9 1 SIK 1' 1» m&m 'iPtiil! :;ill TWEEDE BLAD. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 DE H. TERESIA ALS PATRONES DER MISSIES HET APOSTOLISCH VICARIAAT DER KLEINE SOENDA- EILANDEN DE WITTE PATERS NEDERLAND EN BELGIE DR. G. KJELLBERG VERHOOGING VAN NAVORDERINGEN De papagaaien-ziekte DE BEESTEN IN QUARANTAINE DE CODIFICATIE-CONFERENTIE Verdwijnend natuurschoon PAGÏNA 2. WIE DICHT BIJ HET LAADJE ZITTEN BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORRIJWIEL BLOEDVERGIFTIGING mi |||P - ||L w* TE OBERAMMERGAÜ IS MEN DRÜK BEZIG zich voor te bereiden op de passiespelen; op onze foto zien we Anni Rutz, die Maria voorstelt, bij het passen van haar gewaad EEN ALOM VERSPREIDE DEVOTIE In „Rozenregen", het bijblad van de H. Te- resiaveering, van de bekende „Carmelro- zen" treffen we deze maand enkele aardige ge gevens over de ver doorgedrongen vereering van de H. Carmelites van Lisieux. We lezen in bovengenoemd orgaan o.a.: „Ternauwernood had de Braziliaansche pers het nieuws wereldkundig gemaakt, dat de missie van Paracatu aan de Carmelieten was toever trouwd of zij wees hierbij op een zeer geluk kige omstandigheid. De Orde van Carmel mocht immers onder haar jongste Heiligen ook tel len de H. Teresia van het Kindje Jesus, die door den H. Stoel tot patrones was aangewezen van alle missies. Als een der merkwaardige teekenen. dat Te resla zich bijzonder het wel en wee der missie aantrekt, is wel de algemeens devotie, waarin zij zich In elk missiegebied mag verheugen. Ook de Kerk van Brazilië bleef in dit opzicht niet achter. Niet slechts in de groote steden, maar ook in de binnenlanden bloeit de Te resla-devotie steeds heerlijker op, en toont zich het middel in Gods hand, om tal van zielen in den waren schaapstal des Heeren heen te leiden En toen kort geleden aan de Orde van Car mel een nieuw missiegebied werd toevertrouwd mochten de Paters ook daar een sterk-ver- spreide godsvrucht jegens de kleine Heilige ontmoeten een feit dat niet weinig bijdroeg om hun hoop op een succesvollen arbeid krach tig te maken. En als een zeer eigenaardige bijzonderheid mag gelden dat deze devotie ook tot in het open bare leven Is doorgedrongen. De meeste man nen die ge op straat ontmoet zult ge een speldje zien dragen met de beeltenis der beminde volks heilige een voorbeeld, dat natuurlijk nog in sterkere mate de vrouwen navolgen. Het lag dus voor de hand dat kort na aan komst in Paracatu plannen besprosen werden om ln de hoofdkerk een Tereslabeeld op plech tige wijze in te wijden. Een beeld in de alom bekende voorstelling was spoedig gekocht. Maar nauwelijks was het bekend geworden dat het beeld zich in de woning der Paters bevond of van alle kanten der stad stroomde men toe om het te zien En zoowaar begon reeds in het particuliere huis der paters zich een diepge voelde godsvrucht tot de kleine Teresia te ont wikkelen. STERKE GROEI DER MISSIE OP FLORES BATAVIA, 10 Februari. (ANETA). In het jaarverslag 192S1929 van het Apostolisch Vi cariaat der Kleine Soenda-eilanden, opgemaakt door Monseigneur A. Verstraelen, wordt opge merkt, dat de missie op Flores reeds sinds ver scheidene jaren wordt gekenmerkt door een sterken groei. Het aantal doopsels van 22.605 overtreft de getallen van de vorige jaren. Het aantal Christenen bedraagt momenteel 151.194, waar onder ruim 73.000 communicanten. Een speciaal Aneta-telegram meldt ons nog, dat voorts in het verslag het heuglijk feit wordt gereleveerd, dat de regeering eindelijk de blijvende vestiging van een missionaris op het eiland Soemba heeft goedgekeurd. Het Seminarie Verstraelen werd einde 1929 van Sika, in West-Flores, overgeplaatst naar het hoog- en frischgelegen Todabeloe, eveneens in West-Flores gelegen. De katholieke ambacht school te Enden, welke pas twee jaar oud is, moest bereids aanzienlijk worden uitgebreid. Het maandblad „Bintang Timoer" heeft thans een oplaag van ruim 3500 exemplaren, terwijl het maandblad „Christoe Ratoe Itang", hetwelk in Sikatoal verschijnt een oplaag heeft van 300 exemplaren. De missie-arts, dr. J. Tietze heeft werk in overvloed. In de eerste 7 maanden behandelde htj reeds 1000 patiënten. De onderwijsgelegen- heden worden gestadig uitgebreid, terwijl ver schillende kerkgebouwen gereed zijn gekomen. HET JAAROVERZICHT DER MISSIëN Het Februari-nummer der „Annalen van de Afrlkaansche missiën" publiceer: het jaarover zicht betreffende den stand van zaken in de 176 missieposten, welke deze congregatie in Afrika heeft We ontleenen aan deze statistiek de vol gende gegevens. „Het jaarlijksch overzicht zegt in de dorheid van zijn cijfers toch allerduidelijkst aan een leder, wat onder den onmisbaren zegen van God. de arbeid der Missionarissen, het gebed en de aalmoezen der Missie-vrienden hebben uit gewerkt. Immers een totaal van 557.944 Christenen en 243.747 catechumenen na ruim (voor de oudste der Missiën) 50 jaar missioneering met een totaal van Doopsels 72.582; biechten 2.356.160; H.H. Communiën 7.356.160 in één -ar tijd, geeft te kennen dat Gods zegen zich 't heeft bepaald tot vermeerdering van het aantal ka tholieken, maar zich vooral heeft getoond in het waar beleven van ons H. Geloof onder de zwarte bevolking. Het groote middel tot uitbreiding is wel de' verzorging van zieken onder de Christenen niet alleen, maar ook onder de heidenen. Daar om de 2.300.912 verzorgden in één jaar. Onderricht door de scholen werd gegeven aan Jongens 118.038; aan meisjes 78.324. De statistiek spreekt nog niet van ambacht scholen, van vormscholen voor inlandsche on derwijzers, van hoogere scholen voor meer we tenschappelijke en godsdienstige vorming van kinderen uit hoogere standen. Dit alles is niet, nog in wording, maar in gestadige uitbreiding. Wij hopen in den loop van dit Jaar daarop terug te kunnen komen. Tellen we nu eens te zamen het cijfer van de velen, die we onder den naam van missio narissen en bun medewerkers, volgens de sta tistiek bijeen kunnen brengen, dan krijgen we een totaal in de Missiën werkzaam: Witte Paters 517; Broeders Missionarissen 134; Witte Zusters 411; Inlandsche priesters 70; Inlandsche Zusters 294; Catechisten 5155; Te zamen 6581. Men leze voorts de cijfers der Seminariën voor de inlandsche geestelijkheid en die der Seminariën voor toekomstige missionarissen. Voor de inlandsche geestelijkheid zien we op de voorbereidende klasse 734; in de klein- Seminariën 704; op de Groot Seminariën 160, dat is tezamen 1598 leerlingen". A. J. J. BEIJNES t Aan de gevolgen van een ziekte, waaraan hij reeds eenigen tijd lijdende was en die in de laatste dagen ln een acuut stadium kwam, is hedenmorgen in den ouderdom van bijna 47 jaar te Haarlem overleden de heer A. J. J, Beij- nes, lid der directie van de N.V. Kon. Fabriek van rijtuigen en spoorwagons te Haarlem. DE REGELING DER HANGENDE KWESTIES Het oordeel der Eerste Kamer In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken spraken verscheidene leden de hoop, uit dat de zoo vurig verlangde definitieve regeling der hangende kwesties niet lang meer op zich zou laten wachten en dat in een eventueel verdrag al deze kwesties die omtrent Wielingen eveneens tot bevrediging van heide landen be slecht zouden worden. Andere loden betwijfelden of de Regeering voortgaande op den thans ingeslagen weg het. wisselen van nota's wel tot spoedige overeen stemming zal komen, zoolang omtrent allerlei vraagstukken nog verschil van meening b» staat. Zij gaven den Minister in overweging he. sprekingen te doen voeren door buiten de regeering staande zaakkundigen uit beide lan den. Het denkbeeld van de instelling eener commissie, die o.a. zou bestaan uit scheep- vaartkundigen en andere met het transportbe drijf bekende personen, verdient huns inziens aandacht. Opnieuw is gebleken, ditmaal uit de nog uiet opgehelderde publicatie van den brief van Prof van Eijsinga, dat Zijne Excellentie de Nederlandsche natie en de Staten-Generaal, dikwijls onkundig laat omtrent de belangrijk ste aangelegenheden. In de tweede plaats betroffen hunne bezwa. ren de gevolgde politiek. Ten eerste blijkt uit de gewisselde bescheiden dat Indien België een verbetering der bestaande verbindingen door tusschen wateren (tusscben Rijn en Schelde) zocht, het Haagsehe kabinet volkomen bereid zou zijn daaraan mede te wer ken. Ten tweede staat vast, dat minister Hijmans heeft verklaard, dat zelfs aanzienlijke vergroo ting en verbetering van de bestaande waterwe gen niet voldoende zou zijn voor België, dat een nieuwen waterweg, verlangt. Ten derde doen de brief van prof. van Eijsin ga en het IVe Hoofdstuk der begrooting (Wa terstaat) artikelen 16, 17, 18, 184 en 294 weten, dat de regeering onderscheidene belangrijke werken ter verbetering van de vaart door de tusschenwateren spoedig zal ter hand nemen en het plan bestaat het kanaal van Zuid-Beve land te verbroeden. Ten vierde volgt uit dat zelfde schrijven, dat de Nederlandsche delegatie der Centrale Commissie voor de Rijnvaart in de eerstko mende zitting van die commissie wellicht een overzicht had te geven van hetgeen sedert de jongste Straatsburgsche bijeenkomst reeds ge daan is, dan wel voorbereid wordt, ter zake, van de verbetering van den toestand der Schelde en Rijn verbindende tusschenwateren. Gezien deze punien is drieërlei conclusie mo gelijk: óf de Belgische Regeering is Inmiddels van inzicht veranderd; anders ware er immers geen enkele grond aanwezig om de bedoelde werken aan dezen vaarweg, die aan behoorlijke eischen voldoet, thans, terwijl de onderhandelingen omtrent de ■wijziging van het verdrag van 1839 hangende zijn, uit te voeren of voor te bereiden, behalve de noodzakelijke baggerwerken en normale herstellingen; of de Belgische Regeering, of de Belgische gedelegeerden In de Rijnvaartcommissie hebben wenschen geopenbaard omtrent de verbetering van dien toestand; of aan de Nederlandsche delegatie zijn klachten geuit over den slechten toestand dier tusschen wateren. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord, vernemen van welke zijde de klachten kwamen, op welken grond de kwestie der tusschenwa teren ter sprake word gebracht, welke gedrags lijn de Regeering ten deze gevolgd heeft, als mede of inderdaad gelijk prof. L. van Vuuren in een op 3 December j.l. te Utrecht gehou den rede zeide, de bewuste brief het hoofd draagt: „Herziening acte 1868 hier", verband met Belgische zaken. Brief D. C. Z. dato 19 September 1929 no. 28.124." Verscheidene leden zouden gaarne vernemen tot welk resultaat het onderzoek had geleid inzake de eventueele wateraftappingen uit de Maas ten behoeve van die ontworpen directe verbinding tusschen Luik en Antwerpen in ver band met de voeding van het Jnlianakanaal. Andere leden meenden, dat zelfs indien dat onderzoek tot do uitkomst zou hebben geleid, dat op dit oogenblik geen Nederlandsche belan gen door die aftapping zouden worden ge schaad, daaruit nog allerminst zou volgen, dat de Nederlandsche Regeering nu verder terzake werkeloos zou mogen blijven. Zij vroegen, of en, zoo ja, welke stappen door de Regeering waren ondernomen ter handhaving van ons recht op dit stuk, dat gegrond is op het Maastractaat. Na verschillende exploitatietochten weer teruggekeerd Alhier is teruggekeerd na een afwezigheid van ruim een jaar, komend van Kota Malili, gelegen ten Oosten van Palopo aan de Golf van Bone, in het Gouvt. Celebes en Onderhoorig- heden, de Zweedsahe botanicus, dr. Gunnar Kjellberg. Tijdens zijn afwezigheid heeft deze geleerde verschillende exploratietochten ondernomen op Celebes, waarbij hij o.a. het Matano-meer in de afdeeling Loewoe, Midden Celebes bezocht als mede'het iets Zuidelijker gelegen towoeti-meer terwijl zijn onderzoekingen zich voorts hebben uitgestrekt tot het Mekonga-gebergte (vermoe delijk wordt bedoeld het Bingkoka-gebergte). Het terrein zijner onderzoekingen strekte zich gedeeltelijk uit over onbekend gebied, terwijl, omtrent den plantengroei aldaar in het ge heel niets bekends wa3. Duplicaten van het verzameld materiaal zul len aan 's lands Plantentuin te Buitenzorg wor den aangeboden. Dr. Gunnar Kjellberg is voor nemens in April e.k. naar Zweden terug te keeren. ADR. THIEME f In den ouderdom van bijna 60 jaar is te Ain hem overleden de heer Adr, Thleme, in leven directeur der N. V. firma I. Bunker. De heer Adr. Thieme was een der vooraanstaande Ka tholieken van Arnhem. HIJ was directeur van het St. Martinus zangkoor in welke functie hij bij zijn 25-jarig jubileum begiftigd werd met de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" Voorts was de overledene bestuurslid der ver eeniging „Geloof en Wetenschap" en lid van het comité der St. Vlacentiusconoerten. Van niet of te weinig betaalde premie krachtens de Invaliditeitswet Bij de wet van 24 April 1929 St. no. 204 is met een wijziging van het navorderingsartikel 328 der Invaliditeitswet aan de Raden van Arbeid de bevoegdheid gegeven om navorderin gen wegens niet of te weinig betaalde premiën te verhoogen met 10 pet. De gelegenheid daartoe is blijkens de Memo rie van Toelichting op het ontwerp der eerst genoemde wet geopend, omdat daardoor het zeer groote aantal navorderingen van de Raden van Arbeid, welke in vele gevallen noodig zijn tengevolge van het niet behoorlijk nakomen door den werkgever van de op hem rustende verplichting tot premiebetaling, waaraan door gaans veel werk verbonden ls en welke toch moeten worden ingesteld zoowel in het belang van den verzekerde als van het Invaliditeits- fonds, naar de niet ongegronde verwachting zou verminderen. De verhooging werd echter niet imperatief voorgeschreven. Volgens ge noemde Memorie van Toelichting zal verhoo- ging dienen te worden toegepast als de navorde- ring het gevolg is van onwil, doch niet als zij verband houdt met verschil van opvatting om trent de te betalen premie, en evenmin als de werkgever te goeder trouw is. De Raden van Arbeid verschilden van mee- ning over de vraag, of de genoemde verhoo ging al of niet mag gelegd worden op navor deringen van premie voor weken, liggende vóór 10 Juni 1929, dit is de datum waarop de wet van 24 April 1929 St. no. 204 in werking trad Dit meeningsverschil was vermoedelijk oorzaak dat Zijne Excellentie de Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, mr. T. Verschuur, zijn oordeel uitsprak, en de gestelde vraag ontken nend beantwoordde. Het standpunt van Zijne Excellentie is thans bevestigd door den be- roepsrechter. De aanleiding tot het betreffend geding was een verhooging, gevorderd door den Raad van Arbeid te Delft, van C. van Toor C.z. te Maas sluis, die, ln beroep gekomen bij den Raad van Beroep te Rotterdam, de door hem bestreden beslissing van den Raad van Arbeid zag be vestigd worden, waarbij hij niet-ontvankelijk was verklaard ln zijne vordering om een met redenen omltleede beslissing omtrent de ver hooging met 10 pet. van een gedane navorde ring, op grond dat de Invaliditeitswet nergens het recht geeft om van een Raad van Arbeid een zoodanige beslissing te vorderen. Van Toor ging vervolgens In hooger beroep bij den Cen traden Raad van Beroep te Utrecht, omdat hij meende de hem opgelegde verhooging niet ver schuldigd te zijn daar de verzekerde, wien de premie-navordering betreft, niet in het bezit was van een rentekaart en de Raad van Arbeid niet het recht had de 10 pet. verhooging toe te passen, gelet op den datum van Inwerking treding der Wijzigingswet. De Centrale Raad deed uitspraak op 6 Febr. j.l. (I.W. 1929 no. 354). Dit College acht zich. gelet op het onverbrekelijke verband tusschen een verhooging en het daaraan ten grondslag liggende nagevordere bedrag, bevoegd ook ten aanzien der verhooging een beslissing te ge ven, met dien verstande, dat hij zich niet mag bezig houden met de vraag, of, Indien in een voorkomend geval de bevoegdheid tot verhoo ging aanwezig was, de Raad van Arbeid beleid vol handelde door van die bevoegdheid gebruik te maken, maar wêl mag beoordeelen, öf in concreto de bevoegdheid tot verhooging be stond. De Raad verklaarde dat de verhooging ln de zaak Van Toor onrechtmatig en onwettig is, omdat de Raad van Arbeid daarmede ln lijn rechten strijd gehandeld heeft met het doel, waartoe de bevoegdheid om te verhoogen is gegeven. Want volgens de bedoeling van den wetgever zou de verhooging slechts toegepas' mogen worden indien een navordering een ge volg is van onwil van den werkgever. En daar van ls In het onderhavige geval geen sprake. In tegendeel! De arbeider, wien de navordering betreft, was, toen hij bij Van Toor werkzaam was niet verplicht verzekerd, en voldeed niet aan de aansporing van den werkgever om zich voor de verplichte verzekering aan te melden. Voorts overwoog de Centrale Raad dat de bevoegdheid tot verhooging ingevoerd ls bij de wet van 24 April 1929 Staatsblad no. 204, welke wet, krachtens het Kon. besluit van 1 Juni 1929 no. 300, op 10 Juni 1929 In werking ls getreden en dat daaruit volgt, dat de bedoelde verhooging slechts kan worden toegepast op premies, betrekking hebbende op weken, welke liggen na 9 Juni 1929, zoodat ook uit dien hoof de ln casu de verhooging, als zijnde onrecht matig en onwettig niet kan worden geduld Op deze gronden besliste de Centrale Raad dat het bestuur van den Raad van Arbeid te Delft ten onrechte bij de bestreden beslissing Van Toor niet ontvankelijke heeft verklaard in zijn verzoek om een schriftelijke, met rede nen omkleede, beslissing Inzake de verhooging WARMOND'S NIEUWE BURGEMEESTER De plechtigheid der installatie Op feestelijke wijze hebben heden de plechtige ontvangst en Installatie plaats gehad van den nieuwen burgemeester van Warmond, den heer A. J. L. Ketelaar. Omstreeks half twee werd de nieuw-benoemde burgemeester met zijn familie aan het station te Leiden afgehaald door de beide wethoudersde heeren A. Ouds hoorn en C. Zwet sloot en den ge meente-secretaris, den heer H. L. van Delft, waarna men in een twee tal rijtuigen naar Warmond reed. Bij de R. K. school, waar de schoolkinderen stonden opgesteld werd halt gehouden. De kinderen zongen een welkomstlied, terwijl aan mevrouw Ketelaar, de moeder van den burgemeester, bloemen wer den aangeboden. Hetzelfde had plaats bij de School met den Bijbel; ook hier liederen en bloemen. Door de Warmundastraat en de Dorpsstraat werd naar het Raadhuisplein gereden, alwaar talloos velen de blijde inkomst van den burgemeester stonden af te wachten. Hier werd door een van de kinderen van de openbare school een vers opgezegd. Namens het gemeentebestuur werd daarna door twee meisjes aan mevrouw Ketelaar een bloemstuk aangeboden. De muziekkorpsen St. Matthias en de War- mondsche Fanfare, benevens de beide zang- vereenigingen deden zich nog van hun beste zijde hooren. Daarna begaf men zich naar binnen. Nadat de burgemeester in de buitengewone raadsvergadering was binnengeleid en de secretaris het benoemingsbesluit had voorge lezen, hield de loco-burgemeester, wethouder Cudshoorn, de installatie-rede. Hierna wenschte spr. ook de moeder van den burgemeester geluk en verklaarde ver volgens den burgemeester geïnstalleerd. Met een hartelijk woord beantwoordde hier op de heer Ketelaar deze toespraak, waarbij hij zeide al zijn krachten te zullen inspannen, om den bloei der gemeente te helpen be vorderen. De gemeente-secretaris sprak hierna namens het geheele gemeente-personeel nog een kort woord tot den nieuwen burgemeester, waarna deze met zijn familie, onder fanfares der muziekkorpsen, het raadhuis verliet en zich naar het hotel „De Stad Rome" begaf, waar hij receptie hield. Hier kwamen de besturen van geestelijke, maatschappelijke en andere in stellingen, alsmede tal van pai'ticulieren, den burgemeester gelukwenschen. Later in den middag werd den burgemeester door de muziekvereenigingen een serenade ge bracht. NEDERLANDSCHE FIRMA'S EN DE HAVEN VAN ANTWERPEN Onze Antwerpscbe correspondent meldt d.d. 11 Februari: In de gemeenteraadszittingen van heden werden twee aanbestedingen en gunningen goedgekeurd, beide aan Nederlandsche firma's. De eerste gold een levering van vier sleep- booten voor den dienst der binnenschepen in de dokken. Zij werd gegund aan de N. V. Scheepsioerf voorheen Jonker en Stans te Hendrik-Ido-Ambacht, voor de som van 529.200 Belga. De tweede, een levering van 6 pramen voor den baggerdienst, werd toegewezen aan de N. V. Verschure en Co.'s Scheepswerf en Ma chinefabriek te Amsterdam, voor de som van 3 856.740 francs. CONTRACT VOOR VERBOUW VAN SUIKERBIETEN. In West-Friesland worden reeds verschillen de contracten afgesloten voor den verbouw van suikerbleten tegen 15 per 100 kg., op basis van 17 pet. gehalte hst 1 per procent op en neer voor hooger en lager gehalte. der navordering, en dat de Raad van Beroep te Rotterdam bij zijne uitspraak van 27 Novem ber 1929 I. W. 1558 ten onrechte ln zoover de bestreden beslissing heeft bevestigd. MAATREGELEN VAN REGEERINGSWEGE MET BETREKKING TOT INVOER Naar men ons mededeelt bereidt de Regee ring maatregelen voor met betrekking tot den invoer van papagaaien. Inmiddels verzoekt zij aan scheepvaartmaatschappijen in afwachting van die maatregelen papagaaien niet met haar booten te vervoeren. Tegen gevaar van besmetting door papa gaaien, die onderweg naar Nederland mochten zijn, kan men zich vrijwaren, door in overleg met den gemeentelijken gezondheidsdienst van de plaats van lossing hoogstwaarschijnlijk Am sterdam of Rotterdam, die dieren een poos in quarantaine te geven in onmiddellijke aanslui ting aan het vervoer van boord. Splitsing in een drietal commissies Zooals gemeld, zal hoogstwaarschijnlijk de conferentie ter Codificatie van het Internatio naal Privaatrecht zich splitsen in een drietal oommissies. Naar wij vernemen, zal een commissie wor den samengesteld ter behandeling van het on derwerp: Nationaliteit, een tweede commissie voor het onderwerp: Territoriale wateren en een derde commissie, welke ziclj zal bezig hou den met het onderwerp: de aansprakelijkheid van de staten. Acht molens in de omgeving van Sappermeer zullen worden gesloopt Naar wij vernemen zullen in den loop van dit jaar zeven watermolens en een korenmolen in de omgeving van Sappemeer worden gesloopt. Er zal moeite worden gedaan om deze molens nog te behouden voor het natuurschoon. VEILINGVEREENIGING „FLORA" TE RIJNSBURG Bezoek van den Commissaris der Koningin Maandagmorgen heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. A. H. van Karnebeek een bezoek gebracht aan de gehouwen van de veilingsvereeniging „Flora" te Rijnsburg. Doel van het bezoek was ln oogenschouw te nemen den geforceerden tul- penbloei en den handel, die daarin gedreven wordt. DR. J. B. HUBRECHT Ned. gezant te Rio de Janeiro Naar wij vernemen is binnenkort de benoe ming te verwachten van dr. J. B. Hubrecht, gezantschapsraad, thans verbonden aan Hr. Ms. gezantschap te Londen, tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Rio de Janeiro. NAT. SOC. STUDENTENBOND VERBODEN Door rector en senaat van de universiteit van Keulen is besloten dat de Keulsche uni- versiteitsgroep van de DuitBche nationaal- socialistlschen studentenbond voorloopig ver boden wordt. DE LUIDSPREKERINSTAI.LATIE IN DE TWEEDE KAMER. Oe luidsprekerinstallatie in de vergaderzaal der Tweede Kamer, welke eenigen tijd geleden bij wijze van proef gebruikt is, is gisteren offi cieel in gebruik genomen. Tien luidsprekers zijn over de tribunes verdeeld en microfoons zijn geplaatst voor den voorzitterszetel, voor het spreekgestoelte en op de ministerstafel. De installatie is, gelijk gemeld, aangelegd door de N.V. Nederlandsche Seintoestellenfabriek. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" Heit Agentschap der N. V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smoer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. „Konimging der Nederlanden", het welk 14 dezer te Genua verwacht wordt, Zater dagmorgen, 15 Februari a.s. te 9 uur 52 aan het Maaastation te Rotterdam zal aankomen. Aan komst te 'a-Gravenihage (S.S. station) 9 u. 45. DE GELEGENHEID IS GROOT Het einde vóór de Rechtbank Voor de rechtbank te Arnhem stond gisteren terecht de kantoorbediende V., die zioh in de jaren 1924 tot en met 1929 een bedrag van 15.000 tot 20.000, toebehoorende aan de fir ma Thomassen te De Steeg, hadt toegeeigend. Verdachte was chef van de loonafdeeling en in die functie vervalschte hij loonzakjes, of schreef dubbele zakjes uit, die dan naar de afdeeling Boekhouding gingen, daar gevuld werden en tenslotte weer bij V. terechtkwamen, waarna deze zich het geld toeeigende. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. van NaJiuys, vroeg voor verdachte een gevangenis straf van een jaar en drie maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Mr. Wolf, verdachte's verdediger, pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over acht dagen. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht een zekere K. L. P., die als boekhouder bij het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Zevenaar verduisterd had een bedrag van ongeveer 2300, door de gelden die door den gemeente bode voor electriciteit werden geind zich toe te eigenen. Later had verdachte getracht brand te stichten, waardoor de fraude niet zou wor den ontdekt. De gemeenteveldwachter van Zevenaar deel de mede het begin van brand te hebben ont dekt. Later had deze getuige het gestolen geld teruggevonden nabij den stadswal, waar ver dachte het geld geborgen had, alsook in de gracht, waar verdachte het zilvergeld in een sigarettendoosje had gedeponeerd. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. van Nahuys wees in zijn requisitoir op den groo- ten ernst van deze verduistering en vroeg een gevangenisstraf van twee jaar. Mr. Vos pleitte voor clementie. Uitspraak over acht dagen. DE MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Gisterenmiddag ongeveer vier uur heeft op de Zuwe nabij Mijdrecht een ernstig auto ongeval plaats gehad. Om dien tijd reed de m;u nufacturier N. van Yperen, wonende te Mij drecht, met zijn luxen auto in de richting Mij drecht. Zijn ongeveer 20-jarige zoon Arie, die nog sturen moest leeren, chauffeerde. Bij den Lieftenshoek maakt de weg een scherpe bocht, plotseling kwam een motorrijder hem tege moet rijden. Vermoedelijk gaf de bestuurder van den luxen auto vol gas, in plaats van te remmen, zoodat een botsing met den motor rijder onvermijdelijk was. Beide voertuigen kwamen in de sloot terecht. De manufacturier en zijn zoon kwamen met een nat pak en den schrik vrij, doch de bestuurder van het motor rijwiel, die eveneens een zoon van den heer van Yperen te zijn, de 23-jarige Plet, werd ernstig verwond opgenomen. Na voorloopig verbonden te zijn door dr. Oudendal van Uithoorn werd de jongeman naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij ter verpleging is opge nomen. nq Beide voertuigen werden zwaar beschadigd- rti Met doodclijken afloop Tengevolge van een bedrijfsongeluk kreeg een 20-jarige jongeman te Raalte een ernstige bloedvergiftiging, waaraan hij thans is over leden. VRIJGESPROKEN. De Haagsehe Rechtbank heeft gisteren vrij gesproken den 19-jarlgen student G. G. P. de R„ uit Den Haag, van het hem ten laste ge legde veroorzaken van dood door schuld (doo- delijke aanrijding van een wielrijder op den Leidschen straatweg met een door verdachte bestuurden automobiel). EXAMENS STUURLIEDEN TER KOOPVAARDIJ. De commissie voor de stuurliedenexamens, bedoeld in de Schipperswet, zal, aanvangend» 11 Maart 1930, zitting houden te 's-Gravenha- ge, Carel van Bylandtlaan no. 5. De aanvragen, om tot de examens te worden toegelaten, moeten den voorzitter der commis sie bereikt hebben vóór 23 Februari 1930. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden, om tot dit examen te worden toegelaten, verwezen naar art 7 van het bij be sluit van 27 December 1907 vastgestelde Regle ment voor de stuurliedenexamens. IN DEN HAAG BEEFT ZICH EEN COMITÉ GEVORMD, om den oaricaturlst-snelteekenaar Mr. Max bij zijn 25-jarig jubileum te huldigen, hetwelk op 21 Mei ln den Wimgyhen Prlnceaeeechouwburg aal plaats vinden. V i' y 'v:.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6