CTruttige wenken Elck wat Goets Goedkoope Patronen Levensvragen Eenvoudig schortje voor meisjes van 3 jaar Blouses Smakelijk eten Meubels van verweerd eikenhout VRIJDAG 14 FEBRUARI 1930 OVEKNi-YU.NU DIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Benoodigd: 45 c.M. stof van pl.m. 80 c.M breedte, 5 el kant of een streng borduurkatoer. no. 16, 2 kleine knoopjes. Dit schortje kan men maken van fijne katoen, reformstof, zephir, Brabantsch bont en meer dergelijke stoffen. Allicht hebt ge een stukje over van een groot schort-, waar ge dit schortje, dat heel weinig goed vraagt, van kunt maken. Het patroontje is zoo eenvoudig, dat ge het wel direct op de stof af kunt teekenen, waarna ge het geheel met één c.M. naad uitknipt; zoo ook de banden. Den zak knipt men ter hoogte van het armsgat weg. Wanneer het schortje geknipt Is, maakt ge langs den heelen omtrek een zoompje van lA c.M breedte. Nu kunt ge de versiering in overeen stemming brengen met de stof, welke ge vooi het schortje kiest. Maakt ge het van fijne ka poen, dan werkt ge het schortje, den zak en de banden af met een smal kantje, terwijl bij re formstof of zephir een gehaakt puntje in een bijpassende tint bij het schortje ook erg aard'g kan staan. Onder aan het armsgat zet men aan den verkeerden kant een 3 c.M. lang en breed stukje goed tegen, zoodat de knoop op dubbele stof wordt gezet. Bij de banden vouwt men de zoompjes onderaa.. tegen elkaar, waardoor de banden puntig toeloopen, waarna men op de op de teekening aangegeven plaats een knoopsgat inmaakt. De groote zak wordt nu nog opgezet op 20 c.M. vanaf den onderkant en het schortje is klaar. van al onze modellen, die gennmmerd zyn boven 4000, zijn ver krijgbaar aan ,Met Patronenkantoor"Postbus No. i. Haarlem. Onberispelijks coupe. Dameskleeding in de maten 88. 96, 104 bovenwijdte, a f 0.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de be- schrijving genoemden leeftijd a f 0.35. Bij elk patroon handlei- éing voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroon- Qi*Zs Franco toezending, direct na ontvangst van bestelling, met bet verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van bet model en het blad. waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad, zonder extrc toegift. Een ander bekladden kan nooit zichzelf schoonmaken. TENNYSON. De weg naar huiselijk geluk loopt over kleine struikelblokken, die wij moeten ontgaan. Zoo het „ken u zeiven" meer in toepassing werd gebracht dan het „ken anderen" de wereld zou heel wat gelukkigen meer tellen. Wie kan rüpe bezen lezen Van 'nen tak die drooge staat? GUTDO GEZELLE, Genezen te willen worden is een deel der ge nezing. SENECA. Dat zijn wenken, die altijd welkom zijn; daar om wU ik u het volgende eens mededeelen. Mis schien bent u zelf al zoo vernuftig geweest om in dergelijke gevallen een oplossing te vinden, maar het is ook mogelijk, dat u er niet bi) hebt stil gestaan. Welnu, de eerste nuttige wenk is die voor een gebroken hangspiegel, mits deze niet è.1 te gehavend is. Het gebroken gedeelte kunt u op een handige wijze verbergen, door er een doek over heen' te drapeeren, zooals u de teekening laat zien. Ditzelfde kunt u ook toe passen bij gebroken bloempotten en andere voor werpen, die u niet dagelijks gebruikt. En dan wil lk u nog even een wenk geven voor gaten of vlekken In het behangsel. Deze komen het meest voor op de plaats, waar de divan staat; daarom ls 't raadzaam op dit gedeelte een aardlgen batikdoek of Indisch matje te spijke ren. Niet alleen dat het duurzamer is, maar het staat ook gezellig. Y. K. zwakke _leur, en laat een rand hout rond om het karpet open, an leg hier en daar 'n paar kleedjes in 'n gedempte kleur en aan beide kanten gelijk van patroon en kleur. Wat hebben we voor meubels noodig ln de eetkamer, wordt er veel gevraagd Neem oen van perzik-geel met blauwen rand en licht-blauwe net-gor- lijnen. Het verweerde eikenhout komt hier bij prachtig uit. Verweerd eikenhou ten meubels en no tenhouten meubels ïunnen goed gecom bineerd worden. Heeft u meubels van notenhout en wenscht u vernieu wing aan te bren gen, plaats dan ver weerd eiken er tus- schen. ANEMOON. Er zijn menschen, die met een ware virtuosi teit steeds dadelijk de schaduwzijde van a'les opzoeken; maar er zijn ock van die gelukkige naturen, die overal een zonnestraaltje weten te ontdekken. De eerste cat:gorie zal bijvoorbeeld op een regendag alleer. maar het naargeestige zien van dat neerstroomende water; de tweede zal dadelijk overwegen, dat het goed. is voor den tuin, of dat de boeren er toch blij mee zullen wezen. Dit is nu maar eens een heel simpel gegeven, maar zoo gaat het ook met andere dingen. Het leven hangt nu eenmaal aan elkaar van kleinigheden. Het zijn niet juist de groote onge lukken, die de menschen verdrietig en zenuw achtig en ontevreden maken. Een groot leed kan de ziel doen groeien boven kleine levensdingen uit. Maar die verdrietelijkheden van allen dag een werkman, die niet op tijd komt, een bestelling, die niet goed wordt uitgevoerd, een onvriendelijk woord van anderen, een bezigheid, die ons mislukt, een afspraak, die vs.-ge.en werd, een voorwerp, dat we verlegd hebben en niet terug kunnen vinden, een kwitantie, die ons op ongelegen tijd wordt aangeboden, een bezoek, dat ons komt ovenrallen, wanneer we al tijd tekort hebben komen het zijn al die duizen den kleinigheden, die ons leven beïnvloeden. Maar behalve al die kleinigheden van onaan- genamen aard, zijn er, Goddank, ook vele aan gename dingen in het leven. En het ligt aan ons, al die goede dingen op hun volle waarde te schatten. Is daar niet de mooie natuur, het vroolijke gebabbel van onze kinderen, 'n welgeslaagd werk, 'n vriendelijk zonlicht, 'n pas ontloken bloem, 'n prettig bezoek, 'n bewijs van vriend schap, 'n stukje boelende lectuur, 'n aangenaam handwerkje zijn er in het leven, naast de onaangename, ook niet duizenden prettige din gen? Ik geloof, als we iederen avond eens zorgvuldig nagingen, wat we den afgeloopen dag beleefden aan kleine en misschien grootere vreugden, dat we dan meestal zouden moeten toegeven, toch niet slecht bedeeld te zijn geweest. Integendeel. Maar dan mogen we niet al dat goede laten overschaduwen door het minder aangename, dat waarschijnlijk ook ons deel werd. Laten we daar dan liever niet bij stilstaan. Hoe eer we vergeten, hoe beter. Ik ken 'n echtpaar, dat op den eersten ver jaardag van 't huwelijk zorgvuldig naging, wat er in dat eerste huwelijksjaar al aan tegenspoed was voorgevallen. En het werd een heele opsom ming van wederwaardigheden, waarbij heel de zonnekant verloren ging. Maar nu lees ik in een Engelsch blad van een oud vrouwtje, dat beter levenskunstenares schijnt te wezen. Ze was over de negentig en ze had veel last van rheumatiek, wat haar wel eens humeurig maakte. Toen de schrijfster haar ging opzoeken, kwam ze den ook reeds bejaarden zoon tegen, die haar waarschuwde, dat mosder weer zoo geplaagd werd door rheumatiek. Maar toen ze binnenkwam in de armelijke woning, zat het oudje daar glimlachend gebogen over een bos viooltjes, die een der kleinkinderen haar had gebracht. „Is het niet heerlijk," zei ze, „dat ik op mijn leeftijd dat nog ruiken kan?" L. T. Menige jonge man vraagt zich zoo nu en dan eens af: „Zal ik trouwen en met wie zal ik trou wen?" En aan zijn geestesoog laat hij een gan- sche rij brave, aardige, frissche, vroolijke, jonge meisjes van zijn kennis de revue passeeren. Met, Greet heeft hij meermalen getennist, met Mies zich op het ijs vermaakt; Bep ontmoet hij iede ren morgen na de H. Mis uit de kerk, een vroo- lijk en toch zoo vroom type; Annie, de vriendin van z'n zus, is een lief, maar wat bedeesd msiske; Willy, de studente, is zoo ernstig van aard; Hank flirt veel te graag, nee, dat is niets voor hem. Als hij trouwt „moet zijn meisje, z'n uitverkorene, alle goede hoedanigheden in zich vereenigd hebben!" Ze moet ontwikkeld zijn en een flinke huis vrouw tevens; zij moet kunnen koken en naaien, liefst ook muzikaal zijn en goed godsdienstig, maar geen kwezel; vroolijk en huiselijk van aard wezen. Asjeblieft geen opgeprikte modepop, maar toch ook weer niet een, die er niets om geeft, hoe ze er uit ziet. En hij droomt verder van het liefste, het mooiste, het braafste vrouwtje, dat hij eens de zijne zal mogen noemen. De keus is echter moeilijk. De Fransche humorist, Max O. Rell, wil hem helpen bij zijn keuze en zegt o.a.: „Trouw een vrouw, die zich zonder schaamte in eon eenvoudig huiskleed aan u durft te ver- toonen, wanneer gij een bezoek brengt; trouw haar niet, als zij u lang laat wachten, omdat zij zich eerst moet optooien." „Trouw nooit een vrouw, die tegenover haar huisgenooten en in den huiselijken kring kort aangebonden is, terwijl zij tegenover vreemden zoo vriendelijk en lieftallig mogelijk is; want denk er aan, voorloopig zijt ge de aanstaande, maar later-zult ge tot hare huisgenooten be- hooren." „Trouw een vrouw, die haar huisgenooten steeds kleine genoegens bereidt: voor moeder de pantoffels haalt of klaarzet, of haar een kussen in den rug stopt als zij na verrichten arbeid rustig zitten gaat; voor vader diens pijp stopt, z'n potlooden punt, de courant haalt en open vouwt." „Trouw een vrouw, die hartelijk lachen kan; is haar lachen gedwongen, dan deugt zij niet voor echtgenoote!" „Trouw ook de vrouw, die met een vroolijk humeur de plagerijen van haar broers weet te verdragen; zij zal ook voor u een goede kame raad zijn en met u door dik en dun gaan." M. A. We houden allemaal op zijn tijd van 'n lekker hapje, een smakelijk voorgerecht of een toetje, dat niet te duur is. Vandaag nemen we eens een paar varkenstongetjes met een zuur sausje. We kunnen dit gerecht als een lunchschoteltje voor zetten, doch 't kan ook dienen als schotel aan het middagmaal. Twee of drie varkenstongen, het ligt er aan hoeveel personen er van moeten genieten, wor den een paar dagen onder 't zout gezet, dan afgewasschen met lauw water en in ruim ko kend water gedurende 5 kwartiér gekookt. On middellijk daarna wordt het vel er af getrok ken en houdt men de tongen warm in het kook nat. Voor de saus neemt men 1 Liter van het kooknat, brengt dit weer aan de kook, onder wijl in een pannetje Yi ons bloem met Ys ons boter smeltende, en zorgvuldig de klontjes er uit roerende. Dan voorzichtig, van het vuur. langzaam het kooknat bij kleine beetjes er door roeren tot een gelijkmatige saus verkregen is. Deze enkele minuten flink laten doorkoken en ten slotte 1 d.L. azijn er door menden. Vooraf geven we een Russische vcorspüs. Men neem' gelijke hoeveelheden koud gebraden kalfsvleesch rundvleesch. magere ham en ossetong (van ieder ongeveer een theekop vol), vier hard ge kookte eieren, vijf groote zure augurken en vijf zure appeïen. Alles aan kleine blokjes snijden en aanmaken met wat zout. peper, mosterd, azijn en een weinig zuren room. Flink dooreengeroerd is het een zeer smakelijke salade, waarbij men sneetjes geroosterd brood kan geven. Een Gorttaart is vandaag ons toetje. Daarvoor wordt 1 L. melk gekookt met V: stokje vanille en dan nog een half uurtje laten trekken On derwijl 3 ons gort fijn malen, de vanille verwij deren en de gort in de kokende melk storten. Onder voortdurend roeren in ongeveer y, uur de gort gaan koken. De pan van het vuur nemen en bij de gekookte gort 1 ons gesmolten boter voegen, 2 geklopte eierdooiers, 1 ons suiker. 1 ons Sunmaid rozijnen, die in een weinig kokend water even opgeweld zijn, en ten slotte het zeer stijfgeklopte eiwit. De goed gemengde massa doet men dan in een flink beboterden en met paneermeel bestrooiden springvorm en laat de taart in een matig warmen oven on geveer een uur bakken. In den vorm even laten bekoelen en dan op een schaal storten. SYLVIA. De verhoogde taülelijn heeft zich werkelijk weten te handhaven, zoowel bij avondtoiletten als bij sport- en namiddagcostuums. De jonge meisjes hebben zich de nieuwe lijn al lang toe geëigend en met alle recht. Zooals het met al de eerst 'n beetje gewaagde modesnufjes gaat: de ouderen kijken eerst eens de kat uit den boom en wagen zich dan tot den sprong. Er bestaat dan ook reden, te vreezen, dat binnen afzienbaren tijd dames van alle moge lijke proporties zich een taille willen maken, al is het dan ook met behulp van een corset. Want dat dit gehate instrument er dan by te pas zal komen is wel haast zeker. Wij zouden altijd wat meer geposeerde vrouwen een robe in prin- cessevorm willen aanraden of een niet te mime casaque, zooals fig. 5354 aangeeft. Zij is van lichtgroen jersey de laine met eenvoudige hals uitsnijding en daarbij aansluitende jabot. De mouwen zijn nauw en de schulpvormige onderrand is een aardige combinatie met de V-vormige découpe. Fig. 5361 is een blouse, die in den rok gedra gen wordt of met een ceintuurtje van dezelfde stof Juist even over het middel valt. Voor heel jonge meisjes is dit modelletje van rose crêpe de chine met rond plissékraagje en strookjes langs de mouwen bij uitstek geschikt. 'n Aardige vinding voor twee kleuren stof, b.v. geel en bruin, is fig. 5363. De geschulpte randen zijn van donkere stof, de geplisseerde jabot wordt gemaakt van het lichte materiaal. Zooals we op de teekening zien, zijn de hals uitsnijding en daarbij aansluitende versiering asymmetrisch, wat niet alleen modieus is, maar ook heel flatteerend. POLA. De moderne meubels, welke hier bedoeld H worden, geven de kamer 'n modern aanzie.:. In Engeland worden deze soort meubel- li veel toegepast voor het meubileeren va I een landhuis of een flat. Er zijn veel menschen. die het zilver achtige hout op prijs ste'len, doch er zijn er ook die het te koud vinden aandoen, en daarbij komt nog de strenge eenvoud van de meubels zelf. Weer andere men schen verkiezen juist dezen eenvoud van lijn en kleur boven het hooggepolijste meubelwerk van vroegere dagen. Eenige jaren geleden was het z.g. verweerde eikenhout zeer duur en slechts te ver krijgen voor diegenen, die over een ruime beurs beschikten, maar tegenwoo-d'g is het in het bereik van velen gekomen. De prijzen zijn niet hooger dan die van ander goed meubelwerk. Er is een speciaal proces van cel'ulose-afwerking, welke op het verweerde eikenhout toe-e- past kan worden, zonder dat de kleur er door te lijden heeft. Dit maakt het oppervlak practisch ongevoelig voor be schadiging" van heet water, inkt- of fruit- vlekken. het helpt daarenboven dc kleur van het hout in stand houden. De toe passing van cellulose kost weimg meer dan de gewone afwerking. Er wordt vaak gedacht, dat het moei'ijk is, het hout goed schoon te houden, zoo dat er niets van de fijne grijze kleur, met de oriaineele licht-partijen, verloren gaat. Het beste hiervoor is. zuivere beienwas en terpentijn in zeer kleine hoevee'heden te gebruiken, en dit goed in te wrijven. Om watervlekken van een tafelblad te ver wijderen bi) niet-cellulose-afwerking, ge bruikt men gewoon fijn schuurpapier, en men polijst het daarna met bijenwas. De grijze bewerking is wel de meest bewonderde uitvoering van al het nieuwere I eikenhout, maar toch zijn de andere uit voeringen ook mooi, en zeker waard hier opgenoemd te worden, b.v. blauw eiken hout, donker eikenhout, of gewast eiken hout in de natuurlijke kleur gelaten. Laten we eens een paar schema's voor het meu bileeren van uw huis beschrijven. Wanneer u uw hart gezet hebt op het mooie grijze eikenhout voor de eetkamer, i een ulttrekbare tafel, groot genoeg voor 4 personen, en voor 8 personen, wanneer zij op haar grootst is. Dan heeft men verder noodig 6 stoelen met rug, en twee met armleuningen, die er bij passen. De grootte van uw buffet of dressoir hangt af van de grootte van uw kamer. De dressoir en het buffet, welke hier getee- kend zijn, zijn bestemd voor kleine kamers. Een eetwagentje op rubberwieltjes zal u of uw meisje veel keeren het loopen van of naar de keuken besparen. Het kan naast de tafel staan als dientafeltje en het kan verder nog dienst doen in andere kamers, en in den tuin voor het theegerei in den zomer. U kunt nog een boekenkastj»-bo?ken- standaard en een of twee ruststoelen en een schemerlamp aan het meubelwerk toe voegen. En wanneer u gordijnen en kus sens kiest, vraagt u Jan de patronen te zien van de onverganke'ijke kunstzijden meubelstof en geometrisch gepatroonde ribstof. U zult db zachte overgaande kleu ren prachtig vinden, en ze pacsen ook heel mooi bij het verweerde eikenhout. Wanneer de eetkamer uitziet op het Noorden of Noord-Oosten, dan is het beter de perzikenkleur te kiezen voor de gekalkte of gewaterverfde muren, en een zachte eikleur voor het plafond. Past u in een slaapkamer, welke uitziet op het Zuiden, Zuid-Oosten of Zuid westen, het verweerde eikenhout roe, dan kunt u het beste de muren waterverven, in zacht blauw. Voor de vloerbedekking kiezen we tapijten van grijs met blauw en rose, nierbij passen een sprei en gord'in van blauw-en-goud moderne ribstof. Er wordt in dit moderne meubelwerk ge kozen een eenvoudig oed, een groote kast met laden, wanneer de kamer geen Inge bouwde kast heeft, een kleine schrijftafel en een toilettafel met vasten spiegel. Voor een kamer, welke meer op het Noorden uitziet, kiezen we nu zonniger kleuren, het perzik-rood leent zich hier voor bizonder, omdat deze kleur zacht ls, en tevens gloedvol. We kunnen ook nemen perzik-geel, het korenbloem-blauw voor het houtwerk, moderne kleedjes ln blauw, rozenrood, en gebrand oranje. OvergordU- Kies dan een zwakke kleur jade-groen voor de muren, ot zacht blauw, of licht terra en 'n zachte perzikenkleur voor 't plafond. Bedek den vloer met n donker grijs karpet met 'n modern patroon van 'n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10