MOBILISATIE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN STADSNIEUWS BEURS VAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 No. 15643 LOYALITEIT IN EIGEN SFEER «ook©/ s» PROPAGANDACLUB ,,ST. LEONARDUS VAN VEGHEL" Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! R. K. MIDDENSTANDSVEREEN. „DE HANZE" DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DE BEROEMDE KWATTA'S MANOEUVRE CHOCOLAAD JMELK EN PUUR) MET DE GELDIGE KWATTASOLDAATJES VOORTAAN SLECHTS 5: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties:, 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1-00. Gv.^e.lW^rios 500.- bij overlijden deer een o„sev.l; 500.- va„ beide h.rjden, o£ »gen; bij verUe. van ba£ «j™. jf - ^nZ.Te™/ vinder* 50 bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand, 25,bij verhes van eiken anderen vin_,er. e et- "We hebben hier het verbluffende geval zich tóen afspelen, dat een wethouder van onder- Wijs de handteekeningen voor een nieuwe bijzondere school zou willen wraken, voor zoo ver het kinderen betrof die vóór de opening der betreffende school een andere school zou den kunnen gaan bezoeken omdat dan niet tneer de redelijke zekerheid zou bestaan, dat die kinderen ook de voor hen aangevraagde school zouden gaan bezoeken, terwijl er ook Volgens den wethouder geen bezwaar be stond tegen handteekeningen voor kinderen die baar een hoogere klas op de aangevraagde School zouden kunnen gaan, die dus leerplich tig zijn en dus vóór de opening der aange vraagde school een andere school moeten bezoeken. Als een kind een andere school kan gaan bezoeken, dan bestaat voor onzen wethouder de redelijke zekerheid dat dit kind naar de aan gevraagde BChool zal gaan niet, teiwijl die redelijke zekerheid er wel ls als het mtus- Sehen naar een andere school moet gaan. Het loopt over van logica. We mogen misschien even in de aandacht Van den wethouder een kwestie aanbevelen. Welke zich bij de aanvrage van een bijzondere school in Gouda heeft voorgedaan en waar door een meerderheid van B. en W. de meerder heid van B. en W. in Gouda is Mnksch, twee sociaal-democraten en de vrijzinnige burge meester oen standpunt wordt ingenomen, dut voor het bijzonder onderwijs heel wat meer coulant is dan dat hetwelk door wethouder de Bruin wordt ingenomen. De kwestie is de volgende. Ze betreft zooals toen ziet, ook weer de handteekeningen. De aanvrage gold de oprichting van een school Voor Nederlandsch-Hervormden. B. en W. van Gouda schreven naar aanlei ding van deze aanvrage het volgende aan den Baad: Alvorens ons standpunt ten opzichte van deze aanvrage te bepalen, hebben wij haar onderzocht- Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de door de wet veretschte stukken zijn overgelegd, soodat formeel de aanvrage in ^Verder is ook de geldigheid der aanvraag onderzocht, d.w.z. dat Jde teekeningen door gezinshoofden zijn geplaatst en of de opgegeven kinderen werkelijk de 8CmeWf5ngeblS'dat twee handteeke ningen vertegenwoordigende zes door de echtgenoote zijn geplaatst- zoodat deze kiDderen naar een vaste jurisp niet mogen worden medegereken Voorts is geteekend voor een kind_vam jaren, dat eveneens moet worden a s omdat redelijkerwijze kan worden aangeno men dat dit kind ten tijde van de opening der school den leeftijd van 5% jaar niet za hebben bereikt Ook dit berust op een con stante jurisprudentie. Op de aanvrage Is geteekend voor 81 kin deren, zoodat, wanneer alleen moesten worden afgevoerd de kinderen bovengenoemd, de school door 74 leerlingen zou worden bezocht en de aanvrage zonder meer zou moeten wor den ingewilligd, omdat in een gemeente van 25.000—50.000 inwoners 60 leerlingen voor den houw eener bijzondere school voldoen- de is. Er is echter een punt, dat ons verdeeld, houdt en dat de oorzaak Is, dat wij slechts in meerderheid tot inwilliging der aanvrage kunnen adviseeren. Bij het onderzoek hebben n.l. de ouders van 23 kinderen nader verklaard, hun kind niet te zullen zenden naar de te stichten school, waaronder eenlgen, die mededeelden dat ook reeds bij de onderteekening te hebben opgemerkt. De redenen daarvoor liepen nogal uiteen, doch hier Is het voldoende slechts het feit te eonstateeren. De minderheid nu meent dat dit van be- Slissemden Invloed is op deze aanvrage en Wel om de volgende redenen: Volgens artikel 73a der wet moet uit de Verklaring blijken dat de school zal worden bezocht enz. Wanneer men nu aanneemt, dat de ver klaringen niet voetstoots worden aangenomen Inaar door het gemeentebestuur moeten wor den onderzocht en dat is geen twistpunt meerdan volgt daaruit, dat het gemeente bestuur ook heeft te onderzoeken of de school IndeTdaad door de opgegeven kinderen zal Worden bezocht. Voor de toetsing aan da Woorden zal worden bezocht" is dan volgens deze minderheid niet beslissend de inge diende lijst, maar het resultaat van het on derzoek van het Gemeentebestuur. Bovendien is hier, volgens de meergenoem de minderheid, geen sprake van „terug komen op een verklaring" maar van het telt, dat de meeste onderteekenaars niet vol ledig zijn ingelicht omtrent de strekking van hun varklaring en daardoor hun eerste verklaring niet juist is. Bij deze opvat ting moeten dus ook de evengenc*mde 23 kinderen niet worden mede gerekend en dan Is het resultaat dat de school slechts door 51 kinderen zal worden bezocht. Op grond van deze overwegingen meent da Mnderheld van ons College, dat de ge vraagde medewerking niet kan worden ver leend; de aanvrage voldoet h.i. niet aan den eisch van artikel 73a der wet De meerderheid van ons College is evenwel Van meenlng, dat deze omstandigheid geen Invloed heeft op de aanvrage, omdat h.i. noch de wet. noch de daaruit voortgevloeide juris prudentie o.m. het Koninklijk Besluit d.d. 22 October 1923, no. 33 toelaat, dat eenmaal af gelegde verklaringen worden teruggenomen ®f nader worden gewijzigd of aangevuld, en dat ook niet onomstootelijk is gebleken dat ten tijde van het indienen der verklaring 1 redelijker wijze kon worden aangenomen, Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: le. de N.V. Corn's Swarttouw's const.ructie- werkplaatsen en machinefabriek om vergunning tot uitbreiding van de constructiewerkplaats en machinefabriek in het pand Nieuwe Water wegstraat 2, kadaster Sectie N. nos. 348, 349 407, 408 en 399 (ged.), met een oonstructiehal, een schilderswerkplaats bevattende een elec tromotor van 1 P.K., drijvende een exhauster en met een portaalkraan van 3 ton hefvermogen bevattende 3 electromotoren van resp. 25, 20, en 12 P.K., drijvende hijsch-zwenk en rijkmecha nisme; 2. N. Dingier om vergunning tot oprichting van een inrichtig tot het bewaren lompen tot een maximum-hoeveelheid van 300 K.G. in het pand Raam 33. kadaster Sectie no. 345; 3. de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage om vergunning tot oprichting van een benzine installatie met een ondergrond- sche reservoir, inhoudende 6000 L., en een bovengrondsche aftapinrichting in en op den open grond vóót het pand 's Gravelandsche- polder 75, kadaster Sectie H. no. 63. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 26 Februari 1930, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gele genheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende 3 dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd kan op de secretarie der gemeente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis wo-rden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eeme beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 12 Februari 1930 dat deze kinderen de school niet zouden be zoeken (zie Koninklijk besluit d.d. 28 October 1924, no. 34). Zonder meer is toch blijkbaar door de betrokkenen te kennen gegeven, dat zij hunne leerplichtige kinderen zouden doen inschrijven- als leerlingen dezer nieuw te stichten bijzondere school, zoodra deze werd geopend. Van het tegendeel althans blijkt op de overgelegde verklaring niet. Wanneer na indiening der verklaring meer genoemd, hierin wijzigingen waren te bren gen, zou nimmer eenig schoolbestuur met eenigen vasten grond onder zich eene aan vrage tot stichting eener nieuwe bijzondere school in kunnen dienen en de meerderheid van ons College is dan ook van meening, dat dit nimmer de bedoeling der wet heeft kunnen zijn. Wanneer h.i. op het oogenblik van indie ning der aanvrage zij herhaalt dan ook redelijkerwijze door het schoolbestuur, krach tens de onderteekende verklaringen, is kun nen worden aangenomen, dat het aantal kinderen dat de nieuwe school zou komen bezoeken, voldeed aan het bepaalde van artikel 73, sub la der Lager Onderwijswet 1920, kunnen deze eenmaal gedane toezeg gingen om welke redenen dan ook niet worden herroepen of op andere wijze onge daan gemaakt of in twijfel getrokken worden. De aanvrage bedoeld in artikel 73 der wet, voldoet dan ook naar de meening der meer derheid wel aan de daaraan gestelde eischen. In meerderheid kunnen wij dan ook het in zicht der minderheid niet deelen, zoodat wij U voorstellen de gevraagde medewerking te verleenen en daartoe het besluit te nemen, dat In concept is bijgevoegd. Terwijl In Schiedam alle onderteekenaars van de lijst hebben verklaard, dat bun kinderen de aangevraagde school wèl zullen bezoeken, is dat voor wethouder de Bruin niet voldoende, ter wijl in Gouda zelfs een meerderheid van B. en W. betoogt, dat'de handteekeningen ook gel dig zijn, als de onderteekenaars rondweg ver klaren, dat hun kinderen niet naar de onge vraagde school zullen gaan en zij ook nooit de bedoeling hebben gehad ze daarheen te zen den. We zullen niet beweren, dat tegen dit laatste standpunt geen bedenkingen zijn aan te voeren. Maar dat het voor het bijzonder onderwijs heel wat loyaler is dan het onhoudbare standpunt van wethouder de Bruin, zal ook deze niet kunnen ontkennen. Het lijkt er op of men in sociaal-democrati sche kringen met de oprichting van een arbeiderssportbond eigenlijk een beetje in zijn maag zit. We hebben er op gewezen, dat de op richting van zulk een socialistiscben sporthond ons volstrekt niet verwondert, dat wij die op richting heel góed begrijpen, dat d'e S.D.A.P. er de richting mee uitgaat welke door ons Katholieken reeds lang is gevolgd omdat wij ze dringend noodzakelijk oordeelen. Maar de S.D.A.P. begint niet met een schoone lel. Ze heeft oins herhaaldelijk verweten, dat wij voor alles wat met de opvoeding onzer jeugd in verband staat ofzondetrlijke, eigen Katholieke vereeniigingen oprichten, en dan moet het op den buitenstaander een wel wat vreemden indruk maken als deze ziet, dat die zelfde S. D. A. P. denzelfden door haar eerst zoo verfoeiden weg opgaat. Nu is het wel de moeite waard te zien, hoe ze zich udt die impasse tracht te redden. In een Maandagavond „op initiatief van een aantal partijgenooten" in samenwerking met den Schiedamschen bestuurdersbond gehouden vergadering werd een afdeeling van den Arbeiiderssportbond opgericht, nadat het doel was uiteengezet door partijgenoot A. A. Lührs, Kotterdamsch sociaal-democratisch raadslid. De ■vergadering werd gehouden In het Volksgebouw aan de Tuinlaan. Er ontbrak dus niets aan de echte sociaal-democratische sfeer. En nu luistere men even naar hetgeen ds heer Lührs volgens het verslag in „Voor- waarts" vertelde: „Voornamelijk voor de jongelui is het goed om in eigen sfeer sport te beoefenen. Met sec.tariseh optreden heeft dit niets gemeen, en hel is zeker niet te vergelijken met R. K- voet" bal en andere clubs." Ziet U, als de S.D.A.P. voor haar kinderen de eigen socialistische sfeer noodig acht, dan is dat heel wat anders dan wanneer de Katho lieken aldus oordeelen! Dan is dat hij de Katholieken sectarisme en bij de S.D.A.P nu ja, heel wat anders! We vragen ons alleen maar af, of men zich in sociaal-democratische kringen zelf derge lijke onbenulligheden wijs laat maken. Een schitterend succes op den Sten-it naar Mona co behaalde de kleine Röhr 8 cylinder, die door den cx-vorst v. Schaumburg Lippe werd gereden. De Röhr wagen ls één van de best uitgevoerde 8 cylinder wagens, heeft „Schwing" assen en i3 in vorm en kleur zeer elegant. De prestatie van den Röhr wagen, die door de Röhr Auto A.G. in Oberammerstadt wordt gebouwd, verwekte in Monte Carlo groote sensatie. Talrijke deelnemers aan den Sterrit bereden Continental banden welke schitterend voldeden. (Adv.) HET SLECHTE DRINKWATER Een adres aan den Rotterdamschen Gemeenteraad aar wij ons drinkwater van Rotterdam be trekken en ook hier het water een bijsmaak heeft, die alles behalve aangenaam is, maken wij melding van onderstaand adres, door den heer J. H- Jurriaanse aan den gemeenteraad van Rotterdam gezonden: Toen meer dan een jaar geleden het water uit de waterleiding hier ter stede een uiterst onaangename geur en smaak had, werd in de couranten medegedeeld dat dit euvel veroor zaakt werd door de ontzettende ijsmassa's in de filter-bassins, waardoor het filter-proces werd bemoeilijkt en ook het daglicht zijn gun stige uitwerking op het reinlgings-proces niet kon uitoefenen. Sedert werd geen verbetering in de qualiteit van ons drinkwater waargenomen. De zomer ging voorbij, gevolgd door een uiterst zachten winter, maar de smaak van het water blijft walgelijk. Dit is een toestand, een gemeente als Rotter dam onwaardig. Onwillekeurig dringt zioh de vraag op: zijn de toestanden van onze water leiding wel zooals die behooren te zijn? Blijkbaar is dit niet het geval en moet men dus het ergste vreezen, wanneer op een onge lukkig oogenblik, het water in de rivier hesmet wordt door een of anderen virulenten bacil. Dan moet van den nood een deugd gemaakt worden en wordt de bevolking aangeraden het drinkwater te koken, alsof de brandstof daar voor voor niets verkrijgbaar ware. Zooals de toestand nu is, mag hét niet langer blijven. Het water is duur en slecht. Het is de plicht van het Gemeentebestuur, met ter zijde-stelling van alle mogelijke particuliere en partijbelangen, zorg te dragen, dat er ver betering in den toestand komt en sooedlg nok. Do gezondheid van de geheele bevolking staat op het spel. EEN NIEUWE AUTOBUSDIENST De heer H. van Dam, uit Kethel heeft van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de concessie ontvangen tot het exploiteeren van een autobusdienst Schiedam-Overschle, welke dienst zal aansluiten op de autobuslijn Schie damKetbel. De ouwiafd. „St. Leonardus van Veghel" van dte Algemeene R. K. Propagandaclub houdt Vrijdagavond in het gebouw van het meisjes patronaat, Westvest 7b, een vergadering ter bespreking vooral van een behoorlijke controle op vertrek en vestiging van katholieken in de zich steeds uitbreidende Frankelaudsche pa rochie. In verband met deze bespreking zijn ook niet leden van de propagandaclub op de verga dering welkom. De zangclub van het meisjespatronaat zal aan die bijeenkomst haar medewerking ver leenen. EEN ARBEIDERSCONFLICT Aan den huizenfabriek, Hulsman, Buiten havenweg, is een conflict ontstaan tusschen den werkgever en de aldaar zijnde werklieden. De a. r. Rott. verneemt dienaangaande het volgende: Door den Algem. Metaalbewerkersbond alhier is een geschrift verspreid, waarin de arbeids voorwaarden in de rijwielindustrie worden becritiseerd. De firma Hulsman wordt in deze brochure met name genoemd, en de arbeids voorwaarden bij deze firma gehekeld, niet tegenstaande de arbeiders aldaar werkzaam, met de arbeidsvoorwaarden volkomen tevreden zijn. De 1 oenen zijn zelfs iets hooger dan bij andere dergelijke bedrijven. Bovendien gemeten de arbeiders drie vacantiedagen. De feestdagen worden ook uitbetaald. De heer H., die slechts een drietal leden van den Metaalbewerkersbond bij zich in dienst heeft, heeft zijn arbeiders aangezegd, dat leden van dien bond bij hem niet meer kunnen werk zaam zijn. De werkgever verzet zich dus niet in het algemeen tegen het organiseeren Tan werklieden in een hond maar wel tegen een bond, die, naar zijn meening, onrechtmatige eischen stelt. ONZE HOUTHAVEN Naar wij vernemen ls het bouwen van de diverse houtloodsen voor de N.V. W. S. v. d. Wetering en Co. aan het Spulkanaal, opge dragen aan de aannemers Heijnsbroek en Leen- derts, die hadden ingeschreven voor een bedrag van 81500. Het werk wordt uitgevoerd onder architec tuur van den heer J. P. Stok, Wzn. architect te Rotterdam. Het graven van de haventjes ten behoeve van de loodsen, wordt verricht door den heer Bakker. VERGADERING S. Z. C. Maandagavond hield in Musis Sacrum de de S. Z. C. haar jaarvergadering. Toen de inge komen stukken waren behandeld, werden de verslagen van den secretaris en den penning meester voorgelezen. Het bestuur dat in zijn geheel aftredend was, werd herkozen, terwijl er twee nieuwe bestuurs functies werden ingesteld: n.l. „adviseurs". Voor deze functies wenden gekozen de heeren: W. Hagers en M. v. d. Meer. De commissie bleef ongewijzigd. Verdei" werd besloten op 22 Februari a.s. een propaganda-feestavond te houden, waaraan behalve een goochelaar en een humoristen duo, ook weer het vereenigings-tooneelclubje zal meewerken. Hierna sloot de voorzitter, de heer Wijchers, deze welgeslaagde vergadering. SCHIEDAM, 12 Febr. Officleele noteering van de commissie uit de Kamer van KoophandeL Moutwijn Moutwijn 46 pet. 15.50 per H.L. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtius 28.— per H.L. SCHIEDAM, 12 Febr. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L. Spoeling Noteering 2,60. Moutwijn 16. in. doozen a 45 en to ets Verwacht wordt; zwakke tot matigen, Noorde lijke tot Noord-Oostelijken wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, over dag lichte tot matige- dooi. Fietsers en motorrijders lichten op van dee avonds 5.35 tot 's morgens 6.54. SCHAKEN. E. S. S. Hieronder volgt de uitslag van de 10e ronde d er w Int erwedstrij den Wit Zwart MalkusJ. Penning 0—1 HamstraKrook 1—0 OlimansToledo 0—1 J. J. Th. Permlngv. Heiningen 1—0 Smitv. Slobbe 0—1 VermettenHoogdalem 0—1 Verburgvan Seters 0—1 v. d. ToornBongers 0—1 v. Borssum WaalkesRavens 0—1 Donk horstMoes 0—1 v. d. LooNo tob oom afgebroken BoeleMulder 10 MakHaanstra 1—0 De stand is nu als volgt: $Vz punt J. Penning; 7 punten Toledo, Ham stra; 6 punten Malkus, J. J. Th. Penning, Krook van Slobbe: 5i/2 punt Olinmns, van Heiningen, Hoogdalem, van" Seters; 5 punten Smit, Bongers Ravens; 4i/2 punt Vermetten, Verburg, Moes; 4 punten v. d. Toorn; 3% punt v. Borssum, Waalkes, Donkhorst, Boele, Noiteboom (3i/2 punt en ha-ngp.); 3 punten v. d. Loo (en 'hangp.), Mulder; 2 IA pimit Mak; 2 punten Haanstra. JAARVERGADERING Gisteravond hield onze R. K. Middenstands- vereenigiing op de bovenzaal van den R. K. Volksbond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan den reeds in dit jaar gehouden Hanzedag die uitstekend is geslaagd, en een flink aantal nieuwe leden aan de vereeniging bezorgde. De Hanze is nog altijd de grootste middenstandsvereeniging in Schiedam. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den heer Schaeffer, waarin hij de aan dacht vestigt op de plaatsing van advertenties van de coöperatie D. S. in de „N. S. Ct." Deze aangelegenheid zal op de volgende vergadering nader worden besproken. Mededeeling werd gedaan van verschillende besluiten, het organisatieleven betreffend en genomen op de jongste bisschoppelijke synode Aan het jaarverslag van den secretaris, uit gebracht door den heer A Vredebregt, antieenen we, dat het ledental in het afgeloopen jaar met 16 nieuwe leden toeinam. Dank den midden- standisraadsleden is de gemeentelijke toonzaal van het tooneel verdwenen. Door de permanente commissie werd o.m. bereikt de samenstelling van een lijst van charitatieve vereenigingen welke voor cadeaux voor tombola's in aanmer king komen. Het vaandelfonds blijft diligent. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. W. de Leede, maakt melding van een voordeelig saldo van 182.35. In het vaandel fonds bevindt zich een bedrag van 171. De begrooting voor 1930 sluit in inkomsten em uit gaven met een bedrag van 1200. Na mededeeling van de commissie dat de boeken in orde waren bevonden werd de pen ningmeester gedechargeerd en hem onder applaus dank gebracht voor zijn accuraat be heer. In de commissie voor het nazien der rekening over 1930 werden benoemd de heeren G. Schaeffer en J. H. v. d. Water. De jaarverslagen van de onderafdeelingen, vijor zoover ze waren ingekomen, te weten de R. K. Melkhandelaren „St Jan" met 29 leden, en welke door het vertrek van pater Rijken een nieuwen adviseur kreeg In Pater G. Hoekstra, de onderlinge Glasverzekering met 81 leden, de R. K. Slagersvereeniging „St. Antonius Abt" met 14 leden en 3 eereledem. het fonds U.B.O., dat een vermeerdering vam leden zag, getuigen van opgewekt vereenigingsleven en van bevredigenden groei. Aan bet bestuur werd opdracht gegeven met bet bestuur van het Santoscomitë besprekingen te voeren en daarvan op de volgende vergade ring verslag uit te brengen. De heeren Joh. Brounts, A. J. Vredebregt en O. A. de Winter, periodiek aftredend, werden allen herkozen. Bij de rondvraag werd nog ter sprake ge bracht de kwestie van bet geven van cadeaux voor tombola's van bepaalde vereenigingen. In Bergen op Zoom wonden leden van de Hanze die aan niet op de lijst geplaatste Instellingen cadeaux geven beboet. Gevraagd werd of ook hier niet zulk een boetestelsel kon worden in gevoerd. Betoogd werd Intusschen, dat de prac- tijk niet zonder moeilijkheden is. De zaak zal intusschen in de permanente commissie ter sprake worden gebracht. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R, K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior", Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 12 Februari Cursusavond van de propagandaclub „St. Clemens", spreker de weleerw. heer A. Goossens over „Lijkverbranding". Parochiehuis Gorzen. Aanvang half negen. Donderdag 13 Februari Ledenvergadering van de Scbied. Ver. voor School- en Werktuinen. Bovenzaal Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Vrijdag 14 Februari Uitvoering „Orpheus" met medewerking van Coba Rijneke en Coen Muller. R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vergadering van de R. K. Jongel iedenver- eeniging „Katholiek Leven". Lezing door een der leden. Hokl. Beyersbergen. Aanvang half negen. Vergadering „St. Leonardus van Veghel onderafdeeling Algem. R. K. Propagandaclub. Gebouw Meisjes-patronaat „St. Liduina". Aan vang 8 uur. Zaterdag 15 Februari Feestavond „Polyhymnia". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang 8 uur. Tooneelvoorsitelling door de Schied. Tooneel- vereeniging „Eigen Studie". Verkooplokaal Lange Haven. Aanvang 8 uur. Zondag 16 Februari Delftsche tooneelclub Vondel. Opvoering van „De unlverseele erfgenaam". Gebouw R. K, Volksbond.. Aanvang 8 uur. Dinsdag 18 Februari Feestavond, tevens jaarvergadering van den R. K. Vrouwenbond. Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang 8 uur. Uitvoering Tooneelvereeniging „Vrienden kring". Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur Woensdag 19 Februari Plaatselijk comité voor de K. S. A. Lezing van pater H. de Greeve S.J. over: het Com munisme. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 25 Februari Jaarvergadering R. K. Radio-vereeniging St, Liduina, tevens propaganda-vastenavondfeesti met medewerking van de R. K. Tooneelvereeni ging „St. Servatius". Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand Januari 1930 werd op spaarbankboekjes aan heit postkantoor alhier ingelegd 29.713.67 en terugbetaald 19.572.56. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 10.141.11. Door tusschenkomst van het kanitoor wend ter Directie op staatsschuldboekje3 ingeschre ven nominaal 350.en afgeschreven 150. Derhalve meer in- dan afgeschreven 200. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 611 Februari 1930. GEBOREN: Dirk Willem, z. van C. A. Brou wer en S. Verkade, Zwartewaalschestraat 3D Cornelia, d. van J. C. Vlug en H. Struik, Stephensonstraat 31 Een als levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk geslacht van A. Snijders en M. M. Gouka, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: M. Jonkers, oud 30 jr. West- vest C. H. Bleijenberg, oud 58 jr. echtge noote van J. Vis, Korte Haven E. Sonneveld, oud 75 jr. weduwe van D. Voogd, Nassaulaan. 12 Febr.: Groote Schouwburg, La Sonnam- bula (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 13 Febr.: Groote Nutszaal, 4e concert Eruditio Musica, 8 uur. Geb. v. K. en W., concent solisten, Ital. Opera, half 9. 14 Febr.: Groote Schouwburg, Hier was een. man noodig (Rott. Hofst.tooneel8.15 uur (voor volwassenen). 15 F e b r.: Groote Schouwburg, Francesca da Rimini (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen), 16 Febr.: Groote Doelezaal, 6e Middagcon cert, Residentie-orkest, half 3 uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Turf in Je ransel (Louis Bouwmeester's revue) 8 uur (voor volwassenen) (Zondags ook 2 uur). Circus-schouwburg, De hyena van den Maas kant (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 13 dezer in: Scala; Centraal; Royal (voor volwassenen); Olympia (voor volwassenen)Thalia (voor volw.) j] W. B. Theater (voor volwassenen)Coloseuxn- Theater (voor volwassenen). SCHEEPVAART SCHIEDAM, 11 Februari. Aangekomen het Engelsch s.s. Ingelo van Londen met ledigs zakken in de Voorhaven; Grieksch s.s. Anna! Vassilaki ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 11 Februari. Vertrokken &S. Toboali voor proeftocht naar de Noordzeejj Noorsch s.s. Bolette naar Oslo,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1