ALGEMEEN OVERZICHT. ?r JrssBs rrxiï.z a a OVERVAL OP HET SOVJETGEZANTSCHAP? Valschmunterij en bedrog WBSm is mm - wmm Brutale treinoverval t'R ZIJN BEWAKER TE SLIM AF SP H m VÊSmËi m DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 GEEN POLITIEKE BET EEKENIS? WAHABIETEN-INVAL EEN FRANSCHZWITSERSCH INCIDENT IN 'N AANVAL VAN VERTWIJFELING? WREEDE LIEFHEBBERIJ VEELBELOVENDE JEUGD W:S§ÊiÉMëiSSmM i WmMMè. «Bg ilÉËliÉl De roode vlag moet verdwijnen Dictator gevraagd DE MOORDENAAR PRINCIP Weinig vorderingen ter vloot- conferentie Een wednig aangename verrassing is het jongste nieuws uit Londen, dat sinds Vrijdag avond ter vlootconferentie eigenlijk in het ge heel geen vorderingen gemaakt zijn. Het eenige vraagstuk, waarmee de conferen tie thans te doen heeft, is dat betreffende de Fransche formule voor 'n vergelijk op de fuetliode van beperking op den grondslag van globale tonnage. De Fransche delegatie had Vrijdagavond het plain rondgezonden aan de andere delegaties en rnen verwachtte niets anders dan dat de schrif telijke antwoorden zouden worden voorgelegd aan het te houden comité generaal. De Amerikaansche delegatie heeft be kend gemaakt, dat er nog veel van gedachten moet worden gewisseld, alvorens het mogelijk zal zijn, deze voorstellen in te dienen. Geen der andere mogendheden heeft een ant woord gereed en zij nemen hetzelfde standpunt in als Amerika. Aldus is een toestand ontstaan van onzeker heid, gelijk door iedere onverwachte vertra ging geschapen wordt. Dat alle vier delegaties het onmogelijk heb- Ken gevonden, uit de voorstellen het minst kwade te kiezen, kan niet als een gunstig teeken beschouwd worden. Het kan er integendeel op wijzen, dat, nu een critiek oogenblik genaderd is, de toenadering wellicht minder groot zal blijken te zijn, dan men de vorige week op goed gezag aannam. De conferentie gaat heden haar derde week in en internationale besprekingen van dezen aard worden zelden vergemakkelijkt naarmate zij langer duren. Met stelligheid mag men aannemen, dat het comité-generaal heden tot geen positieve be sluiten is gekomen. Waarschijnlijk zullen alge- meene besprekingen gehouden worden, met het doel, verdere inlichtingen van de Franschen op verschillende punten te krijgen. Mogelijk is het in het gunstigste geval, dat iuformeele mondelinge tegenvoorstellen ge daan worden. Beweerd wordt, dat de Japanners gunstl„ Staan tegenover de Fransche plannen en op den grondslag daarvan zekere voorstellen zui len doen. Aan den anderen kant zou er kans op e schikking bestaan, wanneer er twee method voor overdracht van tonnage vastgesteld - den, namelijk één voor Engeland. Amerik Japan en een voor Frankrijk en Italië. Eén der delegaties, waarschl nh.ik de Ameri kaansche, zou desnoods bereid zijn, in deze richting een tusschenvoorstel teidoem Dit alles evenwel is nog onzeker uit 1111.» Fransciie plan de algemeene indruk is, dat h3 meenincs het aanzijn gegeven heeft aan in verschillen, dan men gedacht haa. Verschillende conferenties zijn g - den. De Fransche deskundigeMassigli heeft een langdurig onderhoud gehad met Gibson S M» Donald "In'YÏtand °ÏÏe"meJ. doon s.ruoht.n om- trent een gunstiger wending de ronde. De Engelschen zouden namelijk compromis-voor- stellen geformuleerd hebben. Turkije en Sovjet-Rusland Niet zonder ongerustheid vraagt Europa zich af, hoe intiem de betrekkingen tusschen Turkije en sovjet-Rusland reeds geworden zijn. Vooral nu op de vlootconferentie voordurend over een Middellandsche-zee-Locarno gedacht wordt, wordt men te Londen wel eentgszins ongerust over de machtspositie, welke de gecombineerde Russisch-Turksche vloot in de Oostelijke Mid- dellandsche zee inneemt; een factor, waarmede men in de berekeningen blijkbaar te weinig rekening heeft gehouden. Kwam deze bezorgdheid reeds sterk tot uiting, toen onlangs twee Russische oorlogs schepen onverwacht door de Dardanellen voe ren, zij is zeker niet verminderd door een on getwijfeld geinspireerd artikel, dat dezer dagen ia de officieuse „Millijet" verscheen, en waar in een geheel nieuwe koers in de Turksche politiek aangekondigd werd. Angora is voor nemens zich steeds meer van West-Europa af te wenden en als een uiting daarvan werd nog maals op de mogelijkheid gewezen, dat de in de „coupon-overeenkomst vastgestelde betalingen der schulden aan het buitenland stop gezet zouden worden. Wij hebben er onlangs op gewezen, dat Turkije te vergeefs een leening in West-Europa gezocht heeft. Het kon wel geld krijgen, doch slechts onder voorwaarde, dat de bankiers of hun regeeringen controle konden uitoefenen. Een dergelijke formuleering heeft het onafhan kelijke Turkije afgewezen. Rusland schijnt van de Turksche ontstem ming weer gebruik gemaakt te hebben. Zijn afgezant Karachan schijnt te Angora „royaler" toezeggingen omtrent een leening te hebben gedaan. Of de onafhankelijkheid van Turkije door een dergelijke „edelmoedigheid" van Moskou versterkt kan worden, achten we erg twijfelachtig; in elk geval heeft Rusland Turkije aan zich verhouden en het zal van dit bondgenootschap in den zworen strijd tegen de Christelijke Ettrupeesche beschaving zeer zeker een betreurenswaardig gebruijc maken. fransch-Turksch verdrag geteekend De Fransche minister Briand en de Turk sche gezant in Parijs, Fethi Bey, hebben gister middag het Fransch-Turksch vriendschaps-, vereffenings- en arbitrageverdrag onderteekend. Naar het agentschap Havas meldt, is dit ver drag een nieuwe bijdrage tot de serie verdragen, die uit het Locarnopact zijn voortgekomen, waarop ook de voornaamste bepalingen van dit verdrag berusten. e De omkeer in Spanje Na afloop van den Zondag gehouden Spaan- schen ministerraad is 'u communiqué uitge geven, waarin wordt medegedeeld dat de regee ring besloten heeft, alle ministers nauwkeurig de maatregelen te laten onderzoeken welke do laatste jaren ten aanzien der respectieve depar tementen genomen zijn, teneinde deze maatrege len aan de huidige behoeften aan te passen, on der voorbehoud van goedkeuring door het par lement. Voorts heeft, de ministerraad de wederinvoe ring van de wet op de rekenkamer aangenomen en beraadslaagd over de mogelijkheid van ver eenvoudiging der administratieve organen. De verplichting voor exportelirs, om 80 pet. van de voor hun waren ontvangen vreemde de- vlezen In pesetas om te zetten, is afgeschaft. De statuten der studentenfederatie weroen goedgekeurd. De algemeene academie te Saragossa zal wel dra worden opgeheven en de oude universitei ten worden hersteld. De partijleiders zullen ervan In kennis wor den gesteld, dat zij algeheele vrijheid genieten voor de organisatie hunner propaganda met het oog op de verkiezingen. De regeering zal de door de dictatuur aan ambtenaren opgelegde straffen aan een nieuw onderzoek onderwerpen. Berenguer heeft verklaard, al het mogelijke te zullen doen, om de gemoederen te bedaren. Te dien einde zal hij de volgende week bezoe ken afleggen hij alle vroegere ministerpresiden ten en alle leiders van politieke groepen. Zaterdag brachten verschillende delegaties van het garnizoen te Madrid Berenguer een be zoek. Hij wenschte hun geluk met de betoonde discipline en wees er op, dat de dictatuur werd vervangen door een normaal regime, zonder dat de openbare rust ook maar in het minste werd gestoord. Den 3den Februari worden de lessen vah de universiteit te Madrid hervat, Dinsdag die te Barcelona. Terwijl zich aldus een algeheele omkeer in de politieke inrichting van het land voltrekt en ieder, die het wel meent met de democratie, over de aangekondigde en deels reeds aangevan gen veranderingen, zijn verheugenis uitspreekt, komt de partij, die van ontevredenheid leven moet de socialistische met wantrouwen voor den dag. Er is een manifest verschenen van het socia listisch partijbestuur en het ayemeen vakver bond, waaruit weinig optimis/ie spreekt; de mogelijkheid van een algeheel herstel van een normaal regiem acht het zoo goed als onbe staanbaar. Intusschen heeft Primo d'e Rivera aan een vertegenwoordiger van de „Intransigeant" ver klaard, dat de Union Patrótica, die hij heeft opgericht, een machtig lichaam is. Hij meent, in verband met de komende verkiezin gen niet het recht te hebben, zich aan het vertrouwen, dat de leden der Untón in hem stellen, te onttrekken. Het gerucht, als zou hij voornemens zijn, het leger te verlaten werd door Primo tegengespro ken. De Duitsche rijksdag De rijksdag zal vandaag vergaderen. Gisteren zouden de verschillende fracties over de resul taten der conferentie van 's Grav.enhage beraad slagen. In parlementaire kringen verwacht men, dat de behandeling der Young-wetten in eerste lezing drie dagen zal duren en dat de wets ontwerpen dan naar de begrotingscommissie en de commissie voor buitenlandsche zaken zullen worden verwezen ter gemeenschappelijke beraadslaging. Tijdens de commissoriale beraadslagingen zal de rijksdag de aanvullende begrooting voor 1929 het reglement van orde en de woning wetten behandelen. De behandeling van de -begrooting voor het op 1 April aanvangende nieuwe dienstjaar zal in eerste lezing wel niet voor begin Maart kunnen aanvangen. Socialistische manifest in Thü- ringen Het Thüringsche staatsministerie heeft 'n in beslag nemen gelast van 'n oproep, welke kort na de vorming van de nieuwe regeering is opge steld door de socialistische fractie van den land dag en de afd. Groot-Thüringen der socialis tische partij en vooral tegen den nationaal- socialistlschen minister dr. Frick is gericht. Deze oproep zou thans door aanplakbiljetten door het geheels land worden bekend gemaakt. De regeering gelastte daarop, dat de aanplak biljetten in beslag zouden worden genomen, daar de oproep beleedigend wordt geacht voor dr. Frick. De politie heeft in de drukkerij echter nog slechts enkele exemplaren in beslag kunnen nemen, zoodat aan te nemen Is, dat de overige exemplaren reeds door het geheele land Thiiringen zijn verspreid. De onafhankelijkheidsbeweging op de Philippijnen Tienduizend Philippino's hebben gisteren te Manilla een ordelijke betooging gehouden bij het standbeeld van den patriot José Rical. Er werden vele patriottische redevoeringen gehouden en tal van betoogers droegen rouw banden. Veteranen uit den opstand tegen Spanje namen een resolutie aan, waarin aan president Hoover bescherming der Philippino's in Ame rika wordt gevraagd, in verband met de jong ste anti-Philippino's-troeheien in Californië, en onderteekening van de onafhankelijkswet, die nu bij het congres in behandeling is, verzocht wordt. DE „BOM" IN HET BRITSCHE MUSEUM Men gelooft eer aan een grap Men is meer en meer geneigd, te gelooven, dat het neerleggen van de „bom" in het Brit- sche Museum slechts een grap was, waarbij geen Indiërs betrokken waren en waaraan geen politieke beteekenis moet worden gehecht. De politie tracht thans den Engelschman op te sporen, die de eerste inlichtingen verstrekte. Gisteren zouden autoriteiten van binnenland- sche zaken en de „director of public prosecu tions" coDfereeren om te beslissen of er één strafvervolging zal worden ingesteld tegen de personen, die aansprakelijk zijn. De „bom" was een blikken sigarettendoosje, bevattend een grijs poeder met, een stukje zwarte lont. Ernstige gevechten in Transjordanië Slachting onder de inboorlingen LONDEN, 3 Februari De Wahabieten hebben een inval in Trans Jordauie gedaan, waarbij het tot ernstige gevechten met de br 'king is gt komen. In het geheel moeten ruim 400 in boorlingen gedood zijn. Engelsche troepen zijn met gepantserde auto's en vliegtuigen naar het bedreigde gebied gezonden. COMMIJN1STENPROCES TE WARSCHAU '26 Partijgangers veroordeeld Het Hof van beroep te Warschau deed Za terdag uitspraak in het proces tegen 26 leden der communistische partij in Westelijk Wit- Rusland. Zij werden beschuldigd van pogingen tot het organiseeren van een gewapenden op stand, ten doel hebbend afscheiding van het Poolsche Wit-Russische gebied van Polen. Zij werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen. DOOR AANHANGERS VAN GENERAAL KOETEPOFF VOORBEREID Dowgalewski protesteert tegen de perscampagne 83 SPOREN WORDEN GEVOLGD MOSKOO, 3 Februari. (W.B.) Volgens het Tel.Ag. der sovjet-unie heeft de Russische ge zant te Parijs, Dowgalewski, aan de Fransche regeering officieel meegedeeld, dat door aan hangers van generaal Koetepoff, onder leiding van generaal Miller, een speciale afdeellng is gevormd om een overval op het gezantschaps gebouw te doen. Verder wordt meegedeeld, dat Dowgalewski bij het ministerie van buitenlandsche zaken geprotesteerd heeft tegen de perscampagne, die, naar hij verklaarde, door de reactionnaire Fran sche en wit-gardistische Russische pers in Pa rijs tegen de sovjet-regeering en het sovjet gezantschap wordt gevoerd. De gezant legde den secretaris-generaal Bar- thelot dagbladartikelen als bewijs over, dat door de wit-gardisten gewelddaden tegen het sovjet gezantschap worden voorbereid om een buiten gewoon ernstig conflict tusschen de sovjet-unie en Frankrijk in 't leven te roepen. Dowgalewski betoogde voorts, dat het nlet- lngrijpen der Fransche autoriteiten door de wit-gardisten als sympathie werd uitgelegd; dientengevolge wekten zij openlijk tot een over val op het sovjetgezantschap op en verzonden zij straffeloos dreigbrieven. Dowgalewski verklaarde met klem, dat de Fransche regeering buitengewone maatregelen zal moeten nemen om het gezantschap tegen de brutale aanvallen en uitdagingen der wit-gar disten te beschermen. Zoo dat niet gebeurt, zal de Fransche regee ring voor de gevolgen aansprakelijk zijn. De „Llberté" weet te berichten, dat de door de politie gezochte geheimzinnige vrouw, die naar het schijnt generaal Koetepoff In een val strik zou hebben gelokt, gevonden ls en reeds is verhoord. Het zou een zekere Ludmllla Pobedonotzew zijn. Haar is verzocht zich ter beschikking der politie te houden. PARIJS, 3 Februari. (H.N.) In de zaak Koete poff moeten op grond van de tot nu toe vast gelegde getuigenverklaringen niet minder dan 83 sporen worden nagegaan. In Zwitserland moet bij het Vierwoudsteden- meer een man zijn gezien, wiens signalement nauwkeurig beantwoordt aan dat van den ver dwenen generaal. Door de politie worden deze geruchten echter tegengesproken. Een sovjet-blad meent te kunnen melden, dat de generaal einde Januari stilletjes naar Zuid- Ameriko is vertrokken en een aanzienlijk be drag heeft meegenomen. PARIJS, 3 Februari. (N.T.A.) De „Intransi geant" meldt, dat een Rus Selesneff geheeten, die, naar men vermoedt, lid van de Tsjeka ls, in verband met de zaak-Koetepoff gearresteerd is. Selesneff moet reeds anderhalf jaar geleden op grond van gegevens, die emigranten omtrent zijn persoon verstrekt hebben, over de Fran sche grens gezet zijn. EEN BELEEDIGEND PAMFLET Over de kwestie der zones De Fransche consul begaf zich gisteren naar den president van den raad van state te Ge- nève om namens de Fransche regeering te protesteeren tegen de verspreiding van een pamflet, dat groote beroering in de Fransche kolonie te Genève heeft verwekt. Het betreft hier een beleedigende teekening die in verband met de kwestie der zönes werd gepubliceerd in het satirieke blad „Le Pilori". De bondsregeering zou zich met het incident hebben ingelaten. De raad van state heeft ver ontschuldigingen aangeboden. DAPPERE ZUSTER Redt drie door 't ijs gezakte kinderen Te Raitenhasslach in Opper-Beleren zakten 3 kinderen door het ijs. Op hun hulpgeroep snelde hun 17-jarige zuster toe, die zonder aar zelen in het water sprong en er onder eigen levensgevaar in slaagde, alle drie kinderen te redden. Het Tscherwonzen-proces te Berlijn DE EISCHEN TEGEN BEKLAAGDEN Uit Berlijn wordt dd. 3 Februari gemeld: In het proces tegen de vervalschers van tscherwonzen heeft de officier van justitie Tetzlaff heden de volgende straffen geëischt: Tegen den beklaagde Karumidze wegens valschmunterij twee jaar en negen maanden gevangenisstraf en wegens valschheid in ge schrifte twee maanden gevangenisstraf, te zamen vereenlgd tot een gevangenisstraf van twee jaren en tien maanden. Tegen den beklaagde Sadathieraschwili we gens valschmunterij twee jaar en vier maanden gevangenisstraf en wegens valschheid in ge schrifte twee maanden gevangenisstraf, ver eenlgd tot twee jaar en vijf maanden gevange nisstraf. Tegen den beklaagde Bell wegens valsch munterij één jaar en zes maanden gevangenis straf en wegens bedrog twee maanden gevan genisstraf, vereenlgd tot een gevangenisstraf van één jaar en zeven maanden. Tegen den beklaagde Schmidt wegens bedrog In twee gevallen een geldboete van zes duizend mark subs, twee maanden gevangenisstraf. Tegen den beklaagde Boeble wegens mede plichtigheid aan valschmunterij vier maanden gevangenisstraf. Voor den beklaagde dr. Weber vroeg de of ficier van justitie staking der vervolging, in verband met de toepassing der amnestieveror dening en voor den beklaagde dr. Becker vroeg bij vrijspraak. Landbouwer vermoordt zoon en dochter EN WERPT ZICHZELF VOOR DEN TREIN BERLIJN, 3 Februari (H.N.) Een afgrijse lijke moordpartij heeft den afgeloopen nacht te Stahlupönen plaats gehad. De landbouwer Boelsing heeft zijn 13 jarige dochter en zijn 24 jarigen zoon met een bijl neergeslagen en vervolgens met een scheermes de hals afge sneden. Vervolgens begaf hij zich naar een spoor wegovergang bij Lawischkehmen, waar hij zich voor een juist passeerenden trein wierp, zoo dat hij op slag gedood werd. De motieven voor de daad zijn onbekend, doch men neemt aan, dat hij de daad in een aanval van vertwijfeling heeft gepleegd. Arbeider legt een stuk ijzer op de rails OMDAT HIJ EEN WERKELIJK SPOORWEG ONGELUK WIL ZIEN Uit Maagdenburg wordt gemeld: De recht bank te Burg heeft den arbeider Willy Hase- ler tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had in den nacht van 8 op 9 October een aan slag op den spoorweg Berlijn—Maagdenburg gepleegd door een stuk ijzer op de rails te leg gen, waardoor gevaar had kunnen ontstaan voor den D-trein BerlijnKeulen. De beklaagde verklaarde, dat hij eens een werkelijk spoorwegongeluk had willen zien, Twee jongens overvallen een postwagen En maken 8000 mark buit KASSEL, 2 Februari (V.D.) Tusschen de plaatsjes Hutten en Rueckers, in de nabijheid van Schluechtern, is een postwagen door twee op den weg loopende., knapen aangehouden en beroofd. Volgens de verklaringen van den voerman, die zonder geleide was, hebben de knapen hem onder bedreiging met vuurwapenen gedwongen te stoppen en de sleutels af te geven. De jeug dige bandieten maakten ongeveer 8000 Mark buit. DE SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „MONTE CERVANTES" HAMBURG, 3 Februari De „Monte Sarmlen to" is met de 1500 schipbreukelingen der „Monte Cervantes" te Buenos Aires aange komen. Avontuurlijk misdadiger ontvlucht uit een tuchthuis EN GAAT IN GEVANGENKLEEDÏNG GELD HALEN Zijn doopceel gelicht BERLIJN, 3 Februari. (W.B.) Heden voor middag is de 36-jarige zeeman Herbert San- dowski, één der avontuurlijkste en grootste misdadigers van onzen tijd, uit het tuchthuis van Tegel ontvlucht. Naar de „Tempo" meldt, heeft hij een oogen blik van onachtzaamheid van den gevangen bewaarder benut, om over den muur van de binnenplaats te springen en te vluchten. Een half uur later verscheen hij in gevangen- kleeding bij den portier van een fabriek in Wittenau en wilde in opdracht van zijn broer geld halen. De portier kreeg verdenkingen en stelde het bestuur van het tuchthuis hiervan in ken nis. Intusschen echter was Sandowski spoorloos verdwenen. Sandowski werd in Augustus 1926, daar men vermoedde, dat hij typhus had, naar het Vir- chowziekenhuis gebracht, waar hij zich voor zeeman uitgaf. Na enkele weken vond men in zijn zeemans kist toevallig, juweelen ter waarde van een millioen mark. Het bleek, dat de Juweelen van groote roof tochten en hoteldiefstallen in New York en Amerikaansche luxe baden afkomstig waren. Toen Sandowski gevangen zou worden geno men, was bij reeds uit het ziekenhuis ontvlucht. Hij brak daarna verschillende malen in te Berlijn, werd tenslotte echter gearresteerd en tot twee jaar en vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. In Februari 1927 brak bij uit de gevangenis te Kottbus, werd in October weer gegrepen, trachtte daarop in de gevangenis een aanslag te doen op een bewaarder en werd daarom opnieuw veroordeeld en opgesloten in het tucht huis te Tegel. MINISTER GRIMME, die Becker op gevolgd is als Dultsch minister van onderwijs en eeredienst. DE PAUSELIJKE MEDEDEELINGEN EN DE ITALIAANSCHE PERS Het systeem van doodzwijgen Men meldt ons uit Rome; Evenmin als de Italiaansche bladen in het algemeen en de Romeinsche in het bizonder de Pauselijke Encycliek over de opvoeding der jeugd hebben gepubliceerd, evenmin heeft de Romeinsche pers, behalve dan de „Osservatore", gewag gemaakt van de mededeeiing van de H. Congregatie van het H. Officie, betreffende plaatsing op den „Index" van de boeken van MIssiroli: „Date a Cesare" en van Ignotus: „De fascistische staat, de kerk en de school". Er ligt systeem in dit zwijgen en vermoede lijk wordt het van hooger hand opgelegd. Dat een dergelijke behandeling van belang rijke pauselijke documenten voor het katholieke volk van Italië allernadeeligst is, zal een ieder begrijpen. De „Osservatore" immers, het eenige blad, dat er wel melding van maakt, wordt slechts door weinigen gelezen, daar het blad in zijn beperkten omvang te weinig ander nieuws brengt voor het groot publiek. Intusschen bewijst dit treurig verzwijgen van alle pauselijke stukken eens te meer de nood zakelijkheid van een katholiek blad, dat een vergelijking met de andere groote bladen kan doorstaan. Men vraagt zich echter af, en niet. zonder reden, of, wanneer de noodige geldmiddelen voor een groot kathholiek blad beschikbaar zul len zijn, de Italiaansche dictator dit orgaan wel voldoende bewegingsvrijheid zal toekennen. S! ;v.y. o; SaÉiÉ Bandieten suggereeren een spoorwegramp EN PLUNDEREN TIJDENS DE PANIEK BOEKAREST, 3 Februari. (V.D.) Heden is een brutale overval gepleegd op den personen, trein BoekarestTemesvar. Toen de trein het station Calesti uitreed, werd er aan de nood rem getrokken. De trein stopte en verschei dene personen riepen den passagiers toe uit te stappen, aangezien er gevaar bestond voor een botsing met een goederentrein. Onder de reizigers brak daarop een paniek uit. Eenige sprongen uit de ramen en bekwamen verwondingen. Intusschen maakten de bandieten, die het gevaar gesuggereerd hadden, zich van de bagage der reizigers meester. Zij hielden het personeel van den trein met revolvers in be dwang en slaagden erin ongehinderd te ont komen. VAN DEN KONINGSTROON TOT HET KLOOSTER De Koningin-Moeder van Servië Katholiek geworden? Naar verluidt, zou de koningin-moeder van Servië, Natalie, de weduwe van koning Milan Obrenowltch en de moeder van koning Alexan der, die in 1903 met zijn gemalin vermoord werd, tot den katholieken godsdienst zijn over gegaan en te Parijs in een klooster haar in trede hebben gedaan. Deze voormalige konin gin is reeds 70 jaar. HET GOUDEN BISSCHOPSJUBILE VAN KARDINAAL VANNUTELLI Een schrijven van Z. H. den Paus Men seint ons uit Rome d. d. 2 dezer; Heden, den eigenlijken dag van het gouden bisschopjubilé van den kardinaal-deken Van- nutelli, heeft de Paus aan den Jubilaris een eigenhandig geschreven gelukwensch doen toe komen, waarin alle belangrijke data uit het lange leven van den jubilaris herdacht worden. O.a. zijn functies als Pauselijke delegaat in Constantinopel, als vertegenwoordiger van Leo XIII bij de kroning van tsaar Alexander III en als nuntius in Portugal. Verder herdenkt de Paus den veeljarigen arbeid van den jubilaris in de Romeinsche cu rie-congregaties en als Pauselijk legaat bij de Eucharistische wereldcongressen in Brus. sel, Doornik, Metz, Londen, Keulen en Mon treal. Ook herinnert de Paus aan het voortreffelijk bestuur der beide suburbaansche bisdommen van Ostia en Palestrina door kardinaal bis schop Vannutelli. Tenslotte roept de Paus Gods zegen over den jubilaris af, opdat hij nog lang het sieraad van het H. College zijn moge. GP EEN VAN DE NAMIDDAG-SPITSUREN derailleerde in Londen een volle tram en raakte in een gat ia de straat, die juist opgebroken was; de passagiers kwamen er ongedeerd af, doch het ongeval hield een rijtje trams van een paar K.M. cr Betooging tegen Weenen's socialistisch bestuur Vrijheid voor alle staatsburgers geëischt WEENEN, 2 Febr. (V.D.). Heden vond te Weenen een groote demonstratie plaats tegen het roode gemeentebestuur van Oostenrijks hoofdstad en tegen de sociaal-democratische meerderheid In den Weenschen raad. De demonstratie begon vanochtend om tien uur met een meeting op de Freiheitsplatz te genover de Votiv-kerk, waaraan eenige dui zenden personen deelnamen. De kern der betoogers bestond uit Helm- wehr-leden, terwijl ook de leiding der mani festatie in handen der Heimwehren was. Verschillende vereenigingen hadden zich als deelneemsters opgegeven en 'n aantal sprekers voerde het woord tegen het roode gemeente-be stuur van Weenen en eischten vrijheid voor alle staatsburgers ook in lands- en gemeentelijke aangelegenheden. Plechtig verklaarden de ma nifestanten, niet eerder te zullen rusten dan wanneer de roode vlag van het raadhuis ver dwenen is. Er formeerde zich vervolgens een optocht, die over den Ring naar de Schwarzen- berg Platz trok en voor het raadhuis nogmaals tegen het gemeentebestuur betoogde. Om Chicago's financiën gezond te maken Hulp van een commissie uit de burgerij Uit Chicago wordt'gemeld, dat een commissie uit de burgerij een financieelen dictator aan gesteld wil zien. Deze commisie zal trachten, de middelen bij een te brengen, om de salarissen en loonen van het personeel in dienst van de gemeente, welke thans sedert zes weken niet zijn uitbetaald, te voldoen en voorts voldoende middelen, om het orediet van de stad weer te herstellen. De commissie heeft zich tot den gemeente raad gewend, om een algemeene volmacht, zon der welke zij deze middelen niet wil verschaf fen Deze algemeene volmacht is daarop door den gemeenteraad verleend. Onthulling van de gedenkplaat te Serajewo BELGRADO, 2 Februari (V.D.) Heden is te Serajewo, zooals aangekondigd, een gedenk steen onthuld als herinnering aan het feit, dat op 28 Juli 1914 de gymnasiast Princip den aartshertog van Oostenrijk Frans Ferdinand en zijn gemalin te Serajewo doodschoot. De geheele plechtigheid verliep zonder in cidenten. De deelnemers aan de plechtigheid begaven zich naar de plaats, waar ruim vijftien jaar geleden de aanslag gepleegd werd. In den muur van een huis daar ter plaatse is de marmeren gedenkplaat aangebracht met den naam vaa den moordenaar: Prinelp. Wassili Grditsch, die indertijd als mede plichtige ter dood was veroordeeld, welk vob- nis echter niet was uitgevoerd, verzocht den aanwezigen door twee minuten stilte Princip te willen herdenken. De nationalist Nitschitsch onthulde daarop de gedenkplaat, waarna de aanwezigen een driewerf „Slaya" (HeilIj uitbrachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9