroffen zifa om te voorkomen, dat verkeerde brieven in de postboxen worden gelegd. Bil de rondvraag kwam nog de kwestie der winkelsluiting ter sprake, die verwezen werd naar de Commissie voor de afdeeling Klein- Na afloop der openbare vergadering bleef de Kamer nog geruimen tijd bijeen In gesloten zitting. DOOR DE ACHTERAS GEZAKT Gisteren is een autobus van het stadsverkeer on den Singel door de achteras gezakt. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. OPENBARE VERKOOPING Bij de hedenmorgen, ten overstaan van nota ris w. F. H. van Schouwen, uit Rotterdam, In den R.K. Volksbond gehouden openbare ver- kooping werd het pand met erf, Fabristraat 39 a en b, Ingezet op 7X90.—, verkocht voor 7200.— Van een ^protest-vergadering" Reel 6217S SO BESCHULDIGINGEN ZONDER GROND VAN WAARHEID 't Is een vervelend iets, om, na twee uur een spcreker te hebben aanhoord, al heit gehoorde neg eens te gaan herkauwen en van de noo- dige kantteekenimgen te voorzien. Vooral, wan neer die rede bestaan heeft uit een verzame. ltng van den meest uateenloopenden onzin, kletspraatjes, met geen ander doel, dan all-es wat Katholiek heet, zwart te maken. En het is een oud liedje: wanneer het tegen Ronae gaat, doet het bekende gezegde opgeld, dat verkondigt, dat ,,het doel de middelen heiligt". Dan mogen alle fantasiën waarvan de onwaar heid reeds tot in den treure is bewezen, nog eens op de proppen worden gebracht. Wanneer het tegen Ro-me gaat Maar laat ons beginnen bij het begin: In het Vereenigingslokaai aan de Brciers- vest was Woensdagavond een vergadering be legd, een heuschelijke „grnrooto openbare protest-vergadering" waarop een zekere mijn heer J. Scheps uit Rotterdam zou spreken over de „onrechtvaardige" uitspraak van de rechtbank te 's-Hertogenbosch, waar Katho lieke rechters natuurlijk! kinderen van een katholieke moeder die doordat zij een ge mengd huwelijk had aangegaan haar kinderen geen behoorlijke katholieke opvoeding kon geven, in een Katholieke inrichting hadden geplaatst, ofwel „in een klooster (O, gruwel!) hadden opgesloten" zooals de. geijkte niet. katholieke term luidt. Op zeer Christelijke wijze hebben we den avond met Psalmgezang en gebed geopend en dan was het woord aan den Rotterdamschen straatprediker J. Scheps wiens, wat constructie betreft wel eenigszins verwarde „rede" wij voor zoover mogelijk is op den voet zullen trachten te volgen. Meneer Scheps begon dan te vertellen, dat na den wereldoorlog in ons vaderland bij velen de vraag is opgekomen; waar zullen wij onze levensbeschouwing vinden? En onder degenen die actie voeren om deze zoekers onder haar leden te krijgen behoort ook de Katholieke Kerk. In dit verband citeerde spr. de bekende woorden van mr. Bomans: „Rome is troef in Nederland" gelukkig! zouden we haast 'f- gen en prof. Gerard Brom. Prof. Hoedëmaker, prof. Gtining en mr. dr. t. d. Laar vijf hooggeleerde mannen werden alzoo genoemd binnen even zooveel minuten tJjds. Wat een indruk moet dat wel maken op een on-ontwlkkeld publiek! hebben krachtens hun beginsel geprotesteerd tegen het afslijten van dien scherpen kant. Ons volk gaat ten onder, indien het geen Protestantsche natio blijft! Met de „Bossche kwestie" hebben we duide lijk gezien, waarheen het met ons volk gaat. De samenkomsten van de Protestantsche Debat club, waarvan spr. lid Is, zijn dan ook een appèl op het rechtsbesef van alles wat sociaal democraat, vrijheidsbonder of protestant is (als het maar tegen Rome gaat, vinden zelfs do uitersten elkander). Want, in den Bosch is het Nederlandsche recht geschonden! Na deze ouverture volgde een „uiteemzet- ting" van „het geval". Een zekere vrouw A, Katholiek, was ge trouwd met een zekeren mijnheer W. en dit huwelijk was, nadat de wettelijke formaliteiten vervuld waren, kerkelijk ingezegend. W. kwam echter te overlijden en toen is de trouwlustige juffrouw voor de tweede maal gehuwd, nu met een zekeren X, ook al Katholiek, Dit huwelijk bleek minder gelukkig en de vronw, die doordat zij de kinderen uit haar huwelijken verwaarloosde uit de ouderlijke macht, was ontzet, vroeg en verkreeg echt scheiding. Deze scheiding werd' spr. legde daarop sterk den nadruk wettig uitge sproken. Daarna is de vrouw hertrouwd, thans met een zekeren v. D„ ln tegenstelling met zijn twee voorgangers Protestant Ook dit huwelijk was wettig. Natuurlijk kon de vrouw haar tweede man leefde Immers nog! niet huwen ln de P.. K. Kerk, volgens welke het huwelijk on ontbindbaar is. We krijgen nu dadelijk een conflict tusschen de wet en de Katholieke moraal theologie (wij voor ons zouden liever zeggen: een conflict tusschen de vrouw die voor Katholiek wilde doorgaan en de Katholieke moraal). Tijdens haar derde huwelijk heeft de vrouw haar leven gebeterd, weshalve zij herstel vroeg in de moederlijke macht. Een politie-rapport, tot tweemaal toe over de vrouw uitgebracht, luidde gunstig, maar de Voogdijraad voelde er weinig voor de vrouw (die voor haar geweten in concubinaat leefde terwille te zijn. De moeder heeft zich toen gewend tot mr. H. van Leeuwen, die de zaak achtereenvolgens voor de Bossche rechtbank, het Hof en dén Hoog'en Raad aanhangig maakte. Alle drie deze rechterlijke organen stelden echter de vrouw in het ongelijk. Wij zouden, waar de spreker dit niet heeft gedaan, gaarne de aandacht vestten op de overweging van den Hoogen Raad een college dat toch niet van sterke Roomseh- gezindheid kan worden verdacht welke ook reeds door Baron van Wijnbergen in de Tweede Kamer werd naar voren gebracht, nJ.: „dat toch de beslissing van het hof niet wortelt In of mede steunt op R. K. leerstel lingen, doch het hof enkel onderzoekt of verzoekster, die zelf gesteld had haar kinde ren een R. K. opvoeding te willen geven, daartoe in staat was en op feitelijke en dus in cassatie niet aanvechtbare gronden tot de slotsom komt, dat zij daartoe niet in slaat is, en het belang der kinderen vordert, dat zij blijven waar zij zijn." En, het was dan ook terecht, dat Baron van Wijnbergen concludeerde, dat „rechtbank en hof niet alleen bevoegd, maar zelfs ver plicht waren de afwijzende beschikking te geven. Dat is ook gebleken bij de behandeling van de zaak in cassatie". Komen wij thans weer tot de beweringen van d©a heer Scheps die met een lawine van Heel 4190S 21 woorden trachtte te camoufleeren, dat ook de Hooge Raad het verzoek van de vrouw niet ontvankelijk had verklaard! Wel wist spr. te vertellen, dat de Roomsche rechters in Den Bosch tegen de vrouw uitdruk kingen hebben gebezigd, welke niet door den beugel kunnen! Deze uitdrukkingen heeft mr. van Leeuwen gepubliceerd ln het „Nederlandsch Juristen blad", waarin hij letterlijk schreef: „Hieronder vol ge het verhaal, dat ik direct na afloop van de zittingen van rechtbank en bof uit mijn ter terechtzitting gemaakte aanteekeningen opstelde". Aan deze geste van mr. van louwen hadden wij bet dar» ook te danken, dat meneer Scbens zijn gehoor kon vergasten op een serie uit drukkingen welke door de Bossche rechters tegenover vrouw A. zouden ziin gebezigd. Maar.... meneer Scheps vergat zijn gehoor te vertellen, dat Baron van Wijnbergen het noodig heeft geoordeeld, mr. van Leeuwen naar aanleiding van diens artikel in het „Ned. Juristenblad", eens, even flink de ooren te was- RChen. Want. na geciteerd t« hebben, hoe mr. van Leeuwen verklaarde, dat bij verslag gaf aan de hand van eigen notities (zie boven), ging Baron van Wijnbergen voort: „Ik moet nu toch zeegen. dat dit buiten gemeen bedenkelijk is. Er bestaat dus geen verbaal! Er bestaat geen ver baal, want in wiens brein zou het ooit opkomen om pej-siomHike 8pnteekeningen, die hij voor zich zelf opstelde te qualiflceeren als een verbaal, een woord, waarvan niet alleen ieder jurist, maar Ieder menscb weet, dat het een officieel stuk 1= van "een min of meer authentiek karakter. Wie zou het dur ven bestaan, om in een vergadering, waar hij heeft gezeten, van een narticulier gesnrek aanteekeningen op te stellen en dat te quall- fjceeren als een verbaal? Ik begriln, dat men er in loont, want ik ben er zelf ook irgeloonen, te goedertrouw ln de meening verkeerende, dat er een ver haal bestond. Er bestaan echter niet meer dan «enige losse aanteekenin gen, waarvan men naar buiten den In druk heeft gevestigd1, dat. men met offlcieele stukken te doen had. Ik Mrliaal: het ls meer dan erg". Meneer Scheps heeft zijn menschep nog ver teld, dat de rechter een priesterrok had aan getrokken in plaats van de rechterlijke toga; dat de rechter Roomsch denkt en niet Neder landsch. Wanneer wij een aardigheid moesten debi- loc ren van hetzelfde gehalte als die, waarmee de spreker van den avond zijn gehoor een verzameling „eenvoudigen van harte" trachtte in het gevlei te komen, zouden wij hier kunnen aanteekenen, dat d „Katholiek" met zijn eeuwenoude traditie toch wel minstens even goed moet denken als een „Nederlander die het liefst zijn vaderlandsche geschiedenis laat beginnen bij Luther en Calvijn.... Vereeuwigen wij nog do hoogwijze meening van meneer Scheps, dat als de rechter niet Nederlandsch kan rechtspreken, hij geen rech ter had moeten worden. Dat kan in Italië ge beuren, vond meneer Scheps, maar in ons Protestantsche Nederland (in zooverre „Protes tant", dat men er kostbaren tijd verspilt met „Protestvergaderingen") dulden wij da? niet! De vrouw is volgens den heer Scheps de dupe geworden van de vraag, „of zij danste naar do Roomsche pijpen", terwijl de rechter er blijkbaar geen rekening mee hield, dat het derde huwelijk „wettig juist was. Ook hier gaf de' heer Scheps ziin gehoor een onjuiste voorstelling van b®t geval. Het. ging immers niet over de vraag, of het derde huwe lijk volgens de burgerlijke wet een huwelijk was. maar of het dit was voor het geweten dezer Katholieke vrouw, die ln de voogdij over baar kinderen wilde hersteld word-1. En zeer terecht stelt dan ook „De Maasbode", over hot Bossche geval schrijvend, de vraag: „Hoe kon men aan deze moeder, die voor haar geweten in concubinaat leefde, de op voeding barer Katholieke kinderen toever trouwen?" De schunnige praatjes over een pastoor te Maastricht en over Mgr. Smit die bij een troepje door-gefourneerde anti-papisten natuur lijk geweldig insloegen, laten wij als hebbende met het geval waar het om gaat niets te maken, onbeantwoord. Wanneer intusschen de vergaderden eens eenigen tijd geleden onze Katholieke dagbladen regelmatig haddon ge. lezen, zouden ze hebben kunnen constateeren, dat hetgeen mijnheer Scheps uit Rotterdam dienaangaande vertelde, niets anders was, dan leugenpraat, zijn kletspraatjes over den Ameri- kaanschen millionnair v. d. Bilt en het Kroon prinselijk paar van België waardig. Meneer Scbens heeft het noodig gevonden, nog te spreken over Curacao, dan Katholie ken. gouverneur Fruytier, de Katho lieke Universiteit van Nijmegen, K a th o lieke burgemeestersbenoemingen enz., het al om aan te toonen, dat we hier niet met een anti-pap!stisch relletje, ny-ar met een hoog staande vergadering te doen hadden, waar het recht werd opgeëischt! Dat is zelfs hij onzen Hoogen Raad in ons protestantsche Nederland tegenover de Katho lieke brutaliteit niet meer veilig! De straat prediker Scheps heeft het ons allerhoogste rechtscollege eens lekker anders verteld! Met het zingen van het Luther lied was de zaak beëindigt' BEGRAFENIS F. H. H. ZOETMULDER In de parochiekerk van den H. Johannes den Dooper heeft hedenmorgen de uitvaart plaats gehad van den heer F. H. H. Zoetmulder, in den ouderdom van 73 jaar in het St. Antonius- gesticht te Rotterdam overleden. De overledene was bij de generatie der oudere Schiedamsche distillateurs zeer gezien, wat wel bleek uit de groote belangstelling, welke door verscheidene bekende distlllateuj-s werd getoond. Van de familieleden, die in het middenschip hadden plaats genomen noemen wij o.m. de heeTen: pastoors J, Lag:rwey en T. J. Zoetmulder uit Amsterdam en den weleerw, pater P. Zoetmul der van de Witte Paters van Kardinaal Invi- gerie. Voorts was in de kerk aanwezig burge meester Stulemeyer. De plechtige, H. Mis van Requiem werd opgedragen door den weleerw. Pater G. Busch O.P. uit R'dam met assistentie van de Paters Biesrta O.P. en S. Wolterbeek O.P., belden alhier. Op bet kerkhof, waar evenals in de Haven- kerk de belangstelling zeer groot was, ver richtte Pater Busch de absoute. KEURING VAN PAARDEN De alphabetische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering en ter keuring aan te bieden paar den, bedoeld bij art. 17 van het Inkwartderings- reglement, zal gedurende de maand Februari a.s. voor een ieder op de Secretarie dezer ge meente (afd. Militaire Zaken, Nieuw straat 26) ter inzage liggen. MISHANDELING Mej. J. v. d. S„ wonende VlIIastraat, deed bij de politie aangifte van mishandeling van haar 14-jarige zoontje, gepleegd door den winkelier V., wonende aan den Singel. De jon gen had een hekje voor den winkel van V. open geduwd, waarop deze hem ln het gezicht sloeg, waardoor eenige tanden los in zijn mond kwa men te staan. AANGEHOUDEN Terzake een zedenmisdrijf werden aange houden en ter beschikking van den Officier van Justitie te Rotterdam gesteld L. v. <L B. en V„ beiden alhier. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2830 Januari 1930 GEBOREN: Carolus Antonius, z.van H. W, van Kerkhof en J. E. M. G. Beurze, Dr.. Nolet- straat 1 G-ertruda Johanna, d. van D. L. J. Spring in 't Veld en J. J. Groenendijk, Kam. Onneslaan 166 Franciscns Joannes Maria, z. van J. G. M. die Mol en C. van der Lugt, L. Haven 122. ONDERTROUWD: H. J. M. Schoonbrood 20 jr. en M. Holster 17 jr. H. A. Fijten 25 j. en C. Peilegrom 21 j. W. J. J. Meertens 24 jr. en Z. Hovingh 26 jr. A. A. Peterbroers 30 jr. en W. P. Rijkuiter 28 j. J. A. Brokling 27 i. en J. M. Saas 24 jr. GEHUWD: C. de Jong 31 jr. en J. Steens 30 jr. N. Akkerman 36 jr. en B. van Haas teren 22 jr. LEZING Door Ir. A. A. Neep zal Maadagavond om half acht in de Vereenigingszaal voor de oud- cursisten vereeniging een lezing worden ge houden over Weilandbemesting. Vergadering voor alle belangstellenden kosteloos toegan kelijk. CONCOURS Door B. en W. is aan het bestuur van de muziekvereeniging „St Radboud" alhier toe stemming gegeven voor een door haar, bij ge legenheid van haar 40-jarig bestaan te houden Nationaal concours voor muziek- cn zangver- eeniglngen. Het concours zal plaats hebben in de maand Augustus. SCHOOLARTSENDIENST Daar door de provincie voor den tijd van 5 jaren voor den opgericht-en schoolartsendienst „Lek en IJssel" 50 pCt. in de kosten ls toe gezegd, is besloten om het contract met de gemeente voor den tijd van 5 jaar vast te stellen BENOEMD Mej. N. E. Egdeman onderwijzeres aan do 2e O.L. School ls In gelijke betrekking benoemd te Rotterdam. UITVOERING De gemengde zangvereeniging ..Nieuw Le ven" heeft een goed geslaagde uitvoering ge geven in de zaal van den heer Honkoop voor donateurs en genoodigden, oncler leiding van den directeur Gustaaf de Vries. Na de pauzf tiïid opgevoerd „De Goudmijn" HET OUDE VEILINGTERREIN. Op het voormalige veilingterrein zal een werkplaats, voor - reparatie aan auto's en «en pakhuis voor groenten worden gebouwd. Verwacht wordt: Aanvankelijk zwakke tot matigen later toe nemende Z. O. tot Z. wind. meest licht bewolkt. Lichte vorst des nachts, later mogelijk toe nemende bewolking met eenigen neerslag. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 5.12 tot 's morgens 7.17. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Katb. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot bet afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond, lederen Zaterdagmiddag van 35 nur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Vrijdag 31 Januari Algemeene ledenvergadering R. K Metaal- bsv. prkersbond „St Eloy". Spreker de heer J. van Abbevé. R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Jaarlijksche algemeens ledenvergadering Schied. roei vereeniging „De Schie". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 unr. Zondag 2 Februari Zondag 2 Februari. Meisjespatronaat Franke land. Jaarlijksche uitvoering te geven in den R.K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 4 Februari Jaarvergadering „St Barbara". Gebouw R. K. Volksbond, aanvang 8 uur. Vrijdag 7 Februari Plaatselijk comité voor de K. S. A. Lezing met lichtbeelden door Lode van Gent over: een reis door Vlaandoren. Gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Zaterdag 8 Februari Feestavond symphonie-orkest „L. V. Beet hoven". Gebouw R. K. Volksbond. Dinsdag 18 Februari Feestavond, tevens jaarvergadering van den R. K. Vrouwenbond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 19 Februari Plaatselijk comité voor de K. S. A. Lezing van pater H. de Greeve S.J. over: het Com munisme. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. SCHIEDAM, 31 Jan., Offlcieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop bandek Moutwijn Moutwijn 46 pet 16.per H.L. Namens de commissie uit da Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtius 28.— per H.L. SCHIEDAM, 31 Jan. Mem noteert Voor ruw« graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Noteering ƒ2,60. Moutwijn 16. 31 Jan.: Circus-Schouwburg, De Witte Non tSpree-gezelschap) 8 uur. 1 Febr.: Groote Schouwburg, Samson en Dallla (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Groote Doelezaal, 7e Pop. Concert Rott. Philh.-Orkest, 3 uur. 2 Febr.: Groote Schouwburg, Zoo even ver schenen (Rott. Hofstadtooneel) 2 uur (voor volwassenen) Groote Doelezaal, 5e middag concert Residentie-Orkest, half 3. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Turf ln Je ransel (Louis Bouwmeester's revue) 8 uur (voor volwassenen) (Zondags ook 2 uur).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1