DE BEGROOTING VAN SURINAME lachtoffers van gasslang en Een pek-massa in brand WOENSDAG 12 FEBRUARI 1980 TWEEDE BLAD. PAGINA L t JONAS EN DE S. D. A. P. Dr;e personen dood in hun woning aangetroffen Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens De „Witte de With" naar Curacao DE KATHEDRAALFEESTEN TE HAARLEM DEPRESSIE IN DE INDISCHE CULTURES LANDBOUW EN ONDERWIJS De besprekingen waren geenszins verkwikkelijk Een roovers-'.eventje DE LANGE GOLF VAN MALABAR PROCEDURE CONTRA DEN ALG. NED. TYPOGRAFENBOND DE ONTVLUCHTING UIT HET RIJKS-PSYCHOPATHENASYL DE ADJUDANT, DIE ZIJN KINDEREN NIET NAAR SCHOOL STUURT DE HUISINDUSTRIE SLAGERSWINKELS EN ARBEIDSWET HET ONDERWIJS IN DE FRIESCHE TAAL INDOLOGISCHE FACULTEIT TE UTRECHT Do radicale religieus-socialistische domi nee Bruins vertelt in „De Blijde Wereld", dat. hij niet in de historiciteit van het boek Jonas gelooft. Ook onder de rechtzinnige christenen zijn er meerderen, die het verhaal van Jona als een sprookje beschouwen en ook Roomsche bijbelgeleerden houden zich niet aan de historiciteit, of laten de walviseh stil zwemmen. Wat „rechtzinnige" Christenen houden, 'hteresseert ons momenteel niet, maar over de meening van de Katholieke Bijbelge- 'eerden zou de heer Bruins zich ietwat secuurder hebben kunnen uiten. Doch dit terzijde gelaten. Ons treft de opmerknig: Nooit hebben wij Gods wondere daden ontkend, integendeel steeds vinden wij er de wereld en bet leven meer van ver vuld.. In plaats van bet wonder te ontken nen, zouden wij liever zeggen: Alles is wonder! Dat is te veel geloof. Maar wat er prac- tiseli eigenlijk van deze geloofsgezindheid terecht komt, blijkt uit volgend staartje van het artikel: Of men de historie van den ingeslikten en uitgeepuwden Jona voor fantasie of werkelijkheid wil houden doet er weinig toe, zeker niet in verband met het lid maatschap der S.D.A.P. Men mag dee loods gelooven, dat Jona veertien dagen in een walvisch vertoefd heeft, als men Soed soc.-democraat is, kan men toch zonder bezwaar lid der Partij worden. Er is geen woord in ons Beginselprogram en geen enkele resolutie, door een Congres aangenomen, tegen bet meest naïeve won dergeloof. De S.D.A.P. vraagt niemand, of hij wel eens Haarlemmer olie gebruikt, of hij zich zonder een Billiken niet in een auto waagt, of hij wellicht in alle w-ondemi van alle Roomsche Heiligen legenden gelooft. Dat heeft met het lid maatschap der Partij niet te maken. Maar wel willen wij opmerken^ dat in de Partij het moderne gedachtenleven heerscht, dat bijna geen enkele partijgenoot iets voelt voor het oude mirakelgeloof en dat men wel stevig vast moet staan in zijn overtuiging, dat het heele Jonaverhaal geschiedenis Is, en tegelijk breken met zoo vele oude vormen en gedachten, omdat men Immers voor een nieuwen tijd strijdt. Maar men kan in Jona's wonder gelooven en socialist zijn en men mag het doen en tot de S. D. A. P. behooren AFSCHUWELIJK DRAMA VEERTIG JAAR DUBBEL DOCTOR De man van wetenschap en een sieraad voor de Kerk Het heele stukje verraadt een mentali teit, die als gifgas is voor de godsdienstige overtuiging. De heer Bruins zal wel zeggen, dat het al leen om „het meest naïeve wondergeloof gaat. Maar even verder spreekt hij over „het oude mirakelgeloof". En hoever de re ligieussocialisten het in de verwerping daar van al gebracht hebben, getuigt „De Blijde Wereld" van 21 Dec. 1.1. waarin het heet: l O Men komt er nu, dunkt me, in deze da- c gen, hier in ons blad, eerder toe van chris- telik dan van religieus socialisme te spre ken. Dat doet Kerstmis in ons. Of men heden de geboorte herdenkt van een men senkind, dan wel de lndallng van een geestellk beginsel, de gedachten gaan naar het eerste Christendom. Naar een goddelik schijnsel In een donkere wereld. Naar een licht dat het ware leven is. Men ziet: van het goddelijk geheim der Menschwording geen sprake! En verder: En toen ts dan Christus geboren, al of aiet lichamelijk, in ons blad twisten we er niet over, maar wij christen-sooia- llsten danken God, dat Christus is geboren en dat zijn licht mocht schijnen in de dui sternis, het licht dat het hoogste leven is, ook voor socialisten. „We twisten cr niet over". En de partij z&gt er niets over. Niet over het Jonavernaal (hetgeen vergeeflijk is) maar zelfs niet over Christus, hetgeen werkelijk eenigszins an ders moet heeten. En waaruit blijkt, dat religieus socialis me evenveel met het ware Christendom te maken heeft, als blue-band mot natuur boter. Een man doodt zijn dochter en zijn huishoudster met bijlslagen en pleegt daarna zelfmoord Gistermorgen heeft zich te Eindhoven in de Spireastraat een gruwelijk drama afgespeeld, dat drie slachtoffers heeft geëiseht. Aldaar wonen de 51-jarige Duitscher A. R geboortig uit Essen, sinds 1924 te Eind hoven woonachtig, met zijn dochter, de 21-jarige naaister Irma en een huishoudster, mej. P.S. De man had geen werk en leefde van het kostgeld van vier kostgangers. Toen gistermiddag om half 1 een der kost gangers van zijn werk thuis kwam, vond hij de vöór- en achterdeur gesloten. Hij wist tenslotte toch binnen te komen en vond toen in een kamer annex aan ds keuken den vader in een leunstoel zitten met in den mond een lange gasslang, welke aan de andere zijde verbonden was roet het gascomfoor in de keuken. De man was reeds overleden. Vervolgens is de kostganger naar boven ge gaan om te zien, waar de vrouwen zich bevon den. Hij zag toen tot zijn geweldige ontsteltenis boven op de naaikamer van de dochter op matrassen op den grond de twee ontkleede lijken der vrouwen liggen onder een laken. De lichamen waren nog warm. De kostganger heeft toen onmiddellijk gees telijkheid, doktoren en politie gewaarschuwd, welke spoedig ter plaatse waren. Aan de slachtoffers werd nog de H. Olie toe gediend. Uit het voorloopig onderzoek valt op te ma ken, dat de man beide vrouwen met bijlslagen op het achterhoofd heeft doodgeslagen. Het schedeldak op het achterhoofd van heiden was totaal verbrijzeld. Ook heeft hij de hulshoudster nog een bijlslag op den rechterarm toegebracht. Voorts vertoonden de lijken om den a s scherpe insnijdingen van een koord alsof de slachtoffers ook nog geworgd zijn. In het hu a werd dan ook een koord, dat daarvoor gediend moet hebben, gevonden. Verder moet men uit de omstandigheden op- maken dat de man na den dubbelen moord de lijken heeft uitgekleed en schoongewasschen; dat hij twee matrassen uit de slaapkamer naar de naaikamer heeft gesleept, de lijken daarop heeft gelegd en toen ze bedekt heeft met een schoon laken. Op zolder werden de bebloede kleeren der vrouwen gevonden. Ze waren gescheurd, zoodat men veronderstelt dat er ook een worsteling heeft plaats gehad. In de kleeren lag de bijl, waarmee de mis daad gepleegd was, verborgen. Voorts lagen er ook de bebloede kleeren van den man zelf, zoodat hij na den dubbelen moord zich blijkbaar verschoond en gewasschen heeft alvorens zich naar beneden te begeven, waar het laatste deel van het drama zich zou afspelen. Men weet op 't oogenblik nog niet in welk vertrek de misdaad precies gepleegd is, wijl de man ook alle vloeren van bloedspatten ge reinigd heeft. Omtrent de oorzaak van het drama tast men in het duister. Een vriendin van het meisje uit de buurt vertelde ons, dat Irma nu en dan huilende bij haar kwam omdat zij door haar vader mishandeld was. De man leed aan chro nisch geldgebrek en had haar gisterenavond nog om geld gevraagd. De man staat hekend als een zeer driftig menscli. Gistermiddag om 4 uur zijn de lijken door de politie in beslag genomen en naar het lij kenhuis overgebracht. DE „HERTOG HENDRIK" SPOEDIG TEHUG7. Meer verlof voor de bemanning Naar de „Volkskr." uit zeer betrouwbare bron verneemt, wo«rdt op het oogenblik de tor- pedobootjager „Witte de With" met spoed klaar gemaakt om naar West Indië te vertrekken. In departementale kringen zou vaststaan, dat de „I-Iertog Hendrik" op 1 Mei a.s. hier te lande weer in dienst moet worden gesteld. Waar neg niet vast staat wanneer precies de „Hertog Hendrik" bier te lande zal arri- vecren (zooals men weet beeft gouverneur Slobbe de regeering verzocht dezen bodem te Curasao te laten in verband met bet onderzoek naar den overwal) en na den terugkeer de noo- dige voorzieningen moeten worden getroffen voor de indienststelling en het personeel krach tens bepalingen 14 dagen verlof moet genieten zal indien noodig een zoogenaamde „kern bemanning" op de „Hertog Hendrik" worden geplaatst, waardoor tijdige indienststelling ver zekerd is. Met den terugkeer van de „Hertog Hendrik" houdt ook verband het te verleenicn verlof aan de bemanning. Daarvan zou afhangen, of aan de bemanning meer verlof kan worden verleend. Bijwoning door drie Belgische Bisschoppen Naar wij vernemen zullen de Kathedraal- besten te Haarlem dezen zomer worden bijge woond door drie Belgische bisschoppen n.l. Z. D. E- Mgr. Iteylen, bisschop van Namen, eere kanunnik van het Haarlemsche kapittel Z. D H. den bisschop van Gent en door den Wijbis schop van Gent. Voor de uitvoering van het ge deelte zang hebben zich bereids 140 dames aan gemeld, doch dat getal ia te gering in verhou ding tot het aantal lieeren, zoodat nog verwacht Wordt, dat nog meer zich zullen opgeven. Dirigent is, zooals gemeld, de heer Hub. Cuy- Pers. Uitgevoerd wordt „Die Schöpfung" van Haydn. Heden is het veertig jaar geleden, dat Wil lem Hubert Nolens, geboren te Venlo 7 Sep tember 1860, promoveerde tot doctor in de Staatswetenschap op bet proefschrift „De leer van den II. Thomas van Aquino over het Hecht." De promotie had plaats aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, 's namiddags half drie. De promotie geschiedde cum laude. Op denzelfden dag verdedigde de jonge doctor 24 stellingen ter verkrijging van den graad van doctor im de rechtswetenschap. De promotor van dezen eminenten leerling was, de nog in leven zijnde, professor J- de Louter, nu emeritus. Na de lagere school bezocht dr. Nolens in zijn geboortestad de 3-jarige H. B. S., voelde toen roeping voor het priesterschap, ging over naar het college te Weert, volgde den gewo nen wijsgeerigen cursus te Rolduc, deed van daaruit staatsexamen te Lelden, studeerde tei- volgens rechten te Utrecht, zette daarna weer zijn godgeleerde studiën voort te Roermond, werd priester gewijd in 1SS7, was een jaar later leeraar te Rolduc om daarna de promo ties te maken waarvan wij heden herdenken, dat zij veertig jaar geleden plaats hadden. Men weet, dat deze doctor een ware leeraar ii geweest: lange jaren te Rolduc: sinds 1896 als lid van het parlement: vervolgens als lei der in de arbeidersbeweging: eindelijk als boogleeraar In de arbeidswetgeving aan de universiteit van Amsterdam gedurende een twintig jaar, en ten slotte als regeeringsgede- legeerde in de internationale arbeidswetgeving te Genève. Man van „gerijpt en veelomvattend weten", zoo heeft zijn opvolger te Amsterdam den priester-hoogleeraar genoemd. Voorbode van deze wetenschappelijke werk zaamheid was het schoone, aan zijn ouders op gedragen proefschrift, dat destijds heel wat opzien wekte eu dat o.a. door dr. Schaepman werd aanbevolen iu ds. Bronsveld's belang stelling. Indien mgr. prof. mr. dr. Nolens een sieraad voor de Kerk van Nederland Is geworden en een figuur, die niet slechts aan den priester stand, nocli zelfs alleen aan de Katholieken maar aan ons gebeele volk behoort, dan ia dat zonder twijfel omdat men ln hem waardeert den man van rustige wetenschap, wiens wel gefundeerde overtuiging, gescherpt door den voortdurenden geestelijken omgang met den genialen St. Thomas, zoowel nationaal als In ternationaal, in bet bijzonder voor de toena dering van de verschillende standen en klas sen, van onbsrekenbaren Invloed Is geweest. Onze oprechte gelukwenschen aan den leider van de Katholieke fractie in de Tweede Ka- Toenemende werkloosheid MALANG, 10 Februari. (ANETA). De depres sie, welke heerscht in de cultures is merkbaar aan de toeneming van bet aantal werkzoeken den. Door tusschenkomst van de arbeidsbeurs kou van bet totaal aantal beschikbare cultuur-assis tenten er slechts een worden geplaatst. TWEEDE KAMER Felle vuurzee op het terrein der N.V. Teerbedrijf te Uithoorn DE SCHADE NIET GROOT Dinsdagmiddag omstreeks half vier brak brand uit op het teTrein van de N. V. Teer bedrijf te Uithoorn. Achter op het terrein staan groote distilleerketels. Een hoeveelheid pek uit een dezer ketels was in brand geraakt. De vlammen sloegen fel op en het vuur ontwikkel de een geweldige hoeveelheid rook. Tot ver in den omtrek was de brand zichtbaar en dui zenden stroomden naar den Amstel. waar de fabriek ligt. Ook de brandweer uit Amstelveen kwam naar Uithoorn. Toen deze arriveerde, was assistentie, die overigens niet gevraagd was, niet meer noodig. De fabrleksbrandweer en de motorspuit van uithoorn onder leiding van den heer van S'wieten hadden intusseben het vuur reeds geblusoht. Gedeeltelijk moest dit met zand geschieden, waarbij het personeel van de fabriek zich kranig weerde. Binnen een half uur was het vuur gebluscht. De schade is niet groot en wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. WONEND OP EEN GESTOLEN ROEIBOOT Eindelijk door de politie gearresteerd Het verkeer voorloopig hersteld BANDOENG, 10 Februari. De defecte anten ne voor het lange-golf-verlteer van het Radio station Malabar, waarover Zaterdag J.l. werd geseind, is in zooverre hersteld, dat het ver keer op' 6 van de 7 draden kan worden voort gezet. De behandeling in kort geding De behandeling in kort geding van de pro cedure Clausing tegen den A'.gemeeneu Ne derlandsehen Typografenbond over de recht matigheid van de premiebetaling aan bet be drijfspensioenfonds zal plaats hebben op Don derdag 13 Februari te half elf voor den presi dent der Amsterdamsche Rechtbank Mr. Co- nlnok Westenberg. Als raadsman van den heer Clausing zal op treden de heer mr. Simon de Jong. Voor de tegenpartij treedt op mr. Th. Muller Massis. Den laatsten tijd kwamen te Lisse herhaal delijk klein© diefstallen voor op vaartuigen van zandschippers, meestal tusschen Zaterdagmid dag eu Maandagmorgen, als de schippers af wezig waren. Door middel van braak werden dan verschillend© goederen, waaronder ook bussen petroleum en gereedschap ontvreemd. De politie is er thans in geslaagd de daders op te sporen. Het blekeu te zijn vier jongens van omstreeks 16-jarigen leeftijd. Zij bedreven de diefstallen met behulp van een ijzeren roei boot, welke zij het vorig jaar te Hillegom ble ken te hebben weggenomen. De roeiboot bad- deu zij voorzien van een hut, waarvoor zij het hout gestolen hadden en waarin zij woonden, bakten, braadden enz. De daarvoor benoodigde ingrediënten stalen zij bij winkeliers. De politie beeft verschillende gestolen waren ln beslag genomen. De eigenaar van de roei boot is nog niet bekend. Het viertal is voorloopig in verzekerde be waring gesteld. Geen formule geen koude plichtpleging, maar een warm-gevoeld woord van hulde wijdde de voorzitter bij de opening van de Kamer aan de nagedachtenis van den in het begin van dit jaar overleden soc.-dem. afgevaardigde mr. San- nes. Het verschelden lid werd geschetst zooals hij was: daarom maakte de sobere rede zicht baar indruk op de Kamer. Wat ons vooral trof was de breede, waarlijk- Katholieke gezindheid, waarmee de president, in de taal van de oude Moederkerk, zijn rede be sloot. Het is blijkbaar geen gebruik meer, dat er vanuit de Kamer behalve dan van de regee- ringstafel op een rouwrede van den voorzit ter wordt geantwoord. Maar wij zagen, hoe de heer Albarda den president met een stevigen handdruk bedankte. Als opvolger van wijlen mr. Sannes werd de heer A. de Boer als lid van de Kamer geïnstal leerd. Volgens soc.-dem. gebruik, mogen wij wel zeggen, legde hij niet den eed af maar volstond met de profame formule. De communist de Visser, die heel den begroo- tingstijd afwezig was, wilde direct aan het in- terpelleeren slaan over de arrestaties in Indië, Hij werd bij dit pogen natuurlijk ondersteund door zijn vriend en vijand Wijnkoop, die nota bene vóór het Kerstreces zelf die Interpellatie van den zieken de Visser had willen afsnoepen. Interpellatie is nu niet noodig: we staan vlak voor de Indische begrooting en dan hebt u anderhalf uur om te praten, meende de voor zitter. Dan een interpellatie over de stuwadoorswet, zuchtte Louis. Gaat beelemaal niet, repliceerde de presi dent, want er kan toch niet gehandeld worden over een wetsontwerp waaromtrent de ministe- rieele memorie nog niet binnen is. Alle praten hielp den zoon van Moskou (bij wieu de sporen van zijn ziekte o.a. uitkomen in veel zwakker stemgeluid) niets: er was geen kans voor zijn interpellaties en de Kamer be gon aan de behandeling van de Surinaamsche begrooting. De besprekingen waren als sinds onheu gelijke jaren allesbehalve verkwikkelijk. Su riname is geen troetelkind van de Kamer als wij het wel hebben is nooit één van de Kamer leden in deze noodlijdende kolonie geweest en de leden die er over spraken, waren over 't algemeen al niet optimistischer dan de mi nister, die zelf ook zijn rede al In mineur begon en heden zou voortzetten. Do begrooting van Suriname sluit met 8.325.953de Nederlandsche schatkist draagt 2.859.522 van dit bedrag. Waar blijven deze drie millioen en hoe wor den ze het best productief gemaakt? Dat was ook nu de kern van t de discussies. Wachten, meende de liberale heer van Kempen. Suriname schijnt hem een gebied als West-Borneo: de tijd moet verbetering brengen ln een streek, waar „machtig de stem van de stilte^ heerscht". Het is te begrijpen, dat niet alle Kamerleden zich met deze poëtische ontboezeming tevreden stellen. Vooral ir. Feber moest blijkbaar van afwachten alléén niets hebben. Subsidie geven zonder meer, aldus de katholieke afgevaardig de, brengt Suriname geen stap verder. Het geld wordt ln een bodemloozen put geworpen, om dat het stelselloos wordt besteed. Ir. Feber, die met leedwezen constateert, dat de Indische on- dernemersraad noch het overig Nederlandscli groot-kapitaal, iets voor Suriname doen niet alleen een fout maar een nationale misdaad noemde de c.h. baron van Boetzelaer deze hou ding van het grootkapitaal ziet alleen heil in kolonisatie van Suriname. Gemechaniseerde landarbeid schijnt hem mogelijk in een land, waar het klimaat niet zoo slecht is en vooral mais een kostelijk product kan worden, ook voor export naar Nederland geschikt. Voor een deel sloot baron v. Boetzelaer zich bij 's heerea Feber's meening aan: en de soc.- dem. beer IJzerman oordeelde bet, plan van een staatslandbouwbedrijf, niet zoo slecht. Suriname's bodem is zeer vruchtbaar; laat de regeering, waar het groot-kapitaal toch niets doet, belanghebbenden steunen, en zich niet te gauw van de wijs laten brengen door ongun stige adviezen van deskundigen meende baron v. Boetzelaer, daarin gesteund door den land- bouwk. specialist der c.h. fractie, dr. Lovink, In zijn memorie van antwoord heeft ds mi nister van koloniën niet alleen aangekondigd, dat met ingang van 1 Januari 1930 de finan- cieele gelijkstelling van hst bizonder met het openbaar onderwijs zou worden doorgevoerd maar er het voorbehoud bij gemaakt, „dat de gelijkstelling zal plaats vinden voor zoover de middelen zulks gedoogen", dit „met het oog op den toestand van de Surinaamsche geldmid delen". Daartegen kwamen zoowel de c.h. heer van Boetzelaer als de Katholieke afgevaardigde v. Vuuren in het geweer. Jarenlang heeft de laat ste voor deze gelijkstelling gestreden en het was wel te begrijpen, dat hij zich met kracht verzette tegen een voorbehoud, dat de doorvoe ring van deze gelijkstelling eenvoudig zou laten afhangen van de subjectieve gevoelens van den gouverneur of de mentaliteit van het departe ment van koloniën. Met klem drong de katho lieke afgevaardigde er op aan, dat gelijk recht voor belde soorten onderwijs niet alleen op papier maar in "werkelijkheid zou bestaan, af hankelijk van den toestand der geldmiddelen. Moet er versoberd, dan over de geheele lijn en niet alleen ten koste van het bizonder onder wijs, dat b.v. te Paramaribo meer in trek Is dan het openbaar en bovendien al met zware moeilijkheden heeft te kampen door sommige bepalingen van de subsidie-regeling. Minister de Graaft zal wel begrepen hebben, dat op dit punt van hem een duidelijk antwoord wordt verwacht; wij zien ook niet in, dat deze bewindsman, die toch zit in een rechts-extra- parlementaïr kabinet, hier niet de gedragslijn kan volgen van den ond-minister "Welter uit het kablnet-Colijn. "Wil do gelijkstelling niet Illusoir schijnen, dan zal de minister zijn uiting ln het voorloopig verslag dienen terug te nemen en dit „Toyaal en flink". Een hunner is door familie teruggebracht Een van de drie ontvluchten uit het Rijks- psychopathenasyl te Leiden, de 25-jarige Am sterdammer F. van A., heeft zich naar zijn fa milie te Amsterdam begeven. Deze heeft hem naar het asyl te Lelden teruggebracht. VERMIST MEISJE TERUG. Het meisje uit St. Willebrord, dat op 4 Fe bruari de ouderlijke woning per rijwiel verliet, is daar thans teruggekeerd. Geding over ontzetting uit de ouderlijke macht De Officier van Justitie te 's Gravenhage had bij de Haagsche rechtbank de ontzetting hit de ouderlijke macht gevorderd van en a i'ulant-onderofficier Z. uit Leiden, die uit Oous- dienstige overwegingen zijn kinderen me naai Bf,hool wenscht te sturen en deswege ree menige malen door Krijgsraad en Hoog Militair Gerehtshof wegens overtreding van de Lee. Plichtwet is veroordeeld. De rechtbank heeft deze vordering afge lezen. Van deze beslissing is de Officier van Jus titie in hooger beroep gegaan en thans zal het Haagsche Hof deze kwestie op 17 Februari Jn Raadkamer behandelen. MINISTER REY3IER heeft Maandag do gemalen voor de droogmaking van <le Wieringermeer te Medemblik en don Om er officice in gebruik gestel^; deze foto werd genomeu, terwijl de minister een rede uitsprak. EEN WETTELIJKE REGELING Advies van den Hoogen Raad van Arbeid De Hooge Raad van Arbeid heeft in een on der voorzitterschap van prof. dr. "W. II. Nolens, gehouden vergadering zijn adviezen vastge steld omtrent de voorontwerpen van een Huis arbeidswet en van een besluit, dat inhoudt, dat de arbeiders in slagerijen tevens slagera- winkels aan de bepalingen van de Arbeidswet betreffende winkels, in plaat3 van aan die be treffende fabrieken of werkplaatsen zullen worden onderworpen. De Raad achtte een wettelijke regeling ter bestrijding, van de misstanden op het gebied der huisindustrie wenschelijk. Het werd Do- vendien noodzakelijk geacht, dat krachtens de wet het verrichten van huisarbeid, of overeen- korastigen arbeid, in bepaalde ruimten, gebou wen, lokalen en woningen verboden of aan de naleving van voorschriften gebonden moest kunnen worden. Uitvoerig heeft de Raad de vraag behandeld, wie de verantwoordelijkheid voor deze voor schriften moet dragen. Het voorontwerp legt deze verantwoordelijkheid uitsluitend op den werkgever. Tegenover dit stelsel zijn ln den Hoogen Raad van Arbeid de denkbeelden ge opperd, om 'n vergunningsstelsel in te voeren, waardoor die zorg voor de uitvoering in de eerste plaats wordt gelegd in handen van do overheid, hetzij de burgemeesters of de ar beidsinspectie en ook, om de verantwoordelijk heid. voor de uitvoering slechts gedeeltelijk op den werkgever te leggen. Een 7i\eerderheid (23—10) in den Raad had bezwaren tegen dat vergunningsstelsel. Met meerderheid van stemmen (2415) gaf de Raad de voorkeur aan eeu compromisvoorstel, hetwelk inhield, dat de regeling niet verder zou gaan, dan aan den werkgever de verplich ting op te leggen, dat hij geen huisarbeider mag aannemen, alvorens er zich van vergewist te hebben, dat deze de bepalingen der wet kan nakomen, terwijl de werkgever tevens \ei- pliclit zou zijn, bij verhuizing van den arbei der, de controle te hernieuwen. Ten slotte bleek de Raad van oordeel, dat krachtens de Huisarbeidswet voorschriften be treffende de loonen gegeven moeten kunnen worden. Het toepasselijk verklaren van deze loonbepalingen zou echter uitgesloten moeten zijn voor die huisindustrieën of takken van huisindustrie, waar een behoorlijke collectieve arbeidsov..: eenkomst geldt. Een meerderheid ln den Raad kon zich niet met bet voorontwerp betreffende de slagerijen tevens slagerswinkels vereenigen. Deze meer derheid was van oordeel, dat er geen aanlei ding bestond, de arbeiders in deze slagerswin kels aan de bepalingen van de Arbeidswet voor fabrieken of werkplaatsen te onttrekken. MINISTER RUTS DE BEERENBROÜCK stelde het gemaal van de ontginnings maatschappij „Het land van Vollenhove". dat Maandag voor het eerst draalde, in werking Het overleg met curatoren van de Universiteit te Groningen nog gaande Het bericht, dat dezer dagen ln de dagbla den verscheen, volgens hetwelk aan een geleer de het lectoraat in de Friesehe taal aan de Rijksuniversiteit te Groningen zou zijn aange boden, zou een onjuisten Indruk kunnen wek ken omtrent den gang van zaken. De onderhandelingen omtrent dit lectoraat zijn gevoerd in den voorzomer van 1929. De te genwoordige Minister van Onderwijs, K. en W. heeft in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 13 December jl. medegedeeld, dat omtrent de wijze, waarop in liet onderwijs in het Friesch zal worden voor zien, het overleg met curatoren nog gaande is. Op dit oogenblik is dit overleg nog niet af- geloopen. I)e Wetenschappelijke Raad Tot den Wetensehappelijken Raad van de Indologlsche faculteit te Utrecht is als lid toe. getreden prof. mr.. van Brakel, hoogleeraar in het Burgerlijk Recht eu het Internationale Privaatrecht aan de rijksuniversiteit te. Utrecht. BESMETVERKLARING WEGENS PEST. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft de plaatsen Antofagasta (Chili) eu Santa-Fé (Argentinië) besmet verklaard we gens pest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5