Een model voor exotische rolprenten Huldiging Holland-Indie-Vliegen KABOUTER tuzmmm ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 PAGINA a ALS BOLSCHEWISTEN KOLONISEEREN De b'anke man in het tropische land DE PRESTATIES VAN ONZE LUCHTHELDEN. BELANGSTELLING VAN TAL VAN AUTORITEITEN. De Indische Volksraad ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE BEGROOTING HOE DE KATHOLIEKE SPORT- INTERNATIONALE ONTSTOND. LANDEN-VOETBAL WEDSTRIJDEN. Er heerscht momenteel op de film- markt een enorme vraag naar exotische rolprenten. Er gaat haast geen week voorbij Of In de filmstad, Berlijn, wordt een of ander kunstproduct uit de tropen op het doek ge bracht en het Is wel aan te nemen, dat elders, vooral in Amerika, de interesse voor dit soort levende beelden niet geringer is, Amerika steekt tenminste ongetelde millioenen in deze branohe en kent ook het geheim om de na- /vraag door kunstmatige middelen nog aan te wakkeren. Nu behoort het vast gesteld te worden, dat al deze filmen haast zonder één enkele uitzon dering misleidend zijn. Zij geven chronisch een valsch beeld van de streken, waarin ze opge nomen werden. Zij zijn op effect en sensatie alt, en om deze te bereiken verwringen zij de gegeven verhoudingen vaak zóó ongegeneerd, dat bet land in kwestie voor Iemand, die het bereisd heeft, soma heelemaal niet meer terug te kennen ls. Het essentieeüe van een tropisch land zijn geen tijgers, slangen en naakte wilden, die atelierdansen uitvoeren. Wat in een tropisch land onverschillig waar *t ligt het boek staven waard is, is in de eerste, in de tweede en In de derde plaats de blanke man. Merk waardigerwijze wordt deze eohter door de ca meramannen bijna altijd verdonkeremaand, terwijl het hoogste relief wordt gegeven aan de inboorlingen, die dan vaak nog tot onher kenbaars toe worden toegetakeld. Op die wijze krijgt men een totaal valsch beeld van de ver houdingen, die in de tropen heerschen. Een reiziger door dis zonnige gewesten ziet er de verhoudingen gewoonlijk dan ook totaal anders. Hij ziet het geweldig conflict tusschen de dynamische krachten van den Europeaan «enerzijds en de lethargie van den inlander, het hardnekkig verzet van ongebreidelde natuur krachten anderzijds. Hij konstateert hoe de blanke man, ondanks zijn fouten, een zegen geworden is voor de landen en de volkeren, waarop hij zijn hand gelegd heeft. In streken, die vroeger slechts met de hel te vergelijken waren, heerscht nu orde, rechtszekerheid, vre de, soms zelfs welvaart. Het land is met scho ten, kerken, hospitalen, inrichtingen van lief dadigheid bespikkeld geraakt. Het niveau der Inlanders is verhoogd en wanneer daze te inert zijn om uit eigen initiatief in de sappige vruch ten te bijten, welke bun voor den neus ge houden worden, dan staat er altijd wel een vaderlijke blanke klaar om hun die vruchten ln den mond te duwen. De titanische en zegenrijke arbeid, welke de blanke In exotische landen tot stand ge bracht heeft, schijnt echter een verbazend moeilijk ohjekt voor de filmcamera te zijn. Veel moeilijker dan het afdraaien van een paar negers, die men te voren met wat klp- peveeren getooid heeft. Maar mogelijk is het wèl en we hebben natuurlijk de Russen weer eens noodig gehad om dat te bewijzen. Hier sch-rikke men niet, want de film, welke wij op het oog hebben,, is zóó koloniaal en ka pitalistisch ingesteld, dat ze den onbedaarbaren toorn van alle bolschewisten en socialisten op gewekt zou hebben, wanneer ze eens door wer kelijke kapitalisten op genomen geworden ware m.n. bijvoorbeeld door onze Javasche suiker- boeren. Maar hoe dat zij, Turkestan is een waterarm land, dat dank zij irrigatie Juist genoeg ko ren kan verbouwen om de bevolking voor ver hongering te behoeden. Wel warden er mil lioenen schapen gefokt maar het transport van de wol is zóó duur, dat deze voor de Turko mannen gseu rijkdom beteekent. De bodem van Turkestan Is echter uitnemend geschikt voor den bouw van katoen. Maar als men katoen verbouwt, blijft er geen water voor het graan aneeT over en wat moeten de mensehen overi gens met onvervoerbare en dus onverkoopbare katoen aanvangen. Ver in het noorden echter ligt Siberië. Si berië heeft zóóveel koren, dat bet niet' weet wat er mee aan te vangen. Het beschikt ook over onuitputtelijke voorraden hout, een arti kel, dat in Turkestan haast volkomen ont breekt. Op deze gegevens steunend hebben de macht hebbers in Moskou ais volgt geredeneerd: Wij zullen de 1445 K.M. lange Turksib bouwen, den spoorweg, die Alma Ata met Semipola- tinsk verbindt. Wanneer die verbinding klaar is, behoeven de Turkomannen hun wol niet meer met dromedarisen dwars door de woes tijn te zenden en met risico's, die alle winst verslinden. Wijders kunnen de Turkomannen al het ter beschikking staande water voor de winstgevende katoencultuur gebruiken. Er ont staat dan natuurlijk een tekort aan koren maar, never mind-, de Turksib brengt het ont brekende wel uit Siberië aan en wanneer de bevolking dat tegen haar katoen inwisselt, blijft er voor haar nog een mooi batig saldo over op den koop toe. Deze redeneering is zoo gaaf, dat er geen speld tusschen kan. Zij ls precies zoo -gaaf als die van de Javasche suikerboeiren, die wel is waar een gedeelte van de bevolklngssawaha in beslag ne men maar daar tegenover zulke hooge loonen uitkeeren, dat gezegde bevolking baar rijst el ders in kan koopen en nog met een overschotje in de hand blijft zitten. Maar wat daarginder la Java als een misdaad wordt uitgekreten, wordt in Turkestan en dat ten rechte als een magniefiek werk afgeschilderd. En wat nu de film zelf betreft, deze is een klein beetje effectbejag daargelaten - tip top in orde en kan als een model golden voor elke exotische rolprent, in het bijzonder voor die, welke erop uit zijn het wonderbaar lijke werk van den blanken man in de tropen af te malen. Wij zien hier de hulpelooze stakkerds van Turkestan, die wel is waar primitieve bevloei ingswerken hebben aangelegd, maar die er toch nimmer in zullen slagen zonder hulp van der den boven het niveau van de uiterste armoede op te klauteren. We zien, hoe hun velden ver drogen, hoe hun kinderen en hun vee van dorst wegkwijnen. De waardeloosheid van hun wol rijkdom wordt geteekend door middel van een zeer goed geïmiteerden woestijnstorm, die een heele karavaan onder zand begraaft. Als tegenhanger wordt ons een visie van Si berië geserveerd, zwemmend in graan en hout nis pr met eene koude van 42 gTaden en met to fabrieken, die wegens gebrek aan grond- siof niet draaien kunnen. Elk beeld ls zoo klaar en zoo pakkend, dat de domste boer uit Mid den Azië het dadelijk verstaan moet ook zonder de bijschriften, welke ten behoeve van het Euro- peesohe publiek tusschen gevoegd zijn. Dan zien we de landopmeters verschijnen, daarna de ingenieurs en krijgen we een voor stelling van de moeite, die het kost een spoor weg dwars door steppen, woestijnen en bergen te bouwen. Een dergelijke gang van zaken kan natuurlijk erg technisch, vervelend en lang ademig worden afgedraaid maar het is Juist het talent van de Russen (in het onderhavige geval van Vicor Turin) dat zij een helden dicht weten te zingen waar een ander het spoor in droge kathedergeleerdheid zou verliezen De Turksib moet in 1930 klaar zijn. Maar de cameraman heeft toch alvast een paar pro fetische beelden op het doek laten loopen en deze vormen een pracht van een justificatie aan het adres van de meeste kolonist: erende volkeren. Want dank zij den spoorwg, gaan er weldra voorspoed, vrede, orde, onderwijs en andere zegeningen onder eene bevolking heer schen, die in twintig eeuwen tijds geen kans gezien had uit eigen initiatief haar niveau ook maar één m.M. to Yerhoogen. MEVROUW MOK TESSORI, DE BEKENDE PAEDAGOOE, heeft in de zaal op het Campidoglio te Rome een lezing gehouden; naast haar Is gezeten de gouverneur der stad Rome, prins Boncompagtni. De ondernemersraad voor Ned. Indië die het initiatief genomen had tot de huldiging van de HolIand.Indië vliegers had daartoe een ontvangst georganiseerd, in de groote zaal van „De Twee Steden te 's Gravenhage waar giste renmiddag om 4 uur een zeer groot aantal ge- noodigden bijeengekomen waren. De vliegers, de meeste met hun dames kregen een plaats voor het podium, waarnaast een groot bloemstuk met linten, in de Nederlandsche kleuren was opgesteld. Rede prof. Treub In eerste instantie beëindigd BATAVIA, 29 Januari (ANETA). De Volks raad heeft gisteren in eene avondzitting de algemeens beschouwingen over de begrooting yoortgezet. De heer Suermondt (B.B.) sprak als zijne meening uit, dat enkele overschrijdingen van de terzake van de huiszoekingen gegeven in structie niet te vermijden zijn geweest. Spr. te van oordeel dat de actie intusschen niet tijdig genoeg is ingezet. De heer Middendorp (I.S.D.P.) levert crltiek op de wijze, waarop de politie optreedt bij volksvergaderingen. Spr. veroordeelt de geste der Regeering tot het instellen van huiszoekin gen op zulk een schaal. Hij zegt, dat alle voor mannen van de Partal Nasional Indonesia heb ben ingestaan voor de zuiverheid der door hen geleide beweging en is van meening, dat de maatregelen, die de Regeering op 29 Decem ber heeft genomen, een politieke tendenz heb ben. Het vertrouwen van de volksbeweging in de Regeering is door deze politieke actie ernstig geschokt. Het resultaat zal daarvan gijn dat de strooming naar non-cooperatie be vorderd wordt. De heer Moehtar (Partijloos) wijst er op, dat ouder de bevolking verbittering is ge wekt, in het bijzonder door de huiszoekingen bij loyale nationalisten. De heer Ratu Lengie (Perserikatan Mina- bassa) is van oordeel, dat de actie der regee ring een kaakslag beteekent voor alle natio nallsten. De heer Dahler (I.S.D.P.) sluit zich aan bij de redevoering van zijn fractiegenoot Midden dorp en kondigt aan, dat hij binnenkort zal aftreden als lid van den Volksraad. De heer Apituley (Partijloos) stelt zich met *ijne geestverwanten op 't standpunt van de on verzwakte handhaving va^i den band tusschen Nederland en Indië. De heer De Hoog (I.E.V.) is van meening, dat, zelf3 indien de huiszoekingen geen posi tieve resultaten mochten opleveren, de actie van de Regeering daarmee toch niet veroor deeld is. Spr levert critiek op het feit, dat bij de benoeming van leden van den Provin cialen Raad van West-Java onvoldoende reke ning te gehouden met de sterkte van de poli tieke partijen. De heer Kan (Partijloos) zegt, dat bij In de Memorie van Antwoord de taal der oude regen ten constateert. Spreker verdedigt het goed recht van de Regeering om in te grijpen in bet drijven van de P.N.I. De heer Soeroeo (Nationalist) veroordeelt bet optreden der Regecring als zijnde meer politiek dan justitieel. Hiermede zijn de algemeens beschouwingen Mgeloopen. WEDERZIJDSCHE GEZANTSCHAPPEN IN NEDERLAND EN IN Z.-AFRIKA Namens den Ondernemersraad voor Neder- landsch Indië heette spreker allen welkom, inzonderheid de vliegers te wier huldiging men hier tezamen is gekomen en natuurlijk ook hunne dames. Allen, zooals wij hier zitten, hebben wij niet alletn groote waardeering voor de kranige prestatie voor onze jongere landgenooten, maar wij gevoelen, er ons trotsch op, dat het echte Hollandsche jongens waren, die zooveel energie en durf vertoonden een onzen Hollandschen naam over heel de wereld hoog hielden. Ik ver geet niet, aldus spr., dat in uw midden ook de heer Smirnoff is, die onder zijn collega's als de Turk bekend staat, maar die nooit Turk is ge weest, doch Nederlander is geworden, zoodat wij nu blij zijn hem onder onze jongens te mo. gen meerekenen. Spreker memoreerde dan de verschillende vliegtochten, welke begonnen met v. d. Hoop, v. d. Weerden, Poelman en van den Broeke, die in het najaar van 1924 startten en den tocht ge lukkig volbrachten. Spr. huldigde daarbij de nagedachtenis van den officier-vlieger Everts, die helaas te Bag dad om het leven is gekomen. De rede van prof. Treub werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Na de rede van prof. Treub speelde het orkestje het Wilhelmus, dat door allen aan wezigen staande werd aangehoord. Toespraak majoor L. H- Cripps Vervolgens sprak majoor L. H. Cripps, voor zitter van de British Chambre of Commerce for the Netherland Indies. Hij ving aan met een Aanbieding van een gedenkpenning Het heugelijk feit van het wederzijdsche in stellen van gezantschappen in Nederland en In de Unie van Zuid-Afrika heeft het hoofdbe stuur van de Nederlandsch—Zuid-Afrikaansciie v ereeniging te Amsterdam aanleiding gegeven om de bekende firma „Koninklijke Begeer" N. V., Ateliers voor Edelsmeed- en Penning kunst te Voorschoten uit te noodigen een pen ning te slaan tot herinnering er aan. Zij heeft aan deze uitnoodiging bereidwillig gehoor gegeven en dezer dagen is de penning gereed gekomen. De wapens van beide landen zijn erop aan gebracht, omgeven door tulpen en mielies, ter- wijl de band gelegd wordt door een plant deT gelukwensch aan de Nederlandsche natie met zee, die beide landen verbindt. Aan de achterzijde is gegraveerd: „Wederzijdsche instelling van gezantschap pen in Nederland en in de Unie van Zuid- Afrika 1929". Het hoofdbestuur van de Nederlandsch-Zuid Afrikaansche Vereeniging, in dezen vertegen- v ueL V°ritte:- prof' dr' J" W I gebruik der vliegvelden voorloopig heeft moet- heTff 2' T lr' E' MMdelberg' verbieden. Dit was noodig omdat, de regee- heeft gisteren een exemplaar van dezen pen- ning in den Haag aangeboden aan Z.Exc. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, den Minister van Buitenlandsche Zaken en aan Z.Exc. D. J. De Villiers, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van de Unie van Zuid-Afrika. terwijl deze penning eveneens zal worden aan geboden aan Z.Exc. Gen. J. B. M. Hertzog, eer sten minister van de Unie van Zuid-Afrika en aan Z.Exc. dr. H. A. Lorentz, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van het Ko ninkrijk der Nederlanden te Pretoria. De firma „Koninklijke Begeer" zal den pen ning ook in den handel brengen in de uitvoe ringen zilver en brons. Rede H, Rud. du Mosch Hierna voerde de voorzitter van de Amster damsche Kamer van Koophandel, de heer H. Rud. du Mosch het woord. Ik behoef, aldus spr., in dezen kring wel niet uitvoerig uiteen te zetten in welke groote mate Indische belangen te Amsterdam hun middel punt vinden. Van den aanvang af hebben dan ook het Amsterdamsche bedrijfsleven in het algemeen en de Amsterdamsche K. v. K. in het bijzonder, met de grootste belangstelling, de ontwikkeling van de luchtverbinding met Indië gevolgd, overtuigd als men was, dat hierdoor ongekende mogelijkheden zouden ont staan, ten bate van beide gebieden. Zij, die deze vluchten hebben voorbereid, verdienen den dank der natie. De beste voorbereiding zou evenwel op zich zelf toch niet in staat zijn geweest gunstige uit komsten op te leveren, indien niet had kun nen worden beschikt over mannen, die alle eigenschappen in zich vereenigen, noodig om de vluchten te verwezenlijken. Van ganscher harte hopen wij, dat krachtig en doelbewust op den ingeslagen weg zal wor den voortgegaan, en dat weldra een regelma- tigen dienst tusschen het rijk in Europa en Nederlandsch Indië zal kunnen worden geopend en onderhouden. Rede Alb. Spanjaard Namens het Verbond van Nederlandsche Werkgevers voerde de heer Alb. Spanjaard het woord. De toestand vóór en na den wereldoorlog. De „Sportillustratle' bracht een Interessante mededeeling: In Antwerpen heeft een bespre king plaats gehad, tusschen Mr. D. A. Schrot- ten, voorzitter van de R. K. F. en enkele af gevaardigden van Katholieke Sportbonden in België, een en ander ter voorbereiding van de feesten van de U. I. O. C. E. P., welke dit jaar van 25 tot 29 Juli te Antwerpen worden ge houden. Dit bericht heeft opnieuw de aandacht ge vestigd op het Katholieke Internationale Sport leven, dat, ofschoon reeds jaren bestaande, nog betrekkelijk weinig teekenen van leven heeft gegeven. Aan de hand van de ons ten dienste staande gegevens willen we daarover een en ander, zeggen, zonder echter daarbij te willen aanspraak maken op volledigheid. Wel licht bezit de Katholieke Sport-Internationale zelf niet eens een arohief waarin de geschie denis is opgeteekend: alleen uit de notulen der vergaderingen en uit hetgeen vooral geschre ven is in het Franscbe Gymnastiektijdschrift „Les Jeunes" kan men een en ander van de Union Internationale des Oeuvres Catholiques d' Education Physique (een heele mondvol, zoo als men ziet, en daarom kortweg aangeduid ais UIOCEP), te weten komen. De eerste aanleiding tot 't vormen van een neutrale beweging in Frankrijk van deze ka tholieke afgescheiden, en ofschoon oorspron kelijk de F. G. S. P. E. lid was van het Inter nationaal Olympisch Comité, werd ze later öa omdat ze een confessioneel karakter droeg en omdat er in Frankrijk inmiddels een andere neutrale bond was opgericht als lid van het I. O. C. gewerd. Voor de Olympische spelen van Antwerpen in 1920 mocht voor het eerst de FGSPF geen athleten meer afvaardigen. Dat heirdoor de verhoudingen in Frankrijk scherp werden toegespitst behoeft nauwelijks betoog. In Italië was het met de lichamelijke opvoe ding nog niet al te best gesteld: feitelijk be stonden er toen maar twee groote Katholieke gymnastiekbonden: St. Ambrosius te Milaan, waarvan Mgr. Merisi de hooge beschermheer ivas, en een te Rome onder leiding van de Caruegna. Toch telden deze bonden bloeiende gymnastiekverenigingen en eerste klasse krachten, die op buitenlandsche tornooien de eerste prijzen weghaalden. Vooral de Mila- neesche Club Asti telde vete bekende athleten. Het voetbalspel werd toen echter èn in Italië én in Frankrijk slechts incidenteel, en voorna melijk in den winter beoefend, aanvankelijk los van eenig program. In België bloeide de gymnastiek in katholiek verband uitmuntend. Daar bestonden 5 gouwen, die elk een eigen gymnastiekbond hadden. Het waren: Vlaanderen, Antwerpen, Brabant, Luik eu Henegouwen. Pas in later jaren werd ook de voetbalsport beoefend door katholieke vereni gingen. Schoolwedstrijden hadden er evenwel geregeld plaats en omstreeks 1910 -werd daar gevormd de Union Metropolitaine, onder hoog beschermheerschap van Kardinaal Mercier, ter wijl Kanunnik Dessain te Mechelen met het aigemeene toezicht was belast. De diverse col leges bestreden elkaar telken jare opnieuw den Soupe Mercier, waaran de finale in den regel plaats had op denzelfden dag als de Iielgi^Nederland ontmoetingen. De Union Metropolitaine was echter een door den Kon. Belg. Voetbalbond erkende bond, zoodat ze zelfstandigheid mist». Inmiddels hadden ook andere landen zich bij de U.I.O.C.E.P. aangesloten. Elzas-Lotha- ringen vormde een eigen organisatie, en of schoon tot de Internationale Sportunie slechts werden toegelaten nationale bonden, werd voor de „Avant Garde du Rhin" (zoo heet de Elzas- sche bond) een uitzondering gemaakt. Weldra sloot ook Luxemburg aan: de Association Catholique des étudiants luxembourgeois". was wel is waar een zuivere jeugdorganisatie, maar bad toch ook, zij het voor een geringer deel, de lichamelijke opvoeding tot zich getrokken. De eerste internationale wedstrijden (meer speciaal voor gymnastiek en athletiek) hadden plaats te Rome en brachten een groot succes duizenden athleten, uit tal van landen van Europa, demonstreerden op het St. Pietersplein en werden door Z. H. Paus Plus X ontvangen. Met veel ophef maken de bladen van die dagen meldiDg van deze gebeurtenis. Ook in 1912 had den er wedstrijden plaats, en evenals twee Jaren tevoren nam de R. IC. Roermondsche Turnbond namens Nederland aan deze demon- sraties deel. De Wereldoorlog bracht de ineenstorting van do Katholieke Internotionale Sportorganisatie. Het laatste vooroorlogsche congres had plaats in het voorjaar van 1914. Pas zeven jaren later zouden de afgevaardigden van de verschillende landen elkaar terugzien; echter onder geheel andere verhoudingen. de geslaagde HollandIndië vluchten, welke de gedachten terug doen gaan tot den tijd toen Nederland ook vooraan stond in het onderne men van lange tochten, n.l. naar 1596 toen de eerste tocht naar Indië over zee werd vol. bracht. Spreker betreurde het, dat Britsch-Indië het i 0 v vi ujvoi »au tou Ik kan u, aldus spr., de verzekering geven, internationaal oontact ontstond in 1905, toen Jjftt Pontificaat van Z. H. Pius X een Jeugdcongres te Rome werd gehouden, waaraan deelnamen afgevaardigden van Italië, Frank rijk, België en wellicht nog enkele andere lan den. Dit congres ging gepaard met een demon stratie van Katholieke jongelingen uit verschi-1 lende landen en oogstte een groot succes, daar ze gevolgd werd door een merkwaardige bijeen komst van personen, die zich bewogen op het tterrein der lichamelijke opvoeding: door Ita lië nam daaraan deel Graaf de Carpegna, voor Frankrijk dr. Michaux en Charles Simon, voor Belgie de her Van Brussel. Op die bijeen komst werd besloten tot het stichten van een internationale organisatie, die geregeld bijeen komsten zou hebben, wederzijdsche belangen zou bespreken en waar overwogen zou wor den of het mogelijk was, om naast de bekende vierjaarlijksche Olympische speten, speciale speten voor Katholieken te houden. Tot voorzit ter van deze erste katholieke Internationale werd gekozen Graaf de Carpegna, tot onder voorzitter dp. Michaux en tot secretaris-pen ningmeester Oharles Simon. Als offioieeia taal werd aangenomen het Fransoh, terwijl in be ginsel werd vastgelegd vierjaarlijksche spelen voor katholieken te organiseeren, zoodanig dat deze zouden vallen tusschen twee Olympische spelen in. Het Congres was evenwel van mee ning, dat niet in 1906 maar voor het eerst in 1910 de R. K. Olympiade moest worden gehou den. Hr. Ms. VAN GALEN, Hr. Ms. torpedobootjager Van Gaten, op uitreis naar Curaqao, bevond zich 29 dezer, blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen bericht, te 12 uur 's middags op 19 gr. 26.6 min. Noorderbreedte en 39 gr. 20.7 min Westerlengte. Aan boord was alles wel. Hr. Ms. AREND. Het Departement van Defensie heeft bericht ontvangen dat Hr. Mr. flottieljevaartulg Arend op de uitreis naar Curagao, zich in den nacht van 29 op 30 Januari te middernacht bevond op 21 gr. 55 min. Noorderbreedte en 22 gr. 40 min. Westerlengte. Alles was wel aan boord. ring, de verantwoordelijkheid voor ongelukken niet op zich kon nemen. Onder de daaruit voort vloeiende moeilijkheden heeft de Engelsche luchtvaart te lijden. Spreker eindigde met het uitspreken van de verwachting, dat de thans volbrachte vluch ten een stap zulten zijn in de richting van een geregelde verbinding. Toespraak Generaal Snijders Hierop hield Generaal C. J. Snijders een toe spraak. Als voorzitter van het comité Vliegtocht NederlandIndië, is het voor mij aldus spr. een eer en een genoegen, namens dit comité deel te nemen aan de huldiging van de beman, ningen der vliegtuigen, waarmede de luehtge- meenschap tusschen Nederland en Neder- Iandsch-Indië werd in het leven geroepen en tot practische bruikbaarheid ontwikkeld. Na herinnerd te hebben aan de belemmering door internationale oorzaak ontstaan, zeide spr. dat de mannen, die wij heden hier huldigen eenvoudig, zonder ophef, hun moeilijke en ge. vaarlijke taak hebben aanvaard en met ijzeren wil en onkreukbare nauwgezetheid hebben volbracht. Zij hebben Nederland en Ned.- Indië nauwer dan ooit tot elkander gebracht en aldus bijgedragen tot nieuwe ontwikkeling en hoogeren bloei. Zij hebben het Vaderland aan zieh verplicht. Moge dan ook het Vaderiuuil hen eeren door hun ontijdig onderbroken werk, niet onafge daan te laten liggen, doch met vasten wil en onbuigzame geestkracht te voltooien en te bevestigen. Ook deze rede werd hartelijk toegejuicht dat men in industrieele kringen vol bewonde ring en medeleven is geweest voor den moed en de kunde van onze vliegers, dat men zich terdege rekenschap heeft gegeven van de ri sico's, die voor de vliegers aan de uitvoering der plannen waren verbonden. Starend in de toekomst zien wij tal van mo gelijkheden opdoemen, die het bedrijfsi jven door een wellicht nog sterkere verkorting van den afstand ten goede zullen komen. Én «an- neer na korteren of langeren tijd die moge lijkheden werkelijkheid zullen zijn geworden, dan zal industrieel Nederland niet vergeten, wie de pioniers zijn geweest, die met moed en groote kunde ons den weg hebben gebaand. Het Verbond van Nederlandsche Werkge vers heeft zich gaarne aangesloten bij hen, die deze zoo volkomen verdiende huldiging heb ben opgezet. En namens dat Verbond wil lk den wensch uitspreken, aldus besloot spreker, dat uw werk zal mogen worden voortgezet en dat het in de toekomst vruchtdragend moge blijken te zijn. Dat zal zeker voor u de aller grootste voldoening zijn. Na de toespraken zong „Poortman's Volks- zs.ngkoor" een door den heer P. C. Poortman vervaardigd lied op „Neerland's Vliegeniers", waarna de aanwezigen in de aangrenzende za len bij de buffetten nog eeuigen tijd bijeen bleven. De penning, in brons geslagen, welke den vliegers is aangeboden, draagt het inschrift: Hulde aan de HollandIndië-vliegers. Aange boden door den Ondernemersraad voor Neder- tendsch-Indië, 31 Januari 1930. BEN GOEDE HOND STAAT VOOR QEEN SLOOT, MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEN In Frankrijk bestond in die dagen een bloei ende jeugdbeweging die mede de lichamelijke opvoeding in haar program had geschreven. De neutrale beweging telde nagenoeg geen aan hangers: allee wat aan liohamelijke opvoeding deed, aan gymnastiek en athletiek moest nood zakelijk terecht komen bij de Féderation Gym- nastique et Sportieve deö Patronages de Fran ce (F.G.S.P.F.) die haar atheleten ook deed deelnemen aan de internationale atletiekwed strijden. Pas in veel later tijd heeft zich de Het was op 10 Augustus 1920 dat weer voor het eerst te Parijs een bijeenkomst werd ge houden van de aangesloten landen. De promo tor der R. K. Internationale Sportbeweging, de bovengenoemde Charles Simon, was gevallen op het veld van eer en moest worden vervan gen, Op de eerste bijeenkomst, die gehouden werd ten huize van den ondervoorzitter dr. Michaux, legde Graaf de Carpegna zijn functie noer; hij werd vervangen door den vice-presi dent. In de plaats van Ch. Simon werd de heer Thibaudaut met het secretariaat belast. Op deze eerste conferentie waren aanwezig de volgende landen: Italië, Frankrijk, Elzas-Lotharingen, Joego-Slavië, Luemburg, België en Nederland, terwijl berichten van verhindering waren inge komen. van Zwitserland, Ierland en Canada. Duitschland was niet te vergadering genoodigd werd ook trouwens niet meer als lid beschouwd. Na dien tijd zijn er geregeld bijeenkomsten ge houden, terwijl ook wederom de tweejaarüjk- sche landdenwedstrijden werden gehouden. We herinneren aan die van Straatsburg in 1921, van Parijs js i922) van Brno (Tsjecho-Slowa-' kije) in 1924, en vooral dat van Praag in 1929. Van het besluit om vierjaarlijksche wedstrij den te houden voor de aangesloten landen, is de too C'E'P' reeds lang teruggekeerd. Reeds in 1922 werd tot tweejaarlijksclie wedstrijden besloten, terwijl op het congres van 1926, naar v'° wieenen, werd bepaald, dat zoo mogelijk elk jaar een internationaal fee3t zou worden ge houden. Aan België is, in verband met de wereld-tentoonstelling te Antwerpen in den loop van dit jaar de regeling van die wed strijden opgedragen. De onverzoenlijke houding die de francophile landen sind3 den oorlog jegens Duitschland aan den dag hebben gelegd, is, dank zij vooral de bemoeiingen van de Nederlandsche afge vaardigden, geweken en sinds enkele jaren heeft ook Duitschland zijn plaats in het internatio nale katholieke sportleven herkregen. Het moet de leiders van de Kath. Interna- tionale sportbeweging wel ter harte zijn ge gaan, te vernemen, dat de bloeiende katholieke sportbeweging In Joego Slavië door den Staat Is ontbonden en dat daarvoor in de plaats ls gesteld een andere, van zuiver fasclstisohen aard. Moge de beteekenis van de laatste Pauselijke encycliek vooral begrepen worden door hen, die ln Joego Slavië de lakens hebben uit te deelen. MISS HELEN MEANEY, EEN DER MEEST GELIEFDE AMERIKAANSGHE ZWEMSTERS, bekend om haar moote duikaprongen, ïrnett een zeeslang" ontdekt, waarmee ze goede maat*» schijnt te ia-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10