PROMOTIE VAN H.K.H. PRINSES JULIANA. ZEETIJDINGEN TOT EEREDOCTOR IN DE LETTEREN EN WIJSBEGEERTE. VRIJDAG 31 JANUARI 1930 DB ACADEMISCHE PLECHTIGHEID TE LEIDEN. AANKOMST DER KONINKLIJKE FAMILIE. IN DE SENAATSKAMER. DE PROMOTIEPLECHTIGHEID. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. v SCHIPPERSBEURS. - RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN Nagekomen Zeetijdingen V Leiden, 31 Januari 1930 Heden is bet een gewichtige dag voor de Leidsche Universiteit. Immers een harer leer lingen H. K. H. Prinses Juliana, bestemd om eenmaal den troon te bestijgen, is hedenmid dag, na een studie van ongeveer 2ya jaar aan deze Universiteit bevorderd tot doctor honoris causa In de letteren en wijsbegeerte. Dit is de bekroning van haar studietijd te Leiden, een studie, die zich niet alleen tot de letteren heeft bepaald, doch ook andere vakken omvatte, zooals het volkenrecht. De jaren die de prinses als studente te Lei den heeft doorgebracht zullen voor haar on vergetelijke jaren zijn. Immers in volkomen vrijheid en als een echte meisjes-studente heeft «ij gedurende haar studententijd zich onder haar Btudiegenooten bewogen. Dit bleek nog dezer dagen bij de lustrumfeesten van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten, toen zij arm in arm met andere meisjesstudenten in optocht door Leiden's straten trok. Die tijd heeft thans een eind genomen. Heden verlaat de prinses voor goed Katwijk, waar zij gedurende haar studietijd heeft gewoond, om, na in Beieren eenigen tijd vacantie te hebben genomen, wellicht binnenkort een eigen paleis aan den Kneuterdijk in den Haag te betrekken. Doch niet alleen voor de Prinses zullen haar Leidensche jaren onvergetelijk zijn. Dit geldt ook voor de Leidensche Universiteit, die er zich op beroemen kan reeds eerder prinsen uit ons Vorstenhuis onder haar alumni te hebben ge- bad en ook voor de vereeniging voor vrouwe lijke studenten, waarvan Prinses Juliana een der meest actieve leden was en niet het minst voor de Leidsche burgerij, welke de Prinses •vrijwel dagelijks op straat in haar eenvoud kon gadeslaan. Thans is dan de studietijd van de Prinses ten einde, al zal zij, naar verluidt, binnenkort nog enkele ooileges gaan volgen. Groot was heden de- belangstelling voor de Prinses ter gelegenheid van haar eeVe-promo- tie. Het scheen of er te Leiden feest was. Bijna huis aan huis wapperde de driekleur en dui zenden menschen, waaronder talrijken uit andere steden, bevonden zich op straat. De politie had uitgebreide verkeersmaatregelen genomen. O.a. was een groot deel van het Ra penburg aan weerszijden van de academie af gezet. De Senaatskamer, waar de eere-promotie plaats had, was voor de plechtigheid geheel gerestaureerd. De groote lichtkroon in het piid- den van deze zaal was wegenomen en vervan gen door een, hoog langs de wanden aange brachte, gedempte electrische verlichting, die een mooi effect teweegbracht, niet alleen in de senaatskamer zelf, doch ook op de schilderijen der overleden hoogleeraren, welke langs de wanden prijken. Op den vloer was In het midden een groot, prachtig Deventer tapijt gelegd, in donker roode teint. De groote, Gothische ra men waren voorzien van nieuwe, eveneens don. kerroode gordijnen met lambrikijns. Het vertrek van de Prinses naar de Universiteit. Enorm was de belangstelling hedenmiddag om 3 uur in den omtrek van den Stille Rijn, toen de Prinses daar, uit de woning van haar studievriendin, mej. Roosenboom In den voor haar gereed staanden hoflandauer stapte, wel ke bespannen was met wit-bepluimde paarden, de kleur van de faculteit van letteren en wijs begeerte. Tegenover de prinses namen plaats haar beide studievriendinnen de dames jkvr. De Brauw en Micbelin die als haar par&nym phen fungeerden. De Prinses reed langs Aalmarkt, Vischmarkt, Koornbrugsteeg, Breestraat, Steenschuur en Rapenburg naar de Universiteit, onderweg toe gejuicht door een talrijke menigte. Bij de Universiteit aangekomen begaf de Prinses zich rechtstreeks naar de voor haar bestemde kamer. Tegen half vier arriveerde in auto's de ge heels Koninklijke familie: H.M. de Koningin, H. M. de Koningin Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. De koninklijke familie, die onderweg door de langs den weg staande menigte was toegejuicht, werd bfl den Ingang verwelkomd door een com missie uit den Senaat, bestaande uit den secre taris en den pro-secretaris van den Academi- schen Senaat prof. Vogels en prof. Krom en den promotor prof. Huizinga. De dochtertjes van de hoogleeraren Wensinck en Krom boden de Koningin en de Koningin- Moeder bloemen aan. Het gevolg van de Koningin bestond uit Gravin van, Lynden van Sandenburg, groot meesteres; Jkvr. van Swinderen, eerste hof dame; Graaf van Lynden van Sandenburg, opperkamerheer; baron van Geen, particulier secretaris; Jhr. de Jongs van Ellemeet, adju dant en baron Sirtema van Grovestins, ordon- hance-officier. Het gevolg van de Koningin-Moeder bestond uit baronesse van Ittersum en baronesse Schiipmelpenninck van der Oye, hofdames en Jhr. Schimmelpenninck, groot-officier. De Prins werd vergezeld door zijn adjudant, luitenant ter zee Termijtelen. De Koninklijke familie werd door de com missie van hoogleeraren naar de Senaatskamer geleld, waar de vorstelijke personen op de voor hen bestemde zetels plaats namen. Nog enkele minuten en de promotie-plechtig heid nam een aanvang. Achter de groene tafel, waaraan het bestuur van den academisehen senaat en de promotor, prof. Huizinga hadden plaats genomen, zaten de overige leden van den academisehen senaat en .de deputaties der tot deze plechtigheid ge- noode studentenverenigingen. Onder deze waren ook mej. Bosman en mej. Tjeenk Wil link, die presidente der Vrouwelijke Studenten- verëeniging waren tijdens het eerste en tweede Jaar van het lidmaatschap van de Prinses. Voor de groene tafel, aan den kant van het Rapenburg, namen de Koninklijke Familie en de leden der hofhouding plaats. Nadat de rector-magnificus, prof. dr. N. van Wijk, het bij de promoties gebruikelijke s:in had gegeven, betrad de Prinses-promovenda, voorafgegaan door de beide pedellen in vol srnaat met den «iiMetat in de hand, de Senaatskamer, gevolgd door haar beide paranymphen, de dames De Brauw en Miche- lin. De Prinses droeg een bloemstuk in de band. Nadat de vorstelijke promovenda in het mid den vóór de groene tafel had plaats genomen en haar beide paranymphen, zooals gebruike lijk, zich achter haar hadden geplaatst, opende de rector-magnificus, prof. dr. H. N. van Wijk, op de gebruikelijke wijze de plechtigheid. Rede rector-magnificus. De senaat der Leidsche Universiteit, aldus spr., beschouwt het als een gewichtig en vreug devol moment harer geschiedenis; dat hij vijf jaar nadat hij aan H. M. de Koningin het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid mocht aanbieden, thans weer het Koninklijk gezin en H. M. de Koningin-Moeder in zijn midden mag zien, ditmaal voor de eere-promotie in de letteren en wijsbegeerte van H. K. H. Prinses Juliana. Bracht de senaat in 1925 op den 350-sten dies natalis der universiteit zijn eerbiedige hulde aan een wijs, door zuiver rechtsgevoel ingegeven beleid in moeilijke oorlogsjaren, deze 31ste Januari 1930 is de bekroning van een veelzijdige en ernstige academische studie, welke voor vaderland en universiteit zeer bijzondere beteekenis heeft, daar zij volbracht werd door haar, die voorbestemd is eenmaal ODze Koningin te worden. Majesteit, Koninklijke Hoogheid Prins der Nederlanden, het is uw Wil geweest, dat uw dochter aan de Leidsche Universiteit zou studeeren, vrij in de keuze van haar studie vakken en leeraren en in ongedwongen vrijheid der V. V. S. L. deelnemende aan het acade misch leven. Toen het bekend werd, dat de Prinses haar Leidsche stadiën langer zou voortzetten dan aanvankelijk verwacht was, was dat voor den senaat het verblijdend bewijs, dat het vertrouwen der Koninklijke Ouders niet was teleurgesteld. Koninklijke Hoogheid, het schoone verloop van uw studie aan deze universiteit is de vrucht van het vertrouwen, dat uwe Koninklijke Oudera stellen, niet alleen in onze universiteit, maar vooral in uw persoon. Wij weten, dat gij op dezen dag van diepe dankbaarheid vervuld zijt tegenover hen, wier wijs inzicht den toe gang tot de academische studie en het acade misch leven voor u heeft geopend. Aanvaard de verzekering, dat de senaat der universiteit deze gevoelens begrijpt en beaamt. Een zeer bijzondere beteekenis heeft deze feestdag wel voor u, Koninklijke Grootmoedér, die zonder twijfel terugdenkende aan de jaren, toen zij haar wijze leiding gaf aan de opvoeding onzer Koningin, bij voortduring zulk een warme belangstelling heeft getoond ook in de studie van haar kleinkind, die thaïhi haar voltooiing bereikt. Daarna gaf spreker het woord aan den promo tor prof. dr. J. Huizinga, decaan van de facul teit der letteren en wijsbegeerte. Toespraak van den promotor. Volgaarne aanvaard ik de taak, mij door den Rector-Magnificus der Universiteit opgedragen. Uit kracht dan van de bevoegdheid, ons hij de Wet toegekend, overeenkomstig het besluit van den Senaat van 26 November 1929, verklaar ik U, Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Meck lenburg. te bevorderen tot Doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte. Ten bewijze hiervan zal U het diploma, door Rector en Secretaris onder teekend en met het groot zegel der Universiteit bevestigd, worden ter hand gesteld. Nadat ik alzoo de mij opgelegde taak heb vol bracht, mag ik de eerste zijn, die U als Doctor begroet en met de verkregen waardigheid geluk- wensch. Koninklijke Hoogheid Het is het oude voorrecht van den promotor, dat hij, na het uitspreken van de geijkte bewoordingen, waar mede de graad wordt verleend, mag overgaan in een vrijeren trant, om tot He jongste Doctor een meer persoonlijk woord te richten, dat men zou kunnen noemen den hartelijken afscheids groet der Universiteit aan de leerling, die haar verlaat. Het voorrecht, dat woord te mogen spreken, heeft in dit geval een zeer bijzondere waarde, en het woord zelve een meer dan gewone be teekenis. Meer dan anders voelt de promotor, dat hij, hoezeer uiting gevend aan wat hem zelf beweegt, toch niet louter spreekt als van persoon tot persoon, dat hij spreekt voor velen, voor het geheel: de Universiteit zelve. De plechti'gheid, die ons hier vereenigt, heeft, naast haar bijzonder karakter, waarop ik straks hoop te mogen terugkomen, een algemeene be teekenis, waarover het mij vergund zij, een enkel woord te zeggen. Als ons ooit kan doordringen het besef van somtijds te handelen en te spreken voor een gemeenschap, een groep, een macht, die zich uitstrekt door eeuwen heen, en waarvan wij slechts het tijdelijk deel vormen, dan moet het zijn In een uur als dit. In U, Koninklijke Hoog heid. eeren wij de telg van het Huis, welks lot en welks daden door de gansche geschiede nis van onzen staat en onze natie zijn heenge- weven, wij, de tijdelijke dragers van al de geestelijke verplichtingen, waarmee de eer van te behooren tot Nederland s oudste lichaam van wetenschap ons belaadt. De Leidsche Uni versiteit bezegelt hier opnieuw dien ouden band met het Vorstenhuis, die haar kostbaar en dierbaar is, om daarmede te toonen, dat haar historie, 's lands historie, haar een levend ding is, dat haar heroïsche oorsprong uit Lei den's moed en Prins Willem's wijsheid nog heden haar kan richten en bezielen. Zoo is de verleening van dit doctoraat hono ris causa niet in de laatste plaats een symboli sche daad. Een symbolische daad, niet in de laatste plaats, maar evenmin enkel en alleen. Met vreugde komt thans de decaan der fa culteit, waarin U de graad gewordt, tot een vluchtigen terugblik op de ruim twee jaren, dat Prinses Juliana was aan de Leidsche Hoogescbool. Student was, en studeerde. Het is waarlijk geen ijdele vorm of een fraaL ver maak geweest, deze vorstelijke studie, al heeft daarin, naar wij wel weten, de vrije vroolljkheid geenszins ontbroken. Trouwer en aandachtiger hoorderes hebben de hoogleeraren, naar wier vakken Uw belangstelling uitging, niet gehad. Onze meer dan bescheiden gehoorzalen hebben U evenmin afgeschrikt, als weer en wind het konden doen. Tal van academische verzame lingen en instellingen hebt gij met een belang stellend bezoek en aandachtige bezichtiging vereerd. Het is voorts de wensch van Uwe Konink lijke Hoogheid zelf geweest, om Haar ijver niet enkel te besteden aan bat aanhooren en opne- men, maar ook aan het verwerken en weer geven. Wanneer de veelsoortige beslommerin gen van uwe hooge positie het u hadden ver oorloofd, het lijdt geen twijfel,, of Gij zoudt niet Jiever hebben begeerd dan een gezette studie naar den gewonen regel te volbrengen. Gij hebt er prijs op gesteld, U te onderwerpen aan een drietal opzettelijke ondervragingen die wij tentamina hebben genoemd. Gij hebt bo vendien gedurende meer dan een jaar U moeite en arbeid willen getroosten voor de vrijere ge dachtenwisseling van een tweewekelijksch dis puutgezelschap. Met blijdschap en voldoening zij hier verklaard, dat de uitslag dier tentamens waarlijk niet „eershalvs" in de dagbladen als geslaagd is vermeld, dat zij alle aanspraak hadden op het praedicaat „voortreffelijk". In de doctorshui, die u aanstonds zal wor den aangeboden, zal Uwe Koninklijke Hoog. heid kunnen lezen, welke de eigenschappen van geest en aanleg zijn geweest, die In Haar den Senaat het meest hebben getroffen. Het di ploma vermeldt ,,een uitnemenden ijver, den luBt tot onderzoek, helder begrip" en tenslotte „oorspronkelijkheid van geest". De leider Van het dispuut op ,,'t Waerle" zou dat alles nóg met een enkel woord wenschen toe te lichtép en hij is er zeker van, dat allen, die aan die avonden van levendig gesprek mochten deel nemen, met hem zullen instemmen. Uitnemende ijver en lust tot onderzoek. Zij wortelen schijnt het ons, in een geestdrift" des harten, om toch vooral de dingen waarlijk goed te verstaan, niet slechts oppervlakkig, be tot op den bodem te doorgronden. Een behoeft® die het U zelve soms moeilijk maakte, om bij een uitspraak vrede te vinden, en anderen, om U te overtuigen. Helder begrip Hoe dikwijls verried het zich in den vorm van een zin tot nauw we gende kritiek. Uw promotor weet het bij onder vinding, hoe goed men tegenover U moet toe. zien, om zelfs niet in schijn met zichzelf in tegenspraak te komen. Want het ontgaat u niet en dan moet de ander maar zien dat hij zich rechtvaardigt. Oorspronkelijk van geest. Wanneer een vraag van alle kanten bekeken scheen, dan kwam meer dan eens de Prinses met een „j^ maar", dat onaangeraakte gronden aanroerde en al het verworvene weer op losse schroeven zette. Meestal bleek dan van een opmerking gesproten nit die zucht om van het bijzondere door te dringen tot het algemeene, die van zoo veel gewicht is voor hetgeen men noemt weten- schappelijken zin. Zij het mij gegund, hieraan toe te voegen, dat al deze hoedanigheden van den geest steeds werden doorstraald door den warmte van een zacht en zuiver gemoe? Aan Uw oordeel, Prin ses, had het hart altijd deel. Toegerust dan met deze eigenschappen hebt Gij da gelegenheid tot wetenschappelijke vor ming, die U open stond, zoo gebruikt dat het bereikte zijn waarde niet zal verliezen. U was geen vast program van studie voorgeschreven. Na eenig tasten heeft Uwe belangstelling de richting gekozen, waarin aard en aanleg haar trokken. De plicht om U te bekwamen in die kundigheden, welke voor de Prinses der Neder landen op haren weg liggeu, Is niet verzuimd. Aan het leggen van een steVigen grondslag van staatsrecht en volkenrecht is een groot aantal Uwer college-uren gewijd geweest voorzeker niet uit plichtsbesef alleen! Van de Nederlandsche beschaving was het vooral dè •tennis onzer letterkunde, die U begeerlijk scheen. Gij hebt haar kunnen vernemen van den man bij wien in den hoogleeraar de echt Nederlandsche dichter niet is schuilgegaan. Van Nederlandsche onderwerpen had daar naast het Zuiderzee.werk in wording Uwe be langstelling het oude VaderlandscLe adatrecht van Nederlandsch-Indië. Gij hebt niet verzuimd het woord te hooren van den oud-hoogleeraar, in wiens naam Leiden's oude hóogleeraar, in wiens naam Leiden's oude roem als middelpunt van Oostersche studiën zoo schitterend als ooit is begrepen. Van de academische vrijheid hebt gij bij de keuze van velerlei stof een ruim gebruik ge maakt. Zeer diep liggende en algemeene vragen hebben U beziggehouden, als de beginselen der godsdienstgeschiedenis. Van verre en vreemde dingen hebt gij willen kennis nemen; van Chi- neesche toestanden, van Russische zoo goed als van Fransche letterkunde, van oud-Ger- maansche mythologie, van verschillende tijdper ken en onderwerpen uit de geschiedenis. Oogen- schijnlijk wellicht een al le bonte keuze, maar die toch eenigermate werd bepaald en bijeenge houden door den eigen aard van uw levenden drang tot kennis. Een programma niet van vak wetenschap, maar van wetenschappelijke ont wikkeling, gericht op het begrijpen van bescha- vingsverachijnselen. Ook in dit opzicht zou men in uwe sludie aan deze Universiteit een teeken willen zien van iets meer dan persoonlijke strekking en beteekenis. Vergun ons deze promotie ook te zien in het licht van een bevestiging en bekro ning van een tijdperk, dat wij sinds een men- schenleeftijd, zijn ingegaan de dertig jaren, die gij juist met uwe studiegenooten hebt ge vierd het tijdperk van de volledige intrede der vrouw aan de Universiteit. Het verschijn sel bepaalt zich niet tot Nederland, het vervult de wereld en legt reeds daarmee het zwijgen op aan hen, die aan zijn heilzaamheid twijfelen. Het is onze beschaving zelf, die hierin zich nieuwe banen breekt. De stemmen zijn zoo goed als verstomd, die vroegen, of het nuttig, of bet noodig was, dat ook de vrouw zou studeeren, Zij wilde het, aldus moest het. Doch in haar on- weerstaanbaren drang naar de Universiteit heeft de vrouw tevens van deze de richting en de reden van bestaan omgebogen. Het is niet de vraag, of alle vrouwen, die ter studie gaan, ook afstudeerden, noch of zij even goede vak lieden zullen zijn als de mannen, maar of de Universiteit haar bieden kan, wat zij begeeren en behoeven: een haogere wetenschappelijke ontwikkeling, die kan bijdragen, om door haar draagsters de maatschappij te behoeden voor de vervlakking en vergroving, die haar bedreigen. In dien zin van een kweekplaats te vormen van koogere wetenschappelijke lectuur, reeds lang een functie der Universiteit in de Engelsch- sprekende landen, ziet ook de Nederlandsche zich een taak voorgeschreven en een recht van bestaan te meer verzekerd. Koninklijke Hoogheid, lid der Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, gij zult het billijken, dat deze afscheidsgroet aan u, onze meest doorluchtige vrouwelijke leerling, ook in dezen toon heeft willen klinken. Nog slechts één woord, eer gij uit de hand van deu Rector het teeken uwer nieuwe waar digheid aanvaardt. Het is een doctoraat In de Letteren en Wijs begeerte, dat de Senaat u heeft verleend. De faculteit, op wier gebiech uwe belangstelling zich in hoofdzaak heeft gericht, is er trotsch op/ dat zij het mag zijn, die in de lijst van haar doctores den naam van de Prinses der Neder landen opneemt. Aanvaard dan haar gelukwengfch, bewaar uw hooge genegenheid. Wat Leiden u heeft mogen bieden aan kennis en aan levensvreugde, dat het blijve bloeien en gedijen in uw hoofd en in uw hart, tot heil van u zelve, tot vreugde van die om u zijn, tot sterking van ons Land, tot eer en tot blijdschap van deze uwe Alma Mater l.ugduno-Batava Nadat hierop de rector aan Hare Konink lijke Hoogheid het doctor-diploma overhandigd had, sprak de Prinses een woord van dank tot den senaat, waarop de rector magnificus zich namens den senaat bij da» kei uk wensch van, ARNHEM, 31 Januari. (Geld. EierveiUng v. d. Aartsdioc. R. K. Boeren- en Tuin-d-ersbond en de Geld.-Overijss. Mij. van Land-bouw). Aangevoerd 2.300.000 kipeieren, prijs groote 6—6.60, kleine 4.80—-5.90, bruine 6.60—7, eendeieren f 6.40 6.80 per 100 stuks. DORDRECHT, 31 Januari. Veemarkt. Aange voerd 34 runderen, 33 varkens en 45 biggen. Prij zen als volgt: vette koeien le soort 5557 ct., 2e soort 4853 ct., 3e soort 40—45 ct., vette var'- kens 3638 ct alles per pond. Stieren 120 130, vaarskoeien 200—225, nuchtere kalveren 8 12, schrammen 3550, biggen 2030. UTRECHT, 31 Januari. (Kaas.) Aangevoerd 8 (wagens wegende 2787 kg. Prijs met rijksroerk ,1e soort 4345, 2e soort 4042, ongestem pelde 38—40 per 60 kg. Handel matig. KRALINGSCHEVEER, 31 Januari. Aange voerd 1 zalm A 3 per pond. ROTTERDAM, 31 Januari. Heden kwamen aan fle^t-iscbmarkt alhier 2 motorbotters en werden Vjtn. IJmuiden, Nieuwediep, Scheveningen en elders 450 manden en kisten versche visch aan gevoerd. De prijzen waren als volgt: middel tong «S—80, kleine tong 3442, tarbot 1836, goifote schol f 15—20, middel schol f 20—4o! kleine schol 6—12, bot 5—8. schar 36, kabeljauw f 10—22, middel schelVisch 1524, kleine schelvisch 36, gul f 47, wijting f 35, kuit 612, lever 47, alles per mand; spiering 2—2.50, versche bokking 3—4, alles per kistje. ViTaARDÏNGEN, 31 Januari. Heden werd be taald. voor zoutevisch (stijve koon) 38—39.70 per ton. den promotor aansloot en de plechtigheid voor geëindigd- verklaarde. Vervolgens werd in het met veel perzische tapijten versierde klein auditorium door den senaat der universiteit aan hen, die bij de plechtigheid tegenwoordig waren geweest, een thee aangeboden. De vorstelijke personen onderhielden zich met verscheidenen der aanwezigen. Na het vertrek der Kon. Familie zou de Prinses zich met haar paranymphen per rijtuig naar het clubgebouw der V.V.S.L. begeven. Hednavond te half acht vindt ten paleize in het Noordeinde het promotie-diner plaats. De doctorsbul. De in het Latijn gestelde bul is op perkament geschreven in een renaissance handschrift door den heer J. v. Krimpen, te Haarlem. Het groot zegel der Universiteit in roode was hangt aan een moiré oranjelint en is gesloten in een zilveren doosje. De bul wordt geborgen in een wit marokijnlederen koker, verzorgd door den heer J. H. J. de Vries Jr., leeraar aan het instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam. ROTTERDAM, 31 Januari. Vlet- én Lich.terwerk200 ton 8 en 8 50- 400 ton 12; 500 ton 13 a 14, alles per dag. Naar particuliere ruimte geen vraag. Vaarwerk: 45 ton hout naar Veghel ƒ80. Ook in deze afdeeling gaat zeer weinig om. ROTTERDAM, 31 Januari. Boven-RtJn. Waterstand vallend. Er was matige vraag. Ruimte wis voldoende Stemming onveranderd. Voor ruwe producten betaalde men ca. 2'/, ct daghuur péH ton, aflevering losplaats alsmede ca. f 1.30 per. last met verkorten lostijd. Beneden-Rijn. "Waterstand valend. Er was matige vdaag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met lostijd (4 dagen) 40 ct, met lostijd (8 dagen) 50 ct per last, Sleeploon 4d45 ets. tarief. Ertsvracht naar Horle 50 en 60 ets. met V. en lostijd. KUIÏRORT, 31 Januari. VRACHTEN van de Rtjn-Ruhrhavens naar Rotterdam 0.75-0.SÖ Mk (inclusief sieepen), Antwerpen en Gent 1.50 Mk, Brussel 1.90 Mk Luik 3.60 Mk. r Van de havens' van het Rijn-Hernekanaal naar Rotterdam 1.Mk (Inclusief sleepen), Antwer pen en Gent 1.70' Mk, Brussel 2.10 Mk, Luik 4.10 Mk. DAGHtUR van de Rijn-Ruhrhavens naar Keulen 0.04% Mk met 12 dagen garantie terug levering Ruhrort. SLEEPLOON van de Rtjn-Ruhrhavens naar Mainz 3.351.60 Mk, Mannheim 1.501.75 Mk i- ROTTERDAM aangekomen; 30 Januari namiddag;, 3.4ü GAETA, N. V. Vulcaan, Bona, Maashaven i\z„ erts; 4.7 5 BEIJERLAND, Scheepv.- en cteenk. Mij., Methil, Waalhaven 19, kolen; 5 15 T^,SPORTER' Stromeyer, Odense, Waalhaven 16, ledig); 8.15 SPEIJBANK., Vinkee Co., Ro- sario, Maashaven 13, graan; 9.— TYNEHOME, Sota en Aznar, Sunderland, 2e Ivat.drh,., Loods d' kolen. NIEUWE WATERWEG aangekomen 30 Januari namiddag: /H5"*"*. Londen' bunkert Schiedam; 2.50 AGILITY, Bremen, nr. Zwbndrecht. 7A0 TENERIFFA, Japan n. Schiedam; CAS TOR, Sonderborg, n. Zwijndrecht; 8.35 SPORTS Gent, bunkert; DENES IDE, Londen voor Vlaar- dingen; vertrokken 30 Januari namiddag: 2.25 IVAN GORTHON, Noordzee; 2.50 SCHIE- KERK, Calcutta. 3.15 BASTANT. Oslo; TIRPENO, Triest; 4.35 CAPODlMGNTE, Oran; 5.15 HERA, Dunston; WASCAN'A, Bagnoli; 5.30 VULCAN CITY,, Ham burg; ANN IN A. Palermo; 5.50 ASPERITY. Harburg; 6.20 SEMPRE AVANTI, Ancona; ELANCHOVE, Pt. de Boucj 6(45 ALSIA, Bang kok; 6.55 SEIRSTAD, Narvik; TRENT, Kopen hagen; 7.J0 BAT.-i.VlER I, Hamburg; 7.40 BRISK Drammen; 7.55 NORNAN, Laridskrona- RABE Riga; CLIFFWOOD, Galveston;, S.15 BATAVIER IV, Londen; 8.35 FELIXSTOWE, Harwich; A. WICANDER, Stockholm; 8.45 METHAN, Esbjerg; 9.15 HOCKLAGA, Hartlepool; HOYEI- SAN MARU, Hamburg; 9.25 LETO, Newport (Mon.) 9.50 TILLY L. M. RUSS, Brunsbuttel v.o.10.20 WINDAU. Danzig; ABILITY, Grf. Yarmouth' STAD ZWOLLE, VIgo; 10.50 KARMT, Odda; 11.45 ST. DENIS, Harwich. Wind ZW, flauwe koelte, betrokken, kalme zee IJMUIDFN aang. 30-.Jan. GOUWZEE sltb., Maassluis; RON AN, Leith (stukg.); DOROS, Al giers (sukg.); TEXELSTRppM, Dundee -stukg.)GLYNWEN, Swansea (keien)VECHT STROOM, Huil (stukg.); MINER Va, Hamburg (stukg.). f vertr. ICENNEMERLANd, Hamburg; POE- LAU TELIA), ld.; ARDGRYFÈ, Newcastle; GOUWZEE, Rott.; PORT WOOD, Newcastle; MAASKERK, W.-Afrika; SAARLAND, Ham burg; ODYSSEUS. Danzig; POSEIDON. Curac.au 'EURSUM, Antwerpen. TRINGA,- Liverpool Wind ZW., flauwe koeite, kalme, zee. VLISSLNGEN 30 Jan. aang. MECKLENBURG, Harwich; vartr. PRINSES JULIANA, Harwich; GO- RECHT, OstendeLIBELLA, Newport; gep. naar Antwerpen: NIDD, Goole; LEPANTo New-York. MARTIN, Boston; HERMION, Delf zijl; gep. naar Gent; TOVELIL, Londen; WESER, Bremerhaven; ELEVEEN, Newcastle; MERAN- NIO, Londen; LESTRIS, Boness; MARIE FER DINAND, Cardiff; DONA FLORA, Middlesbro; gep. naar Brussel: CITY OF BRUSSELS. Lon den; SIDO, ld.; FULLERTON ROSE, Fowey; SHEAF GARTH, Newcastle. gep. van Antwerpen: ACTA Boulogne; GOL FER, Methil; HIRONDELLE, Londen; ANT WERP, Harwich; INVERNUE, Hamburg; DON, Goole. TASSO, Newport Mon; MAHRONDA, Middlêsbro; MALANGA, Rott; ANNA Londen; SECURITY, slbt. met twee lichters, id.; HERO, Bremen INGELO, Shoreham; LANCASTER CASTLE, Newcastle; TENERIFFA, Rott.; KAR- DAMYLA id.; CAPITAINE FAXJRE, id.- WIL LEM RENE, Newpor Mon.; STAVELEY, Grime-byANNIE JOHNSON, San Francisco; 1TAURI, Chili; CUYABA, Santos; BITTERN, Liverpool; LOIRE Nantes; SCHLESWIG HOL STEIN, Rott. TIMIOS STAVROS, id.; PALLAS, Flensburg gep. van Gent: CRICHTOUN, Leith; DRY- BURGH, id.; EDITH, Yarmouth; SPORTS, Rott.; KALUA, Noordzee; WAYPARK, Hull; KULDIGA Gdynia; TORNHOPE, Newcastle; ROSEDO, Noordzee: HELLEVOETSLUIS vertr. SO Jan. OUD BEIJERLAND, Londen; IRIS, Fremington. HARLINGEN aangekomen NOORD-HOLLAND, Goole. 30 Januari: HOLLAND-AMERIKA LIJN. ROTTERDAM 30 v. Rott. te N.-York. NARENTA Vancouver n. Rott. via Hamburg 29 (10.53 v.m.) 180 mijl Z.W. v. Land's End. HALCYON LIJN. STAD ZWOLLE 30 v. Vlaardingen n. Vigo. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. NIEUWKERK (uitr.) 30 te Algoabaal. MAASKERK (uitr.) 30 V. Amsterdam. HOLLAND-ÖOST-AZIE LIJN. OUDERKERK (thulsr.) 29 te Singapore. HOLLA.ND-AUSTRALIE LIJN. AAGTEKERK 30 (5 n.m.) v. Bremen n. Rott. HÖLLAND-ENG.-INDIE LIJN. SOMMELSDIJK (uitr.) 30 v. Genua. SCHIEKERK, 30 v. Rotterdam n. Calcutta. JAVA-PACIFIC LIJN. SIANTAR Seattle n. Java 28 v. Tacoma. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VENUS' 30 v. Malaga n. MeUlla. IRENE 30. v. Amsterdam te Hamburg. ORPHEUS 30 v. Pasajes te Bilbao. COMMEWYNE W.-Indië n. Amst. vla Havre 29 (11.34 v.m.) 150 mijl Z.W. v. Land's End. ARES 30 v. Amsterdam te Smyrna. JASON Amst. n. Alexandria p. 29 Gibraltar. IRIS 29 v. Amsterdam te Oporto. ULYSSUS 30 v. Constantza te Varna. NEREUS 30 v, Bari te Catania. TELLUS 30 V. Patras te Venetië. MARS Pto Plata n. Amsterdam 29 te Havre (31, n.m., verw.) DOROS 30 v. Calamata te Amsterdam. MINERVA 30 v. Hamburg te Amsterdam. ODYSSEUS 30 v. Amsterdam n. Danzig. POSEIDON 30 v. Amsterdam n. Curayao. KON. HOLLANDSCHE LLOtD. GAASTERLAND (uitr.) 30 v. Rio Janeiro. RIJNLAND (thuisr.) 29 v. Paranagua. PEURSUM 30 v. Amsterdam n. Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAPANOEL1 (uitr.) 30 v. Genua. AMELAND (uitr.) 30 v. Pt. Said. PATRIA (uitr.) 30 te Marseille. TEXEL (uitr.) 29 (11.48 v.m.) 100 mijl Z.O. v. Land's End. TAMBORA (thulsr.) 30 (3 n.m.) v. Southamp ton 31 (9.30 v.m.) te Rott. verw. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT (thulsr.) 30 te Londen. JOHAN DE WITT (uitr.) 31 v. Southampton. PRINS DER NEDERL. (uitr.) 29 v. Belawan. KON. DER NEDERL (thuisr.) 30 v. Colombo. MOENA Batavia n. Amsterdam 30 v. Colombo. POELAU TELLO 30 v. Amsterdam n. Hamburg STOOMVAART MIJ. OCEAAN. TYDEUS Batavia n. Amst. via Londen 29 (8.48 v.m.) 80 mijl W. v. Land's End. LAOMEDON Rott. n. Japan 28 te Shanghai. AURANIA Rott. n. Italië p. 29 (12.22 mm.) Nlton AMUR MARU Rott. n. Japan 29 (12.49 v.m.) 120 xpül v. Land's End. ASPHALION Rott. n. Australië 29 (1.31 n.m.) 25 mijl ZO. v. Niton. ALMIR ALEXANDRINO Rott. n. Santos 28 v. Lissabon ALEARDI Rott. Triest 27 v. Venetië. ASCENSIONS 25 v. Rott. te Savona. BILBAO Rott. n. Ceuta 30 v. Gibraltar BORUSSIA 29 v. Keulen te Londen. BODWILD 27 v. Amsterdam te Esbjerg. CITY OF VALENCIA 28 v. Rott. te Algoabaai. "OBLENZ Rott. n. Japan 29 v. Dairen. CARBÖNAVI 26 v. Rotterdam te Napels. CORNCRAKE ,29 v. Amsterdam te Londen. CITY OF PALERMO 30 v. Rott. te Kaapstad. DUNDAGA 28 v. Rott. te Kopenhagen. DIONI 28 v Rott. te Oran. ELLEWOUTSDIJIi Rott. n. Ancona p. 29 Fini- sterre. FRIESLAND 29 v. Rotterdam op Tyne. FLYING DUTSCHMAN 29 v. Brlghtüngsea n. Dieppe. GOLDONI 25 v. Rott te Pto San Stefano GEZIENA m., 29 v. Maasbracht te Londen. GEES 29 v. Rumpst te Londen. GRUTTO 29 v. Rotterdam te Londen. GUDUR 27 V. Rotterdam te Malmö. HINDERIKA m., 28 v. Par n. Berwick. HARMINA, Bakker, 28 v. Londen te Duinkerken HARRY, Vellenga, 29 v. Stubbekjobing te Band- holni. INGARO 25 V. Rott. te Malmo. IRWELL 29 v. Rotterdam te Goole INO 29 v. Rotterdam to Bristol. JANTJE GRUNEFBLD m., 29 v. Antw. te Ldn. JAMAICA SETTLER Rott. n. Jamaica p. 29 Lizard. JAARSTROOM 29 v. Amsterdam te Manchester. JANTIENA m., 29 v. Leith n. Grangemouth JAVA 26 v. Rott. te Kobet. KASSOS Amst. n. Barry p. 29 Bèachy Head. KENBANE HEAD 28 v. Rotterdam te Belfast. LINGESTROOM 29 v. Amsterdam te Londen. LUCIA 25 v Rott. te Girgenti. MAGDALENA 28 v. Nantes te Bordeaux. MIRZA Rott. n. St. Kitts 29 (11.37 v.m.) 150 mijl O.Z.O. v. Land's End. MAASDIJK 29 V. Rotterdam te Genua. MIDSLAND 30 v. Rotterdam te Grangem-outb. MERCURIUS 29 te Londen uitgekl. n. Antw. MARIA m., 28 V. Brussel te Londen. NOORD-FRIESLAND m., 29 v. Ostende te Ldn. NYSSIENA m., 29 v. Leerdam te Londen. NIEUWENDAM m., 29 v. Amst. te Londen. NOORDWIJK Newcastle n. Boucau p. 30 Dover OSTPREUSSEN 26 v. Rott. te Memel. PRINSES JULIANA m., 29 v. Ostende te Ldn. PROF. BUYS 30 v. Harltngen te Huil. PRINSES JULIANA mz., 27 v. Kopenhagen n. Sklve. P. L. M. 12 Rott. n. Caronte p. 30 Gibraltar. PITKRDINA Stienstra, Kopenhagen n. Hamburg p. 29 Holtenau. PATRIA, Croen, 29 v. Hamburg n. RUY BARBOSA 28 v. Rotterdam te Braila. RANDWIJK 29 V. Rotterdam te Aïexandrië. ROSSUM 29 v. Monrovia n. PL Gentii. ST. JifNSLAND 30 v. Rotterdam op Tyné. ST. PHILIPSLAND 29 v. Leith n. Antwerpen. SISTO 28 v. Rotterdam te Goole. SPES Rott n. Ancona 21 v. Oran. SAN JOSE 29 v. Ro-tt. te Ten-eriffe. TSUSHIMA MARU Rott. n. Japan 1 te Singa pore verw THEANO 29 v. Amsterdam te Belfast. UBENA Rott. n. Kaapstad 23 v. Luderitzsbaai. VLIESTROOM 28 v. Plymouth n. Fowey. VECHTDIJK Rott. n. Genua p. 28 Flnlsterre. VEGA 28 v. Rotterdam te Stockholm. WESTLAND 30 v. Rotterdam te Leith. WHITBY ABBEY 29 v. Rotterdam te HulL v.m.) 700 mijl Z\V. v. Valentia. WACHTFELS 29 v. Rott. te Hamburg. WASABORG 26 v. Rotterdam te Norrkoping. ZEEMEEUW, Westers, 27 v. Kopenhagen n. Odense. ZAANSTROOM 28 v. Amsterdam te Newport. GIRAFFE. IJ m u i d e n, 30 Januari. De drij vende kraan Giraffe, welke de werkzaamheden bij het Katerveer beeft beëindigd, is heden per sleepboot Gouwzee buitenom van hier naar Rot terdam vertrokken. VIJF GEZUSTERS. Hansweert, 30 Januari Het meergemelde schip Vijf Gezusters, maakt niet zooveel mater als eerste gemeend werd. Het schip is hier gisteren binnengesleept. Met een paar pompers aan boord heeft het schip gesleept door de sleepboot Adja de reis naar Temsche voortgezet. ROSALIE. ALBERT. Hansweert, 80 Janu ari. Gisterenmorgen ziJn tijdens mist de schepen Rosalie en Albert op een Plaat bij Strijensas om hooggevaren en blijven zitten. Het schip Albert ia korten lijtl later óobr een sleepboot vlot gesleept. De Rosalie is met veel moeite door 4 booten vlot- gesleept. Beide schepen zijn oogenschijnlük onbe schadigd en hebben de reis naar België voortgezet TARA. Londen, 30 Januari. Heit meerge melde Nederlandsche s. Tara is vlot gebracht en voor anker gegaan in de Baai van Arzew. Er heerscht een Z.W. storm. Men zal trachten de lading te herstuwen, indien het weer zulks toe laat. DRECHTSTROOM. Londen. 30 Januari Het Spaansche a Manu is bij het verlaten der haven van Bordeaux in aanvaring geweest met het Nederl. s. Drechtstroom. Laatstgenoemde boot is licht beschadigd. (De Drechtstroom is bestemd voor Amster dam Red.) SEBETO. Brest, 27 Januari. Het meergemel de Ital. s. Sebeto verkeert bulten gevaar en zal trachten Corcubion te bereiken. ftOBA SECÖNDO. Vigo, 28 Januari. Het meergemelde Ital. s. Boba Secondo heeft lichte maehineschade. Verder heeft het schade over dek en aan de luikhoofden. Een boot is weggeslagen en twee booten zijn beschadigd. CAMOGLI. Vigo, 28 Jan. Het meergemelde Ital. s. Camogli is aanzienlijk beschadigd. Vooral het brugdek heeft ernstig geleden. Twee booten zijn weggeslagen en de andere zijn beschadigd. ALEGRETE. Havre, 29 Januari. Het Brazi- liaansche s. Alegrete (meer gemeld) is vlot ge sleept en hier aangekomen. Of-het schip schade heeft is nog niet bekend. ALEGRETE. Havre, 29 Januari. Het Braziliaansche a Alegrete (zie elders in dit blad) heeft eerst een deel der lading in lichters moeten lossen alvorens vlot te komen met behulp van 7 sleepbooten. Alleen de waterballasttank is be schadigd. ONBEKEND STOOMSCHIP GESTRAND. IJ m u i d e n, 30 Januari. Volgens hier ingeko men berichten is hedenmorgen tijdens dikken mist even tezuiden Zandvoort een nog onbekend vrachtstoomschip gestrand. De van hier ter hulp uitgevaren sleepoooten „Drente", „Hector" en „Nestor" zijn ter plaatse aangekomen. De red dingsboot i.Insu ilnde" is eveneens uitgevaren om, indien noodig, hulp te verieenen. Nader vernemen wij, dat het schip blijkt te zijn het s. Ronan, dat op reis was van Leith naar Amsterdam. Het schip Is inmiddels op eigen kracht vlotgekomen en heeft de reis voortgezet- BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken 31 Januari namiddag 2.25 ANNELIESE, Amsterdam. TE ROTTERDAM VERWACHTE SCHEPEN. JAMAICA MERCHANT v. Jamaica 30 (8.44 v.m.)' 250 mijl W. v. Land's End. GLENGARRY v. Japan 29 v. Kobe. KINDERDIJK (Soil.) 30 v. Sagumto (nr. Hoek v. Holland.) THEANO 30 v. Dublin via Waterford. MOTOCARLINE v. N.-Orleans 29 (9.27 n.m.) 250 mijl W. v. Land's End. NARENTA v. Vancouver via Ham-b. 30 (10.12 v.m.) 25 mijl Z. v. Niton. SAC CITY v. N.-York 30 (3.24 V.m.) 1386 mijl W. v. Bishops. SOOPAS. t. v. Los Angeles 30 (10.52 vjm.) 85 mijl N. v. Finisterre. ADELIA V. Savona 27 te Bona. MEC. PRINCIPAL CARVIN v. Libreville 29 v. Dakar. PARKHAVEN v. Mobile 30 v. Bremen (heden nacht verw.) NAGARA 30 v. Calcutta (verb.) PENDEEN v. Odessa 29 v. Stamboul. GILLHAUSEN 29 v. Oxelosund. NIOBE 31 v. Caen. TE AMSTERDAM VERWACHTE SCHEPEN. RADJA v. Batavia 29 v. Padang. AGAMEMNON (Eng.) 29 v. Kobe. PENTOWY v. Follonica 30 (2.2 njm.) 70 mtjl Z.W. v. OuessanL BUITENLANDSCHE HAVENS. THEANO 30 (n.m.) v. Dublin n. Waterford. LETO, Rott. n. Newport (Mon) p. 31 (9 v.m.), Dover. JEANNETTE 30 v. Rotterdam te King's Lynn. REGINA 30 v. Amsterdam te Tregnier. ST PHILIPSLAND 29 v. Leith n. Antwerpen. ST JANSLAND 30 v. Rotterdam op Tyne. SCHIELAND 30 v. Tyne n. Rouaan. GEMENGDE BERICHTEN. EVERLEIGH. Lissabon, 29 Januari. Alvo rens de reis naar de bestemming te mogen voort zetten, zal het schip eerst de schade afdoende moeten herstellen. KONIGSBER GPREUSSEN. Kiel, 28 Januari. Het meer gemelde Duitsche s. IConlgsberg Preus- sen heeft een certificaat van zeewaardigheid bekomen en do réis naar Koningsbergen voort gezet. NUESTRA SENORA DEL CARMEN. Cadix, 30 Januari. Het Spaansche a Nuestfa Senora del Carmen Is met behulp van een bergingsstoom schip vlotgekomen. EASTMOOR. Londén, 30 Januari. Het Eng. Eastmoor heeft den 13den Nov. op de reis van Sabang naar Vladivostock, in de Chineesche Zee een orkaan doorstaan, waardoor bakboords scheepsboot verbrijzeld werd. Bovendien had het sohip diverse schade over dek bekomen. ELAKOON (Z.) Falmouth, 30 anuari. De Finsche bark Elakoon, van Fowey naar Genua met een lading klei, is heden hier binnengeloopen- Volgens rapport van den gezagvoerder maakt het schip water. GAASTERLAND. Delfzijl, 30 Januari. Heit s. „Gaasterland" kwam heden hier binnen van. Boston (Line) met een lading kolen. De voe- dingpomp is defect. De schade wordt hier her steld. BRITISH LANTERN. Plymouth. 20 Ja nuari. Het Eng. s. „Brltiseh Lantern", van Tarrv- pico naar VHssingen, is hier binnengeloopen, teneinde het beschadigde stuurgerei te her- stollen. ORANGEMOOR. Vigo, 29 Januari. Het En*, s. Orangemoor, van Yokohama naar HambuT®» is hier binnengesleept door het Eng. s. Grodn*. Da handstuurinrichting is totaal vernield, do staartas is eenigszins beschadigd en het quadrant is gedeeltelijk vernield. Bovendien laat de afslui ting aan den achtersteven veel water door. WIELDRSCHT Tampico n. Rouaan 29 (12.37 j, gezet. PENDEEN.' Stamboul, 29 Januari. De stellingen aan het meer gemelde Eng. s. PendeeB zün gereed. Nadat het tchip een certificaat vaB zeewaardigheid had ontvangen, heeft het ia deO afgeloopen nacht de reis naar Rotterdam voort"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2