DAGBLAD VOOR SCHIM DAM EN OMSTREDEN. STADSNIEUWS Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos rcaijnhardt's Zenuwtafoletten 53ste JAARGANG 2ATERDAG15 FEBRUARt 1930 No. 15646 UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN SCHIEDAMS MANNENKOOR „ORPHEUS" AUTO- EN BOOTTOCHTJES VOOR GEBREKKIGEN UIT ZWIJNDRECHT DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ZONDAGSDIENST APOTHEKEN EN GENEESKUNDIGEN UIT GORINCHEM UIT MOORDRECHT UIT OUDEWATER Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU- KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085- ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25," p. mnd. 1,10, pér week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaaL Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 C-! tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1. _j - X'., nr,„. f ïcnhii verlies van een duim; f 75.bij verlies van een wijs- Gratis-üngevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, v°et®vin7er VerJ^.Van Verzekering loopt op de'voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, vinger; 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,— bij verhes van eiken anderen vinger. fe v v INFORMATIE-BUREAU R. K. VOLKSBOND Verslag over 1929 Aan het verslag over 1928 van het informa tie-bureau van den Nedeii. R. K. Volksbond, afdeeling Sc hied am i leider de heer Th. J. H. Mouwens, ontieenen we het volgende: Behandelde zaken: Invaliditeitswet 16; Be lastingen 136; Arbeidscontract 31; Miilitie 6; Ongevallenwet 22; Kiesrecht 23; Vereenigingen 13; Vapaoskschr if ten 8; Hunrzaken 15; Diver sen 31totaal 305. Er hebban IS niet-leden van bet 'bureau ge bruik gemaakt. Enkele zeer korte opmerkingen mogen hier bij gaan. I. Art. 99 der Invaliditeitswet heeft in som mige gevailen voor den betrokkene het karak ter van een „memento-mori" gekregen, omdat toen bij weigering der hulp er wel op rekenen kan, dat er niet veel meer te redden valt. II. In de schoolgeld belasting schuilt een groot bezwaar, omdat als regel de maatstaf der betaling is, de aanslag van een vorig be lastingjaar. Hierdoor kan iemand verplicht zijn, een hoog schoolgeld te moeten betalen in een jaar, dat hij door werkloosheid of ziekte veel minder loon heeft ontvangen. En het gaat niet zoo licht, ontheffing, geheel of ge deeltelijk, te bekomen. III. Het diemtbodeuvraagstuk is soms niet licht op te lessen. Juist omdat er meer vraag dan aanbod is, meeneu sommige dienstboden, dat zij het met de arbeidsovereenkomst zoo hauw niet behoeven te nemen. Dat deze ge dachte verkeerd is, behoeft geen betoog. Toch Is aan te raden hij conflicten te trachten tot «ene minnelijke schikking te komen. Voor bei de partijen is dit verkieslijk. Men doe, vooral juiste mededeeliugen aan het bureau, opdat latere teleurstelling kan vermeden worden. IV. Men zou zeggen, dat bij ongevallen een sterk, uitgesproken streven bij de uitvoerings organen bestaat om zoo spoedig mogelijk van de rente af te komen. Ook wordt de rentever laging bij gedeeltelijke invaliditeit vaak niet Practised toegepast. Een rentetrekker wordt dikwijls niet in de gelegenheid gesteld en dit geheel buiten zijn schuld om den lich ten arbeid, waartoe hij in staat zou zijn, te Verrichten. En intusschen wordt van de 70 pet. telkenmale iets afgeknepen. Ook de wijze, waarop bij een ongeval gezocht wordt naar bijoorzaken, die bet ongeval erger maken, en Véeds aanwezig waren, lijkt allerminst aanbe velenswaardig. V. Afhankelijk van den voorraad aan te huur z9nde woningen is de bereidwilligheid van bezitters van huizen, tot onderhoudswerk ten «arieve f an den huurder over te gaan. Het in houden der huur, om daardoor den eigenaar tot Verbetering of verfraaiing te nopen is echter al tijd verkeerd en moet tot moeilijkheden leiden. VI. Meer dan voorheen komt het euvel voor, dat ouders zich genoodzaakt zien, hun kinderen te dwingen tot bijstand in hun oude dagen. Af gezien nog van den zedelijken plicht tot dit onderhoud, voorzoover de mogelijkheid daartoe bestaat, meenen wij te moeten wijzen op het Pijnlijke dat oude menschen hiertoe de bemid deling van den rechter tegenover hun eigen hinderen moeten inroepen. Bovendien is zulk e«ne rechterlijke uitspraak bijna steeds na- deeliiger voor de kinderen, dan eene minnelijke overeenkomst. VII. Een wenk is niet overbodig aan dege- hon, die er een gewoonte van maken, alles, ook weeldeartikelen, zooals radiotoestellen enz. op afbetaling te koopen. Zij ondervinden maar al te vaak, dat zij niet alleen hun koopkracht overschat hebben, doch ook, dat zij zich niet nauwkeurig genoeg op de hoogte gesteld heb ben van de leveringsvoorwaarden. Ze kloppen dan meestal te laat om hulp aan. Men sluite geen contract af, zonder het nauwkeurig beke ken te hebben, of het aan het bureau ter inzage gegeven te hebben. Tan weet men ten minste waar men aan toe is. Tot slot een verzoek: Geve Ieder, die van de bemiddeling van het bureau baat ondervindt hiervan kennis. Men moet geen collega willen zijn van den Opperschenker des Egyptischen Pharao's. VOOR DE RADIO-LIEFHEBBERS Zooals wij reeds eerder vermeldden, zal baandag a.s. des avonds van 89 uur in de Zaal van den R.K. Volksbond een Concert plaats hebben, te geven door het Harmonie Orkest ^Oefening baart Kunst" directeur de heer J. p- M. Feltzer en de zangvereniging „Gemengd Koor" dir. de heer Ko de Keijzer. Dit Concert (hetwelk niet voor het publiek toegankelijk is) zal worden uitgezonden door Algemeene Vereenigtng Radio Omroep. Door „Oefening Baart Kunst" zal ten gehoore borden gebracht de Huldigingsmarsch van t>rleg ln een arrangement van den heer J. C. M. Keltzer, de Festival-Ouverture van H. Leutner, ^en Wals van Paul Lincke, The Wedding Dance hhr F. Winterbottom, Fll'orentiner Marscb van Fucik; terwijl door de zangvereeniging „Ge jengel Koor" zal worden uitgevoerd Aller- 8e«len en Standeben van Schubert An die Musik eveneens van Schubert en het welbekende Volks "«d Machtige Eendracht. Trolhetta Ons oudste stedelijk mannenkoor onder nieuwe leiding en een nieuw werk van den nieuwen leider als plèce de resistance op het programma. We kregen dus de gelegenheid om met Ed. Flipse èn als koordirigent èn als componist kennis te maken. Als koordirigent staat de heer Flipse voor een zware taak. Het 10-jarig dirigentschap van Paul van der Putten is niet voorbijgegaan zonder een stempel op „Orpheus" te drukken; Daarbij had dit dirigentschap de populariteit van „Orpheus" verhoogd en die van den dirigent gevestigd. En nu is de populariteit van den dirigent ook voor 'n koor niet zonder waarde. De heer Flipse zal die populariteit nog moeten winnen, al was dan de eerste kennismaking sympathiek. Gemakkelijk had hij het zich niet gemaakt. Voor zijn eerste optreden met „Orpheus" had hij behalve een eigen compositie een vijftal nummers gekozen, die op het repertoire van „Orpheus" nog niet voorkwamen en waar tegenover de toehoorders laten we voor de schitterende bewerking door Lieven Duvosel van „Wilt heden nu treden" een uitzondering ma ken meerendeels wat onwennig stonden. Intusschen heeft de heer FLipse met zijn pro gramma er voor gezorgd, dat men zich niet aan precaire vergelijkingen tuschen de kunst-op vattingen van den nieuwen dirigent en die van zijn voorganger zou gaan wagen. Als hij zulk een vergelijking heeft willen voorkomen, dan lijkt ons dat van hem goed gezien. Hij sitaat niet op het podium om nu eens met een soort van referendum te laten uitmaken, wie van beide dirigenten de voorkeur verdient. Hij staat voor een eigen taak en op wat was, kan niet worden teruggenomen. Het heeft dan ook geen zin, aanleiding te geven om over wat voor bij is en het heden in vergelijking te treden. Laten we alleen dit zeggen, dat we den indruk hebben, dat „Orpheus" met Ed.. Flipse vast beraden de moderne richting ingaait, met den ouden stijl in den mannenzang gaat breken. In Trolhetta gaf de heer Flipse blijk van een onbetwistbaar talenit als componist. Het is een knap geschreven werk, afrekenend met den ouden sleur, wooird en klank vaak op verras sende wijze ineenstrengelend, vol boeiende effecten. Het koor ontwikkelde, zooals trouwens den gehieelen avond, een mooien, beschaafden klank in de forti der tenoren soms wat schel en legde getuigenis af dat onder de nieuwe leiding wederom met grooten ernst wordt gewerkt. Coen Muller vertolkte de bas- solo, terwijl Coba Itijneke de begeleiding aan den vleugel verzorgde. Voor de pauze werd door Orpheus" nog ten vehoore gebracht „Tempelzang" van Georg Rudelman en „De jonge vrouw staat op den torenwal" van Paul F. Sanders, een werkje, dat aan de zangers hooge eischen stelt; na de pauze „Der Aben-'himmel" van Anton Bruckner en „Auf der Wacht" van Ludwig Thullle, bene' vens het reeds geroemde „Wilt heden nu treden". De heer Flipse deed zich in de uitvoe ring knnen als 'n leider, die zijn koor tot de hoogste prestaties weet op te voeren. Lag het aan de onbekendheid met de werken, dat slechts langzaam er Rfeer in de zaal kwam? In alle geval wist Coba Rijneke, die zich aan Chopin en Liszt hield, meer zichtbaar de zaal te boeien. Met de van haar bekende technische vaardigheid en met een fijnheid van gevoel die meer nog dan de onberdsneHjke techniek haar snel zo oaamtrekkelijk maakt vertolkte zij voor de pauze Rondo, onug 16, Nortuvue omis 15, no. 1 en Walzer in C-mol van Chopin. Na de pauze gevolgd door Pagan'nl-sfude no. 5 Liebestraum en Concert-paraphrase uit Gou- nod's opera Fa*, door Franz Llzt. Het onbedaarlijk applaus dwong haar tot een toegift. Coen Muller, door den dirigent, die zich een voortreffelijk pianist toonde, begeleid, ont wikkelde in een zevental liederen ook hij werd tot een toegift, waarvoor hij een liedje van zijn bekwamen begeleider koos, genoopt een breeden son oren klank, vooral in het hooge regieter van voortreffelijk gehalte. Hii spreidde daarbij een stemtechniek ten toon, die alles zins viel te loven. Voer Coba Rüueke waren er blo.'men. Het publiek, dat wel eens talrijker op een Orpheus"-concert aanwezig was, bleek zeer dankbaar. VOOR VIJFTIG JAAR „Nieuwe Schied. Crt." van Zondag Uit de 15 Februari 1880:. In die Donderdag gehouden zitting van den Gemeenteraad werd een voorstel van den heer J. A. Nolet Wzn., om het laten loopen van pluim gedierte door de geheele gemeente te verbieden, mot 10 tegen 4 stemmen verworpen. Voor waren de heeren: Rijnbende, J. A. Nolet Wzn., J. Lech. ner en J. F. Legner. Op voorstel van den heer Visser werd met 10 tegen vier stemmen besloten, dat verbod te beperken tot de Plantage en de plantsoenen. Tegen stemden de heeren: Knappert, Jansen, Vrijland en J. Lechner. Uit de „Nieuwe Schied. Courant" van- Vrij- :g 20 Februari 1880. Door het uitsteken der vlaggen van alle open bare gebouwen en vele particulier» woningen, alsmede door het bespelen van het carillon werd heden de 63e verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning herdacht Door bijzondere omstandigheden had de gebruikelijke parade der dd. Schutterij heden niet plaats. VOOR VIJF EN TWINTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Ort." Van Donderdag 16 Februari 1905. Op verzoek der gezondheidscommissie „Schie. dam" zal vanwege het staatstoezicht op de volksgezondheid een onderzoek worden Inge steld naar het schrikbarend gebruik van sac charine. Volgens genoemde commissie zouden alleen hier ter stede 130 kilo doosjes saccharine verbruikt worden, zondier er bij te rekenen, die, welke verbruikt worden voor het fabrioeeren van jams, koek, enz. zeer ten nadeele onzer voedende suiker zelfs wordt het alom verkocht in kruidenierswinkels, terwijl voorheen slechts drogisten het ten verkoop hadden. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van Vrijdag 17 Februari 1905. De eerste el'ectrische trams te Rotterdam zullen 1 Augustus in dienst worden gesteld. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van Maandag 20 Februari 1905: Gisteren vierde de zangvereeniging .,St. Ceci lia", onderafd. van den R.K. Volksbond, haar 12>4-jarig bestaan, tevens het 12%-jarig direc teurschap van den heer A. M. den Draak. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van Dinsdag 21 Februari 1905: Maandag 27 Februari zal hier ter stede een vergadering plaats hebben, waarvoor verschil lende katholieke vereenigingen zijn uitgenoo- digd, ten einde te geraken tot de oprichting van een plaatselijk comité van Kath. Sociale Actie. NAAR EENERVELD Het staat thans definitief! vast, dat Maan- a.s. de werkzaamheden aan de werkver- ^hatftng te Eenerveld zullen worden hervat. Een veertigtal Schiedammers zal zich alsdan Wederom naar de Friesch-Drentsche grens be- Seven. VISCHMARKT Hedenavond wederom afslag Gisteravond heeft weer voor 't eerst sinds 'baanden een vischafslag plaats gehad. De afslag had een kalm verloop, de markt Was redelijk. Alles is dan ook verkocht. Van- &T°hd zal er weer 'n schokker zijn, zondat dus ^eer een afslag plaats heeft, en wel om zes uur, BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1214 Februari 1930 GEBOREN: Willem Hendrik, z. van J. P Schrumpf en J. Ekris, Wattstr. 60 Cornelia, d. van P. van der Spek en D. Luijken, Putters- hoekschestraat 10 Aagje, d van J. de Jong en K. van Heest, Ridderkerkscbestraat 49 Maaike Hillegonda, d. van C. van der Haar en C. A. Kok, K. Achterweg 9 Jacob, z. van C van Doorn en E. W. de Nijs, K. Achterweg 21. Christiaan, z. van G. J. van Beem en S. Riet veld, Vriendscbapstraat 5 Hubertus Guido z. van T. R. E. Gallé en M. J. G Duchateau Aleidastraat 10 Bernardus Franciscus Joseph z. van P. J. Braak en J. G. C. L. Collignon, G as-straat 17. GETROUWD: W. J. J. Meertens 24 jr. en Z. Hovingh 26 jr. OVERT«EDEN: H. M. E. P. Maertens, oud 79 jr. eebtg. van A. L. Boekhout, Stephenson- straat W. H. M van der Ende, oud 72 jr. eebtg. van J. M. Hagendoorn, L. Kerkstraat. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 14 Febr. Aangekomen: s.s. Tour- coing, met stukgoederen van Antwerpen Noorsch s.s. Baltique, van Londen om kolen te bunkeren in de Wilkelminahaven; s.s. Rozen burg, ledig van Vlaardingen; Eng. s.s. Camogli ledig van Rotterdam, beiden om te dokken ln de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 14 Febr. Vertrokken: Noorsch s.s. Alfred Nobel, naar Narvik; Noorsch s.s. Baltique, naar Oslo. SCHIEDAM, 15 Febr. Vertrokken: Eng. s.s. Charges, naar Santa Marta: s.s. Tourcoimg, met stukgoederen naar Hamburg. PROPAGANDA-CLUB „ST. LEONARDUS VAN VEGHEL" 'n Belangrijke vergadering In een der zalen van het Meisjespatronaat aan de Westvest hield gisteravond de propa- gandaclub „St. Leömardus van Veghel" een -ver gadering. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer W. Rademaker, waarin spreker er zijn spijt over uitdrukte, dat niet meer parochi anen aan de uitnoodlging hadden gevolg ge geven, zong een zestal meisjes van het patro naat met begeleiding van mej. v. d. Tuyn een paar aardige liedjes. Hierna nam de geestelijk adviseur, de weleerw. heer A. J. Raaffels, het woord. Er is, aldus de eerw. spr., gelukkig ln on3 land een godsdienstige opbloei waar te nemen, maar daarnaast staat ook op vele plaatsen een ontkerstening. Waarom die afval? Is het chris tendom dan niet meer bij machte deze ontker stening tegen te gaan? De schuld ligt aan ons zelf! We hebben bij de Katholieken een gezond conservatisme en een ongezond conservatisme. Bij dit laatste wordt de gansche zielzorg over gelaten aan den priester. Een verkeerde gedachte! De priester heeft meer menschea om zich heen noodig om te strijden. In dien strijd mag vooral niet geaar zeld worden! In onze parochie is meer dan te veel te werken, 't Werk wordt te zwaar voor den priester alleen. En dan worden er verliezen geleden op godsdienstig gebied. Naast den priester moet ge mee strijden vsor uw H. Geloof. Maar hoe? Spr. zette nu het plan van „St. Leonardus" uiteen: De vereeniging wil vormen een Centraal Bureau, dat in iedere straat of wijk eon correspondentschap heeft. Deze corres pondentschappen houden het centraal bureau op de hoogte van alles, wat er op Katholiek terrein in de straat gebeurt, dus: verhuizingen, ernstige ziektegevallen enz., kortom, alles wat uit godsdienstig oogpunt maar eenigszins be langrijk Is. Er is dan ook aan een of meer ge. zinnen in iedere straat een oproep gezonden. Het is nu maar de vraag of de aanwezigen be leid zijn een correspondentschap op zich te nemen. Het plan zelf Is niet nieuw. Op die manier zullen we meewerken 't geloof te be- b ouden. Dit is in onze parochie 'n brandende kwestie. Maar spr. is niet bang voor een mis lukking, ondanks de nog geringe animo, die er bestaat. Spr. deelde nog mede, dat hij een conferentie had gehad om te komen tot de oprichting van een Katholiek Bevolkingsbureau. Ten opzichte van dit bevolkingsbureau is spr. nog zeer pessi mlstisch gestemd. Het is de vraag of bet wel levensvatbaarheid heeft. Hierna werden de namen genoteerd van de aanwezigen, die een correspondentschap op zich wilden nemen, waarna de voorzitter de ver gadering sloot na de hoop te hebben uitgespro ken, dat, wanneer er binnenkort weer een korte vergadering wordt belegd, de' belangstelling grooter mocht zijn. Jaarv/rslag 1929 Verschenen is het jaarverslag 1929 van heit comité voor auto- en boottochtjes voor Rotter- damsohe ScMedamsch-e en Delftsche geforek- ktgen. Aan het verslag van het Sohiedamsche sub comité ontieenen we bet volgende: De bemoeiingen van ons Comité hebben zich in 1929 aanmerkelijk uitgebreid. Dank zij een keurig verzorgd jaarverslag over 1928 van het Rotterdamschla boofd-comité, vei lacht met tal van fraaie foto's en verlevendigd door eenlge artikelen over het mooie werk, over genomen uit groote dagbladen, kon ook in onze veste grootere bekendheid aan doel en streven van de comité's worden gegeven. In Schiedam werden 200 exemplaren door ons verspreid. De gunstige gevolgen bleven niet uit. Onze plaatselijke pers, die steeds welwillendheid betracht bij het opnemen van onze comimuniqé's waarvoor hier een har telijk woord van dank wordt gebracht, zorgde ln de eerste plaats voor bespreking van dit verslag in haar kolommen. Vele auto-bezitters, alle lagere scholen, de ziekenhuizen en tal van particulieren ontvin gen een exemplaar van bedoeld verslag. Dus doende werd Schiedam zoo intensief mogelijk bepropageerd. En als resultaat van die pro paganda memoreeren we met groote voldoe ning: nieuwe namen en adressen van voor deelname in aanmerking komende kinderen,- vele, zeer vele financleele bijdragen en daar naast een grootere en vooral sympathieke belangstelling voor ons werk onder de burgerij. Aan alle deor het hoofd-comitê georgani seerde tochten deed Schiedam mee. Dat wa ren vijf autotochten en één boottocht. We volstaan met de mededeeling, dat uit Schiedam dit jaar in totaal 79 kinderen en 12 volwas sen gebrekkigen van de partij waren. Eén keer reden er vier, één keer vijf en drie kee- ren zes auto's. We willen thans met groote erkentelijkheid gewagen van hen, die door het beschikbaar stellen van hun auto de tochten mogelijk maakten. Het zijn: A. Jurgens (3 X); mevr. Odé (3 x3; mevr. StheemanHesse (3 x) J. J. Peereboom (3 X): W. A. Hoek, A. ter Horst, Meijer's Glasindustrie en de Unie-Win kel-Maatschappij, ieder tweemaal; H. Karis, Maltha's Lederhandel, Barents de Rot, Ha- sekamp Co., C. in 't Veen, L. v. d. Most, W. H. van den Toorn, V, J. Pons en F. Blok, Ga rage Unique, elk één keer. Bij den boottocht op 5 Juli stelden de Gebr. Willemse een auto-bus beschikbaar, waarmee de deelnemende kinderen 's morgens gebracht en 's avonds uit Rotterdam warden afgehaald. Gaarne brengen we een woord van dank aan de geleidsters, die als verzorgsters der kinde reu de tochten meemaakten. In het hijzonder gelden deze dankwoorden de dames mevr. Jur gens en zuster Plooy, van wie de laatste ook in pécuniair opzicht ons comité van dienst was. Aan den autotocht voor volwassen gebrekki gen op Vrijdag 21 Juni namen uit Schiedam 12 personen deel, waarvan 10 verpleegden uit de dTie rusthuizen alhier. Dank zij een milde geste van de Ver. voor Ger. Schoolonderwijs kon ons Comité zijn vergaderingen in het Geref. Jeugdhuis houden, geheel kosteloos. Ook daarvoor dank. Op Zaterdag 22 Juni organiseerde ons Comité zelfstandig een tocht voor ouden van dagen, verpleegden uit de drie rusthuizen, in totaal 31 mannen en vrouwen, naar Wassenaar en Scheveningen. Hiervoor stelde de heer C. v. d. Ende zijn prachtige nieuwe touringcar beschik baar. Deze toch was een groot succe3 en met dankbaarheid gedenken we allen, die tot het welslagen bijdroegen, in het bijzonder de fir ma's S. K. v. d. Berg, J. A. Bergkotte en H. Feelders, die voor sigaren zorgden, Barents de Rot em N. Cohen, die de oudjes op bon bons en bananen tracteerden. H«t financieel verslag sluit in Inkomsten en uitgaven met een bedrag van ƒ447,05 waarbij een voordeelig saldo van ƒ107.40. WIE IS DE EIGENAAR? Inlichtingen zijn bij de politie alhier te be komen omtrent een gevonden pak papier welke waarschijnlijk van een auto is gevallen. DIEFSTAL? V. te Pieterman alhier deed bij de politie aangifte van vermoedelijke diefstal van vier witte en 8 bruine en 1 donkere eend. AUTO-ONGEVAL. De heer S. te Dordrecht wilde op den Rot- terdamschenweg alhier een autobus die bij met zijn auto had ingehaald voorbij rijden. Toen hij zich ongeveer naast de autobus be vond zag bij plotseling uit de tegenovergestelde richting een luxe auto met lichten op nade ren, die hij waarschijnlijk niet had opgemerkt tengevolge van den dikken mist. Haastig gooi de hij zijn stuur om en remde waardoor het achterste gedeelte van zijn auto slipte mede tengevolge van de gladheid van den weg. De bestuurder van den hem tgèemoetTijdenden auto remde en wist nog juist een boom te ontwijken doch kon niet voorkomen dat de auto's elkaar raakten. Zijn auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd en moest worden geborgen. De auto van den heer S. bekwam zoodanige schade dat die ter plaatse kon worden gerepareerd. Geen persoonlijke ongelukken. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 zilveren ringetje, J. van Nugferen, Ring dijk 179; zwarte handschoen en belastingplaatje aan het bureau; gouden ring, Schop, Viaduct straat 5; sleutelbos, aan het bureau; knip tang, Verhoeve, Wilhelminastraat 33; vulpot- lool en bruin lederen portemonnaie, aan liet bureau; zwarte actetasch met waschgoed, M. Verzaal, Prins Mauritsstraat 6; bankbiljet, M. C. Reedijk, Lindelaan 60; gouden broche, Herwijnen, Linnaeusstraat 2; lichtblauw kin- dertaschje en dameshandschoen, aan het bu reau; handdoek, Van Driel, Onderdijk 127; eenige witte en bonte theedoeken, Van der Werwe, Da Costastraat 29; wollen handschoe nen, aan het bureau. VERLOREN VOORWERPEN: Wollen kinderhandschoen, enveloppe inh. diploma; alpacca vulpotlood; blauwe porte monnaie; zilveren broche; herdershond; sleu tel; zilveren vulpotlood met agenda; portemon naie; actetasch inh. stalen van costuums. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 7—13 Februari. GEBOREN: Jannetje, dochter van J. van Namen en J. Heij Johannes, zoon van P. C. Bezemer en A. Reedijk Gornelis, zoon van B. E. van Weert en J. Looms Jisk Ympkje, dochter van W. J. v. d. Veen en F. Yntema. GETROUWD: D. de Heer en K. Broere. OVERLEDEN: Hendrika W. Nuijs, 74 j. wed. v. B. W. te Strake Willem J. de Jager, 6 weken. Verwacht woTdt: matige tot krachtigen, tijde lijk toenemenden Zuid-Westelijken tot Noord- Weselijken wind, berokken tot zwaar bewolkt, later met regen- of hagelbuitjes en tijdelijk op klarend, aanvankelijk iets zachter, later ieta kouder. De Zondagsdienst zal morgen worden waar genomen door de geneeskundigen: v. d. Broek, Schoolstraat 9; Groenewegen, L. Haven 102; Hoogendijk, Tuinlaan 74. Geopend zal zijn de apotheek van de firma van Westendorp, Emmastraat 1. ZWIJNTJESJACHT IN DE LANGE KERKSTRAAT Gisteravond om 6 uur is ten nadeele van den kantoorbediende A. v. M., wonende alhier, een fiets ontvreemd, terwijl den chauffeur H. Schut, eveneens wonende alhier, om half negen hetzelfde overkwam. Het zwijntjesjachtterreim was in beide ge vallen de Lange Kerkstraat. VEILINGSVEREENIGING „G. EN O." Ter veiling van fruit en groente werd be steed voor: spruiten 1017% ct., 2e srt. 47% ct., losse idem 23 ct., wortelen 12% ct., St. remain 14 ct., uien 2—5 ct kroten 24 ct, breder oden 67 ct., bellefleurs' 69 ct, 2e srt. 4 ct., campagnezoet 11 ct., Haag-sche bellefleurs 67% ct., sterappelen 10% ct., Adamsappelen 14 ct., goudneinetten 1520 ct., 2e srt. 47 ct., aardappelen 3 ct., kampervenen 68 ct., Engelscbe bellefleurs 610 ct^ witlof 10% ct., paradijsapeden 610 ct., gele goudrein-etten 9—19 ct., idem extra 27 ct., hollaars 1014 ct., zoete Aagjes 7%—8 ct., culemansappelen 6% 8 ct, 2e srt. 4 ct., sprultkoppen 22% ct., alles per kg. rammenas 0.50; selderie 2; prei ƒ14, knolselderie ƒ22,50 per 100 bos; roode kool ƒ510; 2e srt. ƒ3, boerenkool ƒ1,402,20; kleine groentjes 2,50; savoye kool 3—6; andijvie 1.451.60; putjeskool 4.505, alles per 100 stuks. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL bewerkersbond f,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 15 Februari Feestavond „Polyhymnia". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Toon eel voorstelling door de Schied. Tooneei- vereemiging „Eigen Studie". Verkooplokaal Lange Haven. Aanvang 8 uur. Zondag 16 Februari Delftsche too'neelclub Vondel. Opvoering van „De universeele erfgenaam". Gebouw R. K. Volksbond.. Aanvang 8 uur. Dinsdag 18 Februari Feestavond, tevens jaarvergadering van den R. K. Vrouwenbond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Uitvoering Tooneelvereenïging „Vrienden kring". Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur Woensdag 19 Februari Plaatselijk comité voor de K. S. A. Lezing van pater H. de Greeve S.J. over: het Com munisme. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. Dinsdag 25 Februari Jaarvergadering R. K. Radio-vereeniging St. Liduina, tevens propaganda-vastenavondfeest met medewerking van de R. K. TooneelvereeDl- ging „St. Servatius". Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. FAILLISSEMENT Op 12 Februari j.l. is het faillissement uitge sproken van de N.V. Schiedamsche Gasmaat schappij, alhier, welke was gevestigd Tuinlaan 112114. Rechter-Commissaris is Mr. B. T. Verveen, terwijl als curator optreedt Mir. J. Welcker, alhier. RAADSVERGADERING Naa.r wij vernemen zal' de vergadering van den Gemeenteraad niet tegen a.s. Vrijdag, doch tegen Vrijdag 28 dezen- worden belegd. UIT WOERDEN. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor Woerden werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 13.992,44 en terugbetaald 9.909,84. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald: 4.082,60. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 24. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pieternella, d. van T. van Dieren en P. van Oosterom, Huibert, z. van M. Twigt en M. Vet, Cornelia Peternella, d. van J. van Vliet en G. W. Huigen, Bastiaantje Gooitske, d. van G. Buwalda en M. Prins. ONDERTROUWD: G. W. van den Hoogen 34 j. en T. M. Carlier 28 j. Gehuwd: B. Breedijk en A. Bosloper. OVERLEDEN: M. Burger 54 j., echtgen. van A. de Wilde, J. M. Versteeg 25 j. echtgen. van G. van Esseveldt. R. K, MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE'. De jaarvergadering van „de Hanze" zal worden gehouden a.s. Donderdag 20 Februari kwart na achten in de R. K. Leesvereeniging. Na afloop zal in de biljartzaal, daarvoor welwillend door bet bestuur der R. K. Lees vereeniging beschikbaar gesteld, een potspel voor de leden worden gehouden om wild. Convocatie volgt. 15 Febr.: Groote Schouwburg, Francesca da Rimini (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, Pausfilm half 3, half 8 en half 10 uur. 16 Febr.: Groote Doelezaal, 6e Middagcon cert, Residentie-orkest, half 3; Pausfilm, half 2 en half 10 uur. 17 Febr.: Groote Schouwburg, Traviata, (Ital. Opera) 8 uur voor volwassenen). 18 Febr.: Groote Schouwburg, Hier was een man noodig (Rott. Hofstadtooneel 8.15 uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, 8e pop. concert, Rott. Philh. Orkest, 8 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Turf ln Je ransel (Louis Bouwmeester's revue) 8 uur (voor volwassenen) (Zondags ook 2 uur). Circus-schouwburg, De hyena van den Maas kant (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer ln: Olympia; Thalia (voor volwassenen); Luxor (voor vol wassenen); Centraal (voor volwassenen); Co- losseum-Theaiter (voor volwassenen); W. B.- Theater (voor volwassenen); Corso (voor vol wassenen). IEPENZIEKTE De hooge boomen aan het plantsoen zullen verkocht worden daar zij door de iepénziekte zijn aangetast. GEVALLEN De 8-jarige R. v. E. viel van een schutting achter de woning en werd met lichte hersen schudding opgenomen. Medische hulp was noo dig. EIERVEILING Aan de laatstgehouden eierveiling alhier wa ren aangevoerd 4379 kip- en enkele partijen eendeieren. Prijzen resp. ƒ6 tot 6.50 (groote); ƒ5.555.90 (kleine). Eendeleren deden ƒ6.30 de 100 stuks.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1