ALGEMEEN OVERZICHT. Een gloeiende vulcaan DE ONTVOERING VAN GENERAAL KOETEPOFF Stemming tegen het Sovjet- gezantschap Uit een vliegtuig gevallen Kamp van Yen Boy aangevallen DONDERDAG 13 FEBRUARI 3930 2» HET PAUSFEEST DE ACHTSTE KRONINGS VERJAARDAG». De Godsdienstvervolging in Rusland PARIJS' POLITIE AAN GROVE NALATIGHEID SCHULDIG? EEN TUNNEL IN GEVAAR EEN NETELIGE CAMPAGNE bezorgdheid der revolutionnaire BLADEN NIDAROS-DRONTHEIM DE ANTI-SOVJET MANIFESTATIES TE PARIJS 300 Berlijnsche Chauffeurs op straat De grijpklauw van de sovjets? SNEEUW, HAGEL EN WOLVEN DE ORDE HERSTELD Dranksmokkel met geweld De labourregeering en Rusland de schen Engeland en Rusland. Het artikel ver scheen tegen het eind van Mei onder den titel ,Een beleediglng aan ons land". De tsaar werd Verschillende Engelsche bladen ruimen eerenlaats in aan den brief, door den Heiligen er in gebrandmerkt als een „gemeen moorde- naar", die „dagelijks dozijnen zijner onderda- Vader gericht aan den kardina^-vicaris Pom- pili, in verband met den strijd, dien de Russi- tegen den godsdienst sche sovjet-regeerin voert. De Pauselijke veroordeeling valt samen met een meer en meer nationaal wordende pro test-actie in Engeland tegen de vervolgingen en wreedheden in Rusland, en de bladen schen ken veel aandacht, aan hetgeen Engelsche Katholieke geestelijken hieromtrent, hetzij in preeken, hetzij in buiten-kerkelijke toespraken of verklaringen, zeggen. Vooral de beroemde pater Jezuïet Woodlock vindt een gehoor dat, dank zij de belangstelling welke bijna de ge- heele pers toont, zich tot ver buiten de kerk der Onbevlekte Ontvangenis in Farmstreet, en ver buiten de katholieke gemeenschap uitstrekt. De Anglicaansche kerk is in deze natuurlijk één van gevoelen met de katholieke. Wat Engeland betreft, komt de Pauselijke uitspraak op het „psychologische moment". I „Christenvervolgingen" zijn in Engeland (en 'in tal van andere landen) steeds een welkome aanleiding geweest, hetzij voor de regeering, hetzij voor de oppositie, tot politieke actie op binnenlandsch gebied. Of de belangstelling van een groot deel der pers voor de vermoorde Russische geestelijken niet even matig en objectief ge weest zou zijn als enkele jaren geleden die voor de vermoorde Mexicaansclie priesters, wanneer het Russische vraagstuk niet een hoogst-gewichtig punt was in de binnenland- sche partijpolitiek, weten wij niet. De conservatieve oppositie vergeet niet, dat het eerste labourkabinet in 1924 zijn verplet terend fiasco vooral te danken gehad heeft aan zijn beleid tegenover Rusland, en ofschoon zij niet te tweeden male op zulk een enormen flater van de tegenpartij mag hopen, blijft sovjet-Rusland toch een van haar meest ge liefkoosde propaganda-m iddelen tegen de la bour-regeering, die er de diplomatieke betrek kingen mede weder aangeknoopt heeft. Dat de conservatieven den beslissenden in vloed, dien de Russische factor in 1924 op den uitslag van den stembusstrijd gehad heeft, niet vergeten, is begrijpelijk. Minder begrijpe lijk is het dat de labourpartij de gebeurtenis sen van 5 jaar geleden wèl schijnt vergeten te hebben, of juister gezegd: er niet aan schijnt te willen donken. Technisch zijn natuurlijk kerkvervolgingen in Rusland een binnenlandsche aangelegen heid, waarmede een vreemde regeering zich niet formeel kan inlaten.. Er is trouwens niet één regeering die dit gedaan heeft. Ook niet de regeering van den Vaticaanschen staat; afgezien daarvan dat er tusschen het Vaticaan en Moskou geen diplomatieke betrek kingen bestaan, blijkt uit het feit dat het Pauselijk schrijven gericht is aan den kardi naal-vicaris en niet aan den kardinaal-staats secretaris, duidelijk genoeg dat Z. Heiligheid het uitgevaardigd heeft, niet als staatshoofd, maar als hoofd der Kerk. Ook wanneer deze distincties veronacht zaamd worden door de conservatieve Britsche pers, die al 't mogelijke zal doen om het schrijven van den H. Vader te citeeren in haar strijd tegen de Russische politiek der regee ring, blijven er voldoende geldige redenen voor haar bestaan om het de regeering in dit ver- Jsand bijzonder moeilijk te maken. Engeland is het grootste land, dat diploma tieke betrekkingen met Moskou onderhoudt. De openbare meening kan in den brief van den Paus aanleiding vinden er bij de regee ring op aan te dringen, dat deze het Pauselijk protest (waarvan Moskou niet officieel kennis behoeft te nemen, daar het geen betrekkingen met het Vaticaan onderhoudt) in een of ande ren vorm practisch steunen zal. Engeland kan te Moskou een invloed uitoefenen, die buiten het bereik van het Vaticaan ligt. Een Britsche labour-regeering kan protesteeren, niet alleen uit naam der „menschelijkheid", maar ook uit naam van den godsdienst, want de labourpartij is, in tegenstelling tot de socialistische par tijen op het Vasteland, in 't geheel niet anti-kerkelijk of anti-religieus, doch omvat aanhangers van alle mogelijke gezindten, met Inbegrip van een zeer groot aantal Katholie ken. Men schat dat minstens twee vijfden der Engelsche katholieken „labour"-stemmen. Van conservatieve zijde wendt men gerui- men tijd reeds hardnekkige pogingen aan om voor de oogen van het publiek de labour regeering te vereenzelvigen, of althans in mo- reelen zin mede-aansprakelijk stellen voor de anti-godsdienstige gruwelen in Rusland. Die gruwelen waren in vollen gang toen de nieuwe sovjet-ambassadeur zijn geloofsbrieven over handigde aan den prins van Wales. Men zegt dus, en niet zonder reden: Zoo 't al moeilijk is officieel te protesteeren tegen kerkvervolging (als binnenlandsche aangelegenheid), de re geering van een Christelijk land had geen be trekkingen mogen aanknoopen met een regee ring, die zich aan zulk een vervolging schul dig maakte. Nu zij dit toch gedaan heeft, zon der als voorafgaande eisch te stellen, dat de kerkelijke vrijheid hersteld en geëerbiedigd zou worden, rust op haar de moreele verplichting de krachtigste pressie op Moskou uit te oefe nen, opdat er een einde zal komen aan de anti-Christelijke gruwelen. Zij moet zelfs riskeeren, dat de diplomatieke betrekkingen opnieuw verbroken worden, door Rusland op den formeel-juisten grond, dat het geen inmenging in zijn binnenlandsche aange legenheden duldt, of door Engeland op den moreel-juisten grond dat het geen betrekkin gen wenscht met een regeering, die heerscht door middel van de manschonteerendste gru welen, en die openlijk den oorlog verklaard heeft aan God zelf. Het kabinet evenwel durft niet. Verbreking der betrekkingen met Rusland zou voor haar een overweldigend fiasco beteekenen; boven dien zou waarschijnlijk een der gevolgen hier van zijn, dat de werkelijk-socialistische vleu gel der partij, onder mr. Maxton, mr. Kirk- woord e.a. in openlijken opstand kwam. naar nen neerschiet", en tot koning Edward werd het verwijt gericht dat hij, als hoofd van een staat die trotsch is op zijn grondwettige vrij heid „een met bloed besmeurd creatuur, zooals den tsaar, toelonkt". Tal van protestmeetingen werden gehouden; memoranda werden opgesteld, en de socialis ten deden vragen in het lagerhuis. Mr. Thorne beschuldigde de liberale regeering er van dat zij „instemde met de brutale moor den en schanddaden die in Rusland plaats hebben", en mr. Keir Hardie, die met uitvoe rige gegevens betreffende arrestaties, execu ties enz. voor den dag kwam, vroeg of „het in het voornemen der regeering lag den tsaar van Rusland en diens raadgevers te doen we ten dat deze wijze van handelen tegenover personen die opkomen voor grondwettelijke hervormingen het rechtsgevoel van de bevol king van het Britsche Rijk krenkt, en, zoo zij voortduurt leiden moet tot de terugroe ping van 'A. Majesteits vertegeniooordiger in Rusland". Aldus de tegenwoordige machthebbers in 1908, toen zij nog géén machthebbers waren. Natuurlijk snijdt het mes, waarmee de „Mor ning Post" de labour-regeering te lijf gaat, aan twee kanten. Evengoed als dit blad zich beroepen kan op wat mr. Mac Donald en diens vrienden 22 jaren geleden in naam van recht en humaniteit eisehten. kan mr. Mac Donald zich er op beroepen dat zijn protest 22 jaren geleden door den Speaker werd weg- gehamerd omdat „dergelijke beschuldigingen tegen een bevriende mogendheid tegen de orde waren". Niet alleen de labourmannen verloochenen thans hun houding van 1908; de conservatieven doen precies 't zelfde. Zoo leek het inwendige van de „München" Plechtigheid in de Sixtijnsche Kapel Men seint ons uit Rome dt. gisteren: De achtste verjaardag van 's Pausen kroning is met grooten luister gevierd. Gezeten op de sedia gestatoria werd Zijne Heiligheid van ochtend naar de Sixtijnsche kapel gedragen, waar hij van zijn troon af assisteerde bij de plechtige pontificale H. Mis, welke Z.Em. Kardinaal Sincero, met assisten tie van een aantal kanunniken, de oudsten in rang, van de hoofdbasilieken, bij gelegenheid van dit Pausfeest opdroeg. De H. Vader droeg de kostbare rochet, van antiek Venetiaansch kant, door de Italiaan- sche regeering, den Paus bij gelegenheid van Zijn gouden priesterjubilé aangeboden. Bij de schitterende plechtigheid waren tegen woordig de koning van Zweden, op een afzon derlijke tribune, drie en twintig kardinalen, het geheele corps diplomatique, de Romeinsche adel en liet Romeinsche patriciaat, familie leden van den Paus, de Malthezer ridders en ongeveer twee honderd negentig genoodigden. De H. Vader ontving bij gelegenheid van den verjaardag Zijner kroning talrijke tele grafische gelukwenschen o.a. van koning Victor Emanuel en van den Duitschen rijks president, von Hindenburg. HET VUUR EINDELIJK BEDWONGEN PROTEST DER ANGLICAANSCHE BISSCHOPPEN Het Young-plan in den Rijks dag De debatten over het Youngplan en de daar mede verband houdende wetten zijn in de Duit- sche rijksdagzitting van gisteren voortgezet. Allereerst kwam de democratische afgevaar digde dr. Dernburg aan het woord. Dr. Dernburg zette uiteen, hoe door het Dawesplan het economisch leven zou zijn vernietigd. Bij een ineenstorting zou Duitschland misschien minder te betalen heb ben gehad, doch het zou ook veel armer zijn geworden. En wellicht zou het einde toch weer het Young-plan zijn geworden, maar dan met controle en sancties. Spreker acht het Young-plan een compromis Ook de tegenstanders hebben hun lasten en verplichtingen jegens Amerika, zoodat de heele situatie tot internationale samenwerking dwingt. De rijksminister voor de bezette gebieden, dr. Wirth, hield een lange rede over de inge diende wetsontwerpen. Met vreugde stelde dr. "Wirth vast, dat wan neer Duitschland niet zou kunnen, dit nooit beantwoord zou kunnen worden door een col lectieven stap van Duitschland's schuldeischers, nooh met ©enige andere dreiging. Na de overeenkomsten van Den Haag kan men miet recht zeggen, dat het begrip der sancties van het verdrag van Versailles thans heeft afgedaan. De minister eindigde zijn rede, die luide werd toegejuicht, met de opwekking, de politiek der regeering te steunen, die getoond heeft, vorde ringen te maken. Vervolgens lichtte de rijksminister van financiën dr. Moldenhauer de bepalingen van het moratorium toe: „Ook het Young-plan helpt niet over alle moeilijkheden van het oogenblik heen. Daarom wil de regeering met den steun der partijen de reorganisatie van de financien ter hand nemen. Bij verwerping van het Young-plan zal Duitschland in een veel slechtere positie komen". Nadat nog twee afgevaardigden het woord hadden gevoerd, werden de beraadslagingen tot hedenmiddag 12 uur verdaagd. Tegen Amerikaansche deelne ming aan de Intern. Herstel- bank Uit New-York wordt gemeld: De voorzitter van de Bankvaluta-commissie van het huls van afgevaardigden, Mac Fadden, heeft in een ver klaring scherp stelling genomen tegen Ameri kaansche deelneming aan de Bank voor Inter nationale Betalingen, waardoor Amerika sleohts verwikkeld zal raken in Europeesche aangele genheden De Internationale Bank is slechts het finan- cieele orgaan van den volkenbond, zeide Mac Fadden en hij voegde hieraan toe, dat door de deelneming van de Federal Reserve Banken voor twee derden aan het in totaal 300 millioen bedragende Morgan-crediet aan Engeland een gevaarlijk precedent is geschapen, waardoor Europa bet recht heeft, aan te nemen, dat het Amerikaansche emissiebanksysteem, ondanks tegenovergestelde statuten, dergelijke operaties toelaat. Daarom waarschuwde Mac Fadden de New- Yorksche Bondsbank voor een al te nauw con tact met de Bank voor Internationale Beta lingen. Indien de regeering, die in het bezit is van bijzondere diplomatieke bronnen van inlich tingen bet departement van financiën interna tionale betrekkingen van financieelen aard ver biedt, beeft zij daarvoor ongetwijfeld gewich tige redenen. De rede van Mac Fadden heeft in geheel Amerika groot opzien gebaard, temeer waar hij de schepper van de Bank wet is. De presidentsverkiezing in Columbia Volgens den voorloopigen uitslag der verkie. zingen in Columbia is tot president dezer repu- „Indien men de beweging niet kan tegenhouden, zullen de gevolgen voor de geheele wereld verschrikkelijk zijn" LONDEN, 12 Februari (R.O.) Na een krach tige rede en een verklaring van den aartsbis schop van Canterbury en den bisschop van Londen, namen de bisschoppen der Anglicaan sche Kerk eenstemmig een resolutie aan waar in zij met verontwaardiging protesteeren tegen de godsdienstvervolging in Rusland en hun le vendige deelneming betuigen aan de vervolg den. Ook vragen zij daarin, gezamenlijk voor hen te bidden en spreken de overtuiging uit, dat, in dien de sovjetregeering bevredigende relaties met Groot Brittannië wensebt te onderhouden, zij de beginselen van ware menschelijke be schaving moet in acht nemen. Volgens een nader Reuter-telegram uit Lon den zeide de aartsbisschop van Canterbury in zijn rede over de vervolging in Rusland o.a. nog, dat hij zich, indien er geen wezenlijke verbetering komt verplicht zou achten, de aangelegenheid aan het parlement voor te leggen niet als een politieke kwestie maal ais 'n zaak, die de eer betreft van 'n christe lijk volk en de eisehen der algemeene bescha ving. Verklaring van kardinaal Bourne LONDEN 12 Februari (R.O.) Sprekende over de godsdienstvervolging in Rusland, zeide kar dinaal Bourne, dait de sovjetautoriteiten vast besloten zijn, ieder land op dezelfde wijze te bewerken als Rusland zelf. Indien men de be weging niet kan tegenhouden, zullen de gevol gen niet alleen voor Rusland maar voor de geheele wereld verschrikkelijk zijn Volgens berichten uit New York, is men er gisteren, ondanks groote inspanning, hog niet in geslaagd, de schade, die door den brand aan boord van het Duitsche stoomschip „München" is ontstaan, op te nemen. In ieder geval schat men thans reeds de schade op ongeveer 10 millioen mark. Vermist wordt, zooals gemeld, de ingenieur Franke, die waarschijnlijk in de machine kamer om het leven is gekomen. Het lijk van den van boord van de brandweerboot geslin- gerden stuurman is op de brug teruggevon den. In totaal werden zeven brandweerlieden gewond. De „Berl. Ztg am Mittag" geeft nog de vol gende bijzonderheden omtrent den brand: Tot in de late avonduren van Dinsdag leek het inwendige van het schip één gloeiende vulcaan. Het schip lag onder een hoek van dertig graden, met den boeg ver omboog stekend, in het water. Het lijkt een wonder, dat bij de ontploffing niet veel meer men- schen om het leven zijn gekomen. Nadat de brandweer, omdat nog meer explo sies volgden, het schip had verlaten, heeft het blusschingswerk nog maar weinig resultaat gehad. Wat niet door het vuur is aangetast, is door bet water bedorven. Een nieuw gevaar ontstond, doordat het ge zonken deel van het schip te recht kwam op een gedeelte van den bodem, dat de zoldering vormt van de tunnel van den ondergrond- schen spoorweg, die hier juist onder de Hud son doorgaat. Zooals gemeld, hebben de politie autoriteiten dan ook aanvankelijk ge last, dat de subway-sneldienst, die door deze tunnel plaats heeft, gestaakt zou worden. Aan boord van de „München" bevond zich o.a. een zending van 7000 kanarievogels en eenige honderden nachtegalen, die naar men vreest zijn omgekomen. Een N.T.A.-telegram New York meldt, dat het verkeer per ondergrondschen van New- York naar Hoboken en New Yersey gister ochtend is hervat. De ingenieurs, die een on derzoek instelden, zijn al van meening, dat de druk van de „München" op de tunnel niet zóó groot is, dat er voor een uitstorting of breuk gevreesd behoeft te worden. Volgens de laatste berichten uit New York was de brand van het stoomschip „München" vanmorgen 5 uur plaatselijke tijd bedwongen en om 8 uur 30 gebluscht. Daar de lading nog smoort, is een observatiepost van de brand weer aan boord gebleven. De ruimen V, VI en VII zijn evenals het gedeelte voor de pas sagiers bestemd, met uitzondering van, een ge deelte der Ille klasse, geheel uitgebrand. Het schip is ongetwijfeld sterk beschadigd, doch er is geen sprake van een algeheel ver lies. De boeg steekt ook bij hoogwater nog boven het water uit, terwijl het achterschip onder water staat. De vertegenwoordiger van den Lloyd verklaarde nogmaals nadrukkelijk, dat zich aan boord absoluut ongevaarlijke lading bevond. Men wil trachten, na een onderzoek door de duikers, het schip te lichten en leeg te pom pen. Eerst later zal vastgesteld kunnen wor den; of het schip op eigen kracht naar Bremen kan terugkeeren of daarheen gesleept zal moeten worden. Toen de bemanning vandaag aan boord van het stoomschip kwam, bevond zij, dat het grootste gedeelte van de 7.000 kanarievogels, die d-eel van de lading uitmaakten, nog in leven was. „De tijd, noodig om de politie in actie te brengen is zoo groot, dat de misdadigers alle gelegenheid hebben de sporen van hun misdrijf te doen verdwijnen" Onze correspondent te Parijs meldt ons d.d. gisteren Het onderzoek naar de verdwijning van ge neraal Koetepoff is de laatste week niet veel verder gekomen. Verschillende sporen worden even gemakkelijk opgegeven als ze werden op gevat en de ontevredenheid van bet publiek wa®t met den dag. De politie wordt beschuldigd veel te lang met haar onderzoek getalmd te hebben. Toen zij gewaarschuwd werd, was het nog tijd, de grensposten en de havens te waar schuwen, doch dit is geheel nagelaten. Intusschen doet men nu veel moeite, de aan dacht te vestigen op de mogelijkheid, dat de ontvoerders hun slachtoffer onmiddellijk naar het buitenland zouden hebben gevoerd, en blijk baar wil de politie op die manier van de zaak af; in de Wit-Russische kringen gelooft men dat echter niet en is men nog overtuigd dat de generaal in de omgeving van Parijs wordt opgesloten gehouden of daar gedood is. Groot opzien heeft het gebaard dat een der ochtendbladen heeft medegedeeld, dat reeds den Zondag van de ontvoering des namiddags om vier uur de prefectuur van politie gewaar schuwd is geworden door mevrouw Koetepoff, dat haar man niet was teruggekeerd. Is dat waar, dan zou de politie inderdaad aan een grove nalatigheid schuldig staan. Intussohen is een ding zeker, namelijk, dat het al heel gemakkelijk is te Parijs iemand op te lichten en weg te voeren. De tijd, noodig om de politie in actie te brengen is zoo groot, dat de misdadigers alle gelegenheid hebben de spo ren van hun misdrijf te doen verdwijnen. Tot nogtoe zijn het de getuigen en de wit- Russen geweest, die de nasporingen ge leid hebben en de Wit-Russen geven de hoop nog niet op tenminste de daders te kunnen achterhalen. Intusschen is er in langen tijd geen zaak geweest die de publieke opinie zoodanig impressionneer- de. De stemming tegen het sovjetgezantschap wordt voortdurend ernstiger, doch zoolang men niet eeniig feit in handen heeft, dat de medewer king van het gezantschap in het misdrijf vast stelt, zal van overheidswege moeilijk iets tegen de aanwezigheid van den sovjet-gezant kunnen gedaan worden. Trouwens, het is hoogst twijfelachtig, dat men iets tegen de sovjet vertegenwoordiging zou willen ondernemen, daar de Unks-che par tijen zulks zouden opvatten als een groot echec voor de politiek van Herriot en hun leider die nederlaag willen besparen. De sovjet-man is nog in de rue de Gre- nelle en hoe netelig de campagne tegen zijn aanwezigheid ook is, hij behoeft zijn koffers nog niet te pakken. De bladen van de regeeringsmeerderheid zijn echter unaniem om zijn vertrek te vragen en. het is zeker, dat er zich niet veel feiten be hoeven voor te doen, om de houding der offi cieel© lichamen tegenover de diplomatieke ver tegenwoordiging der sovjets te Parijs te wij zigen. De revolutionnaire bladen zijn dan ook niet weinig bezorgd en het hoofdorgaan der socia listen zingt nu in koor mee met dat van com munisten om het behoud der sovjetsvertegen woordiging te eisehen. Langs Antwerpen ontvoerd Onze Antwerpsche correspondent meldt dt. 11 Februari: Verschillende berichten uit Fransche bron opperen de veronderstelling dat generaal Koe tepoff via Antwerpen ontvoerd is. Thans heeft een Rijsselsche industrieel verklaard, dat hij daags na de ontvoering te Antwerpen een grijzen Franschen auto heeft gezien welke beantwoordt aan bet signalement. Daaruit wordt andermaal de conclusie getrokken, dat de generaal over Antwerpen naar Rusland zou gezonden zijn. Te Antwerpen is daarvan niets bekend. Da mogelijkheid is echter niet buitengesloten. Op te merken valt dat het sovjet-schip „Kart Marx" den 27sten Januari, dus daags na de ontvoering van Koetepoff, uit Hamburg te Antwerpen is aangekomen. De „Karl Marx" is 1 Februari uit Antwerpen naar Liverpool vertrokken, vanwaar het waarschijnlijk naar Rusland zou terugkeeren. Op zijn reis op de Schelde raakte het schip aan den grond, het vroeg geen assistentie, kwam hij hoog water met eigen middelen vlot en zette zijn vaart voort. Is generaal Koetepoff aan boord van dit stoomschip gebracht? Het is niet te zeggen;', niemand heeft er iets van bemerkt. Het eenige merkwaardige feitje dienaangaan de vermeldt een der Antwerpsche bladen. Zon dagnamiddag zou een onbekend persoon, een Russisch type, komende uit Frankrijk, op het bureau van den havenkapitein inlichtingen heb ben gevraagd over generaal Koetepoff. Toen men verklaarde, dat men daar heele- maal niets van de zaak afwist, verklaarde de man dat de generaal op de sovjet-schepen „Karl Marx" of de „Sparta" zou zijn gebracht. De onbekende voegde er aan toe, dat ontvoeringen van dien aard ook vroeger al over Hamburg hadden plaats gehad. De strijd om een naam Wat zal het resultaat zijn? Uit Oslo wordt gemeld: De strijd om den naam van de Noorsche stad Drontheim, welke men in een oud-Noor- schen naam Nidaros wil veranderen, is nog niet ten einde. Nadat de eerste kamer n.l. het desbetreffende besluit dezer dagen ongeldig had verklaard, heeft gisteren de tweede kamer zich met 21 tegen 17 stemmen weer voor den naam Nidaros verklaard. De kwestie zal thans opnieuw voor de eerste kamer komen. Wordt tusschen beide huizen geen overeen stemming bereikt, dan zal de beslissing vallen in een gemeenschappelije zitting, waarbij dan een meerderheid van 2/3 noodig is om het be sluit geldig te doen worden. Daarentegen zal het Pauselijk schrijven aan bliek gekozen dr. Olaya Herrara, de candidaat u„„1 - I drtii li knr n 1A nn ï-f 1-1 4 4aa fta fro Tl f" den kardinaal-vicaris een niet geringen indruk maken op eenige honderdduizenden katholieke labour-kiezers, die ongetwijfeld voorstanders zijn van handhaving der betrekkingen met Moskou, maar die, thans door hun geestelijk Opperhoofd voorgelicht omtrent de werkelijke beteekenls van hetgeen in Rusland gebeurt, van het kabinet zullen verwachten dat het te Moskou op de krachtigste wijze protesteert. Het Russische vraagstuk maakte de positie van het kabinet reeds onbehaaglijk; wij zien, dat de regeering door den Pauselijken brief (al lag dit geenszins in de bedoeling van dien brief) in een hoek gedrongen zou kunnen wor den. Temeer daar dit schrijven uitgevaardigd ls op een oogenblik, waarop bet verzet tegen de passieve, bijna welwillende houding, door de labour-regeerders aangenomen tegeuover dé bolschewistische terreur, krachtiger is ge worden dan ooit te voren. De „Morning Post" herinnert aan een artikel dat mr, Mac Donald, voorzitter van de Inde pendant labourpartij, in 1908 in de „Labour Leader" schreef, als protest tegen het bezoek dat Edward VII aan tsaar Nikolaas zou bren gen, en tegen de politieke toenadering tus- der liberale partij, die tot nu toe van Columbia te Washington was. gezant Klacht over onvoldoende bescherming DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. LONDEN, 12 Febr. (H.N.). Het aantal werk- loozen in Engeland is de vorige week voor het eerst sedert geruimen tijd niet gestegen. Het bedraagt thans ongeveer 1 y3 millioen, wat 140.000 hooger is dan verleden jaar om dezen tijd. Volgens een der Londensche bladen zijn thans in Engeland 350.000 tons scheepsru-imte opgelegd. Wegens de zeer lage vrachtprijzen maakt de Engelsche scheepvaart een moeilij ken tijd door. Van een rentabiliteit kan bij de thans geldende lage prijzen geen sprake zijn Wijl arbitrage in een loongeschil niet was aanvaard Algemeene staking in zicht? Maandag hebben, naar Wolff uit Berlijn meldt, eenige groote auto-bedrijven ongeveer 3000 hunner chauffeurs ontslagen, wijl een scheidsrechterlijke uitspraak in een loongeschil door de chauffeurs niet is aanvaard. Hierdoor is het derde deel van de in Berlijn loopende taxi's huiten bedrijf gesteld. Een vergadering van taxichauffeurs te Ber lijn heeft besloten, den bond van werknemers te verzoeken, stappen te doen voor het onmid dellijk weer in dienst nemen der ontslagenen, en wel op de door dezen geëischte arbeidsvoor waarden. Geschiedt dit niet, dan moet binnen 24 uur het geheele taxi-bedrijf van Groot Ber lijn stilstaan. ONAANGENAME ONTDEKKING DOOR EEN PILOOT DAT IS MAKKELIJK! Taximeters met kwitanties Te Berlijn zijn sinds enkele dagen ongeveer 300 automobielen in bedrijf, die van nieuwe taximeters voorzien zijn. Op het einde van de rit worden door deze taximeters automatisch kwitanties over het te betalen bedrag ver strekt. Op deze kwitanties staan bovendien nog het nummer van den auto en de naam van den eigenaar vermeld. Van 1 Mei a.s. af zullen alle chauffeurs van auto-taximeters een voorgeschreven uniform moeten dragen. Op den grond teruggekeerd, bleek de plaats van zijn vriend leeg Een eigenaardig ongeval, dat herinnert aan den dood van den Belgischen bankier Loewen- stein, vond gisteren plaats in de nabijheid van de Parijsche luchthaven Le Bourget. Een Fransche militaire vlieger had een ken nis uitgenoodigd voor het maken van een korte rondvlucht. Piloot en passagier startten met een klein ééndekker-jachtvliegtuig en vlogen eenige ronden om de vlieghaven. Toen het toestel gedaald was en weer op den grond stond, ontdekte de piloot tot zijn groo ten schrik, dat zijn passagier zich niet meer op zijn plaats bevond. Eerst na langdurig zoeken vond men den ongelukkige dood in een tuin in de nabijheid van Le Bourget. Men neemt aan, dat hij tijdens het nemen van een scherpe bocht uit het toestel is ge stort. Een nieuwe ontvoeringspoging te Parijs EEN PROTEST VAN MOSKOU Uit Moskou wordt gemeld, dat het commis sariaat van buitenlandsche zaken der sovjet unie aan den Russischen ambassadeur te Parijs opdracht beeft gegeven, om bij bet Fransche ministerie van buitenlandsche zaken te protes teeren tegen de gisteren door de Fransche nationalisten tegen de sovjet-ambassade te Parijs gerichte betooging. Het commissariaat van buitenlandsche zaken te Moskou verklaart, dat de Fransche politie onvoldoende maatregelen ter bescherming van de ambassade heeft getroffen. :-A. Echter mislukt PARIJS, 12 Februari (N.T.A.) Naar de bla den melden, moeten verleden Zondag in het Bois de Vincennes twee onbekende mannen po gingen hebben gedaan om den achtjarigen zoon van een vooraanstaanden Russischen emigrant te ontvoeren. Het kindermeisje, dat het jon getje vergezelde zouden de mannen, die uit een auto stapten, een vervalscht schrijven van den vader van het kind als bewijs getoond heb ben. Op het hulpgeroep van het meisje snelden een politieagent en een burger te hulp, De beide mannen namen daaroD terstond met den auto de vlucht. DE PRESIDENT VAN ESTLAND bracht een bezoek aan Warschau en werd aan het Centraal Station met veel eerbewijzen ontvangen. Dorpen van de buitenwereld afgesloten Een visschersvaartuig vergaan PARIJS, 1'2 Februari (H.N.) In het Noorden van Spanje heeft het zoo hevig gesneeuwd, dat verscheidene dorpen van de buitenwereld geheel afgesneden zijn. Te Barcelona ontlaste zich een hevige hagel bui. In Midden-Spanje vertoonen zich benden wolven, die zich tot in de buurt van de dorpen wagen. Ook in Portugal zijn aan de Spaanscüe grens tengevolge van den zwaren sneeuwval vele dorpen van de buitenwereld afgesneden. De Portugeesche regeering heeft de Spaansche steden in de buurt van deze dorpen verzocht de bewoners van levensmiddelen te willen voor zien. Aan de Westkust van Spanje is tijdens een storm een visschersvaartuig vergaan, waarbij de uit 25 koppen bestaande bemanning om het leven ie gekomen, DOOR 200 TONKINEESCHE TIRAILLEURS Leden van een revolutionnair genootschap PARIJS, 12 Februari. (B. T. A.). Volgens thans ontvangen nadere berichten op het minis terie van koloniën, hebben den 9den Februari jl., des avonds om 10 uur, 200 Tonkineesche tirailleurs geholpen door een zestigtal inlan» ders, die tot een revolutionnair genootsohap ba- hoorden, het kamp van Yen Bay, waar het garnizoen ligt, aangevallen. Den volgenden ochtend om half tien was de orde hersteld. Een kapitein, een luitenant, een. adjudant-onderofficier en 2 sergeants zijn ge dood, een kapitein, een luitenant, een adjudant en twee sergeants gewond. Bovendien zijn vijf Annamieten gedood en zes gewond. De zestig revolutionnairen en de muiters worden ach tervolgd. Naar van andere zijde wordt gemeld, is er denzelfden nacht ook een aanval gepleegd op een post te Wuen Hoa. De aanvallen worden toegeschreven aan een revolutionanire organi satie, die uit den vreemde haar instructies zon krijgen. Een nader bericht bevestigt, dat de orde lni het garnizoen is hersteld. 250 Muiters zijn ge- vlucht. Hoewel verscheidene vliegtuigen ver kenningen uitvoeren, is het niet gelukt hun spoor te vinden. COMMUNISTISCHE RELLETJES Na- een 23 Arrestaties te Maagdenburg MAAGDENBURG, 11 Februari (V. D.). dat reeds Maandagavond na afloop van openbare vergadering communistische relletjes hadden plSats gehad, waarbij een tiental com munisten gevangen werd genomen, vormde zich hedenmiddag een stoet, die door de straten trachtte te trekken. Een afdeellng politie zag zich genoodzaakt handelend op te treden en slaagde er in de me nigte spoedig te verspreiden. Er werden in to taal 23 personen gearresteerd. Lading likeur beschermd door Mexicaansche scherpschutters Amerika's grenspolitie bleef meester van het terrein Uit El Paso in Texas wordt gemeld, dat aan de Mexicaansche grens een hevig gevecht is geleverd tusschen Mexicaansche dranksmok kelaars en Amerikaansche grenspolitie. De smokkelaars hadden gepoogd, met ge- weid een lading likeur over de Rio Grande te brengen. Van den oever af "werden zij daarbij beschermd door Mexicaansche scherpschutters, die zich terugtrokken, toen de smokkelaars door het optreden dei Amerikaansche politis genoodzaakt werden, het veld te ruimen. Het aantal gewonden aan beide zijden U zeer aanzienlijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9