Deuren, muren, gelakte meubelen en^ alle soorten schilderwerk kunnen in een oog wenk helder en glanzend gemaakt worden. Gebruik Vim overal in huis.w HET WOORD VAN DEN DÜCE De winterzitting van het Intern. Arbeidsbureau Economische hergeboorte De ontwikkeling staat niet stil De helpende hand ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 DERDE BEAD. PAGINA 'T KAMELEON-ACHTIGE FASCISME ïgm-. ,;s v iSïS Pi» -5 m i H. #v ff r - Vrijheidsoorlog der Grieken NIEUWE INCIDENTEN TE LEUVEN doelmatige advertentiën Loi-iiiut-1A Li —4. VEREISCHT NV. OE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEN 'T 'l;'i> i i aJftflpT s.v. voor S*,CEN. OPVj%ft EN POUJ5^ *tA, °PYV VAN Iopw,w jf ^njjsnf IV I J1*. V 9-0182 H «wrat VIM (Van onzen H-correspondent) ROME, 1 Februari. „Op den dag, waarop de automobiel van het jaar VIII, de Fiat 514, de met volle kracht werkende fabriek verlaat, brengt de „Fiat" hulde aan den onvermoeibaren werker! aan den man. die Italië over heel de wereld be kendheid en tevens een nieuwe toekomst heeft verschaft",,.. Aldus telegrafeerde senator Agnelli, presi dent van de reusachtige Fiat-maatschappij, aan Mussolini. En Mussolini zond hem het volgen de antwoord: „Ik heb uw telegram ontvangen en ben er irotsch op, dat de wereldvermaarde Fiatfabrlek weder met volle kracht werkt. Ze is de glorie van Turijn en de kracht der natie. Uw bericht slaat hen in het gezicht, die, om hun eigen onbekwaamheid te verbergen, kwaad spraken van onze industrie. Ik put uit den nieuwen gang van zaken bij de Fiat en uit de fascisti sche samenwerking in de hoofdstad der tech nici de zekerheid, dat Italië een economische hergeboorte tegemoet gaat".... Reeds eenige weken geleden verwekte het bericht, dat de Fiat-maatschappij besloten had, het geheele bedrijf weder in werking te stellen, allerwegen vreugde. Daarna kwamen er ook tijdingen over andere fabrieken, o.a. de groote staalfabrieken van Terni en die tijdingen hadden denzelfden inhoud. De conclusie was algemeen, dat Italië bezig Is, de economische crisis, waarin het ten deele door de stabilisatie van de lire vervallen was, te boven te komen. De stabilisatie van de lire, evenals de be- reidneid tot betalen der oorlogssehulden wa ren punten van het fascistische programma, belangrijke punten, die voor het land groote gevolgen hebben gehad, Door de kweetie der oorlogsschulden te re gelen en wel naar tevredenheid der crediteu ren, kreeg Italië uitzieht op een internationa len steun ten behoeve der stabilisatie van de ljre. En deze stabilisatie maakte het tevens mogelijk, dat uit de Vereenigde Staten kapi talen konden worden betrokken, waardoor de aan bloedarmoede lijdende industrie weer op ae been kon worden geholpen. Er werd in het land danig gesputterd tegen het feit, dat b.v. de Fiat zich in belangrijke mate op het Amerikaansche kapitaal moest orienteeren, maar de mopperaars verloren uit het oog, dat er zich in het agrarische Italië nu eenmaal geen kapitalen bevinden, groot genoeg om aan de eischen van de moderne industrie tegemoet te komen. Groote fortuinen, zooals die zich in de States, Engeland, Frank- rijk of Nederland bevinden, kent Italië niet. Zelfs in Rome, waar toch de rijke adel is ge concentreerd, is de rijkdom betrekkelijk en het voor industrieele doeleinden beschikbare kapitaal gering. Het land is arm, heeft nooit rijke koloniën gehad en evenmin een industrie, die mogelijk heden tot het bijeenbrengen van groote kapi talen schept. Het Amerikaansche geld was dus noodig als brood, terwijl het behalve financieele, óók moreele kracht gaf. Door het vertrouwen, dat de Amerikaansche geldschieters aan Italië schonken, won in het land de overtuiging veld, dat men er toch niet zoo slacht voorstond, een alleszins gerechtvaardigde conclusie. Mussolini, in zijn economische politiek fi nancieel en moreel gesteund, was zco verstan dig, te juister tijd den toevloed van Ameri- kaansch geld stop te zotten, terwijl hij door de reorganisatie der groote en kleine banken het economische leven een onschatbaren dienst bewees. Italië^s grootste bank, de Eanea Com- merciale Italiana, wordt tbans door buiten- landsche financiers pm baar soliditeit en or ganisatie geprezen en ondanks eenige minder gunstige uitzonderingen staan de onder faseis- cistisch beheer staande kleinere banken er goed voor, voor zoover de omstandigheden het althans toelaten. Men moet niet vergeten, dat in Italië evenals In de andere Zuid-Europeesche landen de moderne bedrijfsorganisatie nog in haar kin derschoenen staat. Bovendien doen zich er, evenals elders, de gevolgen van den wereld, oorlog nog ter dege voelen. Die heeft in geen enkel land profijt gebracht en allerminst op de Apennijnen, waar men zich de luxe van een flinken oorlog niet kan permitteeren. "Voeg daar nog bij het verjies van afzetgebie den ais de Vereenigde Staten en Rusland, waarheen vroeger reusachtige hoeveelheden wijn, vermouth enz. werden geëxporteerd, dan begrijpt ieder, dat het begrip algemeene wel vaart in Italië ver te zoeken is. Zoo is het ook mogolijk, dat de Fiat-export één der voor naamste posten van de handelsbalans vormt on dat deze door het vreemdelingenverkeer «lui tend wordt gemaakt, Bij een beschouwing van den economischen toestandenoet men met deze en enkele andere factoren rekening houden en dan komt men tot de conclusie, dat de toestand van den pa tiënt naar omstandigheden redely wel is. Mussolini heeft dezer dagen deflmuatie van het oogsnblik uiteengezet en een résumé zal men wel reeds in den vorm van een telegram onder de oogen hebben gehad. De rede van den Duce, die hij tot de naar Rome gekomen po desta's heeft gehouden, straalde van optimis me, maar droeg toch tevens het karakter van een waarschuwend „we zijn er nog lang niet". Do jKKlestA's zijn gelijk bekend de magistra ten, die in Italië in de gemeentebesturen de taak van burgemeester en gemeenteraad hebben overgenomen en de aan hun leiding toever trouwde gemeenten met dictatoriale macht be sturen. De gemeenten zijn daardoor een soort maatschappijen geworden, wier directeuren de podesta's zijn, die evenals alle maatschappijen of vennootschappen hun adjunctdirecteuren aan zich zien toegevoegd, maar die overigens zoo goed als onafhankelijk zijn in het kiezen hunner medewerkers en adviseurs. Mussolini verzekerde dat het instituut der podeta's in alle opzichten een succes is ge bleken. Vrijwel alle podesta's hebben zich tegen hun verantwoordelijke taak opgewassen ge toond. Deze podest&'s hebben ook voor de vorstelijke tribune gedefileerd, tijdens de huwelijksfees ten van Umberto en Marie José en hun stoet van gerokte, hooggehoede, met eereteekenen en ambtsketenen beladen heeren leverde toen een eenigszlns zonderlingen aanblik op. Maar volgens Mussolini werd deze „parade d'Etat" vooral door de buitenlandsche gasten hoogst interessant gevonden, speciaal nadat ze ge hoord hadden, dat da.ar allemaal kleinere of grootere dictatoren aan ben voorbij gingen, imitaties dus van den grooten dictator. Die herinnerde er voorts aan, dat de podes ta's hun diensten gratis verleenen, terwijl on regelmatigheden of onbekwame administratie der gemeenten tot de zeldzaamheden gaan be- hooren. Zijn toespraak tot de podestk's werd door Mussolini tevens benut, om de in do naaste toekomst to volgen economische politiek uit te stippelen. Én hier toont het fascisme, dat in politiek opzicht zoowel autocratisch als democratisch is, ook in de zakelijke leiding van het land zijn ongedefinieerd, kameleonachtig aspect. De Duce kondigde aan wat trouwens reeds bekend was dat hij de huurprijzen in Juni a.s. vrijgeven zal. Tot dusver waren de huren officieel vast gesteld. Ze zijn reeds buitengewoon hoog en men vreesde, dat het vrijgeven een ongunstl- gen invloed zou hebben. Om deze vrees te be zwaren, hield de Duce tot de podestè/s en over hun hoofden heen tot het volk een kort economisch college. Hij erkende, dat de huren in Juni omhoog zullen gaan. Maar de regee ring zal den woningbouw zooveel mogelijk be vorderen. Wanneer er een voldoend aantal nieuwe woningen zijn gebouwd, zal het aanbod grooter blijken dan de vraag en de rest volgt vanzelf. De huren zullen langzamerhand op een normaal niveau komen,... Aan den éênen kant dus de vrijheid voor de huiseigenaren in het vaststellen der huren, aan den andereu kant staatssteun voor de in dustrie. Wij hebben, aldus Mussolini, bij de eigen industrie voor 350 millioen bestellingen ge daan in spoorwegmateriaal. De marine heeft hier en daar voor niet minder dan 400 millioen bestellingen geplaatst, speciaal de scheepswer ven, die uit het buitenland nog opdrachten voor 200 millioen kregen. De verzoeken om hulp van de Cantieri Italianl Navali (scheeps- industrie) behooren tot het verleden. Indien er banken, scheepvaartmaatschap, pijen, industrieën en landbouwondernemingen zijn, die het doode punt der laatste crisis heb ben overschreden en eert toekomst beioven, maar ondersteuning noodig hebben, kunnen ze op de regeering rekenen. Wij hebben hot syndicaat ter verdediging der zijde-industrie opgericht en houden ons tnan3 met de textielindustrie bezig en verhoog, den, waar noodig, de invoerrechten of verbo den zelfs den uitvoer van artikelen, die hier gefabriceerd worden of als overhodigen import moesten worden beschouwd. De landbouw heeft onze grootste zorg. Dezer dagen zal een ministerraad worden gehouden, om de maatregelen te bespreken, die noodig zijn ten behoeve van het probleem van den wijn, nu zes of zeven millioen hectoliter van den oogst 1928 nog niet verkocht zijn. Er vindt in Italië een economisehe herge boorte plaats, zoo verzekerde Mussolini en, voegde hij er aan toe, men kan er zeker van' zijn, dat de regeering haar niet gadeslaat met de armen over elkaar. Italië consolideert zich en het is eigenlijk belachelijk te bedenken, dat hier overal rust heerscht, terwijl in vele landen crisis op crisis volgt. Er zijn intusschen lichtzijden, maar ook schaduwzijden in ons economische leven, aldus de Duce tippf- ibir- 'j v - t - y, DE HAVEN VAN SYDNEY IN AUSTRALIË WORDT OVERBRUGD. Dit werk, October van het volgende jaar klaar moet zijn, komt op ongeveer 72 millioen Bü hoog water zal er onder de brug nog een hoogte van 170 voet zijn, voldoende passage van de schepen. dat in gulden, voor de De lichtzijden worden o.a. gevormd door de verbetering van de handelsbalans, de uitbrei ding van het goederenverkeer op de spoor wegen en in de havens, de vermindering der werkloosheid en het steeds grooter gebruik der electrische energie, die den kolenimport doet verminderen. De schaduwzijden zijn het steeds meer voor komen van faillissementen en het zich steeds uitbreidend euvel der wanbetaling. Hiervan zijn meestal het soort handelaars en bankiers de oorzaak, dat in en na den oorlog zaken is gaan doen, profiteerend van valutavoordeelen etc. Te veel wordt vergeten, dat men niet zoo maar opeens zakenman wordt en dat het bank wezen buitengewoon ingewikkeld is. Zij, die zich indertijd zonder eenige practische be kwaamheid la handel, bankwezen *n industrie (Van onzen correspondent G e n v e, S Februari 1930. De beheersraad van het internationale ar beidsbureau geeft vanavond zijn winterzitting geëindigd, na volle vijf dagen hier langdurige, lang-gerekte vergaderingen te hebben gehou den, zonder dat desniettemin alle punten der agenda konden worden afgedaan. Gewerkt wordt er in den beheersraad, dat moet men er kennen. Ioderen dag van 10 tot één en daarna weder van drie tot zeven, het is een arbeidsdag zooals men bij de conferentie en commissiever gaderingen in het volkenbondsgebouw slechts zelden pleegit aan te treffen. Arthur Fontaine, die nu tien jaren lang met eere het voorzitterschap heeft bekleed en het vertrouwen zoowe) van de werkgevers-, als van de arbeiders-groep nog ten volle bezit, heeft thans m«t zijn 22 colega's van den beheersraad (het 24ste lid, de regeeringsgedelegeerde van Argentinië is stnd3 de presidentswissaling in zijn land nimmer meer in den beheersraad te- ruggekomen Genève verlaten, met het blij de vooruitzicht, dat de twee volgende raadszit tingen van dit jaar, afgezien van een korte bij- oenkomst ter gelegenheid der internationale arbeidsconferemtie in Juni, niet alleen aan den arbeid doch ook aan eenige feestelijkheden ge wijd zullen zijn: op 25 April zal de beheers raad de gast zijn van de Fransche regeering ter herdenking van het feit, dat tien jaren geleden de ereste zitting van den beheersraad gehouden werd, evenens te Parijs en eveneens onder het presidium van Fontaine, terwijl de October- zitting te Brussel zal gehouden worden, zooals reeds verleden jaar October besloten werd in verband met de Belgische onafhankelijkheids- feesten en de daaraan verbonden groote ten toonstellingen, die ook op Industrieel gebied be langrijk beloven te worden. Zoo blijkt het in de Internationale arbeidsorganisatie nog moeilij ker dan in den volkenbond de raadszittingen alle te Genève te houden. Voor de goede stemming onderling tusschen de leden is het misschien wel goed, dat zij den volgenden keer eens in een nieuwe omgeving, In een ietwat feestelijke, althans plechtige stem ming zullen bijeenkomen. Want ditmaal had men zoowel aan de werkgevers-, als aan de hebben hegeven, zijn thans de oorzaak van vele bankroeten. Tot slot kondigde Mussolini nog een gewel dige verandering aan, n.l, de opheffing der stedelijke douanerechten, welke Middeieeuw- sche belasting alleen nog in Italië, in Grieken land en te.... Parijs bestaat. Reeds eenige jaren geleden hebben enkele steden getracht, de tolbarrière rond haar ge meente op te heffen, maar deze moesten gauw tot den ouden toestand terugkeeren. Maar Mussolini kan zich niet indenken, dat ophef fing er van onmogelijk is en daarom heeft hij haar op het program der regeering gezet. De baten, die er tot dusver uit voortvloeiden, moeten maar op oen andere manier gevonden worden. En dan basta, aldus de Duce. We moeten nu even op adem komen en geld verzamelen voor nieuwe ondernemingen. Voorloopig zullen daarom alle plannen tot verfraaiing Van steden etc., alle luxe-uitgaven dus, worden stopgezet. Alle krachten moeten nn aan bet werk wor den gezet in het belang der economische reor ganisatie van het land en om vermindering der belastingen mogelijk te maken, wat hoogst noodzakelijk is, Het is een programma, dat tot hot hart van do massa spreekt. Het fascisme, bet kameleon achtige fascisme, transformeert zich allengs van een politieke in een economische revolutie, niet zeker, dat de beheersraad Inderdaad be- arbelders-zijde menigmaal moeite om den cor- reeten toon, die gelukkig in den beheersraad bij alle verschil van meening nog steeds ge- bruiklijk is, te handhaven. Vooral de tempe ramentvolle Jouhaux en de uitwehdig hoffelijk, koele, doch inwendig blijkbaar heftig-ontstemde voorzitter van de werkgeversgroep, de Deen Oersted, hadden enkele koeren duidelijk moeite zich te blijven heheerachen, Jouhaux was dezer dagen vaak uit zijn hu meur op een wijze, zooals wij van dezen Fran- schen vakvereenigingsleider, die een geweldige stem kan opzetten, doch toch zeker tot da menschen behoort, die wel met zich laten pra- ten) zelden gezien hebben. Hij zeide het zelf dezer dagen een paar maal: men moet wel een flinke dosis goed humeur medebrengen, wil men in de vergaderingen van den beheersraad nog iets daarvan overhouden Blijkbaar was de dosis, die Jouhaux Ihad medegebracht naar Genève, op den gewonen duur der zitting van drie of hoogstens vier dagen berekend geweest. Want op den vijfden dag was de voorraad heusch uitgeput 1 Toch had Jouhaux ditmaal, evenmin als de andere leden der arbeidersgroep, ernstige re denen tot klagen. Over het algemeen heeft de arbeidersgroep heel wat vaker de overwinning behaald dan de werkgeversgroep, en zulks voor al ook bij de belangrijkste kv/esties. Wanneer men de balans opmaakt van deze vijf dagen vol strijd tusschen de werkgeversgroep en de ar beidersgroep en men drukt dit eens in de ter minologie van bokskampen uit, dan zou men kunnen zeggen, dat de werkgeversgroep welis waar geen knock-out-nederlaag geleden heeft, maar toch met een belangrijk verschil op punten verloren heeft De voornaamste overwinning, die Jouhaux en de zijnen behaald hebben la die met betrekking tot de internationale regeling van den arbeids tijd in do kolenmijnen. Het was tevoren lang sluiten zou deze kwestie op de agenda van de internationale arbeidsconferentie van Juni van dit jaar te plaatsen Men wist, dat de werkge vers de gelegenheid, dat de voorbereidende ateenkolenoonferentie van Januari voor geen en kel voorstel inzake den arbeidsduur in de mij nen ook zelfs maar een meerderheid van één Btem had kunnen opleveren, zouden uitbuiten, om de innerlijke tegenstrijdigheid te betoogen tusschen dit toeken van onmacht tot eenige overeenstemming te komen eenerzijds en 't ge geven advies, dat de kwestie rijp is voor inter nationale regeling anderzijds Men wist ook, dat de geestdrift voor een internationale rege ling van den arbeidstijd In de kolenmijnen niet groot was onder de regeer i ngsvertegen woordi- gers van Italië en Zweden, die als gedelegeer den van niet-voortbrengen de en slechts verbrui kende landen vreesden dat een vrhooging van den steenkolenprijs het gevolg zou kunnen zijn van een verlaging van den arbeidstijd en van alle verdere internationale afspraken op dit gebied. En eindelijk wist men ook, dat de re- geeringsgedelegeenden van de niet-Europeesche staten Japan, Canada en Britsch-Indië weinig sympathie gevoelden voor de bespreking van de Europesche steenkolenkwestie op de alge meene internationale arbeidsconferentie, waar van zij heit universeels karakter bos li» t willen gehandhaafd zien, terwijl deze zelfde gedele geerden nóg minder geneigd waren aan de te maken conventie over den arbeidstijd in de ko lenmijnen een universeel karakter te geven, omdat zij bij de voorbereidende steenkolen-con ferentie van Januari geheel en al waren thuis gelaten en zij nu niet plotseling geheel onvoor bereid In de zaak gemengd wenschten te wor den. Zoo was een meerderheid ten gunste van do opvolging van het advies der voorbereidende steenkolen-conferentie, om de kwestie op de agenda der arbeldsconXereatie y»n Juni te plaat. sen dus zeker niet van te voren verzekerd. De spanning nam toe, toen de eene werkgevers vertegenwoordiger na den andoren, de Zuid- Afrikaan Genvmlll, de Engelschman Forbes Wateoii, de Franschman Lambert-Ribot, de Duitseher Vogel, de Italiaan Olivetti en de Deensche groepvoorzitter Oersted, allen tot het offensief overgingen en ieder op een andere wijze de aarzelende elementen onder de regee- ringsvertegenwoordigers naar hun zijde tracht ten te lokken met taktisohe argumenten, voor het vinden waarvan men bewondering gevoel de, ook al kon men zich niet erdoor laten over tuigen. Dat desniettemin de meerderheid van den beheersraad inzag, dat men ten spijt van alle theoretische bezwaren toch nog een nieuwe ernstige poging moest doen, om een overeen stemming inzake den arbeidsduus te bereiken strekt den beheersraad tot eer en is voor de arbeidersgroep zeker een gegronde reden tot verheugenis. Er zijn echter nog verschillende andere be sluiten genomen, die erop wijzen, dat de ontwik keling van de internationale arbeidsorganisa tie onverminderd blijft voortgaan. Twee nieuwe commissies zijn ia het leven geroepen, die ze ker in den loop der jaren ook op de algemeene arbeidsconferenties van zich zullen doen spre ken: de commissie voor de bevordering van een internationale regeling van de arbeidsvoor waarden van het personeel op de groote Euro- peesche internationale rivieren, zooals den Rijn en den Donau en teu tweede een permanente commissie voor de behartiging van de belangen van het kantoor-, handels-en-winkelpersoneel. Terwijl de eerste commissie voor de verbetering van de arbeidstoestanden van duizenden ar beidende personen van belang kan zijn, zal de tweede commissie do belangen van mlllioenen werkers te bepleiten hebben, die reeds gerui men tijd erover klaagden, dat de internationale arbeidsorganisatie zich haar lot zoo weinig aan trok Ook dze overwinning der arbeidersgroep is niet zonder 'harden strijd behaald. Een voorstel van de werkgeversgroep, om de zaak, die reeds langer ^.n een jaar bij den beheersraad in on- derzoeWvas, opnieuw uit te stellen, en wel tot October, werd verworpen met 1210 stemmen, terwijl de Fransche regeeringsgedelegeerde zich van stemming onthield Een nieuw en verblijdend teeken van de ont wikkeling der internationale arbeidsorganisa tie is ook de samenstelling van de nieuw ge- schapen commissie voor het kantoor, handels- en winkel-personeel. Meer dan bij vorige commis sies heeft men thans rekening gehouden ook met de niet-socialistische organisaties. Naast vijf leden die tot de socialistische federatie van kantoor-, handels- en winkelpersoneel behooren zijn erin benoemd drie leden van de Christe lijke vakvereeuigingen op dit gebeid, twee van de neutrale vakbeweging, één fascist, terwijl ver- der nog een Japanner benoemd zal worden. Mis schien heeft deze omstandigheid op den laat- sten dag wel eenig aandeel gehad in het slechte humeur van Jouhaux I)E E????? VAN DEN GROOTEN WERELDOORLOG Nog steeds de benoeming van den Waalschen professor HEVIGE BOTSINGEN TUSSCHEN STUDENTEN EN POLITIE Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d. gisteren: Te Leuven hadden heden weer ernstige stu denten-relletjes plaats. De gemoederen zijn daar nog steeds niet tot bedaren gekomen na het bekende incident rond den Waalscben profes sor Loets, van wiens benoeming de Vlaamsche studenten niets willen weten, omdat, zeggen zij, hij niet genoeg Nederlandsch kent, om in deze taal te doceeren en omdat zij meenen, dat hij de voorkeur kreeg op dr. Elias, omdat deze als Vlaa-mschgeainde bekend staat, Heden stonden groepen Visamsche studen ten den toestand te bespreken op de volks plaats. Er werd daar verteld, dat zes bij het incident Loet3 betrokken Vlamingen van de Hoogeschool werden weggezonden. Op dat oogenblik kwam een afdeeling artil lerie-soldaten van de oefening voorbij gereden. De studenten schijnen niet uit den weg te zijn gegaan, hetgeen aanleiding gaf tot een woor dentwist met de officieren. Het gevolg was dat een student naar het politiebureau werd ge bracht. Luid protesteerend begaf de groep zich naar de Groote Markt waar het tot een handgemeen kwam met de politie en verschillende arresta ties plaats hadden. Tegen den avond namen de incidenten In hevigheid toe. Er werd gevochten op verschil lende plaatsen tegelijk. De politie en ook gen- darmen chargeerden herhaaldelijk. Naar wij. in de avonduren uit Leuven ver namen, werden eenige politie-agenten gewond en nog tal van studenten gearresteerd. De burgemeester heeft aanstonds een pro-' clamatie uitgevaardigd waarbij samenscholingen van meer dan vijf personen verboden worden. Sterke afdeeiiu-gen gendarmen te voet, te paard of per fiets patrouilleeren in de stad. Zooals bij dergelijke gevallen herhaaldelijk voorkomt, waren ineens Walen en Vlamingen het roerend eens om voor enkele uren hun veeten te vergeten en gezamenlijk front te maken tegen wat zij noemen „de pandoers": de politie en gendarmen. Nader vernemen wij nog, dat bij samenscho ling op de volksplaats door de Vlamingen een lied werd gezongen betrekking hebbend op het inciden-t-Loets. Vanavond gingen twaalf hon derd Waalselie en Vlaamsche studonteh nog steeds voort hun „aartsvijanden, de pandoers" te plagen en toe te takelen. Het herojfsme der klassieke oudheid De Vrijheidsoorlog der Grieken, de eeuw feesten, nietwaar, der bevrijding zijn er mo menteel in vollen gang en duren dit heele jaar uit, heeft zich gekenmerkt, niet alleen door de gewone „alle-daagsche" oorlogsfacto ren, maar ook door meerdere zeer bijzondere. Wordt van iederen oorlog de heldenmoed der strijders bezongen, thans schijnt het, komt pas goed de epiek van den grooten wereldoor log los, de heldenmoed der Grieken werd a.1 in die hee-te dagen zelf belicht door het befaamde heroïsme van hun klassieke oudheid. Die het langst tegen de Turken, toen deze hun vijanden reeds met de inname van Athene zelfs benauwden, tegenstand boden, dat waren de Mainotten in het Zuiden van Moren, die naar men beweerde, niet tevergeefs de af stammelingen waren der oude Spartanen: De wreedheid, waarvan ook iedere oorlog voorbeelden te veel achterlaat, bereikte in de zen langdurigen krijg een woeste wreedheid, een bestiale gruwbaarheid, die de Grieken van het Turksclie fanatisme zooveel mogelijK afkeken. Daarbij kwamen evenwel nog de meerdere omstandigheden, die de zaak der Grieken, al zagen de regeeringen van Europa zoo lang mogelijk ook werkeloos toe, een wijd en zijd verspreide populariteit gaven. De vrijheidsidealisten en revolutionnairen en in dien tijd was het pas 'n frissche wind. die de vrijheidsvlag lustig wapperen deed, zij joelden en riepen en prezen den strijd, waarin een geknecht volk zich tot onafhanke lijkheid en zelfstandigheid opwerkte. De romantici van dien gevoeligen tijd ver heerlijkten den kamp, omdat het een titanen gevecht gold tusschen Islam en Christendom. De klassieke opleiding, waarmede de laatste generaties der achttiende en van het begin der negentiende eeuw met hernieuwden ijver wa ren gevormd vorderden den cijns der dankbaar- beid, en verheerlijkte in dezen opstand tóer Grieken do deugden en de dapperheid en (Vn moed dier oude Hellenen, wier cultuur gold voor de geurigste bloesem der beschaving. Liberalen, romantici en classici, die overi gons reden geuoeg hebben om niet ln één schuitje te varen, toonden elkander den leven- digsten bijval, waar het de begeestering voor de Grieken gold. In dezen oorlog tierden de ideologieën ai heel welig; nochtans zonder een alleszins Be vredigend resultaat te bereiken. Overal werden Grieksche hulpvereeniglngen opgericht. Zelfs koning Frederik Willem III, die als staatshoofd deed, alsof Grieken en Turken in hechte vriendschap leefden, betaai- da anonym twaalf honderd gouden Frederlks In de kas der hulpverleening. Als kleinen wederdienst voor de onschat bare gave van de door Hellas geschonken be schaving, offerde de grijze vertaler van Ho meros Vosz duizend gulden. Freiherr von Stein, dia ieder jaar 500 francs gaf, zeide nog everi voor het gelukkige bereiken van her langbevochten ideaal: „Als ik jong was, IK giug nog naar Griekenland. Nog naar Grielten- land met de velen soldaten en avonturiers, die gewapend en vechtlustig een pelgrimage naar ae Akropoiis maakten. Nog naar Griekenland met de velen, die er Werkelijk als idealisten heentrokken. Onder hen is de meest bekende natuurlijk geweest Europa's grootste dichter dier dagen lord Byron. Aan hem en zijn vroegtijdig onge lukkig sterven in het land van zijn ideaal, ls het wel te danken, dat deze vrijheidsoorlog zoo'n langen naklank had. Voor het welzijn van een land, dat hij ais zijn geestelijk vaderland erkende, had hij geld en leven veil. Hij rustte een eigen schip uit, óat hij „Hercules" heette. Het heeft zijn Ka pitein niet kunnen brengen tot d» prestaties van dezen nationalen held der Grieken. Toen hij te Missolonghl arriveerde, werd hij als de held en de redder van het vaderland begroet, maar hij vermocht het niet den Augiasstal te reinigen van velerhande Grieksche partijen, strevingen en van onderling gekrakeel. Hij rustte een eigen leger uit van 550 man* wat hij meer had gaf hij uit aan het Ut stand houden der andere troepen; zelfs onder deza 500 ziekte de muiterij Het is niet te verwonderen dat hij hartgron dig teleurgesteld werd en door een beroerte getroffen. Toen hij na maanden opknapte, Weef de In- heemsche toestand de zelfde. Betrekkelijk spoedig en onverwacht werd hu in 1S24 door een longontsteking uit het leven weggerukt. Ztju benoeming tot „gouverneur-generaal der bevrijde G-'eksche havens" heeft hij niet be leefd, en is belofte gebleven, maar zijn streven en sterven voor Griekenland heeft de sympa thie zoo levend gehouden, dat weinigen er van overtuigd zijn, dat de Londensche Protocollen van 1S30 en het verdere verloop der geschie denis toch maar een schamele gulden kroon op het werk gezet hebben. Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen,den omzet, den verkoop over treffen, geeft aan een aerie dan een» de kans U te helpen, den aftrek nwei prodnoten te vergrootss-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10