ALGEMEEN OVERZICHT. Peiroleumbrand in Californië. ByjDAfi 31 JANUARI 1930 DERDK BI AD. PAGUna 1» )e koude van den vorigen winter. Ber ijns fmacc;ee!e moe iijkheden. COMMUNISTEN AGITATiE - -Ji" BENZINE STROOMT BRANDEND DE BERGEN AF En sticht vreeselijke onheilen VIER ARBEIDERS VERMIST ALS PROTEST TEGEN ISOLATIE- MAATREGELEN EEN UITGEBREIDE AGENDA NIEUWE ONLUSTEN TE HAMBURG BEVOLKINGSTERUGGANG Ongewone ïcéne in een rechtszaal GEEN MEEVALLER! DR. ECKENER TE GENEVE Har, de'sreziger spion ONREDELIJKE WERKLOOZEN EPIDLMIZEN TE MOSKOU VERGIFTIGING DOOR TERPETIJNGAS WINTER IN ZWEDEN HOOGLOOPENDE TWIST 's PAUSEN BEZOEK AAN DE „OSSERVATORE ROMANO" Door zijn kleinzoon veig ftigd De toestand in Spanje ®r heerscht In Spanje nogal beroering, nu •Tinto de Rivera, na een zevenjarig dictatoriaal ®*wind, zich eindelijk tot aftreden genoopt heeft gezien. Wat na een zoo vrij langdurige, maar vooral 100 uitzonderlijke regeerir.gsperiode, en In •unrnerking genomen dat men met Zuidelijk tetnpvament te doen heeft, geen verwondering "®hooft te baren. Nu weer zijn het de bewonderaars van Rus sische toestanden, die aan 't herrie-schoppen gegaan. Groepen communisten begaven zich met ont plooiden rooden banier naar het koninklijk Palels en schreeuwden: „weg met Berenguer. *eg met den koning". Toen de vlag der oproerigen door de open de macht werd gegrepen, had er een opschud ding plaats. Groepen ten getale van 1300 vorm en zich op den openbaren weg, maar werden Uiteengedreven door bereden politie, die in booten getale in de straten patrouilleert. De politie moet er slechts met moeite in ge- RUagd zijn, de politieke betoogers, die het ko ninklijk paleis belegerden, en voor de vrijheid boogden, in bedwang te houden. Te Barcelona moet het tot vrij ernstige bet ogen zijn gekomen, waarbij talrijke dcodén gewonden gevallen zijn. Wij herhalen: dergelijke manifestaties bo bneven niet direct tragisch opgevat te worden. Maar dat ouderschatting van haar belang al ^'enmin goed zou zijn, bewijst wel het optreden Vah Primo zelf. Woensdagavond heeft? hij een ver- kadering der patriotische liga geleid en na drukkelijk verklaard, dat de aanhangers van de "ga zich op den strijd moeten voorbereiden, 'Mien zij Spanje van de revolutie willen red den. Dit zijn ernstige woorden, welke uit den Piond van een ernstig man als Primo is, zeker biet als bangmakerij klinken. Zeven jaren lang beeft men koning Alfons XIII schending der grondwet verweten, wijl bij tegen de constitut e in met oen dictator teerde en het parlement geheel verwaar loosde. Het zal nu een kwestie van tactiek zijn om het koninklijk prestige weer te herstellen. Komt er een regeering, welke zich geen dicta toriale allures aanmatigt, doch als eerste punt op haar program het herstel van grondwette- Üjke toestanden neemt, dan zal door dit feit alleen de republikeiusche gezindheid nog aanmerkelijk getemperd worden en zal de rust in Spanje, welke de laatste maanden geheel ontbrak, spoedig terugkeeren. Berenguer schijnt wel van plan niet lang te aarzelen met omzetting van het regiem, al is het begrijpelijk dat dit liet maar een kwestie la van enkele uren of <"agen. Hij heeft ver klaard den grondwettelijke-.: toestand te willen herstellen en voegde eraan toe, dat hij de poli tieke partijen volkomen vrij zou laten Ook wil hij overgaan tot het herstel van de universi taire rechten der studenten. Men hoopt even eens, dat hij althans zijn kabinet op groote schaal amnestie zal verleenen voor poli tieke delicten. Welke overigens de diepste opvattingen van Berenguer over de beste methode om Spanle te regeeren mogen zijn, één ding is zeker, dat hij een persoonlijk tegenstander van Primo de Rivera was. Men herinnert zleh nog de voor Spanje zoo noodlottige campagne in Marokko. Ia Juli en Augustus 1921 leden de Spaansche troepen nederlaag op nederlaag tegenover de oproerige stammen onder leiding van Ahd-ei Rrim. Generaal Berenguer was toen boozo commissaris van Spanje in Marokko en opper bevelhebber van Larasj, Ceuta en Melilla. Alle posities, welks sinds 1907 bezet waren, gingen verloren: 10.000 Spaansche soldaten sneuvelden: generaal Silvestre, de onder opperbevelhebber in Marokko en leider der operaties, pleegde zelfmoord. Op dat oogenblik greep Berenguer persoon lijk in. en rukte met alle beschikbare troepen naar Melilla op; door zijn snelle actie redde hij deze stad en wist a'dus een volledige ver drijving der Spanjaarden uit Marokko te voorkomen. In zijn land teruggekeerd, werd hij ook door den koning, met de hoogste eerbewijzen ontvangen, maar de militaire camerilla stelde hem voor de débacle verantwoordelijk en n Januari 1924. ,dus tijdens het bewind van Primo de Rivera, kwam hij voor den krijgsraad die hem uit het leger royeerde. Met veel ophef benoemde koning Alfonso kort daarop den veroordeelden generaal tor chef van zijn militair kabinet, wat een vol komen eerherstel was. Maar de tegenstelling BerenguerPrimo de Rivera nam daardoor in scheepte toe. Vooral den laatsten tijd gold generaal Berenguer als de intieme raadgever van den koning en de stille, doch taaie strijd teg»u dezen tegenstander schijnt den afgetreden Spaanschen dictator uitermate geprikkeld te hebben. Intusschen is Berenguer met de samenstel ling van zijn nieuwe ministerie gereed ge komen. Het ziet er als volgt uit: Minister van binneniandscüe zaken en van oorlog: Berenguer; Minister van buitenlandsche zaken: Generaal Marzo; Minister van Marine: Cardla; Minister van financiën en economische zaken ad interim; Aiguelles' Minister van justitie: Estrada; Minister van openbare werken: Matos; Minister van openbaar onderwijs: de hertog van Al va; Minister van arbeid: Sangro y Ros d'Olano. Alle ministers in het kabinet zijn trouwe aanhangers van 't koningschap. Drie ministers behooren tot de cónservaue.cn en zijn intieme vrienden van den vroegeren conservatieven .mi nister-president Sanchez Guerras, den voor- naamsten tegenstander van Primo de Rivera. Generaal Berenguer moet tegenover zijn in tieme vrienden hebben verklaard, dat het nieu we kabinet de opwinding in Spanje wil doen bedaren, om daardoor den oveigang van de dictatuur tot meer normale regeeringsvormen gemakkelijker te maken Daarvoor zal groote tact era handigheid noo- dig zijn. Militaire maatregelen, althans onoor- deelkundig en tyranniek doorgedrevene, kun- ivsa slechts olie op het vuur zijn. procedure te Londen Bij de opening van de derde plenaire zitting van de vlootconferentie, gisteren, in bet^ St. Jame3 Palace, voerde als eerste spreker Ram say Mac Donald, het woord. Hij zelde dat de vergadering zich in de eerste plaats had bezig te houdrn met de agenda, zooals deze onder de gedelegeerden had gecirculeerd. Het Fransc'ie vooistel had in de eercts plaats betrekking op de globale tonnage, ten tweede op de methode van classificeering, die gevolgd zal worden en ten derde op de mogelijkheid van transfer van tonnage. Groot-Brlttannlë stelt voor het systeem van beperking per categorie. Italië wenscht allereerst vaststelling van de quota, ten tweede vaststelling van de grootte der totale tonnages der verschillende landen. Mac Donald verklaarde dat twee dingen se dert het begin van de conferentie voortgang hadden gehad. Dat was de conferentie zelf; de verschillende belangen van en de betrekkingen tusschen de mogendheden zijn uiterst ingewik keld en het ls onmogelijk daarvoor in korten tijd een oplossing ts vinden en ze zoo maar even iu een conferentie af te doen. De delegaties moeten met elkaar van meening wisselen, ten einde misverstanden uit den weg te ruimen en een weg te hanen voor compromissen en over eenkomsten. Dit proces was dagelijks bezig zich te voltrekken sedei-t den aanvang der con ferentie. Hoewel voor degenen, die er niet zelf bij be trokken zijn, de resultaten miniem zullen lijken, achten degenen die zelf aan het werk deelnemen en die de moeilijkheden verstaan, de resultaten zeer bevredigend. Parallel met dit contact der delegaties hebben de leiders der delegaties elkaar bijna dagelijks ontmoet. Als resultaat van deze parallel loopen- ds besprekingen zijn de thans op de agenda staande kwesties ingediend met het voorstel, om ze te verwijzen naar een commissie. Italië beschouwt twee punten als meer ban .1 nn'tnnM rl n /.ITAtt motRnflpn Pil deiende over principes dan over methoden en de lieer Grandi wenscht zijn standpunt te dien opzichte uiteen te zetten. Het woord was hierna aan den leider der Italiaansche delegatie, Grandi. Hij betoogde, dat de drie Fransche punten en bat Britsc.he punt practisch over hetzelfde pro bleem liepjn, n.l. of de bèpaling van de beper king der bewapening ter zee zou geschieden volgens het systeem van een globale tonnage of door beperking der categorie. Dit alles is een kwestie van methode. Daartegenover stelt de Italiaansche delegatie een principe-kwestie aan de orde n.l. de bepa ling van de verhouding der krachten tusschen de mogendheden en het vaststellen van maxima voer de totale tonnage voor de vijf hier aanwe zige landen. Door leze twee punten op de agenda te zet ten wenschte Italië, dat de conferentie zich zon uitspreken over de algemeene principes en de politieke criteria der ontwapening. Italië geeft niettem'n toe, dat do kwesties >e- treffende de te volgen methode en procedure op de agenda inmiddels eveneens onderzocht die nen te worden. Aangezien de Italiaansche dele gatie zich had voorbereid, om deel te nemer, aan de discussies over de eerstgenoemde kwes ties was z:j niet bereid zich op eenige wijze te mengen 'n discussies over te volgen methoden of deel te nemen aan discussies over eenig punt van ontwapening, zoolang men ten aanzien van twee fundamenteele punten geen beslissing had genomen n.l. de kwestie der onderlinge ver houding en den maximum omvang der globale tonnage. De leider der Amerikaansche delegatie, btim- son, deed daarna het voorstel, dat de kwesties, betrekking hebbend op de te volgen methoden en procedure naar een commissie zouden wor den verwezen, welke zal worden samengesteld uit door de op de conferentie vertegenwoordig de naties aan te wijzen gedelegeerden. Deze zullen nauwkeurig de mogelijkheden en het. waarschijnlijk effect van de voorgestelde methoden onderzoeken en het resultaat van het onderzoek aan de conferentie rapporteeren. SL'mson voegde hieraan nog toe, dat hij door dit voorstel geenszins bedoelde, de particuliere besprekingen tusschen de gedelegeerden stop te zetten. Hij wees op de oude voorstellen van Hugh Gibson, den voorzitter van de vroegere drie mogendheden conferentie en voorzitter van de Amerikaansche delegatie ln de voorberei dende ontwapeningscommissie. Hij wees op de vorderingen die men sedert 1928 bad gemaakt en sprak als zijn meening uit, dat de toen opge dane ervaring thans aan het werk der confe rentie ten goede zal komen. Tardleu verklaarde dat de kwestie der me thode voor alle mogendheden, die aan de con ferentie deelnmhen, van onmiddellijk belang is, Hij herinnerde eT aan, dat de Fransche regee- ring in 1927 Paul Boncour te Genève last gaf, om te trachten, een verzoening te vinden tus schen de beperking naar categorieën en de be perking raar maximum tonnage. Paul Boncour had toen een zeer plooibaar transactl"voor9te' ontworpen, waaruit de goede wil van Frankrijk opnieuw gebleken was. Tardieu besloot met een woord van dank aan de Amerikaansche delegatie voor haar goedkeu ring en sprak de vaste hoop en bet vertrouwen uit" dat. [je oommissie en de conferentie haar weik zéé zullen voortzetten, dat het resultaat aan de verwachtingen der wereld beantwoordt Nadat Tardieu het woord had gevoerd werd het voorstel van Stlmson tot bet instellen van een commissie aangenomen; daarna werd de zitting gesloten. No afloop gaf Mac Donald tegenover de aan weziee journalisten uiting aan zijn meening, dat men do oplossing van het probleem: ton nage-beperklng per categorie tegen beperking der globale tonnage binnen afzienbaren afstanl zou hebben bereikt, en dat. de ingestelde com missie tot overeenstemming zou raken. De Intern. Hcrstelhanh De speciale commissie voor de voorbereiding van de inwerkingtreding van de internationale bank. bestaande uit de hee- ren van Zeeland (België). Slepman (Engeland) en Quesnay (Frankrijk), heeft gisteren te Bern onderhandelingen gevoerd met den Zwit- serscben minister van buitenlandsche zaken, Motta, wien zij hun wensch kenbaar maakten, dat Zwitserland de overeenkomst van do Haag- ac'ie conferentie met betrekking tot de inter nationale bank zoo snel zou ratificeeren, dat de beheersraad der internationale bank bij zijn samenkomst op 15 Februari a.s. reeds ln het bezit der Zwitsersche ratificatie zou zijn. Met het oog op het feit, dat het Zwitserscb parlement eerst op 3 Maart a.s. zijn voorjaar*- zitting zal op-enen, hee£t Motta toegsz n den ministerraad de vraag te zullen ter BPfa"e brengen van een bijeenroepen van het Wit- serseh parlement 'n een buitengewone zitting begin Februari voor de ratificatie van de Zwit serland betreffende regelingen van de Haagsen conferentie. Gandhi's eischen Gandhi heeft thans de eischen der Indische nationale beweging bekend gemaakt Hij verlangt vermindering van de militaire uitgaven, vermindering van het aantal Engel- sohe ambtenaren op hooge posten vermindering van de belastingen voor de boeren, heffing van invoerrechten van buitenlandsche producten, violating van de politieke gevangenen tui sta king van de politieke strafvervolgingen. Indien Engeland deze eischen, waarmede echt.r het programma der meest urgente vor deringen van de nationale beweging nog niet is ui geput, inwilligt, zal Indië liet lijdelijk verzet staken en zullen de Indische nationalisten deelnemen aan een conferentie, mits daar vol- leedige vrijheid zal bestaan om de eischen der Indische nationale beweging in te dienen. BET BEKEND WORDEN VAN DEN NIEUWEN TOESTAND HEEFT SPANJE nog niet dadelijk de rust weer gegeven; iu Madrid baddeu verschillende opstootjes plaats, zoodat het koninklijk paleis, (zooals onze f0to laat zien) onder bijzondere bewaking moest geste ld worden. Uit Fresnow in Californië wordt gemeld, dat in de onlangs door de Petroleum Securities Company in het petroleumgebied van Kettle- man Hills opgerichte raffinaderij, die 500.000 heeft gekost, een ontploffing heeft plaats gehad. Brandende benzine en petroleum stroomden den berg af en staken lager gelegen opslag tanks ln brand. Uit 't 30 K.M. verwijderde Coaiingam zijn ge- neesheeren en verplegers ontboden, zoodat men aanneemt, dat verscheidene personen letsel hebben opgeloopen. FRESNO (Californië), 30 Januari (N.T.A.) Manschappen eeuer reddingbrigade hebben een poging gedaan, om zleh toegang te verschaf fen tot de door een ontploffing vernielde raffi. naderij van de Petroleum Securities Company in Kettleman Hills, telnde vier arbeiders te redden, die vermist worden. Zij moesten echter hun pogingen opgeven, daar in de gebouwen, waar men de arbeiders dacht te vinden, nog steeds een hevige brand woedt. INVLOED op de STERFTE IN PRUISEN i EEN SCHRIJVEN VAN BRANDENBURG'S OPPERPRES1DENT BERLIJN, 29 Januari. (H.N.) De'Pruisische minister voor de volkswelvaart heeft vandaag ln den landdag mededeeling gedaanover de gevolgen van de lievige koude in den vorigen winter. In het eerste kwartaal van 1929 zijn in Prui sen 44.700 meer sterfgevallen voorgekomen dan in het eerste kwartaal van 1928. Het sterf tecijfer is tengevolge van de grootere sterfte! aan ziekten van verkoudheid en longontsteking met 33 pet. gestegen. Vooral in Februari kwa men er vele gevallen van griep en longontste king voor. Met betrekking tot het bevolkingscijfer van Pruisen deelde de minister mede, dat het ge boorteoverschot in 1928 iets grooter .is geweest dan in 1927, doch voor 1929 is, volgens de voor- loopige cijfers, te vreezen, dat deze tijdelijke vermeerdering gevolgd is door een des te Bter- keren terugslag. In het eerste kwartaal 1929 hadden 20 van de 34 groote steden in Pruisen^ een sterfteover- schot. Slechts d^ groote steden met een mijn werkersbevolking geven een geboorteoverschot te zien. Voor het tweede en derde kwartaal van 1929 zijn de geboortecijfers iets gunstiger. De minister wees er op, dat de geboortecij fers binnen 10 A 20 jaar zeer sterk zullen dalen, aangezien dan de tijdens den oorlog en in de eerste jaren na den oorlog geborenen den huwbaren leeftijd zullen bereiken, wat van veel Invloed op het geboortecijfer zal zijn. Volgens de opvatting van veel statistici zal de bevolking van Duiischland na 10 a 20 jaar tot onder de 60 millioen zijn gedaald- Ondanks den sterken ^achteruitgang van het aantal geboorten, hebben zich verleden jaar 700 gezinnen met 12 en meer kinderen aange meld om een „Ecicgave" te verkrijgen, tegen slechts 120 gezinnen in 1928. Verdachte wil den President te lijf Deze laatste slaat ook van zich af BERLIJN 29 Januari. (W.B.) Omtrent het incident voor de schepenrechtbank in Neuköln, waar de aangeklaagde arbeidl-r Lettow, omdat hem geweigerd werd het woord te voeren, den voorzitter te lijf ging. meldt het persbureau der justitie, dat de in de pers hieromtrent gepubli ceerde berichten onjuist zijn. Den voorzitter gelukte het den aanval van Lettow, voordat deze hem oi een ander lid van het gerechtshof kon treffen, door twee vuist slagen in het gezicht af te' weren. Lettow, die daarop met. een stoel op den voor zitter trachtte los te slaan, werd door drie zaal wachters vastgegrepen. 'De medebeschuldigde Brauer heeft zicli totaal afzijdig gehouden. Het tekort van 1929 moet in de begrooting voor 1930 worden opgenomen GAAN HAVENARBEIDERS TE SANTA Fé IN STAKING BUENOS AIRES, 30 Januari. De havenarbei ders te Santa Fé zijn in staking gegaan als protest tegen de isolatie-maatregelen, welke door de autoriteiten zijn genomen, in verband met bet feit, dat zich in de haven een geval van builenpest heeft voorgedaan. GEEN BELASTINGVERHOOGING BERLIJN, 30 Januari. (H.N.) De opperpresi- dent van Brandenburg heeft tot burgemeester Scholtz een schrijven voor de magistraat van Berlijn gericht, waarin hij per omgaande rap port verzoekt over de besluiten tot dekking van liet in den loop van het dienstjaar ontstane te- kart, in het bijzonder rapport daarover, welke vermeerderde ontvangsten en verminderde uit gaven van de besluiten van den gemeenteraad te verwachten zijn. De opperpresident stelt den magistraat er voor verantwoordelijk, dat alle bezuinigings maatregelen onvoorwaardelijk uitgevoerd zul len worden. Het tekort over 1929 moet in de begrooting voor 1930 worden opgenomen met vaststelling van de heffingen, die ln 1930 zullen geschieden. Voorts verlangt de opperpresident een opgaaf daarover, welke vermegensobjecten de stad uit de overschotten van vroegere jaren heeft ver worven en welke daarvan nog in het bezit van de stad zijn. BERLIJN 30 Januari. (H.N.) De Berlijn- scho gemeenteraad heeft vanavond de aanvul lende begrooting voor 1929, in den door het gemeentebestuur ingedienden vorm verworpen Daarentegen is een voorstel der Duitsche Volkspartij aangenomen, waarin de ontvang sten over 1929 met 22.8 millioen verminderd en de uitgaven met 25 millioen mark verhoogd worden, wat practisch neerkomt op een onge dekt tekort van 48 millioen mark De voorstellen tot verhooging van de belas tingen werden met algemeene stemmen verwor pen. HET DRANKVERBOD IN DE V. ST. Ook van toepassing verklaard op de Am. ambtenaren in het buitenland Naar uit Washington wordt gemold, heeft president Hoover bepaald, dat de drankwet ook van toepassing is op de officieeie ambtenaren der Amerikaansche regeering in het buitenland. Het gebruik van drank door hen in het open baar en ook in het particuliere leven is verbo den. Bij overtreding worden de ambtenaren ontslagen. Zijn bezoek aan het secretariaat van den Volkenbond Zy maken herrie voor bet betaalkWoor Waar inbrekers alles overhoop hadden gehaald Voor een betaalkantoor der verzekering te gen de werkloosheid te Berlijn is het vanmor gen, naar de „B.Z.", meldt, tot opstootjes ge komen, omdat de ui1 keeringen slechts gedeel telijk konden plaats hebben. Gisternacht was er n.l. op dit kantoor ingebroken, waariiij de da ders alles zoo overhoop hadden gehaald, dat de uitbetalingen niet vlot konden plaats heb ben Do werlrloozen schoolden daarop samen en begonnen herrie te maken, zoodat de poli tie moest ingrijpen om de menigte uiteen te jagen. Verraad van militair^ geheimen Relaties met de Fransche geheime politie LUDWIGSHAFEN, 29 Januari. (W.B.) Het „Sehöffengericht" te Ludwigshafen veroordeel de heden den reeds vroeger gestraften handels reiziger Anton Riehl uit Viernheim (Hessen) wegens verraad van miiitaue geheimen tot een jaar gevangenisstraf. Riehl had in het jaar 1929 aansluiting bij de Fransche geheime politie in de Palts gezocht en gedurende iangeren tijd daarmee relaties onderhouden. De beteekenis der Zeppelinvluchten voor de toenadering dor volken GENEVE, 30 Januari. (W.B.) Dr. Hugo Ec- kener, die naar Genève was gekomen om een lezing over zijn wereldvlucht te houden, heeft heden het secretariaat van den volkenbond be zocht. Sir Eric Drummond, de secretaris-generaal, ontving dr. Eckener en wees op de groote be teekenis der Zeppelin-vluchten voor de toenade ring der 7olken. Dr. Eckener is van plan bij de eerstvolgende volkenbondsvergadering met zijn luchtschip naar Genève te komen en op het vliegveld Coin- trln. dat hij gisteren bezocht, te landen. Na zijn bezoe' aan het volkenbonds-secreta- riaat vertrok Eckener naar Bern, waar hij even eens een lezing zal houden. DE PROPAGANDA BIJ DE MARINE BERLIJN, 30 Januari. (V.D.) De avondeditie van de soe. dem. „Vorwaerts", „Der Abend", publiceert een op 24 Januari gedateerde circu laire van het partijbestuur der communisten, die een soort agenda inhoudt van de te voeren acties en de te nemtfn maatregelen, speciaal om de arbeiders los te maken uit de rijen der so cialisten. Het blad schrijft; Er is geen dag in de komende maanden, waar op niet iets aan de hand is. Alle communistischs hulp-organisaties komen er aan te pas. De An tifa en de communistische jeugdorganisatie, ds R.F.M.B. en de I.F.A., de roode frontstrijders- bond en de I.A.H. Van 13 tot 23 Maart is er een anti-Se vering- campagne. Op Paschen zijn er verschillende be toogingen en meetings. Op Pinksteren een bij eenkomst van de oppositie in den sportbond ta Erfurt. Een groote slag moet de Internationale rijkswerkloozendag worden, die op 5 Maart zal worden gehouden. Daartusschen vallen allerlei jubilea. De twaalfde verjaardag van het roode let wordt evenzeer gevierd als de zestigste verjaardag van Lenin en de Potemkln-opstand van 1905. In een bericht van den commandant van het marinestation te Kiel worden mededeeilngen ge daan omtrent de communistische actie bij de marine en de gebeurtenissen te Kiel. In October 1929 kwam het commando ervan op de hoogte, dat de communisten in eenige ge vallen erin geslaagd waren, zich hulp te ver schaffen onder bet marine-personeel. Het in samenwerking met de politie ingestel de onderzoek wees uit, dat de communisten ijverige pogingen in het werk stelden, om con- tact te krijgen met marine-mannen. Zoo hebben bijv. aan een communistisch Oudejaarsfeest in December 1928 verscheiden mariniers deelge nomen. In verschillende als communistisch be kend staande kringen heeft men bij de marina dienende personen in gesprek gezien met com munisten. Uit uitlatingen van een communistisch leider kwam men voorts te weten, dat de communis ten reeds over verscheiden vertrouwenslieden bij de marine beschikten. In liet voorjaar van 1929 vonden aan boord van het Russische stoomschip „Krasni Profin tern" bijna dagelijks vergaderingen plaats, toen het schip voor Holtenau ln het ijs lag. Deze ver gaderingen werden druk bezocht door zeelieden ter koopvaardij van de andere schepen, die in het ijs vast lagen. Aangezien de vertrouwenslieden der commu nisten bij het %!ger en bij de vloot niet als leden der communistische partij gehoekt zijn, is het heel moeilijk, hun schuld te bewijzen. Het eeni ge bewijs voor het feit, dat een marineman communistische neigingen heeft, zal dus moe ten zijn zijn omgang met communisten. HAMBURG, 30 Januari (V.D.) Hedenmiddag •s het Neustadt bij Hamburg opnieuw tot bot singen tusschen politie en communisten geko men. Vooral bij Kohlenhoefen ontstonden groote opioopen, zoodat de politie verschillende malen charges uitvoerde. Meermalen moest ^van gum miknuppel en revolver gebruik gemaakt wor den, aangezien uit de menigte met allerlei voor werpen naar de politie werd geworpen. Het is nog niet bekend, of er ook dooden of gewonden ^De politie deelde te drie uur hedenmiddag mede, dat de politiebeambten voor het in aan bouw zijnde gebouw van de Duitsch national kantoorbedienden-vereeniging bekogeld wev en met steenen en stukken ijzer. Door de schoten, die de politie loste, werd niemand r often. Elf politiebeambten zijn min of meer erns.ig gewond. Te drie uur hedenmiddag duurden de straat gevechten nog voort. De toestand was toen zeer gevaarlijk. Volgens een bericht van de „Hamburger An- zeiger" worden de gevechten geleverd door vier tot vijfhonderd werkloozen, meest jonge com munisten. De politie is intusschen tot twee honderd man versterkt. Het politie-rapport van vier uur meldde, dat men den toestand meester was en dat de orde was hersteld. Roodvonk, diphteritis en typhus Officier van justitie zonk plotseling ineen ALLE HOSPITALEN VOL In de sovjot-hoofdstad Ueerschen sinds eeni- gen tijd roodvonk, diphteritis en tvphus. Alle hospitalen en barakken liggen vol patiënten. Om deze crisis te overwinnen hebben de "Sovjet-autoriteiten bepaald, dat ieder nieuw geval bij den geneeskundigen dienst aange. geven moet worden. De openbare volksgezond heid zal dan onmiddellijk de noodige maatre. gelen trachten 'te nemen, om uitbreiding van het besmettingsgevaar te voorkomen. Intusschen zijn de afgeloopen week weer 75 nieuwe typhus-gevallen geconstateerd. GATES MC. GARTtAB, een Amerik bankier, wordt genoemd als president van da Herstelbank to Bazel. Kantoorklerk er nog ernstiger aan toe Uit Greiz (Thüringen) wordt gemeld: De be kende officier van justitie Flöl geraakte heden on Élja kantoor in levensgevaar. Hot kantoor was pas geboend en waarschijn lijk onder invloed van zioh verspreidende ter- pentijngassen; Flöl zonk heden plotseling terwijl hij aan zija bureau zat te werken, ineen. Hij wist ech ter nog een ander vertrek te bereiken, waar hij sp dig bijkwam. Een kantoorklerk, die in een aangrenzend vorirek werkte, werd eVeneens bedwelmd. Bij hem was de vergiftiging echter reeds zéé ern stig, dat men hem moest wegbrengen. Men ls thans doende, om cllt merkwaardig vergifti gingsverschijnsel op te helderen. 25 graden vorst geregistreerd STOCKHOLM, 30 Januari. (H.N.) In Noorde lijk Zweden, waar het weer tot nu toe buiten gewoon zacht was geweest, is thans strenge koude ingetreden. Vandaag werd 25 graden vorst geregistreerd. In het midden van Zweden is vandaag voor het eerst in dezen winter sneeuw gevallen bij oen temperatuur van 1 graad boven het vries punt. DR. BEN ES in de dagen der Haagsche conferentie Op het redactiebureau van „La Bataiile" Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: De „Osservatore Romano" wijdt hedenavond een beschouwing aan het bezoek van Z. H. den Paus aan de redactie en de bedrijfslokalen van het Pauselijk orgaan, en wijst op de hooge be teekenis van dit blijk van Pauselijke belangstel ling. Ons blad, aldus de „Oss. Roman heeft in dP zeventig jaren van zijn bestaan wel vaak bewij zen ontvangen van 's Pausen waardeering, maar Dimmer viel. ons een grooter eer en onderschei ding ten deel als door dit bezoek van onzen Heiligen Vader en v<£"««ven Souverein. CAFéHOUDER LOST DRIE REVOLVERSCHOTEN Gisterenmiddag meldde zich de eigenaar van een groot café te Bordeaux hij de redactie van het aldaar gevestigde ddgblad „La Bataiile" en vroeg den chef-redacteur te spreken Op diens kamer ontstond spoedig een heftige woordenwisseling tusschen beide mannen, aan gezien in het blad eenige aanvallen waren ge daan op het café van den bezoeker. De twist liep zoo hoog, dat de caféhouder zijn revolver trok en drie schoten op den chef redacteur loste. Deze werd ernstig gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen De dader werd gearresteerd. Tachtigjarige overleed onder krampachtige verschijnselen Er bevond zich strychnine in het eten Uit Praag wordt gemeld: Te Trentschin over leed dezer dagen de 80-jarige Stephan Hurenda onder krampachtige verschijnselen. Het ge rechtelijk onderzoek bracht aan het licht, dat zich in den laatsten maaltijd, weiken de over ledene genuttigd had, een groote hoeveelheid strychnine zich bevond. Dit vergif was hem toegediend door zijn 19-jarigen kleinzoon St*. phan Zana, die in hechtenis werd genomen en zijn daad bekend heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9