ALGEMEEN OVERZICHT. m Baandag 10 februari 1930 Turatie bij den Paus DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Fraudu eus bankroet Hooge vlammen sloegen op 2 'S Ernst ge gasontploffing NIEUW GROOT MEER GEVORMD BENDE VALSCHE MUNTERS VIJF GEBOUWEN IN DE LUCHT GEVLOGEN De ontploffing te Standardville. EEN NIEUW KATHOLIEK 3LAD TE ROME? DE ONTVOERING VAN GENERAAL KOETEPOFF BELGISCHE DIAMANT- NIJVERHEID TUNNEL VOLTOOID DE ZEPPELIN-REIZEN VEILIGHEIDSKLEPPEN GESPRONGEN ,UIT DEN DUIM GEZOGEN" Reeds 20 dooden gevonden OP ZOEK NAAR EIELSON AMERIKAANSCHE ZENDELING ONTVOERD EINDE VAN 'N BERUCHT OPSTANDELINGEN-LEIDER De Kerkvervolging in Rusland Het politiek program van de Unie der Sovjet republieken de otficieele naam van wat wij kortaf Rusland plegen te noemen kan gevoe gelijk in twee punten samengevat worden. Ten eerste: al bet mogelijke dient in het Werk gesteld om door middel van handel drijven geld binnen de landsgrenzen te krijgen. Daarom beijvert men zich den uitvoer van allerlei handelsartikelen tot buitensporige pro- Porties op te voeren. Of in een groot doel van Rusland zelf de honger nijpt en het spook der ellende ïomi- Waart daarom bekommeren de heeren in Moskou zich minder. Minstens even erg als de meest egoïstische groot-kapitalist uit de tegenwoor dig© wereldorde die de Moskousche macht hebbers zoo gaarne ,,rot" noemen - liggen tij in aanbidding neergeknield voor het gouden kalf. Geld verdienen nummer één; om den even- ttiensch denken komit pas veel later. Als het ooit komit Vandaar dat het graan, waar een deel van het eigen volk om snakt en waarmee het van ontbering en uitputting verlost zou zijn, op groote schaal naar het buitenland wordt uit gevoerd. En als de nood onder de massa dan het hoogst gestegen is kan Hij, die verguisd wordt door de Russische machthebbers, de Paus, tei hulp komen om te doen wat de regeering zelf had moeten bewerkstelligen: de hongerigen Voor een ontijdigen dood bewaren. Het tweede punt van het politiek program der sovjets is we hadden 't eigenlijk niet eens meer behoeven te noemen de meest felle bestrijding van den godsdienst. Godsdienst is opium voor het volk. Deze spreuk wilde men algemeen ingang doen vinden en ze stond dan ook overal te lezen. Waarom die strijd tegen het gelooven in en het belijden van den eenen waren God? Eenvoudig omdat onder een godsdienstig volk het communisme nooit ofte nimmer ingang zou vinden. Eerst wanneer de menschen zich geheel van God en godsdienst hebben afgewend, eerst wanneer zij zich geheel tot het stoffelijke heb ben gekeerd en verzaakt aan datgene, wat den toensch van het onredelijk dier onderscheidt, eerst dan acht men de overwinning van hot bolschewisme zeker. Tot dat doel heeft men kerken gesloten, ont eigend en voor 't geven van bioscoopvoor stellingen of andere wereldsche doeleinden in gebruik genomen. Van de kerkklokken werd- weer n zoet winstje gemaakt. Ze werden naar het buiten land verkocht en het geld gleed weer in de zakken der machthebbers. Priesters en kloosterlingen- werden verjaagd of ter dood gebracht, en wanneer Z. H. de Paus niet ingegrepen had, zou zelfs het dood vonnis aan het hoofd der Russische hiërarchie zijn voltrokken. Alles wat maar eenigszins aan 't geloof in een Godsbestaan herinnert wordtt verwijderd. Zoo heeft nog onlangs de weduwe van Lenin, die bet bureau voorpolitieke opvoeding leidt, de in de Russische openbare bibliotheken aan- 1 wezige exemplaren van den bijbel, de talmud en de koran, laten verbranden. Over de ellende in Rusland op godsdienstig en.moreel gebied heeft Z. H. Pius XI aan den kardinaal-vicaris van Rme een schrijven ga- ricffi, hetwelk door da „Osservatore Romano" Zaterdag j.l. werd gepubliceerd. Op het voorbeeld van Bened ictus XV heeft de Paus vanaf het begin van Zijn pontificaat geprobeerd d,e ellende in Rusland te verzach ten, de vervolging te doen ophouden. Hij heeft den regeeringen gevraagd, de sovjet-regeering niet te erkennen, dan onder de voorwaarden van: vrijheid van geweten, eerbiediging van de geestelijkheid en van de kerkelijke goederen. „Al werd dit niet gedaan en al werd omze directe tusschenkomst, om de heilige voorwer pen te redden afgewezen, zoo vervolgt de H. Vader, Wij hebben toch het hoofd der Russische hiërarchie aan het doodvonnis kunnen onttrek ken en dagelijks 150.000 kinderen bunnen voe den. Men gaat intussehen steeds door met pries ters, religieuzen en bisschoppen te vervolgen en te verbannen, den godsdienst uit te roeien en de jeugd te bederven. Men wil den godsdienst en God zelf treffen. Wij hebben dikwijls Onze stem daartegen ver heven, gebeden en duizenden laten bidden, een speciale commissie voor Rusland ingesteld, ge beden voor Rusland met aflaten verrijkt, de in stelling goedgekeurd van conferenties over Rus sische toestanden in het Oostersch instituut om de ellende bekend te maken, welk voorbeeld in andere hoofdsteden gevolgd wordt. Een meer algemeen eerherstel echter ver- eischt de hernieuwde opleving van de officieels publieke godslasteringen." De H. Vader beschrijft dan de verschillende dingen, die met Kerstmis en andere feesten zijn geschied tegen den godsdienst en heilige zaken. Om eerherstel te geven en anderen daartoe aan te sporen zal Zijn Heiligheid op den feest dag van Sint Joseph, 19 Maart, in de Sint Pie ter een H. Mis van eerherstel opdragen voor zooveel beleedigingen het Heilig Hart aange daan en voor het zielenheil van de velen, die In beproeving leven en daarna de voorspraak van den heilige inroepen. De Paus hoopt, dat de geloovigen van Rome, maar ook het episcopaat en de geloovigen der heele wereld zich bij dit Offer zullen aanslul ten. Hopen wij, dat Z. H. niet aan doovemans- deuir klopt. Ieder van ons zij overtuigd van den ernst der tijden, die het Russische volk doormaakt; overtuigd van den ernst der gruwelijke godsdienstvervolging in het Oosten van Europa. Allen moeten een offer brengen, om eerherstel te gevon aan den Christus-Koning. Z. H. de Paus gaat ons voor. Laait ons gehoor zame kinderen zijn rn den St. Josephda.g hei ligen, ter intentie zooals onze H. Vader die gewild heeft. „Japan moet onvoorwaardelijk vasthouden aan den aisch De Japansche gedelegeerde ter vlootconferentie heeft verklaard, dat Japan onvoorwaardelijk moet vasthouden aan den eisch, dat Japan een vloot kan onderhouden, welke in sterkte gelijk staat met 70 pCt. van de 3terkste kruiservloot van een der overige mogendheden. Slechts bij deze verhouding kan Japan met kans op suc ces een aanvalsoorlog afweren. Japan zal weigeren, eenig verdrag te teeke- Ren, waarbij deze verhouding niet wordt toege staan. Volgens het in Japan verschijnend blad „Jiji", verleenen de Amerikaansche voorstellen 40.000 ton duikbooten aan Japan te^en 60 000 aan Amerika en Groot Brittannie en een verhou ding van 60 pet. lichte kruisers en destroyers, en ook kruisers met kanonnen van acht duim. ^erder wordt voorgesteld, dat de Vereenigde Staten en Japan elk nog een slagschip houwen, terwijl eerstgenoemd land gelijkheid met Enge land verkrijgt. Hooggeplaatste ambtenaren verklaren, dat Japan er in beginsel voor is, de slagschepen definitief af te schaffen, volgens den wensch door Groot-Brittannië in zijn jongste vlootmta uitgedrukt. De eerste verjaardag van het Lateraansch verdrag GOEDE. WIL DER ITALIAANSGHE REGEERING Een EngelschEgyptisch ver drag Het Egyptische huis van afgevaardigden heeft Nahas Pacha, den premier, gemachtigd op den grondslag van Henderson's voorstellen met En geland over een EngelschEgyptisch verdrag te onderhandelen. De Egyptische gevolmach- tieden: de premier en de minister van buiten- landsche zaken, zullen binnenkort naar Londen vertrekken. Er zal onderhandeld worden op de basis van Henderson's voorstellen, de vijfde groep, welke de Londensche regeering sinds den we reldoorlog aan het Egyptische volk aangeboden heeft om tot een vriendschapsverdrag te komen. De voornaamste punten ervan zijn: lo. Het terugtrekken der Britsohe troepen macht in Egypte naar de zóne van het Suez- lcanaal 2o. Het aangaan van een bondgenootschap tusschen de twee landen; 3o. De aanvaarding door Egypte van de volle verantwoordelijkheid van leven en eigendom der vreemdelingen in Egypte; en 4o. De belofte, door Engeland te doen, dat het zijn invloed op de capitulatoire mogendhe den zal uitoefenen, opdat deze er in toestem men de rechtsmacht der consulaire rechtbanken op gemengde rechtshoven over te dragen en de toepassing der Egyptische wetgeving op de vreemdelingen te erkennen. Men herinnert zich, dat het schema van het EngelschEgyptisch verdrag, dat nu de grond slag der onderhandelingen geworden is, aan vankelijk zoowel in Egypte als in Engeland op een schijnbaar onoverkomelijk verzet stiet. In Egypte meende men, dat het verdrag niet ver genoeg ging; men eisehte absolute zelfstan digheid en onafhankelijkheid van Engeland; en verdrijving van de Engelscbe bezetting, diu 47 jaar geduurd heeft. Tegenover deze ver-strekkende Egyptische verlangens stelde Henderson echter eeto onver biddelijk „neen". In dit ontwerp-tractaat, ver klaarde hij, is Engeland tot de uiterste gren zen van zijn tegemoetkomendheid gegaan. En hij voegde er aan toe: Aan de onafhankelijk heid van Egypte zal na de ratificatie der over eenkomst nog nauwelijks iets ontbreken. Enge land heeft slechts rekening gehouden met de geheel bijzondere belangen, welke het bij de verdediging van het I-tanaai van Suez heeft. Intussehen deed zich het feit van nieuwe ver kiezingen voor, waarbij de partij der uiterste nationalisten, de Wafd, een volkomen pverwin- ning behaalde. De dictatorlsche premier Ma homed Pacha, een gunsteling van Engeland, had reeds vóór de verkiezingen moeten wijken; dien vervanger Adli Pacha stond zijn plaats aan den leider der Wafdisten Nahas Pacha af. De Engelsche labourregeering had met dit feitencomplex reeds rekening gehouden. Voor Nahar aan het bewind was, onderhandelde zij reeds met hem over het te sluiten verdrag; zoo dra hij premier was, noodigde zij hem uit naar Londen te komen en daar werd de laatste hand aan de voorbereiding van het tractaat gelegd. De Wafdleider, door en door politicus, beseft volkomen, dat de kansen, welke hij nu heeft, voorloopig niet zullen terugkeeren. De labour regeering is echter tot de uiterste grenzen van haar concessies gegaan en het zou daarom on verantwoordelijk van Nahas Pacha zijn om de enkele punten, waarop hij nog geen voldoening heeft gekregen ,tot het uiterste op te eisclien. Maar ook hij zal de kunst van geven en nemen wel verstaan. De sociale wetten in Franrijk De Fra r ha kamer lieefft 'n aanvang ge maakt met de behandeling der interpellaties over de maatregelen welke do regeering denkt te nemen om de wetten voor de sociale ver zekering in werking te doen treden. De eerste interpellatie werd toegelicht door den afgevaardigde Guerin van de groep-Marin, die zich principieel tegen de sociale verzekering verklaarde, hoofdzakelijk omdat daardoor een uitbreiding van het aantal ambtenaren met 20.000 noodig wordt. De socialistische afgevaardigde Ramadier was de tweedo interpellant. Deze verlangde de onmiddellijke invoering van de sociale»verzeke ring en vroeg Loucheur de beloften te vervullen die deze in 1928 als minister van het kabinet- Poincarê heeft gedaan. De daarop gevolgde nachtzitting is met groot tumult geëindigd. De laatste spreker, de socialistische leider Léon Blum, werd herhaaldelijk door de dicht- bezette kamer onderbroken. Toen minister-president Tardieu daarna het spreekgestoelte wilde bestijgen om het woord te nemen, maakten de leden der sociali stische fractie uit ergernis, dat men Léon Blum het spreken onmogelijk had willen maken met de deksels van hun inktkokers zulk een lawaai, dat de voorzitter zich ge noodzaakt zag, tengevolge van het algemeene rumoer de zitting te vijf minuten voor twee op te heffen. Na heropening heeft de Kamer met 315 tegen 257 stemmen een motie aangenomen, waarin zij de verklaringen van de regeering goedkeurt en zegt van de regeeming te verwachten, dat deze ten spoedigste de noodige maatregelen zal nemen om de toepassing van de sociale ver zekering gemakkelijk te maken. Over het bezoek van Turati, den secretaris generaal der fascistenpartij aan Zijne Heilig heid den Paus seint men ons nader uit Rome: Turati was vergezeld van een aantal hoog- waardigheidsbekleeders van de nationale mi litie en de fascistenpartij, welke hij den H. Vader voorstelde. Naar verluidt, was deze opmerkelijke audiën tie aangevraagd ter bespreking van een aan tal aangelegenheden, het concordaat betreffen de, alsook om den goeden wil der regeering in zake de kwestie der jeugd-opvoeding tot uiting te brengen. Den llden Februari, op den eersten verjaar dag van het tot stand komen van het verdrag van Lateranen zal de Italiaansche gezant bij den H. Stoel een groote receptie houden en het verluidt, dat dien dag do koning van Italië aan den kardinaal-staatssecretaris, Gasparri, de hoogste onderscheiding des lands, de Annun- ciata-orde zal verleenen. Daarna verdwenen EN OPNIEUW TE VOORSCHIJN GEKOMEN Men meldt ons uit Rome d.d. 4 dezer: Eenige dagen geleden bereikte Rome het ver rassende bericht, dat zich in Leprignano aan de rechterzijde van den Tiber, ongeveer 30 kilo meter van Rome, een nieuw groot meer heeft gevormd. Drie kilometer ten Noorden van het antieke Capema kreeg het terrein in 1S95 een inzinking en tot verbazing van de inwoners ont stond een meer van ongeveer 9 hectaren. Dit zonderlinge feit gaf den geleerden stof tot allerlei discussies en hypothesen, totdat l:et plotseling weer verdween. Thans is het even onvoorzien weer te voorschijn gekomen. Tus schen Leprignano en Fiano Romano is het ter rein nog steeds in bewoging. De diepte van het meer neemt steeds toe. Men vermoedt, dat hier vuleanische invloeden in het spel zijn, daar er zich in deze streek verschillende zwavelbronnen bevinden. Door de Politie te Livorno gearresteerd Ernstige meeningsverschillen in het labour-kabinet CRITIEK OP HET WERK VAN THOMAS LONDEN, 8 Febr. (V.D.) Gisteren vergaderde het Britsche kabinet teneinde te beraadslagen over den toestand, die geschapen is door de moeilijk op te lossen kwestie der werkloosheid. De ministers Mosley, Lansbury en Johnston die met den minister voor de werkloosheid 'homas de behandeling van het werkloosheids probleem in handen hebben, hebben met voor bijgaan van Thomas een van diens standpunt afwijkend memorandum bij het kabinet inge diend. In dit memorandum wordt scherpe critiek ge oefend op de maatregelen, waarmede minister Thomas denkt de werkloosheid te kunnen be strijden en de indieners stellen nieuwe maat regelen voor, die sterk afwijken van die van Thomas; o.a. wordt de pensionering vastge steld van arbeiders op hun 60ste jaar, waar door een groot aantal arbeiders van de arbeids markt wordt afgevoerd. In de zitting van gisteren besprak het kabinet o.a. de kosten, die aan de uitvoering van de voorstellen der drie ministers verbonden zouden zijn. Naar verluidt, zou in het kabinet ernstig verschil van meening heerschen, aangezien Thomas het zijn drie collega's ten zeerste kwa lijk neemt, dat zij hun memorandum hebben ingediend zonder hem vooraf te raadplegen. De drie ministers verklaren echter, dat zij Thomas herhaaldelijk hebben gezegd, dat zij het niet eens zijn met de door hem getroffen maat regelen. Catastrofe in de artillerie-inrichtingen te Vincennes 11.11111)11111 III IIV DE Begrafenis 7 AN EEN COMMUNIST, die gevallen was bij een stakingsgevecht to New-York, werd door de politie begeleid, om demonstraties te voorkomen; de motoragenten, voorzien van machinegeweren, slaagden er wel in, om de rust te bewaren. Eigenaars eener graanfirma gearresteerd Van echte niet te onderscheiden biljetten gemaakt De politie te Livorno is na een langdurig onderzoek er in geslaagd, een bende valsche munters te arresteeren, bij wie bankbiljetten ter waarde van ruim 300.000 lire werden gevon den. Deze waren zoo goed nagemaakt, dat ver scheiden deskundigen verklaarden, dat zij van echte niet te onderscheiden waren. Het onder zoek wordt nog voortgezet. „II Corriere" Rome, dat sinds het verdwijnen van de „Corrière d'Italia" geen eigenlijk gezegd Ka tholiek dagblad meer had, zal er allerwaar schijnlijkst binnen enkele weken weer een krij gen. Het schijnt nu welhaast zeker, dat tus schen eenige katholieke industrieelen overeen stemming zal bereikt worden, een flink kapi taal bijeen te brengen, om de drukkerij van het blad „II Mondo", dat ook zijn uitgaven heeft gestaakt, op te koopeu en verder de uitgave te beginnen van een nieuw blad „II Corriere" genaamd. Met uitzondering van enkele hoeren zal het nieuwe katholieke blad dezelfde directie en dezelfde redactie hebben, als da verdwenen „Corriere d'Italia". Wanneer wij zeggen, dat Rome geen katholiek dagblad meer had, laten wij natuurlijk de „Osservatore Romana" buiten beschouwing, wijl deze eerstens in de Citta \aticana wordt uitgegeven en tweedens als officieel orgaan van den H. Stoel niet tot de gewone bladen ge rekend kan worden. Wij laten dan ook buiten beschouwing den „Messagero", die den laatsten tijd wel katho liek schrijft onder menig opzicht en ook goed katholieke redacteurs heeft, maar toch in opzet en beginsel geen katholiek blad genoemd kan worden. WOLKBREUK IN JOEGO-SLAVIE Als gevolg van een poging tot zelfmoord? Gevaar voor instorting van het huis KULMBACH, 8 Febniari. (V.D.) Heden morgen vond in een door twee gezinnen be woond huis een ernstige gasontploffing plaats, waarbij een vrouw doodelijk gewond werd. In de Noordelijke muur van het huis ont stond een scheur, zoodat gevaar voor instorting van het huis bestaat. Men vermoedt, dat de vrouw, die thans gewond is en reeds eenigen tijd aan neerslachtigheid leed, een poging tot zelfmoord door gasverstikking wilde doen, wel licht in verband met de Meussdörffer-moord- affaire. Waarschijnlijk is het uitstroomende gas bij de brandende haard ontploft. Groote verwoestingen aangericht BELGRADO, 8 Februari. (H.N.) In het Zui den van Joego Slavië heeft een hevige wolk breuk groote verwoestingen aangericht. Een der voornaamste spoorlijnen is op ver schillende plaatsen door het water onderwoeld. Een spoorweg-brug is weggeslagen. Het verkeer op deze lijn moest geheel stopgezet worden. BELANGRIJKE MATERIEELE SCHADE PARIJS, 8 Febr. (H.N.). Vannacht is brand i Uitgebroken in de artillerie-inrichtingen te Vin cennes. Er moeten vijf gehouwen in de lucht zijn gesprongen. De brand was in de vroege ochtenduren nog niet geblusclit, doch het gelukte het overslaan van de vlammen op de naburige kruitmagazij nen te verhinderen. De materieele schade is be langrijk. Menschenlevens zijn tot nu toe niet te be treuren. Verder hoopt het centrum, dat bij de hervor. ming der financiën behalve het rijk ook ds landen en de gemeenten betrokken zullen worden. Ook in Duitschland nasporingen BERLIJN, 8 Februari. (W.B.) De verdwij ning van den voormaligen Russischen generaal Koetepoff houdt thans ook de BeTlijnsche po litieke politie bezig. Een hooge beambte der Parijsche politieke politie is vandaag, naar de „Lokal Anz." meldt, te Berlijn aangekomen, om met de leiders der afdeeling I. A. over een plan voor gemeen schappelijke nasporingen overleg te plegen. VERVALSCHINGEN IN DE BOEKEN PRAAG, 8 Februari. (H.N.) De eigenaars van de Prager graanfirma Johann Jurak Co., Rudolf Fischer, Otto Starek en Johann Jurak zijn, daar zij van frauduleus bankroet worden verdacht, gearresteerd evenals de boekhouder der firma, Moravetz. De firma had onlangs haar betalingen ge staakt en bij do rechtbank opgegeven, dat haar passief 40 millioen, haar actief 8 millioen kro nen bedroeg. Bij het onderzoek van de boeken kwamen echter talrijke vervalschingen aan het licht. Door gasvergiftiging omgekomen? Bij de mijnontploffing te Standardville in den staat Utah zijn 20 mijnwerkers om het leven gekomen, wier lijken reeds geborgen zijn. Twee mijnwerkers worden nog vermist. De ontploffing op zich zelf was niet zeer hevig, zoodat de reddingsmanschappen slechts geringe verwoestingen aantroffen. De slachtof fers zijn klaarblijkelijk door gasvergiftiging om het leven gekomen. Vijf mijnwerkers, die in een gasvrij gedeelte waren gevlucht, konden levend geborgen wor den. Paniek in een brandende autobus PASSAGIERS SPRONGEN DOOR DE STUKGESLAGEN RUITEN PRAAG, 8 Februari. (H.N.) Een autobus, die tusschen Theben en Pressburg het verkeer onderhoudt, is kort na het vertrek uit Theben in brand geraakt. De -eerste motor geraakte plotseling in brand en hooge vlammen sloegen op. Onder de 15 passagiers, die in de bus zaten, ontstond een paniek. Zij brachten zich veiligheid door door de stukgeslagen ruiten te springen. Desniettegen staande liepen toch 9 passagiers min of meer ernstige brandwonden op. Geneesheeiren uit Theben verleenden de eerste hulp. De autobus is geheel uitgebrand. Eindelijk behouden in Alaska aangekomen De dochter van den heer Swensin heeft per radio bericht, dat zij en haar vader na een vlucht van 4 uur behouden te Teller in Alaska zijn aangekomen. Swensin en zijn dochter hadden per vliegtuig naar Eielson gezocht en hebben vervolgens maanden lang vertoefd aan boord van de Manok aan de Siberische kust, waar het schip in het ijs vastgevroren zat. De werkregeling wordt tot 1 Maart gehandhaafd Onze Antwerpsche correspondent schrijft: De patroonssyndicaten in de diamant-nijver heid hebben besloten de estaande werkrege ling tot 1 Maart te handhaven, indien Amster dam dezelfde houding blijft aannemen. De vol gende week zal het werk dus stil liggen, ter wijl de daaropvolgende week weer gewerkt zal worden. Een nader besluit? Onze Antwerpsche correspondent meldt; Nu in Amsterdam het besluit gevallen is, dat daar van 16 dezer aan de patroons vrijheid zal worden gelaten inzake de normale werk regeling, zullen de patroons-organisaties in België, waarschijnlijk dezelfde gedragslijn aan nemen. Volgende week zal er derhalve niet gewerkt worden, doch daarna zal iedereen de vrijheid hebben om weer regelmatig te laten werken. Een doorboring van ruim vier kilometer Uit München wordt dt. Zaterdag gemeid: De doorboring van de 4.4 K.M. lange tunnel op de Zugspitze, welke naar de Platt leidt, het hoogste gedeelte van de Zugspitze, waar het eindstation van den tandraadspoorweg zal komen is vannacht voltooid. Het onder buiten gewoon moeilijke omstandigheden uitgevoerde werk is hiermede tot een goed einde gebracht. Het voorloopig program voor 1930 Naar Wolff uit Hamburg meldt, is het voor loopig program van de Zeppelin-reizen in 1930 openhaar gemaakt. In April zullen vluchten van acht a tien uur in het Alpengebied, naar Oostenrijk en Zwit serland ondornomen worden. In Juli en Augustus reizen van twee of drie dagen tot den Noordkaap en de grens van het ijsgebied. Voor den herfst staan verschillende tochten in Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland op het program. Vijf arbeiders in levensgevaar TWEE HUNNER BEZWEKEN ESSEN, 8 Februari. (V.D.) Te EssenHor. beek sprongen gisterenavond van een der hoog ovens de veiligheidskleppen van een der ven tielleidingen. Vijf arbeiders ademden het uitstroomende giftige gas in. Het gelukte de brandweer drie hunner de levensgeesten weer op, te wekken, maar de andere twee bezweken. Beleedigingsproces te Berlijn EEN VAN DE 159 COMMUNISTEN, die probeerde te demonstreeren voor het stadhuis van New-York, kreeg een warm onthaal; vele personen, die hij de demonstratie aanwezig waren, werden door bereden agenten in alle richtingen verspreid. IN HET GEHEEL NIET OP DE HOOGTE GEWEEST? Zaterdagochtend is voor de rechtbank te Berlijn het proces wegens beleediging begonnen dat Georg Bernhard, de hoofdredacteur van de „Voss. Ztg." aanhangig heeft gemaakt tegen dr Pönsgen te Dusseldorf, die de beweringen tijdens de onderhandelingen te Parijs door de deskundigen gevoerd, door George Bernhard in een artikel geuit over de beraadslagingen in de villa van Krup te Essen geheel uit den duim gezogen had genoemd. Dr. Pönsgen bood door zijn advocaat aan, om door getuigen het bewijs te leveren, dat Bernhard in het geheel niet op de hoogte is geweest van de besprekingen, die gevoerd zijn en dat ook de inlichtingen, welke hij van zijn zegsman heeft ontvangen, volslagen onjuist waren. De advocaat van Bernhard verlangde, dat verschillende getuigen, o.a. dr. Schacht en dr. Vögler zullen worden gehoord. Ds voortzetting van de zaak werd op 12 Februari vastgesteld TEXTIELSTAKING TE RENAIX GEëINDIGD Maanden lang in het ijs vastgevroren Door bandieten gevangen genomen LONDEN, 8 Februari (V.D.) Het Amerikaan sche sta&tsdepartement heeft uit Cthina een officieel bericht ontvangen, dat op 5 Januari j.l. een lid van de Amerikaansche missiestatie in de nabijheid van S'hoetshar in Zuid-China door bandieten gevangen genomen en ontvoerd ls. Feisal-Ed-Dowisj overleden BASRAH, 8 Februari. (R.O.) Het overlijden wordt gemeld van den beruchten opstandelin genleider Feisal-ed-Dowisj, die zich onlangs, zooals men weet, aan een Britsche patrouille overgaf. De koning der Wahabieten had zijn uitleve ring gevraagd. Feisal-ed-Dowisj is blijkbaar ziek geworden, toen hij naar het binnenland van Arablë werd overgebracht. DE AANSLAG OP DEN ONDERKONING VAN BR. INDIë. Groote belooning op aanhouding van de daders LONDEN, 8 Februari. (H.N.) Volgens een bericht uit Nieuw Delhi heeft de politie een belooning van 1500 roepijen uitgeloofd voor mededcelingen, die leiden tot de aanhouding van de bewerkers van den bomaanslag, welke op 23 December op den trein van den onder koning heeft plaats gehad. INCIDENT IN DEN POOLSCHEN LANDDAG. Geen koelbloedig president WARSCHAU, 8 Februari. (W.B.) Na de ope ning van de landdagzitting kwam het heden tot een incident tusschen den afgevaardigde van het regeeringsblok, Koszialkowski en den sejm-maarschalk, Daszynski. Koszialkowski beklaagde zicb over de zijns inziens partijdige leiding. Daarover raakte Daszynski in een hevige opwinding. Hij sprong van zijn stoel, sloeg met de vuist op tafel en ontnam Koszialkowski wegens zijn oncorrect optreden het woord. IEDERE 40 MINUTEN EEN MOORD Vijf procent loonsverhooging toegestaan BRUSSEL, 8 Februari. (B.T.A.) De alge meene staking in de textielindustrie Reuaix is geëindigd. In het contract tusschen de werkgevers en arbeiders werd overeengekomen, het salaris met vijf prooent te verhoogen. Het weirk zal Maandag worden hervat. Politie-statistiek der Ver. Staten NEW YORK, S Februari. (H.N.) Volgens de politie-statistiek wordt er in de Ver. Staten iedere 40 minuten een moord gepleegd. De commissie, welke deze statistiek bewerkt, geeft in overweging de desbetreffende wette lijke bepalingen te verscherpen en stelt voor, dat alleen de politie gerechtigd zal zijn wape nen te dragen. VAN KIESPIJN EN KUNSTTANDEN Wie dan alleen tandheelkundige hulp In roept, als hij kiespijn krijgt, loopt gevaar, zijn tanden vroegtijdig te verliezen. Wie zijn tanden regelmatig laat onder zoeken en zoo noodig vullen, behoudt deA en blijft verschoond van kiespijn. De natuurlijke tanden zijn voor het kau wen veel meer waard dan kunsttanden. GBZONDHETDSRAMft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9