ALGEMEEN OVERZICHT. Brutaal met de waarheid omgesprongen r- v - NÉS I BRAND VERWOEST EEN ZEESCHIP Leuven in rep en roer Kon'ng Albert verdedigt zich CATASTROFE OP DE „MÜNCHEN' IN NEW YORK'S HAVEN Een viertal ontploffingen ,Wij eischen dr. Ellas, wij willen Vlaamsche professoren" Vier boekdeelen met bakerpraatjes DE FAMEUZE KWESTIE VAN MINISTERIE DE VERJAARDAG VAN DE LATERAANSCHE VERDRAGEN de taalkwestie in BELGIE HET EERSTE NA OORLOGSCHE IN BELGIE Opstand te Samoa OPROERIGE INBOORLINGEN Een telegram der Nieuw-Zeelandsche regeering aan den Volkenbond KARDINAAL PACELLI STAATS SECRETARIS DCOR REVOLUTIONNAIRE PROPAGANDA STRENG ONDERZOEK GELAST BOMAANSLAG IN REDACTIE BUREAU TE TRIEST 'm hii&gjgiM iiSÉIiriri mmmmm Is dan alles geoorloofd? Het bolschewisme of syndicalisme of com munisme drie namen voor zoo goed als één en hetzelfde streven is theoretisch misschien nog als een stelsel te beschouwen, praotisch doet hét niet veel anders dan een arbeid van afbraak en verwoesting nastreven. Afbraak en verwoesting! Daar was het anarchisme, evenals het com munisme een afgescheiden tak van het socia lisme, óók zoo sterk in. Geen hervormingen door nuchter o\eileg, geen hetere maatschappij door verstandelijke en verstandige besluiten, geen eerbiediging va.n den wil der volksmeerderheid. Neen, geweld en nog eens geweld. Samenzweringen in t geheim voorbereid en met moord en doodslag bezegeld, helsche machines, dynainietbommen enz. braakten dood en verderf. De brute daad van het dier-mensch vormde het eenige argu ment voor bet „stelsel' 'van den anarchist. Praotisch doen de bolsckewisten niet veel anders dan de methode van afbraak en ver woesting der anarchisten voortzetten, zij het met eenige variatie op het oude thema. Van dood en verderf weten zij mee te praten. Ge heimzinnige ondermijningsarbeid wordt nu op andere wtjze „bedreven", daarbij vaak be sellermd door de exterritorialiteit van gezant- schaps- en legatiegebouwen. De leer van het anarchisme, dat voor berei king van het doel elk middel geoorloofd is, hebben de hoeren in Rusland zonder meer ge annexeerd. Elk middel geoorloofd? Vólgens de „Echo de Paris" is de vroegere tsaristische minister van marine, admiraal Gri- gorewitsj, die sedert jaren in Frankrijk woont, door de Russische regeering gesommeerd om naar Rusland terug te keeren. Voor het geval hij hieraan geen gevolg geeft, wordt gedreigd met maatregelen van wraak op zijn bloedver wanten, die nog in Rusland wonen. Is er eigenlijk eenig .verschil tusschen deze geste van de „officieele" Russische regeering en.... rooverhoofdman-manieren? De ergste handiet uit de binnenlanden van China zou 't niet verbeterd hebben. Elk middel geoorloofd? Mem heeft het waardig protest van Z. H. den Paus gelezen over de gruwelijke kerkvervolging in Rusland. Een algemeeue verontwaardiging heeft zich van de wereld meester gemaakt, omdat men overtuigd is, dait Z. H. niet de eerste de beste, niet te controleeren, inlichtingen als waar aanneemt, doch slechts informaties til t geloofwaardige bron, met hew ij zen gestaafd, aanvaardt. Terwijl de bolschewiki er -tot dusverre nooit voor teruggeschrokken zijn om bun actieven en werkdadlgen baat tegen God, godsdienst en kerk als een der beginselen van hun leer openlijk en voor de gebeele wereld te procla- me-erenterwijl zij door hun daden steeds hebben getoond, dat zij den godsdienst met geweld uit de harten der menschen, vooral der kinderen, willen rukken; terwijl zij de laagste en weerzinwekkends zedeloosheid hebben ge propageerd om hun doel sneller en volkomener te bereiken, en dit alles luids, als 't ware van de daken, hebben uitgeschreeuwd, komt tnu Rykoff eenvoudig ontkennen ja, u leest ••oord: ontkennen dat de godsdienst in Rvs'aud vervolgd wordt. Integendeel. Rykoff noemde alle berichten over kerkver volging onjuist. De Russische wetgeving, zelde hij, staat volle vrijheid van godsdienst toe en vervolgingen wegens het beliiden van een gods dienst vinden niet plaats. Hoewel in Rusland de god'occhcmtnds wereldbeschouwing overheer schend is geworden, worden geestelijken nooit vervolgd wegens het verrichten van godsdien stige handelingen. Alle berichten over vervol gingen wegens den godsdienst worden slechts verspreid om den vijandigen geest tegenover Rusland te versterken. Dat is brutaal, dat is laf! Elk middel geoorloofd, zelfs zoo'n dikopge- Is.Tde leugen. 't Moet wel ver gekomen zijn met menschen, die ondanks zooveel onwaarachtig comediespel, ondanks zqbveiel menschonwaardig gedoe, toch bog heulen met de Russische machthebbers, hij wie alle oprechtheid cn eerlijkheid zoek is. De ellende der kinderen schreit ten hemell De Duttscke Kardinaal Faulhaber hield naar aanleiding van den achtsten verjaardag van de kroning van Z. H. de Paus Pius XI in de St. Michielskerk te München een toespraak over het Russische bolschewisme. De kardinaal begon met uiteen te zetten, dat. de godsdienstige wanorde en onderdrukking in Rusland, de strlid tegen God en allen gods dienst. de volledige knechting van gewetens vrijheid ook op de Westersche cultuur hun In vloed doen gelden. fn de laatste maanden heeft de bloedige ge loofsvervolging In Rusland haar hoogtepun' bereikt. Binnen den tijd van drie maanden, zeide de kardinaal, zijn behalve 200 synagogen en moskeeën 980 christelijke kerken gesloten en voor profane doeleinden opengesteld. In de jaren 1918 en 1929 zijn in Rusland wet ten uitgevaardigd, die de godsdienstvrijheid op heffen en ls een stelselmatige vernietigingsoor log tegen alle godsdiensten begonnen. De toestand in Ruslan-d op gods dienstig en zedelijk gebied is thans een af schuwwekkend schouwspel geworden. De ellen de der kinderen schreit ten hemel. De op groeiende jeugd is zonder eenige moreele dis cipline. Huwelijk en gezin zijn dieper gezonken dan bij welk Afrikaamsch natuurvolk ook. De Russische kwestie U voor geheel Europa, voor de geheele wereld, een hestaanskwestte- Wanneer In Engeland stemmen op gaan tegen deze diocletiaanscbe bloedige vervolgingen in Rusland, zullen wij dan in Duitscbland, dat Rusiands nabuur is, mogen zwijgen? Of is ons door de economische en diplomatieke relaties met Rusland de mond gesnoerd? Volk van Duitschland. verkoop uw ziel en uw eer toch niet voor een Russische kopermijn' Gij. godsdienstbelijders. EÜ. de partijen hier t.e lande, en conferenties der volkeren, strijdt toch niet voor dingen, die van veel geringer belang zijn dan dfeze ondergang van een volk. De Westersche cultuur mag met ten onder gaan in den bolschewistischen c.iaos. Het duikbootwapen Alle delegaties ter vlootconferentie woonden rfstc-ren de plenaire zitting der conferentie 1 het St. James Paleis bij. De besprekingen ue troffen de algemeene kwestie der dultboo en. De sterkte van de dulkbooten van de t J Jaagendibeden. die ter conferentie vertegen woordigd zijn, is thans al volgt; Vereeulgde Staten ,122 en vijf ln aanbouw, totaal 127. Frankrijk 52 en 47 Sn aanbouw, totaal 99; Ja pan 64 en 7 in aanbouw, totaal 71; Britscbe rijk 53, tien ln aanbouw, ontworpen drie. l I)® «artóe minister Mac Donald presideerde de zitting en het Britsehe voorstel tot algeheele afschaffing der dulkbooten werd Ingediend door den eersten lord der admiraliteit, Alexan der. De wereld In het algemeen heeft geen an der gevoelen tegen de verschrikkingen, die de volken als gevolg van de actie der duikbooten hebben ondervonden, die, zooals lord Balfour verklaarde, in strijd waren met de oorlogswet- ten en de mensohelijkheid. Spreker achtte het dan ook niet onredelijk, dat stappen worden genomen om te verhinderen, dat dergelijke ge beurtenissen weer plaats hebben voordat de generatie, die uit ondervinding heeft geleerd, ls verdwenen en een nieuwe generatie, die niet de directe wetenschap heeft, aan het bewind is. Sprekende over het defensief karakter van de duikbooten, zeide Alexander, dat gedurende den afgeloopen oorlog, toen Brittannië trachtte de duikbooten te gebruiken voor de kustverde diging, deze poging een groote mislukking was. De reden ervan was niet ver te zoeken. Spr. wees er op, dat plotselinge overvallen ouder bescherming van de duisternis of een bombar dement door met groote snelheid naderende schepen steeds mogelijk zijn. „Wij zijn er van overtuigd, dat de duikbooten in die omstan digheden niet met effect kunnen optreden. Aan de oppervlakte zijn zij niet meer clan torpedo booten met geringe snelheid, onder water zijn zij blind of met zeer beperkt uitzicht. Ons standpunt ls daarom, dat voor de kust verdediging de duikboot in vergelijking met de kosten niet effectief is". Sttmson, de leider der Amerikaansche de legatie, verzette ziek eveneens tegen bet hand haven der onderzeeërs. Hij zeide, dat het argu ment, dat onderzeeëers een zuiver defensief wapen waren .moeilijk was overeen te brengen met het offensieve gebruik, dat er op grooten afstand van de „thuishavens" van gemaakt werd. Hun bestaan maakte tevens bij alle vloten de aanwezigheid van een grooter aantal afweer krachten als torpedojagers en lichte kruisers noodzakelijk. Grandi, de vertegenwoordiger van Italië, verklaarde gaarne in te stemmen met vermin dering van het aantal onderzeeërs. De Japansche gedelegeerde Takarabe zeide. dat Japan met zijn uitgestrekte kust-grenzen de duikboot als defensief wapen niet missen kon. Alle passagiers hadden het schip reeds verlaten toen het ongeluk gebeurde NEW YORK, 11 Februari (H. N.) Op het passagiersstoomschip „München" van den Nord- deutscher Lloyd, dat vanmorgen om 9 uur aan de pier meerde, is kort na 11 uur brand uit gebroken. Het schip is gezonken. De brand werd kort na 11 uur bij het lossen van het zesde ruim bemerkt. De sleepboot „Newton" van den Lackawanna- spoorvveg ging, toen de brand bemerkt wérd, naast de „München" liggen om deel te nemen aan het blusschingswerlt. Er volgde tijdens het blusschingswerk vier ontploffingen, waardoor het geheele schip en de landingsbrug ver nield werd. Door do eerste ontploffing werd ook de „New ton" zwaar beschadigd, o.a. werd een deel van het dek weggeslagen. Toch zetten de manschap pen hun pogingen, om het vuur met brandap- paraten te blusschen voort. Door de eerste ont ploffing werd een lid van de bemauning van de „München" over boord geslingerd. Deze kon door een in de buurt zijnde sleepboot worden gered. Bij de vierde outploffing werd de stewardesse Josephine üehrke tegen den grond geslingerd en licht gewond. Door de ontploffingen werd op de „München" groote schade aangericht. De geheele achter- reeling werd weggeslagen en alle patrijspoorten werden stukgeslagen. Het dek was met wrak stuktoen bedekt. De geheele brandweer vau New York werd gealarmeerd. Toen het vijfde brandweercommando werd uitgezonden, stond het geheele achterschip in vlammen. De brand weerlieden hadden zich van het schip moeten STUDENTENRELLETJES NA EEN PROFESSORSINSTALLATIE BOTSINGEN MET WALEN Onze correspondent te Brussel seint ons d.d. gisteren: Aan de Katholieke hoogeschool van Leuven hebben zich heden vrij ernstige studentenrelle- tjes voorgedaan, naar aanleiding van de instal latie van prof. Loets, die belast ls met het doceeren van de Vlaamsche taal in den cursus der hedendaagsche geschiedenis. Deze benoeming was niet naar den zin der Vlaamsche studenten, omdat prof. Loets een V/aal is en zij.den Vlaamschgezinden histori cus dr. Elias, die eveneens officieel candidaat was, hebbenwillen benoemd zien. Nu schijnt prof. Loets zich wel gedurende een drietal maanden in Nederland in de Neder- landsche taal te hebben geoefend, doch de stu denten in kwestie beschouwen dit als een halven maatregel. Toen nu hedenmiddag professor Loets door professor van der Essen aan de studenten werd voorgesteld, maakten dezen een oorverdooven-J lawaai en begonnen zij het schoolmeubilair te vernielen. Zij riepen daarbij: „Wij eischen dr. Elias, wij willen Vlaamsche professoren", en daarna werd de „Vlaamsche Leeuw" en „Oranje Bo ven" gezongen. Prof. Loets verliet hierop de college-zaal. j In deze vlaag van opgewondenheid holden de studenten naar het huis van den Rector-Mag- nificus Mgr. Ladeuze, steeds onder het schreeu- j won derzelfde prolestkreten. Er waren ln totaal ongeveer 300 studenten, j wier gelederen steeds aangroeiden. i Onmiddellijk kwam Mgr. Ladeuze naar bul- j ten en vroeg de manifestanten, wat zij wilden. Hij verzocht hun, een delegatie aan te wijzen, om hem hun desiderata kenbaar te maken. Toen j werden door de groep 15 studenten aangewe- terugtrekken en bestreden thans het vuur van- j dje zich met den rector-magnificus in huis i IN EEN SCHRIJVEN AAN MINISTER JASPAR „Ik heb de plicht de eer te beschermen van hen, die beschul digd worden van de belofte op te zullen komen tegen diverse praktijken" Een sedert tal van jaren in België geves tigd. journalist van Fransche nationaliteit, die hier o.m. hoofdredacteur is geweest van ver schillende Fransoh-schrijvende liberale bladen en steeds een pro-Fransche en anderzijds een zeer fanatieke houding heeft aangenomen te gen de verwezenlijking der rechtseischen van het Vlaamsdhe volk, had het in zijn hoofd ge- Het Young-plan in den Rijksdag De Duitsche rijksclagzitting werd geopend j door den voorzitter, Loebe, met eem herdenking j van den zoo tragisch om het leven gekomen afgevaardigde, dr. Levi. Dr. Curtius constateerde, dat na 'n strijd van anderhalf jaar om de oplossing van de twee voorname kwesties ontruiming en herstel- regeling eindelijk een vaste datum, n.l. 30 Juni, is vastgesteld voor de ontruiming en een nieuw herstelplan is ontworpen, dat voor Duitschland een aanmerkelijke verlichting van lasten en een belangrijke verbetering van de politieke en financ.ieele vraagstukken beteekent. Het ware zeer jrewenseht geweest, dat nok voor de Saar-kwestie eeu definitieve regeling was getroffen; echter bij de politieke, econo mische en volkenrechtelijke moeilijkheden, welke deze kwestie met zich brengt, ls het niet mogelijk geweest, met de onderhandelingen nu reeds gereed te komen. Wij voeren de besprekingen echter met het doel het Saargebied weer volkomen onder de Duitsche souvereiniteit terug te brengen, en ik heb tot dusverre geen reden, eraan te twijfelen, of ze worden ook door de tegenpartij gevoerd met den beslisten wil, zoo spoedig mogelijk tot een beslissing te komen. Curtius memoreerde vervolgens de onderhan delingen sinds December 192S gevoerd over de herstel- of liquidatie-kwestie en legde den na druk op de beteekenis van de op de beide Haag- seke conferenties verkregen resultaten Hij wees er iii dit verband op, dat was afgezien van cis instelling van een speciaal controleorgaan voor het Rijnland en voorts op de regeling van de z.g sanctiekwestie. De minister constateerde, dat het sanctiestelsel feitelijk is terzijde gesteld en dat Duitschland voortaan in allo practische en denkbare gevallen tegen willekeur en geweld beveiligd is. De rijksregeering heeft de vraag, of het be lang van het Duitsche rijk de aanneming van de verdragen noodlg maakte, eerlijk met „ja" beantwoord. Zij verwacht vol vertrouwen, dat de rijksdag tot hetzelfde besluit zal komen. De socialist Breltscheid wees vervolgens op den voortgang welke sinds Versailles door de veelgesmade vervullingspolitiek was verkregen Spreker ontzegde dr. Schacht het recht, crltiek te oefenen op het plan-Young; Schacht is, aldus de socialistische woordvoerder, zelf schuldig aan de vaak onduidelijke redactie van het rapport der deskundigen. Toen vervolgens dr. Hugenberg, de leider der Duitsch-nalionalen, het woord nam, werd hij met gejouw door de communisten ontvangen. Deze spreker herinnerde eraan, dat hij in zijn laatste rede in den rijksdag gewaarschuwd had voor een nieuwen aanstaanden inval in het Roergebied, welke dan ook inderdaad heeft plaats gehad. Bij deze woorden ontstond groot tumult, in den rijksdag (Hgks roept: Ge hebt aan dien In val aardig verdiend!) Door de Duitsch-nationalen en natlonaal- socialisten wordt heftig gescholden op links. Van rechts wordt geroepen: „Dat was Wels. die is dronken!" In den loop van zijn bestrijding van het plan- Young verklaarde Hugenberg nog, dat wie dit plan aanneemt, ongeschikt ls om een leidende plaats in te nemen ln een toekomstige Duitsche regeering, die succes wil hebben. Een eerlijk „neen" zal het buitenland heter begrijpen dan een onoprecht „ja".(Bijval rechts). Het verdrag met Polen achtte spreker een groot gevaar voor het Duitsche Oosten eu daar mede voor de Duitsche toekomst. (Instemming rechts, onrust links). De rede van Hugenberg werd terstond door di". Curtius beantwoord. De inval in het -Roer gebied, waaraan Hugenberg herinnerde, is slechts mogelijk geweest zeide spreker, door de toepassing van de sancties van het verdrag van Versailles in vollen omvang. Destijds heeft Hugenberg geen weg kunnen aanwijzen, om dezen inval te verhinderen. In dien hij thans verklaart, dat het Young-p'an de vrijheid, eenheid en beschaving van Duitsch land vernietigt, most men tot den leider der z.g. natiqnale oppositie het verwijt richten, dat hij gelooft alleen over Duitschlands eenheid en beschaving te kunnen beslissen. Hugenberg is de laatste, die zich over de bepalingen mag beklagen, welke gemaakt zijn voor het geval, dat het Young-plan met opzet zou worden verscheurd. De propaganda van Hugenberg heeft tot deze bepalingen geleld. Hugenberg heeft niet gezegd, wat er zon moeten geschieden na de verwerping van het Young-plan. Ook is hij thans evenmin Ingegaan op de 10 bepaalde vragen, welke de rijksminis ter van buitenlandsche zaken reeds lang gele den tot hem heeft gericht. De regeering wil het woord van Bismarck volgen, dat de eer en de waardigheid van den staat te handhaven betee kent den staat voor oorlogen te beschermen- af dé landingsbrug. Het schip maakte sterk slagzij naar stuurboordzijde, terwijl de vlam men over het zinkende schip speelden, dat langzaam in de diepte wegzonk. Verscheidene manschappen trachtten nog kort voor het zin keu van het schip aan boord terug te gaan om hun goed te redden, doch werden tegengehou- j gonnen de manifestanten zich te verwijderen. den - j Inmiddels waren Waalsche studenten komen j Alle passagiers hadden het stoomschip reeds verlaten toen het ongeluk geschiedde. begaven. I Volgens een Brusselsch blad zou Mgr. La deuze de protesteerende studenten „lafaards" hebben genoemd, hetgeen wij echter onder het nadrukkelijkste voorbehoud hier vermelden. Na de audiëntie bij den rector-magnificus be- Nader wordt uit New-York gemeld: Naar verluidt, zijn bij den brand van het stoomschip „Müncnen" 5 brandweerlieden gewond en een gedood. Ook van de bemanning zijn enkele leden ge wond. Het schip moet niet geheel gezonken ziju, doch ligt op den bodem van het water, zoodat het nog iets boven water uitsteekt. (Vol gens een ander bericht zou het nog drijvende en brandende zijn. Red.) De „München" werd 6 jaar geleden in dienst gesteld en heeft een waterverplaatsing van 13 500 tons. De brand lokte een groote menigte van nieuwsgierigen naar de haven, zoodat de po litie versterkt moqst worden om de afzetting van de pier te handhaven. opdagen, die den rector toejuichten. Tot laat in den avond hoeft dit. Incident in de universi teitsstad groote opschudding gewekt en kwam het hier en daar nog tot botsingen tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten. EEN GESCHENK VAN ITALIË AAN DEN PAUS „Een der kostbaarste kerkgewaden, die ooit vervaardig^ rijn" ROME, 11 Februari. (V.D.). In geheel Rome ls heden de eerste verjaardag van de onder- teekening der Lateraansche verdragen tusschen Italië en het Vaticaan feestelijk herdacht. Bijna alle openbare en vele particuliere ge bouwen vlagden. Ook de gebouwen van het Vaticaan hadden de Pauselijke vlag uitgestoken en ln de stad zag men naast de Italiaansche driekleur ook vele malen het Pauselijke wit gele dundoek. In het centrum der "Stad en langs den weg naar het Vaticaan heerschte groote drukte, aangezien %isteren het gerucht de ronde had gedaan, dat Mussolini deze gelegenheid zou aangrijpen om het lang verwachte bezoek bij den Paus af te leggen. In de kerken vonden buitengewone diensten plaats. Kort voor twaalf uur verscheen niet de Duce, maar de Italiaansche ambassadeur bij het Vaticaan, die namens de Italiaansche regcering den Paus zijn gelukwenschen kwam aanbieden en een geschenk van zijn regee ring aan den H. Vader kwam overhandigen. De gezant, De Vecchir arriveerde alleen ln een auto en was gekleed in gala-uniform en had een groote doos hij zich In den auto. In deze doos bevond zich het geschenk van de Italiaansche regeering aan den Heiligen Va der, een kostbaar koorhemd van prachtige Ve- netiaansche kant, een der kostbaarste kerkge waden, die ooit vervaardigd, zijn. Na een kort bezoek bij den nieuwen staats secretaris kardinaal Pacelli, wien hij het ge schenk toonde, werd De Vecchl door den Paus in audiëntie ontvangen. De H. Vader nam het geschenk in ontvangst met de belofte, dat Hij de kostbare rochet mor gen bij de plechtigheden van den verjaardag Zijner kroning in de Sixtijnsche kapel dragen zou. Vergadering van den liberalen Landsraad NIEUWE MOEILIJKHEDEN Onze Brusselsche correspondent meldt ons; Zondag heeft de liberale landsraad te Brus sel vergaderd en een motie aangenomen, waar in het o.m. heet dat het permanent comité: „vaststellend, dat voor de liberalé eenheid noodzakelijkerwijze vereiseht is, een wederzijd- scke wil tot verstandhouding, die namelijk blij ken moet door de toetreding van de partij tot het amendement Bovesse; de volle vrijheid van actie harer mandataris sen voorbehoudend voor de verdediging der handhaving te Gent van de Fransche afdeelin- gen der gesplitste speciale scholen; rekent op de liberale linkerzijde om, in nauwe samenwerking van alle mandatarissen, de verwezenlijking na te streven van deze be slissing en van de beslissing van den Lands raad van 1 December 1929." Het amendement-Boresse verlangt onder meer, dat gezinshoofden, die Fransch onderwijs in Vlaanderen of Vlaamsch onderwijs in Wal lonië voor hun kinderen vragen, moeten kun nen bewijzen, dat hun kinderen in het betref fend taalgebied geboren zijn, willen zij op bo venbedoeld onderwijs aanspraak kunnen ma ken. Dit amendement werd ingediend ln een katholiek-liberale verzoeningsformule, die steunde op de volgende principes; „ten eerste- het onderwijs wordt verstrekt in de moedertaal, dus ln de taal van het gebied; ten tweede; In dien een aantal gezinshoofden met samen 25 kinderen, die een andere dan de taal van het gebied tot moedertaal of gewone omgangstaal hebben, een onderwijs verlangen in die taal. het Fransch dus ln Vlaanderen en het Neder- landsch in Wallonië zijn de gemeentebestu ren of de schoolbesturen gehouden speciale af- deelingen voor die kinderen op te richten. Toen Bovesse met ziju amendement in de commissie voor den dag kwam, werd het ver worpen door de katholieke Vlaamsche en twee liberale Vlaamsche leden. De Vlamingen kon den zich onmogelijk met een dergelijk amende ment vereenigen. Nu de liberalen het weer hebben opgevischt en het zoowat als een „conditio sine qua non" stellen voor hun verdere medewerking t.ot een gemeenschappelijke oplossing van het taalpro bleem, wordt de situatie der regeering er niet beter op. Enkele bladen spreken dan ook weer over de mogelijkheid van een regeeringscrisis en blijkt het, dat da andersluidende communique's vaD enkele dagen geleden, die alle moeilijkheden als opgelost beschouwden, zeer voorborig zijD geweest. kregen zijn „mémoires" te schrijven. Gerard Harry, zoo luidt zijn naam, die door gaat voor den ouderdomsdeken van de in België gevestigde journalisten had aldus niet minder dan vier dikke boekdeelen gevuld mot echte bakerpraatjes in litterair opzicht gelijk staande met het fameuse genre der „romans chez la portiere". Men nam het den „deken" natuurlijk niet kwalijk, gezien zijn hoogen leef tijd en de fantasie waarover hij heel zijn leven getoond heeft te beschikken. In het laatste deel zijner „mémoires" is hij echter een beetje al te brutaal met de waarheid omgesprongen: Hij hield zioh daarin vooral bezig met de fameuse kwestie van het eerste na-oorlogsche ministerie, dat te Lophem, in de frontstreek vian Vlaanderen, werd samengesteld op het oogenblik dat de Duitsche terugtocht nog volop in gang was. Harry deed het voorkomen alsof de koning toen een laffe en bange houding zou hebben aangenomen en zou gezwicht zijn voor socialis tische en flamingantische chantage, waarbij met revolutie werd gedreigd, indien hij niet ingrij pende sociale en andere hervormingen goed keurde en niet zou overgaan tot het samen stellen van een driepartijen-regeering-, waar in ook socialisten vertegenwoordigd zouden zijn. Dit ls aanleiding geworden voor 't schrijven van koning Albert aan zijn eersten minister. De koning zegt in dit schrijven, dat hij den plicht heeft de eer te beschermen van hen, die er van beschuldigd worden, beloofd te heb ben op te komen tegen diverse practijken en. het recht te hebben zijn waardigheid als staats man en staatshoofd te beschermen. Verder stelt de koning dan vast: lste dat Cooreman vast besloten was af te treden, zoodra de regeering zou zijn terugge keerd 2de dat hij, zoowel als de koningin zich door contact met de bevrijde bevolking voor het einde der vijandelijkheden hebben kunnen overtuigen van de vaderlandslievende gezind heid der bevrijde en niet-bevrijde bevolkingen; 3de dat men hem nooit heeft gesproken over mogelijke onlusten; 4de dat het ministerie-de la Croix is kunnen worden samengesteld, overeenkomstig de grondwettige gebruiken na overleg met de ver schillende partijen en nadat de goedkeuring van het parlement was verkregen. Plechtig verzekert de koning dan, dat iedere andere lezing in strijd is met de waarheid. Aan het einde van zijn schrijven, verzoekt de koning, Jaspar dezen brief openbaar te maken. Het werd meer dan tijd, dat aan de praatjes en pretentie van Gerard Harry die thans alleen zijn hoogen ouderdom als excuse kan inroepen op krachtige wijze voor goed een eind werd gesteld. Uit Genève wordt d.d. Maandag gemeld: In Oostelijk Samoa, het mandaatsgebied van da regeering van Nieuw Zeeland, ls wederom een groote opstand van inboorlingen uitgebro ken. De secretaris-generaal van den volkenbond, heeft zoojuist een telegrafische mededeeling van de regeering van Nieuw Zeeland ontvangen, waarin de Nriuw-Zeelandsche regeering mede deelt, zich door de houding der opstandelingen gedwongen te zien, met wapengeweld op te treden. De raad van inboorlingen van de Mau heeft zijn zittingen opgeheven en is verdwen'u. De opstandelingen hebben zich met krach. verzet tegen het ingrijpen der politie, waardoor het tot een ernstige schietpartij kwam, waarbij mi litairen van machinegeweren gebruik hebben gemaakt. De regeering van Nieuw Zeeland wijst erop. dat de opstandelingen een resolutie hebben ge publiceerd, waarin van den volkenLend ge- eischt wordt, het mandaat over Oost-Samoa aan een anderen staat over te dragen. De regeering heeft alle maatregelen genomen, om den opstand te onderdrukken. DE OFFICIEELE BENOEMING Muiterij in een Fransch garnizoen PARIJS, 11 Febr. (B.T.A.). Uit Hanoy wordt gemeld, dat to Yen Bay (Tonkin) ten gevolge van revolutlomnarie propaganda een poging tot muiterij is voorgekomen onder de tirailleurs van het garnizoen aldaar, dio tezamen met een troep inlanders een aanval hebben gedaan op het kamp. Bij het afslaan van dezen aanval werd een der officieren gedood. Naar verluidt, zouden er echter verscheidene slachtoffers zijn en zou de beweging van vrij ernstlgen aard zijn. Alle maatregelen zijn genomen tot. her stel van de orde. De Fransche minister van Koloniën Plétrl, die zich te Londen bevindt, heeft onmiddellijk na het vernemen van dit bericht telegrafisch aan den gouverneur-generaal opdracht gege ven, een zeer grondig onderzoek naar het voor gevallenen te doen Instellen. Een schrijven van den H. Vader aan kardinaal Gasparri Men seint ons uit Rome d.d. 11 dezer: De „Oss. Romano" publiceert heden de offi cieele benoeming van kardinaal Eugenio Pa celli tot Pauselijk staatssecretaris. Zooals be kend heeft kardinaal Pacelli reeds enkele da gen geleden de leiding der werkzaamheden van het Pauselijk staatssecretariaat overge nomen. Men seint ons nader uit Rome: Z. H. de Paus heeft d.d. 7 dezer een schrij ven gericht aan kardinaal Gasparri, hetwelk hedenavond door de „Osservatore Romano wordt gepubliceerd. De H. Vader herinnert daarin aan de acht jaren samenwerking tusschen Hem en zijn thans afgetreden staatssecretaris en brengt hulde aan de groote verdiensten van den kardi naal. De H. Vader herinnert o.a. aan zijn arbeid bij de codificatie van het canoniek recht voor de Oostersche kerk, waarvoor de Paus een commissie had ingesteld, wier voorzitter kardinaal Gasparri was. De Paus zegt dan, dat het Hem niet mogelijk ls geweest, den kardinaal onmiddellijk ter wille te zijn, toen deze zijn verzoek om af te treden tot Hem richtte, vooreerst wijl een op volger gevonden moest worden, maar ook, wijl de H. Vader zijn scheidenden staatssecretaris een waardige nieuwe woning bereiden wilde. Tenslotte dankte de H. Vader zijn staats secretaris voor zijn offervaardigen arbeid en voor zijn trouwe hulp bij het bestieren dei- kerk. Koning Victor Emmanuel heeft den afge treden kardinaal staatssecretaris de Annun- ciata-orde verleend, welke door den Italiaac. schen gezant, De Vechl, aan kardinaal 'Gas parri werd overhandigd. -- si:'riAri7:':. Vs/irifii-; 7i: !;i': PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE, de dochter van Leopold en Astrld yan België, aan 't staand van Ostende Deuren en vensters sloegen stuk, plafonds stortten in VIER PERSONEN NAAR T ZIEKENHUIS De „Messagero" meldt, dat Maandagavond een tot nog toe onopgehelderde aanslag heeft plaats gevonden op het redactiebureau van de „Popoio dl Triesta" te Triëst. Om tien voor elf, toen men op de redactie en de zetterij druk aan '.iet werk was, vond op de eerste verdieping een hevige ontploffing plaats, waardoor deuren en vensters stuk sloe gen en plafonds instortten. Vier personen werden gewond, n.l. de redacteur Neri, twee correctoren en een looper. Zij moesten allo vier in een ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. Men vermoedt, dat de explosie is veroorzaakt door middel van een groote helsche machine. Omtrent de daders verkeert men nog in het onzekere, maar de „Messagero" schrijft, dat men vermoedt, dat men hier te doen heeft met eén daad van terreur van de „Orjoenft", de bekende nationalistische Joegoslavische er. ganisatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9