ALGEMEEN OVERZICHT. b De Godsdienstvervolging in Rusland f b Onder tragische omstandig heden Daad van een krankzinnige? Het verdrag van Lateranen Het plechtig eerherstel in de St. Pieter DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 2* Arsenicummoorden SHMi «H HET RIJKSDAGLID DR. PAUL LEVI OVERLEDEN HET ENGELSCHE LAGERHUIS De GodsdienstvervoIgrng in Rusland WAT IN EEN JAAR REEDS BEREIKT WERD DE TEKST VAN 'S PAUSEN SCHRIJVEN AAN KARDINAAL POMPILI Mexico's conflict met Rusland DE PAUSELIJKE NUNTIUS TE BERLIJN HET PAUSELIJK STAATS SECRETARIAAT Auto-bus in den afgrond OMLAAG GESTORT Hi' y wmÈ Verwacht Rusland oorlog? Dit opschrift doet wel eenigszins aan sen satie denken. Maar er zijn feiten en die kunnen niet worden gelogenstraft. Volgens een bericht uit Moskou woj'deu groote congressen georganiseerd, om propa ganda te maken voor de gedachte van de lands verdediging. Of zou zoo'n bericht nu louter kwaadsprekerij zünï Want stel je voor: Rusland, het groote land der bolschewisten, waar de beginselen van Karl Marx in een gouden lijstje worden be waard, Rusland, dat Immers zoo'n ideale ge meenschap heeft geschapen, waar geen haat heerscht doch enkel liefde, Rusland dat van allen broers en zusters heeft gemaakt en over het heele land een stemming van pais en vree gebracht, zou dat... propaganda maken voor de gedachte van de landsverdediging? Och kom! En in Nederland dan? Hebben daar de navolgers van het „groote" rijk den waren geest dan nog niet te pakken? Of hoe zit dat anders met hun verklaring „geen man en geen oent'\ ook al gaat het alleen over een moge lijke verdediging? Zijn de communisten als zekere doktoren, die wel hun patiënten geneesmiddelen voor schrijven, doch ze zelf niet gebruiken? Ontwapening schijnt slechts goed voor hen, die geen communist zijn. Maar ter zake. Te Moskou is een congres der weerorganisatie begonnen, tot welke organisatie vijf millioen arbeiders en kantoorbedienden bebooren. Deze organisatie wil de weerkracht van Rus land verhoogen. En welke middelen wenscht zij daarvoor te gebruiken? O, we weten wel, dat de „gehate bourgeoisie" middelen heeft uitgevonden als gifgassen. Weg met die menschonteerende middelen in de han den van de bourgeoisie, zegt die. Russische organisatie. Wij komen beter voor den dag; wij gebruikenook gifgassen. En dan wil zij geld doen inzamelen voor den bouw van vliegtuigen. Daaruit kunnen bom men worden geworpen, waaruit het „heil" ge boren wordt in den vorm van dood en verderf. Tanks zullen moeten worden aangeschaft en de leden bebooren militair te worden opgeleid. Dit laatste alleen om te paradeeren? Och neen, dat kunnen ze al. Want het be richt spreekt ervan, dat vóór het congres onge veer 20.000 leden een parade hebben gehouden? Milltairistlsch? Heelemaal niet. Wel bolsche- wistisch Alleen dus een nieuwe naam voor een oud beestje. Intusschen wijst een en ander er wel op, dat Rusland niet gerust is op de houding, welke het buitenland, als do agitatie der roode heeren eens erg mocht worden, eventueel gezamenlijk zou kunnen aannemen. Of is die „weermacht" in verband te brengen met nog feller actie der communisten in het buitenland, als voorbereiding op een aanstaande wereldrevolutie? Men zij op z[jn hoede. Van koninkrijk tot republiek? Een telegram uit Madrid meldt, dat de voor malige Spaansche premier, graaf Romanones de wenschelijkheid betoogd heeft, dat Spanje een republiek zou worden met koning Alfonso als president voor het leven. Ook de radicalen hebben een manifest gepu bliceerd, waarin het instellen der republiek wordt bepleit. De „Daily Telegraph" maakt op opvallende wijze melding van een dergelijk bericht van zijn correspondent te Madrid, waarin mededee- llng wordt gedaan van dit denkbeeld van ra dicale republikeinen en socialisten tot het op richten van een republiek met koning Alfonso ais president voor het leven. De „Times" meldt daarentegen uit Madrid, dat Graaf Romanones van meening Is, dat een reorganisatie zoowel van de conservatieve als van de liberale partij dringend noodzakelijk ls voor het behoud van de monarchie in Spanje Senator Guerra heeft vergunning gevraagd om een vergadering te houden waar de vorming van een nieuwe „constitutionalistische" partij zal worden voorgesteld, waartoe zoowel con servatieven als liberalen en republikeinen zou den willen toetreden. Deze partij zou zich ten doel stellen, van de kroon zekere waarborgen te eischen, die een terugkeer van een dictatuur zullen verhinderen. Het doel van deze nieuwe beweging zou volgens dit bericht dus niet zijn het afzetten van koning Alfonso doch het langs grondwettelijken weg hervormen van Spanje door een belangrijke beperking der machtsbe voegdheden van den koning en tegelijkertijd door het verhinderen van een terugkeer der dictatuur. De Parijsche „Temps" meldt uit Madrid- ha de door den val van den dictator in getreden ontspanning rijzen er tegen het re giem, dat meer dan zes jaar lang een onbe perkte macht heeft uitgeoefend, allerwegen Protesten. In verschillende plaatsen zijn aanplakbiljet ten met den naa" Timo de Rivera afge scheurd. Betooging laakten het ingrijpen van de politie noodza ijk en strenge maatre gelen moesten worden getroffen, om de orde te bandhaven. Er schijnt daar dus toch iets te broeien, De Young-wetten In den Dultschen rijksdag hebben gisteren de verschillende fracties besprekingen gevoerd om hum houding ten opzichte van het Young- Plan en de daarmee samenhangende wetten vast te stellen. DarHi" de versadering van de Duitsche volks leider n,iain V00r het eer&t weder dr. Scholz, de 7iidnn rvfl. '""J- deel, die van verschillende Scholz betuigde daarv' S/'^ewenscht. _..a. daarvoor zijn dank en herin- wipns ,fntwoord aan wijlen dr. Strese- he vnlJs™rtHU ,nlandSChe Politiek de Duit- «f voortzetten, niet alleen uit pietiteit* doch ook uit overtuiging. Dr. Curtius en dr. Moldenhauer namen aan de beraadslagiu gen deel. De centrumsfractie behandelde in de eerste plaats het vraagstuk der reorganisatie van de rijksfinanciën, waarbij als de eenstemmige op vatting van de fractie en het partijbestuur tot uitdrukking kwam, dat tegelijk met het Young- plan de kwestie der reorganisatie van de finan ciën tot oplossing moet worden gebracht. De democratische rijksdagfractie besloot, ondanks haar bezwaren, voor het Young-pian te stemmen. Wat het liquidatieverdrag met Polen betreft, gaf de overweging den doorslag, dat de Duitschers in Polen zelf dit vprdra wenschen, omdat daardoor hun bestaan be schermd wordt. Ten opzichte van de begrooting werd verklaard, dat de fractie de voorstellen van het centrum tot gelijktijdige regetaf van het vraagstuk der reorganisatie van de finan ciën goedkeurt. ïn de zitting der tractie van de Beiersciie Volkspartij werden geen besluiten genomen. U tie kringen der Beierscbe volkspartij wordt vei »oiMn, dat de partij tegen de verhooging van de bierbelasting ls en ook niet tot een com promis daarover bereid ls. In de zitting der sociaal-democratische fractie herdacht de afgevaardigde Wlttmann dr. Paul Levi, het lid der fractie, die pas door een nood lottig ongeval het leven heeft verloren. De fractie was van oordeel, dat de rijksdag haar voornaamste taak moet zoeken in een regeling van de financieele verhoudingen tusschen het rijk, de landen en de gemeenten, waarbij de sociale verplichtingen niet uit het oog moeten worden verloren, ook al zou hiervoor een ver hooging der belastingen noodzakelijk zijn, waar toe alle lagen van de bevolking naar vermogen zullen moeten bijdragen. Het tekort op den dienst der verzekering te gen de werkloosheid kan het best worden ge dekt door een verhooging van de bijdragen tot pet en een vaste subsidie van het rijk. Beslui ten ten opzichte van het Young-plan en van de begrooting werden niet genomen. Bij de beraadslagingen in den rijksdag over het Young-pian zullen voor de sociaal-democra ten dr. Breitseheid, voor de Duitsche volks partij baron von Rlieinbaden, voor de democra ten dr. Dernburg, voor het centrum, dr. Brü- nlng, voor de Duitsche nationalen, dr. Quaatz en voor de christelijk nationale arbeidsgemeen schap prof. Hötsch spreken, terwijl voor de com munisten Thalmann het woord zal voeren. In de zittingszaal van den rijksdag is thans ook de indeeling der plaatsen gewijzigd. De nieuwe fractie van de christelijk sociale ar beidsgemeenschap zit tusschen de Duitsche na tionalen en de Duitsche volkspartij, terwijl de nationaal-socialisten, die tot nu toe achter de Duitsche volkspartij zaten, thans uiterst rechts naast de Duitsch nationalen komen te zitten. Snowden over de ontwape- nings-confërentie Snowden, de Engelsclie kanselier van de schatkist, heeft voor de radio over de vooruit zichten der vlootconfereutle gesproken, welke toespraak door de omroepstations in de Ver- eenigde Staten en Canada is verspreid. Hij zeide o.a., dat de conferentie tot nu toe een bevredigend verloop heeft gehad en dal haar besluiten, naar hij meende, de naties voor uit zullen brengen op den weg naar de alge- meene ontwapening. Iedere groote mogendheid met uitzondering van Duitschland, dat onder dwang heeft ont wapend, geeft thans voor de bewapening meer geld uit dan voor den wereldoorlog het geval was. Op het oogenblik wordt voor de bewape ning per jaar $4 y2 milliard uitgegeven, waar van SO pet. door de Europeesche landen. 20 pet. door de Vereenlgde Staten en 20 pet. door de overige landen. De dwaze bewering, dat voorbereiding tot den oorlog de beste politiek is om oorlogen te voorkomen, is geheel onjuist gebleken. Inte gendeel worden door deze voorbereiding oorlo gen ontketend, terwijl men bij internationale conferenties steeds tot de macht zijn toevlucht wenscht te nemen om zijn eischen door te zet ten. In werkelijkheid heeft een oorlog nog nooit een oplossing gebracht en ook nooit den over winnaar een gevoel van veiligheid geschon ken. Ook de Japansche hoofdgedelegeerde Wakat- soeki heeft een toespraak gehouden, wielke door de Japansche radiostations is overge bracht. Deze verklaarde, dat aangezien alle delegaties en alle volken van den wensch zijn bezield om den wereldvrede te verzekeren, vol gens zijn overtuiging het groote doel, een ver mindering van de bewapening ter zee, zal wor den bereikt. Wij helpen het hem wenschen. De verkiezingscampagne in Brazilië Naar gemeld wordt is de rust in Monte Claros, waar Donderdag de aanslag op den vice- president van Brazilië werd gepleegd, nog niet hersteld. De liberalen bebeerschen den toestand, zon- dat de stad door de autoriteiten moest worden opgegeven, vooral omdat de leden der liberale vereeniging sterk gewapend door de straten trekken. De president van Brazilië is Zondag te Rlo de Janeiro teruggekeerd en heeft langdurige besprekingen gehad met do ministers van oor log en verkeer. De Gemeenteraadsverkie zingen in Roemenië Volgens bekend geworden cijfers luidt de uit slag der Roemeensche gemeenteraadsverkie zing als volgt: nationale boerenpartij 70 pCt. der stemmen, liberale partij 20 pCt. der stem men, Hongaren 2 pCt. en overige partijen ca. 8 pCt. der stemmen. Van de in totaal 2364 gemeenteraadszetels zullen door de natiiinale boerenpartij 1933 wor den bezet, door de liberalen 316, terwijl de Magyaren 70 zetels voor hunne rekening zullen krijgen. EEN NIEUW GEVAL VAN DIT GENRE TE MOEHACH Rijke boerin ontdeed zich van lastige famillieleden PRINS BARBERINI HEEFT AAN DE IT AL1AANSCHE REGEERING de villa Bar berini te C as tel Gandolfo afgestaan. De r ogeerlng moet dit gebouw volgens het ver drag van Lateranen overdragen aan den Paus, die er waarschijnlijk gedurende de zomer maanden zijn zomerverblijf zal vestigen. Doodziek, in ijlende koorts, zocht de patiënt naar afkoeling DOCH STORTTE UIT 'T VENSTER VAN DE VIJFDE VERDIEPING BERLIJN, 9 Februari. (V.D.) Het sociaal democratische rijksdaglid dr. Paul Levi is hedenmorgen vroeg onder tragische omstandig heden overleden. Paul Levi werd in het begin van de vorige week aangetast door een aanval van griep, die hij zelf niet ernstig achtte en er daarom geen verdere aandacht aan wijdde. Waarschijnlijk daardoor liep hij een longontsteking op en was nu wel gedwongen het bed te houden. Sedert Woensdag j.l. bleef zijn temperatuur voortdu rend boven de 40 graden, waardoor hij zeer zwak werd. In den afgeloopen nacht steeg de koorts tot 42 graden, zoodat den geheelen nacht een ver pleegster bij hem waakte. Tegen vijf uur heden morgen verliet de verpleegster eenige minuten de ziekenkamer om een kop thee voor den patiënt gereed te maken. Van deze gelegenheid maakte de zieke ge bruik, om wat koelte te zoeken, hetgeen hem begrijpelijkerwijze door de verpleegster, zoo lang zij aanwezig was, was belet. Hij verliet het bed en opende liet venster om zich door de koude buitenlucht te laten afkoelen. De ten gevolge van de booge koortsen totaal uitge- zwakte zieke schijnt toen door duizeligheid te zijn bevangen en verloor bet evenwicht. Hij stortte uit het op de vijfde verdieping gelegen venster op straat en was op slag dood. Den vorigen avond hadden de geneesheeren ver klaard, dat na de crisis van den afgeloopen nacht het herstel spoedig zou intreden en de patiënt het er zeker door zou halen. Dr. Paul Levi was 47 jaar en van beroep advocaat. Hij onderscheidde zich reeds op vrij jeugdigen leeftijd door zijn scherpen geest. Hij begon zijn advocaten-loopbaan te Frankfort a/M en was sedert 1920 lid van den rijksdag. Hij ver wierf vooral bekendheid door zijn verdediging van Rosa Luxemburg. In de S.P.D. maakte dr. Paul Levi deel uit van de linksche minder heids-oppositie en was als zoodanig lid van de redactie van het sociaal-democratische opposi tie-orgaan, het Marxistische tijdschrift „Klas- senkampf'. Man springt op den auto van den Estlandsslien president Uit Warschau wórdt d.d. gisteren geseind. Vanmiddag trachtte een man op den auto te springen, waarmede de staatspresident van Est land zich naar de universiteit begaf om het eeredoc-toraat in ontvangst te nemen. De man gleed uit en werd door den auto weggeslingerd, zoodat hij op den grond viel. Hij werd door de politie gearresteerd. Het bleek een zekere Siedzlnski te zijn, die 42 jaar oud is. Tot nu toe is niet vastgesteld of men met een aanslag, dan wel met een daad van een krankzinnige te doen heeft. Nader wordt uit Warschau gemeld: Volgens bet politiebericht is de man, die vanmiddag op den auto van den Estlardschen staatspresident sprong, slechts een niet gevaar lijke krankzinnige, die zich inbeelde, dat de Poolsche staatspresident in den auto zat en dat hij dezen politieke raadgevingen moest geven, die hem in een droom geopenbaard wa ren. ZELFS HAAR EIGEN ZOON ALS SLACHTOFFER GEVALLEN BOEDAPEST, 8 Februari. (V.D.) De reeks arsenicummoorden is nog niet geëindigd. Thans 13 een nieuw geval van dit genre be kend geworden. In het dorp Moehach heeft de rijke boerin Balogb zich van dit vergif bediend om zich van lastige familieleden te ontdoen. De moorden zijn reeds enkele jaren geleden gepleegd. Zij had een verhouding met een kne.-ht «n doodde toen haar echtgenoot door middel van arsenicum. Ook haar eigen zoon en enkele familieleden, op wie zij jaloersch was, bracht zij op die wijze om het leven. De dezer dagen plaatsgehad hebbende op graving van de lijken, heeft aan den dag go- bracht, dat al deze personen inderdaad door arsenicum vergiftigd zijn. Het parket ontvang, dagelijks tallooze anonieme brieven, welke alle van soortgelijke moorden melding maken. Wederom vragen over de sovjet propaganda. LONDEN, 10 Februari. (R. O.) In liet lager, huls werden heden wederom talrijke vrageD gesteld nopens de Russische propaganda, nieu. we feiten werden echter daarbij niet gesigna leerd. Op de vraag, of de regeering zou protestee ren tegen de christenvervolging In Rusland weigerde Henderson te antwoorden. Instemming met 's Pausen schrijven in Engeland Wat het „Verbond van goddeloozen' hoopt LONDEN, 10 Februari (R.O.) Het protest van den Paus inzake de religieuze vervolging in Rusland is met voldoening in Engelsche katho lieke kringen ontvangen. Men gelooft dat kardinaal Bourne zich in zijn herderlijken vastenbrief bij het beroep van den Paus zal aansluiten. Via ICowno wordt uit Moskou gemeld, da men daar in politieke kringen erop wijst, dat, wanneer het Vaticaan een dergelijke houding ten opzichte van sovjet-Rusland aanneemt „het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Moskou en Vaticaan niet mogelijk ls!" De oproep van den Paus wordt als „een poging van het Vaticaan beschouwd om zich in de bin- nenlandsche aangelegenheden der Russische po litiek te mengen". Verder wordt verklaard dat „de veldtocht te gen de kerk ondanks het protest van den Paus zal worden voortgezet. Men hoopt, dat het „ver bond van goddeloozen" erin zal slagen, bin nen den tijd van twee jaar alle kerkelijke ge- meeaten in Rusland te doen ontbinden", 11 FEBRUARI DE EERSTE VERJAARDAG De tekst van het schrijven door Z. H. Paus Pius XI aan Zijne Eminentie kardinaal Basi. lio Pompi-li gericht, luidt in extenso aldus: Aan Onzen Eerbiedwaardigen broeder kar dinaal Basilio Pompili, Bisschop van Velletri en Onzen Vicarisgeneraal in Rome Pins p. p. XI Eminentie, „De weg van samenwerking en overeenstemming gevonden Men seint ons uit Rome: De „Osservatore Romano" bevat, aan den vooravond van den eersten verjaardag van het verdrag van Lateranen een hoofdartikel, waarin het blad constateert, dat in het afgeloopen jaar. trots vele geschillen en polemieken, niets de grootschheid en de houdbaarheid van de over eenkomst tusschen den Paus en Italië heeft kunnen te niet doen. Het christelijk leven heeft in Italië, in het af geloopen jaar, zoowel in het gezin als In de school, de twee hoofdpunten van het verzoe ningsverdrag tusschen Kerk en staat, ver blijdende vorderingen gemaakt. De „Giornale d'Italia" wijdt eveneens een hoofdartikel aan dezen merkwaardigen gedenk dag. Na een overzicht der geschiedenis van het Lateraansch verdrag betoogt het blad, dat, wan neer Mussolini zijn handteekening zet onder een verdrag, deze handteekening voor altijd bin dend is. „De audiëntie van Turatl bij Z. H. den Paus heeft trouwens getoond", zegt het blad, „dat men den weg van samenwerking en overeen stemming ook vinden zal op het gebied van het moeilijke opvoedingsprobleem, speciaal wat de delicate kwestie der meisjes-opvoeding betreft. En reeds heeft de „Oss. Romano" met lof mel ding gemaakt van de nieuwe bepalingen der regeering dienaangaande". Het totstandkomen van het Lateraansch ver drag, zoo besluit de „Giornale d'Italia" is de bekroning geweest van de nationale eenheid van Italië. Op verzoek van de regeering zullen morgen alle openbare gebouwen vlaggen. DE SOVJET-GEZANT GEARRESTEERD Op de hoogte geweest Van den aanslag op president Rubto? DOCUMENTEN IN BESLAG GENOMEN Volgens een bericht uit Mexico moet de Rus sische gezant aldaar op last van den minister van oorlog zijn gearresteerd omdat hij, naar de regeering meent, op de hoogte is geweest van den aanslag, die een paar dagen geleden op president Rubio is gepleegd. Verder wordt gemeld, dat de Mexicaansche regeering den gezant zoolang in hechtenis wil houden, totdat de aanslag opgehelderd is. MEXICO CITY. 10 Februari. (R. O.- De ge heime politiedienst deed een inval in de sovjet- legatie en doorzocht zorgvuldig alle papieren van den vroegeren sovjet-gezant Makar. Een bediende werd gearresteerd. Makar zelf werd drie uur opgehouden te Vera Cruz, voordat hem werd toegestaan te vertrekken. De diplomatieke zegels van zijn koffers werden verbroken en verschillende do cumenten door de politie in beslag genomen. Benoeming van Mgr. Orsenigo te verwachten In tegenstelling met andersluidende berich ten verluidt, naar het Wolff-bureau thans meldt in wei-Ingelichte kringen te Rome, dat mgr. Cesare Orsenigo, apostolisch nuntius te Boedapest, weldra tot Pauselijk nuntius te Berlijn zal worden benoemd. Kardinaal Gasparri's aftreden BENOEMING VAN KARDINAAL PACELLI ROME, 10 Febr. (V.D.) Kardinaal Pacelli is hedenmorgen, na door den Paus te zijn ont vangen, te 9 uur precies zooals altijd de ge woonte is, bij kardinaal Gasparri in het staats secretariaat van het Vaticaan verschenen, om de werkzaamheden van den staatssecretaris over te nemen. Kardinaal Gasparri is naar de Romeinsche Campagna vertrokken om eenige dagen rust te nemen. Men seint ons nader uit Rome d.d. gisteren: De avondbladen publiceerden heden de benoe ming van kardinaal Pacelli tot Pauselijk staats secretaris. Dit bericht is intusschen in zooverre nog voor barig,. dat de officieele overdracht der functie waarschijnlijk eerst den 15den dezer zal plaats hebben. 1 Wij zijn diep geschokt door de afschuwelijke en heiligschennende misdaden, die dagelijks opnieuw tegen God en de zielen van het onmete lijke Russische rijk worden bedreven en aldoor schrikwekkender worden. Al deze zielen liggen Ons, alleen daarom reeds, na aan het hart, wijl zij zooveel lijden en onder hun zoovele diepgodsdienstige en edel moedige zonen en dienaren der Heilige, Katho lieke, Roomscbe Kerk zich bevinden, godsdien stig en edelmoedig tot in het heroïsche en in den marteldood toe. Van het begin af van Ons Pontificaat heb. ben Wij, naar het voorbeeld van Onzen Voor ganger z.g., Benedictus XV, al Onze krachten ingespannen, om de schrikwekkende vervol ging tegen te gaan, en de ernstige nadeelen er van van deze volken af te wenden. Ook hebben Wij al Ons best gedaan, om de vertegenwoordigers op de conferentie van Ge nua er toe te brengen, een eenstemmige ver klaring af te leggen, welke ellende aan Rusland en aan de geheele wereld zou hebben gespaard, door namelijk gezamenlijk, als voorwaarde na iedere erkenning van het sovjet-regiem, te eischen: eerbiediging der godsdienstige over tuiging, vrijheid van eeredienst en eerbiedi. ging van de goederen der Kerk. Helaas echter werden deze drie punten, die vooral van zoo groot nut zijn voor die kerke lijke hiërarchie, die ongelukkigerwijze van de Kerk is afgescheiden, verwaarloosd ter wille van tijdelijke belangen, die overigens beter ge waarborgd waren geweest, indien de regeerin gen vóór alles Gods rechten, Zijn rijk en Zijn gerechtigheid hadden geëerbiedigd. Helaas werd ook Onze' rechtstreeksche be middeling van de hand gewezen,om de Heilige Vaten en iconen, die een zoo kostbare heilige kunstschat waren, allen Russen innig dier baar, voor vernietiging te behoeden en voor hun traditioneel gebruik te behouden. Deze troost bleef Ons echter, dat Wij het hoofd der Russische hiërarchie, den weliswaar van de ééne Kerk afgescheiden patriarch Tyk- hon, aan de doodstraf konden ontrukken en daadwerkelijk konden helpen, en dat door de edelmoedige giften der katholieke wereld meer dan 150.000 kinderen van den honger en een afschuwelijken ondergang werden gered. Zij allen werden dagelijks gevoed door degenen, die door Ons gezonden werden, totdat ook dezen zich gedwongen zagen hun weldadig werk te staken, wijl men liever duizenden onschuldige kinderen den dood ten offer liet vallen, dan ze door de Christelijke liefdadigheid gevoed te zien. En die heiligschennende goddeloosheid gaat niet enkel te keer tegen priesters en volwas, sen geloovigen, waaronder Wij, naast andere slachtoffers, die den godsdienst trouw blijven, bijzonder vermelden, Onze zeer geliefde zonen en dochters, Katholieke priesters en religieusen, gevangen, verbannen en tot dwang arbeid veroordeeld met twee van hun bisschop pen, onze eerbiedwaardige broeders Boleslaff Sloskan en Alexander Frison en met Onzen ver tegenwoordiger van den Slavischen ritus, den katholieken exarch Leonidas Fjodoroff; de organisators dier atheistischen en anti-gods dienstige campagne willen vooral de jeugd be derven, van haar onschuld en onwetendheid misbruik makend. In plaats van de jeugd te onderichten, haar kennis en beschaving bij te brengens die overigens als eerbaarheid en recht vaardigheid ten bate van het algemeen welzijn, niet kunnen groeien en bloeien zonder gods. dienst, organiseeren zij haar in den „Kinder- bond van de actieve godloochenaars". Zij pogen aldus Ruslands moreel, cultureel en ook econo misch verval te verbergen achter een agitatie, even onvruchtbaar als onmenschelijk, waarin de kinderen worden aangespoord hun ouders aan te brengen, godsdienstige gebouwen en emblemen te vernielen en te onteeren en voor al hun zielen te bezoedelen met alle mogelijke ondeugden en de meest schaamtelooze materia listische dwalingen. De aanstichters dier heil- looze actie, die God en den godsdienst willen treffen, vernielen aldus bij hun volk het ver stand en de menschelijke natuur zelve. Bij het zien dezer excessen, waarvan Wij reeds meermalen met droefheid in Onze con- cistoriale allocuties en nog onlangs in Onze encycliek over de jeugdopvoeding melding maakten, hebben Wij zonder ophouden zelf iederen dag gebeden en laten bidden voor die millioenen zielen, die door 't kostbaar Bloed van Jesus Christus vrijgekocht, thans geprest en bijna gedwongen worden, om hun doopsel te profaneeren, de traditioneele vereering hun. ner gezinnen voor de Allerheiligste Maagd prijs te geven, de laatste sporen van vereering en eerbied, die zij aan hun gezin verschuldigd zijn, uit te wisschen. Teneinde Onze pogingen om dit kwaad te keeren, nog krachtiger te maken, hebben wij 9en speciale commissie voor Rusland benoemd en het voorzitterschap hiervan, zooals u weet, toevertrouwd aan Onzen geliefden Zoon kardi naal Luigi Sincero. Bovendien hebben Wij van de eerste weken van Ons Pontificaat af het schietgebed: „Verlosser der wereld, red Rus land" aanbevolen en met aflaten verrijkt en andere gebeden, waarin het Russische volk wordt aanbevolen aan de bescherming der lieve nog in het verloop der laatste maanden twee wonderdoenster van Lisieux. de H. Theresia van het Kindje Jesus. Eveneens hebben Wij het initiatief goedgekeurd, dat sinds November van het vorig jaar door het Instituut van Ooster- sche studiën genomen werd, om speciaal ge documenteerde en wetenschappelijke conferen ties te houden .teneinde de openbare meening aldus in te lichten over enkele dier heilig schennende aanvallen, welke de bonden van actieve godloochenaars in het onmetelijke Rus sische rijk organiseeren, aanvallen, die verder gaan en zelfs in strijd zijn met de revolution- tiaire grondwet, een document, dat op zich reeds antigodsdienstig genoeg is. Met voldoe ning hebben wij gezien, dat op het voorbeeld van Rome een maand later soortgelijke con ferenties gevolgd zijn te Londen, Parijs, Ge- nève, Praag en andere steden. De verergering en ook de officieele openbaar making van zooveel godslasteringen en god deloosheden vereischt echter een universeeler en plechtiger herstel. Tijdef.s het laatste Kerstfeest zijn 'n Rus land niet enkel honderden kerken gesloten en talrijke iconen verbrand, niet enkel heeft me.i alle arbeiders en scholieren gedwongen te wer ken, niet enkel zijn de Zondagen afgeschaft, men is reeds zoover gekomen, dat men de arbei. ders der fabrieken mannen en vrouwen dwingt, een verklaring van formeele apostasie en haat tegen God te teekenen, onder bedrei ging, dat hun anders ontnomen worden hun kaarten voor brood, kleeding en onderdak, zon der welke iedere bewoner van dit ongelukkig land gedoemd is, om van honger, ellende en koude om te komen. Bovendien zijn in alle ste den en tallooze dorpen goddelooze carnevals- feestor. georganiseerd, zooals de buitenland- sche diplomaten met eigen oogen te Moskou, in het centrum van de hoofdstad, hebben kun nen zien, tijdens de Kerstdagen: Men zag er wagens voorbijtrekken, waarop kwajongens, be kleed met de heilige paramenten, het Kruis bespotten en bespuwden; men zag er vracht, auto's opgesierd met groote kerstboomen, waar aan tallooze poppen, katholieke en orthodoxe bisschoppen voorstellende, waren opgehangen. In het centrum der hoofdstad pleegden ande ren alle mogelijke heiligschennissen tegen het Kruis. Teneinde echter zelf zoo goed mogelijk eer herstel te brengen voor deze profaneerende aan slagen en om tevens de geloovigen van heel de wereld tot eerherstel aan te sporen, hebben Wij besloten, Eminentie, Ons op den feestdag van Sint Joseph, den 19den Maart aanstaan de, naar onze Basiliek van Sint Pieter te be geven en er op het graf van den Prins der Apostelen een H. Mis van boetedoening, verzoe ning en eerherstel op te dragen voor zoovele en zoo afschuwelijke beleedigingen, het H. Hart aangedaan en voor het zielenheil van de velen, die aan zoo zware en moeilijke beproevingen zijn blootgesteld en ter verlichting van Ons zeer geliefde Russische volk, opdat eindelijk aan deze groote beproeving een einde kome en op. dat individuen en volken zoo spoedig mogelijk tcrugkeeren tot den eenen schaapsstal van den eenen Zaligmaker en Verlosser, Onzen Heer Jesus Christus. Na aan Zijn Allerheiligst Hart vergiffenis te hebben gevraagd en erbarming voor de slachtoffers en de beulen zelf, zullen Wij de Allerheiligste Moedermaagd Maria aanroepen, Haar allerzulversten Bruidegom St. Joseph, patroon der universeele Kerk, de bizondere be schermers der Russen, de H. Engelen, den H. Joannes den Dooper, den H. Nicolaas, den H. Basilius, den H. Joannes Chrysostomus, de H. Cyrillus en Methodius, alsook alle andere Hei ligen en in het bizonder de H. Theresia van het Kindje Jesus, aan wie wij op bizondere wijze het toekomstig heil van deze zielen heb ben toevertrouwd. Terwijl wij U echter uitnoodigen, Eminentie, om de noodige maatregelen te treffen voor dit plechtig smeekoffer, hebben Wij het vaste ver trouwen, dat niet enkel de geestelijkheid en Ons Romeinsche volk, maar ook al Onze Eer biedwaardige Broeders in het Katholieke episcopaat en de geheele christelijke wereld, zich met Onze smeekbede zullen vereenigen, ofwel op denzelfden dag of wel op een anderen dag daartoe aangewezen. Overtuigd, dat de Goddelijke Voorzienigheid op het door Haar aangewezen oogenblik, de noodzakelijke middelen zal voorbereiden en geven, om de moreele en materieele ruïne te herstellen, van dit onmetelijke rijk, dat 'n zesde deel van geheel den aardbodem beslaat, zullen Wij intusschen met heiligen ijver vol harden in dit gebed van eerherstel en verzoe ning, dat, naar Wij vertrouwen, de Goddelijke erbarming over het Russische volk zal doen neerdalen. En in dit vertrouwen verleenen Wij U, Eminentie en allen, die zich met Ons zullen vereenigen In dezen gebedskruistocht, den apostolischen zegen, onderpand der hemelsche genadegaven. Gegeven te Rome, bij Sint Pieter, den 2en Februari, feest van Maria Zuivering, in het jaar 1930, het achtste van ons Pontificaat. PIUS P. P. XI. Eenige keeren over den kop geslagen en vernield 7 Dooden, 3 zwaar gewonden WEENEN, 10 Februari. (V.D.) In de nabijheid van Laibach (Ljubljana) in de Krain is een auto bus tengevolge van een defect aan de stuurin richting in een afgrond gereden. Het voertuig sloeg eenige malen over den kop en werd ge heel vernield. Van de twintig inzittenden werden zeven per sonen gedood en drie zwaar gewond. Verkeersvliegtuig verpletterd en «erbrand LONDEN, 10 Februari. (V.D.) Heden is een vliegtuig van de Air Union van Parijs naar Londen te Marden in Kent naar beneden ge stort en vernield. Het toestel vloog in brand. Twee passagiers werden gedood; de vlieger werd gewond. v «tv ADMIRAAL HORTHY, de Hon gaarsche regent, zal op 1 Maart zijn ambt 10 jaar bekleed hebben

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9